Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: O video igrama i ljudima

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default O video igrama i ljudima

    Neka ovaj topik bude posvećen prednostima i manama igranja video igara.

    Kako igre utiču na psihu i na mentalni razvoj ljudi?

    Do sada su urađena mnoga istraživanja koja ukazuju da postoje pozitivni i negativni uticaji. S druge strane postoji i dosta široko prihvaćenih zabluda u vezi video igara (da izazivaju nasilno ponašanje na primjer).

    Na ovom topiku bih volio da raspravimo o vašem stavu prema ovome, da li smatrate video igre opasnima ili pozitivnima po mentalno zdravlje ili o nekim drugim mogućim uticajima ovog relativno novog mediuma umjetnosti.

    Za početak evo zanimljivih videa koji govori o tome:





    Last edited by funestis; 23-05-15 at 08:39.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Sjajan topic
    Tema koja meni ne izlazi iz glave evo već skoro 20 godina je iz Last Bronx-a. Igra nije bila toliko popularna.


    Igre su štetne kao i sve drugo ako se nema granica, posebno u kritičnom periodu odrastanja.
    Meni su pomogle da naučim engleski i siguran sam da pozitivno utiču na percepciju detalja, prostora itd.

    Nisu direktno povezane sa nasiljem (moje polomljene tastature i džojstici se neće složiti :victorious, tu je prisutno mnogo faktora. Naravno, ako je nekome sa 13 godina uzor Niko Belic može doći to problema u ponašanju.

    Ovo je jako obimna i plodna tema za diskusiju

  4. #4
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    820
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ehhh... kad sam bio mladjan strelac jaaa...

    Prodaja Kindle E-Book Reader-a
    067/528-777
    FB Vaš Izbor
    [email protected]

  5. #5
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    U svemu treba biti umjeren pa tako i u igrama.

    Na pr. niko ne dovodi u pitanje uticaj meda na poboljsanje zdravlja covjeka, ali kad bi pojeo teglu sigurno se ne bi dobro proveo.

    Mislim da negativnih uticaja ne moze biti ako se igra umjereno. Ja sad volim 'casual' varijantu igranja, bez nekog vezivanja, odigra se par partija do 2 sata dnevno.
    Last edited by dewas; 26-05-15 at 12:36.


  6. #6
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Igre, kao i bukvalno svaki izum ima svoje lose strane. Evo na primjer, krevet je udoban i lijepo je spavat tu, ali isto tako mozes da se skotrljas i slomis nesto. Avioni sluze za brz prevoz, pa su ih neki koristili kao projektile. Najbolji primjer, peniclin sluzi za lijecenje mnogih bolesti, ali kod nekih ljudi izaziva opasne reakcije. Da li igrama treba suditi po uticaju na vrlo, vrlo mali broj ljudi?

    Video igre su jedan vrlo zanimljiv medij sbog toga sto nisu staticne i traze aktivno ucesce korisnika. Neke studije su pokazale da pomazu u orijentaciji u prostoru, logickom i kriticnom razmisljanju, koordinacija ruka-oko, i u nekim slucajevima pomolge ljudima sa autizmom u socijalizaciji. Ali pored svega ovoga, njihov glavni atribut je ogromna kolicina zabave. Video igre imaju, kao i sve, dobre i lose strane, a misljenja sam da dobre strane prevazilaze lose strane.
    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  7. #7
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Danas su igre toliko graficki napredovale da su prakticno kao filmovi. Meni je zanimljivije odigrati 2 sata neku igru i imati interakciju sa pricom nego gledati film. Ne kazem da ne gledam filmove i da ne treba gledati, daleko od toga, ali mnogo vise zabave nude igre.


  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    kod Milenijuma
    Posts
    2,439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    60
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Koliko me sjecanje sluzi, onda kad su ufatili Andersa Brejvika on je priznao da mu je inspiracija njegovog "rata" za hriscanstvo ili sto li vec, tj "krstaskog" rata, bio Counter Strike.. But still, zasigurno nije poludio i postao psihopata od CS-a, ali da je odredjenu ulogu odigralo - izgleda da jeste.. Misljenja sam, premda nisam strucnjak, da je on prije igranja te igrice vec bio psihopata i da mu je to samo dodatno pokrenulo lavinu njegovih bolesnih ideja sto bi i kako mogao da uradi za ovo covjecanstvo...

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    SRBIJA!
    Posts
    801
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne vidim nista lose ukoliko se shvati kao dio edukacije i upoznavanja. Vise sam nauciio o kulturi, stilu zivota i obicajima o Starom Rimu igrajuci Assassin Creed nego li iz suvoparnih uzbenika u srednjoj skoli. U Wowu sam upoznao neke klince multimilionere iz Katara. Sjecam se jednog jednog svedjanina sa 100/100 mbps dl/upl netom i to prije 6-7 godina. U WoW-u smo jednom bili u guildu sa nekim Amerima i na Raid Wipe u Naxxramasu krenemo da psujemo jedni druge na TS a amerikanci kao: LOL crazy Balkan people... Tell us when you done so that we can finally kill that Boss! Mislim da je bio Butcher u pitanju.
    Last edited by Byk-e; 30-05-15 at 15:50.
    ...ashes to ashes, dust to dust.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,689
    Thanks Thanks Given 
    2,067
    Thanks Thanks Received 
    4,597
    Thanked in
    2,460 Posts

    Default

    Poceo sam da igram prije nesto malo vise od 20 god. na Terminator i Segu Megu. Onda je izasa Sony 1 i otada sam donji Sjecam se da sam ima nekih 10 god. i treba ujutru da idem u skolu, a majka se budi u 3 ujutru da me skida sa Sonija. U tom nekom i narednom periodu sam preceriva, treba dozirat i to je prava stvar. Mozda mi je i podiglo malo agresivnost, al samo prema dzojsticima i kasnije tastaturama na PC . Al se ne mogu pozalit, nikad ne bih u skolu naucio engleski u mjeri u kojoj ga danas pricam da nije bilo video-igrica (naravno, dio zasluge ide i filmovima), a da nepricam da sam razvio logiku do krajnje mjere igrajuci Tomb Raider i Resident Evil (majko mila, kad se samo sjetim koliko neprospavanih noci). Plus sto jos mnogo toga naucis igrajuci, a uz to rapidno ti se siri i krug interesovanja (koliko sam samo istraziva o antickoj Grckoj i starom Egiptu posle Tomb Raidera). Eto tako, malo se raspricah, uhvati me nostalgija, prastajte.
    Forever young, i want to be forever young

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  12. #12
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,607
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,092
    Thanked in
    2,076 Posts

    Default

    Intenzivno sam igrao video igre nekoliko godina, do pred kraj osnovne škole. Nije tada još Sony izlazio, ja sam igrao na konzolama, jedan žeton, jedan kredit. Bio sam prilično dobar, ukupno sam oko 50 igara mogao da obrnem sa jednim žetonom. Makar se to tako tada zvalo, kad se igra dovede do kraja. Uglavnom, dešavalo se da sam izmislim kako neki dio igre da se prođe lakše nego što je to bilo uobičajeno, na dosta igrica sam držao rekorde po broju poena i slično. Uglavnom, svi aparati su imali ručke (džojstike) kojima se upravljalo lijevom rukom, a dugmad su bila na desnoj strani. Zbog toga sam, kad sam prvi put sjeo ispred računara, miš stalno prebacivao na lijevu ruku jer mi je bilo prirodno da lijevom rukom upravljam. Kasnije mi dosadilo da prebacujem miš pa sam se naučio i desnom rukom (i inače sam dešnjak). Kako sam znao da je to zaraza, nikad nisam ni pokušao da igram na računaru jer bih ostavljao ko zna koliko vremena. Ovako, video igre su dio daleke prošlosti.

    Pozitivni efekti su definitivno treniranje zapažanja, koordinacije oka i ruke i slične stvari. Tako neke sitnice pomognu u razvoju koječega. Recimo, kao dijete sam dosta igrao kockica što je uticalo da mi desna noga postane skoro kao lijeva (nožni sam ljevak) pa sam i fudbal dosta bolje igrao zato što nisam bio ograničen na korišćenje samo jedne noge. Kad razmislim, nije bilo loše to što se nije imalo para za kupovinu komodora, atarija i sličnih računara u to doba, ovako jedna lopta i svi napolje. Nas desetorica namireni dok se patike i gaće ne pocijepaju. Ili dok se ne potučemo.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #13
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    571
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svakako da preko igrica mozes da naucis dosta(jezik,Istoriju,snalazenje u prostoru...)Ali ima i negativnih strana , po meni mora postojati doza agresivnosti ali samo tokom igre,Da li ces ti kad zavrsis igricu biti agresivan to zavisi od tvog razmisljanja.Sve u svemu treba naci zlatnu sredinu.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,106
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    ovako jedna lopta i svi napolje
    Nešto najbolje
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  15. #15
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    iza coska, pa lijevo
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Scena od prije 10tak godina: mlađa braća dolaze i vele kako idu na fudbal, ima turnir. Ko igra, pitam, oni nabrajaju 6-7 imena i možda dođe još neko. Meni nešto se malo učinje, pa pitam da to ne igraju na male, oni me gledaju ka iz tuđe glave. Protiv koga igrate, ono isti pogled. Par sekundi i ... Idete na Sony? Eee, u igraonicu, majstore
    ko pijan? kakav sank?

  16. #16
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,680
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Prije desetak godina igra se CS u igraonicu u Spuž kod mosta. Ali to od uvece do ujutro do 6. I Pavo, koji nije ima pojma da je tu igraonica ili nije nije ni pomislja da radi u to doba, krenuo na posa ujutro u 6. I presa on most taman kad cuje neko vice "ispod mosta, ispod mosta!" On se okrece gleda most, nista. "Trci cujes li ispod mosta! bomba je ispod mosta!" On kukavac trk na most da vidi sto je. A ono ovi igraju Aztec


  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere u belong...
    Posts
    529
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Kad god pomislim da su video igre uzrok nasilja/zla, sjetim se da su vinovnici najvećeg sr**a koje nas je zadesilo od devedesetih (i još traje) šutirali krpenjaču po zelenoj travici i preskakali lastiš jer su samo to imali. Bolesnik je bolesnik, nema to veze sa igrama.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


    Ovo ne može nikome da škodi.........a izuzetno zna da prija

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Filmovi nastali po video igrama
    By ZerA in forum Film
    Replies: 30
    Last Post: 06-06-15, 08:35
  2. Smrt u Video Igrama :)
    By dewas in forum Game Server CG
    Replies: 3
    Last Post: 28-03-11, 05:35
  3. sta je fora sa hz u igrama?
    By Mladjo in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 30-01-08, 09:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •