Page 5 of 84 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast
Results 101 to 125 of 2083

Thread: O motociklu...

  1. #101
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo da dam skromni doprinos temi

    S'obzirom da se malo vozikam motorom, svom sinu sam kupio prvi motor kad je imao 10-ak godina ...sada ima 16 (IPO , kako on voli da kaze ) i skoro sam mu kupio CETVRTI motor !

    Zasto cetvrti? Zato sto smo isli postepeno i sa kubikazom , a i sa "gabaritom" motora ( a i sina mi ).

    Dok nije polozio (u Januaru je napunio 16 i vec isti dan je poceo sa casovima ) imali smo dogovor da nikako ne izlazi "u saobracaj" van naselja. Tako je i bilo...uvijek je ispostovao dogovor.

    Sad je vec druga prica....motorom ide u skolu ...u grad....kad je meni muka da palim auto - posaljem njega ....

    Ono sto mi je cilj, a mislim da sam na dobrom putu, jeste da ga naucim da zavoli PUTOVANJA , a ne voznju motora po gradu. Za ova 3 mjeseca ljeta smo bili: 1. do Budve; 2.do Manastira Moraca; 3.do Niksica (lake fest se morao ovjerit )i do Albanije (Tamare -"Albanske Alpe" ).

    Ne znam....vjerovatno neko pomisli da sam los roditelj , ali ....sta cu ....samo neka je on zdravo i da ima dovoljno pameti u glavi
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  2. #102
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Svaka čast, to je ispravan pristup... Bolje da nauči od tebe kako ispravno i sa poštovanjem da se ponaša prema motoru, nego npr da mu zabranjuješ pa da sjutra bez tvog znanja sjedne sa nekim drugom na motor... Nego, što ti vozi sin? Po koliko si mu povećavao kubikažu?
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  3. #103
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad je na 125....Honda Varadero .
    Počeli smo sa Orion (kroserica)...pa Generic (super moto)....onda Derbi Mulhacen (nesto kao caffe racer) .



    Last edited by Tattoo; 22-09-16 at 17:03.
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  4. #104
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,754
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Svaka cast druze!
    I tebi i malom
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  5. #105
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Pa super, to je ta evolucija, postepeno I super je Mulhacen bio, mada je ovaj Varadero najbolja varijanta za neki dnevni izlet, fin motorcic...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  6. #106
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Incognito View Post
    Pa znaš kako, što se tiče skutera, mnogo manje ljudi nose opremu, da ne kažem nikako... Pritom mislio sam na skutere poput T-Max ili GP800, koji i te kako razviju 100km/h, u možda ne 3 sec, ali podjednako brzo kao većina motora 600-800ccm... Ja vozim Teneru 660, i lagano me opuvaju... I onda te negdje uhvati kiša, pritom lošije gume i manjeg promjera... Suština moje priče je da ljudi imaju to mišljenje kako je skuter bezazlen, a veći motor potpuno opasan, a u oba slučaja dovoljna je samo jedna jedina greška i nema te... Ja se lično puno sigurnije osjećam na velikom motoru... Prije me svakako primjete i sklone se, ne zaobilaze me putem po svaku cijenu, sigurnije se osjećam po kiši i lošim uslovima puta... E sad, je li praktičniji skuter, održavanje, potrošnja itd - jeste... Da li bih ga vozio? Ne bih


    On jeste klasifikovan kao maxi scooter, ali zapravo je on mnogo vise od toga. 560 ccm nije skuter. To je ozbiljna kubikaza vec.
    Sto bih volio jednog dana da imam, kad budem imao para i vremena za sve to, je jedan BMW GS 1200 automatik, ne znam da li postoji automatik ali ako postoji, onda njega. Ako ne, manuelni, naucice se.

    A do tada Yamah Xmax 400 ce biti sasvim dovoljna i odlicna.
    Poceo sam i ja sa 125 ccm, Kymco PeopleS 125. I jos ga vozim. Strasan skuter, jak kao zmija a mali, po gradu je bez premca. Mada sam isao s njim i do Lovcena, Rijeke Crnojevica, Plavnice...
    Imao sam sa njim do sad 2 ekcesa, ne mojom greskom ali srecom se sve zavrsilo bez problema. Imam dobru kacigu, koja je kostala blizu 200e, i to je sve sto od opreme imam. Mislim da za grada nije potrebno full oprema.
    E nekad ako naleti Xmax400, kupio bih profesionalnije nesto.

    Ne bih bjezao ni od BMW C650, ali su to vec ozbiljne pare.

  7. #107
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Dušane, bez da te išta uvrijedim, nisam siguran koliko dobro poznaješ današnje tržište motocikala, kao ni njihove tehnološke karakteristike...

    Upravo si sam potvrdio moju priču, rado bi vozio nešto jače, poput X-Max, C650, itd, a nisam siguran da bi za tu brzinu nosio odgovarajuću opremu kao na "pravom" motoru... Jer je to i dalje "skuter"... Ako misliš da po gradu ne treba ništa više od toga... Zavisi... Imam par poznanika koji su sa motorom obišli pola Evrope, i na kraju su imali glavu izgubiti u sred grada... Da nisu imali opremu, ne bi pretekli... Ako imaš skuter koji za par sekundi razvije 100km/h, dovoljno je samo jedan jedini dan da nemaš opremu, da te uhvati kiša, da ti neko izleti, da daš jače gas, i ćao... Na 125 kubika je druga priča, jer nije agresivan na gasu, ali opet je dovoljno opasan ako ne paziš... Moja preporuka je da za 20-30 eura uzmeš neke gradske kožne rukavice... Jer i pri maloj brzini ako padneš, ono u mjestu, prvo ćeš se dočekati na ruke... Ako si ikada pao, makar i na košarci, na ruke znaš koliko se lako ogule i koliko sporo zarastaju...
    BTW, BMW R1200GS nema automatik... Za sada... Možda bude u nekim narednim godinama... Zašto baš R12GS? Obrazloži
    E da, kad smo kod T-Max i ostalih skutera u cjenovnom rangu oko 10.000e... Za te novce, Honda NC750X DCT (automatik), pravi motor, pravo uživanje... A ostane ti i oko 3000 eura da trošiš na opremu i gorivo...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  8. #108
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne poznajem tako dobro kao ti, u pravu si. Od skoro sam ljubitelj motora i od skoro i vozim. Nekih godinu dana.
    Mog kimka vozim po gradu samo i par puta sam dalje sa njim isao i to je to. Imam rukavice ali njih koristim kad je hladnije vrijeme. To za pad i guljenje si u pravu.
    Kad bih uzeo nesto jace i agresivnije uzeo bih i opremu ozbiljniju. Ne treba obrazlagati zasto.

    Pitas me zasto R1200GS? Zato sto mi se dopada. Ima ga moj poznanik, platio ga oko 20k novog. Samo rijeci hvale.
    Vozio ga nisam ali je masina i motorcina na izgled, i ne vjerujem da moze biti los ili slicno, i da ti mozes imati neki argument da ne valja.

    Vozio sam Yamahu vise puta, XMax 250, dobar maxi scooter, ali bi mi vise odgovarala 400. Onda bih mozda sa njom isao malo dalje, po okruzenju. Ko zna.
    A R1200GS i ostali iz te kategorije nisu motori koji se voze do prodavnice.

  9. #109
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,849
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Onda ti meni kazi, u cjenovnom rangu xmax-a 400, sta je bolje za uzeti? Navedi mi neki? Nisam veliki poznavalac drugih marki, osim eto kimka.

  10. #110
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dusan. View Post
    Kad bih uzeo nesto jace i agresivnije uzeo bih i opremu ozbiljniju. Ne treba obrazlagati zasto.
    Nije bitno jel agresivan motor ili ne, bitno je da ti mozes uvijek pasti sa istog i ozlijedit se.

    Ja uvijek nosim kacigu, fluorescentnu majicu na biciklu a nije agresivan. Moram i rukavice nabavit za ljeto.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  11. #111
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,850
    Thanks Thanks Given 
    1,146
    Thanks Thanks Received 
    1,064
    Thanked in
    515 Posts

    Default

    Е та флуоресцентна је једина ствар што на себе не бих никад ставио.
    А да се разумијемо, планирам фул тркачко одијело да узмем😁

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Sate sate sate

  12. #112
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Titograd, Montenegro
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Idemoooo, Japan MotoGP...

    Sent from my Redmi Note 3 using Cafe Del Montenegro mobile app

  13. #113
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,088
    Thanks Thanks Given 
    882
    Thanks Thanks Received 
    276
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    A sto ne Austria GP??
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  14. #114
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,485
    Thanks Thanks Given 
    203
    Thanks Thanks Received 
    675
    Thanked in
    297 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Incognito View Post
    Dušane, bez da te išta uvrijedim, nisam siguran koliko dobro poznaješ današnje tržište motocikala, kao ni njihove tehnološke karakteristike...

    Upravo si sam potvrdio moju priču, rado bi vozio nešto jače, poput X-Max, C650, itd, a nisam siguran da bi za tu brzinu nosio odgovarajuću opremu kao na "pravom" motoru... Jer je to i dalje "skuter"... Ako misliš da po gradu ne treba ništa više od toga... Zavisi... Imam par poznanika koji su sa motorom obišli pola Evrope, i na kraju su imali glavu izgubiti u sred grada... Da nisu imali opremu, ne bi pretekli... Ako imaš skuter koji za par sekundi razvije 100km/h, dovoljno je samo jedan jedini dan da nemaš opremu, da te uhvati kiša, da ti neko izleti, da daš jače gas, i ćao... Na 125 kubika je druga priča, jer nije agresivan na gasu, ali opet je dovoljno opasan ako ne paziš... Moja preporuka je da za 20-30 eura uzmeš neke gradske kožne rukavice... Jer i pri maloj brzini ako padneš, ono u mjestu, prvo ćeš se dočekati na ruke... Ako si ikada pao, makar i na košarci, na ruke znaš koliko se lako ogule i koliko sporo zarastaju...
    BTW, BMW R1200GS nema automatik... Za sada... Možda bude u nekim narednim godinama... Zašto baš R12GS? Obrazloži
    E da, kad smo kod T-Max i ostalih skutera u cjenovnom rangu oko 10.000e... Za te novce, Honda NC750X DCT (automatik), pravi motor, pravo uživanje... A ostane ti i oko 3000 eura da trošiš na opremu i gorivo...
    Računa li se gear shift assistant pro kao automatik? U tom slučaju, može se reći da jeste :-P

  15. #115
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    @Dusane, nisam vidio da si tada odgovorio na temu, pa evo sada da ti odgovorim...

    Što se tiče R12GS, kao i svaki motor ima svojih prednosti i mana... Jeste "motorčina", ima svoju pojavu, imidž, itd... Ima i vrhunsku elektroniku, ali nije bez mana... Imao je do sada više puta fabričkih greškama na nekim ozbiljnim komponentama, poput motora, mjenjača, kardana... Ako si neko ko ga je kupio u ganranciji, onda su se obično ti problemi rješavali u garantnom roku (mada ne želiš takvo iznenađenje kada si u nekom bespuću Albanije i slično), ali ako si drugi npr vlasnik bez garancije, i bez previše novca nakon kupovine, onda možeš biti u ozbiljnom problemu... BMW uglavnom kupuju ljudi dobrog materijalnog statusa (kod nas u velikom procentu pomorci) koji obično nemaju previše vremena za putovanja, pa istog često voze do kafane ili prodavnice kada su u Crnoj Gori... Naravno, ovo sada generalizujem, ali pričam o nekom opštem utisku, uvijek ima izuzetaka... Ne znam koliko je tvoj poznanik prešao sa njim i pod kojim uslovima... Uglavnom u tom cjenovnom rangu ima jako dobrih motora za razne namjene, i svako bira prema svojim afinitetima...
    @Lackie, ne ne, daleko je shift assistant od automatika

    E sad, što se tiče cjenovnog ranga X-Maxa... Nije samo stvar u cjenovnom rangu, koliko i u namjeni motora... Zavisi šta hoćeš... Generalno nisam fan skutera, ni malih ni velikih... Kada bih htjeo motor "za po regionu" za te neke pare - uzeo bih ponovo motor koji trenutno vozim - XT660Z Tenere - sa malom kilometražom.
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  16. #116
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    mozete li meni kao laiku objasnit sto je gear shift assistant pro?

  17. #117
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Sistem (u ovom konkretnom slučaju BMW-ov, ali poznat je i kao "quick shifter" kod ostalih) koji omogućava brzo šaltanja brzina bez korišćenja kvačila. Dakle elektronika u djeliću sekunde podesi gas, obrtaje, i milion nekih parametara nakon što ti gurneš nogom polugu mjenjača, kako bi se što brže i što tečnije obavio prenos... Koristan je primarno na trkačkim motorima gdje je svaka milisekunda bitna...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  18. #118
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    treba li pustit gas prilikom saltanja mjenjaca? ili se drzi isti gas, samo se bije pedala? kako se radi u manju brzinu, onda mora kvacilo pretpostavljam, iako je quick shift?

  19. #119
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,215
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stevann View Post
    treba li pustit gas prilikom saltanja mjenjaca? ili se drzi isti gas, samo se bije pedala? kako se radi u manju brzinu, onda mora kvacilo pretpostavljam, iako je quick shift?
    Brzine na gore mozes bez kvacila, samo se malo popusti gas i u isto vrijeme se presalta. Bez ikakvog cimanja. Brzine na dolje moras sa kvacilom, ja saltam medjugas, i ne osjeca se da je promijenjena brzina. To je to.

    Sent from my LG G3 using Tapatalk

  20. #120
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Pa ne treba, normalno držiš odvrnut gas prilikom ubrzavanja, samo šaltaš nogom, elektronika ostalo prilagođava... Dakle, postoji senzor koji registruje pomjeranje poluge mjenjača, i onda on prilagođava ostalo... Kod downshifta ne treba gas ni kvačulo, tj elektronika će sama uraditi "rev matching", tj izjednjačavanje obrtaja motora...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  21. #121
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    cek, kod bmw 1000rr, kompjuter sam odradi medjugas u manju? prakticno kvacilo ne treba sem kad se krece?

  22. #122
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Upravo. To je suština njihovog shift assista.
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  23. #123
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,902
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    303
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    a kakav je onda taj automatski sistem kod honde nx750? jel kao skuter? nema kvacila?

  24. #124
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    444
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Honda je razvila DCT (dual clutch transmission) sistem, dakle sistem sličan automatskim mjenjačima u automobilima (kao DSG)... Dakle ima 2 kvačila koja prebacuju automatski brzine, a ti možeš birati između potpuno automatskog rada ili manuelno preko polugica +/- na upravljaču (isto kao kod auta)... Nije kao kod skutera, jer skuteri ne šaltaju brzine, već imaju drugačiji vid transmisije (CVT - varijabilna transmisija)...

    http://world.honda.com/motorcycle-picturebook/DCT/
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  25. #125
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,182
    Thanks Thanks Given 
    102
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Nisam zna dje cu sa ovim, pa ga neka ovdje




Page 5 of 84 FirstFirst 1234567891555 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •