Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 26 to 50 of 424

Thread: Isplativ privatni biznis u CG

  1. #26
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Evo vam ideja koja ne moze da omane: PROIZVODNJA I PAKOVANJE ZAMRZNUTOG POVRCA I VOCA, KAO I RAZNE KOMBINACIJE ZA RUSKU SALATU, CORBU ITD

    Dnevno se ove robe uweze u CG na tone bukvalno a ne postoji domaci proizvodjac. Samo u restoranima sirom CG imate dnevnu potrosnju smrznutog pomfrita od par tona.

    Sirovine za ovo imate jeftino kod domacih poljoprivrednika.

    Tačno je da smo slabi na ovom polju i vjerovatno je biznis ideja dobra ali sigurno znam da sam u Voli uzimao smrznute borovnice i da je proizvođač bio iz jednog grada na sjeveru CG, ne mogu se sad sjetit iz kojeg ali pogledaću baš ima li ih više (to je bilo prije nekolika mjeseca). Bile su ekstra super odlične ukusne i skupe.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  2. #27
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Buducnost u malom preduzetnistvu su male i srednje farme koje proizvode rentabilne proizvode.

    Recimo curece meso. Od 200 curki imas min oko 2400 iskoriscenog mesa u batacima, fileima itd. Kilo cureceg mesa ti prodajes oko 3.5 - 4e a kosta te oko 1eur po kilu da proizvedes. Znaci recimo za sezonu na manjoj farmi curki zaradjujes preko 7000 eur. Ovdje nijesu uracunati pocetni troskovi itd. Ukoliko pored farmi curki imas i bastu na kojoj proizvodis hranu za curke, razne blitve, repe, kukuruz itd. Mozes da smanjis proizvodnu cijenu na 0.10c po kg.

    Kosti i iznutrice prodajes jeftino ljudima koji imaju pse ili koji prave hranu za pse. Tako da ti je svaki dio curke iskoriscen do maximuma.

    Onda dalje curke se tove na 3 do 4 mjeseca. Tako da godisnje mozes imati 3/4 klanja. Znaci na farmi od 200 curki mozes imati oko 20 000 prihoda, pod uslovom da ti je porodicni biznis.

    Tovljena curka postize 18-20kg zive vage a curan do 30 kg.
    Razmisljao sam o tome...nije lose da se popuni budzet, ali 20000e je krajnje ambiciozno...
    zanima me ovo- kako moze biti profitabilna farma svinja ako se prsuta za susenje uzima 2,7e po kilu... ozbiljno sam razmisljao o tome posto imam neko malo imanje sa sušarom blizu CT...

    problem sa farmom, bilo koje vrste, je sledeci... Imam imanje na oko 5km od centra Podgorice, oko 5000m2. Medjutim, oko mog imanja su ljudi pokupovali placeve, neke prcoljke od 300-400-500 kvadrata i tu napravili kuce...
    Kojim propisima je regulisano koliko farma ili pomocni objekti (koji su ucrtani DUPom) moraju biti udaljeni od susjeda.. U svakom slucaju, konfiguracija imanja je takva da, kada bih napravio neki malo veci objekat od kuce susjeda bi bio udaljen 10-15 m max.

    Neko pomenu Skadar, rodjak mi je bio tamo sad za ove praznike, kaze da su trešnje bile 0,6e, dok su kod nas 3,5-4e...

  3. #28
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,246
    Thanks Thanks Given 
    683
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Znam za slučaj u Zeti đe je lik tik uz komšijinu baštu podigao prasadarnik. Kad je ovaj zvao neku inspekciju da se žali, rekli su mu da ovaj svinjogojac ima pravo na to. Tako da, sumnjam da je zakonom regulisano a treba uzet u obzir i dobrosusjedske odnose.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #29
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    meni dođe da zapalim tv njega kad vidim.
    smecar i partijska propagandna kuckica.
    Forever young, i want to be forever young

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Razmisljao sam o tome...nije lose da se popuni budzet, ali 20000e je krajnje ambiciozno...
    zanima me ovo- kako moze biti profitabilna farma svinja ako se prsuta za susenje uzima 2,7e po kilu... ozbiljno sam razmisljao o tome posto imam neko malo imanje sa sušarom blizu CT...

    Fora je sto ne prodajes prsut nego prodajes prase u cijelo - pecenjarama, preko penzionera, na rate, dovijavas se. I das neku dobru cijenu jer nemas posrednika.

    Inace kilo prsute sirove, nasi preradjivaci mesa uzimaju po 1eur u belgiji i holandiji kao i u vecini EU, potrpaju u hladnjace i dovezu ovamo. Nema nelegalnih radnji... O cemu se radi?

    U EU maksimalno koliko meso moze da stoji u hladnjaci je 3 mjeseca. Nakon tog perioda placa se firma koja specijalnim vozilima odvozi meso u palione, gdje ga spaljuju i to se naravno placa. E sta rade CG mesopreradjivaci kao sto su Franca ili Goranovic, ili sushachi prsute sa "njegusa" je to da odu i kupuju meso po 1eur (firmi je samo da ga makne da ne bi placala unistenje), dovezu ga do CG a u CG je zakon da meso moze stajati do 6 mjeseci u hladnjaci.

    Znaci neko je nasao lijepu rupicu u zakonu i to iskoriscava. I zato mi nemamo svjeze meso na trpezama nego odmrznuto meso staro po 6 mjeseci
    One Ring to Rule them all...

  6. #31
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Razmisljao sam o tome...nije lose da se popuni budzet, ali 20000e je krajnje ambiciozno...
    Nisam mislio na nikakvo popunjavanje budzeta vec da covjek ima svoj biznis sa kojim ce da se bavi pa i 16 sati dnevno ako treba ali da se moze zaradit neka pristojna zarada.
    Glupo mi je otvorit firmu, raditi kao crnac citav dan a da zarada bude 500eur mjesecno.
    Takvu platu ces zaradit radeci kod drugog.

    Ali mi smo zemlja u kojoj nista krsteno ne moze da se radi bez trgovina, tj uvoz. Naravno to mogu samo veliki.

    Skoro sam bio u kontaktu (na linkedin) sa nekim Korejancem koji ima firmu koja iskljucivo proizvodi neke tamo testne uredjaje za displeje, iz branse elektronske industrije.
    Ti uredjaji su mu preskupi ali kvalitetni, najjeftinija varijanta 2000eur. Htio je da mi proda,pa cak i da mi spusti cijenu ali ja mu kazem da nemam isplativost od toga i pitam ga kome on to prodaje.
    On kaze to prodaje Samsung-u, LG-u i jos desetak drugih manje poznatim velikim kompanijama koje proizvode displeje.

    Lanac biznisa je ocigledan. Kad ima velikih proizvodjaca, raznorazne industrije onda se automastki javlja potreba za mnogim drugim manjim biznisima.

    To kod nas naprosto nije slucaj.

  7. #32
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    SRBIJA!
    Posts
    801
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve napisano je manje-vise tacno sem mala ispravka. Holandija nije zemlja porijekla vec tranzitna zemlja. Svinjsko meso brodovima stize u Amsterdam i najcesce je porijeklom iz Argentine koja je medju top3 zemlje u svetu po GMO hrani. EU ne dozvoljava da se ovaj otrov nadje na njenoj trpezi ali su zato Cg, Srb, Bosna, Mkd preplavljene "domacim" prsutama, vratovima, pecenicom...
    ...ashes to ashes, dust to dust.

  8. #33
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,019
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Meni ovdje curke najprimamljivije zvuce...

    Svi se tripuju da je to nazdravije meso a po onome sto vidim, veca je potraznja od ponude.. Mislim da u Voli (u Baru) curetina stize iskljucivo cetvrtkom, jedan dan u nedelji mozes da kupis svjezu curetinu...

    Gandi, koliko bi trebalo kapitala za tih 200 curki recimo?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ovako ti dodje.

    Curka u srbiji ti je oko 4eur po komadu + distribucija oko 1200eur te ispadne 200 curki.

    Najkvalitetnija moguca ishrana i pod predpostavkom da ces svu hranu da kupujes (koncentrate vitamine itd) da neces uzgajati repu i ostalo krmivo maximalno po kilu uredjenog mesa ti je 1.5eur.
    Prosjecna curka ti donosi 14kg uredjenog mesa na koje imas profit oko 2.5eur po kilu.


    Drvene kucice za curke, zicana ograda itd ti je oko 2000eur da bude fino. i To ti je to.

    Znaci lise ovo 2000eur pocetnog ulaganja za smjestaj posle ti je sve ulaganje za zaradu. Na euro ulozeni dobijas 2eur. Naravno pod uslovom da je tvoja firma i da ne glumis gazdu pa zaposljavas ljude da rade oko toga I ako imas prodaju.

    Znaci koncentrata potrose 200*14*1.5 = 4200
    Tvoja prodaja je 200*14*4= 11.200
    Profit = 7000

    Ovo sve pod uslovom da imas svoju zemlju i ti radis. Na vece farme imas manje troskove hrane jer se kupuje na veliko itd.

    Isto tako imaj u vidu da u CG nema farma za prodaju curki za tovljenje
    Last edited by Gandalf_White; 21-07-15 at 12:12.
    One Ring to Rule them all...

  10. #35
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Zaebavas li se druze... da drzi curke i jos da odire rtenicu za 7000 e, nepunih 600e mjesecno... jos da ga prozovu Curan, curka i sl... totalno neisplativo...

    Kakve su to drvene kucice za curke, zar ne bi svaka curke trebalo da ima 2m2 prostora, znaci ukupno 400kvadtata

  11. #36
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cetinje
    Posts
    6,543
    Thanks Thanks Given 
    1,904
    Thanks Thanks Received 
    775
    Thanked in
    347 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Zaebavas li se druze... da drzi curke i jos da odire rtenicu za 7000 e, nepunih 600e mjesecno... jos da ga prozovu Curan, curka i sl... totalno neisplativo...

    Kakve su to drvene kucice za curke, zar ne bi svaka curke trebalo da ima 2m2 prostora, znaci ukupno 400kvadtata
    to je biznis, najisplativiji u Crnu Goru, razradice se vremenom pa ce bit vise od 600e mjesecno, sto je dobra plata
    najveci problem je plasiranje proizvoda, treba sve to prodat

    sto biste vi, da ste u odijela i mlatite kurcem po cio dan za 2000e mjesecno?
    two things are infinite:
    the universe and human stupidity;
    and I'm not sure about the universe

  12. The Following User Says Thank You to jakov_ct For This Useful Post:


  13. #37
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,415
    Thanks Thanks Given 
    5,159
    Thanks Thanks Received 
    3,701
    Thanked in
    1,474 Posts

    Default

    Sprda se covjek

    Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

  14. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Curke se tove po 5 mjeseci tako da imas 2 zhetve da ih tako nazovem

    To ti je onda 14k

    A ovo ti je kuca za curke


    A ima i prostija opcija koja ne kosta puno:

    samo sto se naravno ovo pravi mnogo vece

    One Ring to Rule them all...

  15. #39
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,555
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ova kucica sa prve slike,za koliko je to komada Curaka,prvog dana tova,a za koliko pred kraj?

  16. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Nemam pojma uzeo sam kao primjer Moze da se napravi velika verzija za 40 curki
    One Ring to Rule them all...

  17. #41
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,019
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Nemam ja svoje zemlje 'grama'. Dje bi bilo najpovoljnije uzet' zemlju za ovakav poduhvat?

    Kazem najpovoljnije jer je plodnost zemljista nebitna osim ako se ne bi gledala da opcija da se gaji i hrana za te curke...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  18. #42
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Zar nije merkur pre deset-petnaest godina imao farmu curaka koja je neslavno propala

  19. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Nemam ja svoje zemlje 'grama'. Dje bi bilo najpovoljnije uzet' zemlju za ovakav poduhvat?

    Kazem najpovoljnije jer je plodnost zemljista nebitna osim ako se ne bi gledala da opcija da se gaji i hrana za te curke...
    Dje ti odgovara, po Niksicu npr da biras zemlje 5-10km od centra grada, po 1eur mozes naci zemlju. Danilovgrad je skuplji na nekim destinacijama malo daljim. Cetinje... Samo ne primorje. Ali ti je vidis ebeno jer ti moras bit tamo, tj. neko ko ce da se bavim tim da zivi.


    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Zar nije merkur pre deset-petnaest godina imao farmu curaka koja je neslavno propala
    Vidis u svakom biznisu postoji momenat kad treba uci na trziste.

    Ne znam ovo za merkur ali to je 10 - 15 godina.

    Npr. Hrvati su bili glavni dobavljaci curetine za CG. Od kad su usli u EU, poreske stope su se podigle i oni su prestali da budu konkurentni na trzistu. Posto je u maloprodaji sad kilo curecih prsa iz hrvatske 5.5 - 6 eur

    Nemamo proizvodjaca u CG.

    E sad hajdemo ovako. Recimo da nova curetina stize iz Srbije. Ako dodamo poreze, carine i troskove distribucije (recimo da ta curetina mora da predje 350-500km u hladnjaci dok ne stigne do nas), a onda ako me neko ubijedi da CG farmer curki ne moze biti konkurentan na trzistu ja cu mu reci da laze...

    Isto je sa svim ostalim proizvodima koje uvozimo (osim kineske poljoprivrede). Npr. Sav cherry paradajz u CG dolazi iz Italije. Ne moze me niko ubijediti da se napravi farma da nece biti profitabilna, zamisli taj paradajz mora da ode na brod, pa prodje carinu, pa onda se distribuira iz jednog centra kroz CG... itd. Samo treba muda i nesto para, i naravno posvecenosti.

    Problem Crnogoraca u malom i srednjem biznisu je da prebrzo glume gazde. Moras da zapnes, razradis, isplatis ulozeno, pa onda glumi gazdu rodjace
    Last edited by Gandalf_White; 21-07-15 at 22:38.
    One Ring to Rule them all...

  20. #44
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    gandalf stvari nisu tako jednostavne . npr kisjela voda koja je jeftinija i koje vise prodje ? npr 2 gajis krastavac i spremas za prodaju a neko dobije pravo da ga uveze )ne znam za kod nas recimo uvozni je na jugu Srbije na veliko bio 1,5 centi). npr 3 lubenice i pipuni nabavna cijena na veliko maltene nula . kad pisem na veliko ne mislim na kamion nego na citavu sezonu . npr 4 (do nedavno neznam da li vazi jos) u Italiji otkupna cijena litre mlijeka je bila za desetak centi skuplja od maloprodajne .
    nazalost tako mogu u beskraj

  21. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    na svako 100kg banana koje proda banana farmer u panami gubi 5$ ali to je neka druga prica. Ovdje ne pricamo o monopolima vec o malim privatnim biznisima. Ako ne mozes kod prijatelja i familije prodat 200kg curetine rokni se. Ja bih radije uzeo 20kg curke da stavim u zamrzivac nego prasetine. Plus znas da je domaca a ne genetsko govvno. Dosta ti je da udjes u jednu teretanu u bili koji grad i imas par stotina kila prodaju. Da udjes u samo jedan lanac supermarketa imas par stotina kila dnevno.

    Ja da imam vremena (zemlje i sredstava imam) uletio bih sa 1000 curki prvu turu odmah jer znam da bih samo u 5 CG restorana imao u sezoni nedeljno makar 50kg po restoranu.

    Ali ne mogu se klonirat jbg. A nas narod zna kukati i kukati i lelekati. Ali treba poceti nedje.

    Zamisli samo po ovoj vrucini umjesto prasetine fina full protein curetina...
    One Ring to Rule them all...

  22. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  23. #46
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Nije samo monopol , ima tu i subvencija ,preferencijala,politike i stosta drugog . Da je tako jednostavno nebi poljoprivrednici bjezali sa sela glavom bez obzira. I nije to nas izum mali proizvodjaci polako odumiru svugdje stim da ih kod nas drzava ne stiti. Ali ok svako ima pravo na svoje misljenje , meni ni u dzep ni iz dzepa.

  24. #47
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,019
    Thanks Thanks Given 
    2,695
    Thanks Thanks Received 
    4,397
    Thanked in
    2,342 Posts

    Default

    Znam ja da se mora bit' tu... Ja samo informativno pitam...

    Nije iskljuceno da bi finansirao (ulozio u) tako nesto, da vodi neko od povjerenja naravno...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  25. #48
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Nije samo monopol , ima tu i subvencija ,preferencijala,politike i stosta drugog . Da je tako jednostavno nebi poljoprivrednici bjezali sa sela glavom bez obzira. I nije to nas izum mali proizvodjaci polako odumiru svugdje stim da ih kod nas drzava ne stiti. Ali ok svako ima pravo na svoje misljenje , meni ni u dzep ni iz dzepa.
    ja ne znam nikoga da je krenuo u poljoprivredu i kiksao a znam ljude koji imaju jagode, junice, dunje, ovce... To ako neko nema 2 ciste u glavu pa sadi paradajz, krtolu, lubenice. To je njihov problem
    One Ring to Rule them all...

  26. #49
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Nije samo monopol , ima tu i subvencija ,preferencijala,politike i stosta drugog . Da je tako jednostavno nebi poljoprivrednici bjezali sa sela glavom bez obzira. I nije to nas izum mali proizvodjaci polako odumiru svugdje stim da ih kod nas drzava ne stiti. Ali ok svako ima pravo na svoje misljenje , meni ni u dzep ni iz dzepa.
    Ja primjetih skroz suprotno... Moje selo je u poslednjih 5 godina živnulo, pojedini su se vratili i da žive tamo... Skoro da nema domaćinstva da ne dolazi sezonski da obrađuje bar jednu njivu za sopstvene potrebe... Niklo je i dosta plastenika...

    Što se ćuretine tiče znam da majka rezerviše i po par mjeseci unaprijed...
    #fakenews

  27. #50
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Dunje... mi imamo jedno 20 stabala, niko ih ne jede, kiśele su brate,baba dok je bila ziva pravila je nekakve kompote i slatki.. mi smo ranije uzimali curetinu kod jednog rodjaka, uglavnom vise ih ne drzi... razlog ne znam, mada sam od dosta ljudi cuo da je ok zarada...
    Last edited by karamazov; 22-07-15 at 14:15.

Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Privatni reumatolog?
    By Pterodaktil in forum Medicina
    Replies: 10
    Last Post: 18-10-16, 10:10
  2. Usluge Privatni casovi
    By B-qL in forum Ostali oglasi
    Replies: 12
    Last Post: 31-03-13, 13:48
  3. Privatni biznis u Baru?
    By konzul in forum Primorski
    Replies: 34
    Last Post: 06-04-11, 09:12
  4. Privatni vrtići
    By tiburon in forum Centralni
    Replies: 6
    Last Post: 11-12-08, 22:48
  5. Privatni fakultet
    By Hari Krisna in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 13-10-04, 22:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •