Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 241

Thread: Đe ide ova drava?

  1. #1
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Đe ide ova drava?

    Danas me zaustavlja momak na ulicu, kae kako neko vrijeme nije jeo i treba mu za hranu, dadosmo mu par Eura sitno to smo imali, lik se najljubaznije zahvali i poče da se izvinjava. Ja mu rekoh da nema potrebe, da nije on kriv to nema. Prole godine mi se ovo već jednom desilo, to znači da je sve vie ovih ljudi.

    Sad ja vas pitam, đe smo krenuli kao drutvo i kako institucije mogu bit ravnodune kad znaju da je ovakvih ljudi sve vie.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,417
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    koja to drzava nema ovakvih slucajeva?
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  3. #3
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    81
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tuga...
    Bitnije je da napravimo novo prihvatiliste za macke, pse, konje, da slucajno ne gladuju i da se ne razbole. I nemojte me napadati odmah, nemam nista protiv zivotinja, ali izgleda da vise saosjecanja imamo prema njima nego prema ljudima...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    koja to drzava nema ovakvih slucajeva?
    Ima ih svakako ih ima posebno drzavica nase velicine. Koji su evropski standardi po broju beskucnika i gladnih da ispunimo i tu normu?

  5. #5
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Neko je i danas dobio nešto da sprži na kašiku.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  6. #6
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moguce
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    koja to drzava nema ovakvih slucajeva?

    Zemlja velicine nase ne bi trebala da ima ni jednog jedinog beskucnika ili gladnog stanovnika.

    U CG ne postoji ni jedno prihvatiliste za beskucnike. Postoji narodna kuhinja u PG i mislim jedna na CT. Ova u pg daje 500 obroka dnevno. Sta je sa ljudima u ostalim djelovima CG koji su gladni ?

    Sta je sa materijalnim obezbjedjenjem ? U CG oko 15 500 porodica prima materijalno obezbijedjenje ili socijalno koje je od 60 do 140eur PO FAMILIJI. E sad od ovih 15k familija da se postavi pitanje koliko je DPS-ovih glasaca. Jedan moj poznanik ima 2 automobila i firmu, i lagano je isao audijem da podize socijalu. Skoro su u pljevljima dobro to kontrolisali i vidjeli da covjek ima 2 auta registrovana na svoje ime i ukinuli mu to. Umjesto da se stidi i cuti, covjek govori "Kakvi su ovi iz DPS-a nikad ih vise necu glasati ukidose mi ovu crkavicu". Poenta je da ne dobija ko treba nego da se kao i veliki broj ostalih "pomoci" dijeli kome ne treba i prodaje za glasove.

    Isto tako gospode Roma vlast se sjeti samo pred izbore, pa se napravi po koja kucica, da se po 50-100eur za taj glas. Ali zato nema grada u CG gdje nema cigansko naselje koje ruzi sliku grada. U Niksicu je to Brlja i ulaz u grad, u PG je to Konik itd itd. Uzasno je tesko raditi sa romima jer oni imaju neku svoju filozofiju, znam jer sam bio ukljucen u par NVO projekata integracije istih u drustvo.

    Onda imamo problem narkomana kojima nije pruzena adekvatna rehabilitacija, problem raseljenih lica, problem lica sa mentalnim problemima koji slobodno setaju jer institucije "nemaju" uslova da se brinu o njima i tako dalje i tako dalje.

    Oblast socijalne politike je samo jos jedan dokaz koliko je vladajuca partija nesposobna da vodi ovu zemlju...

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    Neko je i danas dobio nešto da sprži na kašiku.
    A sta ocekujes od drzave dje je strategija borba protiv narkomanije, konkretno heroinske, trpati u ljude metadon koji apsolutno ne radi nista. Metadon radi na principu varalice. Samo te zavara i to je to.

    Bio je slucaj prije 15 dana da je nestalo metadona u Dobroti u Kotoru. Vjerovao ili ne momci koji po par godina nijesu uzimali heroin a bili su heroinski zavisnici tog dana su se vratili heroinu jer je bol i cheznja 10 puta jaci na metadonu nego na heroinu...
    Opet i ove podatke znam jer sam 10ak godina bio clan svih mogucih NVO u Cg koji se bave prevencijom narkomanije u CG..
    Grehota...



    Last edited by Gandalf_White; 27-01-15 at 15:43.
    One Ring to Rule them all...

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,417
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    A sta ocekujes od drzave dje je strategija borba protiv narkomanije, konkretno heroinske, trpati u ljude metadon koji apsolutno ne radi nista. Metadon radi na principu varalice. Samo te zavara i to je to.

    a jeste ono treba narkomanima dijelit heroin direktno kakav crni metadon
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,957
    Thanks Thanks Given 
    4,799
    Thanks Thanks Received 
    9,843
    Thanked in
    3,734 Posts

    Default Đe ide ova drava?

    Aj ne zebajte obraza vi. Ti mladi sto su "gladni", gladni su ali onoga sto se przi na kasiku, sto rece kolega. Fino lopatu u ruke, taksiraj, svaki posten posa' je dobar posa'. Nista mi crnje nema no kad se zale kako nema posla. Obicno svi ti koji se zale, poslove koje sam gore naveo uopste i ne racunaju u poslove. Svi bi u fotelje odma.

    Sto se tice konkretno slucaja ka ovog gore. Prije neku godinu zvoni mi lik na vrata i kaze kako je osta bez goriva s familijom u kola, kako su promrzli i da nemam da mu dam 10e da kupi im po sendvic i da naspe za ostatak goriva. Namjestio neku tuznu patetičnu prosjačku facu, a stvarno bila zima napolje nerealna. Kao sjutra ce imati pare i doci ce da mi vrati. Dam mu ja 10e (otpisem ih odma) i zafali se on srdacno naravno i podje. Sjutradan naravno njega nidje, ali boljelo me uvo jer sam otpisa pare odma. Ono sto me zaboljelo je sto je taj isti lik sa istom pricom dosao opet na moja vrata godinu dana posle toga. Koliko je ljudi prevario vise se zaboravio izgleda pa je htio opet da dodje da se naplasti. Njegova je samo sreca tu bila sto mu je sestra otvorila vrata, saslusala ga i zatvorila a sto sam se ja za to vrijeme tusirao, inace bi mu sve zube izbio a kicmu u cvor sveza. Od tad kad god vidim mladog coeka da prosi a nije hendikepiran i crnjaci me za pare, izmrsikam ga propisno. Jedino kome dam pare su stariji ljudi koji nisu sposobni da zarade za hleb, hendikepirani i Midi


    Sent from my iPhone 6+ using Tapatalk
    Last edited by BiTrAtE; 27-01-15 at 15:58.
    War. War never changes.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    a jeste ono treba narkomanima dijelit heroin direktno kakav crni metadon
    Ne heroin. Nego odgovarajuce klinike za rehabilitaciju, pa onda odgovarajuca medicinska njega sa ljudima koji su bili negdje da specijaliziraju a ne da se heroinski zavisnici tretiraju isto kao i sizofrenicari. Pa onda imaju drugi ljekovi skuplji od metadona, redovne konsultacije i tako dalje i tako dalje.
    Nego kao sto rekoh, vlast svaku grupaciju koja nije dovoljna da donese barem jedan mandat kompletno zanemari.

    Da ti ne pricam sad za neke rijetke bolesti, ili tretmane kojih nema u CG, ili da odemo od narkomanije pa kazemo da se na MR u PG ceka po pola godine. Onda je tema dosta dobra, kuda ide ova drzava...

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Aj ne zebajte obraza vi. Ti mladi sto su "gladni", gladni su ali onoga sto se przi na kasiku, sto rece kolega. Fino lopatu u ruke, taksiraj, svaki posten posa' je dobar posa'. Nista mi crnje nema no kad se zale kako nema posla. Obicno svi ti koji se zale, poslove koje sam gore naveo uopste i ne racunaju u poslove. Svi bi u fotelje odma.
    Malo je stvari koje prezirem vise od heroina i heroinskih zavisinika. Ali da si radio sa tim ljudima ili da poznajes licno nekog od njih ne vjerujem da bi ovako pricao.
    Ti ljudi nijesu sposobni da rade kad su navuceni na heroin. Svaki trenutak njihovog zivota posvecen je kako ce da se "urade" ili su "uradjeni". Obicno mladi ljudi pocnu to onako lagano, ajde malo da se smrkne, pa onda malo vise, pa onda se ubode i to je to. Cao ! Put bez povratka. E sad vjerujem da bi svakome trebalo pruziti drugu sansu, pa tako i heroinskim zavisinicima. Te pomoci u CG npr. nema, pa zato isti ti kradu, prose, obijaju, iznose, unistavaju familije itd. Kao sto rekoh rjesenje je odje dati mu metadon koji je 10 puta gori od heroina, i tako ga skinuti sa k. Zamisli da svaki dan svog zivota moras da uzimas "lijek" koji te ne lijeci ni od cega vec ti suzbija fizicku zelju za drugom supstancom. Teski su to zivoti... U CG ima na stotine ovkvih ljudi, gdje je drzava impotentna da ih zastiti.

    Sto se tice nema posla itd. slazem se sa tobom i stalno pricam da posla da se covjek prehrani ima samo se treba spustiti na odredjeni nivo. Ali realno neko nije srece da moze da dodje u poziciju da nadje posao. Roditelji su mu unisteni prije 15 godina nekim neuspjelim privatizacijama, pa se onda stari odao alkoholu a stara digla ruku na sebe, pa nema ko da ga opere i opegla. Pa da isti taj tako propao dodje kod tebe da trazi posao ne bi ga zaposlio jer nije adekvatno obucen ni osisan ni obrijan...

    Kako je lako osudjivati... au
    Last edited by Gandalf_White; 27-01-15 at 16:16.
    One Ring to Rule them all...

  11. #11
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Ide u 3 PM, bez ikakve dalje price...
    Forever young, i want to be forever young

  12. #12
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Aj ne zebajte obraza vi. Ti mladi sto su "gladni", gladni su ali onoga sto se przi na kasiku, sto rece kolega. Fino lopatu u ruke, taksiraj, svaki posten posa' je dobar posa'. Nista mi crnje nema no kad se zale kako nema posla. Obicno svi ti koji se zale, poslove koje sam gore naveo uopste i ne racunaju u poslove. Svi bi u fotelje odma.
    Ne bih se slozio s tobom da bi svi u fotelje odma...Trenutno je u CG po zvanicnim podacima nezaposleno 35 000 gradjana, a nezvanicno je sigurno veci broj nezaposlenih...Od tog broja uzmimo da eto samo 10 % zele da budu taksisti, da kopaju kanale i sl...Dje da se zaposli 3500 ljudi na takvim poslovima u CG, ima li potraznje ? Sto cemo sa ostalih 31 500 gradjana, dje je za njih neka ponuda posla ? Na sajtovima za zaposljavanje i na zavodu ima ukupno mozda 200 aktuelnih poslova na nivou cijele CG....ako uzmemo u obzir da je barem za 50 % od tih oglasa potrebna izuzetna veza i politicka podobnost (posebno na oglasima na zzcg), onda je ogromna vjerovatnoca da taj momak sto je prosio za hranu je stvarno bio gladan i nije imao mogucnosti da zaradi za hranu...

  13. #13
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Aj ne zebajte obraza vi. Ti mladi sto su "gladni", gladni su ali onoga sto se przi na kasiku, sto rece kolega. Fino lopatu u ruke, taksiraj, svaki posten posa' je dobar posa'. Nista mi crnje nema no kad se zale kako nema posla. Obicno svi ti koji se zale, poslove koje sam gore naveo uopste i ne racunaju u poslove. Svi bi u fotelje odma.

    Sto se tice konkretno slucaja ka ovog gore. Prije neku godinu zvoni mi lik na vrata i kaze kako je osta bez goriva s familijom u kola, kako su promrzli i da nemam da mu dam 10e da kupi im po sendvic i da naspe za ostatak goriva. Namjestio neku tuznu patetičnu prosjačku facu, a stvarno bila zima napolje nerealna. Kao sjutra ce imati pare i doci ce da mi vrati. Dam mu ja 10e (otpisem ih odma) i zafali se on srdacno naravno i podje. Sjutradan naravno njega nidje, ali boljelo me uvo jer sam otpisa pare odma. Ono sto me zaboljelo je sto je taj isti lik sa istom pricom dosao opet na moja vrata godinu dana posle toga. Koliko je ljudi prevario vise se zaboravio izgleda pa je htio opet da dodje da se naplasti. Njegova je samo sreca tu bila sto mu je sestra otvorila vrata, saslusala ga i zatvorila a sto sam se ja za to vrijeme tusirao, inace bi mu sve zube izbio a kicmu u cvor sveza. Od tad kad god vidim mladog coeka da prosi a nije hendikepiran i crnjaci me za pare, izmrsikam ga propisno. Jedino kome dam pare su stariji ljudi koji nisu sposobni da zarade za hleb, hendikepirani i Midi


    Sent from my iPhone 6+ using Tapatalk
    Momce zivis li ti u Luksemburg jer ako zivis onda je ovo sto si napisao totalno ok.

  14. #14
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je fascinantno da drustvo od 600 000 gradjana ne moze rijesiti problem nezaposlenosti.Ili kao sto rece Nino.pg u pitanju je 35 000 onih koji ne rade.Je li toliki problem to rijesiti?

    Mislim da nemamo problem nestrucnosti Vlade koliko mi izgleda da Vlada(dps i sdp) namjerno ne zeli zaposliti ostatak stanovnistva.Zaposlili su one koji "zasluzuju" i koje su namjeravali.Za ostale ih boli briga.Mozda nijesam u pravu za ovo sto kazem ali vjerovati ne mogu da drzava ne moze zaposliti 35 000 ljudi!! Toliko gledalaca prima White Hart L. prosjecni stadion u Engleskoj.
    Zasto bi dps omogucio posao nekom gradjaninu koji dvije decenije glasa protiv njih? Namjerno takve ne zele zaposliti.I to su rekli javno u "aferi snimak".
    Last edited by dizajner; 28-01-15 at 01:33.

  15. #15
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crne Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    koja to drzava nema ovakvih slucajeva?
    Koja to vlada evropske države u 21. vijeku ne radi ništa povodom toga i još gazi i prisiljava da budu zamorčići na izborima za 50 eura?
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  16. #16
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    A i nije problem samo nezaposlenost. I kad se zaposliš pitanje je kolika ti je plata i kako ćeš da živiš sa njom.
    Plata od 300eura je i dalje nešto što je dosta ''lijepo'' za neke najprostije poslove. Realno sa tom platom možeš kupiti leba, platiš račun za struju, autobusku kartu i još ponešto. A eto da se reče da živiš nekako, bijedno.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Samo jedno pitanje...Zna li se koliko je redovnih studenata u CG je zaposleno preko studentske sluzbe, ili mimo njih?
    Hvala Lepo

  18. #18
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kad reče cigani,

    Parkiram jedanred auto na nekom od ovih novih parkinga u CG i pojavi se ciganka oko auta, prosi. Lagano izađem, ne pričam ništa, ona recituje uobičajeni repertoar, ali meni čudno, ona malo dalje i iza auta. Izvadim neku sitninu, krenem da joj to dam, ona lagano i dalje bježi oko auta, ja stanem jer mi je nejasno šta se dešava, držim u ruku ono sitno, situacija šuplja totalno. Ona se polako primače onako u nevjerici, gleda auto, gleda mene, konačno uze sitninu, odmače se i veli: "Ti nisi odavde?"

    E sad, govori li ovakav primjer ikome išta o "mršikanju", "šutiranju", "šikaniranju" itd.?
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Samo jedno pitanje...Zna li se koliko je redovnih studenata u CG je zaposleno preko studentske sluzbe, ili mimo njih?
    Hvala Lepo
    Ni jedan, posto po CG bolonji student ne moze da radi i studira, vec mora da odabere jedno od to dvoje. Naravno moze da radi i studira ali ako fakultet ne zna za to i ako redovno dolazi na predavanja. Imao sam strasnih problema sa jednom asistentkinjom koja nam je predavanja zakazivala petkom u 6 uvece kada sam ja radio, i naravno nijesam mogao stizati na vecinu tih predavanja iako sam kolokvijume radio sa maximumom na kraju mi zamalo nije dala da odgovaram usmeni i uopste prodjem ispit jer nijesam bio na dovoljno predavanja, srecom to se rijesilo.


    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    kad reče cigani,

    Parkiram jedanred auto na nekom od ovih novih parkinga u CG i pojavi se ciganka oko auta, prosi. Lagano izađem, ne pričam ništa, ona recituje uobičajeni repertoar, ali meni čudno, ona malo dalje i iza auta. Izvadim neku sitninu, krenem da joj to dam, ona lagano i dalje bježi oko auta, ja stanem jer mi je nejasno šta se dešava, držim u ruku ono sitno, situacija šuplja totalno. Ona se polako primače onako u nevjerici, gleda auto, gleda mene, konačno uze sitninu, odmače se i veli: "Ti nisi odavde?"

    E sad, govori li ovakav primjer ikome išta o "mršikanju", "šutiranju", "šikaniranju" itd.?
    Itegracija se ne desava preko noci, vec drzava i ministartvo manjina mora na tome da radi godinama nekad cak i decenijama. Kao sto vec rekoh nebrojeno NVO ranije bavilo se pitanjem roma, ali jednostavno njihovo "kucno" vaspitanje jace je nego bilo sta sto im ti mozes objasniti ili pokazati.

    Sjeti ih se drzava na dan izbora, da im se po 50eur imaju i dokazi neki za to i to...

    Last edited by Gandalf_White; 28-01-15 at 09:23.
    One Ring to Rule them all...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,957
    Thanks Thanks Given 
    4,799
    Thanks Thanks Received 
    9,843
    Thanked in
    3,734 Posts

    Default

    Od kad to nije dozvoljeno radit i studirat? A distance learning? Ja sam uz potvrdu da sam zaposlen bio oslobodjen predavanja i isao na kolokvijume samo.

  21. #21
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    A i nije problem samo nezaposlenost. I kad se zaposliš pitanje je kolika ti je plata i kako ćeš da živiš sa njom.
    Plata od 300eura je i dalje nešto što je dosta ''lijepo'' za neke najprostije poslove. Realno sa tom platom možeš kupiti leba, platiš račun za struju, autobusku kartu i još ponešto. A eto da se reče da živiš nekako, bijedno.

    Visina standarda je druga prica o kojoj se mogu napisati tone stranica.I neke istorijski jace i gigantske zemlje u odnosu na nasu ne mogu podici standard.Tu postoje objektivne okolnosti na koje Vlada CG ne moze uticati.

    Ali da postoji ovolika nezaposlenost u zemlji sa oko 300 000 radno sposobnog stanovnistva,to je zaista skandalozno.Na birou u NK,primjera radi,upisano je 5000 ljudi koji aktivno traze posao a biro nudi 50 radnih mjesta.Sta dalje reci? Ne postoje zanimanja kao sto su kopanje,raznosenje novina,uredjenje travnjaka.....zar ne moze drzava pozvati ljude sa biroa rada da makar urede travnjake i zelene povrsine koji su u Niksicu u katastrofalnom stanju? Ili da poshume neka podrucja,ociste smece....bilo sta.

    Meni je fascinantno da drzava ne pokazuje nikakvu volju da zaposli te ljude.Kao da ne postoje ti ljudi,kao da nisu zivi.Tolika nebriga drzave za svoje stanovnistvo je zaista za ginisovu knjigu rekorda.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I ja znam likove koji su zaposleni odavno i skorije su studirali i završili studije, to valjda zavisi koje su studije, fakultet i sl.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  23. #23
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dizajner View Post
    Visina standarda je druga prica o kojoj se mogu napisati tone stranica.I neke istorijski jace i gigantske zemlje u odnosu na nasu ne mogu podici standard.Tu postoje objektivne okolnosti na koje Vlada CG ne moze uticati.

    Ali da postoji ovolika nezaposlenost u zemlji sa oko 300 000 radno sposobnog stanovnistva,to je zaista skandalozno.Na birou u NK,primjera radi,upisano je 5000 ljudi koji aktivno traze posao a biro nudi 50 radnih mjesta.Sta dalje reci? Ne postoje zanimanja kao sto su kopanje,raznosenje novina,uredjenje travnjaka.....zar ne moze drzava pozvati ljude sa biroa rada da makar urede travnjake i zelene povrsine koji su u Niksicu u katastrofalnom stanju? Ili da poshume neka podrucja,ociste smece....bilo sta.

    Meni je fascinantno da drzava ne pokazuje nikakvu volju da zaposli te ljude.Kao da ne postoje ti ljudi,kao da nisu zivi.Tolika nebriga drzave za svoje stanovnistvo je zaista za ginisovu knjigu rekorda.
    E dobro ali kakav je standard tih razvijenih zemalja?
    Je li ka nas?

  24. #24
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na primjer Hrvatska i Slovenija,te zemlje imaju par puta jaci standard od naseg.Ali to je njihovom stanovnistvo nedovoljno i Hrvati su ubijedjeni da lose zive i da imaju mali standard.Hrvatska svim silama pokusava jos vise podici standard ali to tesko ide.Tesko je,ili skoro pa nemoguce,dostici standard zapadnoevropskih zemalja zbog nekih objektivnih razloga koje je nemoguce otkloniti.

    Postoje citave debate ekonomista kako podici standard i bdp.Tom tematikom sam se aktivno bavio.Navode se neki objektivni razlozi kao sto je kolonijalizam,raniji prestanak feudalizma,uloga kulture i mentaliteta,obrazovanje stanovnistva i jos citav niz objektivnih razloga na koje se ne moze uticati.Kako mozemo uticati na cinjenicu da je 90% danasnje zemlje bilo u otomanskoj imperiji skoro pet vjekova?Dok su se po Balkanu radili karavansaraji i kupatila,Holandjani su otvarali univerzitete.To je meni jasno.

    Nejasna mi je druga stvar,tacnije fascinatna.Kako zemlja koja ima samo 300 000 radno sposobnog stanovnistva moze imati ovoliku nezaposlenost? To je zaista fenomen,anomalija.Drugi odgovor nemam osim da vlast namjerno i ciljano ne zeli zaposliti dio stanovnistva.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo pitanje je vec dalo odgovor.Nije problem u tome da narod nece da radi pa sto mu mozemo,nego i oni sto prime neku crkavicu zbog namjestene ekonomske krize mu se smanji plata a radno vrijeme ostane isto,a politicar primi 1000+ eura smanji mu se 100/200e i tako se pravda,kaze kako ja sad da zivim,mislim nevidjena sebicnost,a cijene rastu,pa moras placati vodu,struju,porez... pa sad vidite treba li narodu dati orden ili smo za Ginisa.Ako ovako nastavi ovaj ce narod ili izmisliti nesto revolucionarno ili ce biti kolektivno samoubistvo.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Islamska država
    By Stradivari in forum Politika generalno
    Replies: 1424
    Last Post: 25-01-18, 14:01
  2. Mit nacije i to je u stvari drava (lični stav)
    By funestis in forum Istorija
    Replies: 30
    Last Post: 09-07-14, 09:29
  3. Drava, to je to, MUP-ovo crno na bijelo
    By loken in forum Politika generalno
    Replies: 0
    Last Post: 06-02-13, 12:14
  4. Drava okrenula leđa navijačima
    By MimiR in forum Politika generalno
    Replies: 86
    Last Post: 21-10-08, 19:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •