Page 12 of 20 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 276 to 300 of 478

Thread: Da li preci na Linux ?

  1. #276
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zbog čega izbjegavati piratske programe kad se veliki broj instalira sa prostim serijskim brojem ?
    Izbijegavati zbog toga što sadrže trojance, spyware, backdoor, worm ... jednom riječju viruse. Preuzmi legalnu demo kopiju bilo kog software-a pa ga registruj sa tim ključem.Čak šta više kod komercijalnog software-a nemaš kontrolu nad onim što si kupio, određene software-e ne možeš ni da prodaš a dao si novac za njega.A moram reći i to da piraterija loše utiče na ekonomiju, zbog čega kod nas nemamo firme (ozbiljnije) koje se bave izradom software-a, zbog čega nema predstavnika većih globalnih brendova ... a ako ovo nije dovoljno što sam nabrojao onda ne znam šta jeste, samo nastavite piratatski software je vay to go

  2. #277
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    @Rakun
    Istina. I jedno i drugo su emulatori. VirtualBox podržava više od samog Windowsa. Moguće ga je instalirati i pod samim Windowsom. Instalacijom VirtualBoxa i nekog operativnog sistema u Vbox ne pretvaraš svoj operativni sistem u taj koji si instalirao pod VirtualBox-om. To prvi put čujem Ja sam iz zezanja instalirao neki Android na VirtualBox pored Windowsa. Znaci li to da sam svoj Linux pretvorio i u Windows i u Android?

  3. #278
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,990
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Windows 10 je sada na blizu 6% instalacija.
    To je 75 miliona računara za malo više od mjesec dana.
    Naravno da neki ljudi imaju problema, ali naravno da ih mnogo više nema nego da su prezadovoljni..

    Windows 10 je konačan razlog zašto ne Linux.

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. #279
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Po onome sto sam citao ima bas dosta negativnih reakcija na Windows 10. Neke od njih su od ljudi koje cijenim i za koje smatram da se dobro razumiju u materiju. Neki od njih su dugogodisnji korisnici Windowsa. Tek je pocetak vidjecemo sta ce od tog Windowsa 10 biti. Ne svidja mi se kako je pocelo. Moja procjena je da nece zamjeniti Windows 7.

  5. #280
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2,309
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    @Rakun
    Istina. I jedno i drugo su emulatori. VirtualBox podržava više od samog Windowsa. Moguće ga je instalirati i pod samim Windowsom. Instalacijom VirtualBoxa i nekog operativnog sistema u Vbox ne pretvaraš svoj operativni sistem u taj koji si instalirao pod VirtualBox-om. To prvi put čujem Ja sam iz zezanja instalirao neki Android na VirtualBox pored Windowsa. Znaci li to da sam svoj Linux pretvorio i u Windows i u Android?
    VirtualBox emulator? VirtualBox ti je software za virtuelizaciju. Koristi se da podigneš virtuelnu mašinu na host OS a na VM instaliraš šta oćeš kao da je fizička mašina.
    Wine ti je software za emulaciju.
    Dva svijeta različita...
    Bolje imat no' nemat....

  6. #281
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,990
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Po onome sto sam citao ima bas dosta negativnih reakcija na Windows 10. Neke od njih su od ljudi koje cijenim i za koje smatram da se dobro razumiju u materiju. Neki od njih su dugogodisnji korisnici Windowsa. Tek je pocetak vidjecemo sta ce od tog Windowsa 10 biti. Ne svidja mi se kako je pocelo. Moja procjena je da nece zamjeniti Windows 7.
    Ima, jer ljudi su najglasniji kada im nešto smeta.
    Na Atom bolje radi window 10 nego bilo koji drugi. Ne znam jesam li ovdje pisao sa YouTube na Windows XP i 7 secka na 360p dok na 10 kliza na 480p.
    U pitanju je stari Atom n355

    Miskim d

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. #282
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    @salmajster
    I stand corrected. Nego, ja sam rekao da su ti programi slicni? Mislim da je i budali jasno da npr na Wine ne moze da se instalira operativni sistem. Dovoljno je samo covjek da pokrene programe i da vidi sta mogu...


    @Bugi
    Ne sjecam se da je bilo ovoliko negativnih reakcija kada je izasao Windows 7 koji je odlicno prihvacen. Maltene od svih mjesta koje posjecujem Windows 10 je jedino dobro prihvacen na ovom forumu. Za Windows 8 jeste bilo negativnih reakcija rekao bih ponajvise zbog metro cuda i nedostatka start menija. Veci problem je bio sto je sistem nedovrsen sto je ispravljeno sa Windowsom 8.1. Sto se performansi tice cuo sam npr da na nekim masinama Witcher 3 radi brze ali zato neke druge igre rade sporije. Dosta razlicitih iskustava... Vidjecemo sta ce biti sa bagovima i kada izadju neki updateovi.
    Last edited by Kaz; 20-09-15 at 20:31.

  8. #283
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    602
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Postoji jedan dokumentarac o tome kako je i zašto nastao linux, moj omiljini dio dokumentarca je na samom početku u kom Eric Reymond priča o tome kako se susreo u liftu sa "Hi monkey" predstavnikom Microsofta.



  9. #284
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2,309
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    @salmajster
    I stand corrected. Nego, ja sam rekao da su ti programi slicni? Mislim da je i budali jasno da npr na Wine ne moze da se instalira operativni sistem. Dovoljno je samo covjek da pokrene programe i da vidi sta mogu...
    Uhhh ajd da se malo i ja isprosipam ođe...
    Win 10 koristim nekih mjesec i nešto i sasvim mi je ok. Ima nekih sitnih problema ali ništa strašno (npr mučio me cisco vpn klijent, ali to nije problem win-a već je posledica što je cisco digo ruke od vpn klijenta i prelazi na ssl za koji nemam licencu pa se dovijam sa starim software-om). Uglavnom osjećaj mi je da je brži (ništa spektakularno ali ipak brži).
    Što se tiče linuxa koristim ga samo za servise (apache, tomcat, mysql, samba, postgresql,...) ali ne i kao klijentski os... Iz razloga što imam gomilu programa koji mi ok rade i mrzi me i dusa mi je sve to nanovo čačkat, podešavat...
    Glede VirtualBox-a... Koristim i njega, samo na win-u, kad oću nešto probat, testirat, neki servis podić na linux-u i tome sl. Ti kažeš da vrtiš corel na VirtualBox-u a zaboravio si reć da si morao na VirtualBox-u instalirati Windows (neku od verzija) pa tek onda na njega Corel. Znači imaš Win mašinu (virtuelnu al nema veze). Velika razlika u onosu na wine ili neki emulator.
    Office... Hm... Ogromna razlika u odnosu na Libre Office. Probao sam ga uvest u firmiumjesto MS Office-a ali nije išlo... Ogroman otpor krajnjih korisnika, kako ranije reče ne rade VB skripte (svi programi za izvještavanje vb skripte u excel-u, i td.). Na kraju smo ostali na MS Office i pukli povelike pare za licence.
    U nekom ranijem postu si preporučio da se umjesto Access-a koristi PostgreSql. Opet neizvodljivo. Dva svijeta... PostgreSql je OpenSource enterprise rješenje za rdbms a ne single user rješenje kao što je Access. Uostalom, u Access-u ti je već upakovan i razvojni alat da jednostavno i brzo razviješ neki programčić dok kod PostgreSql- to nemaš...
    Elem, poenta priče Win vs Linux nije tako crno/bijela. Za neke stvari Win, za neke stvari Linux...
    Bolje imat no' nemat....

  10. #285
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,990
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ne može normalnom korisniku Office Ms biti isti kao Libre Office ili Open Office. Kažem Korisniku a ne konzumentu (koji otvara fajlove).
    Možda je na moj Sony legao odlično, vjerovatno jer je Sony došao sa Windows 8.1 pa je sve kompatibilno, moguće da sam se zasitio Win7, ali činjenice su da na slabijem hardveru 10ka bolje radi od 7mice..

    Poslato sa pisaće mašine Note 3 dual sim
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  11. #286
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Pa nisam pomenuo da sam morao instalirati Windows na VirtualBox jer sam smatrao da se to podrazumjeva. Ja i Wine i VirtualBox vidim kao alate koji mi omogucavaju da dobijem ono sto zelim. To im je kod mene zajednicko

    Sto se tice MS Office i navika... Huh, mnogima instaliram Office 2003 jer im se ne dopada noviji zbog korisnickog interfejsa. Niko ovdje nije rekao sta podrazumjeva pod prosjecnim korisnikom ali ja sam stekao da su njihove potrebe nisu nesto potrebno. Za njihove potrebe i Office 2003 i Libre Office je overkill. Jedini razlog sto jedna cura drzi Office 2007 pored 2003 je opcija da se sacuva dokument kao PDF. Toliko o mom iskustvu sa prosjecnim korisnicima.

    Sto se tice emulatora i na njima je moguce podici operativni sistem. Na DOSboxu je moguce instalirati Win 3.11 i Win95. Znam naravno da je sve to daleko od onoga sto nudi VirtualBox.

    Zasto PostreSQL ne moze da se koristi kao single user rjesenje (ustvari sta ti to znaci)? Ja sam ga koristio da napravim bazu za neku svoju aplikaciju koja nije bila recimo Java EE tipa (cak ni lightweight ). Ne vidim zasto ne bi mogao da se koristi za bazu podataka za jednostavnije aplikacije. Access jeste laksi za upotrebu i mislim da ok za pocetak (ucenja) ali vidim nema ga ni na fakultetima vec se forsira MySql i sl. Ima Access one forme pa zbog toga moze da se napravi nesto sto lici na program ali stekao sam utisak da su njegove opcije prilicno ogranicene. Na stranu sto nije besplatan.

    @Bugi
    Ako naidjem na to da jos nekoliko ljudi sa raznih foruma tvrdi da Win 10 radi bolje na starijem hardveru onda cu ga definitivno instalirati na ovom mom starom laptopu.
    Last edited by Kaz; 20-09-15 at 23:41.

  12. #287
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Interesantno, izgleda da ni Wine nije emulator:

    "Iako radi istu stvar kao i emulator (pokretanje koda za drugi OS) WINE to radi na drugačiji način. On ne emulira nikakav hardver u okviru host mašine, već prevodi sistemske pozive windows softvera na jezik linuxa."

    Šta je emulator a šta ne najbolje će objasniti neki programer koji je radio na nekom emulatoru ili se razumije dobro u materiju kolko i programer koji je pisao neki emulator. Za ostale nije baš toliko bitno da znaju (mada nije na odmet), važnije je da znaju šta program može da uradi. Npr znamo šta može Wine a mislili smo da je emulator iako to nije.

    http://superuser.com/questions/14594/why-is-wine-not-an-emulator

    "Importantly, the combination of Wine and Unix can sometimes be faster than Windows itself. This is especially true when the system has good drivers and the application isn't exposing any Performance Related Bugs."

    Last edited by Kaz; 27-09-15 at 09:34.

  13. #288
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,277
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Imam instalirane win7 i Ubuntu na dvije particije. Oće li mi se poremetit boot manager ako probam da instaliram win10 umjesto sedmice, oće li se viđet ova particija đe je linux?
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  14. #289
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Neće ti izbrisati Linux particije (svi podaci će ostati) ali će pregaziti GRUB preko kojeg se pokreće Ubuntu. Nisam instalirao Win 10 ali sam reinstalirao Win 7 i Win 8 i svaki put bi GRUB nestao. Problem sam riješio tako što sam pokrenuo Ubuntu Live CD i instalirao na njega Boot repair i pomoću njega vratio GRUB.


    2nd option : install Boot-Repair in Ubuntu

    - either from an Ubuntu live-session (boot your computer on a Ubuntu live-CD or live-USB then choose "Try Ubuntu") or from your installed Ubuntu session (if you can access it)
    - connect to the Internet
    - open a new Terminal, then type the following commands (press Enter after each line):
    sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

    To bi trebalo da instalira i pokrene program i onda biraš prvu opciju koja ti sve sama odradi. E sad, pojma nemam kako se slažu Ubuntu Win 10. Valjda ne bi trebalo da bude problema.

  15. #290
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,277
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    537
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    OK, hvala, mada mi je dusavo sad oko toga cinjet a pretpostavio sam da ce bit neka zahebancija.

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  16. #291
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Uvijek je cimanje čak i kada je Windows u pitanju. Sjećam se da sam nakon instalacije nekog Windowsa (Win 8 ili Win 7) morao da pokrećem EasyBCD da vratim drugi Windows.

    Ovo sa Ubuntuom i GRUB-om po meni i nije neko cimanje. Sve se svodi na pokretanje Live distribucije, terminala i copy/paste komandi koje sam ti dao. Maltene no-brain

  17. #292
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Meni je zasmetalo što na photoshop nije mogao da radi sa video fajlovima ali zapravo je cijela stvar da mu se instalira kodek i sve može da radi kao sat

    i dosta dobro izgleda gif

    Sve u svemu linux mint je dosta dobar ali je problem samo što je na verziju ubuntu 14.04 ...
    deuscroix

  18. #293
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5,033
    Thanks Thanks Given 
    799
    Thanks Thanks Received 
    447
    Thanked in
    358 Posts

    Default

    A na koju bi trebao da bude?

  19. #294
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Apolo View Post
    A na koju bi trebao da bude?
    Evo su najavili da će verzija 18 sa ubuntu 16.04 biti gotova u narednih mjesec dana
    deuscroix

  20. #295
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    909
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Kakve veze ima na kojoj je verziji Ubuntua baziran Mint? I znas li uopste zasto je to tako i koja je poenta Minta?
    Na kraju krajeva, ako hoces noviji Ubuntu, koristi Ubuntu...

  21. #296
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    1,008
    Thanks Thanks Given 
    176
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Tako je heliumht.
    Bitno je da se vrti linux.

    Ja lično ne pridajem velike važnosti LTS(long term support) izdanjima, nebitno koja distra.Svidi li mi se recimo najnoviji Mint, skinem ga i instaliram, čačkam danima, pa ako mi se učini ok- ostaje na nekim od računara/laptopova.
    Čak su mi i draža ustable izdanja.

  22. #297
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    zato je na 14.04 jer je lts i mint tezi da bude extremno stabilan i pouzdan
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  23. #298
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    909
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja licno koristim Arch. Tako da ono...kontrolisano igranje sa vatrom

  24. #299
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    1,008
    Thanks Thanks Given 
    176
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Na ove krševe od pc-a držim: WattOS R8 Mate, Semplice, Q4OS i Manjaro Openbox.Na novi laptop je naravno Mint 17.3 Cinamon,vas na ćirilicu.

  25. #300
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brooklyn
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ne otvaram novi post, zna li neko kako da sprijecim error reports na ubuntu 16.04LTS.
    Dakle, znam da ih stopiram, hide-ujem, mogu li da nadjem zbog cega se to desava i da ispravim greske..?

    Takodje, ni dodavanje novih repozitorijuma mi ne radi, preko terminala niti manuelno kad se unese..
    946.eq

Page 12 of 20 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gdje su zivjeli vasi preci?
    By nikola_mne in forum Sve i svašta
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-11, 22:50
  2. Preci i Potomci (dokumentarni film)
    By Montenegrino-CT in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-10, 11:20
  3. Linux
    By Micky in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-08, 18:03
  4. Linux Irc
    By Ego_and_his_own in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-06, 16:43
  5. Linux
    By SpeedFreak in forum Software
    Replies: 99
    Last Post: 16-12-04, 14:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •