Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 54

Thread: Ekologija, dijaspora, inicijativa i pitanje

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ekologija, dijaspora, inicijativa i pitanje

    Posto se skoro sve vezano za Crnu Goru, sadasnjost, proslost i buducnost pretvorilo u jednu odvratnu kaljugu kvazipolitike, intrige, kriminala i beznadja, a sve to je dovelo do katastroflane ekoloske situacije u Crnoj Gori, predlazem jednu laganu akciju dijaspore za ozivljavanje i ocuvanje prirode i eko-resursa u Crnoj Gori. Cilj akcije je da se od nasih ljudi u dijaspori prikupi novca, ideja, projekata, volje za volonterstvom i radom u Crnoj Gori i da se sve to kanalise 'pravim ljudima' u Crnoj Gori kako bi se konkretnim akcijama i primjerima pokazalo i dokazalo da postoji alternativa ovoj sumornoj i nezdravoj sadasnjosti. U kontaktu sa zemljacima koji vode www.montenegro.com sam dobio obecanje da ce i oni podrzati i pomoci inicijativu i omoguciti internet cosak za nju na tom sajtu, a pokusacu da stupim u kontakt sa ljudima koji vode i cafemontenegro da bi i kod njih bio postavljen link.
    Ideja je sledeca:
    a) Registrujemo svoju grupu/ udruzenje islejenika iz Crne Gore, a clanstvo imaju svi koji su iz Crne Gore i ne zive trenutno tamo nego u inostranstvu i otvorimo ziro racun tog udruzenja u jednoj od inostranih banaka.
    b) Novac koji se dobrovoljno prilozi se koristi za pokretanje i pomaganje ekoloskih projekata u Crnoj Gori.
    c) Nacin na koji i kome ce se dodjeljivati ta novcana pomoc ce biti definisan
    -konkursom i nagradom za najbolji ekoloski projekat/ ideju,
    -konkursom i nagradom za najbolji ekoloski poduhvat- ciscenje, obrazovne djelatnosti, posumljavanje, krcenje, poribljavanje, ocuvanje nacionalnih parkova i drugih prirodnih bogatstava Crne Gore itd.,
    -konkursom i nagradom za najbolje ekolosko drustvo u Crnoj Gori,
    -konkursom i nagradom za najbolje skolsko ekolosko drustvo u Crnoj Gori,
    -ulaganjem u poribljavanje nasih rijeka i nabavku razne divljaci za nase nacionalne parkove,
    -novcanom ili materijalnom nagradom za najbolje lovocuvare i ribocuvare u Crnoj Gori.
    d) Ideje/ projekti iz dijaspore ce biti predlagani resornom ministarstvu u RCG, a u zavisnosti od mogucnosti i finansirani novcem udruzenja.
    e) Organizovati dobrovoljne ekoloske akcije u toku ljeta kada je najveci broj nasih iseljenika na odmoru u otadzbini.

    Ako je u ovom trenutku u inistranstvu vise do pedeset hiljada iz Crne Gore i ako svaki deseti iseljenik bude ucestvovao u ovoj akciji/ projektima uz minimalne priloge od deset dolara/ evra godisnje (5000 iseljenika * $10= $50.000, sto i nije mala para), vjerujem da se moze uraditi dosta pozitivnih stvari. Na ovaj nacin mozemo zajedno sa nasim zemljacima u otadzbini poceti da pravimo one neophodne korake zajednickog i svekorisnog djelovanja gdje ce se skupiti pobornici razlicitih politickih ideja, etnicke pripadnosti, vjere i regionalne pripadnosti i raditi u korist svih onih u Crnoj Gori, onih trenutno van nje, a i buducih pokoljenja.

    Znam da ce se mnogi zapitati jesam li normalan, kakva je sad ovo prevara ili ko stoji iza svega ovoga- mozda i nijesam normalan, ali iskreno mislim da se na ovaj nacin svako od nas koji je u inistranstvu moze na jedan cist nacin ukljuciti u korisnu stvar za Crnu Goru. Sve ono sto nam smeta kod onih koji Crnu Goru danas vode ili su kandidati da je vode sjutra moze na ovaj nacin da se stavi u drugi plan, a da se istovremeno angazujemo za dobre i korisne stvari bez bojazni kojeg ce to politicara ili partiju da pomogne ili odmogne. Nije nikakva prevara, nije cilj uzimanje novca i ideja, skupljanje podataka ili raspolozenja nasih iseljenika nego iskreni pokusaj da sa daljine uradimo nesto korisno za otadzbinu bez uplitanja u dnevnu politiku.

    Ono sto me u ovom trenutku najvise zanima je raspolozenje svih vas po ovom pitanju, da li mislite da jedna ovakva inicijativa ima sanse i kakve sanse, da li biste bili spremni da je pomognete na neki nacin ili bar da ne odmognete i da li imate neki konkretan predlog sta i kako dalje odavde.

    Pozdrav svima.
    Last edited by Hari Krisna; 17-03-05 at 19:24.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    26
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default zdravos

    Naravno da se opravdava taj potez! ja mislim da nebi bilo nishta strashno ni da se mi izCrne Gore malo trgnemo po tom pitanju! Mislim da deset eura godishnje i nije mnogo!! Jedini problem je shto narod vishe ne vjeruje nikome i tezhko ce biti uboijediti ga da te pare ne idu nekom u dzhep!!!
    Postoji ekoloshka organizacija Zeleni CG ali ja nikako ne mogu da dospijem do informacije kako da chovjek postane njihov chlan!! Kada bi pare ishle na njihov rachun oni bi sigurno znali shta da rade sa njima jer su chlanovi ove organizacije stvarno elita sama po tom pitanju a izmedju ostalih i zhena od povjerenja Mishurovic mislim da se preziva! Ti pokusdhaj nenako da stupishu kontakt sa njima! Sve najbolje! Ne daj da te iko obeshrabri!

  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: zdravos

    Quote Originally Posted by Mirabilis
    Naravno da se opravdava taj potez! ja mislim da nebi bilo nishta strashno ni da se mi izCrne Gore malo trgnemo po tom pitanju! Mislim da deset eura godishnje i nije mnogo!! Jedini problem je shto narod vishe ne vjeruje nikome i tezhko ce biti uboijediti ga da te pare ne idu nekom u dzhep!!!
    Postoji ekoloshka organizacija Zeleni CG ali ja nikako ne mogu da dospijem do informacije kako da chovjek postane njihov chlan!! Kada bi pare ishle na njihov rachun oni bi sigurno znali shta da rade sa njima jer su chlanovi ove organizacije stvarno elita sama po tom pitanju a izmedju ostalih i zhena od povjerenja Mishurovic mislim da se preziva! Ti pokusdhaj nenako da stupishu kontakt sa njima! Sve najbolje! Ne daj da te iko obeshrabri!
    Obeshrabri? Pa kad me totalna nezainteresovansot nasih ljudi nije do sada obeshrabrila, nece ni od sada.
    Sto se tice Stranke Zelenih, pokusacu da kontaktiram sa njima, ali su oni, ako sto ti i rece 'elita' i to ona koja se bavi crnogorskim inostranim djelima, a ne ekologijom. Imaju oni i vremena i sansi i mogucnosti da se makar cuju, ali su preokupirani raspodjelama ambasadorskih i minostraskih mjesta, pa od njih i ne ocekujem niakakvu pomoc.
    Tebi pozdrav.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    908
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mogao bi kontaktirat MCF mediteranski centar fotografije u Bar,to je nevladina organizacija i mislim da raspolazu velikim fondom slika po tom pitanju,ipak mislim da jedna mala prezentacija slika na nekom sajtu izlozbi i tome slicno bi ""mozda"'izazvala pozitivnu reakciju ljudi iz diaspore. :!: :idea:

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka cast. Milo mi je sto imam istomisljenike. Sto se tice Zelenih, laufer nisi u pravu. Itekako su organizovani. Uskoro postajem njihov clan i imam neke njihove prospekte, statut, imena clanova... Covjece, organizotori toga su izmedju ostalog ljudi iz USA, Njemacke. Austrije, Francuske, Italije, neki nasi intelektualci, profesori i doktori nauka, koji imaju ideje, projekte, itd.
    Treba dovesti u pitanje to da li je CG ekoloska drzava, posto je samo 6% netaknutog zemljista, a treba 12% koliko sam shvatila, ispravite me ako grijesim. Medjutim, nas premijer je bio na imanju Rokfelera prije 2 nedelje i pokazao im clan Ustava u kojem pise da je Crna Gora ' demokratska, socijalna i ekoloska drzava' sto je nih odusevilo i iako ona nije medjunarodno priznata kao ekoloska drzava, samim tim sto to pise u
    Ustavu, cini je takvom. E sad ostaje da mi koji zelimo nesto da uradimo, stvarno i uradimo nesto.
    Kombinat aluminijuma, deponije smeca, Skadarsko jezero... iznerviracu se ako nastavim...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Phantom, ne samo reakciju iz dijaspore, nego i od ovih odavde.
    Jedan momak je prije nekoliko god. slikao Kombinat alminijuma, okolinu i ljude koji zive blizu i umiru od raka zbog prasine, zatim voce i povrce koje se tu gaji, to je sve crveno, zivotinje, ljudi, svi su crveni, covjece! Momak je napravio te slike i nije smio da ih objavi. Ili ih je objavio, pa je neka frka bila. Moja prijateljica i ja smo mislile da uradimo isto, ali **** ga, ne mozemo same nikako. Treba neka podrska. Zato mi je drago sto jos ljudi isto misli. :wink:

  7. #7
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dame moje i gospodo,
    Poslije dvonedjeljnog boravka po Crnoj Gori, porazen, uvrijedjen, tuzan i zalostan sam se vratio u ekoloski svijet. Katastrofa. Jedino fino, cisto i pristojno mjesto je bio avion MNA. Najprijatnije iznenadjenje- cisti, uljudni, prijatni, LIJEPI, hrana izvanredna, let ugodan. Hvala im.
    Podgorica- udvostrucila se od kada sam poslednji put boravio u njoj. Gradi se na sve strane, stihijski, bez plana, bez reda, ali se gradi. Zabezeknuo sam se kad sam vidio koliki hram se pravi pored crkve kojoj nista ne fali. U sred bijela dana, kafici su prepuni, ulicom se ne moze proc. Svi puse. Voze se bijesna kola. Putevi su koliko-toliko pristojni, ulice mnogo cistije nego u ostalom dijelu Crne Gore koji sam obisao, ali ipak prljave. Parkovi pregazeni, pretvoreni u parkinge i stovarista. Moraca nabujala, nosi svega i svacega, plasticne kese i flase, konzerve, zicu, djelove automobila i jos mnogo neprepoznatljivih stvari. Prljava obala i Morace i Cijevne. Ribnica na koju sam nekada isao u ribolov pastrmke je prepuna smeca. U restoranu Ribnica koji ima terasu nad rjecicom je cisto i mnogo prijatno. Sa terase se u vodi, pored naslaga smeca vidi i crveni tristac i bijela hauba nepoznatog porijekla. Pitaju me djeca kad ce to cistac da makne, a konobar se smije i kaze da to ne smije niko da mu dirne. To mu je, kaze, stimung, da gleda u tristaca, a vozi audi, te da mu je prosto fino kako je 'uspio' u zivotu.
    Cetinje prilicno prljavo. Lose vrijeme nam nije dalo da zvijerimo naokolo, ali ono sto smo vidjeli je sve propalo. Zali se prijatelj da na cijelom Cetinju od vise do deset hiljada ljudi nema vise do nekoliko stotina zaposlenih. Drugi ga pita da li je to razlog sto se ne obradjuje zemlja po Nahiji i sto nece niko da radi zemlju. Meni se smiju kad pricam o ekologiji- kakva crna ekologija, mi hljeba nemamo.
    Platije- ko voli uzbidjenje, toplo mu preporucujem da posjeti kanjon i sve njegove znamenitosti, naravno sa cijelom porodicom, sto dodaje na uzbudjenju. Radi se jos, kazu, a ko radi Bog pomaze. U nasem slucaju, u Platijama nek Bog pomogne one koji prolaze pored rada. Put je u katastrofalnom stanju, tj. putevi sjeverno od Podgorice su u katastrofalnom stanju. Kao da sam presao na neki drugi kontinent kada sam se zaputio na sjever. Prljavstina na svakom koraku, a sto najvise privlaci paznju su ogromne kolicine starih automobila odbacenih niz kanjon u Moracu, Taru, ili Lim.
    Tara- nasa divna, cista i bistra Tara. Prljava, bas kao sto i prilici suzi Evrope. Malo ispred Kolasina ima svega na obalama, od plastike u raznim oblicima, do karoserija i tockova.
    Lim- moj Lim. Muskarcina prava. U akciji lokalnog sportsko-ribolovnog drustva i srednjoskolaca je u toku jednog vikenda izvadjeno iz Lima vise do 400 olupina automobila i to samo u dijelu koji prolazi kroz grad Berane. Vise do 400!!!!! Ribe ima slabo, pastrmke vise ni u prici. Smece, prljavstina, raznorazni dokazi i pokazatelji nase tranzicije i proevropske orjentacije su vidljivi na svakom koraku i na svakoj obali.
    Sve u svemu- KATASTROFA!!!!!!!!
    Na svaku moju pricu, tj. pokusaj price o potrebi ozdravljenja okoline, prirode i popravci sadasnjeg katastrofalnog stanja kao odgovor sam dobijao price o partijskoj pripadnosti, o parama, lopovima, brizi i nebrizi i slicnom. Na moju pricu o novcu koji bi mogao da se skupi za ekoloske projekte sam dobijao price o mogucim lokalnim ulaganjima, obrtu i vellikoj zaradi. Zalosno i tuzno. Totalno sam razocaran, povrijedjen i obeshabren zatecenim stanjem. Razvoj ekoloske svijesti i popravka katastrofalnog stanja je posao koji ce potrajati za nekoliko generacija. Nek nam je Bog u pomoci.

    p.s. Raspitivao sam se sta je potrebno da se registruje ekolosko udruzenje iseljenika i jos cekam na odgovor. Kada odem sledeci put, nadam se da cu imati neke konkretnije informacije. Pozdrav svima i nek svaki od Vas radi i pokusava da mijenja stvari. Svaka rijec i svaki postupak je dragocjen i ima vaznosti. Na moje insistiranje da bacim plasticnu kesu u korpu za otpatke su mi se mnogi smijali, ali su kasnije ipak i sami isli i bacali u korpu pored koje je velika hrpa smeca. Ciao!!

  8. #8
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice zelenih oni postoje samo da bi od vlade kao NVO dobijali najvece sume NIZASTA!
    Sto se njih tice oni bi za lijepu sumu u dzepu posadili nuklearke sirom Crne Gore!
    Ne znam kako bi ih nazvao a da mi ne obrisete post!

  9. #9
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prodjoh letimicno-nisam sve postove procitao... Pozdravljam ideju. E stvarno qkavna nasha drzava u kojoj je ideja o potapanju 12km Tare proshla i ide u razradu u kojoj zaustavish zenu koja je bacila papir od bureka na sred ulice i kazesh joj "Izvinite-ispao vam je papir" a ona ce na to "Ma nije ispao-ja sam ga bacila"-plach ili smijeh? Mislim da su kod nas potrebne ne samo akcije, kojih je bilo i gdje su razne organizacije dodavale po kamencic za stub eko-drzave, nego je potreban i kakav edukativni program za mijenjanje ovakve svijesti ljudi jer to mora da bude vezivni materijal za sve te doprinose inace na kraju ispada sizifov posao. Pogledajte shto su uradili od Drobnog Pijeska (Rezevici)...dobro nisu napravili put da mozesh kolima u more da udjesh UZAS

    U CG, npr-ja ne znam ni za jednu biciklisticku stazu...kad idesh biciklom kroz grad glava ti je u torbi... Prolazilo mi je kroz glavu...zar CG ne bi mogla da napravi barem neko svoje biciklo ako ne i eko-mobil, trotinet... Eto ga Radoje Dakic nagrdjen-moglo se razmishljati i o takvim stvarima ali moze i dalje! U CG su monopol i korupcija jedan veliki problem i jedna strashna kocnica za prolaz ideja i projekata. U svakom sl. vrijedi pokusati uvijek...

    Nadam se da se nece odustati od domena i ove inicijative jer je potrebna jedna baza ideja-potrebni su kontakti sa institucijama, organizacijama koje bi dale podrsku tome i potrebni su svi ljudi koji mogu ostvariti kontakte i sa stranim organizacijama i ljudima koji mogu pomoci u cijeloj stvari. Ovdje, u Bariju, ima jedan institut koji se bavi razvojnim projektima i koji je cesto dobijao projekte iz EU... Prosle god je bila jedna ideja o razvoju i ocuvanju malih sredina (na svakom planu...ekoloska i kulturna zastita...razvoj mikro preduzeca, sprecavanje migracije ka gradovima...)na nivou Jadranske regije...vrlo zanimljivih ideja je bilo...Na kraju nisu uspjeli da dobiju pare za to od EU...proshao je neki drugi projekat ali bi trebalo da ga ponovo prezentiraju i postoji mogucnost da ga dobiju ove ili sled. godine. Ti ljudi su raspolozeni za uskakanje u svaku takvu konstruktivnu ideju i sposobni su dosta i mislim da mozemo na vise strana naci takvih institucija koje nam mogu biti od pomoci samo da se aktiviramo!
    aj ti :)

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treba tu poceti doslovce ispocetka.
    Prvo nikakvi konkursi i nagrade za bilo koji projekat, jer ce se novac potrositi na organizatore, autore, nagrade, da bi na kraju dobili projekat za kojeg realizaciju opet ne bi bilo novca pa bi trebali uzeti kredite, preko kojih bi se zaduzili do grla, a promjenilo se ne bi nishta... Kao prvo treba promijeniti misljenje ljudi u temelju, pocevsi od doma, da bi se nastavilo u skoli i zivotu samom. Na domovinu treba gledati kao na svoj stan. Ako u njemu ne bacash po tlu cigarete, konzerve, plasticne boce....nemoj to raditi ni van njega. Postoje kontejneri za papir, staklo, olovo, a ako ih nema treba ih nabavit. Divlja smetista po drzavi ce polako nestati preko javnih radova, a odmah za pocetak treba tamo staviti kontejnere, koje treba redovito prazniti.
    Treba uvesti drasticne kazne za svako trovanje okoline, pocevsi sa tvornicama pa sve do pojedinca.
    Zar je tako tesko ako idesh na piknik nekamo u prirodu ponijeti sobom vrecicu ili dvije za smece, pa iste kasnije baciti u kontejner? Zar je tako teshko ono sto je organskog izvora zakopati?
    Isto tako moze drzava sakupljanje tog smeca stimulirati sa otkupom. Ako sakupish, mislim da 10kg papira, nece past jedno drvo. To su akcije u osnovnoj skoli pa si tim putem skolarci zarade za izlet.
    Zar je stvarno treba ziletke bacati u WC, razbijene boce i karoserije starih auta u rijeke? A jedna kap motornog ulja unishti 100 litara pitke vode!!!!!!

    I konacno pitanje: ZAR CE NOVCANA POMOC DIJASPORE ILI INOSTRANI KREDIT SVE TO RIJESITI, ZAR JE SAMO U TOME PROBLEM?

  11. #11
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    26
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prodjoh zaista letimicni kroz ovu diskusiju. Bila sam prosle godine posle cetiri godine u crnu goru ljudi zar nece niko da otvoreno kaze ( HVALI OBICNOM NARODU KULTURA ) politicari treba da rade svoj posao nerade ga kako treba to je jasno , no nemojmo mijesati stvari pa nece doci politicar da im ocisti dvoriste ( TO JEDNOSTAVNO NIJE ZA DISKUSIJU)jer bi se morao roman pisat i nebi bilo dovoljno . Kada bi se svaki gradjanin civilizovano ponasao i nosio papiric u dzepu da ga kuci baci u smece sve bi to drugacije izgledalo .( JAD I TUGA) A TAKO NESTO DA IMA BILO KOJA DRZAVA U EVROPI ZIVJELO BI KOMPLETNO STANOVNISTVO OD MORA . LIJENJOST LIJENJOST LIJENJOST A ONDA CEKAJU DA SVE IMAJU SERVIRANO NA ZLATNOM PLADNJU

  12. #12
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    26
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Toliko sam ogorcena molim vs podjite od zete prema podgorici bice vam sve jasno to. to je samo jedan maleni tuzni primjer od mnostva A OCE TURISTE misle da je neko svinja pa ce se brckati u blatu. znate sta tu na prvom mjestu pod hitno treba uraditi donijeti takav zakon da svaki onaj ko baci papiric na ulicu zavrsi u zatvor . no boim se da ni to nebi pomoglo jer svi bi otisli tamo jer se neradi puno

  13. #13
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    26
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    NEMAR _ NEKULTURA NEMAR NEKULTURA JEDNAKO (PRIMITIVIZAM) NEMOJ SAMO DA NEKO POMISLI DA SAM IZ NEKE DRUGE REPUBLIKE PA ZABIJAM EKSERE U ZDRAVU NOGU NE I JA SAM IZ CRNE GORE NAZALOST PA ZATO JOS VISE ( BOLI)

  14. #14
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pitanje ekologije je pitanje primara, osnove koja je se kod nas jos ne dovodi dovoljno u red . Tuzno i tragicno i bolno je da neko kao sto je covjek koristi druge za svoju potrebu. Bio to mrav ili nesto vece nebitno je..promijenio je tok promijenio je desavanje koje nije bez zrtava. Dati nekome pravo da koristi da prilagodjava desavanje prema sebi jeste nepravda i zlocin onome kome se nanosi. Sporan nacin, zivljenje kod nas odnosenje prema prirodi jeste prvo i pitanje rukovodstva odnosno vlasti, organizacije koja upravlja na ljudima i prirodom.Za vlastiti interes covjek je oduvijek nemario ostale jer nam je to u u krvi i zato vrijeme ucenje treba biti upuceno ka boljem cilju osnove, boljem shvatanju cijeline koja nije beznacajna. Na vlasti i narodu jeste da bira kako ce da zivi sto ne znaci da moze kako zeli. Upravo rukovodjenje segmentima bi trebalo i mora da bude bolje za raznolikost ove nase lijepe zemlje koja se ne pita niti moze da zabrani to sto joj cinimo. Treba da se pitamo sto i ne radimo; da li to lose desavanje moze imati poslijedice na nasa pokoljenje a kamoli na biljni i zivotinjski svijet. Kao sto vec negdje rece Moderator da je potrebna edukcija da bi se povecala svijest odnosno odgovornost, koja se vremenom stvara.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvo je potrebna inicijativa i onda dobar projekt razradjen na faze. Ne mozete vjerovati kako to brzo ide kad se jednom zna gdje i kako poceti i kamo odvoziti smece i druge otpatke. Treba gledati na cjelu drzavu, a rjesava se segment po segment. Ne vrijedi nista ako cistis rijeku i uzu okolinu u nekom gradu, to se radi sve od njezinog izvira pa nizvodno :wink: A sta to ja vama pricam, znate sami...

  16. #16
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    mozete odje vi da pricate do mile volje nikada nishta uradjeno nece biti u cg dok se ne srede pravne regulative i pocne sa naplacivanjem kazni i tacka na to treba ici za to se treba boriti shto se tice organizacija u Cg nevladin sektor je taj koji narushava sve shto postoji jer postoji par hiljada nvo preduzeca koji su tu samo da uzmu pare i sl ako ishta ocete da radite prvo shto treba jeste da se obratite REC-u jer njega je EU postavila oni znaju naujbolje info o svima u cg po pitanju ekologiju i PRONIJU al sad se proni drugacije zove mislim da se SYD il neshto tako ,tako da te pare ako se skupe iz dijaspore i dodju odje na neciji racun zbgom sa njima treba organizovat ljude gore skupit pare i platiti adovkate i podnijet tuzbe protiv ljudi u cg odgovornih za takav haos u ekologiji pa da vidite i zahtijevat da se vrate eko patrole i kazne za takve stvari i castiti uz tio javno komunal;no ljude koji po cio dan krv pushtaju po cg da sve bude cisto i rade najposhetniji posao u cg da bi nama bilo fino
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bas jadno sto ovaj podforum jedva radi,a toliko samo tema postoji,od kojih su neke alarmantne po CG...

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Zanimljivo...Cisto info.

    Ekoterapija - Setnja u prirodi lijek za dušu i tijelo

    Šetnja prirodom ublažava depresiju i vraća samopouzdanje, pokazalo je istraživanje koje je sprovela grupa engleskih naučnika koje se zalaže da "ekoterapija" postane ravnopravna sam ostalim vidovima liječenja.

    Kod više od 71 odsto ispitanika nakon "ekoterapije", odnosno šetnje prirodom, nivo depresije je opao, dok je samopouzdanje poboljšano kod više od 90 odsto ispitanika.

    Istraživanje pod imenom "Ekoterapija: zeleni priručnik za mentalno zdravlje", sproveli su istraživači sa Univerziteta u Eseksu, na istoku Engleske. Oni su došli do otkrića da je za bolje psihofizičko stanje pacijenata dovoljno i samo 30 minuta šetnje prirodom svakoga dana.

    "Ne kažemo da ekoterapija mora zamijeniti lijekove ali bi trebalo da se raspravlja o toj temi, posebno ako se uzme u obzir činjenica da je brojnim osobama pristup antidepresivima ograničen", rekao je Paul Farmer, direktor britanske organizaciji "Mind" specijalizovane za probleme mentalnog zdravlja.

    On je rekao da oko milion Britanaca, izmedju 16 i 75 godina, pati od depresije, koja je direktno odgovorna za 70 odsto samoubistava, a 2,7 miliona od anksioznosti.
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg -SCG-
    Posts
    138
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zar jos niko nije dosao do zakljucka da je nasa Crna Gora silom prilika (neprilika) ekoloska drzava?
    Pa pogledajte samo koliko se giganata od fabrika pozatvaralo zadnjih 17 godina (zaboga zasto? ) pa jednostavno nema od cega se ni zagadit okruzenje kad su nam ti isti profesionalci, politicari, profesori i experti pozatvarali velike fabrike i ostavili narod na ulicu.

    I sad ocete da mi bijeda od naroda razmisljamo o tome kad narod nema sto jesti. ....

    Cijenim vasu inicijativu i sve je to super ali u ovakvom okruzenju sa ovakvim ljudima na vlasti nema sanse!
    "kazu, da me varas da se vidjas s drugim tajno, kazu mi da bice sutra nase vece oprostajno..."

  20. #20
    renaissance Guest

    Default

    Prvo, ovom narodu treba utjerati strah u kosti.Kad bi bacanje otpadaka pocelo po dzepu da im udara , i utice na njihov vec oskudan budzet , dobro bi se zamisli da li bi sledeci put ponijeli svoje smece do kontejnera , ili bi ga odlozili na sred ulice.Ne volim da se ovako izrazavam , ali nas narod je stoka, jer nema elementarnu higijenu prostora u kojem zivi.Jer nije samo kuca ,ili stan nas zivotni prostor , vec se on odnosi na 'malo' sire prostore.Da je srece , to bi drzava trebala vec uveliko da kaznjava .Jer , ako mogu da se naplacuju kazne zbog nevezivanja pojasa u toku voznje , mogu i zbog ovakvih stvari.

    Tuzno mi je bilo zimus kada sam prolazila preko Milenijuma , i vidjela kravu kako pluta po Moraci...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    www.pcnen.com : Klimatske promjene - izrečene posljednje opomene

    Na kraju jednonedjeljne konferencije o klimi, Svjetski savjet za klimu je objavio četvrti, završni dio izvještaja, u kome je osnovna konstatacija - da se klima mijenja zbog aktivnosti ljudi.

    Na izvještaju je radilo oko pet hiljada naučnika, a na konferenciji u španskom gradu Valensija učestvovali su predstavnici 150 zemalja.

    Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun je rekao da najnoviji izvještaj predstavlja dosad najveći podsticaj za postizanje ključnog dogovora o mjerama koje je neophodno sprovesti na svjetskom nivou.

    Predsjedavajući ekspertskog panela, Radžendra Pačauri (ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir) rekao je da će, uz povećanje temperatura vazduha i okeana, doći do ubrzanog topljenja snijega i leda i povećanja nivoa mora u svijetu.

    Preti nestajanje 30 odsto životinjskih vrsta i mogu se očekivati sve snažniji i češći olujni vjetrovi, kao i nestašica vode.

    Najnoviji izvještaj se smatra za posljednju riječ u raspravi o klimatskim promjenama i poziva na drastično smanjenje emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    London
    Posts
    414
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad smo vec kod emitovanja gasova dovoljno je samo pogledati Combinat Aluminijuma i pustaru koju je ostavio svugdje u neposrednoj blizini i ostale stetne afekte koje ima na sirem podrucju.
    Kada duva juzni vjetar onda zasipa veci dio Podgorice i Zetcku dolinu a kad sjeverac udari onda sve nosi prema Skadarskom Jezeru i Malesiji.
    Imam rodjake koji zive u okolini Aluminiskog od kojih je barem jedan clan porodice obolio ili umro od raka,da ne pricam o padu imuniteta kod najmladjih,leukemiji,asmi, i ostalim oboljenjima disajnih organa koje su usko povezane sa nezdravom zivotnom sredinom.
    Dok neko na bilo koji nacin ne uspije da natjera zvanicno Crnogorsko rukovodstvo a preko njih uvede zakone o zastiti i cuvanju zivotne sredine nasi gradjani ce biti na milost i nemilost raznim olijarhima stranim i domacim koji naravno zive negdje daleko na privatnim egzoticnim ostrvima.
    Pogledajte samo ljudi sto se vuce nasim drumovima cudi me da niko ne primjecuje koliko se starih auta uvezlo kojih se je Evropa rijesila tako sto su nam jeftino prodali ekolosku bombu koja svakim danom postaje jos veci problem.
    Da bi se jedno takvo auto da kazem recikliralo ovdje u Engleskoj vlasnici moraju da plate i do par stotina eura a kod nas se prodaju za dobre pare?
    Necu da vas davim ali ta vozila ne prolaze ekoloske ateste koji su dio tehnicke ispravnosti auta i ne mogu se voziti nigdje po EU.To sto im iz auspuha izlazi crni dim i gar to je izgleda svima ok samo jeftino da se vozimo i da svi imamo auto??
    Prodjose i ovi blagi dani,ok znam da je tradicija i religija nekome veoma vazna posebno dolje kod nas.Ali ljudi dokle ce kidati i silovati nase ionako jadne i devostirane sume tako sto ce brati najplemenitije drvo kao sto je hrast!Zar se svi ti odjednom religiozni ljudi ne zapitaju ili barem zainteresuju koliko treba jednom Hrastu ili kod nas tkz Badnjaku da izraste do te velicine?
    Naravno biraju se i kidaju najljepsi primjerci,jedne godine onako za promjenu neka pocnu nalagati drace i kupine ali ne kod nas se nekako unistava ono sto je najljepse i najpleminitije zato smo vjerovatno i gdje smo?
    Zato treba uvesti Ekologiju kao nastavni ispit od malih nogu i barem spasiti ove mladje generacije jer od starijih sacuvaj boze.....
    Last edited by Kapo; 09-01-08 at 20:42.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    podgorica
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default vrijeme je za akciju!

    dragi moji,

    prije svega, jako mi je drago da cujem/citam glasove razuma. svaka cast!

    ja imam 31 godinu i studiram shiatsu u zagrebu. ova skola (jedna od najcjenjenijih u evropi), je dio medjunarodne skole shiatsu-a cije je sjediste u kientalerhofu (svajcarska), i djeluje u okviru ustanove "makronova", u zagrebu.

    ova ustanova je nastala prije 20-ak godina iz potrebe grupe ljudi za unaprjedjenjem kulture zivljenja. svi programi koji se provode u makronovi su stavljeni pod zajednicki naziv "osobna ekologija", polazeci od pretpostavke da je sam covjek ugrozena vrsta, te da je potrebno izgraditi novi zivotni stil na kvalitetnom nasljedju, novim spoznajama te duhovno i ekoloski osmisljenim modelima zivljenja.

    u skoli koju pohadjam predaju neki od svjetski poznatih i priznatih strucnjaka (ilustracije radi, tretmani kod njih se zakazuju mjesecima u naprijed). sama teorija nije previse obimna, ali je uslov za sticanje diplome da od pocetka skolovanja mora proci najmanje 3,5 godine do izlaska na ispit. to je zato jer zvanje shiatsu prakticara ne podrazumjeva samo poznavanje rasporeda akupresurnih tacaka, vec se od njega ocekuje da prodje proces duhovnog sazrijevanja i samospoznaje. ovaj proces osvjescenja dovodi do spoznaje da su covjek i priroda jedno, i da svaka promjena u prirodi ima direktnog uticaja na samog covjeka...

    mogao bih jos puno da pisem o ovome ali se bojim da ne gnjavim mnogo.

    kao sto rekoh, raduje me da je pokrenuta ova tema, i da je toliko ljudi uzelo ucesca u njoj. dakle, ima nade...

    ja imam jednu ludu ideju: radi se o osnivanju EKO SELA. obratite paznju, ne ETNO, vec EKO. Ekosela su modeli ljudskih naselja koja imaju nizak utjecaj na okolinu, koja su održiva i koja zadovoljavaju ljudske potrebe. Nastoje smanjiti svoj ekološki otisak kroz namjernu jednostavnost i korištenje ekoloških principa dizajniranja. Ekosela nastoje spojiti ekološke principe dizajniranja i tehnologije sa socijalnim strukturama koje obuhvaćaju sve članove i članice zajednice.

    “Ekosela su najnovije i najpotencijalnije namjerne zajednice. Ona ujedinjuju dvije temeljne istine: ljudski život je najkvalitetniji u malim, podupirućim i zdravim zajednicama. Jedini održivi put za čovječanstvo je u oživljavanju i razvijanju tradicionalnog života u zajednici. Pokret ekosela je najobećavajući i najvažniji pokret u cjelokupnoj istoriji.” Dr. Robert J. Rosenthal Profesor filozofije Hanover College

    mozda ovo nekome zvuci suludo? vjerujte mi mnogo je lakse nego sto izgleda. najvazniji su ljudi koji imaju volju za tim, sve ostalo je stvar formalnosti.

    ja imam volju.

    vjerujem da nisam jedini....

    p.s. trenutno radim besplatne tretmane shiatsua pa ako je neko zainteresovan neka se slobodno javi. do sad nije bilo zalbi :o)

  24. #24
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cetinje - Dolina Bogova
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kakva crna ekologija?ljudi osvrnite se oko sebe...nema toga u nasu crnu goru.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 02-11-10, 18:45
  2. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 12:20
  3. Referendumsko pitanje i kvalifikovana većina?
    By Libertas in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 249
    Last Post: 10-02-06, 16:43
  4. POCECI PARLAMENTARIZMA U CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-04, 09:05
  5. U Potocarima ukopano novih 338 zrtava cetnickog genocida
    By Kralj Tvrtko in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 30
    Last Post: 12-07-04, 06:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •