Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 72

Thread: Start-Stop

  1. #1
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,386
    Thanks Thanks Given 
    1,800
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default Start-Stop

    Posto smo aktivni ucesnici u saobracaju,svjedoci smo sve vecih guzvi,na semaforima,raznim zastojima,a posto je gorivo luksuz,da li mi sa starijim autima da "gasimo" auto u takvim situacijama,na semaforima,na kojima crveno traje "vjecnost",kad upravo naidjemo na crveno I slicno?
    Urbana legenda kaze "a vise ti potrosi sto ga opet upalis"
    Iskustva...
    Savjeti....
    Novija auta sto imaju Start-Stop,vjerovatno sve "ukalkulisu"

    Start-Stop sistem
    Kada se vozilo ne kreće, motor nepotrebno radi pri čemu i dalje troši gorivo i ispušta gasove. Iz tog razloga Start-Stop sistem automatski gasi motor nakon zaustavljanja automobila smanjujući na taj način potrošnju goriva od strane motora.
    Sistem ne zahtijeva nikakvu reakciju vozača i omogućava automatsko ubrzavanje, zadržavajući komfor vožnje automobila. Start-Stop sistem se aktivira automatski nakon paljenja motora.
    Ako vozač zaustavi vozilo nakon određenog vremena, prebaci mjenjač u neutralan položaj i otpusti pedalu kvačila (i budu ispunjeni i ostali uslovi), motor će se automatski ugasiti. Čim vozač pritisne kvačilo kako bi prebacio u mjenjač u brzinu, motor se automatski pali. Ovo omogućava automobilu da stvori ubrzanje jednako brzo kao da je motor radio u mjestu cijelo vrijeme.
    Start-Stop sistem se može ručno ugasiti u bilo koje vrijeme. Displej na kontrolnoj tabli pokazuje trenutno stanje motora.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    sve ti je ovo tacno,jedino sad kad je klima upaljena sistem ne radi.moze se rucno ugasiti,meni je pored mjenjaca dugme za off.na displeju se sve ocitava.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,032
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,899
    Thanked in
    949 Posts

    Default

    i onda dodjes u PG ljeti....ugasis auto, stane klima i umres

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,032
    Thanks Thanks Given 
    706
    Thanks Thanks Received 
    1,899
    Thanked in
    949 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    sve ti je ovo tacno,jedino sad kad je klima upaljena sistem ne radi.moze se rucno ugasiti,meni je pored mjenjaca dugme za off.na displeju se sve ocitava.
    pretekao si me za sekund...a ja nisam gledao taj sistem zato napisah prethodni komentar ali ovo sto kazes je logicno

  5. #5
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    tako je kod mene na autu.:joyous:

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    sistem prvo utice na nervnoj bazi auto se svaki put pali gasi- makar meni. takodje jasno mi je kod automatika ali kod manuelnih e to je tek ubistvo. prije svega ne znam koliko je zdravo za alanser i ostale djelove na automobilu a takodje kao sto rece kolega gore npr klma ti ne radi. naravno ovo sve moze da se izgasi.

    bio sam tu kad je trebalo da se ukljuci u jednu raskrsnicu ono da se uleti odma taman da se da gas auto prepoznade taj sekund da se stalo izgasi se, pusta se kocnica (automatik), i daje gas medjutim auto se pali, pa dok krenu itd. bas zeznuto. ko vozi po pg i zuri zna da takvih situacija ima dnevno makar 50.

    gasenje cilindara po meni neka bolja solucija. u svakom slucaju, sa takvim vozilom ako ga ikad budem imao, makar kod mene bice stalno na off
    f6

  7. #7
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    sistem prvo utice na nervnoj bazi auto se svaki put pali gasi- makar meni. takodje jasno mi je kod automatika ali kod manuelnih e to je tek ubistvo. prije svega ne znam koliko je zdravo za alanser i ostale djelove na automobilu a takodje kao sto rece kolega gore npr klma ti ne radi. naravno ovo sve moze da se izgasi.

    bio sam tu kad je trebalo da se ukljuci u jednu raskrsnicu ono da se uleti odma taman da se da gas auto prepoznade taj sekund da se stalo izgasi se, pusta se kocnica (automatik), i daje gas medjutim auto se pali, pa dok krenu itd. bas zeznuto. ko vozi po pg i zuri zna da takvih situacija ima dnevno makar 50.

    gasenje cilindara po meni neka bolja solucija. u svakom slucaju, sa takvim vozilom ako ga ikad budem imao, makar kod mene bice stalno na off

    kupis li odredjene modele BMW-a mocices SAMO da ga ugasis rucno svaki put kad upalis auto i vazice ti dok ga ne ugasis... i tako svaki put

    sistem je sa stanovista 'ustede', i zagadjenna dobar - za sve ostalo je iritantan

    pride, mene brine za 10 godina kad se ta auta razdrntaju pa budu teze palila kako ce svaki put verglat po raskrsnica... ili zimi, taman upalis i krenes, da se ukljucis s parkinga od se opet ugasi... nezdrav jedna

    salu na stranu - razmislili su proizvodjaci o tome dobro, ima prednosti, ali zna biti iritantno.

    takodje - ako se gasi u grad potrosnja zna da skoci i po 2l na 100km
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  8. #8
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,353
    Thanks Thanks Given 
    56
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    jedina pozitivna stvar u start-stop sistemu po meni je to što auto ( naročito dizeli ) tih 30ak sekundi "ćute" , staneš fino na semafor i ne slušaš buku motora. što se potrošnje tiče, ne vjerujem da ima neke bitne razlike, a ovo što pomenuste da je štetno, naročito pri niskim temperaturama potpuno se slažem

  9. #9
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Prije par godina sijedam u džipa neke ambasade (ne znam sad koja je zaboravio sam) i pokazuje mi vozač stade on 20 sekundi i ugasi se džip sve svijetli normalno al motor ugašen. Čim je taknuo gas mikrosekunda nije prošla auto je krenulo. Al motor i dalje ugašen. Koja je rekoh fora? Lik dade gas i pređe 30-35km/h i upali se motor.

    Auto ima neki elektromotor koji ga pokreće do 30-35km/h. Nakon toga pali se motor i nastavlja normalno. Ja kao tele gledao kako auto ide a ugašeno ne čuje se ništa.

  10. #10
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Poseban elektromotor "pali" motor,kod start-stop sistema. Ne koristi se alanser.
    Napominjem da nijesam 100% siguran da svi proizvođači koriste takvu konstrukciju.

    Poslato sa Garret turbine.
    Last edited by zrnojed2; 05-06-15 at 21:22.
    James Tiberius Kirk

  11. #11
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    lijepo ga je imat kad je semafor spor...

  12. #12
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,353
    Thanks Thanks Given 
    56
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bronx-PG View Post
    Prije par godina sijedam u džipa neke ambasade (ne znam sad koja je zaboravio sam) i pokazuje mi vozač stade on 20 sekundi i ugasi se džip sve svijetli normalno al motor ugašen. Čim je taknuo gas mikrosekunda nije prošla auto je krenulo. Al motor i dalje ugašen. Koja je rekoh fora? Lik dade gas i pređe 30-35km/h i upali se motor.

    Auto ima neki elektromotor koji ga pokreće do 30-35km/h. Nakon toga pali se motor i nastavlja normalno. Ja kao tele gledao kako auto ide a ugašeno ne čuje se ništa.
    Pa to je nešto kao Prius, kad krećeš do nekih 30-40 kmh se ne čuje jer ide samo na struju, e onda se pali benzinski motor i ćeraj dalje

  13. #13
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    koje li je to auto.....ako nije prius...

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Toyota Highlander Hybrid.

    Inace nemate pojma kako radi start stop.
    TAKUMI

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Rekoh vam ja da nemate pojma!


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

  16. #16
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    206
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Drug ga ima na novu oktaviju on se isto iscimao oko toga da nije zdravo za motor i ugasio ga inace veli jako interesantno... ne znam ti brate...

  17. #17
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    imamo pojma,imamo.:encouragement:

  18. #18
    Join Date
    May 2015
    Posts
    816
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Start-stop = glupost nevidjena da bi se pare ljudima uzimale na opremu i posle na popravke.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    to je standardna oprema.....mislim dio standardne opreme.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Strsljen.PG View Post
    Drug ga ima na novu oktaviju on se isto iscimao oko toga da nije zdravo za motor i ugasio ga inace veli jako interesantno... ne znam ti brate...
    Pa ne može biti zdravo za motor kad se u toku jedne vožnje od 1h kroz grad ugasi i upali auto 10 tak puta...većina ljudi po inostranstvu gasi start - stop sistem čim upali auto a i ima dosta onih koji kompjuterski koji deaktiviraju taj sistem. Bio sam u njemackoj i oko 10% auta ima taj sistem većinom novija auta preko 90% ljudi sa kojima sam pričao gase to pa i zet mi kod koga sam bio. On vozi BMW 730 2013god njemu se start stop gasi na dugme odma ispod dugmeta za paljenje i svaki put prilikom paljenja on je gasio i taj star stop.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Glupost jeste a sto se tice dileme da li je stetno ili nije...zavisi. Usteda i nije neka. Mislim, je li glupost imati START STOP u Porsche Panameru V8 biturbo?
    TAKUMI

  22. #22
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Utoka View Post
    Start-stop = glupost nevidjena da bi se pare ljudima uzimale na opremu i posle na popravke.
    Ima i toga
    James Tiberius Kirk

  23. #23
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance! View Post
    Glupost jeste a sto se tice dileme da li je stetno ili nije...zavisi. Usteda i nije neka. Mislim, je li glupost imati START STOP u Porsche Panameru V8 biturbo?
    Ovo prvenstveno rade u auto industriji kako bi ispunili euro norme za izduvne gasove i potrosnju goriva.

  24. The Following User Says Thank You to The Godfather For This Useful Post:


  25. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Tako je kume.
    TAKUMI

  26. #25
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    206
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto veli kumara to je to... silom na sramotu oce da spuste koncentraciju stetnih cestica u vazduhu i smanje potrosnju, a naravno na stetu motora i naravno po dzapu vozaca... A opet na drugu stranu naftasi nece zivi da ispuste dobro razradjeni biznis i da puste malo kola na struju da krenu...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem start pistolj
    By Techno_maniac in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 24-04-14, 11:33
  2. K: Start pistolj
    By Techno_maniac in forum Ostali oglasi
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-11, 18:51
  3. Start up krediti (doo)
    By brancela in forum Ekonomija
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-11, 00:12
  4. P:start pistolj
    By shewo081 in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-10, 06:42
  5. Start
    By Flippy in forum Ostali sportovi
    Replies: 6
    Last Post: 10-02-07, 01:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •