Page 1 of 20 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 478

Thread: Da li preci na Linux ?

  1. #1
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Da li preci na Linux ?

    Imam nedoumicu vec duze vrijeme da li da predjem na Linux. PC koristim za internet , winamp i word. Apsolutno nista drugo.

    Zanima me , da li je i koliko sigurniji u smislu nekog pracenja , nemam pojma facebooka i slicnih mreza ?

    Takodje me interesuje da li kad nekome posaljem neki dokument koji je kucan u onom programu word za linux , da li moze da ga otvori neko sa windowsa ?

    I naravno ima li jos nekih prednosti linuxa i ima li neko neki savjet generalno o svemu ovome ?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja bih prešao da samo ja koristim comp.. ovako da ne bih komplikovao zivot sam na win. Po meni, trebas se dobro upoznati sto sve mozes sa linuxom, konkretno sa npr Ubuntu-om. Pogledaj tutorijale na YT... vidi što ti je činjeti ako ti treba drajver a nema ga na listi apdejta.. sve u svemu preporucujem.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa da , mora se to prouciti sve , zato i postavih pitanje , a vec sam i citao po netu.

    Nego da dopunim pitanje gore , zanimaju me 2 stvari sto se tice bezbjednosti , npr instaliram Linux i onda skinem google chrome za linux i koristim njega , dolazim li tako na isto prakticno ?

    Ili npr koriscenje drustvenih mreza preko linuxa sa google chromom , prakticno je opet isti rizik ?

    Ako moze neko ko se bas razumije da objasni malo ovo.

    Ne bavim se nikakvim kriminalnim radnjama da mi treba zastita ali eto u duhu svega ovoga sto se otkrilo kako funkcionisu i facebook i google i slicno , stim sto mi je windows stalno nesto usporen , pa eto jednim udarcem da se sve to suzbije malo koriscenjem Linuxa

  4. #4
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Mozes da save-ujes dokumenat kao .doc. To ti je najmanji problem s Linux-om. Nema vala neke prednosti osim ako nisi rijesio da ispostujes zastitu intelektualne svojine. Ovo, naravno, vazi za kucni racunar. Ne treba ti antivirus. Sa Ubuntu-om dodju neki interesantni programi, sad se lakse instalira sve na njega i to je zanimljivo cackat.
    Edit: I ne moze se igrat Farmville, to mi je najzalije Nema Chrome za Linux, ima Chromium nekakvi sto je skoro isto, i imas Mozillu kojoj nista ne fali.
    Last edited by Raulio; 18-12-14 at 13:21.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  5. #5
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    326
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Prvo i osnovno pitanje je sta trazis od operativnog sistema. Sto se tice brzine na starijim konfiguracijama linux +, cak i neke aplikacije su zahvalnije na linuxu, ali ima koje nisu. Ja licno na svom kompjuteru koristim peppermint linux,solidan,brz. Koristio sam i linux mint,mandrivu,ubuntu netbook... Idi na www.distrowatch.com imas 99% verzija svih linux op sistema. Vidi sta te interesuje. licno preporucujem za prelazni period mint i peppermint nema greske. I opensuse naravno. Sto se tice sigurnosti ima i on svojih virusa al mnogo manje
    chrome daje najvise na sigurnost browsera. Drustvene mreze te prate sta radis a ne sam chrome iliti google.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

  6. #6
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    PG
    Posts
    354
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Imam par drugara koji koriste komp za iste stvari kao i ti, pocinuli su kad sam im instalirao linux. Radi im brzo i tecno kao od prvog dana. Ja ne koristim Win od 2009te (kad je izasla sedmica).
    Kao pocetniku, preporucio bih ti LinuxMint ili Ubuntu Mate jer su veoma lagani za prelazak na linux. LinuxMint = Ubuntu + pluginovi

    Kao prednosti nad windowsom dobijas: potpuno legalan softver, market za aplikacije (kao play store kod androida), prevod cijelog sistema na srpski ili neki drugi jezik, brz rad sa starim hardverom.

    Postoji dosta dokumentacije i blogova cak i na nasem jeziku o linuxu, cak imas neke i u mom potpuisu

    Ako ti bude trebala neka pomoc oko Linuxa mozes se javit na moj PM. MOzemo ti zavrsit i neki originalni Ubuntu disk for free

  7. #7
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sto se tice bezbjednosti na linux, jedino sto je bolje je manjak virusa. Google i FB ce te pratit, to ti ne zavisi od operativnog sistema.
    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Pored linuxa ce ti trebati windows dualboot jer ces naici jednog dana (ili veoma cesto) na neki problem za koji ce ti trebati windows. Linux koristim samo za servere, a ne bih presao ni na OS X a ne na linux za svakodnevno koriscenje

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Linux? Definitivno - da.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Predji ako ti sluzi samo za to, ja sam ga koristio dugo i vratio se na Windows pre neki dan zbog Photoshop i LoL podesim ja da mi radi al nije to to raspada se sto se tice toga smece je, ali kroz neku buducnost i to ce prilagodit da bude kako treba. Ako imas vise kapaciteta na hdd instaliraj ga pa imaj dual boot i njega i windows.
    Last edited by Sceko; 18-12-14 at 19:13.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Open suse skini i miran si
    sent from tabure

  12. #12
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,689
    Thanks Thanks Given 
    1,738
    Thanks Thanks Received 
    753
    Thanked in
    307 Posts

    Default

    Kako da napravim dual boot?
    Podijelim particije i to je to?
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    PG
    Posts
    354
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dub_c View Post
    Kako da napravim dual boot?
    Podijelim particije i to je to?
    ako instaliras ubuntu, pitace te da li zelis da izbrises stari operativni ili da instalira ubuntu pored postojeceg operativnog (ili da manuelno operises particije). Obicno sam odabere particiju na koju ima najvise prostora

  14. #14
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Samo nemo birat ono aside windows jer neces moc nista instalirat od programa na ubuntu.

    Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,826
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ne vidim razlog prelaska ako ti dobro ide na win i običan si kućni korisnik, osim ako ne voliš experimente..


    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ż\_(ツ )_/Ż
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #16
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako ti je to kućni kompjuter , za gledanje weba, slusanje muzike , ponekad i dokumenti , osim za igranje igrica, onda je to prava stvar.
    Ludilom maskiram dosadu

  17. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,891
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by coach View Post
    Pa da , mora se to prouciti sve , zato i postavih pitanje , a vec sam i citao po netu.

    Nego da dopunim pitanje gore , zanimaju me 2 stvari sto se tice bezbjednosti , npr instaliram Linux i onda skinem google chrome za linux i koristim njega , dolazim li tako na isto prakticno ?

    Ili npr koriscenje drustvenih mreza preko linuxa sa google chromom , prakticno je opet isti rizik ?

    Ako moze neko ko se bas razumije da objasni malo ovo.

    Ne bavim se nikakvim kriminalnim radnjama da mi treba zastita ali eto u duhu svega ovoga sto se otkrilo kako funkcionisu i facebook i google i slicno , stim sto mi je windows stalno nesto usporen , pa eto jednim udarcem da se sve to suzbije malo koriscenjem Linuxa
    Ako pokusavas da se odbranis od toga, mislim da nema sanse da to moze iko tj. moguce je otezati neke stvari ali to je to.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by coach View Post
    Imam nedoumicu vec duze vrijeme da li da predjem na Linux. PC koristim za internet , winamp i word. Apsolutno nista drugo.

    Zanima me , da li je i koliko sigurniji u smislu nekog pracenja , nemam pojma facebooka i slicnih mreza ?

    Takodje me interesuje da li kad nekome posaljem neki dokument koji je kucan u onom programu word za linux , da li moze da ga otvori neko sa windowsa ?

    I naravno ima li jos nekih prednosti linuxa i ima li neko neki savjet generalno o svemu ovome ?
    Većina početnika se odlučuje za UBUNTU jer je fakat najjednostavniji za korišćenje tako da je svakako preporuka za sve koji prelaze sa Windows-a ali ako je računar laptop nemoj radit' o tome jer ne da sisa bateriju nego to nije normalno.
    Ja lično koristim Windows samo zbog Photoshop-a
    Last edited by Rakun; 19-12-14 at 02:21.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #19
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    975
    Thanks Thanks Given 
    106
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    27 Posts

    Default

    Moja preporuka je Debian, Ubuntu nije los ali ukoliko si u mogucnosti da istaliras Debian onda idi sa njim.

    Sto se tice prednosti/mana: Linux based systems su besplatni, open source sto znaci da nista nije dodato u sistemu sto salje vase podatke nekoj firmi itd; znaci bezbjednost je prednost. Onda sto se tice tog "developer environment" opet linux sistemi su vodstvu u odnosu na Windows.

    Ukoliko ne igras igrice (vecina njih radi samo na Windowsu) onda predji.

  20. #20
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    326
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    kao sto bugi rece ako volis da experimentises probaj. svi su ovdje izneli cinjenice pro et contra linux i ja se slazem sa svim. Moj ti je savjet da skines linux mint,podignes ga sa fleske i upoznas se malo

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

  21. #21
    Join Date
    May 2011
    Posts
    7,105
    Thanks Thanks Given 
    161
    Thanks Thanks Received 
    77
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    A ako nekad naiđeš na program za windows koji ti je neophodan, a nema ga za Linux, možeš ga pokrenut preko wine-a. Većina programa će radit bez problema. Kad su u pitanju Photoshop, Audition i slični nabudženi Adobe programi morao bi da koristiš neku stariju verziju za pokretanje preko wine-a. CS2 recimo.
    Last edited by Beethoven's C***; 19-12-14 at 12:15.
    Lord, the pitiful screams of all them college-educated women!

  22. #22
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    @nikolica cekaj, znaci moze da se bootuje sa fleske bez instaliranja? Jel moze jos koji sem mint-a?
    Forever young, i want to be forever young

  23. #23
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    326
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Mogu, barem ovi koji bi tebi odgovarali. Skines sa neta easy pendrive usb 123 (ukucaj u pretragu) i sa njim ti je najlakse napravit butabilnu flesku. Mint,mandriva,ubuntu dodju sa dosta preinstaliranih programa od obrade svuka do crtanja

  24. #24
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    PG
    Posts
    354
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    @nikolica cekaj, znaci moze da se bootuje sa fleske bez instaliranja? Jel moze jos koji sem mint-a?
    Mogu svi koji imaju live mode. Samo treba kreirat bootabilnu flesku. Ubuntu i mint imaju te aplikacije preinstalirane, a oni koji nemaju mogu preko unetinboot-a (koji ima i za win cini mi se)

    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

  25. #25
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,723
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Cek, jesu to .iso fajlovi sto se na flesku bootuju, lakse mi ih je na cd narezat, nego oko fleske se mucit? Fala momci
    Forever young, i want to be forever young

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gdje su zivjeli vasi preci?
    By nikola_mne in forum Sve i svašta
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-11, 23:50
  2. Preci i Potomci (dokumentarni film)
    By Montenegrino-CT in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-10, 12:20
  3. Linux
    By Micky in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-08, 19:03
  4. Linux Irc
    By Ego_and_his_own in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-06, 17:43
  5. Linux
    By SpeedFreak in forum Software
    Replies: 99
    Last Post: 16-12-04, 15:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •