Page 17 of 20 FirstFirst ... 71314151617181920 LastLast
Results 401 to 425 of 478

Thread: Da li preci na Linux ?

  1. #401
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    40
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prvi put koristim linux. Instalirah Ubuntu mate na usb, cisto da probam, izgleda odlicno, lagan. Kad je ovako brz sa usb kakav je tek na ssd-u.
    Kakva je situacija sa programima, jesu li dostupni za linux, npr AutoCAD?

  2. #402
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    975
    Thanks Thanks Given 
    106
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    27 Posts

    Default

    Nije AutoCAD dostupan, mada cim pitas to cisto sumljam da ti treba.

  3. #403
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,722
    Thanks Thanks Given 
    2,090
    Thanks Thanks Received 
    4,631
    Thanked in
    2,474 Posts

    Default

    Moze valjda preko Wine-a?
    Forever young, i want to be forever young

  4. #404
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    975
    Thanks Thanks Given 
    106
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    27 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by technus View Post
    Moze valjda preko Wine-a?
    Čoveku kome ozbiljno treba CAD neće koristiti Ubuntu svakako. CAD koristi sve moguće iz .NET-a i 100% je dizajniran za Windows, mozda je moguće pokrenuti neku staru verziju preko Wine ali ako što rekoh...

  5. #405
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    40
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Koristim AutoCAD na Windowsu. Samo sam pitao jer me zanimalo. Ubuntu sam slucajno izabrao da probam linux, ne uzbudjuj se.

  6. #406
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima već neko vrijeme kako nisam na Windowsima. Isproban Manjaro i Ubuntu da bi potom sve ispalo da bolje ne može s Budgie verzijom rolling distroa Solus

  7. #407
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Blok5
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ima neko iz Podgorice raspolozen da ucini uslugu? treba da mi iskopira sa fleske na SD card(mora kroz linux da bi se promijenio CID od SD kartice)...10-15 min posla
    kontakt 067055233
    moze i viber
    riba ribi grize rep

  8. #408
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    156
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tales View Post
    Prvi put koristim linux. Instalirah Ubuntu mate na usb, cisto da probam, izgleda odlicno, lagan. Kad je ovako brz sa usb kakav je tek na ssd-u.
    Kakva je situacija sa programima, jesu li dostupni za linux, npr AutoCAD?
    Ubuntu koristim poslednjih mjeseci... odlican, brz i pouzdan! Instaliran na ssd-u. Friendly!

  9. #409
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Ja sam preporucio bio jednom covjeku da predje na Ubuntu + LibreOffice varijantu za zaposlene u kancelariji, plus sto bi trebao malo da ulozi da se napravi neko moderno POS rjesenje bazirano na Web tehnologijama pa bi i tamo mogao da prodje sa Ubuntuom, sve to bi mu ustedilo pare koje bi morao da potrosi na Windows licence. Ne znam je li napravio sta od toga.

    Ali sto se tice kucnog koriscenja, ne vidim ni jedan jedini razlog za koriscenje Linuxa.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  10. #410
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za svakodnevni rad Windows je OK, Linux je nesto komplikovaniji pa bih ga pre preporucio naprednijim korisnicima i entuzijastima . Linux moze lepo da radi na starijim racunarima, moze i sa veceg USB .
    Ja koristim i jedan i drugi dual but. Od Linux-a je najkomletniji Ubuntu, mada treba probati i druge .

    .

  11. #411
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,008
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    85 Posts

    Default

    Inače windows od verzije 1809 ima mogućnost da se kroz Microsoft Store instalira ubuntu koji opet nije baš kao standalone verzija ( radi kao servis ) ali može da se podigne dosta aplikacija koje nisu napravljene za Windows !!! Pošto je to relativno svježe ( kraj 2018 ) nema baš dosta tutorijala i mnoge probleme treba sam riješiti ali je opet puno bolje od virtual okruženja koje crpi resurse i bukavlno se ne primjećuje da radi u pozadini !!! Hendikep je što postoji samo terminal ali ima mogućnost instalacije aplikacije Xming koja služi da windows prikaže grafičke elemente koje rade na x11 protokol !!! Nije baš za zaljubljivanje u linux OS jer npr Linux Mint grafički izgleda prilično lijepo i na laptop zna da bude baš dopadljiv ali ukoliko ljudi žele da imaju windows za npr. igrice a opet imaju neke linux aplikacije koje koriste može da bude korisno !!!
    deuscroix

  12. #412
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Linux kao desktop resenje je potpuno beskorisno i katastrofalno verovatno ce biti jos jako dugo. Trenutno samo mac i win, sto se linux tice samo kao server je idealan kao desktop smece koje sluzi canonicalu i drugima da prikupljaju informacije i prodaju cak je negdje to i pomenuo Richard Stallman.
    Kad tad cete to zakljucit prije ili kasnije, jednostavno je tako na nasu zalost. Eventualno za te stare kante moze nekom posluzit i to je to.
    Last edited by Sceko; 25-09-19 at 18:13.

  13. #413
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Linux kao desktop resenje je potpuno beskorisno i katastrofalno verovatno ce biti jos jako dugo.
    Predpostavaljam da pričaš o Ubuntu-u, ja ga koristim duže od 7-8 godina i imam potpuno suprotono mišljenje od tebe, što je stvar ukusad a o ukusima se ne raspravlja
    Koliko dugo ti koristiš linux, koje distro-e si koristio i zašto tačno misliš da je beskorisno i katastrofalno

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Trenutno samo mac i win, sto se linux tice samo kao server je idealan kao desktop smece koje sluzi canonicalu i drugima da prikupljaju informacije i prodaju cak je negdje to i pomenuo Richard Stallman.
    Kad tad cete to zakljucit prije ili kasnije, jednostavno je tako na nasu zalost. Eventualno za te stare kante moze nekom posluzit i to je to.
    Mac OSX ovo X se čita deset je priča sama za sebe ja ne volim njihov file explorer sa vertikalnim podiocima, ne mogućnost da proširiš prozore preko cijelog ekrana kao i samu cijenu, brigu o kupcima i td. mogao bih do ujutru o tome šta mi se ne sviđa.
    I na kraju zar misliš da Apple ne prati šta Mac korisnici rade kao i Microsoft sa njihovim windows rešenjima. 90 posto ljudi ne vole windowse posle sedmice tu spadaju 8, 8.1 kao i 10-ka i jedva čekaju da izađe novi koji će biti poput sedmice, šta misliš da kortana radi na win-u i Siri na mac-u ? Oni ne skupljaju podatke i ne šalju ih nazad matičnim kompanijama, korisinici ubuntua znaju za pretragu na amazonu i imaju mogućnost da je ugase što je od nedavno podrazumijevana opcija a i ubuntu je prešao od 18.04 na Gnom Winow manager tako da toliko o pretrazi i slanju podataka amazonu.
    Last edited by Vido89; 25-09-19 at 19:53.

  14. #414
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Kome smeta to što možda ubuntu prikuplja podatke ima druge distribucije kao što su Debian i Arch Linux. To su samo primjeri, ne i jedine alternative. Richard Stallman koristi Trisquel distribuciju.

    Edit:

    Upravo vidjeh ovo (pisao sam Stallman) https://www.gnu.org/philosophy/ubuntu-spyware.en.html

    Since Ubuntu version 16.04, the spyware search facility is now disabled by default. It appears that the campaign of pressure launched by this article has been partly successful. Nonetheless, offering the spyware search facility as an option is still a problem, as explained below. Ubuntu should make the network search a command users can execute from time to time, not a semipermanent option for users to enable (and probably forget).
    Even though the factual situation described in the rest of this page has partly changed, the page is still important. This example should teach our community not to do such things again, but in order for that to happen, we must continue to talk about it.
    Last edited by Kaz; 25-09-19 at 22:53.

  15. #415
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Kotor
    Posts
    290
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ja koristim linux iskljucivo za servere a za svakodnevnu upotrebu obicnog korisnika je nepotreban bez ako neko hoce da kaze da je na linuksu

  16. #416
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    E tako vas volim da se malo aktiviramo oko teme, to sve i da ostavimo po strani sto se tice skupljanja info, ali je bitno jer smo ga svi koristili bas zbog te neke sigurnosti linux zaostaje 10 godina prvenstveno za win po svakom pitanju, na zalost je tako. Da kazemo da je Steam malo pokrenuo Linux donekle kad je tapsao u mjestu. Pricam samo za desktop verziju, sta moze da se desi jeste da ga Microsoft na kraju pomogne. Kad bi jos podrzali ostale kompanije poput nvidia i ati, to bi vec bila druga prica. Sto se na zalost nece desiti nikad prvi Adobe nikad nece odraditi za Linux aplikacije i zbog toga mi je i beskoristan takodje za internet isto beskoristan sve to mnogo brze i bolje radi na Windows 10. To sa wine nemamo sto pominjat od toga nema srece kao ni sa VirtualBox to je smijesno uporedjivat sa ovim sto pruza Win ili Mac. Tako da je na zalost kazem potpuno beskoristan jedino sto bih pohvalio je Deepin koji i razvijaju svoje aplikacije i idu napred, ostalo je sve copy paste arch, debian i samo sminka. E ono sto bih jos preporucio svima ko ne voli windows ,a nema mac je hackintosh
    Last edited by Sceko; 27-09-19 at 12:29.

  17. #417
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Meni se Windows pokazao kao najnestabilniji sistem. Koristim ga jer volim da igram igre. Ako bih se bavio programiranjem prešao bih u potpunosti na Linux. Stabilan je, otporan na viruse za razliku od Windowsa, ne usporava nakon dužeg korišćenja (Windows mi uspori), nema telemetrije. Jedna od stvari koju mnogo volim kod Linuxa je mogućnost da biraš desktop okruženje. Ne sviđa ti se Gnome ili Unity? Nema problema, tu su XFCE, LXDE, MATE, KDE itd. Ko nije zadovoljan njima ima Window managere kao što su openbox, fluxbox. Nisam ja protivnik koriscenja Windowsa al ne mislim da je koriscenje Linuxa na desktop racunaru nepotrebno. Sve zavisi od potreba, programa koje koristite, problema sa kojima se suocavate itd. Ne koristimo racunar svi na isti nacin.

  18. #418
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    E tako vas volim da se malo aktiviramo oko teme, to sve i da ostavimo po strani sto se tice skupljanja info, ali je bitno jer smo ga svi koristili bas zbog te neke sigurnosti linux zaostaje 10 godina prvenstveno za win po svakom pitanju, na zalost je tako.
    Ne postoji distribucija Linux, riječ linux predstavlja kernel a što se kernela tiče on ima svoj boot loader i sve potrebne dravjere za sve živo moguće wi-fi adaptere, grafičke karte, audio karte, procesore, chipsetove za matične ploče i td. tako da ne bih rekao da Linux odnosno kernel za linuxe zaostaje ni dana a ne 10god. Ti vjerovatno misliš na neku distribuciju ali iz ovog što si napisao ja ne znam na koju.

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Da kazemo da je Steam malo pokrenuo Linux donekle kad je tapsao u mjestu. Pricam samo za desktop verziju, sta moze da se desi jeste da ga Microsoft na kraju pomogne. Kad bi jos podrzali ostale kompanije poput nvidia i ati, to bi vec bila druga prica. Sto se na zalost nece desiti nikad prvi Adobe nikad nece odraditi za Linux aplikacije i zbog toga mi je i beskoristan takodje za internet isto beskoristan sve to mnogo brze i bolje radi na Windows 10. To sa wine nemamo sto pominjat od toga nema srece kao ni sa VirtualBox to je smijesno uporedjivat sa ovim sto pruza Win ili Mac. Tako da je na zalost kazem potpuno beskoristan jedino sto bih pohvalio je Deepin koji i razvijaju svoje aplikacije i idu napred, ostalo je sve copy paste arch, debian i samo sminka.
    Steam je samo dodao game-ing komponentu na linux distribucije što je dobro ali oni to nisu uradili kako bi "poboljšali" Linux već kako bi razvili svoju gaming konzolu baziranu na linuxu. A nemoj da Microsot pomaže hvala im nek' se oni drže svoje distribucije. A što se tiče nVidie i Ati-ja oni doprinose svoje drajvere u kernel i nema potrebe da dobijaš drajvere na cd-u jer se on već nalaze u linuxu. Adobe je velika i jaka kompanija i imaju dosta dobrih alata ali sve što ti uradiš sa na pr. PS-om ja mogu u GIMP-u, APremijerom ja mogu u Blenderu, neku video montažu i to mogu u Blenderu a i u KDE Live-u dakle ništa mi ne hvali sve grafičke i 3D stvari mogu da odradim na linux-u bez problema. Win se pokazao sa Internet Explorerom svi bježe od njega i tako da je Win za internet beskoristan a što se tiče brzine podizanja na pr. Mozille je neuporedivo brža u odnosu na bilo koji win kao i učitavanje stranica je dok trepneš, na bilo kojoj linux distribuciji nećeš naići na "program not responding" kao što je čest slučaj na win-u. Kako možeš da upoređuješ wine VBox sa stvarnim hardverom ? Wine i VBox su emulatori ne razumijem kako upoređuješ babe i žabe

  19. #419
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Pa zato ti i kazem kao sto ti sad uporedjujes Photoshop i GIMP je bas to uporedjivanje, eto tolika je razlika kao izmedju tih alternativa. Naravno kad sam napisao linux da sam mislio na distro zato i pisem desktop okruzenje nego da razdvojim zbog drugih linux, win, mac da ne bi bespotrebno navodio ubuntu, archlinux itd. jer je to sve isto smece. Kao server tu nemam sta rec prvi ga koristim, kao desktop je tuga i to nemos osporit sa time sto ces rec, e ja to mogu u blenderu ili gimp itd. ne mozes nit ces ikad moc jer su to lose alternative prvi GIMP. Zaostaje mnogo samo zbog toga i to se nikad nece promijenit. Napredovali nisu ni po jednom pitanju evo Ubuntu sto se samog sistema tice od verzije 8 mada i prije nje osim sto su sminkali ga samo i mijenjali mu okruzenje. Ne moze da se uporedi rad na nekoj distro i na Windows 10 to je prica za malu djecu zaludjenim nekom pricom o brzom sistemu i sigurnom. Koji je danas mozda cak i najnesigurniji sistem bas zbog toga sto tu vise nema kontrole oko aplikacija niti ijedna kompanija ozbiljno izdaje zastitna resenja i radi provjere istih. Evo ti prvo ovi sto sam ih pomenuo Deepin koji prave i svoje app mogu da stave u svoj sistem sto pozele pri instalaciji. E sad svako od nas ima svoje neko vidjenje i misljenje, samo sto mene sa alternativom nemos ubijedit da predjem sa Win ili Mac na npr Ubuntu, a ovdje je tema bas to. Tako da gubite vrijeme samo sa Linux tj izvini evo Ubuntu, sve to mnogo bolje i brze mozete na Windows 10 evo meni jos jednom ne puce ni jedna aplikacija dok je to cesto bilo na ubuntu i na neke prethodne verzije win, da se razumijemo ja ne pisem ovo jer sam neki fan daleko veci sam fan Ubuntu, ali ovo je realnost. Ukoliko vam treba nesto brzo jednostavno i samo za internet onda https://www.neverware.com/freedownload
    Last edited by Sceko; 27-09-19 at 13:51.

  20. #420
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Pa zato ti i kazem kao sto ti sad uporedjujes Photoshop i GIMP je bas to uporedjivanje, eto tolika je razlika kao izmedju tih alternativa. Ne moze to da se uporedi naravno kad sam napisao linux da sam mislio na distro zato i pisem desktop okruzenje nego da razdvojim zbog drugih linux, win, mac da ne bi bespotrebno navodio distro ubuntu, archlinux itd. jer je to sve isto smece. Kao server tu nemam sta rec prvi ga koristim, kao desktop je tuga i to nemos osporit sa time sto ces rec, e ja to mogu u blenderu ili gimp itd. ne mozes nit ces ikad moc jer su to lose alternative prvi GIMP. Zaostaje mnogo samo zbog toga i to se nikad nece promijenit. Napredovali nisu ni po jednom pitanju sto se samog sistema tice od verzije 8 mada i prije nje osim sto su sminkali ga samo i mijenjali mu okruzenje. Ne moze da se uporedi rad na nekoj distro i na Windows 10 to je prica za malu djecu zaludjenim nekom pricom o brzom sistemu i sigurnom. Koji je danas mozda cak i najnesigurniji sistem bas zbog toga sto tu vise nema kontrole oko aplikacija niti ijedna kompanija ozbiljno izdaje zastitna resenja i radi provjere istih. Evo ti prvo ovi sto sam ih pomenuo Deepin koji prave i svoje app mogu da stave u svoj sistem sto pozele pri instalaciji isto tako i u aplikacijama. E sad svako od nas ima svoje neko vidjenje i misljenje, samo sto mene sa alternativom nemos ubijedit da predjem sa Win ili Mac na npr Ubuntu, a ovdje je tema bas to.
    Ja tebe i ne pokušavam ubijediti da pređeš ni na šta ali kad vidim da upoređuješ emulatore sa realnom linux mašinom to ne mogu da odobrim a i shvatim. A kada upoređujemo PS sa GIMP-om ne zaboravi da upoređujemo dva svijeta na jednoj strani komercijalni program a na drugoj slobodan software. A vidiš ja ne vidim toliku razliku, vidim tebi se GIMP ne sviđa i to je ok ali sve moje i tvoje potrebe što se editovanja slika tiče možemo završiti i u third party-softweru. Šta tebi treba da uradiš na jednoj slici a GIMP to nema ? Da isječeš neki dio i preneseš da drugu sliku, da uradiš nešto sa nekom maskom, da uradiš gradient pozadine da selektuješ neki dio da priširiš ili smanjiš selekciju ? I za to si spreman da platiš 30$ mjesečno ? Da li imaš lincenciran PS i Win ?
    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    kao desktop je tuga i to nemos osporit sa time sto ces rec
    Na koje desktop okruženje misliš kad kažeš da je desktop tuga, kod tebe je sve generalno pa i desktop okruženja kojih ima par desetina ?
    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    e ja to mogu u blenderu ili gimp itd. ne mozes nit ces ikad moc jer su to lose alternative prvi GIMP
    Kako to "nikad neću moći" kad mogu i to vrlo jedostavno, pa hajde navedi neki primjer šta to ne mogu da uradim u GIMPU ? GIMP je i više nego odlična alternativa, ja sve moje potrebe završim u GIMPU čak i brže od tebe u PS-u.
    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Ne moze da se uporedi rad na nekoj distro i na Windows 10 to je prica za malu djecu zaludjenim nekom pricom o brzom sistemu i sigurnom.
    Zbog čega se ne može uporediti ? Ubuntu je bolji od win 10 i tačka. A da ne pominjemo sigurnost i to nije zaluđenost nego fakat je tako.

  21. #421
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    1. Evo potreban mi je Photoshop za rad, ne moze da se pokrene na Linux i tu odma imamo ogroman minus itd. za vecinu programa. Dokle sve te alternative isti taj GIMP sve radi i na Windows, znaci i dalje u prednosti. Zato sam i pomenuo emulatore posto to vecina kaze eto imas wine pa je moguce sa njim.
    2. Tu se slazem za cijenu, evo ima alternativno resenje koje je donekle dosta dobro primac Adobe, to je Affinity i dalje ne postoji za Linux opet na zalost i nece da ga rade ispod cini mi se nekih 500.000 da je bila prica mozda sam malo preuvelicao
    3. Ne mozes sa GIMP da odradis obradu kao sa PS i evo retouch ne mozes odradit nikad niti obradu slike na taj level kao sa njim.
    4. Koje god desktop okruzenje svako je tuzno u poredjenju sa Windows i Mac. Sve sama sminka svi uzimaju jedni od drugih i menjaju samo izgled vecinom. Sve sto mozes na njima sve to odavno mozes na ova dva duplo bolje i brze + sve ono sto fali njima, a to su svi ovi programi kojih na zalost nema za njih da ne pricamo o azuriranju pojedinih programa evo prvog skype koliko se secam to je bilo jednom godisnje.
    5. Imam licencirano Windows 10, PS mjesecno kad mi zatreba i Affinity Photo, to je i bio razlog zasto sam neko vrijeme i pokusavao sa linux desktop resenjima, ali sam vidio da tu nema srece. Samo sam vec duze vrijeme na Mac pa slabo i koristim Windows https://prnt.sc/pbukip
    6. Da ne bude zablude ja volim evo Ubuntu, ali kao serversko resenje, kao desktop je go ... najvise iz razloga sto ne mogu Adobe i mnogi drugi programi i sto jednostavno dosta losije radi od Windows.
    7. Za mene ne moze Ubuntu narednih 10 god nikad bit bolji od Windows 10 pa sve da ovaj tapse u mjestu samo zbog toga sto nikad nece imati ove aplikacije da rade kao na Win, ja sam neko vrijeme koristio sve moguce verzije i Suse i Mandriva i Ubuntu itd. cak mislim da sam CD imao dal 5.10 verzija cini mi se i 8.04 slagacu te kad su besplatno jos slali i za gaming servere Debian i probao skoro sve ove sa top 10 liste cak mi i neki prijatelji su radili na Elementary OS. Jednostavno vidio sam o cemu se radi samo sminka i da nema potrebe da se koristi niti prednosti niti nude nesto sto je funkcionalno i sto zavrsava posao. Jedino za koju trenutno mislim da nesto radi i ide naprijed to je ova deepin te sam je pomenuo. Nego ovako mozemo u krug, jedno isto svako ima svoje misljenje i to je tesko promijenit, ja sam bio tog tvog nekad. Cak i nisam volio macOS zato sam i prodao MacBook ovde na forum nisam ga mogao smislit sad ne mogu bez njega najvise zbog squel pro kojeg na zalost win nema i navika sam na okruzenje i sad mi i win ne treba nista, sto zanci da je najvise i stvar navike, ali presudno je dal ti zavrsava posao jer eto ne znas na te alternativne i ne uci ti se npr.
    Last edited by Sceko; 27-09-19 at 19:10.

  22. #422
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Dokle god je dostupna gomila razlicitih distribucija, Linux kod obicnog korisnika nikad zazivjet nece.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  23. #423
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    1. Evo potreban mi je Photoshop za rad, ne moze da se pokrene na Linux i tu odma imamo ogroman minus itd. za vecinu programa. Dokle sve te alternative isti taj GIMP sve radi i na Windows, znaci i dalje u prednosti. Zato sam i pomenuo emulatore posto to vecina kaze eto imas wine pa je moguce sa njim.
    Ako baš hoćeš da korstiš PS koji košta 30$ mijesec dana onda to možeš da uradiš preko wine-a ali šta je to što možeš sa PS-om a ne možeš sa GIMP-om pa si zapeo za skupocjene komercijalne proizvode ?

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    2. Tu se slazem za cijenu, evo ima alternativno resenje koje je donekle dosta dobro primac Adobe, to je Affinity i dalje ne postoji za Linux opet na zalost i nece da ga rade ispod cini mi se nekih 500.000 da je bila prica mozda sam malo preuvelicao
    Ovaj Affinity sam provjerio na google-u prvi put čujem ali i to je komercijalni program koji košta ~50 evra i ti bi dao taj novac kako bi isjekao neku sliku, uklonio "crvene oči" sa slike eventualno osvježio kolorint ili je izoštrio ?

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    3. Ne mozes sa GIMP da odradis obradu kao sa PS i evo retouch ne mozes odradit nikad niti obradu slike na taj level kao sa njim.
    Evo na pr ovaj tutorial mogu da pratim i odradim istu stvar i sa GIMP-om, razlika je to što profesionalci koriste PS i imaju dosta trikova u rukavu koji im pomažu da dođu do izvanrednih rezultata.

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    4. Koje god desktop okruzenje svako je tuzno u poredjenju sa Windows i Mac. Sve sama sminka svi uzimaju jedni od drugih i menjaju samo izgled vecinom. Sve sto mozes na njima sve to odavno mozes na ova dva duplo bolje i brze + sve ono sto fali njima, a to su svi ovi programi kojih na zalost nema za njih da ne pricamo o azuriranju pojedinih programa evo prvog skype koliko se secam to je bilo jednom godisnje.
    Vidiš ja mislim da je win explorer katastrofa i da je pola desktop okruženja bolje i praktičnije za upotrebu, mada je ovo vidiš stvar ukusa kad govoriš generalno. Nije tačno da ćeš odrediti brže i bolje, evo recimo instalacija neke aplikacije ko će prije da instalira skype ili GIMP ? Ko će prije da otvori neki program ? Ko će prije da obriše neki program ? Davno si ti koristio linux, skype se sada ažurira na mjesečnom nivou.

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    5. Imam licencirano Windows 10, PS mjesecno kad mi zatreba i Affinity Photo, to je i bio razlog zasto sam neko vrijeme i pokusavao sa linux desktop resenjima, ali sam vidio da tu nema srece. Samo sam vec duze vrijeme na Mac pa slabo i koristim Windows https://prnt.sc/pbukip

    Što se tiče licenci to poštujem. A vidiš isto pretežeš ka *nix riješenjima, MAC OS je varijanta BSD-a

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    6. Da ne bude zablude ja volim evo Ubuntu, ali kao serversko resenje, kao desktop je go ... najvise iz razloga sto ne mogu Adobe i mnogi drugi programi i sto jednostavno dosta losije radi od Windows.

    Kao desktop meni je Ubuntu odličan, probao sam i Fedoru i Debian i openSUSE i td. ali za bilo koji program je najlakše naći dokumentaciju za ubuntu odnosno .deb aplikacije. Ja ne patim za Adobeovim alatima GIMP, Inkscape, Blender i KRITA mi završavaju posao. Na mojoj mašini sa Core2Duo cpu-om Ubuntu 16.04 radi već više od par god bez i jednog problema.

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    7. Za mene ne moze Ubuntu narednih 10 god nikad bit bolji od Windows 10 pa sve da ovaj tapse u mjestu samo zbog toga sto nikad nece imati ove aplikacije da rade kao na Win, ja sam neko vrijeme koristio sve moguce verzije i Suse i Mandriva i Ubuntu itd. cak mislim da sam CD imao dal 5.10 verzija cini mi se i 8.04 slagacu te kad su besplatno jos slali i za gaming servere Debian i probao skoro sve ove sa top 10 liste cak mi i neki prijatelji su radili na Elementary OS. Jednostavno vidio sam o cemu se radi samo sminka i da nema potrebe da se koristi niti prednosti niti nude nesto sto je funkcionalno i sto zavrsava posao. Jedino za koju trenutno mislim da nesto radi i ide naprijed to je ova deepin te sam je pomenuo. Nego ovako mozemo u krug, jedno isto svako ima svoje misljenje i to je tesko promijenit, ja sam bio tog tvog nekad. Cak i nisam volio macOS zato sam i prodao MacBook ovde na forum nisam ga mogao smislit sad ne mogu bez njega najvise zbog squel pro kojeg na zalost win nema i navika sam na okruzenje i sad mi i win ne treba nista, sto zanci da je najvise i stvar navike, ali presudno je dal ti zavrsava posao jer eto ne znas na te alternativne i ne uci ti se npr.
    Vidim da si zavisnik od Adobe proizvoda možda su ti potrebni i za posao ali to po meni ne može biti razlog da Ubuntu kaska za winom 10 god kako kažeš, za mene Ubuntu je rame uz rame sa desetkom a i po meni ima bolje ikonice, one kockice ne mogu da vidim očima, pretraga u "start meniju" je katastrofa, sve kešira na hdd što hdd-u smanjuje vijek trajanja.

  24. #424
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Dokle god je dostupna gomila razlicitih distribucija, Linux kod obicnog korisnika nikad zazivjet nece.
    Tu se slazem.


    Ako baš hoćeš da korstiš PS koji košta 30$ mijesec dana onda to možeš da uradiš preko wine-a ali šta je to što možeš sa PS-om a ne možeš sa GIMP-om pa si zapeo za skupocjene komercijalne proizvode ?
    O tome i pricam da je to smijesno, nikad ti ne mozes da dobijes sa wine i te perfomanse i brzinu sto znas i sam. I imas odredjene verzije koje rade mislim da ovo novo cak i ne radi nista kako treba.
    Affinity je dobar zaista jer ima skoro sve sto i PS, pa ne mozes sa GIMP da odradis bas zbog tih dodataka koja imaju ova dva kao i obradu boja i slika itd. nece ti dat kvalitetne rezultate i zbog Adobe RGB provjerio odavno. Evo sve i da oces u njemu da radis mozes GIMP koristit i na Windows. Tako da ne daje ti odje Ubuntu prednost vec samo alternativu sto je opet -

    Vidiš ja mislim da je win explorer katastrofa i da je pola desktop okruženja bolje i praktičnije za upotrebu, mada je ovo vidiš stvar ukusa kad govoriš generalno. Nije tačno da ćeš odrediti brže i bolje, evo recimo instalacija neke aplikacije ko će prije da instalira skype ili GIMP ? Ko će prije da otvori neki program ? Ko će prije da obriše neki program ? Davno si ti koristio linux, skype se sada ažurira na mjesečnom nivou.
    Sve to stvar ukusa, i promjenjivo kako na Ubuntu tako i na Windows. Evo ja cu prije da instaliram skype od tebe jer vec dodje instaliran sa Windows, i mozes sad preko Windows App Store da instaliras uskoro i sve aplikacije isto nesto kao ti na Ubuntu sto imas i da obrises itd.

    Što se tiče licenci to poštujem. A vidiš isto pretežeš ka *nix riješenjima, MAC OS je varijanta BSD-a
    Naravno ja nigde nisam rekao da ne volim ili da sam nesto ogranicen, ja sam uvijek tu da i cak se opet vratim na Linux, ako ikad budu imali podrsku ovih kompanija na zalost cisto sumnjam jedino ako Microsoft posto je poceo da ih preuzima taj dio omoguci.


    Kao desktop meni je Ubuntu odličan, probao sam i Fedoru i Debian i openSUSE i td. ali za bilo koji program je najlakše naći dokumentaciju za ubuntu odnosno .deb aplikacije. Ja ne patim za Adobeovim alatima GIMP, Inkscape, Blender i KRITA mi završavaju posao. Na mojoj mašini sa Core2Duo cpu-om Ubuntu 16.04 radi već više od par god bez i jednog problema.
    Da to sam i napisao za te starije racunare i to nije lose ga koristit bolje nego prethodne neke verzije Win jer nemaju vise podrsku, kao i to za dokumentaciju si u pravu jer velika zajednica. U zadnje vrijeme na zalost i to dosta opada zbog ostalih distro i sve se polako podijelilo.


    Vidim da si zavisnik od Adobe proizvoda možda su ti potrebni i za posao ali to po meni ne može biti razlog da Ubuntu kaska za winom 10 god kako kažeš, za mene Ubuntu je rame uz rame sa desetkom a i po meni ima bolje ikonice, one kockice ne mogu da vidim očima, pretraga u "start meniju" je katastrofa, sve kešira na hdd što hdd-u smanjuje vijek trajanja.
    Haha nisam zato i trazim resenje neko drugo, ali treba mi za poso i onda ne moze mi ga jos uvijek ni jedan zamijenit za malo Affinity ali nije jos to to kroz neku buducnost mislim da ce biti na taj level. Sto se tice Lightroom tu moze darktable je vrhunski program i ima ga za Linux isto.
    Last edited by Sceko; 27-09-19 at 21:09.

  25. #425
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    583
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Affinity je dobar zaista jer ima skoro sve sto i PS, pa ne mozes sa GIMP da odradis bas zbog tih dodataka koja imaju ova dva kao i obradu boja i slika itd. nece ti dat kvalitetne rezultate i zbog Adobe RGB provjerio odavno. Evo sve i da oces u njemu da radis mozes GIMP koristit i na Windows. Tako da ne daje ti odje Ubuntu prednost vec samo alternativu sto je opet -
    Nisam provjerao ali da nisi umjesto RGB mislio na CMYK boje, to da PS ima bolji RGB mi nešto ne štima
    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Sve to stvar ukusa, i promjenjivo kako na Ubuntu tako i na Windows. Evo ja cu prije da instaliram skype od tebe jer vec dodje instaliran sa Windows, i mozes sad preko Windows App Store da instaliras uskoro i sve aplikacije isto nesto kao ti na Ubuntu sto imas i da obrises itd.
    Da stvar ukusa ali windowsos App Store je tek u povoju i pitanje je da li će da zaživi mene taj App Store podjeća na win-ov OS za mobilne telefone
    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Naravno ja nigde nisam rekao da ne volim ili da sam nesto ogranicen, ja sam uvijek tu da i cak se opet vratim na Linux, ako ikad budu imali podrsku ovih kompanija na zalost cisto sumnjam jedino ako Microsoft posto je poceo da ih preuzima taj dio omoguci.
    Tebi se zapravo Ubuntu ne sviđa zato što nema podršku Adobe-a ?
    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Haha nisam zato i trazim resenje neko drugo, ali treba mi za poso i onda ne moze mi ga jos uvijek ni jedan zamijenit za malo Affinity ali nije jos to to kroz neku buducnost mislim da ce biti na taj level. Sto se tice Lightroom tu moze darktable je vrhunski program i ima ga za Linux isto.
    Darktable ću da pogledam definitivno, hvala za sugestiju

Page 17 of 20 FirstFirst ... 71314151617181920 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Gdje su zivjeli vasi preci?
    By nikola_mne in forum Sve i svašta
    Replies: 23
    Last Post: 07-10-11, 23:50
  2. Preci i Potomci (dokumentarni film)
    By Montenegrino-CT in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 04-02-10, 12:20
  3. Linux
    By Micky in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 03-02-08, 19:03
  4. Linux Irc
    By Ego_and_his_own in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 27-06-06, 17:43
  5. Linux
    By SpeedFreak in forum Software
    Replies: 99
    Last Post: 16-12-04, 15:14

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •