Page 1 of 11 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 253

Thread: Stambeni projekat "1000+" vol.2

  1. #1
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    258
    Thanked in
    115 Posts

    Exclamation Stambeni projekat "1000+" vol.2

    Uskoro nastavak "Hiljadu plus", Vlada traži deset miliona

    U istom projektu prije četiri godine bile su subvencionisane kamate za stambene kredite na 4,9 odsto umjesto tadašnjih 8-9 odsto


    Vlada je ovogodišnjim budžetom predvidjela mogućnost da se zaduži kod Banke Savjeta Evrope za razvoj (CEB) 10 miliona eura, a taj novac bi se iskoristio za nastavak projekta “1000 plus stanova”. To je u razgovoru za “Vijesti” kazao pomoćnik u Ministarstvu za održivi razvoj Marko Čanović.
    On podsjeća da su prije četir godine 433 domaćinstva, (1.265 građana) riješili stambeno pitanje uz kredite sa subvencionisanom kamatom od 4,9 odsto. Tada je bilo procijenjeno da će cijeli projekat vrijediti 25 miliona eura, ali je na kraju to bilo 9,5 miliona jer je stanove moglo dobiti mnogo manje građana od očekivanog broja.
    Čanović nije mogao da precizira kada će započeti realizacija projekta i pod kojim uslovima. Objasnio je da je Vlada započela pregovore sa CEB-om i od tih pregovora zavisi dalja realizacija projekta.
    “Postoji veliko interesovanje za nastavak projekta '1000+ stanova', pa Ministarstvo od završetka prethodnog projekta radi na pokretanju inicijative za realizaciju sličnog uzimajući u obzir trenutne uslove, mogućnosti i potrebe, kao i interese potencijalnih učesnika. Projekat '1000+ stanova' ocijenjen je visokom ocjenom i u pregovorima sa CEB-om dobili smo načelnu saglasnost za njegov nastavak u manjem obimu od predviđene finansijske konstrukcije prethodnog projekta”, objasnio je Čanović.
    Marko ČanovićOn je naveo da je Vlada stvorila pretpostavke za nastavak projekta, ali da će od daljeg toka pregovora sa CEB-om zavisiti njegov početak i realizacije.
    “Novi projekat će od samog starta biti javan i transparentan. Nakon dogovora Vlade sa CEB-om, javnost će blagovremeno biti informisana o uslovima, kriterijumima, dinamici, kamatnoj stopi, ciljnim grupama…”, najavio je Čanović.
    On je kazao da će Vlada, kao i u prethodnom projektu, nastojati da obezbijedi kamatnu subvenciju da bi omogućila nisku kamatnu stopu tokom cijelog perioda zajma.
    “U prethodnom periodu organizovani su sastanci sa predstavnicima bankarskog i građevinskog sektora koji su dostavili sugestije i predloge modela u vezi sa projektom kako bi se već u inicijalnoj fazi definisali osnovni postulati projekta”, kazao je Čanović.
    Projekat „1000+ stanova“ je prvi put realizovan 2010. godine u saradnji sa CEB-om u cilju rješavanje stambenih potreba građana, i razvoja politike stimulansa građevinske industrije i bankarskog sektora.
    ”Važno je napomenuti da je 2013. godine usvojen zakon o socijalnom stanovanju koji definiše institute socijalnog stanovanja, nadležnosti, osobe koja imaju prvenstvo pri rješavanju stambenog pitanja, izvore finansiranja, načine ostvarivanja prava na socijalno stanovanje…”, kazao je Čanović.

    U projektu “1000+ stanova” Vlada je subvencionirala kamatnu stopu svim odabranim porodičnim domaćinstvima do iznosa od 4,9 odsto kamatne stope na godišnjem nivou, za zaključene ugovore za kupovinu stanova po kupoprodajnoj cijeni od 900 eura po metru kvadratnom neto korisne stambene površine.
    Pravo učešća imali su svi zaposleni koji nisu imali riješeno stambeno pitanje. Građanima je bilo ponuđeno 1160 stanova od 17 investitora.
    Zbog problematičnih uslova, kupljena svega 433 stana
    U ranijem projektu, prije četiri godine, uslove za dobijanje ovog subvencionisanog kredita određivala je ECB i dio njih nije bio usklađen sa stvarnim mogućnostima zainteresovanih. Zbog toga je od 1.270 odobrenih vaučere za kupovinu ovih stanova iskorišćeno samo 433.
    Na primjer, za učešće u projektu bila je potrebna maksimalna neto zarada u domaćinstvu do 500 eura, a za svaku narednu odraslu osobu 250 eura i 150 eura za svako dijete u domaćinstvu. To znači da je recimo mladi bračni par bez djece mogao da ima ukupna primanja najviše 750 eura, što je manje od dvije prosječne zarade. Međutim sa takvim primanjima nisu mogli dobiti kredit od banke jer bi im rata bile veća od polovine ukupnih primanja. Zbog toga su morali da imaju veće učešće od predviđenih pet odsto, što mnogi nisu mogli da ispune.
    Takođe, subvencionisana kamata od 4,9 odsto važila je za iznos do 900 eura po kvadratu, pa su građani morali da za iznose preko toga uplate novac direktno ili da uzimaju kredit po redovnoj kamati koje su tada iznosile osam do devet odsto. Stanovi su nuđeni po cijenama od 600 do 2.000 eura po kvadratu, a u Podgorici je tada bila rjetkost u ponuđenima naći stan po cijeni manjoj od 1.000 eura po kvadratu.
    Bilo je problema i što su neke građevinske kompanije nudile stanove koje do tada nijesu mogli prodati, koji se nalaze u suterenima, potkrovljima, na lošim lokacijama ili u problematičnim zgradama.

    Ima li ko kakvu dodatnu, makar kuloarsku informaciju o ovome? Sjeća li se ko tačnih uslova od prošlog puta?

  2. #2
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Pa eto ti u clanku pisu svi uslovi.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    258
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Pa eto ti u clanku pisu svi uslovi.
    Da to sam vidio, ali mislim da je tu bilo dodatnih uslova kasnije, pogotovu od strane banaka.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    evo ovako ja cu vam reci ponesto onako narodski iz prve ruke. nekoliko porodica mojih prijatelja je uzelo stan preko ovog projekta i njih (stani da prebrojim) 3 je poludjelo od istih jer su smatrali da ce im lakse u zivotu biti kad imaju SVOJ (kako ne!!!) krov nad glavom, dok je jedna porodica prezadovoljna jer su oni i prije toga imali podosta uslova (citaj finansija) za bilo sta trenutno i dalje. treba naglasiti da su ovo bili stanovi za porodice ciji jedan clan ne smije da ima preko 500ojra drugi 250 i tako dalje da ne duzim. ko je prosao to zna o cemu pricam. znaci nisu stanovi za one koji imaju primanja i uslove nego se namjenski islo pomoci porodicama koji ni na jedan drugi nacin nemaju sanse obezbjediti krov nad glavom. i to im svaka cast. i cijena kvadrata (u to vrijeme i svasta).
    eh sad obzirom da sam godinama prije toga pokusavao bilo kakve stambene kredite uzeti i ... a u neimanju hipoteke na drugi stan i prije svega ucesca od barem 1/4 bio sam potpuno nemocan protiv sistema banaka/lopova/zlocinaca/kakogodhocete...
    pojavi se ovaj projekat i tu vidjeh veliku sansu jer sam ispunjavao svaki moguci uslov maximalno.
    toliko da kad sam odnjeo na uvid sva dokumenta u banku i firmu kako li se zove PROCON cini mi se, da su mi rekli: "Ako ko dobije stan ti ces! Ma ima da biras i to prvi!"
    A vaaaaaaaaaaazi.
    kad je sve to dolo do neke tacke pocetka rangiranja prijavljenih e tu jednostavno da ne duzim reci cu da sve sto su rekli da su uslovi da se nista bukvalno NISTA nije brojalo. to je nevjerovatno sta su uradili. prvo od banaka je sve krenulo pa preko svih ostalih u lancu. najbolje rangirani su bili oni koji su dali vece ucesce koje nije ni bilo zahtijevano u uslovima a meni su trazili dva ziranta sa platama preko 700eura !!!??? wtf na moja pitanja kako zasto o cemu se radi sad pa zar nisam bio ja MAXIMALAN rekose mi da se sve promijenilo i da sad nista ne vazi i da banke sad moraju dodatno da se osiguravaju pa je sve to povuklo sad sve ostalo. to su mi rekli i iz banke i iz ostalih subjekata. uzas. uzas. da ne pricam da su u toku trajanja konkursa prije ikakvog pocetka rangiranja, prijavljeni na svoju ruku isli da sa svim gradjevinskim firmama dogovaraju koje ce stanove uzet, bili su da obilaze stanove i pasi sad DOGOVARALI POTPISIVALI PREDUGOVORE HEJJJJJJ a ne zna se ni da li ce proci konkurs i....
    pa eto od 1000 i vise stanova samo je 400 i nesto uzeto a bilo je preko 1000 prijavljenih jeste da ih ima i koji nisu ispunjavali uslove alifskjbvdfsiuvbfiubveiubvfidfubviu........

    ma.......uh............. nevjerovatno i juce kad procitah da ce i drugi krug da prave najvjerovatnije, odavno mi tolika kolicina odvratnih rijeci ne izadje na usta. pih.
    zao mi samo ljudi koji ce da propate i ostave zivaca i skrate sebi zivot nadajuci se kao pojedini(kao ja budala) da ce ova zemlja uraditi nesto dobro nekad za nekoga iako bi i to dobro bilo orobljavanje nas kreditima i cudima ali shvatam da NI KOD BABE ZA DZABE tako da...
    strasno.
    prastajte na neimanju interpunkcija i gramatike u ovom textu ali...bijes i dalje kulja iz mene kad je ovo u pitanju
    u zdravlje

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Zivio.
    Znalo se to sve i prije, ali dobro je kad neko iz svog iskustva iznese sve ovo.
    Who let the dogs out

  6. #6
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    161
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je cisto finansiranje gradjevinara, tj. odlaganje propasti njihovih firmi.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bih volio prvo da mi se javi makar jedan kupac iz akcije koji je kupio kvadrat po 600. Da ga odma castim jos jedan "kvadrat" dzeparca da mu se nadje. A drugo, kad cujem nase strucnjake finansijse, ali sa ove strane, na kupce mislim, ispao me kvadrat 1050 eura, a?, dzabe. U tu i tu banku su mi "zavrsili" i toliko me kvadrat kostao. I onda pitam kolika ti je kamata, odgovor - mala. E moj druze, kad se prebrojah sa tom njegovom "malom" kamatom on placa kvadrat skoro 2000 eura. Kukala ti majka sa nasim sistemom i jos gorim narodom. Moj savjet ako ikako mozete ne kupujte nista jos jedno 3, 4 godine pa cete vidjet boze zdravlja koliko ce kvadrat bit.

    clickprint i stampa se

  8. #8
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Mislim (dakle postojim) da je apsolutna greška nazvati ovaj projekat 1000+ , sobzirom na proše rezultate zašto ga ne nazvati 400+
    ?????

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    kuci
    Posts
    5,163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Jesam li pogresno shvatio da to u realnosti izgleda ovako ?

    Uslov je bio da zbir plata ne prelazi 700 €

    kako od 700 eura dati sledece:

    1. ucesce za stan (treba pozajmiti ili dici kredit) (mjesecno 150-200e)
    2. placati podstanarski stan dok ne budu zavrseni stanovi (oko 200e)
    3. placati kredit za 1000+ (200 e)
    4. placati račune za podstanarski stan (100e)
    5. pojesti nesto
    6. obuci nesto
    7. ostalo

  10. #10
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    258
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shajo View Post
    Jesam li pogresno shvatio da to u realnosti izgleda ovako ?

    Uslov je bio da zbir plata ne prelazi 700 €

    kako od 700 eura dati sledece:

    1. ucesce za stan (treba pozajmiti ili dici kredit) (mjesecno 150-200e)
    2. placati podstanarski stan dok ne budu zavrseni stanovi (oko 200e)
    3. placati kredit za 1000+ (200 e)
    4. placati račune za podstanarski stan (100e)
    5. pojesti nesto
    6. obuci nesto
    7. ostalo
    Ključ svega je hibernacija.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    116
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shajo View Post
    Jesam li pogresno shvatio da to u realnosti izgleda ovako ?

    Uslov je bio da zbir plata ne prelazi 700 €

    kako od 700 eura dati sledece:

    1. ucesce za stan (treba pozajmiti ili dici kredit) (mjesecno 150-200e)
    2. placati podstanarski stan dok ne budu zavrseni stanovi (oko 200e)
    3. placati kredit za 1000+ (200 e)
    4. placati račune za podstanarski stan (100e)
    5. pojesti nesto
    6. obuci nesto
    7. ostalo
    idiotluk
    look right through me

  12. #12
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    strasna stvar sam naziv govori da je strasna stvar

  13. #13
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Trendsetter1 View Post
    Ovo je cisto finansiranje gradjevinara, tj. odlaganje propasti njihovih firmi.
    Tacno. Da je prava pomoc za ljude ne bi dozvolili da im banke postavljaju ultimatume i mogli bi da biraju nekretninu koju hoce, a ne koju su ima gradjevinari odredili.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    zna li se ista o ovome, dje ce uopste da budu te zgrade...

  15. #15
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8,284
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    129
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    To od investitora zavisi koje stanove ponude.
    Mada sam citao prosle godine da su na lose lokacije dali.

    Ne ocekuj dobru lokaciju za 900 evra.
    Lezalo po zatvora, na sve spremno, sve probalo, na sve nauceno.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Znam da je posle bitke lako bit general(citaj ima' sam vise srece no pameti),ali...
    Malo ljudi zna da je jos 2005 ili 06 bio prvi projekat 1000+.Kad sam aplicirao bio sam ubijedjen da treba veza,kad su me zvali iz banke da je kredit odobren misljah neko me zahebava.Ukratko:kamata mi je 4.5%,rata 180€(tada smo iznajmljivali stan 200€),dobio sam 30.000€ da kupujem stan dje ja hocu(kupio u starogradnji 715€/m˛a tada je novogradnja na Stari bila oko 850 i da ga cekas pola godine...).
    Uglavnom,od tadasnjih 1000realizovano je oko 800 kredita.Mislim da je tada najtezi uslov bio naci ziranta na 20god(srecom supruga mi je zaposljena pa mi/nam je ona zirant)
    Slazem se da je 2.akcija "1000+" i ova sto se sad najavljuje ipaknovcana injekcija posrnulim gradj.tajkunima

  17. #17
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.vijesti.me/tv/1000-stanov...3/galerija?p=2

    oće li bit 500 stanova?
    hmmmm moguće je
    aoooo
    Last edited by uprolazu; 20-02-15 at 13:50.

  18. #18
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    258
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    3% će biti kamatna stopa.

  19. #19
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,886
    Thanks Thanks Given 
    1,482
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    485 Posts

    Default

    Mislim da ce ostati isto... Nece se oni uzgubiti...
    Sent from Lumia 640
    Satelitski resiveri/oprema

  20. #20
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    a kakvi će stanovi bit?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #21
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8,284
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    129
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    Stan ko stan ne mozes ocekivati od investitora da ti daju najbolje stanove.
    Lezalo po zatvora, na sve spremno, sve probalo, na sve nauceno.

  22. #22
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,953
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    a ni da ih poklanjaju pa ono "uzmi što ti se daje i ćuti"
    nothing comes from violence and nothing ever could

  23. #23
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8,284
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    129
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    Pa dbr to jeste.
    Al opet treba reci da je kamata od 3% izuzetno korektna.

    Nazalost cuo sam da je procesura izuzetno kokplikovana I da stanovi koji su u ponudi I nisu nesto.
    Lezalo po zatvora, na sve spremno, sve probalo, na sve nauceno.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    PG
    Posts
    6,681
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    403
    Thanked in
    195 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by shajo View Post
    Jesam li pogresno shvatio da to u realnosti izgleda ovako ?

    Uslov je bio da zbir plata ne prelazi 700 €

    kako od 700 eura dati sledece:

    1. ucesce za stan (treba pozajmiti ili dici kredit) (mjesecno 150-200e)
    2. placati podstanarski stan dok ne budu zavrseni stanovi (oko 200e)
    3. placati kredit za 1000+ (200 e)
    4. placati račune za podstanarski stan (100e)
    5. pojesti nesto
    6. obuci nesto
    7. ostalo
    ima nešto što se zove plata a ima i nešto što se zove "dio plate koji liježe na banku"...nisi daleko od istine ali valja napomenuti da se sabiraju iznosi na koji ti se uplaćuju doprinosi, namali broj ljudi je osiguran na minimalac a prima još polutku ili neki dio novca u kuverat...taj dio može pokrit pola od odog pod 7.ostalo...svakako je ogroman problem ovih prvih 6 stavki...

  25. #25
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Hero Rift
    Posts
    5,710
    Thanks Thanks Given 
    72
    Thanks Thanks Received 
    82
    Thanked in
    48 Posts

    Default

    pravi se 1000 stanova koje ljudi finansiraju kreditima, dijeli se 500 a 500 ce da se prodaje kao u Bar, ko da vise...sve mi se cini da ce tako bit.
    Although my heart may become stone cold, my sword and my honor will last forever.
    067-733-723

Page 1 of 11 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Hotel "IN" sa Restoranom "iIN" i Streljanom "SOKO" zatvorenog tipa
    By MrColscor in forum Nekretnine
    Replies: 1
    Last Post: 15-07-13, 06:10
  2. "Projekat GORICA"
    By cpu in forum Sve i svašta
    Replies: 56
    Last Post: 20-05-08, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •