Page 4 of 20 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 478

Thread: Da li preci na Linux ?

  1. #76
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Cak i ovaj drajver za ZTE modem sto mi je @Magio posla sa extenzijom .ch nece da pokrene instalaciju, a ni sam modem kad ubacim nece, iako bi treba po defaultu da pokrene autorun... @Henkel Ima li Wine app na samom Mintu, ili se naknadno skida?
    Forever young, i want to be forever young

  2. #77
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    1,003
    Thanks Thanks Given 
    174
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Mora se naknadno skinuti na svakoj distribuciji, ali to je vrlo lako.
    Preporučujem aplikaciju PlayOnLInux sa koje skidaš dobre igrice.

  3. #78
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Pa mogu li skinut Wine nedje drugo, pa prebacit fleskom i instalirat? Pitam jer nece nijednu instalaciju da pokrene...
    Forever young, i want to be forever young

  4. #79
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Tačno da Linux barata sa manje servisa i resursa (zbog toga i radi neuporedivo bolje na slabim mašinama nego Windows), ali ti servisi koje koristi imaju veću potrošnju baterije od Windows servisa zato što... kako da kažem, iskoristi punu snagu hardware-a dok je snaga računara pod Windowsom u određenom nivou neiskorišćena
    Ne mogu da vjerujem da si ovo napisao, pričaš napamet i nema nikakve veze sa realnošću, linux troši manje resursa za svaki proces po na osob a najviše je to izraženo kod resursa za hdd, linux kad se upali i kad se pojave desktop ikonice sva učitavanja sa hdd-a prestaju istog trena možeš da koristiš računar da pokreneš bilo koji program, linux uopšte ne koristi keširanja na hdd-u, programi na linuxu koriste par desitina mb rama, kao i do 20-30 procenata procesorovih resursa
    Quote Originally Posted by technus View Post
    E sad, najvise me buni to sto ne mogu da pokrenem nijednu instalaciju .exe i skoro sve imaju ikonice na koje je nalijepljen logo Windows-a.
    .exe ti ne trebaju pogledaj u software centru šta imaš od programa, za muziku potraži rhytambox, za pisanje LibreOfficeWriter, ako baš želiš skini chrome sa googla, šta ti još treba ?
    Što se tiče usb modema ako na njemu imaš slot za memorisku samo treba da unmaunt usb storage ukoliko ti ga netmaneger ne prepozna, mada vjerovatno nećeš morati jer usb_modeswitch će ti odraditi posao

  5. #80
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    1,003
    Thanks Thanks Given 
    174
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    @ technus Ne ide to tako.

    Instaliraj Linux sa fleške, zatim odradi update, pa onda preko softverskog centra (koji ima svaka distribucija) instaliraš Wine ili playOnLinux.
    Preko neke fleške ili cd-a prebačiš/instaliraš .exe fajl željene igrice i trebalo bi da radi.

  6. #81
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Cak i ovaj drajver za ZTE modem sto mi je @Magio posla sa extenzijom .ch nece da pokrene instalaciju, a ni sam modem kad ubacim nece, iako bi treba po defaultu da pokrene autorun... @Henkel Ima li Wine app na samom Mintu, ili se naknadno skida?
    Desni klik pa propertis na taj .ch pa označi allow executing file as program pa onda probaj ili u terminalu što ti je lakše jednostavinije chmod +x, daj oznaku usb modema, pogledaj u network manager mora ti biti samo podesi parametre, auto run sa tog modema ti ne treba, već ti je prepoznat modem samo treba (malo vremena) da se odvikneš od pogrešne win filozofije na koju si navikao

  7. #82
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    @HENKEL Pa ne moram valjda da instaliram Linux na HDD kad sam vec napravio bootabilnu flesku? @Vido98 xaxa, taman ka da se na drugu filozofiju privikavam. Za drajver sam odma proba u properties allow exe file as program, al mi sam makne strik.
    Forever young, i want to be forever young

  8. #83
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Sto se tice modema, ima slot za mem karticu, al nemam karticu. Kad udjem na (My) Computer, prepozna je ka ZTE MMC Storage,al ne mogu da udjem na nju, a na desni klik ima samo eject.Ima li ista od ovoga veze sto ja nisam kuca nikakvu sifru pri instalacij
    Forever young, i want to be forever young

  9. #84
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Za drajver sam odma proba u properties allow exe file as program, al mi sam makne strik.
    Kad kažeš drajver misliš na taj .ch fajl jel ? Gdje ti si nelazi taj fajl, stavi ga na desktop, koji ti je fajl sistem na flešsci ? dad
    Quote Originally Posted by technus View Post
    Sto se tice modema, ima slot za mem karticu, al nemam karticu. Kad udjem na (My) Computer, prepozna je ka ZTE MMC Storage,al ne mogu da udjem na nju, a na desni klik ima samo eject.Ima li ista od ovoga veze sto ja nisam kuca nikakvu sifru pri instalacij
    Problem je što ima slot za mmc, taj modem radi u dva moda ili kao modem ili kao fleška, znači trenutno je prepoznat kao fleška (podrazumijevano) i taj dio koji je modem trenutno nije dostupan jer os odnoso usb_modeswitch bira šta će da bude u funkciji, aj pokreni terminal i ukucaj
    Code:
    lsusb
    , koji modem imaš ? Potraži oznaku na njemu zte taj i taj pogledaj ispod poklopca, i daj nam
    Code:
    cat /etc/usb_modeswitch.conf

  10. #85
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Da, taj .ch fajl, prebacio sam citav folder od drajvera na desktop i sad moze ono properties allow exe file... al kad kliknem run nista se ne desi, a run in terminal, u terminal mi pise please log as root user, tako nesto.
    Forever young, i want to be forever young

  11. #86
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    A za modem kad ukucam u terminal Isusb, pise command not found.
    Forever young, i want to be forever young

  12. #87
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Da, taj .ch fajl, prebacio sam citav folder od drajvera na desktop i sad moze ono properties allow exe file... al kad kliknem run nista se ne desi, a run in terminal, u terminal mi pise please log as root user, tako nesto.
    onda ga pokreni kao super user
    Code:
     sudo ./imefajla.ch
    Quote Originally Posted by technus View Post
    A za modem kad ukucam u terminal Isusb, pise command not found.


    instaliraj usbutils

    Code:
    sudo apt-get install usbutils
    ili libusbutils nisam siguran kako je za tvoju distribuciju, ukucaj samo
    Code:
    sudo apt-get install usbu
    i pritisni dva puta tab brzo treba da ti izbaci sugestije ako nema probaj umjesto usbu stavi libusbu

  13. #88
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Cek, instalirali se taj usbutils sa neta, posto trenutno imam net jedino preko fleske?
    Forever young, i want to be forever young

  14. #89
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vido89 View Post
    Ne mogu da vjerujem da si ovo napisao, pričaš napamet i nema nikakve veze sa realnošću, linux troši manje resursa za svaki proces po na osob a najviše je to izraženo kod resursa za hdd, linux kad se upali i kad se pojave desktop ikonice sva učitavanja sa hdd-a prestaju istog trena možeš da koristiš računar da pokreneš bilo koji program, linux uopšte ne koristi keširanja na hdd-u, programi na linuxu koriste par desitina mb rama, kao i do 20-30 procenata procesorovih resursa
    Jedno je resurs, a nešto sasvim drugo potrošnja
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #90
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Cek, instalirali se taj usbutils sa neta, posto trenutno imam net jedino preko fleske?
    Da instalira se sa neta, nemaš trenutno net, onda ga moraš preuzeti na tel pa prebaciti na komp
    Code:
    sudo dpkg -i imepaketa.deb
    Jesi uspio pokrenuti taj .ch

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Jedno je resurs, a nešto sasvim drugo potrošnja
    Shvatio si poentu, potrošnje ne može biti bez resursa

  16. #91
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Nisam trenutno kuci, javljam za .ch cim dodjem. A moze onda da skinem usbutils na drugi komp, prebacim fleskom na desktop i onda kucam onaj kod u terminal?
    Forever young, i want to be forever young

  17. #92
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Linux OS se jednostavno ne kvari (sam od sebe). Instaliraš jednom i zaboraviš na reinstalaciju.

    Ovo sam lično primijenio kod par prijatelja koji su prvi put dobili računare u ruke (a trebaju im za e-mail, Fejsbuk, surf itd.) ... Da sam im instalirao Windows-e: u ovo 5-6 godina koliko koriste računare - morao bih bezbroj puta pomagati oko čišćenja svakakvog spyware-a, malware-a, toolbar-ova, screen saver-a, raznoraznih fantomskih registry i sl. cleanera ... Računari bi im usporavali, krahirali itd. itd.

    A umjesto svega toga: nijesam NI JEDNOM (bukvalno - ni jednom) morao nešto popravljati po njihovim OS-ovima! Kako je radilo prvi dan - radi i današnji dan, a još dodatni benefit: operativni sistem je komplet na našem jeziku (stariji ljudi su u pitanju) ...

    Da ne pominjem to da je jedan od računara bio laptop "od prije hrista" ... koji se jedva nosio sa Windows-om XP ... Ubuntu na njemu radi kao zmaj.

    ~ ~ ~

    Eto tako ...

  18. #93
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Nisam trenutno kuci, javljam za .ch cim dodjem. A moze onda da skinem usbutils na drugi komp, prebacim fleskom na desktop i onda kucam onaj kod u terminal?
    Da možeš skinuti i instalirati sa onim kodom u terminalu što je naj bezebolnije a možeš instalirati i sa dva klika samo treba da provjeriš da li ima neki dependecy odnosno da li zahtjeva još neki paket (program) da bude instaliran prije nego instaliraš usbutils

  19. #94
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Znaci, ovo treba da uradim. Skinem usbutils, prebacim na moj komp na desktop, iskucam kod i onda posle toga kod za drajver, onaj .ch i to je to? Hvala puno...
    Forever young, i want to be forever young

  20. #95
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    /root/my-applications/bin
    Posts
    532
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Linux OS se jednostavno ne kvari (sam od sebe). Instaliraš jednom i zaboraviš na reinstalaciju.
    Sto je posebno tacno u mom slucaju s obzirom da mi se sistem ucitava pri butovanju uvijek iz jednog istog sfs fajla (squashfs) u RAM i svaki put kad ga restartujem sistem se vrati na isto, a dokumente sacuvavam na HD
    Puppy Linux sistem (remasterovan i podesen) meni sasvim dovoljno za neko svakodnevno koriscenje (net, media, neke manje zahtjevne igrice i obrada fotki)
    U svakom slucaju ako nekoga interesuje da proba linux ne vidim zasto ne bi sa nekog livecd-a, fleske, ovaj puppy linux se cak moze sa ntfs fajl sistema butovati sa grub4dos (bar je moglo uz xp, nisam siguran za win7) na puppy forumu su cak postojali windows instaleri koji to automatski odrade
    Nego odoh u off samo sam htio da pokazem koliko linux moze bit razlicit i prilagodjen necijim potrebama kako on hoce a to je jos jedan plus na ovo ostalo sto su ostali rekli a ko oce da proba neka prvo proba neke od ovih popularnijih kao sto je Mint.

  21. #96
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    601
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Znaci, ovo treba da uradim. Skinem usbutils, prebacim na moj komp na desktop, iskucam kod i onda posle toga kod za drajver, onaj .ch i to je to? Hvala puno...
    usbutils instaliraš kako bi mogao da pokreneš lsusb, pa da output nalijepiš ovdje kako bih mogao da vidim koji modem imaš pa da podesimo usb_modeswitch kako bi deaktivirali dio modema koji radi kao usb storage, pokušaj da pokreneš taj .ch sa sudo imefajla.ch pa uneseš lozinku (neće ti prikazivati * kad je budeš unosio) samo unesi pa enter i javi

  22. #97
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    C:\TIVATECH\
    Posts
    5,425
    Thanks Thanks Given 
    133
    Thanks Thanks Received 
    275
    Thanked in
    139 Posts

    Default

    Pošto 95% linux entuzijasta odustane nakon 10 dana uživanja u linuxu najbolje je da umjesto sadašnjeg ubaciš drugi disk, instaliraš Ubuntu , veni vidi vici, vidio sam da znam i za 7 dana vratiš svoj disk nazad. Bez backupa ne radi ništa, da ti ne bi poslije 10 dana objašnjavali kako da vratiš particije sa izgubljenim podacima.

  23. #98
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    Znaci, kakav sam kreten. Umjesto lsusb, ja kuca isusb. Uglavnom, izbacilo mi je 4 reda, 3 pocinju sa Bus 001 device, a zadnji sa Bus 002 Device. Sta ti treba dalje od podataka? A onaj .ch je ustvari .sh i proba sam sve kombinacije sa sudo ./install.sh
    Forever young, i want to be forever young

  24. #99
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,751
    Thanks Thanks Given 
    2,119
    Thanks Thanks Received 
    4,656
    Thanked in
    2,482 Posts

    Default

    i sa .ch i sa .sh, pise command not found, a nekad kad ukucam neke varijacije, file or destination not found, tako nesto. @Tivatech necete imat tih problema, samo da ovaj usb instaliram i skinem wine, meni dovoljno, a i ako nesto sjeb*m, zapamticu korake.
    Forever young, i want to be forever young

  25. #100
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vido89 View Post
    Shvatio si poentu, potrošnje ne može biti bez resursa
    Ti nisi shvatio poentu da je jedno koliko je servisa pokrenuto, a sasvim drugo kako oni rade sa hardverom
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 4 of 20 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gdje su zivjeli vasi preci?
    By nikola_mne in forum Sve i svašta
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-11, 22:50
  2. Preci i Potomci (dokumentarni film)
    By Montenegrino-CT in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-10, 11:20
  3. Linux
    By Micky in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-08, 18:03
  4. Linux Irc
    By Ego_and_his_own in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-06, 16:43
  5. Linux
    By SpeedFreak in forum Software
    Replies: 99
    Last Post: 16-12-04, 14:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •