Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast
Results 226 to 250 of 301

Thread: Kuda ide naše školstvo?

  1. #226
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Da, ne radi se samo o obrazovanju, radi se i o zdravstvu, pravosuđu... Zašto se ne “talasa”?

    Ljudi se osjećaju usamljeni. I za to nije kriv samo depees, da se razumijemo. Svi smo odgovorni.

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6530780/

    Ovaj sistem produkuje idiote, i to treba reći. Nekome to debelo odgovara i štima.

    Zahtjeva od nas da se koncentrišemo na razne ambicije koje se međusobno nadmeću za naše vrijeme, pažnju, energiju i posvećenost. Mnoge od tih ambicija su i same po sebi takmičarske. Takmiče se ljudi za posao, status, imovinu, novac i reputaciju u RL i online. Lome se ljudi da napreduju ili da makar ostanu u “igri” u RL i online.
    A za svo to vrijeme, dok jurimo za tim ciljevima, zapostavljamo odnose sa ljudima koje volimo, sa svojom djecom. Više puta u toku dana dodirnemo telefon nego svoje dijete ili partnera.
    I ovo nije nikakva apstrakcija več vrlo jasna manifestacija određenog društveno-ekonomskog sistema, pogleda na stvarnost i način života. Nepovezanost, otuđenost, usamljenost, gubitak smisla i dislociranost su najmasovniji proizvodi današnje kulture. Zato i ne čudi što smo toliko zavisni od svega i svačega, hronično bolesni i mentalno poremećeni, kad su nam um, tijelo i duša neuhranjeni. Ne čudi broj samoubistava.

    Svako ko je koncentrisan samo na prolazne i sebične želje nauštrb potrebe za zajedništvom gubi vezu sa najdubljim djelovima svoga bića, onim djelovima koji jedini mogu da nam podare istinsko blagostanje. Koliko god “pobjeda” naše ličnosti ređale, koliko god prolaznih osjećaja sigurnosti naši raznorazni identiteti uspjeli da steknu, koliko god svoje slike u tuđim ili svojim očima kitili materijalnim ukrasima - sve su to nepostojane zamjene za nagrade (i izazove) koje nam naša istinska čovječnost pruža.
    "I shut my mouth and hold the light"

  2. The Following 2 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  3. #227
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Dobro rece Dusko Markovic da u ovo moderno doba treba da se djeca skoluju u inostranstvo....

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Šta konkretno imamo, kao zajednica, od osoba koje su studirale u inostranstvu?
    Šta su nam to donijeli, dali, a da i oni ne žele da se naplate za to skupo školovanje - koje, na kraju se ispostavi, mi smo platili ili ćemo ga “platit” (ako me razumiješ)?
    "I shut my mouth and hold the light"

  4. The Following User Says Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  5. #228
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Prije ćemo ga platiti....

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  6. #229
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,603
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Šta konkretno imamo, kao zajednica, od osoba koje su studirale u inostranstvu?
    Šta su nam to donijeli, dali, a da i oni ne žele da se naplate za to skupo školovanje - koje, na kraju se ispostavi, mi smo platili ili ćemo ga “platit” (ako me razumiješ)?
    Možemo imati i te kako, samo kad bi željeli i znali.

    Konkretan primjer, cimer mi sa fax-a, nakon treće godine (PMF) pošao u Holandiju na dalje studije, gdje je i doktorirao i zaposlio se na njihovom Univerzitetu. Prije par godina dođe u CG, imao pauzu pola godine između ugovora. Više iz želje da pomogne, a naravno i da ostane u "formi", ponudi fakultetu da radi za dž, tražio je samo email adresu i kakav ormar ili šta, đe bi mogao ostaviti stvari. Smiješno je kakve su izgovore nalazili da ga odbiju, jer jelte neko se o$etio ugroženim.

    Vidim ga da bi se i sad vrlo rado "vrnuo" nazad, no bukvalno u CG sa svojim kvalifikacijama nema šta raditi (osim biti profesor na fax-u, a tu ne možeš ni asistent postati bez veze).
    #fakenews

  7. The Following 2 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  8. #230
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Vjerujem da ima još svijetlih primjera, ali ne mogu da primirišu jer se sistem ugrožava, odmah to detektuju činovnici iz šeme. Tvorac se sigurno ludo zabavlja s nama ovakvima.
    "I shut my mouth and hold the light"

  9. #231
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    879
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    373
    Thanked in
    259 Posts

    Default

    Pa mnogo je veći problem što roditelji bulje u telefone dok su sa đecom, u parku, u autu... Majke na insta, tate u kladionici, uči-da-ne-radiš, viđećemo-ti-to, striko-mi-je-u-pošti, pokvari-mu-luču-ona-ludača a on u trećem osnovne, i tako to što smo gajili odavno.

    Od tih što studiraju u inostranstvu ima leba samo ako neće da se vrate, bogami to što se vratilo uglavnom nije ni za ođe.

    Ne čekajte i ne gledajte većinu, no mijenjajte sami ako vi basta.

  10. The Following User Says Thank You to NotRobot For This Useful Post:

    NSX

  11. #232
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    za 628 djece odlozen upis u prvi razred zbog govorno-jezickih smetnji

    horor
    nothing comes from violence and nothing ever could

  12. #233
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,500
    Thanks Thanks Given 
    1,641
    Thanks Thanks Received 
    1,726
    Thanked in
    1,034 Posts

    Default

    U vrtiću dje moje dijete grupa predškolci,na roditeljskom više od pola roditelja prisutnih je iz ovog ili onog razloga navelo da neće da dijete upise u 1 razred.

    Sent from my Redmi Note 12 Pro 5G using Tapatalk

  13. #234
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    pa dobro, ti su vjerovatno prespremni, pricaju o onima koji nisu spremni
    nothing comes from violence and nothing ever could

  14. #235
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Realno glupost ova nova devetoljetka

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to NetworkMaster For This Useful Post:


  16. #236
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    za 628 djece odlozen upis u prvi razred zbog govorno-jezickih smetnji

    horor
    zato na telefon umiju odlično
    She is only here to annoy herself!

  17. The Following 5 Users Say Thank You to NSX For This Useful Post:


  18. #237
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    jes, al se ne umiju ulogovat na online casove
    nothing comes from violence and nothing ever could

  19. The Following User Says Thank You to goozica For This Useful Post:


  20. #238
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Torino, Italy
    Posts
    468
    Thanks Thanks Given 
    50
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    znaju da broje na engleski, italijanski, kineski, ali maternji jok.
    naopak sistem skolskog vaspitanja i obrazovanja i kucnog vaspitanja naravno...

  21. #239
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo treba boks za razvoj steta sto ga nema u osnovnim skolama, moje vec pripremam polako iako imaju dvije god tek

  22. #240
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,716
    Thanks Thanks Given 
    1,260
    Thanks Thanks Received 
    884
    Thanked in
    578 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stara.dama View Post
    znaju da broje na engleski, italijanski, kineski, ali maternji jok.
    naopak sistem skolskog vaspitanja i obrazovanja i kucnog vaspitanja naravno...
    Danas sam prisustvovao u lokalnoj prodavnici u Zagoricu da dijete prica engleski sa prodavacicom a nikad nije zivio van CG. Od malena mu pustali crtane na engleskom i sad prica samo eng. Naš samo poneku rijec...

    Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  23. #241
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Torino, Italy
    Posts
    468
    Thanks Thanks Given 
    50
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    veliki broj djece za upis u prvi razred je odbijen iz razloga jer nisu znali da beknu maternji, dok po koju rijec engleskog jesu
    kako sam shvatio jednog prijatelja psihologa, nimalo zanemarljiv broj djece za upis u prvi razred pokazivalo je veliku frustraciju u toku tih par minuta razgovora sa skolskim zvanicnicima,
    cak su neki ispoljavali i neki vid fizicke sile i bijesa, kao da su dio nekog imaginarnog svijeta u tom trenutku.
    Last edited by stara.dama; 25-12-23 at 18:33.

  24. #242
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    6,863
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    2,571
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Uh za 25 godina kakav ce ministarski kadar da bude...

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  25. #243
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    ne znaju da pricaju danas zovemo ne znaju maternji.
    zapusteno dijete zovemo nekim oblikom autizma
    nothing comes from violence and nothing ever could

  26. #244
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,344
    Thanks Thanks Given 
    734
    Thanks Thanks Received 
    1,198
    Thanked in
    670 Posts

    Default

    Moje dijete ide u jedan od vrtica Djina Vrbica, ujutro crtani, kada dodjem za njega crtani. I sada oni kao prosipaju pamet… morao sam da reagujem posle 7 dana i naravno ja sam bio taj negativac.

  27. #245
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    e prije neki dan mi se zali coek na isti vrtic, ostave dijete tv, pokupe dijete tv, a kaze zena kao 20min imaju tv. pa bas tad kad ih ostavljaju i kupe.
    inace uciteljica zena pred penziju koja samo sjedi, nikakve interakcije. posle mjesec dana im je rekla: trazio mi je vode, zamislite.
    ispisali su malog i poveli u privatni i prezadovoljni su. i vise ne place kad ide u vrtic nego ih cak ni ne ferma 2% samo da udje
    nothing comes from violence and nothing ever could

  28. #246
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NotRobot View Post
    Pa ako ih je 70 odsto onda su oni većina i živjećemo u njihovom društvu. Djecu ostavljamo njima.
    Da ti se zahvalim na ovome. Nekad je bolje ne djelovati jer postoje "sile" u drugima koje ih skenjaju same.

    Epilog 2

    Ništa nije poslato jer smo bili u manjini, ali u međuvremenu je učiteljica suspendovana, a djeci se rotirale 2 učiteljice svake druge nedelje. Jedna je i obrazovana, druga vrlo upitnog obrazovanja i sposobnosti.

    Hравоучение: ko zaista žali da mu se dijete opismeni, nešto savlada/nauči može to da uradi tako što će da bude posvećen svom djetetu, razvija odnos privrženosti sa istim, njeguje djetetova interesovanja, prati, a ne da odnos sa djetetom uzima zdravo za gotovo. Niko to neće uraditi za/umjesto vas, zato nosite kondom.
    "I shut my mouth and hold the light"

  29. The Following User Says Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  30. #247
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    za 628 djece odlozen upis u prvi razred zbog govorno-jezickih smetnji

    horor
    Uopšte nije horor, smatram da bar isto toliko roditelja treba da se vrati u osnovnu školu obzirom kako se piše po "grupama". Od koga imaju da nauče kad doma nemaju od koga, na igralištu od nezrelih vršnjaka koji psuju, sa društvenih mreža?

    Mislim da nam vrlo brzo dolazi vrijeme kada će nam dešavanja po školama biti kao u USA, Kanadi, kao dobar dan, jer smo zapeli u nezrelosti opasno.
    "I shut my mouth and hold the light"

  31. The Following 2 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  32. #248
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,435
    Thanks Thanks Given 
    14,924
    Thanks Thanks Received 
    4,199
    Thanked in
    2,124 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Moje dijete ide u jedan od vrtica Djina Vrbica, ujutro crtani, kada dodjem za njega crtani. I sada oni kao prosipaju pamet… morao sam da reagujem posle 7 dana i naravno ja sam bio taj negativac.
    Quote Originally Posted by goozica View Post
    e prije neki dan mi se zali coek na isti vrtic, ostave dijete tv, pokupe dijete tv, a kaze zena kao 20min imaju tv. pa bas tad kad ih ostavljaju i kupe.
    inace uciteljica zena pred penziju koja samo sjedi, nikakve interakcije. posle mjesec dana im je rekla: trazio mi je vode, zamislite.
    ispisali su malog i poveli u privatni i prezadovoljni su. i vise ne place kad ide u vrtic nego ih cak ni ne ferma 2% samo da udje
    Đina Vrbica je ustanova pod kojom je više vrtića. A i ova priča za crtane je bezveze. Sigurno da imaju perioda kad gledaju crtane ali to je mali dio dana. Jer moraju da prođu neki program. A kako da ga prođu kad ima grupa od po 50+ đece. Na dvije, eventualno tri vaspitačice u učionicama od 15-20 kvadrata. Itd itd.

    Sent from my SM-S918B using Tapatalk

  33. #249
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Nešto što bi trebalo da bude odgovorno ponašanje/postupanje od strane škole jeste procedura sprovođenja aktivnosti zvane "škola u prirodi i ekskurzije". Ta aktivnost se ne plaća iz državnog budžeta, nit se nastavnicima dodjeljuju sredstva u vidu dnevnica za iste, ali ne vidim kada i kako se ta aktivnost onda prelila na finansije roditelja i uzima zdravo za gotovo.

    Čisto tema za razmišljanje svim roditeljima koji svoju djecu nisu našli u kupusu, koji su odgovorni ljudi i ni manje ni više isto zahtijevaju od obrazovnog sistema CG.

    Direktor škole bi trebalo da oranizuje, blagovremeno (!) na početku školske godine, sastanak sa Savjetom roditelja sa kojim će da se dogovori koja je to okvirna cijena "škole u prirodi ili ekskurzije" koju im dozvoljava porodični budžet, a ne neko ko ne plaća (država, škola, pravno lice tj agencija) da diriguje finansijama roditelja. Jer to se radi i to treba reći. To je javašluk. Onda bi trebalo raspisati tender i ispoštovati njegovu proceduru.

    Druga stvar jako bitna, po meni, uopšte se ne vrši detaljna provjera da li su vozila koja prevoze djecu regularna (tehnička ispravnost) i da li su vozači prošli alkotestiranje prije puta i da li su imali sistematski pregled u skorije vrijeme. Isto važno obzirom na nezgodu na Brajićima, a i nije jedina pa da se nema nekog iskustva.

    Svjesno sam odabrala, a i u mogućnosti sam da pokažem ljepote CG djeci u samostalnoj režiji, da mi dijete neće ići na ove aktivnosti dok se stanje u našem obrazovnom sistemu ne zategne i pokaže minimum zrelosti i odgovornosti, jer je dosta što im svoje dijete dajem 20h nedeljno, ne bih da mi se dijete igra sa tuđim energijama mimo toga.
    Last edited by tigrovo_oko; 26-12-23 at 10:01.
    "I shut my mouth and hold the light"

  34. The Following 2 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  35. #250
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,966
    Thanks Thanks Given 
    4,808
    Thanks Thanks Received 
    9,853
    Thanked in
    3,740 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Moje dijete ide u jedan od vrtica Djina Vrbica, ujutro crtani, kada dodjem za njega crtani. I sada oni kao prosipaju pamet… morao sam da reagujem posle 7 dana i naravno ja sam bio taj negativac.
    Moj stariji sin je išao u "Ljubica Popović" iza Maše i bilo je taman tako kao što kažeš, uglavnom su ih na crtane "držali". Kako su mi svakako vaspitačice bile odbojne a i on je išao nevoljno tamo, od septembra ove godine ga prebacismo u "Đina Vrbica" u Staroj Varoši (na nagovor mnogih). Što bi žene rekle, ljubav za cijeli kolektiv tamo, kako su te žene uvjek nasmijane, ljubazne, stalno neke aktivnosti sa djecom, izvode ih u dvorište stalno (to je bilo jednom mjesečno eventualno iza Maše), uključuju roditelje često, sad smo imali i priredbu pa mu i maske pravili, učili pjesmice, vaspitačice zvale interesovale se često kako mu ide, ma prezadovoljni. Naravno, djeca su najbolji pokazatelj pa mali sad jedva čeka u vrtić, uživa! Mlađi od godinu i par mjeseci ide kod solitera iza Gintaša u vrtić ali samo zato jer ovamo nemaju jaslice, ako Bog da idući septembar i on se prebaca ovamo dabome.
    War. War never changes.

  36. The Following 3 Users Say Thank You to BiTrAtE For This Useful Post:


Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Znamo li za naše?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-11, 11:22
  2. Visoko školstvo u CG
    By autodijagnostika in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 41
    Last Post: 29-04-11, 04:49
  3. Gradovi naše lijepe
    By cpu in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 12
    Last Post: 21-02-09, 10:03
  4. Underwater ljuče naše.....
    By kastigulja in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-06, 04:08
  5. Naše komšije....
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 4
    Last Post: 29-12-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •