Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 84

Thread: Nafta u Crnoj Gori

  1. #51
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,356
    Thanks Thanks Given 
    3,487
    Thanks Thanks Received 
    8,469
    Thanked in
    4,568 Posts

    Default

    koji su rizici toga? neka izađu fino i kažu da znamo. a ne ovako, niko od nas nema pojma da li se na ovaj način uništava obala? izgleda da niko pojma nema šta tačno predstavlja ovo ili po starom dobrom običaju se krije od građana. šteta pa @Gandalf_White ne svraća često da objasni, siguran sam da zna više no mnogi koji pokušavaju da nam objasne a pojma nemaju
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  2. #52
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Послије оне популистичке свињарије са Сињајевином, сада имамо ово око референдума за експолатацију угљоводоника.Надам се да ће сви изигнорисати овај лудачки захтјев Уре.
    И још вели онај Конатар, да се стопира све.

    Поред хиљада истражних и стотина експолатационих бушотина у Јадрану они би да закоче све, и да сад чекамо још годину дана и да потрошимо новац на референдум.

    Браво кретенчине! Браво.


    Nijesam od tebe navikao da se ovako zestis.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  3. #53
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Na svaku priču oko ekologije bih pošao iz sopstvenog dvorišta, tj. od kopnene ekologije.. Naravno, ne bi trebalo srljati grlom u jagode a opet, ta nafta bi nas možda i spasila..
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,833
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ili spasila ili zakucala poslednji ekser u kovčeg.
    Nije mala stvar, pa sa tim očekujem najmanje da se napravi plan, kako i zarada (šta ima država građani od toga) tako i kriznih situacija (šta može biti i šta ako bude)...
    Pa da onda pričamo...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #55
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,738
    Thanks Thanks Given 
    652
    Thanks Thanks Received 
    2,926
    Thanked in
    1,742 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post


    Nijesam od tebe navikao da se ovako zestis.
    Ма смрачи ми се кад чујем будале, и да има људи који се ложе на то.


    Пјенили су око Сињајевине, пјене око експолатације угљоводиника, а имамо ону еколошку бомбу иза КАП-а, а што не интересује ову кретенско зелену-популистичку камарилу.

    Рецимо ако саджај базена црвеног муља доспије у Морачу, а није му далеко, има да побије све живо у Скадарском језеру, Бојани, можда и да потпуно отрује извориште Боље сестре.Али то је компликован проблем, почев од власничке структуре базена па до скупог процеса санације, и лијењивци неће да се баве тиме.

    Базен црвеног муља је на првих десет мјеста еколошких проблема Црне Горе.Онда слиједи управљање отпадом, канализационим и комуналним, па тек онда ове тривије око изливања нафте.Уговор је иначе јасно дефинисао да се за свако изливање терети мајка фирма, фирми које су концесионари.А те фирме су тешке на десетине милијарди.

    И другари није ствар у нафти, ствар је у гасу.То је сјеме за развој индустрије.А без индустрије нема живота.Јер знате што, можете сви бити правници, економисти, доктори политикологије у хортикултури, али никад немојте заборавити да у крајњој линији сви живите од инжењера и вкв радника.

    Туризам је само додатни приход, може бити а не мора да значи.Никаква сигурност.
    Last edited by BAR; 19-03-21 at 17:29.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  6. The Following 6 Users Say Thank You to BAR For This Useful Post:


  7. #56
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    5,015
    Thanks Thanks Given 
    3,841
    Thanks Thanks Received 
    3,110
    Thanked in
    1,591 Posts

    Default

    Od ove URE ćemo da utulimo. Obali nam Dritan u Brisel cijenu obveznica, ukaki se u njih.
    Sad referndum protiv nafte. Ok, samo što ćemo sa 20 hrvatskih platformi, pedeset italijanskih i pa albanskih. Što ako one pušte naftu, pa istu more donese do nas.
    Možda da zaustavimo morske struje. Predlažem referendum protiv morskih struja.
    Mislim da bi trebali referendumom te blokove kod albanske garnice da prepustimo Albaniji da sve izvade i napune budžet.
    A da se mi kao država nazovemo Retardegro umjesto Montenegro.

    Edit: Eh da, kompanije sa kojima je Crna Gora sklopila ugovor i koje su već slomile pare na istraživanja kazaće "pa mi idemo da vam ne smetamo, ne treba nam nikakva odšteta ili arbitraža". Možda u nekom paralelnom svemiru gdje URA ima političku većinu.
    Ovo su stvarno budale za medalju.
    Last edited by Gagarin; 19-03-21 at 17:43.

  8. #57
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Ja sam za dijalog, treba uvijek ljudski popricati sa ljudima i gledati da se rijese nedoumice i nesporazumi. Dje ima dobre namjere tu ima i dogovora.

    Pa poci tako kod komsija, objasniti zasto je to sto rade stetno po nas, porazgovarati sa Hrvatima, Albancima i Talijancima, pa doci do nekog zajednickog zakljucka i dogovora da bude onako kako nama odgovara, obzirom da smo ovako zaneseni tom ekologijom i zastitom zivotne sredine.


    Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Dejan For This Useful Post:


  10. #58
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,351
    Thanks Thanks Given 
    1,326
    Thanks Thanks Received 
    1,468
    Thanked in
    593 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gagarin View Post
    Od ove URE ćemo da utulimo. Obali nam Dritan u Brisel cijenu obveznica, ukaki se u njih.
    Sad referndum protiv nafte. Ok, samo što ćemo sa 20 hrvatskih platformi, pedeset italijanskih i pa albanskih. Što ako one pušte naftu, pa istu more donese do nas.
    Možda da zaustavimo morske struje. Predlažem referendum protiv morskih struja.
    Mislim da bi trebali referendumom te blokove kod albanske garnice da prepustimo Albaniji da sve izvade i napune budžet.
    A da se mi kao država nazovemo Retardegro umjesto Montenegro.

    Edit: Eh da, kompanije sa kojima je Crna Gora sklopila ugovor i koje su već slomile pare na istraživanja kazaće "pa mi idemo da vam ne smetamo, ne treba nam nikakva odšteta ili arbitraža". Možda u nekom paralelnom svemiru gdje URA ima političku većinu.
    Ovo su stvarno budale za medalju.
    Koliko te placaju da pises po forumu, moze i na pm, zainteresovan sam za taj vid zarade u ovim teskim vremenima, a nije mi problem pisat protiv pozicije ili opozicije zavisi ko me placa i sto ocekuju od mene...

    Sent from my SM-A505F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  11. #59
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,481
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Gagarin koliko pominje URA-u i Dritana tacno ima SDP korijene u sebi

    URA mora da prati program za koji se zalazu, a kao zelena partija valjda je za ocekivati da ce se protiviti ovome.
    Nego mi se cini da ce biti nadglasani, narodu je potreban izlaz iz ove tridesetogodisnje situacije.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. The Following User Says Thank You to Antares For This Useful Post:


  13. #60
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Ма смрачи ми се кад чујем будале, и да има људи који се ложе на то.


    Пјенили су око Сињајевине, пјене око експолатације угљоводиника, а имамо ону еколошку бомбу иза КАП-а, а што не интересује ову кретенско зелену-популистичку камарилу.

    Рецимо ако саджај базена црвеног муља доспије у Морачу, а није му далеко, има да побије све живо у Скадарском језеру, Бојани, можда и да потпуно отрује извориште Боље сестре.Али то је компликован проблем, почев од власничке структуре базена па до скупог процеса санације, и лијењивци неће да се баве тиме.

    Базен црвеног муља је на првих десет мјеста еколошких проблема Црне Горе.Онда слиједи управљање отпадом, канализационим и комуналним, па тек онда ове тривије око изливања нафте.Уговор је иначе јасно дефинисао да се за свако изливање терети мајка фирма, фирми које су концесионари.А те фирме су тешке на десетине милијарди.

    И другари није ствар у нафти, ствар је у гасу.То је сјеме за развој индустрије.А без индустрије нема живота.Јер знате што, можете сви бити правници, економисти, доктори политикологије у хортикултури, али никад немојте заборавити да у крајњој линији сви живите од инжењера и вкв радника.

    Туризам је само додатни приход, може бити а не мора да значи.Никаква сигурност.
    Mada su nam stavovi oko Sinjajevine dijametralno suprotni, oko eksploatacije nafte i gasa smo potpuno saglasni.

    Iako, što nije vala neka tajna jer sam se više puta izjasnio po tom pitanju, simpatišem program CnB i ekipu koja to vodi kao svojevrsnu avangardu, ne dijelim njihove stavove po ovom pitanju.

    Sa druge strane, za URA kao dio evropskih zelenih bilo je za očekivati da budu protiv. Da su tako jako protiv uslovili bi opstanak vlasti sa zaustavljanjem ispitivanja.

    Referendum kao oblik neposredne demokratije podržavam, ali na eventualnom referendumu bi glasao svakako za eksploataciju.

    E sad, nije da me ne zanimaju detalji ugovora (DPS ga valjda proglasio tajnom), kao i detalji o količini rezervi i načinima podjele novca i načinima kontrole koncesionara. Nemam ništa protiv upoznavanja javnosti sa detaljima i rasprava koje bi vodila struka.

    Svakako, ne mislim da oko krupnih odluka javnost ne treba da se konsultuje i da se nastavi sa praksom "dobro vam je to, mi smo ovo potpisali uslovi su super a ugovor je tajan"




    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 19-03-21 at 19:32.

  14. #61
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,117
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    465
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Ima li neko neki insajderski info... imamo li mi tu naftu ili gas ili kolika je makar vjerovatnoca da je imamo... ili je sve to na dugom stapu?

  15. #62
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,809
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Kakve smo nesrece taman cemo je nac...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  16. #63
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    Ima li neko neki insajderski info... imamo li mi tu naftu ili gas ili kolika je makar vjerovatnoca da je imamo... ili je sve to na dugom stapu?
    Ako ja ovo dobro čitam ovo je 50 milijardi kubika gasa, što je mnogo vrijednije od 144 miliona barela nafte.

    Mada ovo su samo 2 bloka od 13


    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  17. #64
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,117
    Thanks Thanks Given 
    426
    Thanks Thanks Received 
    465
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Ako uzmemo da si ovo dobro protumacio onda mozemo zakljuciti sledece

    Vidjeh da je kod Srbijagasa cijena m3 gasa oko 35-40 din (oko 30 eurocenti) neka bude da je sa svim troskovima proizvodnje, vadjenja, zaradama... oko 0.2 eur
    Onda dodjemo do racunice da je ovaj basen od 50 milijardi m3 vrijedan oko 10 000 000 000 eur-a

    Barel sirove nafte je oko 30$ sto implicira da je ovaj basen sa naftom vrijedan oko 4 320 000 $ ili oko 3 780 000 000 eur-a

    Sve u svemu ako i ostalih 10 zona budu slicne ovome, mozda nas Bog i pogleda i spasi

  18. #65
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by osvajaci pg View Post
    Ako uzmemo da si ovo dobro protumacio onda mozemo zakljuciti sledece

    Vidjeh da je kod Srbijagasa cijena m3 gasa oko 35-40 din (oko 30 eurocenti) neka bude da je sa svim troskovima proizvodnje, vadjenja, zaradama... oko 0.2 eur
    Onda dodjemo do racunice da je ovaj basen od 50 milijardi m3 vrijedan oko 10 000 000 000 eur-a

    Barel sirove nafte je oko 30$ sto implicira da je ovaj basen sa naftom vrijedan oko 4 320 000 $ ili oko 3 780 000 000 eur-a

    Sve u svemu ako i ostalih 10 zona budu slicne ovome, mozda nas Bog i pogleda i spasi
    Ako isto tako uzmemo da si i ti ovo dobro protumacio, bojati se da tek onda pocinju nase muke. Prilicno bogati resursima, a mali, onda bi bas Bog trebao svakodnevno da motri na nas, a ne samo da nas pogleda.

  19. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,833
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Post broj #54

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #67
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ako isto tako uzmemo da si i ti ovo dobro protumacio, bojati se da tek onda pocinju nase muke. Prilicno bogati resursima, a mali, onda bi bas Bog trebao svakodnevno da motri na nas, a ne samo da nas pogleda.
    mislis malo gradjanskog rata pa da dodje nato i ameri ko mirovnjaci pa da se ljudski iscrpe naftu bez nadoknada

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  21. #68
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    507
    Thanks Thanks Given 
    384
    Thanks Thanks Received 
    96
    Thanked in
    78 Posts

    Default

    Ja da se pitam, a ne pitam se dogovorio bi se za ovo sa kinezima.

  22. #69
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kauboj24 View Post
    mislis malo gradjanskog rata pa da dodje nato i ameri ko mirovnjaci pa da se ljudski iscrpe naftu bez nadoknada

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    Ne znam sto je vama forumasima napravio taj nato da ga vezete za sve negativno. Odje na forumu je svojevremeno bila tema dje smo diskutovali o pristupanji Crne Gore tom odbrambenom i uzvisenom vojnom savezu, pogledajte malo tamo kakve sve mi benefite ostvarujemo clanstvom u nato pa onda pricajte.

  23. #70
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ne znam sto je vama forumasima napravio taj nato da ga vezete za sve negativno. Odje na forumu je svojevremeno bila tema dje smo diskutovali o pristupanji Crne Gore tom odbrambenom i uzvisenom vojnom savezu, pogledajte malo tamo kakve sve mi benefite ostvarujemo clanstvom u nato pa onda pricajte.
    nema

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  24. #71
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ne radi ovaj govnjivi Tapatalk kako treba pa ako me ko ne taguje ili fizički ne kucam ne vidim ni šta sam pisao, svaki put moram da se izlogujem itd baš opuča.
    Mišljenja sam da je referendum najbolja opcija jer mislim da ni Ura sa 5% podrške na državnom nivou niti ekološki aktivisti nemaju pravo da za ovako neku stvar odluče jer je javnost podijeljena. I podijeljena je sa pravom mislim. Tri godine se već bavim ovom problematikom, doduše dosta pasivno jer uglavnom Green home nosi taj dio i SOS za Montenegro ali sam upućen mislim dovoljno da imam jasno formiran stav i za referendum i za to da sam protiv eksploatacije.
    Zašto?
    Prvo direktan finansijski benefit CG u zavisnosti koga pitate ili koje cijene koristite pri modulima i broja bušotina trebao bi da bude u najgorem slučaju 30 miliona - najvjerovatnije 60 miliona a MKI kaže oko 100 miliona eura godišnje.
    Koncesioni ugovor u dijelu naftnog fonda tj prihoda je dosta dobar :
    300 eur po M2 bloka
    62-68% od neto profita kompanija koje eksploatišu te blokove
    54% porez na neto dobit
    9% porez na dividende
    To je taj skandinavski model koji je dobro implementiran.
    U regionu je rađeno oko 1500 testnih bušotina i sve zemlje jadranskog mora imaju gasne ili naftne bušotine osim nas što je sa tog ekonomskog aspekta veoma zanimljivo. Albanija ima u bloku u Draču najveću bušotinu a ima i na kopnu prihod od nafte i gasa im je oko 300 miliona dolara godišnje i ucestvuje sa oko 10% u ukupnom izvozu.

    Tako da sa te strane nema nekih nepoznanica, država ne ulaze ništa osim blokova, troškovi eksploatacije su na teret koncesionara tako da u principu mi bi trebali da imamo direktan prihod. Ja se iskreno i nadam da će naći samo gas a da nafta neće biti moguća za eksploataciju pa bi taj gas otvorio i neke mogućnosti za Bar kao grad i za CG uopšteno.

    Sa druge strane ja lično sam protiv bilo kakve eksploatacije nafte, tačka.
    Prvo što se ova bušotina vidi i vidjece se svaka iz BD i Bara što je užasno za turizam.
    A drugo što je na koncesionaru da u slučaju izlivanja nafte ili havarije rješava problem (hahahahahhahahaha ) mi nemamo brodove niti bilo kakvu tehnologiju da spriječimo tj saniramo tako da bi se oslanjali na koncesionara da nas spasi jer bi posledice bile POGUBNE nikada se ne bismo oporavili a šteta bi se računala milijardama eura. Troškovi čišćenja stotinama miliona. Samo jedan litar nafte zagadi milion litara vode.
    Jesmo li spremni na taj rizik? Da nemamo nikakvu kontrolu da nam neko treći čisti ili da nas spasava od havarije.
    Da li će turisti željeti da dodju i gledaju na horizontu bušotine? Šta će se desiti sa živim svijetom itd?
    Čitao sam elaborate agencije za zaštitu životne sredine i sve je to na papiru ok, ali ok su i MHE po tim papirima a na terenu je nešto drugo.
    Veli renomirana kompanija CRBC koja je potpuno uništila Taru, skrenula joj tok, deponavala milione kubika materijala kao "obaloutvrde" i napravila štetu koja bi se u EU cijenila milionima dolara.

    Po informacijama koje posjedujem a koje nijesu zvanične pa se unaprijed ograđujem, raskid koncesionog ugovora koštao bi nas oko 100 miliona eura.

    I zato sam mišljenja da je najbolje da se činjenice posloze da se vidi šta i kako pa šta odluči narod neka tako bude.
    Mislim najmanji je problem podijeliti 10 ekipa na brodice i blokirati radove svako 2 dana, ali ako je volja većine građana da se ta nafta eksploatiše jer je pitanje koje je iznad svake politike neka tako bude. Ako je volja da se ne eksploatiše i da se plate penali neka tako bude.


    Što se tiče referenduma to je prelagan posao ova faza istražnog bušenja trajaće 4-6 mjeseci i poslije toga sigurno još godinu dok ne krenu sa izgradnjom platforme i odluče šta će.
    Možda i ne bude nafte i gasa tj možda ne bude moglo da se eksploatiše.
    I recimo da je Ura uradila sad što im programsko načelo nalaze i da blokira radove i uslovi to padom vlade mogli smo da platimo 100 miliona eura a da ne znamo da li se uopšte može eksploatisati
    One Ring to Rule them all...

  25. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  26. #72
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Koliko često se izlivaju naftne bušotine...? Je li se neka izlila u Jadranu i kako je riješeno...?

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  27. #73
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,891
    Thanks Thanks Given 
    1,482
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    485 Posts

    Default

    Stvar je u tome sto smo bi u bazenu ako bude neka velika havarija albanija ili hrvatska mi najebasmo svejedno... Ima i jednog i drugog inace ne bi se ista od ovoga pocinjalo radili su oni preliminarna istrazivanja mislim 2018 ili 19 i epilog je ponovni dolazak tako da...

    Sent from my SM-N9750 using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  28. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Koliko često se izlivaju naftne bušotine...? Je li se neka izlila u Jadranu i kako je riješeno...?

    Sent using Tapatalk
    Ovo je veoma kompleksno pitanje.
    Prvo i osnovno rizik ne leži samo u ispuštanju nafte zbog havarije na naftnoj platformi i ne ogromne katastrofe izlivanja nafte zbog havarije na naftnoj bušotini na Jadranu nije bilo.
    Rizik pored platforme leži u tankerima i neke od najvećih katastrofa ikada upravo su zbog nesreća i havarija na tankerima.
    Kako mi nemamo rafineriju u CG niti će je koncesionar praviti za njega je mnogo jeftinije da dovuče brod rafineriju i to povećava rizik od izlivanja ili nesreće i ovakve nesreće su zabilježene.

    Pored ovoga u Jadran se već svake godine manjim incidentima što vezanih za eksploataciju nafte što nevezano izlije oko 100k tona nafte(podaci EU).

    E sad postavlja se opet pitanje da li smo spremni na taj rizik?
    Postavlja se i pitanje recimo šta da radimo ako se nesreća desi u Drač bloku u Albaniji a to je jedan od najperspektivnijih blokova sa oko 2 milijarde barela nafte i oni neće stajati.
    One Ring to Rule them all...

  29. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by darko cfc View Post
    Stvar je u tome sto smo bi u bazenu ako bude neka velika havarija albanija ili hrvatska mi najebasmo svejedno... Ima i jednog i drugog inace ne bi se ista od ovoga pocinjalo radili su oni preliminarna istrazivanja mislim 2018 ili 19 i epilog je ponovni dolazak tako da...

    Sent from my SM-N9750 using Tapatalk
    To su bila geofizička i hidrografska istraživanja i nije da su tada tražili naftu nego su tražili najbolje mjesto za bušotinu.
    Ne možemo reći da su preliminarna i da su se vratili nego to je sve dio jednog procesa.
    Oni su uz pomoć tih očitavanja sada odabrali 2 pozicije za testne bušotine
    One Ring to Rule them all...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CS:GO u Crnoj Gori
    By risto13 in forum Game Server CG
    Replies: 27
    Last Post: 07-03-14, 11:35
  2. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 01:44
  3. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 22:51
  4. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  5. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 05:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •