Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 46

Thread: Promjena termalne paste na grafičkoj kartici

  1. #1
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default Promjena termalne paste na grafičkoj kartici

    Imam GTX 660.

    Prije jedno pola godine je njena temperatura bila 30-35 stepeni u mirovanju i 60-65 pod opterećenjem, što je normalno.

    Sad imam situaciju da je u mirovanju temperatura 36-40 stepeni, a pod opterećenjem 79-83.


    Očistio sam je maksimalno od prašine ali to ništa pomoglo nije, i nađoh na netu da neki preporučuju promjenu paste.



    Našao sam neke tutorijale poput ovoga gore, i u principu nije komplikovana rabota.
    Međutim ako se koristi elektroprovodna pasta i slučajno se dohvati neki dio grafičke mimo samog procesora, mogu se pozdravit sa njom.
    A i treba potrefit pravu mjeru kad se postavlja, jer ne valja ni previše ni premalo.

    Tako da mi nije baš svejedno, i radije bih da mi to završi neko ko zna šta radi.

    Ima li koji PC servis u Podgorici da ovo radi i koliko bi koštalo?
    Last edited by ASC; 06-06-15 at 22:35.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    A ne vrijedi ti tih 5-6 stepeni da se smaras sa tim! Da je 20 pa i aj..

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Nije mi bitno u mirovanju je li 30 ili 40 stepeni temperatura.

    Problem je što je pri opterećenju otišla sa 62-63 (65 max) na 81-83 što jeste 20 stepeni.

    Zbog toga nisam u mogućnosti da overclockujem grafičku inače temperatura na 90 i kusur stepeni.

    Tako ako znate da ima neđe da se radi ova zamjena javite.
    Last edited by ASC; 07-06-15 at 14:07.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,866
    Thanks Thanks Given 
    196
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Neka ti neko od servisera pozajmi malo paste.Ne treba ti previse.To sam odradis i miran.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,294
    Thanks Thanks Given 
    397
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    44 Posts

    Default

    Neka no i ja ovo moram da radim. A i ja ne znam. Je li samo malo da se stavi u centar u razmaze nekim papirom i da bude namazano tanko kao kad palacinke prave ono. Ili da se doobro nafiluje pa da bude deblji sloj?
    I did it for me. I liked it. I was good at it. I felt alive. - Walter White

  6. #6
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,294
    Thanks Thanks Given 
    397
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    44 Posts

    Default

    A Biga je stavio oglas da radi čišćenje kompjutera ima oglas na forumu pa možda on može pomoći
    I did it for me. I liked it. I was good at it. I felt alive. - Walter White

  7. #7
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Stabis jednu kap na sredinu procesora i kad stavis rebra preko on pritiskom razmaze...tako je za cpu isto je i za gpu nema razmazivanja...btw po mom miskjenu pasta moze max da pomogne stepen ili dva...na cpu al probaj...mozes sam to...
    Hellblazer...

  8. #8
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Ne zelim u ovo krizno vrijeme da se nabacujem vezano za servis, ali cu pomoci pa mozes sam to lako zavrsiti. Princip mijenjanja termalne paste kod procesora i grafickih je isti potpuno. Stavlja se tacno po sredini procesora, otprilike koliko je zrno pirinca ili rize. Kada se kuler stavi na procesor on sam ravnomjerno razlozi pastu po procesoru. To je to

    EDIT: Obavezno staru pastu makni tako sto ces malo etanola ili alkohola da stavis na tufer od vate, sacekas par sekundi i ocistis lagano, i procesor i dio kulera isto. Sacekas par sekundi da ispari, i uradis ovo sto sam naveo.

    EDIT 2: Moguce da nije do termalne paste, jer fabricke paste koje se stavljaju na graficke kartice su mnogo bolje nego one koje se stavljaju na procesor. Ako je overklokovana duzi period, nema te paste koja joj moze pomoci, bez da ugradis posudu sa tecnim azotom
    Last edited by BIGa; 07-06-15 at 13:47.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,444
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default



    Evo još jedan klip đe se objašnjava promjena.

    Treba alkoholom i štapićima za uši ili nekom drugom vatom očistit ostatke prethodne paste sa GPU-a i hladnjaka.

    Onda treba postavit nešto paste u centar koja se sama raširi, kad spljoštite karticu i hladnjak. Ako se nafiluje po čitavom procesoru onda kad se spoljošte kartica i hladnjak, pasta može da se raširi u okolinu, a to ne valja.

    Isto vele da ne valja previše stavljat jer se onda dobija kontra efekat i ne izvlači se vrućina iz GPU-a kako treba, nego da je poželjno da sloj bude tanak.

    Takođe, treba gledat da se nabavi pasta koja ne provodi struju. U suprotnom ako se ne nanese pravilno može da pokvari grafičku.

    EDIT:
    Evo vidim da je BIGa, u principu napisao sve ovo gore.
    Ali ako kome treba da vidi konkretno kako se radi, dobar je klip

  10. #10
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ovako stoje stavri drug.
    1. ako si u nk donesi da ti namjestim to
    2.uzmi neku skuplju pastu pa mijenjaj sam msm nije ti komplikovano.
    3.ako ti posle nove paste ne spusti temp ova nađi alternativni način tj možeš tečni metal
    4.kad radiš sa tečnostima i stvarima koje štete ostalim djelovima koristiš štapiće za uši i sa njim razmazuješ
    5.pasta se koristi kao kao provordnik toplote između GPU čipa i heatsinka/heatpipe a ako staviš više paste onda se pretvara u izolator
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  11. #11
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    highlands
    Posts
    5,114
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Bitno je da je sto tanji sloj paste, i nije to neka nauka ne mora toliko da se pazi, samo dobro ocisti staru pastu.
    niujedne mi gace lastike nema

  12. #12
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    bitno je da je pasta što kvalitetnija. stavis koliko pola zrna graška i nalepi hladnjak na gpu i zašarafi 2 šarafa koja su ti najbliža procesoru. onda ih skini opet i skini hladnjak i videćeš šta je i kako je i kako je razlivena pasta.
    PS kad staviš novu pastu pazi kad skidaš odma hladnjak jer dobro prione jedno za drugo pa da se ne uplašiš što se ne odvaja
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  13. #13
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    2,014
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prije ciscenja ove su mi temp bile na laptop: 85-89 na High performance. Na power saver, procesor mi je na 30% pa se manje grije.
    Poslije ciscenja : 56-65, HP.

    Koju pastu bi preporucili ? Nisam je mijenjao otkad sam ga uzeo, a ima 3 godine.
    Last edited by siraj; 08-06-15 at 18:52.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,291
    Thanks Thanks Given 
    2,795
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Evo ja pojma nemam o tome a sam sam zamjenio pastu bez ikakvih problema prije jedno 5-6 mjeseci...

    Fino sam otvorio komp, stavio kao sto neko rece 'kap' (to je ipak malo vec 'kap' a ne kao 'kap vode) pa razmazao samim pritiskom. Da je slucajno nesto sa strane procurilo to bi obrisao (a nisam jer sam izgleda igrom slucaja stavio koliko je i trebalo) i to je to... Nema tu neke velike filozofije a vecina nasih vrsnih servisa ti ne bi nista bolje napravila niti ti dala neku ganarciju i slucaju da se sto lose desi njihovom greskom oko stavljanje te paste..

    Eto, samo moje iskustvo.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,828
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    41 Posts

    Default

    Nijesam majstor ali spletom okolnosti sam se prilichno bavio ovim dosadnim procesom.

    Ima vise "teorija" o nanosenju paste, preovladava ova "zrno graska" bez razmazivanja. Ima i drugih, koje vele pastom nacrtat X ili + ili oboje kombinovano, (sa ili bez razmazivanja, mada prije bez razmazivanja). Debljina sloja mikronski varira od paste do paste, uglavnom je debljine najfinijeg "filma".

    Ono sto je vjerovatno bitnije od nachina nanosenja paste, je sama pasta. Ima naravno boljih i gorih. Sto bolja to bolje, je li. Zatim da su obije povrsine izmedju kojih se stavlja pasta sto cistije i ravnije, tj. nedeformisane od toplote, ili imaju po sebi ostataka stare paste.
    Takodje bitno je da prilikom vracanja kulerskog bloka prichvrscivanje bude pravilne snage i ravnomjerno. Iz ochiglednih razloga.
    Sumnjam da iko u kucnoj radinosti ima alat koji mjeri snagu zavrtanja, so odokativno ravnomjerno i umjerno prichvrstit nazad blok kulera. Dobra referentna tachka je snaga kojom su sharafi bili fabrichki zategnuti, koliko je moguce zapamtit otpor prilikom skidanja kulera. Stvar je u tome da ne valja ni prestegnut isto koliko ne valja ostavit previse prostora izmedju povrsina.

    No to se da korigovat, proprate se temp. ako nije dobro, proba se sa vise/manje prianjanja, ako ne valja, vrlo vjerovatno da je pasta smece ili se nije rasirala kako treba/nema je dovoljno.
    Opet se sve skine i jovo nanovo sa drugom pastom/boljim nanosenjem. Dosadno, ali nema druge.
    Last edited by NexusVI; 08-06-15 at 20:42.
    ><

  16. #16
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Kolege imate na yt da kazem te nacine stavljanja paste. Sto kolega pomenu stavljaju u obliku X ili pravougaono pa onda kao zrno graska itd. Naravno imaju i testiranja materjala za hladjenje od silikona do paste za zube. Iskreno ja i kad procuri pasta ne diram neka je ne smeta nista. A jedna jos mogucnost ako necete da petljate sa pastom kao alternativa su termalni jastuci oni se obicno stavljaju na mosfete ali mogu da se koriste i za cipove cpu gpu. Ima i tecni metal koji je skup i nezgodan ali skida po 20+ stepeni i na kraju kao zadnja opcija je delidovanje procesora
    A ravnanje povrsine obicno se radi na kuleru sa vodobrusnim papirom i toliko se smirgla da ti se na kuler tj tu povrsinu koja naleze na cpu oslikava sve skoro pa kao ogledalo da bude
    Last edited by marko_nk89; 08-06-15 at 21:12.
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  17. #17
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,291
    Thanks Thanks Given 
    2,795
    Thanks Thanks Received 
    4,616
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Eo ja sad otvorih jedan laptop da procistim prasinu sa ventilatora i ne stavih pastu, muka mi je bila... Nema nikakvih razlika u radu i temperaturama.

    A pastu imam samo bi mi trebalo 2 dana da je nadjem. AKO je jos uvijek upotrebljiva.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  18. #18
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Keyboard
    Posts
    2,563
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Ja sam na i5 koristio bez paste...nikakva razlika dobar kuler sve rjesava

    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Hellblazer...

  19. #19
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Evo ja pojma nemam o tome a sam sam zamjenio pastu bez ikakvih problema prije jedno 5-6 mjeseci...

    Fino sam otvorio komp, stavio kao sto neko rece 'kap' (to je ipak malo vec 'kap' a ne kao 'kap vode) pa razmazao samim pritiskom. Da je slucajno nesto sa strane procurilo to bi obrisao (a nisam jer sam izgleda igrom slucaja stavio koliko je i trebalo) i to je to... Nema tu neke velike filozofije a vecina nasih vrsnih servisa ti ne bi nista bolje napravila niti ti dala neku ganarciju i slucaju da se sto lose desi njihovom greskom oko stavljanje te paste..

    Eto, samo moje iskustvo.
    Pasta ne resava mnogo, bitniji je kuler nego pasta, pasta u zavisnosti od kulera moze da spusti temperaturu od 0.5 do 4 stepena max.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ljudi pasta je provodnik toplote između cpu gpu čipa i kulera i stavlja se da bi napravila bolji kontakt jer površine pretežno nisu ravne u stoti deo milimetra
    Pasta mu dodje samo da popuni šupljinu i da što bolje napravi kontakt i provodljivost ništa više
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  21. #21
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by marko_nk89 View Post
    Ljudi pasta je provodnik toplote između cpu gpu čipa i kulera i stavlja se da bi napravila bolji kontakt jer površine pretežno nisu ravne u stoti deo milimetraPasta mu dodje samo da popuni šupljinu i da što bolje napravi kontakt i provodljivost ništa više
    Tako je, da eliminiše vazdušne džepove koji su toplotni izolatori. Pasta je neminovna, koliko god da je hladnjak odokativno ispoliran, na jezgru su takođe laserske gravure koje su niže od površine chipa. Razlika između različitih pasti zna da bude od 1-6 C. Bez paste i sa pastom od 5-20. AMD bez paste je mrtav nakon dva tri zamrzavanja. Kod GPU-a treba biti pažliv sa količinom ako se radi o statičnoj pasti na metalnoj bazi jer ako pređe preko jezgra i prespoji smd kondenzatore oko njega najbolje što može da se desi da čip ne upali pa do totalnog spaljivanja. Keramička je lošija ali bezbjednija.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Tivatecg ja moj bez paste koristim evo 3 godine, nikakve razlike nema. Ako je kontakt dobar, tj radijator se ne mrda sve ce odlicno raditi

  23. #23
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Tivatecg ja moj bez paste koristim evo 3 godine, nikakve razlike nema. Ako je kontakt dobar, tj radijator se ne mrda sve ce odlicno raditi
    Dobro, ako ti kažeš da je tako onda da ti vjeruemo.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    niksic
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Što bi rizikovao da koristiš bez paste kad je pasta svega par eura.
    paralelopipak digital machine

    Nikola 068 588 147
    Marko 068 400 525

  25. #25
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by marko_nk89 View Post
    Što bi rizikovao da koristiš bez paste kad je pasta svega par eura.
    Evo kaže da mu 3 godine radi "normalno", zašto da baca pare na pastu? Da je kaladont stavio pa mu ventilator ne bi vrtio na 3% cpu zauzeća. Ali bitno je da "radi".

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Termalne stampace (polovne)
    By sinisha in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 11-03-14, 02:52
  2. Info Čišćenje PS3 i zamjena termalne paste
    By Stanisinjo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-13, 21:06
  3. K: pico dvr kartici
    By qwert in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 1
    Last Post: 02-04-12, 07:49
  4. Promjena br. na indiviDUAL kartici?
    By Kris in forum Operatori
    Replies: 4
    Last Post: 16-03-06, 12:05
  5. Nesto o SAT kartici...
    By Igi in forum Hardware
    Replies: 21
    Last Post: 17-01-06, 13:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •