Page 8 of 13 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 176 to 200 of 301

Thread: Kuda ide naše školstvo?

  1. #176
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,266
    Thanks Thanks Given 
    699
    Thanks Thanks Received 
    532
    Thanked in
    387 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    Cestitke

    https://www.vijesti.me/vijesti/drust...ispod-prosjeka


    pa neka opet krenu u strajk.

    svuda u svijetu se uci u skoli, kod nas ni u skoli, a ni van nje
    Gledao sam primjer tog testa, ide priča:
    The GianT Tooth Mystery
    A fossil is the remains of any creature or plant that lived on the Earth many, many years ago. People have been finding fossils for thousands of years in rocks and cliffs and beside lakes.We now know that some of these fossils were from dinosaurs....
    ....Hundreds of years ago in France, a man named Bernard Palissy had another idea. He was a famous pottery maker. When he went to make his pots, he found many tiny fossils in the clay. He studied the fossils and wrote that they were the remains of living creatures. This was not a new idea. But Bernard Palissy also wrote that some of these creatures no longer lived on earth. They had completely disappeared. They were extinct. ....
    I pitanja: What is a fossil?
    A the surface of rocks and cliffs
    B the bones of a giant
    C the remains of very old living things
    D the teeth of elephants
    Ili
    Where did Bernard Palissy find fossils? A on the cliffs
    B in the clay
    C by a river
    D on a path
    A možda su problem ova pitanja bez ponuđenih odgovora, kao iz druge priče:
    "....It was a perfect summer until Jeremy Ross moved in right next door to my best friend Stanley. I did not like Jeremy. He had a party and I wasn’t even invited. But my best friend Stanley was...."
    Pitanje:
    At the beginning of the story, why did Tom think Jeremy was his enemy?
    E ne znam
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...IQsrYHeGT-hFAv



    Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  2. #177
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,266
    Thanks Thanks Given 
    699
    Thanks Thanks Received 
    532
    Thanked in
    387 Posts

    Default

    Ovo pogledat obaFezno
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  3. #178
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,736
    Thanks Thanks Given 
    2,639
    Thanks Thanks Received 
    2,511
    Thanked in
    1,426 Posts

    Default

    https://cetinjskilist.com/otvoreno-p...2B3FbzyQ7oJxcM

    Nakon danas objavljene odluke Nastavničkog vijeća JU Gimnazija u kojoj se navodi da nije izabran đak generacije za školsku 2022/23. godinu, tom školskom tijelu otvorenim pismom se obratila maturantkinja cetinjske Gimnazije Marija Jovićević. Otvoreno pismo prenosimo u cjelosti:

    Na ponovnoj sjednici 24.08.2023. odluka nije donesena. Kao i do sada i na ovoj sjednici je bilo prisutno meni neobjašnjivo ponašanje direktorice Jelić.

    Ne mogu reći kao prošlog puta da se osjećam diskriminisano i da direktorica pokušava da me diskredituje i eleminiše, sada to sa sigurnošću tvrdim.

    Poslije ponovne predaje dokumenata, Komisija je utvrdila zbirnu rang listu, na kojoj ja i dalje zauzimam PRVO MJESTO.

    Po Članu 2 Pravilnika o načinu i kriterijumima za izbor Đaka generacije i pohvaljivanju učenika nakon dostavljanja rang liste od Komisije Nastavničkom vijeću, ono donosi odluku o izboru Đaka generacije upravo na osnovu rang-liste kandidata, što ove godine nije ispoštovano već je odluka da Đak generacije 2022/23 nije izabran.

    S obzirom na to da Odluka već drugi put zaredom glasi da “Đak generacije nije izabran”, što znači da nije uvažena rang lista i sam rad Komisije, da li se pitate ko je odgovoran za nepoštovanje iste kao odabranog tijela?

    Po Pravilniku koji je odobrilo Nastavničko vije’e u mandatu direktorice Jelić, zatim Školski odbor kao upravni organ usvojio, Đak generacije mora biti izabran.

    Želim da znam zbog čega sam diskriminisana i diskreditovana od samog početka konkursa za pomenutu nagradu?


    https://www.pobjeda.me/clanak/jelic-...to-za-proteste

    https://www.pobjeda.me/tagovi/sanja-jelic



    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  4. #179
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,736
    Thanks Thanks Given 
    2,639
    Thanks Thanks Received 
    2,511
    Thanked in
    1,426 Posts

    Default

    Na osnovu Rješenja o izdavanju licence, br. UPI-605/23-2653/1, od 8. maja 2023. godine, koje je donijelo Ministarstvo prosvjete Crne Gore, JU VSŠ „Policijska akademija“ u Danilovgradu, obavještava građane da će prijava za Program obrazovanja za sticanje sručne kvalifikacije ASISTENT/ASISTENTKINJA U SPRIJEČAVANJU NASILJA I VANDALIZMA U ŠKOLAMA trajati u periodu 06-29.09.2023. godine.



    REALIZACIJA PROGRAMA POČEĆE 2. OKTOBRA 2023. GODINE I TRAJAĆE 35 RADNIH DANA (7 nedjelja).



    BROJ POLAZNIKA PROGRAMA JE 20.



    KAKO BISTE SE UKLJUČILI U OVAJ PROGRAM OBRAZOVANJA, POTREBNO JE DA POSJEDUJETE:

    - Stečenu kvalifikacija nivoa obrazovanja IV1;
    - Položen ispit za upravljanje vozilima „B“ kategorije;
    - Uvjerenje o crnogorskom državljanstvu;
    - Dokaz o psihofizičkoj i zdravstvenoj sposobnosti;
    - Dokaz da niste pravosnažno osuđeni na kaznu zatvora za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, odnosno da za takvo krivično djelo protiv Vas nije pokrenut krivični postupak;
    - Dokaz da niste kažnjavani za prekršaj sa elementima nasilja za koji je propisana kazna zatvora, odnosno da za takav prekršaj nije pokrenut postupak, kao i da nije izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti.


    Malo je ovo polaznika za škole ali pohvalno bar se od nečega krenulo....

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  5. #180
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Malo. Zvala, htjela da se prijavim dok je bilo aktivno, ali mana je jer ne održavaju predavanja online, smatram da je to nakon korone skroz nedopustivo, pa ako i ima kakve prakse, može se obučiti naknadno.

    Elem, situacija je alarmantna - otuđenost, urušavanje samopouzdanja, nedostatak povjerenja, usamljenost, takmičenje, degradacije vrijednosti - koja je svrha svega toga?
    Last edited by tigrovo_oko; 21-10-23 at 17:52.
    "I shut my mouth and hold the light"

  6. #181
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Da li neko od prosvjetara na forumu zna - kako roditelji mogu da utiču na to da im se dodijeli stalno prisutan učitelj?

    Jasno je nama da je učiteljici isplativije da još radi jer joj je veća plata nego penzija, ali nije u redu da ispaštaju djeca sa smjenom svake godine, nove zamjene, drugačiji način rada...
    Ponovo su izgledi da otegne bolovanje do raspusta pa me zanima da li treba da pišemo direktoru da vrši nadzor nad njenim radom, da li da zovemo prosvjetnu inspekciju, ministarstvo prosvjete ili moramo da trpimo školski okg jer nema kadrova ili nemaju uslova za zapošljavanje novih?
    Zamjene rade drugu smjenu i imaju svoja odeljenja, tako da ne posvjećuju previše brige i pažnje jer jednostavno i njima je to previše posla.

    Kakva su iskustva drugima?
    "I shut my mouth and hold the light"

  7. #182
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,465
    Thanks Thanks Given 
    3,821
    Thanks Thanks Received 
    3,063
    Thanked in
    1,300 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Da li neko od prosvjetara na forumu zna - kako roditelji mogu da utiču na to da im se dodijeli stalno prisutan učitelj?

    Jasno je nama da je učiteljici isplativije da još radi jer joj je veća plata nego penzija, ali nije u redu da ispaštaju djeca sa smjenom svake godine, nove zamjene, drugačiji način rada...
    Ponovo su izgledi da otegne bolovanje do raspusta pa me zanima da li treba da pišemo direktoru da vrši nadzor nad njenim radom, da li da zovemo prosvjetnu inspekciju, ministarstvo prosvjete ili moramo da trpimo školski okg jer nema kadrova ili nemaju uslova za zapošljavanje novih?
    Zamjene rade drugu smjenu i imaju svoja odeljenja, tako da ne posvjećuju previše brige i pažnje jer jednostavno i njima je to previše posla.

    Kakva su iskustva drugima?
    A bogomi, teško je uskratiti nekome pravo na bolovanje (ne ulazim u to da li je opravdano ili ne). E tu treba da uskoci uprava i u slucaju zamjene pokusa da sagleda stvari tako da, posebno za nize razrede, je interes djece primaran. Prevashodno mislim na to da iako se angazuje zamjena, da to bude po mogucnosti ista osoba. Posebno u nizim razredima te promjene ostavljaju traga i ne uticu pozitivno.

    Loš primjer iz prve ruke - sin koji je sada 4. razred je imao od početka fenomenalnu učiteljicu i doguralo se domtrećeg razreda,. Par puta bolovanja i angažman zamjene koja je bilo prilično korektna i uvijek ista. Originalna učiteljica odlazi na trudničko, poznata zamjena opet uskače ALI raspisuje se oglas i tada bude primljena treća osoba, pošto je završila nastavna godina i samo im je uručila svjedočanstva. Četvrti razred su počeli sa nepoznatom, četvrtom osobom...

    Dakle, uprava mora imati sluha i ukoliko se prepozna neko s kim su roditelji zadovoljni, pokušati uspostaviti kontinuitet...

    Što se tiče reakcije, uvijek preko razrednog starješine i predatavnika u savjetu roditelja, pa kad se iscrpe mogućnosti na nivou škole ići na višu instancu...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  8. #183
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,461
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    1,032 Posts

    Default

    To ti je sve kakve si nafake vi tj ostali roditelji /đeca.
    Od prijatelja dijete, 5 godina razreda,4 učiteljice promjenili,pa ti vidi

    Sent from my 22101316G using Tapatalk

  9. #184
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Način prelaska gradiva učiteljice je po meni odličan. Ono što nam smeta je što nije dobar pedagog (omalovažava djecu pred odeljenjem i upoređuje ih, izigrava tobož skauta za nadarenu đecu, na otvorena vrata roditelju koji dođe priča o tuđoj djeci a ne o djetetu za koje se došlo, ogovara...) 20h nedeljno sa osobom tog kalibra, nije mi pravo.

    Druga stvar koja me zanima - da li prosvjetni radnik protiv kog je podnijeta krivična prijava može da radi u školi uopšte, nisam našla taj detalj? Da li ima disciplinskog postupka tu i kako to ide?

    Nadalje, da li u svim školama u CG važi da je predstavnik odeljenja nekog razreda član savjeta roditelja samo 2 godine? Po meni to treba mjenjati na duže da bi se zaista nešto moglo poboljšati u obrazovnom sistemu. Taman predstavnik ukapira kako sve funkcioniše pored svih svojih obaveza, gubi vrijeme na sastanke po 2h pa ga dogodine smijene... a da ne pričamo o tome da ima predstavnika koji ni ne dolaze da se interesuju ili se uopšte ne uključuju u diskusije. Mislim smiješna je "funkcija" ali ima roditelja koji zaista žele da pomognu - doktori, nvo, zaposleni iz nekih hotela mogu motivisati za donacije školi šta treba a i Bd nije siromašna opština (mislim nije bila do ovih 40 milki potraživanja sad ćemo vidjeti) ali čak i kada se šalju dopisi direktoru da kontaktira opštinu po pitanju nekih potrepština - ne reaguje se.
    Last edited by tigrovo_oko; 27-10-23 at 17:23.
    "I shut my mouth and hold the light"

  10. #185
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,461
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    1,032 Posts

    Default

    Moze da radi,dokle god prosvjeta inspekcija ne utvrdi dal prosvjetni radnik povrijedio član na koga se pozivaju na prekraj.
    Ili ako škola pokrene dis.postupak protiv pros.radnika.
    Roditeljima su vezane ruke.
    Jedino da probate preko savjeta roditelja jedina opcija

    Sent from my 22101316G using Tapatalk

  11. #186
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Prosvjetna inspekcija nas je uputila da napismeno predamo zahtjev/peticiju direktoru, da sprovede nadzor rada učiteljice (vjerovatno cl. 82 zakona o opstem obrazovanju) kako bi i oni imali na osnovu čega posle da reaguju ako on ne bude reagovao. Izgleda da je to jedino sto možemo, a od Savjeta mrka kapa, dodje 20-30 roditelja rasplinu se sa temama, ne drže fokus na dnevni red tema, niko ne vodi zapisnik, a nekad nam traže i lične karte da se identifikujemo - špijuni?

    Sprdnja.
    Last edited by tigrovo_oko; 27-10-23 at 17:30.
    "I shut my mouth and hold the light"

  12. #187
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,461
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    1,032 Posts

    Default

    To ti je odmah pisi propalo,sto ce ti uprava skole to uraditi.
    Mora sprovesti na vas zahtjev,al da ce biti u Vasu korist,veoma tesko.
    Bas morate da imate čvrste dokaze da prosvjetni radnik prekrsio neki zakon u obrazovanju kod djece. A to rekla/kazala ,tesko sprovesti u djelo. Al pokusajte savjet roditelja,skolski odbor,uprava itd...

    Sent from my 22101316G using Tapatalk

  13. #188
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Ma jasno, ali ipak ne dozvoljavam da mi pesimizam intelekta nadvlada optimizam volje pa bar da se igramo.
    "I shut my mouth and hold the light"

  14. #189
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,736
    Thanks Thanks Given 
    2,639
    Thanks Thanks Received 
    2,511
    Thanked in
    1,426 Posts

    Default

    Sto ne smiju đeca vise da donesu kontrolni kuci ?

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  15. #190
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Nama je dato obrazloženje sledeće od učiteljice - zato što njihovi zadaci završavaju kod onih privatnika za produženi boravak

    Navodno djeca u produženom boravku (pričam o mlađem uzrastu) rade zadatke i sve znaju, a u školi loši. Onda roditelji donose to učiteljima i govore kako im dijete sve zna, nego ga ona/on šikanira. Problem jeste što dosta tih doo produženog boravka uopšte nemaju validnu licencu da se bave djecom, a ja sumnjam i na obrazovan kadar, ali se plaća od 200e za to. Naravno da za te pare moraju da rade sa djecom ozbiljnije, jer samo bojenje nije opcija budući da ne predaju nastavu svi učitelji isto (neki su stara garda) i onda oni copy paste gradivo. Sve u svemu pravi se frka na sve strane.
    Last edited by tigrovo_oko; 27-10-23 at 17:56.
    "I shut my mouth and hold the light"

  16. #191
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,330
    Thanks Thanks Given 
    14,740
    Thanks Thanks Received 
    4,091
    Thanked in
    2,072 Posts

    Default

    Sve u svemu školstvo nam je dno

    Sent from my SM-S918B using Tapatalk

  17. The Following User Says Thank You to extravaganca For This Useful Post:


  18. #192
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,736
    Thanks Thanks Given 
    2,639
    Thanks Thanks Received 
    2,511
    Thanked in
    1,426 Posts

    Default

    Ja mislim da sam ja donosio kuci kontrolne a da dijete ne moze da vidi kontrolni niti da zna dje je pogrijesilo.... hmmmm

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  19. #193
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,461
    Thanks Thanks Given 
    1,627
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    1,032 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Sto ne smiju đeca vise da donesu kontrolni kuci ?

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Zato sto je to prosvjetni materijal za ocjenjivanje. Svaki roditelj/ucenik ima pravo na uvid posle izrade istog.
    Prosvjetni radnik je duzan po zakonu 4 godine da cuvaju iste,al max ih cuvaju do kraja skolske godine.
    Mi kada smo bili djeca,mi ih nosili. Sada to vise ne moze
    Europe rules men🫤

    Sent from my 22101316G using Tapatalk

  20. The Following 2 Users Say Thank You to miovrag For This Useful Post:


  21. #194
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,736
    Thanks Thanks Given 
    2,639
    Thanks Thanks Received 
    2,511
    Thanked in
    1,426 Posts

    Default

    Pi kako sam zaostao....

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  22. #195
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    A kakve posljedice bi nastale kada bi uveli da osnovno obrazovanje nije obavezno, šta mislite?
    "I shut my mouth and hold the light"

  23. #196
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,791
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,314
    Thanked in
    2,166 Posts

    Default

    Ne sjećam se da sam ikad nosio kontrolne kući. A što se tiče školstva i ove teme, mislim da je stiglo onamo đe je krenulo.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  24. The Following 2 Users Say Thank You to NHM For This Useful Post:


  25. #197
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,001
    Thanks Thanks Given 
    3,947
    Thanks Thanks Received 
    6,494
    Thanked in
    3,100 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    A kakve posljedice bi nastale kada bi uveli da osnovno obrazovanje nije obavezno, šta mislite?
    inace je formalno obrazovanje neformalno, ovo sto vidis je samo oslobadjanje roditelja nekoliko sati dnevno, da pocinu malo.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  26. #198
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Sigurno da ovaj ovakav sistem funkcioniše odlično, pojedincima i oni nemaju namjeru da ga mjenjaju.
    "I shut my mouth and hold the light"

  27. #199
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,160
    Thanks Thanks Given 
    255
    Thanks Thanks Received 
    1,148
    Thanked in
    562 Posts

    Default

    Kako mi reče jedna majka - e lakše je njima 8h na posao nego meni sa njih 3 svaki dan, 24h, 365.

    Mislim da bi morali malo ozbiljnije da se bave svojom djecom kad bi se to uvelo.
    "I shut my mouth and hold the light"

  28. The Following User Says Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  29. #200
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2,109
    Thanks Thanks Given 
    248
    Thanks Thanks Received 
    858
    Thanked in
    443 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Nama je dato obrazloženje sledeće od učiteljice - zato što njihovi zadaci završavaju kod onih privatnika za produženi boravak

    Navodno djeca u produženom boravku (pričam o mlađem uzrastu) rade zadatke i sve znaju, a u školi loši. Onda roditelji donose to učiteljima i govore kako im dijete sve zna, nego ga ona/on šikanira. Problem jeste što dosta tih doo produženog boravka uopšte nemaju validnu licencu da se bave djecom, a ja sumnjam i na obrazovan kadar, ali se plaća od 200e za to. Naravno da za te pare moraju da rade sa djecom ozbiljnije, jer samo bojenje nije opcija budući da ne predaju nastavu svi učitelji isto (neki su stara garda) i onda oni copy paste gradivo. Sve u svemu pravi se frka na sve strane.
    Nije davno bilo kad izadjoh iz osnovne(7 god) i kolko ja pamtim u produzenom boravku predaju ucitelji iz skole? I to cak i nije predavanje vec iskljucivo cuvanje djece dok neko ne dodje po njih. Prvi put cujem za ovo.

Page 8 of 13 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Znamo li za naše?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-11, 11:22
  2. Visoko školstvo u CG
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 41
    Last Post: 29-04-11, 04:49
  3. Gradovi naše lijepe
    By cpu in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 12
    Last Post: 21-02-09, 10:03
  4. Underwater ljuče naše.....
    By kastigulja in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-06, 04:08
  5. Naše komšije....
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •