Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 126 to 150 of 177

Thread: Astro software i hardware

  1. #126
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    odlicna fotka. izgleda li bolje kroz okular kad se gleda golim okom?
    Ludilom maskiram dosadu

  2. #127
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    malo je oštrija kroz okular, ali je kontrast slabiji tj. ne vide se boje i šare tj. oblaci po planeti se teže vide

  3. #128
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da se pohvalim uzeo sam Orion StarBlast 6". za samo 230 eura. još 50 eura očekujem da platim za pdv i carinu.Kupio sam posebno i laserski kolimator za 20 eura na ebay. Nekim čudom ovaj model teleskopa su besplatno poslali. Mislim da ovaj model ima posebnu prednost i zbog transporta , tako da ga samo ubacim u auto i podjem na neki od vrhova oko Podgorice gdje nema svijetla , ili jednostavno ga odnesem na selo koje je 15 km odavde.
    Htio sam da uzmem Orion xt8" ali je bilo premnogo novca kad se uračunaju dažbine i transport. preko 600 eura bi me ispao. Ako mi se svidi ovo i kad malo naučim više o ovome možda se odlučim za neki jači model. Javljam utiske kad stigne.
    Ludilom maskiram dosadu

  4. #129
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  5. #130
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to je odlično za te pare. javi utiske
    i ja imam neki laserski kolimator ali mi se nije baš nešto pokazao. lakše sam odradio kolimaciju preko zvijezde koja nije u fokusu nego preko kolimatora...

  6. #131
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Predpostavljam da cu morati da uradim kolimaciju , posle tolikog puta i poštanskog prenosa. Samo da nesto ne polome.
    Ludilom maskiram dosadu

  7. #132
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    teleskop je stigao. tacno posle 7 dana od otpremanja. odlicno je upakovan i osiguran.
    dosla su mi dva orion sirius plossl okulara od 10 mm i 25 mm, kolimaciona kapa , i citavi set da mogu da nadogradim inteliscope koji mi sam pokazuje gdje da okrenem cijev.
    moram vam reci da je kvalitet Oriona odlican a posebno sam zadovoljan sto me je jos jeftinije izasao nego kako sam planirao ( bez carine i pdv-a , ne pitajte me kako . za te pare ovolika skalamerija ...
    imao sam puno posla i malo vremena da se igram sa njim. namontirao sam ga , prilicno je jednostavno , uradio kolimaciju laserom koji mi je posebno stigao , nastelovao opticki tragac koji mi se extra svidio i precizan je. napravio fotku neke kuce na malo brdo koja se slabo vidi sa mog prozora golim okom , i to je to. ovih dana idem na selo pa cu da javim utiske od prvog posmatranja.
    odstampao sam knjigu " left at Orion" koja je odlicna za pocetak da znam gdje , sto i kako izgleda i gdje da gledam . na mobilni sam skinuo program stellarium , mobilna verzija.
    toliko za sada

    Ludilom maskiram dosadu

  8. #133
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ti si džabe prošao javi utiske sa terena

    iz grada možeš baciti pogled na saturn jer ti za njega ne smeta svjetlosno zagadjenje i lako se nalazi

  9. #134
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    losi su uslovi za gledanje nocas , a i sa zapadne strane gdje mi gleda terasa i nije bilo velikog izbora. vidio sam zvezdano jato m3 , oko 6,5 magnitude , ( kao blijeda grumuljica) i saturn sa dva mjeseca. vidim da mi za planete treba barlow 2x koji sam narucio.
    najavili su kisu ovih dana, bzv.
    Ludilom maskiram dosadu

  10. #135
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lunar View Post
    losi su uslovi za gledanje nocas , a i sa zapadne strane gdje mi gleda terasa i nije bilo velikog izbora. vidio sam zvezdano jato m3 , oko 6,5 magnitude , ( kao blijeda grumuljica) i saturn sa dva mjeseca. vidim da mi za planete treba barlow 2x koji sam narucio.
    najavili su kisu ovih dana, bzv.

    EEEEE, tako ti je to, sve nabaviš, napraviš, centriraš i ono kiša odma 2, 3 dana da ubije u pojam. Tako je svojevremeno i meni bilo

  11. #136
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://universesandbox.com/
    Odlican program za simulaciju desvanja u svemiru.
    Mozete da dodajete planete, mijenjate velicinu i masu ostalih i jos masu stvari

  12. #137
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Lijep časopis Astronomski Magazin
    http://astronomija.co.rs


    upravo čitam i uživam :-)
    http://astronomija.co.rs/images/stor...VI2013-web.pdf

  13. #138
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo prvi pokushaj da uhvatim veneru slikano kroz 150mm reflektor (tj. snimano 3minuta i "obradjeno" kroz registax)

    Click image for larger version. 

Name:	MAH00882_castr_e11111111_b3_ap8222.jpg 
Views:	108 
Size:	1.6 KB 
ID:	112997

  14. #139
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    evo prvi pokushaj da uhvatim veneru slikano kroz 150mm reflektor (tj. snimano 3minuta i "obradjeno" kroz registax)

    Click image for larger version. 

Name:	MAH00882_castr_e11111111_b3_ap8222.jpg 
Views:	108 
Size:	1.6 KB 
ID:	112997
    Za prvi pokušaj nije loše, međutim ulazni ugao (u odnosu na osu teleskopa) je malo off pa slika ima izraženu hromatsku aberacij. S druge strane to će biti jako teško za podesiti s obzirom na uveličanje (očigledno je da je ulazni kut izuzetno mali, manji od ugaonog minuta s obzirom na veličinu Venere u okularu).

    U svakom slučaju svaka čast, ja nikad nisam bio ni blizu ovome, svi moji pokušaji su završili poput LSD trip-a (mislim na sliku u okularu).

  15. #140
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    aha, odlično zaključeno nije bila centrirana u okularu jer nemam motorni pogon, pa sam pravio video snimak tako što je postavim u ćošak okulara, uključim snimanje, sačekam da dodje do drugog ćoška, i onda prekinem snimanje, a poslije sa jednim programom croppujem snimak samo oko planete tako da ispadne da je bila centrirana cijelo vrijeme

    a reci mi samo je li moguće da se hromatska aberacija javlja i zbog zemljine atmosfere koja djeluje kao sočivo? pokušao sam i da monitiram digitalni fotoaparat bez objektiva i bez sočiva teleskopa (znači varijanta bez sočiva - samo ogledala teleskopa i ogledalo kamera) i opet se javila odredjena količna hromatske aberacije (a i u tom slučaju sam mogo postići mnogo manji zoom). tu teoriju imam isto zbog toga što sam na isti način snimao saturn i jupiter, a nije se javljalo ovoliko aberacije, stim što su oni bili mnogo visočije na nebu

  16. #141
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    aha, odlično zaključeno nije bila centrirana u okularu jer nemam motorni pogon, pa sam pravio video snimak tako što je postavim u ćošak okulara, uključim snimanje, sačekam da dodje do drugog ćoška, i onda prekinem snimanje, a poslije sa jednim programom croppujem snimak samo oko planete tako da ispadne da je bila centrirana cijelo vrijeme

    a reci mi samo je li moguće da se hromatska aberacija javlja i zbog zemljine atmosfere koja djeluje kao sočivo? pokušao sam i da monitiram digitalni fotoaparat bez objektiva i bez sočiva teleskopa (znači varijanta bez sočiva - samo ogledala teleskopa i ogledalo kamera) i opet se javila odredjena količna hromatske aberacije (a i u tom slučaju sam mogo postići mnogo manji zoom). tu teoriju imam isto zbog toga što sam na isti način snimao saturn i jupiter, a nije se javljalo ovoliko aberacije, stim što su oni bili mnogo visočije na nebu

    Ova vrsta hromatske aberacije nastaje samo radi toga što osa teleskopa nije perfektno centriran pa se nadolazeći zraci svijetla nejednako prelamaju u sočivima okulara. Ovdije pomaže jedino da centriraš teleskop perfektno što je relativno teško za male instrumente. Po ovome što vidim tvoj je teleskop odlično centriran s obzirom na veličinu Venere u okularu . Ovo izgleda kao Venera u fazi polovine što je otprilike 10 do 15 arc sekundi, pa prema tome aberacija izgleda da zahvata tek oko 3" ili 4" što je odlična centracija (manja od 1' možda čak 10" pomaka od ose teleskopa).

    Što se tiče atmosfere slika bi bila puno zamrljanija i boje pomiješane a ne ovako definisane da se radi o atmosferskoj aberaciji.

    Samo da obijasnim, ne mislim na centriranje Venera u centar okulara već centriranje ose teleskopa sa osom okulara. One su mrvicu off. Tvoj okular ne gleda posve precizno kroz osu teleskopa nego koju ugaonu sekundu pokraj.

    Što se tiče Jupitera i Saturna oni su neusporedivo veći od Venere u ovoj fazi pa je i aberacija manja, takođe njihov sjaj je manji pa se njihova aberacija teža za primjetiti odnosno teže se zabilježi na fotografiji.

  17. #142
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    je li sa centriranjem ose teleskopa misliš na kolimaciju? ako jeste onda mi je sve jasno ako ne, onda mi samo reci engleski naziv za to centriranje pa da potražim neki tutorial da vidim mogu li šta popraviti

  18. #143
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    je li sa centriranjem ose teleskopa misliš na kolimaciju? ako jeste onda mi je sve jasno ako ne, onda mi samo reci engleski naziv za to centriranje pa da potražim neki tutorial da vidim mogu li šta popraviti
    Yup, upravo na kolimaciju (nisam se odmah sijetio pravog naziva)

  19. #144
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    otkrio sam da u Registax ima opcija za korekciju hromatske aberacije. evo ista ona slika od juče i dalje djeluje malo izduzheno, ali je chini mi se malo bolje nego ona prethodna varijanta... pokušaću ponovo da je snimim za mjesec-dva kad joj se još smanji faza...

    Click image for larger version. 

Name:	MAH00882_castr_e11111111_b3_ap8.jpg 
Views:	93 
Size:	1.6 KB 
ID:	113041

  20. #145
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    otkrio sam da u Registax ima opcija za korekciju hromatske aberacije. evo ista ona slika od juče i dalje djeluje malo izduzheno, ali je chini mi se malo bolje nego ona prethodna varijanta... pokušaću ponovo da je snimim za mjesec-dva kad joj se još smanji faza...

    Click image for larger version. 

Name:	MAH00882_castr_e11111111_b3_ap8.jpg 
Views:	93 
Size:	1.6 KB 
ID:	113041
    Za to nema problema, Venera ide sad u donju konjukciju tako da će biti sve veća u smislu ugaonog radijusa pa će je biti lakše za snimiti. S druge strane pretpostavljam da će je biti najlakše snimiti negdje u novembru jer već decembar će biti preblizu Sunca mada nije isključena mogućnost da ćeš je moći snimiti tokom dana krajem novembra i početkom decembra.

    Evo našao sam relativno dobre efemeride za ovu godinu koje mogu možda pomoći:

    http://www.aavbae.net/aavbae/index.p...des-2012-venus

  21. #146
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ta tabela je odlična! do sad sam sve te podatke ručno preko nekih planetarijum softvera vadio napravio sam samo grešku u jednom od prethodnih postova: nemam 150mm nego 127mm teleskop...

    sinoć izađoh malo van grada da pokušam da nadjem uran, ali nisam uspio... pokušao sam pomoću "star hopping" tehnike ali je suviše udaljen od prve vidljive zvijezde pa mi je suviše sporo išlo da gledam prvo mapu na laptop, pa da čekam da mi se opet rašire zenice, pa onda kroz teleskop... pokušaću neki drugi put kad mu bude povoljnija pozicija, ili ako nekad nabavim GOTO postolje kasnije se pojavio i jupiter ali je bio suviše nisko tako da je bio previše mutan za slikanje. jedva su se nazirala dva pojasa oblaka.

    za utjehu sam slikao andromedu, bez teleskopa i bez ikakvog trackinga. fotoaparat+28mm objektiv, 30 slika od po 5 sekundi i obradjeno u dso stacker (dark i bias frejmove sam zaboravio da snimim).

    i moraću naći nekoga da ide samnom kad idem van grada u neku divljinu jer nisam baš bio najopušteniji u potpunom mraku pokraj nekakve "šume" išao sam bio od pg prema CT, pa sam skrenuo desno kod one kafane gdje je prije pisalo "vuk koji pije pivo" i poslije nekoliko KM stao na neko proširenje... nije loše mjesto


  22. #147
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Odlična slika za tako mali objektiv, vidim da si ćapao i satelitsku M32 (mada se jedva vidi) i M33. Odlično za 28mm objektiva.

    Do duše da si malo pomijerio prema zapadu uhvatio bi i NGC752 da kompletiraš cijelu oblast, međutim i ovako je odlična slika.

  23. #148
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da, sad tek vidim da sam i NGC752 uhvatio nego sam croppovao sliku pa sam je greškom uklonio

  24. #149
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    401
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stanko View Post
    pa mi je suviše sporo išlo da gledam prvo mapu na laptop, pa da čekam da mi se opet rašire zenice, pa onda kroz teleskop...
    Stellarium ima opciju Night Mode, sa crvenim osvjetljenjem; hoćeš reći da i uz to imaš problema sa adaptacijom očiju?

  25. #150
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bravo, nisam se sjetio da potražim tako neku opciju. sad uključih program (koristim starry night pro) i ima ta opcija, i pocrveni mi ne samo taj program nego chitav monitor odlichna stvar. ako nastavi da bude fino vrijeme narednih dana možda pokušam ponovo hvala!

Page 6 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Windows Vista
    By MaDDoX in forum Hardware
    Replies: 16
    Last Post: 23-01-06, 16:43
  2. software za ubacivanje websajta u pretrazivace...
    By [azzo-kSv] in forum Software
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-05, 20:28
  3. Software
    By Dragone in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 28-10-04, 23:44
  4. Av software
    By simm in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 17-09-04, 16:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •