Page 5 of 12 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 298

Thread: Kuda ide naše školstvo?

  1. #101
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    319
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pitamo se kuda ide nase skoslstvo, te nam ne odgovaraju djeca sto uce,
    a sta je sa profesorima koji predaju toj djeci, naucise li ih sto ti uceni ljudi,
    ti pedagozi navodni, sto bi trebali da znaju sve o djeci, a ne sve samo o biologiji,
    istoriji i matematici....
    ko to ustvari uci nasu djecu, da li taj sto ih uci zna da ih uci i da li zna uopste sta su djeca...
    amerikanci imaju sistem i evropa ali uskoro isti u crnoj gori, nadamo se,
    a ne samo da se nadamo vec obacavamo djeci

  2. #102
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Taj namjerni fenomen je barem lako pojasniti...

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  3. #103
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sa strane to što će oni neprihvaćeni (manje popularni) po svaku cijenu težiti da budu PRIHVAĆENI, već što će im na taj - "siguran teren" biti unaprijed ukazano......

    VRLO SUPTILNO; VLRO VRLO... NAKO JEFROPSKI!

    Predstavnici NVO “LGBT Forum Progres” i NVO “LGBTIQ Socijalni Centar”, održali su predavanje-trening sa temom LGBT inkluzije u javnoj predškolskoj ustanovi “Đina Vrbica” u Podgorici.

    “Trening je istorijski sam po sebi, jer se po prvi put u crnogorskom predškolskom sistemu organizovala radionica posvećena ljudskim pravima i prihvatanju LGBT osoba. Radionica je realizovana u sklopu obuka koje ova JPU planira i sprovodi na polju koncepta ljudskih prava i inkluzije manjina. Sami trening je bio interaktivan, i omogućio je osoblju JPU “Đina Vrbica”, da pored informativnog opšteg dijela o životu LGBT zajednice u Crnoj Gori, nauče i o diskriminaciji, nasilju, isključivanju i borbi same zajednice u crnogorskom društvu“, kaže se u saopštenju ovih LGBT organizacija.

    „U ostavljenom prostoru za diskusiju osoblje ove predškolske ustanove postavilo je mnoštvo pitanja vezanih za samu LGBT zajednicu u Crnoj Gori, te dobile direktne odgovore od strane samih predstavnika zajednice. Diskutovano je o kreiranju sigurnih prostora u kojem se nijedno dijete ne smije osjetiti isključeno i u kojima se djeca uče vrijednostima poštovanja drugih, različitih od sebe, a posebno u domenu vršnjačkog maltretiranja i odbacivanja”, ističu u ovim NVO.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  4. #104
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa neka je srećno našijem đacima... sada će jopet graja, jopet smijeh po ulica, i odgovorna lica po učionica.

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  5. #105
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bez obzira na sve, treba pronaći u svakoj novoj generaciji "pametne oči" naših đaka, usmjeriti i podstaći njihove snove... makar razgovorom.

    ALI, za širenje dječijih zjenica i podizanje obrva ključni su nastavnici - INSPIRATIVNI I AUTORITARNI (sa jakim i neraskidivim vezama u vrhu) LJUDI U ŠKOLAMA. I fakultetima, naravno!!!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  6. #106
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Blade Runner View Post
    Showbox jiofi.local.html tplinklogin
    Gimnazija „Stojan Cerović“ ispratila je 96 generaciju svršenih srednjoškolaca i tim povodom priređena je svečanost. Da su škola za primjer, koja osim što baštini skoro jednovjekovnu vaspitno-obrazovnu djelatnost, govori i podatak da je od ovogodišnje generacije maturanata kojih je bilo 306 njih 146 dobilo diplomu „Luča“.


    Škola za primjer sa 50% lučonoša u generaciji!!

    Ne znam za vas ali mene ovo plaši. Izgleda da je naše školstvo krenulo totalno krenulo nizbrdo, put bez povratka...
    Onaj koji nema treba da se muci a onaj koji ima sve zavrsava bez po' muke.


  7. #107
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Ja takodje smatram da treba preispitati svrhu diplome Luča ako je maltene svako drugi ima... Posebno u osnovnoj školi... Pa ni jedna distribucija iz istrazianja ne ukazuje na to da postoji nacin da se u toj mjeri, u odjeljenjima u koju djeca nijesu selektirana, desi najbolji usojeh u obom procentu...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  8. The Following User Says Thank You to Ben Dover For This Useful Post:


  9. #108
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    od iduće godine ko ne dobije luču da ponavlja godinu...
    She is only here to annoy herself!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to NSX For This Useful Post:


  11. #109
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Toliko luca nije bilo u cijeloj cg kad se sve saberu
    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  13. #110
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Dječak iz odjeljenja mog đeteta je na polugodištu bio jedva vrlodobar, tokom godine dobija trojke i poneku četvorku, na kraju godine ima sve petice, na žalost takvo je 90% današnjih lučonoša.

  14. #111
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    U mojoj generaciji dvije luče. Ovo sad nije nikakvo mjerilo. Juče kod drugarice pa smo učile sa njenim sinom, deveti razred, sve petice. Kaže mi ona jeste da im asve petice, ali danas djeca slabo što znaju, slabo razvijenu logiku imaju.

  15. #112
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    to za logiku ti je istina, a nije samo za danasnju djecu no ima i starijih. kakav ocaj.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  16. #113
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,541
    Thanks Thanks Given 
    7,408
    Thanks Thanks Received 
    4,492
    Thanked in
    1,746 Posts

    Default

    Kao i uvijek, sve su roditelji krivi... Podižu đecu pod staklenim zvonom, da bi ih na kraju dočekala surova realnost...

    Profesori/nastavnici više nemaju nikakvog autoriteta... Dočekali su da budu šikanirani i od roditelja i od učenika, bez ikakvog realnog mehanizma zaštite...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  17. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  18. #114
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Kada su djacima tj djeci dali sva prava a nikakve obaveze tog momenta su sve unistili . A roditelji su posebna prica . Od svakog ces cuti da nema djeteta kao sto je njihovo . Onda ta djeca porastu i dobijemo ovo sto imamo . Ubistva kradje narkomane sponzoruse i obesravljene radnike . Ono malo dobre djece se izgubi u svemu tom

  19. #115
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    A tako smo poletno krenuli u reformu osnovnog obrazovanja. Bez ikakve analize postojećeg stanja i bez utvrđivanja problema. I zavšili sa plagiranim programima iz Hrvatske - koji uzgredbudirečeno nikad nisu ni usvojeni niti testirani tamo.

    Problemi u našem školstvu su nebrojeni. Prosto ne znam odakle da počnem:

    1) partijsko zapošljavanje: po pravilu, već više od deset godina ne možeš da se zaposliš u školi ako nisi član DPS-a ili sve češće SD-a. Surova istina, čast izuzecima. Oni koji vrijede i koji bi možda željeli da rade u školi ne mogu da dobiju priliku ukoliko nemaju vezu ili neće da se ponize tako što bi pristupili nekoj od ovih partija. I onda odlaze u druge profesije ili, još gore, u druge države. I onda preŚednik dođe i kaže da se 'poziv mora učiniti atraktivnim kako bi se obrazovanjem bavili najbolji'. Koliko to boli!

    2) ocjenjivanje: danas se obrazovanje svodi na jurenje ocjena, jer ti ta ocjena na kraju umnogome definiše životni put i karijeru. Čini se da gotovo više niko ne uči da bi nešto znao, već uči da bi se kasnije probio ili pohvalio. Nastavnici su pod velikim pritiskom, kako roditelja tako i uprave. Prvi žele da njihovo dijete ima samo najbolje ocjene (iako često to ne zaslužuje), dok drugi hoće da su njihove škole 'najprve', da se o njima piše i priča. Tu naravno dolazi do raznih koruptivnih radnji, pa i prijetnji. Moje mišljenje je da će školstvo jedino moći naprijed ukoliko se reformiše sistem vrednovanja znanja - počev od ukidanja diplome Luča pa do uvođenja opisnih ocjena, naročito u nižim razredima. U tome bi posebnu ulogu trebalo da ima postojeća eksterna polumatura.

    3) pristup nastavi: koliko primjećujem, velika većina nastavnika u školama i dalje primjenjuje stari načn izučavanja gradiva, koji se svodi na puko memorisanje činjenica, što se ogleda kroz nastavne planove, stil predavanja (poput diktiranja) i ocjenjivanje. S druge strane, kritičko mišljenje, koje treba da bude osnova obrazovanja, najčešće se ne podstiče, a nerijetko se i suzbija. Inovacije, kao što su čas u prirodi (za kojim smo svi mi kao đeca žudjeli - ispostaviće se, s razlogom), upotreba savremenih tehnologija, digitalno opismenjavanje, praktična primjena znanja, način komunikacije prilagođen sadašnjem vremenu, postoje tek ponegdje.

    4) zastarjeli programi: školski kurikulumi ne idu u korak sa savremenim trendovima, pa i dalje imamo sadržaje koji su se na isti način izučavali prije 20 godina. Nauka toliko brzo napreduje da nova saznanja, oblasti i teme iskaču gotovo svakodnevno, pa samim time programi zahtijevaju kontinuirano osavremenjavanje. S druge strane, gradivoje i dalje preobimno, a umjesto da slobodno vrijeme koriste za igru, djeca se šalju na privatne časove na kojima ponavalju isto gradivo kao i u školi. Ima vrlo malo izbornih predmeta, dok nastavnici imaju vrlo malo slobode u izboru nastavnih sadržaja.

    I još mnogo toga, što je već ili će biti rečeno na ovoj temi.
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  20. The Following 10 Users Say Thank You to Viscount For This Useful Post:


  21. #116
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    titograd
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    2,664
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    496 Posts

    Default

    Da ne pominjem najvecu glupost da djeca idu u skolu sa sve knjigama teskim preko 10kg.ocekujem da im slome kicme iskrive kosti ,diskuse karlice i sve sto ide uz bespotrebne tezine.cijela evropa knjige drzi u skolama a mi smo eto najpametniji.da makanju od 30 kila tretiras ka fizikalca.bjez djaole

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    Tebe mi je žao a za mene me duša boli

  22. #117
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    interesanto da i ovdje svi nekako izbjegavaju da kazu da je PORODICA ta koja je prvo kriva . roditelji u svom svijete pa sta od djece ocekivati . da ih nastavnik vaspitava a roditelj da ispada fin kod djeteta jer ona ga brani od srasnog ucitelja .

  23. The Following User Says Thank You to brodomaketar For This Useful Post:


  24. #118
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    A nastavnici su cvjećke,kako ne.

    Maksimalno sam zadovoljna brzinom interneta kod vas.
    James Tiberius Kirk

  25. #119
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    A nastavnici su cvjećke,kako ne.

    Maksimalno sam zadovoljna brzinom interneta kod vas.
    Kakvi su roditelji nastavnici su cvjecke . Ali nek samo tako vaspitavaju djecu . Posle skole ih ceka realan zivot a sumnjam da ce gazdama gdje im budu djeca radila dolaziti da vriste kako su njihova djeca najbolja i bezgresna .
    Ps pogledajte podatke o maloletnickoj delikvenciji ili su mozda i zato krivi nastavnici

  26. #120
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Slazem se da roditelji nijesu cvjećke.
    A nastavnici su "aristokratija" koja samo gleda da otalja posao,i da bjezi kuci.
    Politizaciju skole necu pominjati.

    Maksimalno sam zadovoljna brzinom interneta kod vas.
    James Tiberius Kirk

  27. #121
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    Slazem se da roditelji nijesu cvjećke.
    A nastavnici su "aristokratija" koja samo gleda da otalja posao,i da bjezi kuci.
    Politizaciju skole necu pominjati.

    Maksimalno sam zadovoljna brzinom interneta kod vas.
    pretpostavlam da ta aristokratija koja ima olatu 500evra ucu djesu da budu sponsoruse , da sanjaju da budu mafijasi , da gledaju realiti , da kradu i da se drogiraju , da tu i tamo po nekom izmlate do smrti . da da sve ih to nastavnici uce . a roditelji nevini ko francuske sobarice samo cekaju da prebace odgovornost na drugoga .
    ono sto dijete odjednom je puno novca sto se vozi sa tamo nekim naravno to ne vide , sto su amlo pogibljeni ni to ne vide . sto nestaje novac i stvari iz kuce ni to ne vide. ni to sto ih policaija privodi ne vide smjestio im neko naravno , ni to sto cure pokupe u tamo nekom hotelu naravno sipao im neko nesto u pice .

    sve dok trazimo razlog zasto su djeca ovakva u skoli , u drzavi u ovome ili onome a ne u nama kao porodici bice sve gore i gore
    mogao bih da pisem za posla xxxxx slucajeva gjde roditelji nisu htjeli da vide i svako im je bio kriv sem njihovi princevi i princeze , i onda kada se tragicno zavrsi opet im je neko drugi kriv .

  28. #122
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Pa ne uče ih tome,ali sigurno ih ne uče da budu pošteni,vrijedni,radni. Ja govorim iz ličnog iskustva.
    Samo plan i program,mehanički,bez emocija(ili previše emocija,prema djetetu partijskog druga).
    Ako ja moram da radim sa djetetom,popodne,da bi naučilo nešto,tj. shvatilo,onda taj nastavnik samo otaljava posao.
    James Tiberius Kirk

  29. #123
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Jel to dijete sluša na času ili kuca na telefon? Ide li na dopunsku/dodatnu nastavu, koja je obezbijedjena svoj djeci, al na dobrovoljnoj bazi?

  30. #124
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Pre nego stignete to tiga zastp morate svoje ( napominjem svoje ) dijete da ucite ajte mi odgovorite koja su prava Vaseg djeteta , a koje su obaveze ( ne mislim tu privatno iako mozemo i o tome , pokusajte ga malo recimo povici za usi eto Vam mjesec dana minimum odmor u Spuz ) !
    Tek ce porodice da placaju to sto djeca nemaju nikakve obaveze ,
    Ako cete da se pozovete na demokratske tekovine ajmo kako je na zapadu . Drzavne skole koje su za srednji k nizi stalez zna se kakve su a posebne su za one iz visokog drustva . E tama itekako imaju obaveze . Zamislite nase princezice da moraju nositi ne samo uniformu nego i obuci svi isto i zamislite da ne smiju nositi mobilni , a sad zamislite da nasoj djeci kazu svi iste uniforme i obucu i brz mobilnog . Ajde iskreno mi recite sta bi se desilo !
    Ja sam ona stara generacija koja je nosila uniforme ali sve se mijenja .
    Vjerujte mi doci ce brzo vrijeme kao na zapad . Zna se ko se za sta skoluje . Djecu mi je najvise zao jer jednog dana im dodje stvarni zivot i oni su potpuno nepripremljeno za njega .
    Uzgred pogledajte podatke o porastu maloletnicke delikvencije , eto sve da ih nastavnik ne uci gradivu a ko treba da ih uci kucnom vaspitanju

  31. #125
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Mišljenja sam da fizička kazna ne vodi ničemu što se vaspitanja tiče, ali jes ventil roditelju/profesoru koji je izbačen iz svog centra.
    Kao što je država sistem, tako je i porodica jedan sistem, školstvo drugi itd... i manje više svi pokušavaju da funkcionišu kroz program straha, koji je u svojoj suštini zapravo totalna diskonekcija pojedinca.
    Djeca do 5/6 godina starosti su ipak na najvišem nivou konekcije, a starija još uvijek pamte šta je to, dok su odrasle osobe bilo da imaju porodicu ili ne/zaposleni/školstvo/zdravstvo itd totalno diskonektovani, pokušavaju nešto u svom životu, ne znaju ni šta, ni zašto to rade - i kad im dođe "mali podsjetnik u vidu djeteta" iliti ogledalo - ispostavi se da su odrasli ti koji imaju temper tantrum a ne djeca.
    To nije lijepo za viđeti, i dosta roditelja će vam priznati da jeste do njih ali - obaveze. I tako kao i roditelji, i profesori imaju raspored ujutru kako sebi organizuju dan da sve što treba obave - i svi idu s nadom da ih što manje stvari poremeti u tome. Međutim, ono kako se nosite sa preprekama u toku dana je primjer iz koga djeca uče i što neđe ostavlja žig, pa bilo da ste roditelj ili profesor.

    Imam bratanića koji je sa 7 godina izjavio da mu je dosadno u školi. Svaki predmet. Dobije i jedinicu i dvojku, i nauči za peticu, ali uopšte nema osjećanja povodom stanja u dnevniku. Mama i tata uče s njim, nerviraju se, kažnjavaju ovako onako - ali stanje je i dalje isto.
    Poistovećivanje sa ocjenama nije zdravo, nagrađivanje dobrih ocjena nije zdravo, i što se mene tiče, potpuno je u pravu kad je kul po pitanju toga imao jedinicu ili peticu. On zna ko je.
    I onda tako pričate sa djetetom od 9 godina, pokušavate da otkrijete šta ga "radi", i shvatite da je zapravo manuelac, da voli da kuva, da dodiruje predmete, da bude kreativan - i onda ruku na srce mora se priznati da se prostora za taj tip djece u školi više ne daje. Škola je već decenijama sistem za vizuelce i auditivce, ali ne i za kinestetičare. Štaviše, sistem nije zainteresovan ni da otkrije/testira kakvo je dijete pretežno tip - pa da se u skladu sa tim afinitetima formiraju odeljenja i pristup nastavi.

    Nažalost, za to nije zainteresovana ni velika većina roditelja, jer obaveze - no niko nikog puškom nije ćerao da ima dijete, dvoje, troje...

    Uglavnom, uslovljavanje na svakom koraku, i nisam mišljenja da tu djecu čeka opak susret sa realnošću i stvarnim svijetom - čeka ih susret sa svijetom koji smo im mi pokazali sopstvenim primjerom sa programima koje su od nas pokupili.

    Da li će sjutra odlučiti da zamijene načine funkcionisanja, programe sa kojima operišu ili će ići utabanim stazama - stvar pojedinca i njegove želje za konekcijom.

  32. The Following 4 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


Page 5 of 12 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Znamo li za naše?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-11, 12:22
  2. Visoko školstvo u CG
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 41
    Last Post: 29-04-11, 05:49
  3. Gradovi naše lijepe
    By cpu in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 12
    Last Post: 21-02-09, 11:03
  4. Underwater ljuče naše.....
    By kastigulja in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-06, 05:08
  5. Naše komšije....
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-05, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •