Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 177

Thread: Astro software i hardware

  1. #51
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zeznuto je iz Podgorice bilo što gledat, ali kad u planinu odem nema mi ništa ljepše od neba naveče

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nvo

    Da li u CG postoji amatersko astronomsko drustvo ili nevladina organizacija?
    Ne da ja znam ali ipak pitam.

    Moze i organizacija koja u svom programu ima neku afirmaciju nauke ili tehnologije pa da se pod njenim okriljem napravi astronomska sekcija.
    Nekad je na krovu zgrade univerziteta u Podgorici postojala neka takva sekcija pored je bila foto-sekcija i radio klub.

    Pretpostavljam da kao i ja vecina ljudi nebi svakodnevno dosta vremena koristila teleskop. U tom smislu mi izgleda dobra ideja osnivanja nevladine organizacije.
    Treba pogledati trenutnu zakonsku regulativu. Mislim da je za osnivanje potrebno pet potpisa clanova. Radije bih placao mjesecnu/godisnju clanarinu i peti ili manji dio cijene nekog dobrog teleskopa.

    Sto se tice besplatnog koriscenja nekih prostorja trenutno mi padaju na pamet dvije mogucnosti. Jedna je u okviru neke visokoskolske ustanove - fakulteta. Fakulteti imaju izlaz na krov i razne manje zabacene prostorije koje se malo ili nimalo ne koriste.
    Jedan ili vise studenata tog fakulteta traze tu prostoriju za svoju sekciju ili dijele prostoriju sa clanovima neke druge sekcije - studenske organizacije.
    Druga varijanta su prostorije mjesnih zajednica koje trenutno "cuva" neki clan DPS-a. Postoji zakonsko pravo koriscenja ovih prostorija od strane pojedinaca ili grupa sa teritorije te mjesne zajednice. U nekoliko meni poznatih situacija stvar se zavrsavala i licnim poznanstvom.

    P.S. Koliko li je dobar ovaj "Google Earth" koji ja koristim za gledanje neba (opcija "switch to Sky")?
    Koliko daleko moze dobacit neki dobar amaterski teleskop?
    Moze li se dobro vidjet naprimjer Jupiter?

  3. #53
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Da li u CG postoji amatersko astronomsko drustvo ili nevladina organizacija?
    Ne da ja znam ali ipak pitam.

    Moze i organizacija koja u svom programu ima neku afirmaciju nauke ili tehnologije pa da se pod njenim okriljem napravi astronomska sekcija.
    Nekad je na krovu zgrade univerziteta u Podgorici postojala neka takva sekcija pored je bila foto-sekcija i radio klub.

    Pretpostavljam da kao i ja vecina ljudi nebi svakodnevno dosta vremena koristila teleskop. U tom smislu mi izgleda dobra ideja osnivanja nevladine organizacije.
    Treba pogledati trenutnu zakonsku regulativu. Mislim da je za osnivanje potrebno pet potpisa clanova. Radije bih placao mjesecnu/godisnju clanarinu i peti ili manji dio cijene nekog dobrog teleskopa.

    Sto se tice besplatnog koriscenja nekih prostorja trenutno mi padaju na pamet dvije mogucnosti. Jedna je u okviru neke visokoskolske ustanove - fakulteta. Fakulteti imaju izlaz na krov i razne manje zabacene prostorije koje se malo ili nimalo ne koriste.
    Jedan ili vise studenata tog fakulteta traze tu prostoriju za svoju sekciju ili dijele prostoriju sa clanovima neke druge sekcije - studenske organizacije.
    Druga varijanta su prostorije mjesnih zajednica koje trenutno "cuva" neki clan DPS-a. Postoji zakonsko pravo koriscenja ovih prostorija od strane pojedinaca ili grupa sa teritorije te mjesne zajednice. U nekoliko meni poznatih situacija stvar se zavrsavala i licnim poznanstvom.

    P.S. Koliko li je dobar ovaj "Google Earth" koji ja koristim za gledanje neba (opcija "switch to Sky")?
    Koliko daleko moze dobacit neki dobar amaterski teleskop?
    Moze li se dobro vidjet naprimjer Jupiter?
    Sto se tiče stvaranja astroamaterskog društva to čini se nebi trebalo biti teško sa strane birokratije, međutim tehnički je malo zeznuto.

    Da bi imao iole valjana posmatranja potrebno je izgradit opservatoriju (makar malu montažnu kućicu sa pokretnim krovom) izvan grada. Vrlo je bitno da se ima posmatračko mijesto van gradske rasvijete. Naravno društvo može biti organizovano i na način da se organizuju kolektivna posmatranja sa pokretnim instrumentima (čak i pokretni instrumenti mogu biti poprilično veliki). U tom slučaju sama opservatorija i nije toliko potrebna.

    E sada prostor sekcije bi bio izuzetno poželjan s obzirom da je uvijek potrebno mijesto gdje ljudi bi se susretali, razmjenjivali ideje, organizovali aktivnosti.

    Sto se tiče google earth solidna je fotografska mapa sa dosta obijekata, međutim ima i dosta mana. ne vidim podršku za komete i asteroide kao ni podršku za mijeseve drugih planeta, malo je i interfejs zeznut.

    Za ljude koji vole posmatrat rećimo deep sky obijekte ovo je sasvim dovoljan atlas za početak. međutim za ozbiljnije bavljenje astronomijom potreban je ipak pravi atlas koji ima mogućnost update-a preko interneta tako da uvijek imaš freške podatke u svako doba. Postoje čak i besplatni softveri sa tim mogućnostima na netu.

    Moj teleskop od d=125mm f=900mm je mogao na 5 kilometra uvećati osobu dovoljno da ju se bez problema može prepoznati kao da stoji 15-tak metara od tebe.

    Već običnim dvogledom možeš vidjeti 4 velika satelita oko Jupitera i Titan oko Saturna te srpasti oblik Venere.

    Sa obijektivom od 45mm i F=600 (moj raniji instrument) Jupiterovi oblačni pojasi su jasno vidljivi, Saturnovi prstenovi takođe.

    Sa mojim većim instrumentom vidljiv je i srpasti oblik Merkura (mada tek u idealnim uslovima), Pojedinosti na Marsovom disku kada je blizu recimo polarne kape i zatamljenja na disku, na Jupiteru je lako vodljiva crvena pjega kao i puno više pojedinosti, manje pjege te raslojenost pojasa, Saturnovi prstenovi su jasno razdvojeni a mogiće je vidjeti i pojedinosti na disku kada se takvi događaji dogode na Saturnu. Moguće je (u idealnim uslovima) vidjeti i Triton Neptunov mijesec kao i još neke satelite Saturna i Jupitera.

    Pluton je izvan domašaja.

    Ovom instrumentu donja granica sjaja (prividne magnitude) je oko 13 što omogućava da se vide mnogi asteroidi i komete te nebrojena količina drugih obijekata, galaktika, zvijezdanih skupova, maglina, dvojnih zvijezda itd.

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Sto se tiče stvaranja astroamaterskog društva to čini se nebi trebalo biti teško sa strane birokratije, međutim tehnički je malo zeznuto.
    Meni izgleda zeznuto da li je moguce naci nekoliko ljudi koji bi bili zainteresovani za clanstvo u ovakvoj nekoj nevladinoj organizaviji ili sta vec.
    Dvoumim se koja je od sledece dvije ideje bolja.
    Prva da se pokrene ideja o osnivanju NVO - "Mreza za afirmaciju nauke i tehnologije" (MANT -kao mans ) a onda da se u okviru nje napravi astronomska sekcija i mozda kasnije jos neke za koje ima interesovanja. Mozda bi okupila veci broj ljudi jer je CG ipak mali prostor i samo je pitanje koliko je CG plodno tlo za neku uzu ideju kao sto je samo astronomsko drustvo. Sa druge strane ovakva ideja je malo "rasplinuta" , nije bas konkretna iako su nauka i tehnologija jedna cjelina. Niko se ustvari ne bavi samo jednom oblascu (Da bi naprimjer napravio teleskop bavis se optikom, masinstvom, ...)

    Druga ideja je cisto astronomska. Ima i ona svoje prednosti i mane.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Da bi imao iole valjana posmatranja potrebno je izgradit opservatoriju (makar malu montažnu kućicu sa pokretnim krovom) izvan grada. Vrlo je bitno da se ima posmatračko mijesto van gradske rasvijete. Naravno društvo može biti organizovano i na način da se organizuju kolektivna posmatranja sa pokretnim instrumentima (čak i pokretni instrumenti mogu biti poprilično veliki). U tom slučaju sama opservatorija i nije toliko potrebna.
    Ih kad bi se to postiglo.
    Po mom misljenju primarno bi bilo nabaviti za pocetak neki jeftin , tesko unistiv teleskop i organizovati na njemu neku osnovnu obuku - kurs koji bi polaznici platili neku simbolicnu sumu 10 do 20 eura. Da se pokriju troskovi plakata( reklame) i instruktora (neko ko ima iskustva u tome kao ti). To bi bio teleskop za "mase" za obuku.

    Sledeca faza bi bila za one koji su prosli "kurs" i nabavka nekog teleskopa za "elitu". Nista posebno samo da ljudi zanju osnovno i da imaju civilizovan odnos prema opremi i drugima.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    E sada prostor sekcije bi bio izuzetno poželjan s obzirom da je uvijek potrebno mijesto gdje ljudi bi se susretali, razmjenjivali ideje, organizovali aktivnosti.
    To mi izgleda najbitnije. Ovako zamisljam neki moguci plan :
    1. Prikupljanje zainteresovanih ljudi i ispunjavanje birokratskih uslova, statut, potpisi , naziv, logo, clanske karte...
    2. Organizovanje komunikacije medju clanovima. Sastanci za resavanje pitanja prostora, rad na npr. internet prezentaciji , izbor duznosti i sta ko radi...
    3. Nabavka "neslomivog osnovnog jefninog teleskopa" ...
    Neces mi mozda vjerovat ali svoju ulogu vidim u realizaciji ideja kao sto su nabavka i "ozivljavanje" nekog jeftinog racunara, nabavka TV kartice za isti ili TV-a ,interneta, realizacija ideje "sanka" za sokove,sendvice,... i mozda nabavka frizidera , pravljnje police za CD/DVD-jeve knjige,...
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Sto se tiče google earth solidna je fotografska mapa sa dosta obijekata, međutim ima i dosta mana. ne vidim podršku za komete i asteroide kao ni podršku za mijeseve drugih planeta, malo je i interfejs zeznut.
    Ne da je zeznut nego me tako ponekad pogubi da neznam sta mi pokazuje i u kom sam sazvezdju uopste ali mene interesuje obicno neka specificna stvar (zadnji put sam gledao Crab nebulu ) malo gledam a onda vise citam.
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Za ljude koji vole posmatrat rećimo deep sky obijekte ovo je sasvim dovoljan atlas za početak. međutim za ozbiljnije bavljenje astronomijom potreban je ipak pravi atlas koji ima mogućnost update-a preko interneta tako da uvijek imaš freške podatke u svako doba. Postoje čak i besplatni softveri sa tim mogućnostima na netu.
    Ne interesuje me astronomija u nekoj svakodnevnoj velikoj mjeri ali bih ocajno zelio da povremeno mozda jednom nedeljno vidim neke stvari "uzivo" a ne samo na slikama .
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Moj teleskop od d=125mm f=900mm je mogao na 5 kilometra uvećati osobu dovoljno da ju se bez problema može prepoznati kao da stoji 15-tak metara od tebe.
    Pa takav nebi trebao biti skup.
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Već običnim dvogledom možeš vidjeti 4 velika satelita oko Jupitera i Titan oko Saturna te srpasti oblik Venere.

    Sa obijektivom od 45mm i F=600 (moj raniji instrument) Jupiterovi oblačni pojasi su jasno vidljivi, Saturnovi prstenovi takođe.
    Jel ono Galilej prvi gledao Saturnove prstenove.
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Sa mojim većim instrumentom vidljiv je i srpasti oblik Merkura (mada tek u idealnim uslovima), Pojedinosti na Marsovom disku kada je blizu recimo polarne kape i zatamljenja na disku, na Jupiteru je lako vodljiva crvena pjega kao i puno više pojedinosti, manje pjege te raslojenost pojasa, Saturnovi prstenovi su jasno razdvojeni a mogiće je vidjeti i pojedinosti na disku kada se takvi događaji dogode na Saturnu. Moguće je (u idealnim uslovima) vidjeti i Triton Neptunov mijesec kao i još neke satelite Saturna i Jupitera.
    Pluton je izvan domašaja.
    To je vise nego sto sam ocekivao. Neptun je bas daleko i Triton . (Oko 4 svjetlosna sata 240 svjetlosnih minuta. 8 minuta od Sunca do Zemlje a onda jos 30 puta toliko. Bas je daleko)
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ovom instrumentu donja granica sjaja (prividne magnitude) je oko 13 što omogućava da se vide mnogi asteroidi i komete te nebrojena količina drugih obijekata, galaktika, zvijezdanih skupova, maglina, dvojnih zvijezda itd.
    Prije neki dan u trznom centru "Delta" u knjizari "Mamut" vidim teleskop cini mi se 280 evra , neka meni nepoznata marka. Ako se sjetim postovacu fotografiju bas me zanima kakav je.
    Bas sam na njega mislio kad sam pricao o teleskopu za obuku.
    Last edited by septembar; 21-08-09 at 00:59.

  5. #55
    Join Date
    May 2006
    Location
    Split
    Posts
    1,542
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    genijalna ideja sept
    Haec olim meminisse ivvabit
    http://1944killingfields.co.uk

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ni na nebu ni na zemlji View Post
    genijalna ideja sept
    Fale nam jos dva da bi imali pet potpisa za osnivanje NVO.

    Zakon o tome
    http://www.gov.me/files/1199966600.pdf
    Treba ovo dobro prouciti

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  8. #58
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default Pravljenje teleskopa

    Ima li ko odavde iskustva sa ovim? Ja sam gledao neka upustva po internetu, Dobins varijante ili tako nešto, ali mi trebaju informacije iz prve ruke. Mogu li se ovdje naći sve neophodne komponente i koliko bi koštalo otprilike? Ono kontam da bi bilo jeftinije nego da se kupuje.
    Oduvijek me zanimala astronomija, ali nešto nikad nisam nalazio vremena, pa reko malo da se oprobam u tome. Imali smo u srednjoj neko kao astronomsko društvo u Danlovgradu, koje je vodio profesor Orović, ali to ništa posebno nije bilo. Ima li još kakav sličan klub kod nas?

  9. #59
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,124
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

  10. #60
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ima li ko odavde iskustva sa ovim? Ja sam gledao neka upustva po internetu, Dobins varijante ili tako nešto, ali mi trebaju informacije iz prve ruke. Mogu li se ovdje naći sve neophodne komponente i koliko bi koštalo otprilike? Ono kontam da bi bilo jeftinije nego da se kupuje.
    Oduvijek me zanimala astronomija, ali nešto nikad nisam nalazio vremena, pa reko malo da se oprobam u tome. Imali smo u srednjoj neko kao astronomsko društvo u Danlovgradu, koje je vodio profesor Orović, ali to ništa posebno nije bilo. Ima li još kakav sličan klub kod nas?
    jesi li ti dg kadar?jeli vas vodio kuci kod njega?
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  11. #61
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DaySleeper View Post
    jesi li ti dg kadar?jeli vas vodio kuci kod njega?
    Hahaha, a nisam ja učestvovao u tome, čuo sam da je i toga bilo

  12. #62
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Hahaha, a nisam ja učestvovao u tome, čuo sam da je i toga bilo
    nisam ni ja.mrcio nas je za neke atlase svake mjesec dana po 2 eura
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  13. #63
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Samogradnja prvog teleskopa

    Mogu li sam napraviti teleskop? Možete! A to je sigurno jako skupo i komplicirano?! Nije! Evo kako i od čega napraviti sasvim solidan početnički teleskop.


    Ovo je leća iz fotokopirnog stroja. Ona će nam služit kao objektiv na našem teleskopu. Pošto je ta leća iz fotokopirnog stroja, ovakav teleskop se naziva copyscope (čit: kopiskoup).
    Takva leća se može naći u servisu fotokopirnih strojeva gdje često bude pokvarenih ili starih strojeva. Leće se nikad neće potrošiti i zato ih u servisu ni ne trebaju. Otiđite do servisa i tamo zamolite da vam daju leću. Ako kažete da bi od nje napravili teleskop, najvjerojatnije ćete ju dobiti besplatno




    Na slici su cijev, fokuser i okular

    Još vam treba: Plastična siva cijev 75 mm promjera, dužine 50 cm, fokuser i okular.
    Ovakvu plastičnu cijev možete kupiti u bilo kojem dućanu gdje se prodaju stvari potrebne za vodoinstalacije. Kosta 10 kn. Fokuser nije ništa drugo nego dvije cijevi koje pašu jedna u drugu, te se mogu pomicati, tako da je put svjetlosti od leće na početku cijevi do okulara koji se nalazi na kraju fokusera, podesiv. Ovo nam treba da možemo izoštriti sliku koju gledamo kroz teleskop.

    Fokuser na slici napravljen je od sifona za sudoper .
    Nemojte materi skinut sifon iz kuhinje. Naime, jako će se naljutit i neće vam pomoći to što vam treba za teleskop I on se može kupiti gdje i plastična cijev. Isto tako, mogu se napravit 2 cijevi od kartona - služit će jednako dobro.
    Okular će možda predstavljati problem, ali i tu se može improvizirati Ako ne možete nabaviti standardni okular za teleskop, sasvim zadovoljavajuće će funkcionirati i okular od starog razbijenog dvogleda, okular od mikroskopa, pa čak i projekcijska leća iz filmskog projektora koji zaboravljen leži u djedovom podrumu već 20 godina



    Na slici gore vidimo fokuser kada je razvučen, a ispod toga kada je sklopljen

    Na slici gore je nacrt. Da bi se vidjelo kako se sklapa, cijev je nacrtana u tri dijela. Leća se stavi na početak cijevi. Obično je nešto manja nego cijev, pa ćemo ju proširiti tako da oko nje zalijepimo sloj ili dva kartona, sve dok ne paše . Zadnji dio je fokuser, isto nacrtan u dijelovima. Da bi ovaj teleskop funkcionirao, moramo znati žarišnu duljinu leće, odnosno koliko trebaju biti razmaknuti okular i leća. Uzmimo leću u desnu ruku, dok u lijevu uzmemo okular i stavimo ga ispred oka. Leću držimo ispred okulara i okrenemo se prema npr. udaljenom brdu. Ako bi mjerili na objektu koji je blizu, dobit ćemo pogrešnu mjeru.


    NI SLUČAJNO GLEDATI DIREKTNO U SUNCE!


    Polako pomičemo leću prema okularu dok ne dobijemo oštru sliku.
    Ajme!! Slika je naopako!! To je normalno. Svi astronomski teleskopi imaju obrnutu sliku, jer u svemiru ne postoji gore i dolje Morate izmjeriti duljinu između leće i okulara. Najlakše će izmjeriti netko tko je pokraj vas, dok vi gledate kroz okular Ako ste sami, uzmite ravnalo i drzite ga skupa s okularom, te leću pomičite po ravnalu. Žarišna duljina fotokopirnih leća obično je između 20 i 30 cm.

    Sad kad znamo mjeru, skratit ćemo plastičnu cijev. Fokuser izvučemo na pola, i u njega stavimo okular. Izmjerimo koliko je ovo sve skupa dugačko. Tu mjeru oduzmemo od razmaka leća-okular koju smo prije mjerili. Ono sto ostane je potrebna dužina cijevi. Odrežemo, sastavimo i obojimo po želji
    Kao i svakom drugom teleskopu, i ovome je potrebna montaža. Copyscope je vrlo lagan, pa se lako može montirati na stativ za fotoaparat ili videokameru. Ili se može napraviti drveni tronožac.
    Copyscope se svrstava u kategoriju "rich field" refraktora, ili refraktora širokog vidnog polja. Povećanje je najčešće 20-40 puta (ovisno o leći i okularu) i kao takav je odličan za promatranje velikih otvorenih skupova, velikih svijetlih galaksija,
    Mliječnog puta i sl. Odlično se vide i krateri na Mjesecu. Uz to je lagan i malen, i kao takav lako prenosiv.





    Želimo vam puno uspjeha u gradnji i čisto nebo

    http://nebo.znanost.org/2004/principi/copyscope.html


    Dakle, treba samo da se nabave ova dva optička dijela koji se mogu naći u nekom fotokopir servisu i od nekog dvogleda da se skine. Pa i nije tako komplikovano

  14. #64
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,886
    Thanks Thanks Given 
    152
    Thanks Thanks Received 
    295
    Thanked in
    156 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ima li ko odavde iskustva sa ovim? Ja sam gledao neka upustva po internetu, Dobins varijante ili tako nešto, ali mi trebaju informacije iz prve ruke. Mogu li se ovdje naći sve neophodne komponente i koliko bi koštalo otprilike? Ono kontam da bi bilo jeftinije nego da se kupuje.
    Oduvijek me zanimala astronomija, ali nešto nikad nisam nalazio vremena, pa reko malo da se oprobam u tome. Imali smo u srednjoj neko kao astronomsko društvo u Danlovgradu, koje je vodio profesor Orović, ali to ništa posebno nije bilo. Ima li još kakav sličan klub kod nas?

    Meni je daaaaavno ponudeno "Oli teleskop ili mikroskop?" i ja izabrah mikrosop.. eto mi ga tu, dodji ako ces da pogledas neku dlakavu mrtvu muvu ili komarca.. ili neku dlaku svoju.. zanimljivo je
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  15. #65
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Biće vremena i za mikroskop
    Ajde aktiviraj se malo u tuim tvojim optičkm krugovima pa mi vidji za ovaj okular i ovo drugo staklo zvano 'leće'. Taj kroatizam ne razumijem

  16. #66
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bio je dobar(mada ga nisam probala)teleskop u Delti za 100E
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  17. #67
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Birziminijum
    Posts
    15,886
    Thanks Thanks Given 
    152
    Thanks Thanks Received 
    295
    Thanked in
    156 Posts

    Default

    leće ti je na engleskom Lens sto znaci socivo .. bar mislim da je to to

    a da se aktiviram.. a ne mogu sad.. sad sam iz grada, bio sam u grad, u grad na ovaj koncert, pa se malo smirim.. a pokajah se sto ne uzeh taj teleksop.. moga sam makar i te zene gledat na drugi kraj zgrade, ako ne sto drugo
    ___________________________

    slikam slike povoljno

  18. #68
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,842
    Thanks Thanks Given 
    3,157
    Thanks Thanks Received 
    5,516
    Thanked in
    2,233 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    bio je dobar(mada ga nisam probala)teleskop u Delti za 100E
    Skupo je to, ovo uradi-sam je interesantnije, a i jeftinije znatno

  19. #69
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u pravu si,bas ga je lako napravit'
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ima li ko odavde iskustva sa ovim? ...
    funestis je nekoliko puta objašnjavao samogradnju teleskopa. Jedan njegov post je bio baš detaljniji ali nemogu sad da ga nađem.

    Prava stvar bi bila da nekoliko ljudi koje to interesuje naprave NVO - astronomsko udruženje.
    Čini mi se da je nekada postojalo tako nešto i da su imali prostorije na krovu Teehničkih fakulteta . Foto klub je takođe bio tu.

  21. #71
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    funestis je nekoliko puta objašnjavao samogradnju teleskopa. Jedan njegov post je bio baš detaljniji ali nemogu sad da ga nađem.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=47046
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  22. #72
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Lece - socivo.
    Stroj - masina.
    Mater - majka.
    Ravnalo - lenjur.

    Sta ti jos nije jasno?
    okular od mikroskopa
    Stevane, daj mu taj mikroskop za ovo!

    I am so post-rock I shit sad birds.


  23. #73
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    15,838
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    LecA, ***** mu misa. Leca = socivO - jednina. Lece - mnozina.
    Bijo si poziw koi se neodbija

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,264
    Thanked in
    1,813 Posts

    Default

    Mislim da u CG niko ne pravi teleskope. Eto vam ideja za malu privredu
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  25. #75
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    2,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I jesi li napravio što? Ja bih napravio jedan veliki motorizovani-digitalizovani za sebe ali od kada sam vidio cijene onog specijalnog stakla i one okulare ili šta već bješe sam batalio cijelu ideju. Nisam se od tad više zadubljao u priči. Skuplje su me te stvari nego sve ostalo zajedno.

    Mislim da je CPU jedan put planirao nešto da napravi, interesuje me u koliko ovo pročita, kako je ta plana završila?

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Windows Vista
    By MaDDoX in forum Hardware
    Replies: 16
    Last Post: 23-01-06, 17:43
  2. software za ubacivanje websajta u pretrazivace...
    By [azzo-kSv] in forum Software
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-05, 21:28
  3. Software
    By Dragone in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-04, 00:44
  4. Av software
    By simm in forum Software
    Replies: 5
    Last Post: 17-09-04, 17:17

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •