Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: Stock/Bond Market u CG

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default Stock/Bond Market u CG

    Sta mislite o CG berzi? Koliko ste upoznati sa time?
    Kakve su razlike izmedju nase i strane berze?
    Predlazete li neka ulaganja u neku firmu, koja bi se mogla isplatiti?

    Ne znam kako da prevedem 'Bonds' na naski (Kad pozajmis novac drzavi i oni ti placaju interes na to). Funkcionise li i kako to kod nas?

    Evo i nekog clanka,

    Od velike skepse do velike zarade


    VIŠE FAKTORA JE UTICALO da nevjerica na početku bude velika. Vremenom, povjerenje je raslo. Berzanski procesi i aktivnosti na tržištu kapitala postali su sastavni dio naše svakodnevice

    Očigledno je da svakim danom raste interesovanje građana za dešavanja na crnogorskom tržištu kapitala. Berzanski izvještaji su postali sastavni dio naše svakodnevice, a sve više građana se odlučuje da svoju ušteđevinu uloži u kupovinu akcija. Zavisno od rizika, zarada se mogla uvećati i do 17 puta. Građani koji nijesu bili spremni da prihvate rizik ukazali su povjerenje privatizaciono-investicionim, odnosno fondovima zajedničkih ulaganja i njihov imetak se od početka masovne vaučerske privatizacije, marta 2002. godine, povećao, zavisno od odabranog fonda od dva do više od deset puta...
    http://www.pobjeda.cg.yu/naslovna.ph...ijest&id=85798
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Cijene vaučera

    Najveću berzansku vrijednost ima vaučer uložen u Elektroprivredu, a košta 4,622 hiljada eura. Aktuelna cijena Atlas montovog vaučera na Montenegroberzi je 363,5 eura, a na Novoj berzi dva eura manje. Vaučer Evro fonda na Montenegroberzi košta 376, a na Neksu 50 centi niže. Paket od pet hiljada akcija MIG-a na Montenegroberzi se može realizovati za 396 eura, a Moneta za 358 eura, odnosno na Novoj berzi za 385 i 360 eura. Vaučer HLT-a na obje berze košta po 210 eura. Najskuplji je vaučer Trenda koji se na Montenegro berzi prodaje za 500,5 eura, a na Novoj berzi 50 centi jeftinije.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    office kitano
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bonds se prevode obveznice.
    jeste krenulo je ali mislim da najveci mah je berzi dala privatizacija.Vecina trgovine se odvija vaucerima koje su gradjani dobili besplatno.prava je stvar kad se pocne"igrati" sopstvenim novcem.Direktor jedne berze izjavio je da ce okoncanjem procesa privatizacije vjerovatno doci i do pada prometa.Neznam koliko jako finansijsko trziste ovdje moze da bude.U ondnosu na strane berze razlika je u tome sto postoji nedostatak infomacija koje su investitorima neophodne za odluku.Sve je jos uvijek netrasparentno .
    Nada poda me separar da amor de deux

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Koji faktori uticu na cijenu i vrijednost akcije, osim povecanja/smanjena potraznje? Profit?

    Koliki je interest na obaveznice u CG trenutno? Placaju li to redovno i vracaju li pozajmljeno na vrijeme i potpuno?
    Last edited by shrek; 26-03-06 at 17:13.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa posto se radi o necemu vrlo slicnom sportskoj kladionici, postoje sve predispozicije da u cg to zazivi na najvisem nivou

    Cijene hartija od vrijednosti na berzi zavise ISKLJUCIVO od ponude i traznje A ponuda i traznja zavise od mnogo faktora:

    1) Kvaliteta preduzeca
    2) Ocekivanja u buducnosti
    3) Inflacije
    4) Kamatnih stopa
    5) Vremena na koje su orocene (obveznice...)
    6) itd.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    office kitano
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne djelim tvoj optimizam bar ne u blizoj buducnosti.Nije berza sirotinjska igra za 1e ko sto su sportske kladionice .Ako smo takvi hazarderi sto ne visi narod tako po kazinima .Opet za berzu treba i neko znanje a sta zna ovaj narod o investiranju.
    Jedna baba kad su je pitali gdje je ulozila vaucer rekla je u sporet .
    Nada poda me separar da amor de deux

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Arion
    Ne djelim tvoj optimizam bar ne u blizoj buducnosti.Nije berza sirotinjska igra za 1e ko sto su sportske kladionice .Ako smo takvi hazarderi sto ne visi narod tako po kazinima .Opet za berzu treba i neko znanje a sta zna ovaj narod o investiranju.
    Jedna baba kad su je pitali gdje je ulozila vaucer rekla je u sporet .
    dobro, ovo je igra za kladionicare koji ulazu vise novca a i po kl;adionicam sam gledao neke sto ulazu po 1000 eura i sl. makar za takve berza moze biti vrlo unosna, pod uslovom da nauce o cemu se tu zapravo radi

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Odlicna tema. Ja sam za izborni uzeo Hartije od vrijednosti, i planiram da polazem za brokera. Kako komentarisete ovo najvljeno spajanje berzi?
    Znate li da je CG po broju transkacija odmah iza slovenije
    Inace ovo je sad koliko toliko fino jer je privatizacija u toku pa indexi rastu, bice fino kad se zavrsi privatizacija pa ce bit pravog mozganja sto i kad kupiti/prodati.
    Last edited by hercules; 26-03-06 at 22:24.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sve je to chista kocka, HAZARD, dok ne proradi REVIZORSKA INSTITUCIJA, koja ce biti odgovorna za podnoshenje, tromjesechnih, polugodishnjih i godishnjih izvjeshtaja o poslovanju AKCIONARSKIH DRUSHTAVA.

    Bez generalnih zasijedanja svih akcionara i smjene rukovostva u sluchaju neuspjeshnog POSLOVANJA, kao shto zakonom o zabrani pushenja, *****o po ZAKONIMA, (jer se nikad nece inplementirati), tako i sa dvije BERZE i sa pljachkom malih akcionara i monopola DRZAVNIH manipulatora, kad krene GRUDVA SNIJEGA i izazove LAVINU, mnogi ce da proklinju SUDBINU, kao u vrijeme DAFINE i GAZDE JEZDE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Angry

    Quote Originally Posted by hercules
    Odlicna tema.
    Jes, samo nas vise interesuju dnevno politicka prepucavanja nego korisne stvari dje bi se nesto moglo i nauciti.
    Nadao sam se boljem odzivu na ovaj topic, ali izgleda da nas ovakve stvari vrlo malo interesuju.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Arion
    .U ondnosu na strane berze razlika je u tome sto postoji nedostatak infomacija koje su investitorima neophodne za odluku.Sve je jos uvijek netrasparentno .
    Znas li neki izvor, odakle bi moglo da se informise? A da je online...?
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  12. #12
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    office kitano
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cuo sam tu ponudu i mislim da je dobra stvar.Sta cem nam dvije osim ako neki krugovi za to nemaju interes.Medjutim,izgleda da po zakonu to nije moguce.Citao sam tumacenje prof.Popovica ali mi se vise cini da je zasnovano na opravdanosti udruzivanja nego na samoj normi.
    Upravu si herkules.U prosloj godini tesko da si mogao promasit.Hebiga ko je zna i ima para.Sjeca li se ko ,jednog clanka ,otipu koji je prije 2-3godine poceo da kuuje akcije EPCG govoreci da moraju rasti .Tip je sada BOGAT sigurno!
    Nada poda me separar da amor de deux

  13. #13
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    office kitano
    Posts
    439
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    shrek,otidji na sajtove berzi i preduzeca koja se kotiraju tamo.Mozda su neki te podatke objavljuju.
    Nada poda me separar da amor de deux

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shrek
    Kakve su razlike izmedju nase i strane berze?
    Nasa slabo posluje, za razliku od stranih.
    Quote Originally Posted by shrek
    Predlazete li neka ulaganja u neku firmu, koja bi se mogla isplatiti?
    Ako si market-maker, sve se isplati. Ako nisi u vlasti, onda nisi ni market-maker. Ako nisi market-maker, onda se ne isplati.
    Quote Originally Posted by shrek
    Ne znam kako da prevedem 'Bonds' na naski
    "Obveznice"
    Quote Originally Posted by shrek
    (Kad pozajmis novac drzavi i oni ti placaju interes na to). Funkcionise li i kako to kod nas?
    Funkcionise odlicno. Ako si u preduzecu koje ima veze u ministarstvu finansija pa mozes da dospijes do tih obveznica, to je super zarada. "Interes" se na "naskom" kaze "kamata".

    Salim se ja malo. Berza u CG je smijurija, trziste je toliko skuceno da je njeno postojanje bespredmetno.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  15. #15
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Far&Away
    Posts
    412
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cim cujes da Aco Djukanovic kupuje akcije neke firme, znaj da ce se pomenuta brzo prodat i da ce cijena akcija skochit.
    Sto ce ti bolji trzisni indikator?
    It's my way or the highway

  16. #16
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Western Nepal
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Arion
    Cuo sam tu ponudu i mislim da je dobra stvar.Sta cem nam dvije osim ako neki krugovi za to nemaju interes.Medjutim,izgleda da po zakonu to nije moguce.Citao sam tumacenje prof.Popovica ali mi se vise cini da je zasnovano na opravdanosti udruzivanja nego na samoj normi.
    Upravu si herkules.U prosloj godini tesko da si mogao promasit.Hebiga ko je zna i ima para.Sjeca li se ko ,jednog clanka ,otipu koji je prije 2-3godine poceo da kuuje akcije EPCG govoreci da moraju rasti .Tip je sada BOGAT sigurno!

    Tip se zove Vasilije-Misko Milickovic iz maslina,svi su mu se smijali i sprdali tada. :mrgreen:

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AtlantidiaN
    Nasa slabo posluje, za razliku od stranih.
    Kako te nije sramota ovo da napises? CG berze imaju najveci promet na Balkanu poslije Slovenije. QQ ne mogu da vjerujem da si ovo napisao.
    Prosle godine sto god da si kupio na berzi zaradio bi.
    Ovo ti je sve samo ne tacno.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    CG berze imaju najveci promet na Balkanu poslije Slovenije.
    Ti mora da se shalish.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To u nas uste sigurno nije ,ja imam akcije u ´Budvansku rivijeru skoro od pocetka i sad zovu odozdo da im dam punomocje jerbo ce se izseckat preduzece pa ce akcije panut na supak ,no brze bolje PPRROODDAAAJJJJ inace ojde sve dodjaola hehehehehhe !


    Isto tako ko ce da biznisuje sa akcijama mora ,alo M O R A imat masu love ! Zamislite koko ljudji je izgubilo kompletnu ustedjevinu kad je Ericsson posa po qu_rcu ,te oni brze bolje prodaj sve samo da uzmu makar krunu (nisu radili telefone mobilne kako valja ) i sad dodje Sony i akcije skocise masu bozju tako da ko je ima para i strpljenja sad je jakko jjakko imucan ,a oni drugi ,aooo brukeee !
    Last edited by Zvek_Zivi; 05-04-06 at 21:03.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AtlantidiaN
    Ti mora da se shalish.
    Ne salim se. U sve novine je pisalo. Podji na berzu pa ih pitaj.
    Ja sjutra idem pa cu ih priupitat vala.
    Last edited by hercules; 05-04-06 at 22:29.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Ne salim se. U sve novine je pisalo. Podji na berzu pa ih pitaj.
    Ja sjutra idem pa cu ih priupitat vala.
    Pa nemoj da ides, pogledaj po internetu, nemoj vrijeme samo na forum da trosis.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ko kaze da ga trosim samo ovdje?
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Ko kaze da ga trosim samo ovdje?
    Shto bi rekli na jugu Srbije: "nemo' se razgorevash"
    Sarajevska berza, na kojoj su kotirane samo firme iz Federacije BiH, je u 2005. godini imala promet od 285 miliona eura, odnosno preko 100 miliona vishe nego OBJE berze u PG ZAJEDNO.

    Pritom, Sarajevsku, kao ni druge balkanske berze, ne vidim kao znacajno trziste kapitala.
    Last edited by AtlantidiaN; 05-04-06 at 23:09.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Nijesam ja mislio na cistu brojku. No uporedis sa brojem stanovnika i GDP-om.
    U prosloj godini na obije berze je promet bio 128 meLLeona. Kad to uporedis sa brojem stanovnika i GDP-om dodjemo do mojih tvrdnji.
    Prijatno i dovidjenja.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules
    Nijesam ja mislio na cistu brojku. No uporedis sa brojem stanovnika i GDP-om.
    U prosloj godini na obije berze je promet bio 128 meLLeona. Kad to uporedis sa brojem stanovnika i GDP-om dodjemo do mojih tvrdnji.
    Prijatno i dovidjenja.
    Niti si to tako napisao u prethodnim postovima niti je taj odnos prema BNP i broju stanovnika relevantan. Za berzu je najvazniji bruto obim, jer on generise rast i privlaci nove krupne igrace.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 2006/7 BMW Grobnica!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 16
    Last Post: 04-12-04, 23:04
  2. http://www.tobacco.org/resources/Documents/021030ecvrjr.html
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-04, 13:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •