Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 46 of 46

Thread: Promjena termalne paste na grafičkoj kartici

  1. #26
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Momak ke samo rekao da mu tako stoji...i meni je jednom cpu stojao bez paste kad sam cistio pasivni kuler, tj hladnjak...cpu nece crc od toga i nista strasni ne moze da se desi ako mu tokim rada zbog paste temp ode gore stepen ili dva... neka uzme mx4 pastu metne malo i zdravo...

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Hellblazer...

  2. #27
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mindcircus View Post
    Momak ke samo rekao da mu tako stoji...i meni je jednom cpu stojao bez paste kad sam cistio pasivni kuler, tj hladnjak...cpu nece crc od toga i nista strasni ne moze da se desi ako mu tokim rada zbog paste temp ode gore stepen ili dva... neka uzme mx4 pastu metne malo i zdravo...

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Ne volim da se natežem oko ovih stvari ali kad me več vučete za jezik ... sa ili bez paste , razlika nije stepen dva nego znatno više! Razlika od stepen dva može da bude između nekoliko vrsta pasti, znači, kakva je vezivna masa korišćena , granulacija metala ili keramike i koncentracija istih u vezivnoj masi. E sad, Intel u sebi ima tzv. termalni prekidač koji ako temperatura pređe kritičnu tačku (105-110 C) i pored toga što je stepdown smanjio frek. na njanižu, jednostavno ugasi cpu i dok se isti ne ohladi ne možeš upaliti komp. Amd iz njima moznatih razloga nije implementirao taj vid zaštite od pregrijavanja a nekoliko pokušaja nije dalo očekivane rezultate. Athloni su se bukvalno topili bez adekvatnog hlađenja tj odvođenja toplote sa jezgra. Na 1000 Amd procesora otkaže 1 Intel i to može da potvrdi svaki kolega sa foruma koji se bavi dugo sa računarima a ja sam s njima od Motorole 68000 i intela 8080.

  3. #28
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    I sad zato sto se ti navis ravunarima od 1945 meni treba da bude parametar...
    Valjda znas da stock cooleri nemaju termalnu padtu nego njihovi heatsinkovi imaju vec thermap pad i samo se postave na cpu... termalna pasta najgora je bolja od thermal pada... tako da ako ti cpu ladi na stock kuleru ok sa thermal padom, ladice i sa top coolerom neko vrijeme dok ne stavis pastu...
    Ja ne kazem da lik ne stavlja pastu, nego mu kazem da ga ne drma toliki strah od toga... mx paste sa srebrom su odlicne... a je li stavio na cpu 0.000000023ml manje od idealne kapljice je nebitna stvar... ja sam kompjuter vidio prvi out juce pa pricam napamet...
    Btw intel 8080 je predstavljen 70ih godina...ako si od tad sa njim u kontaktu cudi me da nisi naucio ovo

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Hellblazer...

  4. #29
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Moj post se odnosio na CPU a ne na gpu, thermal pad nije stavljen bzv, kad je gpu ili chipset u pitanju, šta se dobija kad thermal pad zamijeniš sa istom debljinom paste a kuler ne nasjeda na chip ? Takvih primjera imaš masu gdje je kačenje sa šarafima a termalne cijevi prilagođene debljini pada. Vidio sam takvih stručnih radova dosta i uradio najmanje 20 rebalinga upravo zbog te greške. Kad je hlađenje u pitanju, možemo do sjutra da diskutujemo na tu temu, nekad davno sam bio veliki entuzijasta kad je overclock u pitanju, pa ako si bio manijak kao ja, lemio vodene blokove od bakra i držao kante s vodom i akvariumske pume u računaru, možemo ih stavit na sto i da ih mjerimo .

  5. #30
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oprostite, ja bih samo da pitam, ako mi možete pojasniti: "na koliko pređenih igrica se mijenja ova pasta?"
    (šalim se)
    Last edited by SpongeBob; 11-06-15 at 22:41.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  6. #31
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    koja je onda sansa da ako na moj i7 stavim noctuu ili artic da cu ga postavit dobro? A moram mac' stock?

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Hellblazer...

  7. #32
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mindcircus View Post
    koja je onda sansa da ako na moj i7 stavim noctuu ili artic da cu ga postavit dobro? A moram mac' stock?

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Zavisi, dosta coolera ima tesku montazu. Ali ne bi trebalo da bude pretesko

  8. #33
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mindcircus View Post
    koja je onda sansa da ako na moj i7 stavim noctuu ili artic da cu ga postavit dobro? A moram mac' stock?

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    ako nzns kako da stavis onda pogledaj na yt a nije teško postaviti ne brini samo polako sa zatezanjem msm i sam ćeš da vidiš tj da osetiš dokle možeš da ideš. a ako ne radiš OC oda e bacaj pare ako ti je temp ok
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  9. #34
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ljudi menjanje termale paste na vga je tema i da kažemo čoveku da je to prosto i jednostavo da odradi. nema mogo filozofije i nije teško.
    a što se tiče menjanja termale paste i hlađeja u globali počevši od paste preko termalnih jastučića tečnog metala pa na kraju tečog azota e to bi mogli da pričamo dugo dugo
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  10. #35
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    211
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    53
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ja na lap top mijenjah prije nekih mjesec dana, i mogu reci da je razlika u temperaturi ogromna. Prethodnih puta nisam mijenjao pastu vec samo čistio prašinu i rezultati su bili upola gori. Međutim, to je veoma naporan posao, jer sam morao da ga rasklapam u potpunosti i pritom da budem veoma pažljiv da ne bih otkinuo žice. Definitivno se isplati platiti nekom da to uradi za tebe i jednostavno izbjegneš svu dramu. Što se tiče desktop računara situacija se u potpunosti razlikuje. Vrlo je jednostavno promijeniti termalnu pastu i na procesoru i grafičkoj i potpunom laiku koji ima pristup youtube-u, a šanse da nešto zabrljaš su minimalne. Način nanošenja je potpuno nebitan dokle je rezultat veoma tanak sloj paste <1mm.

  11. #36
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    @ASC Nisam siguran da i pored zamjene paste sa stock vazdusnim hlađenjem da ces izvuci "mnogo" više snage iz gpu-a. Takođe visoke temp. utiču na vjek trajanja (pogotovo jeftine) paste. Ranije kod nVidie radna temp od 80 i pet, sest step. bila je normalna stvar sto "običnoj" pasti brzo dodje glave i posle dvije nedjelje imaš goru situaciju nego sad Nemoj rukama da pipas gpu čip, staticki elektricitet može mu okončati vijek.

    Of topic: Ja bas ovih dana sam razmišljao da stock intelov kurel potopim u kiselinu u kojoj se nalazi bakarna cijev/ploca i preko razlika u naponu nansem tanak sloj bakra na aliminiski hladnja sad ne mogu da se sjetim kako se tačno zove ovaj proces i koja se kiselina koristi ali znam da je bakar 10 puta bolji provodnik toplote od legure aluminijuma

  12. #37
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Zamijenio sam pastu prije 10 dana.

    Uzeo sam Arctic MX-4.

    Prvi put sam zamijenio pastu i temperatura je pala sa 83 na 80 stepeni, ali sam računao da sam možda stavio više no što je trebalo, tako da sam je opet otvorio i odradio zamjenu.

    Drugi put sam stavio za nijansu manje (iako se ispostavilo i da sam prvi put stavio ok količinu jer je bila odlično raspoređena), ali sam ovaj put pritegao hladnjak na karticu maksimalno. Zavrnuo sam šarafe koliko sam mogao velikim šrafcigerima i mislim da je to bilo ključno.

    Sad je maksimalna temperatura 77-78 stepeni, sa tim da grafičkoj treba 3-5 minuta opterećenja od 100% da se ovo stigne. U normalnom radu u igrama ne prelazi 75.
    Last edited by ASC; 11-07-15 at 00:31.

  13. #38
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Fala termalnoj

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Hellblazer...

  14. #39
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    na cpu je dobro da se pažljivo skine heatsink tj da se deliduje pa da vidite šta je obaranje temperature
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  15. #40
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    M-102
    Posts
    11,780
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za ove sto im klima radi po cijeli dan. Ja ga stavih danas ispod klime jedno 1.5m i okrenuh da duva u njega.

    Momentalno mu pade temperatura CPU za 15 a GPU za 20 stepeni.
    Dobro vece draga publiko, ja samo necu trositi reci na ove flamingose.

  16. #41
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Hero Rift
    Posts
    5,710
    Thanks Thanks Given 
    72
    Thanks Thanks Received 
    82
    Thanked in
    48 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Tivatecg ja moj bez paste koristim evo 3 godine, nikakve razlike nema. Ako je kontakt dobar, tj radijator se ne mrda sve ce odlicno raditi
    Ja jos nisam vidio da procesor normalno radi bez termalne paste...
    Although my heart may become stone cold, my sword and my honor will last forever.
    067-733-723

  17. #42
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    19
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a to sve zavisi ko je kako navikao da koristi sa ili bez paste ali zato za laptop mora pasta

  18. #43
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    M-102
    Posts
    11,780
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Konacno se nakanih da skinem kuler i heatsink sa cpu koji je poceo da diže temp, nije strasno ali to traje vec duze.
    E sad posto nijesam mijenja pastu dosad, recite mi kolko kosta ona, kolko treba da se uzme za jedno stavljanje i ima li neka posebna vrsta ili marka koju bi preporucili?
    Po cemu se razlikuju one?
    Dobro vece draga publiko, ja samo necu trositi reci na ove flamingose.

  19. #44
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    634
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ugh, ovako... značaj paste najviše zavisi od procesora. Haswell sa clockom oko 3GHz će bez problema raditi i bez paste i sa nekim slabim hladnjakom. Ako se vratimo malo (više) nazad, i kolege se sjete Prescott jezgara, bez dobrog hladnjaka i paste neće dugo raditi. E sad, cijena paste je mizerna da bi se čovjek kockao sa tim da li je potrebna ili ne (a jeste), ima oni mali špricevi za par eura sasvim solidne Artctic Cooling ili neka poznatog brenda. Stvar je, ukoliko procesor ima temperaturu tokom rada koja je viša od optimalne (za ovo treba guglanja), skraćuje mu se životni vijek. Obično moje pravilo je solidna pasta (Arctic Cooling se lako nalazi u PG, ima i drugih), i neki bolji hladnjak (ništa pretjerano). Ovo je obično investicija od 30€, a ako CPU vrijedi 100€ produžit će mu rok makar duplo. E sad, češće će se desiti da od pregrijavanja ne strada procesor, nego kondenzatori koji su na ploču oko ležišta procesora, jer su osjetljiviji od samog procesora.

    Mijenjanje paste je isto lako, tufer ili maramica i alkohol ili aceton obave posao skidanja stare (i sa procesora i sa hladnjaka), kad se dobro očisti zrno pirinča paste, postavi se hladnjak i to je to. Samo, dosta grafičkih koriste termalnu gumu, a ne pastu, provjeri dobro koje je od ovo dvoje, termalne gume su prilično deblje.

    E sad, s obzirom da ste se uvatili oko hlađenja, zanima me jel neko od kolega provalio nešto dobro za mazanje hladnjaka? Neko će reći ulje za šivaću mašinu, ali ovo ja ne preporučujem jer svaka kap koja završi na plastiku napravi je krtom, i umiju elise hladnjaka da odpanu nakon nekog vremena. Ja lično koristim VMD48, jer koliko god da je dobro mazivo posle nekog vremena se počne miješati sa prašinom i napravi onu odvratnu gustu smjesu maziva i prašine koja na kraju zariba hladnjak (sa VMD48 mi se ovo najmanje događa).

  20. #45
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Nemoj da daješ pogrešne informacije da Haswell može da radi bez problema bez paste, on nije "hladniji" od Ivyija i Sandyja i u istim granicama je i sa Skylake-om. Svi će se jednako ponašati kad su nezaposleni i kad su zaposleni ako nemaju dobro hlađenje. Svi imaju skoro identičnu zaštitu od pregrijavanja tako da je spaljivanje praktično nemoguće ali do oštećenja t.j. stvaranje pukotina na jezgru može da dođe uslijed dugotrajnog izlaganja visokim temperaturama. Kad instrukcija naleti na takvu pukotinu rezultat je najčešće BSOD. Znači pasta je neizbježna komponenta u sistemu hlađenja. Pretpostavljam da misliš na podmazivanje ventilatora. Ležajevi i piksne od samopodmazujuće bronze se ne podmazuju upravo zbog razloga koji si naveo pa se zbog toga samo mogu oprati 96% alkoholom. Ako su ispravni nakon pranja ne smiju stvarati nikakvu buku ako stvaraju onda su oštećeni i podmauizanje neće pomoći , bar ne na duži rok.

  21. #46
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    634
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tivatech View Post
    Nemoj da daješ pogrešne informacije da Haswell može da radi bez problema bez paste, on nije "hladniji" od Ivyija i Sandyja i u istim granicama je i sa Skylake-om. Svi će se jednako ponašati kad su nezaposleni i kad su zaposleni ako nemaju dobro hlađenje. Svi imaju skoro identičnu zaštitu od pregrijavanja tako da je spaljivanje praktično nemoguće ali do oštećenja t.j. stvaranje pukotina na jezgru može da dođe uslijed dugotrajnog izlaganja visokim temperaturama. Kad instrukcija naleti na takvu pukotinu rezultat je najčešće BSOD. Znači pasta je neizbježna komponenta u sistemu hlađenja. Pretpostavljam da misliš na podmazivanje ventilatora. Ležajevi i piksne od samopodmazujuće bronze se ne podmazuju upravo zbog razloga koji si naveo pa se zbog toga samo mogu oprati 96% alkoholom. Ako su ispravni nakon pranja ne smiju stvarati nikakvu buku ako stvaraju onda su oštećeni i podmauizanje neće pomoći , bar ne na duži rok.
    Nisam tvrdio da svaki može, niti da je pametno s ijednim probati (sem u slučaju testova, što sam ja probao). Jednako se neće ponašati, jer pod ozbiljnim loadom temperatura raste, a bez paste temperatura je viša i onda dolazi do pada perfomansi procesora, tako da nije baš tačno da će isto raditi u idle i prilikom full loada.
    (detaljniji info na https://www.pugetsystems.com/labs/ar...rformance-606/ )

    Isto je i mene neko ubijedio da može od kolega, i testirao sam stari E5400 nekoliko mjeseci, nijednom nije imao BSOD ili bilo kakvu drugu anomaliju sem što je temperatura umjela da skoči do skoro 70, što zna da spusti poene u 3DMark. Pored ovoga, većinu procesora koje moram da testiram, testiram bez paste... tokom 10min koliko test traje, šanse skoro ne postoje da dođe do oštećenja, a daleko je crnje svaki mazat i posle odljepljivat, skidat pastu i vraćat u originalni kompjuter sa ponovnim mazanjem.

    Što se alkohola tiče, ni to mi nije odrađivalo posao jer alkohol zna da istopi držač osovine hladnjaka na neke lošije hladnjake (pogotovo kod grafičkih) i onda "drnda" daleko više nego prije.
    VMD48 mi drži hladnjake bez problema oko 2 godine, što je pristojno (mada zavisi gdje se komp nalazi).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Termalne stampace (polovne)
    By sinisha in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 11-03-14, 02:52
  2. Info Čišćenje PS3 i zamjena termalne paste
    By Stanisinjo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-13, 21:06
  3. K: pico dvr kartici
    By qwert in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 1
    Last Post: 02-04-12, 07:49
  4. Promjena br. na indiviDUAL kartici?
    By Kris in forum Operatori
    Replies: 4
    Last Post: 16-03-06, 12:05
  5. Nesto o SAT kartici...
    By Igi in forum Hardware
    Replies: 21
    Last Post: 17-01-06, 13:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •