Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 298

Thread: Kuda ide naše školstvo?

  1. #26
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Gimnazijsko vipovanje

    Staću ovdje, jer se moj želudac buni, jednostavno ne može da svari ovakvo strmoglavljenje nekad čuvene podgoričke Gimnazije, bastiona znanja, elitne škole sa uglednim profesorima, koju su ovakvi kadrovi uništili i neće stati dok je ne dokusure
    1131PREGLEDA
    16KOMENTARA

    FOTO: ARHIVA "VIJESTI"







    Koliko su nekadašnje vrijednosti degradirane i uništene, vidi se na slikovitom primjeru podgoričke Gimnazije, koja je važila za elitnu školu i ponos grada, a danas je od toga ostalo samo ime i nemušto sklepana fasada iza koje se kriju mnoge neregularnosti od protekcionizma do mnogo gorih radnji, socijalne segregacije, raznih pritisaka, ucjena, samovolje, a sve na uštrb obrazovanja i vaspitanja.
    Naravno da je, po treći put reizabrani, direktor glavni akter svih ovih dešavanja, pa ću mu uputiti par pitanja:

    - Zašto podstičete postojanje VIP odjeljenja kojima Vi, a ne aktiv, birate odjeljenska vijeća kako bi postavili nastavni kadar ponizan da bespogovorno udovolji svemu što vi i djeca nove crnogorske „elite“ poželite. A u tu „elitu“, nažalost, promovisali ste, osim poznatih i podobnih javnih djelatnika, i njihove sekretarice, a i razne skorojeviće, samoprozvane biznismene koji su se obogatili sumnjivim poslovima.


    - Zašto vam pojedina odjeljenja imaju nešto više od dvadesetak učenika, dok neka broje i preko četrdeset, iako je to suprotno zakonu. Očigledno da se takozvana „elita“ umnožila pa je morate „silu na sramotu“ nagurati kako znate i umijete u VIP odjeljenja. Ja ne prihvatam nemušte izgovore da je to zbog stranih jezika, izbornih predmeta i ne znam šta još nalazite kao opravdanje.

    - Zašto vam, direktore, svake godine u junu mjesecu pristigne na stotine žalbi na ocjene, pa čak i na one iz fizičkog vaspitanja, a vi potom, uredno i ponizno, a sve mimo zakona, organizujete ispitivanja u više navrata, nerijetko se to otegne i do sredine septembra, ustvari sve dok ne zadovoljite apetite privilegovanih pojedinaca, pod izgovorom navodnih proceduralnih grešaka. A valjda ste

    Vi kao iskusni direktor koji troši treći mandat naučili proceduru, ili je to jedini način da jedva zaslužena dvojka djeteta nekog „moćnika“ postane petica. Utemeljenost žalbi vas ne zanima. U dosluhu sa nadležnim Ministarstvom tumačite odredbe zakona od slučaja do slučaja. I onda je kod Vas sve moguće, čak i prolazak žalbe na žalbu samo da se udovolji „eliti“. A krivicu za to svalite na „neposlušne“ profesore. Uzalud, direktore, providni ste.

    - Zašto dozvoljavate „prelazne rokove“, transfere iz jedne smjene u drugu samo radi dobijanja bolje ocjene iz nekog predmeta, pa opet vraćanje u prvobitnu smjenu, ili one transfere iz vaše gimnazije u gimnazije po sjeveru gdje su labaviji kriterijumi, i onda opet vraćanje. Kako oni koji nisu završili razred iduće godine „vaskrsnu“ sa svjedočanstvom u rukama, a u njemu potvrda o uspješno završenom razredu, ali u nekom drugom gradu. Vama to, naravno, nije sumnjivo. Uostalom, kako se toleriše da neko bude istovremeno, a sve u istoj školskoj godini, i redovan i vanredan učenik, direktore.

    - Kako se dešava da oni koji su ponavljali razred naprasno postanu „vrijedni i pametni“ i završe dva razreda odjednom i vrate se u isto odeljenje. To je po vama normalno, a izgleda da su i Ministarstvo i prosvjetna inspekcija saglasni sa tim. Obesmišljavate li tako rad one djece koja marljivo uče i trude se, kako bi se Vi nečijem „poznatom“ roditelju dodvorili.

    - Je li Vam sumnjiva ta hiperprodukcija Luča, direktore. Nekad su to priznanje dobijali rijetki pojedinci, a danas je to postala masovna pojava. Priznanjem nagrađeno neznanje je, nažalost, realnost u Vašoj Gimnaziji, direktore. - Zašto dijelite normu časova na više profesora i zapošljavate ih na određeno vrijeme. Nije valjda da mislite da se ne vidi da to radite da bi ih stavili u poziciju iz koje ih možete lako ucjenjivati, i napraviti saučesnicima u vašim radnjama. Oni koji su elita u znanju, magistri i doktori nauka, Vama ne odgovaraju. „Ladno“ ih eliminišete kroz vaše diskreciono pravo da odaberete koga Vi hoćete. Oni imaju stav jer su svjesni svog znanja, a to je za Vas neprihvatljivo. „Beskičmenjaci“ su na cijeni u ovom degradiranom sistemu čiji ste Vi simbol.

    - Priznajte direktore, da prijaju vašem egu ovlašćenja koja vam je Migov zakon dao, pa nerijetko posežete za prijetnjama kako bi disciplinovali „neposlušne“ profesore.

    - Je li normalno, direktore, da po nalogu kontroveznih biznismena smjenjujete razredne starješine pred samu maturu i postavljate nekoga ko uopšte ne predaje tom razredu. Sve što je nenormalno, za Vas je svakodnevica, direktore.

    - Dobro Vam je išlo i koketiranje sa prosvjetnim inspektorima kada se zajednički okomite na nekog profesora koji, gle čuda, ima integritet i neće da povije kičmu pred lošijima. Onda nastupa pozorište u Vašoj režiji. Inspektor, onaj čuveni „skandal majstor“, napiše sam sebi anonimnu prijavu protiv profesora koga treba ukloniti i predstava počinje. Opasno je igrati se sa sudbinama ljudiv direktore, pa i kada su inspektori dio te vaše igre.

    - Gdje idu sredstva od roditeljskih donacija i ona od izdavanja sportske sale? Još imate „čučavce“ u đačkim toaletima čuvene podgoričke Gimnazije - je li to pored tolikih donacija sramota, direktore. Ne smeta Vam što, kao da smo vjekovima unazad, higijeničarke običnim metlama metu i brišu prašinu. Zar je moguće da niste čuli da postoje moderniji načini čišćenja, ili je Vas briga za to. Gdje ulažete sredstva koja dolaze od udruženja "prijatelji gimnazije"?

    - Zašto su „nabudžene“ cijene ekskurzija?

    - Kako se u školskom odboru vaše škole nađe direktor jedne druge srednje škole?
    Kakva slučajnost?! Zar nemade niko drugi do Vaš drug po „djelima“.


    Staću ovdje, jer se moj želudac buni, jednostavno ne može da svari ovakvo strmoglavljenje nekad čuvene podgoričke Gimnazije, bastiona znanja, elitne škole sa uglednim profesorima, koju su ovakvi kadrovi uništili i neće stati dok je ne dokusure. Hoće li mu treći mandat biti dovoljan, ili će ovaj vapaj neko od nadležnih konačno čuti i reći - dosta.
    http://www.vijesti.me/forum/gimnazij...povanje-840339

    ?????????????????
    Ovo su takve direktne javne optuzbe da..., nadleznih ima uopste?
    Ne mogu da vjerujem ...
    Ko im je taj direktor sto je prozvan za sve ovo?

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 29-06-15 at 23:54.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Hm... A mi se ponosili sa Gimnazijom i nasim direktorom Mirkom Djuranovicem (cudan ali ispostovan maksimalno sa rad-red i znanje).. Vodio je kompletnu TG Gimnaziju kao Elitu znanja CG.
    A ovi sad, ako je i jedna optuzba tacna.. elita cega?
    Strasno.. Moguce da ovaj danasnji direktor koji je prozvan za sve i svasta nije zavrsio TG Gimnaziju, pa na "ruralan" nacin nesto preslikava iz svog kraja.. Ukoliko je tacno, naravno.
    Jedno je sigurno, ni jedan bivsi ucenik TG Gimnazije ovo ne bi dozvolio.

    Hvala Lepo

  3. #28
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    213
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Imam neke drugove, koji su zavrsili fakultete... neko visi po internetu, nekoga gledam kroz grad, pa mi kazu radim kao konobar, taksista...
    Znaci pognem glavu, sramota me dok mi to kazu onako u lice, osjecam se kao da sam kriv, a donekle smo svi krivi po malo jer smo pasivnoscu zapravo mi indirektno doveli sami sebe u ovakav polozaj.

    Tuga.

  4. #29
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Odradio sam pripravnički u tu školu i sve iz teksta je istina. Direktor i profesori koji se osjećaju po alkoholu, djaci kojima je sve dozvoljeno od maltretiranja starijih profesora i profesorica, do paljenja baklji, bačanja petardi po hodnika isl. Imaju izborne predmete koji se biraju tako što svi idu na one đe im je 5 zagarantovano a ako profesor nekom dadne manju ocjenu djak se prebači na drugi predmet i profesor ostaje bez posla. Roditelji upadaju i često prijete profesorima, neopravdane opravdava direktor ako profesor odbije, jedinice na kraju godine se popravljaju na beskonačnim "popravnim" koji se od juna rastegnu do oktobra(koliko god rokova treba da dijete položi) često bez prisustva predmetnog nastavnika( pa imate slučajeve da prof. fizičkog vaspitanja daje ocjenu iz matematike ili hemije) isl. Ja sam 2012 završio srednju i sve do mature smo profesore u redu ispred učionice dočekivali, tuča je kažnjavana ukorom pred isključenje, pušenje na hodniku i u dvorištu bilo nezamislivo, podignuti glas na profesora je značilo da možeš da se pakuješ iz škole. Ovo propadanje je stvarno prebrzo eskaliralo. Mada, moja bivša škola ova godine je dobila 13.julsku nagradu i dalje je koliko toliko bolja od ostalih a devet mjeseci u PG gimnaziji mi je samo razbilo iluziju da je ta škola i blizu one direktorove lažne slike o elitnoj obrazovnoj instituciji.

  5. #30
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u nato brate, u nato i ono ide u nato, nikad stić!
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  6. #31
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ne pretjerujemo.
    Profesori ne rade vikendom, imaju slobodno 2 mjeseca ljeti. Poštuju se svi mogući praznici i dnevno rade u školi oko 5 sati.
    Plate su dobre (u odnosu na ostale branše).

    Realno radnici u školstvu rade pola godine i to 2/3 radnog vremena...

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    Ż\_(ツ )_/Ż
    Mozda je 5 sati za one koji ne daju pet para za svoj posao, ali za one profesore koji se trude barem malo, to uopste nije 5 sati, jer svaki od njih mora dodatno da radi kuci sem tih 5 sati koje odradi na chasovima.
    Kod nas vlada mentalitet po kojem je bolje da se zavrsi taj fakultet pa i ako ne budes radio ili nasao posao pomocu njega, barem si zavrsio faks, a 50% ga upisuju jer ne znaju sto ce da rade kuci. Pa eto, moglo bi reci da tu posao cvijeta za privatnike.
    Last edited by siraj; 01-07-15 at 00:12.

  7. #32
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/...jeljenje-smrti

    evo imamo odjeljenja smrti, imamo više Luča no djaka, nema što nemamo...Izgleda da se u gimnaziji ide iz krajnosti u krajnost, ili je odjeljenje smrti, ili je odjeljenje lagodnoga života dje ne moraš da učiš samo da imaš mamu i tatu na položaju...e ne znam časti mi kome da vjerujem, ovo djece koju znam a uče u gimnaziji još nijesam čula da se žale na niske nego samo na PREvisoke kriterijume...mahom od Luča ostanu vrlodobri a nekad i dobri djaci uz popriličan trud i mnogo učenja u odnosu na sve ostale srednje škole...i naravno, podgorička gimnazija je na jednoj strani, a sve ostale škole, uključujući i ostale CG gimnazije na drugoj i po uspjehu i po kriterijima, stečenom znanju a i po ugledu...tako bar mišljah dosad....
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #33
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,933
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Izgleda da se u gimnaziji ide iz krajnosti u krajnost, ili je odjeljenje smrti, ili je odjeljenje lagodnoga života dje ne moraš da učiš samo da imaš mamu i tatu na položaju...
    Samo ne znam čemu ovoliki hype, kad je svojevremeno ovoga bilo i u mojoj generaciji krajem devedesetih.

  9. #34
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,209
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Kuda ide naše školstvo? U tirinte!
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  10. #35
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,351
    Thanks Thanks Given 
    1,326
    Thanks Thanks Received 
    1,468
    Thanked in
    593 Posts

    Default

    Evo i mene vuce nesto da odgovorim kratko i jasno na ovo pitanje.

    Kuda ide? - U gownima je odavno, dublje tesko da moze.
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  11. #36
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,097
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    To su sve manje-vise pitanja sa istim odgovorom (a ima cek i takvih tema)... Kuda ide ova drzava? Kuda ide nase skolstvo? Kuda ide nase zdravstvo?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  12. #37
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Na ovo bi najviše pažnje skrenuo jedan dobar protest đaka i roditelja. Recimo, skupi se njih 100, javno spali svjedočanstva pred školom i jasno kaže što misli.

    A ovaj članak o "odjeljenju smrti" mi je previše jednostran. Neko napisa u komentarima "Ti teški profesori su realni u 4/5 slučajeva" što mislim da nije daleko od istine.
    Last edited by RoNN|3; 01-07-15 at 12:32.

  13. #38
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,351
    Thanks Thanks Given 
    1,326
    Thanks Thanks Received 
    1,468
    Thanked in
    593 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Na ovo bi najviše pažnje skrenuo jedan dobar protest đaka i roditelja. Recimo, skupi se njih 100, javno spali svjedočanstva pred školom i jasno kaže što misli.

    A ovaj članak o "odjeljenju smrti" mi je previše jednostran. Neko napisa u komentarima "Ti teški profesori su realni u 4/5 slučajeva" što mislim da nije daleko od istine.
    Da se spali 100 djaka sa sve roditeljima, ne bi se promijenila situacija, u stvari bi, zamjenili bi ministra drugim ministrom sa prepisanim maturskim radom koji je isto iz DPSa.
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  14. #39
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,390
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/...jeljenje-smrti

    evo imamo odjeljenja smrti, imamo više Luča no djaka, nema što nemamo...Izgleda da se u gimnaziji ide iz krajnosti u krajnost, ili je odjeljenje smrti, ili je odjeljenje lagodnoga života dje ne moraš da učiš samo da imaš mamu i tatu na položaju...e ne znam časti mi kome da vjerujem, ovo djece koju znam a uče u gimnaziji još nijesam čula da se žale na niske nego samo na PREvisoke kriterijume...mahom od Luča ostanu vrlodobri a nekad i dobri djaci uz popriličan trud i mnogo učenja u odnosu na sve ostale srednje škole...i naravno, podgorička gimnazija je na jednoj strani, a sve ostale škole, uključujući i ostale CG gimnazije na drugoj i po uspjehu i po kriterijima, stečenom znanju a i po ugledu...tako bar mišljah dosad....

    Ne bih vas vrijeđao gospođo, ali hajde još jednom pročitajte šta ste napisali pa će vam biti jasno koliko ste lupili.

    Samo jedan primjer.Trenutno najbolja je danilovgradska Petar I Petrović Njegoš gimnazija iz koje izlaze učenici spremni za dalje fakultetsko školovanje.Podgorička gimnazija koja je potpuno, do samog dna degradirana više nije po pom mišljenju ni u prvih 5 u CG.Možda vi ne znate ali tu je bukvalno djece koja dva broja sabrati ne umiju a još više onih koji su je završili a koji se potpisati ne umiju.

  15. #40
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^izzy^ View Post
    Da se spali 100 djaka sa sve roditeljima, ne bi se promijenila situacija, u stvari bi, zamjenili bi ministra drugim ministrom sa prepisanim maturskim radom koji je isto iz DPSa.
    nažalost istina je, taj bi ministar pošao na još bolju funkciju a došao bi neki koji je da prostiš već "sredio" neko ministarstvo, da ovo dokusuri

    Quote Originally Posted by daconi View Post
    Ne bih vas vrijeđao gospođo, ali hajde još jednom pročitajte šta ste napisali pa će vam biti jasno koliko ste lupili.

    Samo jedan primjer.Trenutno najbolja je danilovgradska Petar I Petrović Njegoš gimnazija iz koje izlaze učenici spremni za dalje fakultetsko školovanje.Podgorička gimnazija koja je potpuno, do samog dna degradirana više nije po pom mišljenju ni u prvih 5 u CG.Možda vi ne znate ali tu je bukvalno djece koja dva broja sabrati ne umiju a još više onih koji su je završili a koji se potpisati ne umiju.
    a što bi bi mene gospodine vrijedjali??? Možda sam ja nesvjesno vas uvrijedila????
    Po vašem mišljenju može da bude i osnovna škola u gornjim Komanima najperspektivnija obrazovna ustanova iz koje je izašlo preko 50000 doktora nauka, ali to bi bilo samo VAŠE mišljenje ali totalna laž!
    Tako da to što po VAŠEM mišljenju gimnazijalac ne umije da sabere dva broja nakon završenoga školovanja (bukvalno, rekoste) ne znači ništa, jer eto, vrijedjali me ili ne, imam prijatelja i prijatelja čija su djeca gimnazijalci i naravno, svi su luče, i naravno, skoro pa svako dijete koje je luča nakon osnovne ide u PG gimnaziju, dopadalo se to vama ili ne, i to su sjajna djeca koja znaju malo više nego sabiranje dva broja tako da bih ja zamolila da žuč zbog nekih frustracija druge vrste ne istresate na meni i na ovoj temi...

    Nijesam lupila, nego sam rekla ono što mislim, a mišljenje sam formirala na osnovu iskustava sjajne djece mojih mnogobrojnih prijatelja, unazad desetak godina do danas, i na osnovu tekstova koji su se pojavljivali u štampi i na kraju nakon teksta citiranoga koji se direktno odnosi na današnju upravu gimnazije....i nijesam rekla ništa pogrdno za danilovgradsku gimnaziju, što vas je gospodine vidim mnogo uvrEdilo, nego sam konstatovala da je dosad servirano takvo mišljenje o pg gimnaziji, da je najbolja srednja škola u CG iz koje se oni koji ne mogu da završe godinu prepisuju u danilovgradsku ili tušku...izvinjavam se što vas to vrijedja, ali i u moje pero, a davno je bilo, su se u Dg i tusku gimnaziju upisivala mnoga djeca koja nijesu prošla u Podgorici...
    E ne mogu stvarno da bi se ti lijepo osjećao reć da se dg gimnazija kotira bolje od pg gimnazije! Nikad nije, barem ne do unazad par godina, što opet ne znači da je loša škola i da ne valja... Naopako! Svaka škola u kojoj djeca hoće da uče je dobra, a pg gimnazija je vazda bila naduvana i sa previše oštrim kriterijumima i nastavničkim kadrom datebogsačuva i ja bih moje dijete vazda prije upisala u dg gimnaziju nego u pg, da se razumijemo! Tako da spusti loptu niti ko lupa niti ko atakuje na tebe samo se čudim... jedno čitam po novina drugo čujem od NORMALNIH roditelja (nijesu ni funkcioneri ni bogataši) a treće pročitam ovdje na forumu...rekoh, čini mi se, da se ide iz krajnosti u krajnost u gimnaziji, od sjaj do očaja, od trnja do zvijezda i samo sam na to bazirala svoj komentar. Časna riječ ne htjedoh da te uvrijedim
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #41
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siraj View Post
    Mozda je 5 sati za one koji ne daju pet para za svoj posao, ali za one profesore koji se trude barem malo, to uopste nije 5 sati, jer svaki od njih mora dodatno da radi kuci sem tih 5 sati koje odradi na chasovima.
    Nijesam siguran da znas sta je pravi prekovremni rad...
    Cinjenica je da prosjecan profesor u srednjoj skoli ne radi ni tih 5 sati dnevno, jedan dan odrze 2, 3 casa, drugi 4 i tako... svaki profesor koji na poslu provede 8h kao mi ostali, lagano ce stici da zavrsi sve svoje obaveze, i imace slobodan svaki vikend, svaki praznik, 3-4 mjeseca odmora i platu blago iznad prosjeka (kolko god mizerna ona bila)...

    Zvoncice, cinjenica je da i danas dg gimnaziju upisuju jedino danilovgradjani i oni koji nijesu uspjeli da se ubace u pg gimnaziju, koja je po mom misljenju ubjedljivo najbolja, obzirom da je svaki luconosa iz moje generacije fakultet zavrsio u roku, sa prosjekom oko ili preko 9... to je cinjenica, bas svaki luconosa, dok neke luce sa sjevera dan danas studiraju... to naravno ne mora nista d znaci, mozd malom Veselinu iz Pluzina sa prosjekom 5 nula nula, koji je dobio krila i nevjerovatnu slobodu kad je otisao od tate i mame, jednostavno puca .I. za ispite... dok se staropodgoricani guzvaju u stancicima sa tatom i mamom koji im konttolisu svaki pokret, Veselin moze da se provodi svaku noc a da nikome ne polaze racune...

  17. #42
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    U DG su se upisivali đaci iz PG za koje nije bilo mjesta na listama(veliki se broj prijavi i naravno samo oni sa najvećim prosjekom i vezom mogu se upisati) ali se nikad nisu prepisivali zbog nižeg kriterijuma. U Tuzi da, ali ne i u DG.

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    U DG djeca Niksickih mafijasa vanredno zavrsavaju tj. plate da prodju sa solidnim uspjehom. Posle upisu UDG, zavrse i to i paf. Pa kaze nesam skolovala eeee
    One Ring to Rule them all...

  19. #44
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Školstvo je na niskim granama upravo zbog toga što su svi kriterijumi odavno devalvirani. Na svim nivoima: i u osnovnim školama, i u srednjim i na fakultetima. Bude mi smiješno kad vidim da se neko žali na nekakvo odjeljenje smrti i na nekakve nerealne zahtjeve profesora. Sve što se nalazi u udžbenicima i sve što je predavano na časovima može da dođe za pismeni, kontrolni, usmeni...

    Treba sve ove plačipičke od učenika makar jedno polugodište nasadit kod profesora tipa Kasalice, Sulja iz nesenilnih dana, Perovićke kad joj proradi štitna i ostalih nekadašnjih perjanica gimnazije. Sve mi se čini da bi postojalo na desetine odjeljenja smrti. Moj nekadašnji razredni je pao razred zbog matematike koju mu je predavao moj profesor matematike (ima Bošković staža, šta ćeš). A taj je isti moj profesor matematike šamarao klošare koji neće da ugase cigar ispred njegovog kabineta i još mu se brecaju. Taj isti profesor danas mora da poništava pismene ako mu je preveliki broj đaka dobio slabu ocjenu. Mislim, morao je. I on je, valjda, više otišao u penziju. A svojim očima sam gledao kako obara čovjeka (i ja sam ostajao na polaganje), ne zato što mu je dao ne znam kakav zadatak, nego zato što ovaj nije znao da riješi najbanalniju stvar. Nije čak bio ni zadatak u pitanju, nego početni korak koji je neophodno znat da bi se bilo koji zadatak mogao radit. Nešto tipa da nađe izvod iz ex. Ebi ga, čovjek bio završna godina pa mislio neće ga profesor oborit.

    Da se razumijemo, ja sam bio očajan đak, ali mi nije padalo na pamet da krivim profesore zbog toga. Neki su bili dosta teži od ostalih, ali niko od njih nije mogao bit toliko težak koliko sam ja mogao da budem lijen. Da ne pominjem to da roditeljima nikad nije padalo na pamet da profesore pitaju zašto ja imam ovakvu ili onakvu ocjenu, uvijek su pitali mene.Cijelu srednju sam proveo igrajući košarku i gledajući crtane filmove. Kako danas nema nikakvog prijemnog ispita, nema tog fakulteta na koji bih se mogao upisat. Mislim, državnog fakulteta.

    Da ne pričamo sad o očajnim kriterijumima na fakultetima, bivalo je posebnih tema za to.

    Čisto da se naglasi, ko je kvalitetan đak ili student, on će nešto napravit od sebe, nezavisno od toga kakav je kriterijum. Sve neka su kriterijumi i preniski, taj neki đak ili student neće se zadovoljit pukim dobijanjem ocjene. Jedan kolega sprema nekoliko predmeta studente 4 godine, dostini mora prvo da objasni kako se sabiraju dva razlomka. Meni je gimnazija bila triput teža od fakulteta. Alo, 14 predmeta godišnje, svake nedelje mogu da me ispituju, svake nedelje mogu da dobijem jedinicu. Što se često i dešavalo. Fakultet je rajetan, zna se kad će bit kolokvijum, kad će bit ispit pa ko oće da uči neka uči.
    Last edited by NHM; 02-07-15 at 11:09.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  20. #45
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    U DG djeca Niksickih mafijasa vanredno zavrsavaju tj. plate da prodju sa solidnim uspjehom. Posle upisu UDG, zavrse i to i paf. Pa kaze nesam skolovala eeee
    Zašto bi dolazili u DG gim kad se u NK i tako brecaju profesorima . A da ne pričamo o polaganjima na sjeveru. Evo sad radim sa par momčića koji su upisali DG gimnaziju i vandredno je završavaju u Tuzi. A ta vanredna polaganja su i tako sprdnja obična, nikakvog kriterijuma nema, đak koji je redovno završava mora učit, dolazit na časove itd a ovi dibidusi dođu i za par dana otrse ono što drugi cijelu godinu rade i na kraju imaju isti status.

  21. #46
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,296
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Да је школа била добра, и Тито би је имао.

  22. #47
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    U DG su se upisivali đaci iz PG za koje nije bilo mjesta na listama(veliki se broj prijavi i naravno samo oni sa najvećim prosjekom i vezom mogu se upisati) ali se nikad nisu prepisivali zbog nižeg kriterijuma. U Tuzi da, ali ne i u DG.
    Upravo sam to i rekla: "ali i u moje pero, a davno je bilo, su se u Dg i tusku gimnaziju upisivala mnoga djeca koja nijesu prošla u Podgorici..."
    I nigdje nijesam rekla da su u Dg niski kriterijumi, ali jesam da su u Pg gimnaziji previsoki...to ne znači da su bilo gdje drugo niski, da se razumijemo

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    U DG djeca Niksickih mafijasa vanredno zavrsavaju tj. plate da prodju sa solidnim uspjehom. Posle upisu UDG, zavrse i to i paf. Pa kaze nesam skolovala eeee
    ovo sam čula ali nijesam htjela da pominjem doduše za djecu mnogih pg moćnika, jer je zbilja obično "rekla-kazala" naklapanje, ali svejedno, bilo istina ili ne, školstvo nam je došlo na niske grane. Prvo zbog roditelja koji djecu podstrekavaju da budu grubi prema profesorima, da se svadjaju sa njima, da im odgovaraju, da im prijete, da se ponašaju kao da su sa profesorima ravni...po meni je to pogrešno, mora da se zna dje je ko i šta je osnovni kodeks ponašanja i poštovanja profesor-učenik...malo li je puta nakon šamara koje je dijete profesoru dalo to dijete regularno školu završilo?! Ja bih recimo zbog takvog ponašanja trajno zabranila nastavak školovanja u CG pa da sam ga rodila! Pa neka vidi šta se može desiti ako ne umije da se ponaša!
    Dalje, djeci je dato mnogo slobode, a profesorima je maksimalno otežano, jer dijete može sve, a profesor ne smije ništa da preduzme.
    Treće, možda najbitnije, ljudi koji sjede u ministarstvima, koji ne rade "na terenu" niti sa djecom, niti sa roditeljima, donose sva ta pravila, propise i nastavne programe koji su mahom potpuno neprimjenjivi, ali se primjenjuju pa kom opanci kom obojci ( što bi se profesor svadjao sa tatom koji mu prijeti, a država i zakon ga ne štiti od toga?! Ladno da peticu ili prelaznu, svejedno, zavisi zbog koje ocjene oće da ga biju) i rezultat je tih 160 Luča u Nk, rezultat je da je na pravo i ekonomiju, kao i na ostale fakultete primljeno preko 500 luča i od njih neće 20 % biti dobrih studenata, što nešto govori, čini mi se...govori da nam školsto ode u andrak!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  23. #48
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Zašto bi dolazili u DG gim kad se u NK i tako brecaju profesorima . A da ne pričamo o polaganjima na sjeveru. Evo sad radim sa par momčića koji su upisali DG gimnaziju i vandredno je završavaju u Tuzi. A ta vanredna polaganja su i tako sprdnja obična, nikakvog kriterijuma nema, đak koji je redovno završava mora učit, dolazit na časove itd a ovi dibidusi dođu i za par dana otrse ono što drugi cijelu godinu rade i na kraju imaju isti status.
    Trenutno, sticajem nekih okolnosti, znam nekoliko studenata koji su kao Luče završili čuvenu beransku gimnaziju...jedno u bg završava sa prosjekom preko 9 arhitekturu, jedno ima prosjek 10 na jednoj umjetničkoj akademiji-treća godina, jedno je završilo ekonomiju sa vrlo visokim prosjekom preprošle godine, a druga djevojka pravo u pg sa prosjekom 10 (nikad u životu niej dobila manju ocjenu od 5 u školi a na faksu manje od 10) isto preprošle godine, jedna medicinu prvu godinu sa prosjekom 10, a jedna je sad upisala i na prijemnom maksimalan br bodova naravno uz petice iz hemije i biologije...eto...mislim da je beranska gimnazija dobar posao uradila da je samo ovo pešestoro djece koje ja znam!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  24. #49
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Treće, možda najbitnije, ljudi koji sjede u ministarstvima, koji ne rade "na terenu" niti sa djecom, niti sa roditeljima, donose sva ta pravila, propise i nastavne programe koji su mahom potpuno neprimjenjivi, ali se primjenjuju pa kom opanci kom obojci ( što bi se profesor svadjao sa tatom koji mu prijeti, a država i zakon ga ne štiti od toga?! Ladno da peticu ili prelaznu, svejedno, zavisi zbog koje ocjene oće da ga biju) i rezultat je tih 160 Luča u Nk, rezultat je da je na pravo i ekonomiju, kao i na ostale fakultete primljeno preko 500 luča i od njih neće 20 % biti dobrih studenata, što nešto govori, čini mi se...govori da nam školsto ode u andrak!

    Savjet koji mi je dalo par kolega kad sam tamo počeo : "AKo nastaviš sa ovim poslom gledaj da ti dani prođu sa što manje sjekiranja jer i tako sve nema nekog smisla".
    Uveden je od skoro sistem licenciranja a licenca se dobija skupljanjem bodova. A bodove dobiješ posjećivanjem seminara(za koje neki ljudi dobijaju pare da ih drže a seminare plaćaju sami nastavnici i škole). Znači nema nikakve provjere znanja predavača, nema ocjenjivanja njegovog rada sa djecom tj dal su ocjene koje oni daju toj djeci realne itd nego kao i za sve drugo da se uzmu neke pare pa idemo dalje.
    I dan danas se sjećam kad sam osnovnu završavao pa izvedoše luče pred cijelom školom. 5 odeljenja njih 10tak možda. Mislim da danas u 5 odelenja ima makar 50. U srednoj da ne pričam. U dva razreda koja su završila školu(treće je rasformirano jer su se pojedini ispisivali, napuštali školu itd) bile su 2-3 luče. Od tih đaka koji su upisali gimnaziju možda par nije bilo odlično ili vrlo dobro a tih par je otišlo ubrzo u drugu školu.
    Kad sam krenuo na pripravnički i držao časove nekim odeljenjima četvrtog razreda čudim se što me zbunjeno gledaju kad im nešto objašnjavam. Pitam ih u čemu je problem, jel nešto nejasno i onda se uspostavi da odlični đaci nemaju pojma što znače neke riječi tipa jatagan, bakaluk itd. Kad sam ja bio u srednjoj to je bilo nezamislivo.
    Odeljenje drugog razreda na pismenom iz maternjeg imalo je 4-5 prelaznih i diže se u školi pobuna odmah, pišu se zahtjevi za sve i svašta itd. Nesretna profesorica pokušava da se opravda da oni stvarno ne zaslužuju veću ocjenu jer ništa nisu ni pisali ni radili i pokazuje nam radove koji se svode na par rečenica o nečemu desetom a ne temi iz obavezne lektire. Posle priče itd nastavnica mora da ponovi pismeni sa istom temom i naravno svi ovaj put dobro prolaze jer imaju već pripremljene radove.
    Dva časa do kraja godine moj mentor ima smrtni slučaj u porodici i meni ostavlja da ocjenjujem. Jedno odeljenje odlično, sve znaju što je rađeno cijelo polugođe a ne samo tromesječje. Ulazim u drugo đe odlični đaci zahtijevaju da im se prepiše ocjena jer već na tri tromesječja imaju peticu i nema po njima potrebe da odgovaraju opet. Pošto naravno na to ne pristajem isti odbijaju da odgovaraju jer neće da "pokvare" ocjenu. Naravno svi dobijaju slabu koju upisujem običnom olovkom i logično je da ti đaci ne mogu opet imat 5 zaključno. Međutim na sledećem času kod profesora sve se to briše i oni dobijaju petice. Da su oni pokazali znanje sve bi to bilo ok ali jok, oni su i taj čas samo išli na presing i dizanje buke. Očigledno navikli da to često rade i da im prolazi. U drugom odeljenju razredni je ostavio na popravni par učenika jer nisu htjeli da dođu na čas poslednji i da probaju popravit ocjenu. Rezultat je usvojena žalba od strane učenika, razredni ne prisustvuje ispitivaju a svi oni dobijaju prelazne ocjene i završavaju godinu.
    Za tih 9 mjeseci ima primjera koliko oćeš. Mladu koleginicu su doveli do sloma da je plačući napuštila čas. Gađali je papirima, kredama, pogrdnim imenima zvali itd. Direktor kaže koleginici da to nije posao za nju i bolje da se njim ne bavi ako ne može da istrpi "malo pritiska". Odeljenje ne dobija ni ukor i uspješno mijenjaju nastavnika engleskog(koleginica nije pristajala da im daje prelazne ocjene ukoliko urade samo 20% od testa).
    Ako je to elitna škola, onda stvarno . Ne znam dal se bilo koja obrazovna ustanova kod nas može nazvati elitnom al ova sigurno već neko vrijeme ne može nositi taj epitet
    Last edited by Dutch; 02-07-15 at 23:17.

  25. #50
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Dva časa do kraja godine moj mentor ima smrtni slučaj u porodici i meni ostavlja da ocjenjujem. Jedno odeljenje odlično, sve znaju što je rađeno cijelo polugođe a ne samo tromesječje. Ulazim u drugo đe odlični đaci zahtijevaju da im se prepiše ocjena jer već na tri tromesječja imaju peticu i nema po njima potrebe da odgovaraju opet. Pošto naravno na to ne pristajem isti odbijaju da odgovaraju jer neće da "pokvare" ocjenu. Naravno svi dobijaju slabu koju upisujem običnom olovkom i logično je da ti đaci ne mogu opet imat 5 zaključno. Međutim na sledećem času kod profesora sve se to briše i oni dobijaju petice. Da su oni pokazali znanje sve bi to bilo ok ali jok, oni su i taj čas samo išli na presing i dizanje buke. Očigledno navikli da to često rade i da im prolazi. U drugom odeljenju razredni je ostavio na popravni par učenika jer nisu htjeli da dođu na čas poslednji i da probaju popravit ocjenu. Rezultat je usvojena žalba od strane učenika, razredni ne prisustvuje ispitivaju a svi oni dobijaju prelazne ocjene i završavaju godinu.
    Za tih 9 mjeseci ima primjera koliko oćeš. Mladu koleginicu su doveli do sloma da je plačući napuštila čas. Gađali je papirima, kredama, pogrdnim imenima zvali itd. (koleginica nije pristajala da im daje prelazne ocjene ukoliko urade samo 20% od testa).
    je li moguće da si toj đeci dao kečinu i svjesno išao da im pokvariš prosjek...vala ako su bili odlični, morali su makar neko znanje pokazati ranije, i ti dođes i pokakiš im se na to, možda ih uskratiš za upis na željeni fakultet koji bi im možda ležao i u kom bi sjutra mogli da naprave karijeru...Mislim, koja je poenta toga, što bi time postigao... nacisto...

    Vezano za profesore, kako se oni biraju... Mora li nastavnik u osnovnoj ili srednjoj školi da ima neki visoki prosjek i u roku završene studije, ili tu dolaze po nekoj drugoj liniji... Kako je moguće da su meni predavali neki profesori što su studirali blizu 10 godina... I što, kao, treba taj lik da me nečemu nauči, da mi prenese znanje koje ima, tj nema... Stvarno...?

Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Znamo li za naše?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-11, 12:22
  2. Visoko školstvo u CG
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 41
    Last Post: 29-04-11, 05:49
  3. Gradovi naše lijepe
    By cpu in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 12
    Last Post: 21-02-09, 11:03
  4. Underwater ljuče naše.....
    By kastigulja in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-06, 05:08
  5. Naše komšije....
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-05, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •