Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 76 to 100 of 177

Thread: Astro software i hardware

  1. #76
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cika_Dzo View Post
    Da, da to je to.

  2. #77
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mad_dog_KO View Post
    LecA, ***** mu misa. Leca = socivO - jednina. Lece - mnozina.
    A nije socivo, nego Lece, Serija A (ili B?), nemojte bunit cojeka.

    Brate ne isplati ti se ic u Lece za teleskop

    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  3. #78
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ima li ko odavde iskustva sa ovim? Ja sam gledao neka upustva po internetu, Dobins varijante ili tako nešto, ali mi trebaju informacije iz prve ruke. Mogu li se ovdje naći sve neophodne komponente i koliko bi koštalo otprilike? Ono kontam da bi bilo jeftinije nego da se kupuje.
    Oduvijek me zanimala astronomija, ali nešto nikad nisam nalazio vremena, pa reko malo da se oprobam u tome. Imali smo u srednjoj neko kao astronomsko društvo u Danlovgradu, koje je vodio profesor Orović, ali to ništa posebno nije bilo. Ima li još kakav sličan klub kod nas?
    meni je tata davno, zajedno sa đedom, to pravio...
    bio je živ taj teleskop do prije 4-5 god, ne znam što se desilo, jeli na selo, il se zagubio...

    Uglavnom bio je iz dva valjkasta dijela, od tvrdog kartona, jedan uži koji je ulazio u širi, i tako se izoštaravala slika, lik je bio izokrenut zbog primitivne izrade, mada za planete to i nije neka pogibija bila...

    mogao se gledat mars, venera, mjesec dosta dobro...

    e da, naprijed jedno veliko sočivo, a pozadi, na kraj užeg dijela, jedan mali okular je bio...eto tako
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  4. #79
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Ima li djeN da se kupi mikroskop? :mrgreen:

  5. #80
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,904
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    ja ga imam


    Mojsije, ako ti treba ispupceno socivo, obrati mi se, mogu ti jedno nabavit
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  6. #81
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    384
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E-Bay majka, gledao sam likove koji prodaju teleskope po 40 dolara....

  7. #82
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Danilovgrad
    Posts
    138
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kako napraviti teleskop

    Kako napraviti teleskop

  8. #83
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Danilovgrad
    Posts
    138
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    refresh..........

  9. #84
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Pa kako? VIdio sam da trazis djelove po netu

  10. #85
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Danilovgrad
    Posts
    138
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja ga pravim prvi put djelove znam koji trbaju ali htio sam malo strucno misljenje

  11. #86
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default


    I am so post-rock I shit sad birds.


  12. #87
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica-niksic
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a pomenuše se neki teleskopi, pa moze li me ko uputit đe se može nać dobar i koliko vrijedi izdvojit za jedan, ne sad neki strasan ali neki pristojan da mogu viđet sto se na mars čini

  13. #88
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by fikusmali View Post
    a pomenuše se neki teleskopi, pa moze li me ko uputit đe se može nać dobar i koliko vrijedi izdvojit za jedan, ne sad neki strasan ali neki pristojan da mogu viđet sto se na mars čini
    Pa tako snažan teleskop
    ali neki pristojan da mogu viđet sto se na mars čini
    košta otprilike koliko i Hubble-ov teleskop 20ak milijardi dolara.

    Međutim teleskop sa kojim se mogu razaznati polarne kape na Marsu (kada nam je najbliži), vidjeti crvena pjega na Jupiteru, razaznati prstenovi na Saturnu kao i njegov satelit Titan te vidjeti mnoge galaktike i magline, promatrati i čak otkriti kometa/asteroid, košta oko 400 do 500 eura.

  14. #89
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I mene interesuje otpr. sto i fikusa, ali sa naglaskom na DJE kupiti teleskop ako zivis u CG.

    Trazeci po internetu nasla sam opciju kupovine preko teleskop.rs ili teleskopcentar.hr, pa da ili podjem za teleskop ili da mi ga donese neko od rodbine.
    Postoji i nekoliko stranih prodavacha koji dostavljaju robu u CG i kod kojih su cijene oko 10-20% nize ali je dostava obicno skupa+carina+pdv=zaboravi

    Ako neko zna neki bolji (jefitiniji, laksi) nacin neka javi, PORFAVOR.

    Na osnovu svega procitanog reklo bi se da bi mi odgovarao newton objektiva 200 sa nekom dobrom montazom (vise me interesuju DSO, a htjela bih ostavit mogucnost i za astrofotografiju). Na teleskop.rs mi se cini da je dobar 200/1000 HEQ5 Pro GoTo SkyWatcher Newton koji kod njih kosta 162.000,00 rsd tj. ~1400e sto je vise nego sto sam planirala, ali ako vrijedi nekako bi se skupilo..
    Ali, posto nemam nikakvog iskustva sa teleskopima (ovo bi mi bio prvi), a ne poznajem nikog koga teleskopi uopste interesuju a kamoli da ga ima, ne bih da se oslanjam samo na internet "iskustvo"....dakle, za vas sa real-life iskustvom:

    Je li ovaj teleskop dobar izbor za pocetnika i vrijedi li za te pare?
    Koje su mi sanse da cu moc sama da uradim kolimaciju? treba li mi laserski kolimator?
    Postoji li jos nesto sto bi trebalo da znam prije nego se upustim u ovu avanturu?

    Hvala i pozdrav

  15. #90
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vjerovatno manje znam od tebe tako da ti necu biti od koristi ali evo makar da podijelim stobom moja razmishljanja o nabavci teleskopa

    do sada sam koristio samo 2 teleskopa... prvi je bio bresser refraktor 70 ili 90mm (ne mogu se sjetit) koji sam pozajmljivao od komšije (koji ga je kupio djeci koja ga nisu koristila) i bio sam prilično zadovoljan snjim... drugi je 150mm reflektor (vjerovatno kineski) koji sam kupio u delti i koji je smeće kupuj samo od provjerenih brendova

    sad me je opet uhvatila faza kada razmišljam o nabavci teleskopa i ovaj mi se svidio, a isporučuju i za crnu goru...
    http://www.ebay.co.uk/itm/Top-Qualit...item2c64dccf76

    cijena mu je dosta dobra i za početak možda i ne bi davao više... refraktor je, tako ima manje potrebe za kolminacijom nego da je reflektor (nadam se), i pretpostavljam da je manje osjetljiv za transport... za astrofotografiju nije bash pogodan iako mu se može dograditi motor... i bolji je za planete nego za dso... planete me više zanimaju jer ne moraš da ideš van grada da bi ih vidio fino...

    taj što si navela je sigurno mnogo mnogo bolji za dso, ali računaj da za to moraš izaći dosta van grada... iz grada se teško šta od dso može vidjeti... za astrofotografiju je OK, ali daleko od idealnog jer mislim da je 200mm newton pretežak za tu montazhu... mada nemam puno iskustva u tome pa dako se javi još neko pametniji

    kolminaciju pretpostavljam možeš sama uraditi ako imaš onaj laser... nisam nikad radio ali imaš na youtube totorial... može valjda i bez toga uz pomoć zvijezde ali vrlo grubo i teško...

    mislim da uz teleskop treba kupiti još par različitih okulara i možda neki filtar...

  16. #91
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    2
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stanko hvala na odgovoru. Razmisljala sam i ja u pocetku da uzmem neki manji, zbog lakseg prenosenja i cijene. Ali porasli apetiti u medjuvremenu, a i ko zna kad ce se opet imat para, pa se predomislih, vucaracu ga na selo kad mi bude merak. A svakako bi valjalo imat i neki refraktor poput ovog sa linka.

    Sto se tice montaze, nailazila sam na misljenja poput tvog da se ne preporucuje za astrofotografiju sa newtonom od 200mm, ali vecina ipak smatra da moze dobro da posluzi...tako da cu rizikovat, fotografija mi ionako trenutno i nije previse bitna.

    Ako se uskoro ne javi neko 'pametniji' od nas dvoje sa razlogom protiv, narucicu onaj pa sto bude bude. Jes da sam imala vremena ranije da postavim ova pitanja jer stedim evo godinu dana za njega, ali... nisam bila sigurna zanosim li se (pored toliko 'precih' stvari).

  17. #92
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  18. #93
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  19. #94
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Malo o istoriji teleskopa i o najnovijem čedu posmatračke tehnologije, zlatnom (bukvalno) James Webb Teleskopu.



    http://www.jwst.nasa.gov/

    http://www.youtube.com/user/NASAWebbTelescope



    Last edited by funestis; 30-11-12 at 10:17.

  20. #95
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovako to otprilike izgleda kada se gleda kroz teleskop. Primjetiti će te vibraciju atmosfere.

    Usput radi se o okultaciji Jupitera Mijesecom snimljeno u Brazilu 25 Dec. 2012. Ova okultacija na žalost nije bila vidljiva iz naših krajeva.



    Quote Originally Posted by rafaeldefavari
    Published on Dec 27, 2012
    Jupiter being occulted by the Moon on 25th December 2012, as seen from Săo Bernardo do Campo, Brazil. This video shows the event 5x faster than real time.
    rafaeldefavari

  21. #96
    Join Date
    May 2011
    Location
    BP-PG-BR ♥ Montenegro ♥
    Posts
    6,861
    Thanks Thanks Given 
    838
    Thanks Thanks Received 
    804
    Thanked in
    538 Posts

    Default

    Za šta služe oni teleskopi od 60ak eura ? Vidio sam prije neki dan u deltu u onu knjižaru teleskop + mikroskop oko 60-70€ je bilo ? Za šta valja to osim za ukras ?
    Love, peace and respect.

  22. #97
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mneonly View Post
    Za šta služe oni teleskopi od 60ak eura ? Vidio sam prije neki dan u deltu u onu knjižaru teleskop + mikroskop oko 60-70€ je bilo ? Za šta valja to osim za ukras ?

    Vijerovatno su u pitanju igračke koje služe da stimulišu dječiju znatiželju prema nauci. Tek prvi koraci prema astronomiji ili biologiji.

    Međutim za ozbiljnije bavljenje amaterskom astronomijom potrebno je uložiti 500 eura plus za početak. Amaterska astronomija je jedan od najskupljih hobija na svijetu

    Mikroskopija s druge strane je jeftina alternativa i moguće je izraditi vrlo jak mikroskop iz bilo kakvih starih optičkih instrumenata, odnosno okulara.

  23. #98
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    odlichno! mada su vibracije vrlo male. ovih dana gledam jupiter iz grada (pg) i mnogo je jače talasanje vazduha. nema šanse da ga ovako čisto vidim.

  24. #99
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    664
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://www.telescope.com/Telescopes/...CategoryId=437

    Evo npr ovo nije skupo, ne razumijem se uopste u ovome, ali moze li se sto vidjeti sa ovim ? Bas je uzbudljivo biti u mogucnosti gledati u svemir ako se moze sa ovim.
    Moze li do 400$ da se nadje nesto, uzeo bi to u americi sa obzirom da je tamo najjeftinije, da li je problem to da se donese (neko drugi bi donio), mislim ovi nasi bi li pravili kakvi problem, jer uvijek oce nesto da izigravaju.

  25. #100
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by loungebar View Post
    http://www.telescope.com/Telescopes/...CategoryId=437

    Evo npr ovo nije skupo, ne razumijem se uopste u ovome, ali moze li se sto vidjeti sa ovim ? Bas je uzbudljivo biti u mogucnosti gledati u svemir ako se moze sa ovim.
    Moze li do 400$ da se nadje nesto, uzeo bi to u americi sa obzirom da je tamo najjeftinije, da li je problem to da se donese (neko drugi bi donio), mislim ovi nasi bi li pravili kakvi problem, jer uvijek oce nesto da izigravaju.
    Za početni teleskop nije loše međutim brzo bi ga preraso, možda i za 3 do 4 mijeseca. 90mm objektiva i nije nešto puno.

    120 mm pa gore je snaga objektiva koju tražiš, naravno zbog cijene nemoj gledad refraktore nego samo reflektore

    http://www.telescope.com/Telescopes/...CategoryId=339
    http://www.telescope.com/Telescopes/...CategoryId=341

    http://www.telescope.com/Telescopes/...es/pc/1/11.uts

Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Windows Vista
    By MaDDoX in forum Hardware
    Replies: 16
    Last Post: 23-01-06, 16:43
  2. software za ubacivanje websajta u pretrazivace...
    By [azzo-kSv] in forum Software
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-05, 20:28
  3. Software
    By Dragone in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 28-10-04, 23:44
  4. Av software
    By simm in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 17-09-04, 16:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •