Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 40

Thread: Primijenjeno računarstvo

  1. #1
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Primijenjeno računarstvo

    Dobro veče

    Imam jedno pitanje!

    Da li neko ko završi primijenjene studije (recimo, Primijenjeno računarstvo, ETF) može da bude profesor u srednjoj/osnovnoj?

    Kako je to regulisano kod nas? Vidim da kod nas (bar za sad) nema doktorata za njih, dok po Evropi postoje.

    p.s. Možda sam ja nešto propustio, možda sad već postoji doktorat, nemojte zamjeriti, potrebne su mi informacije a teško se pronalaze

  2. #2
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    U nikšićkoj gimnaziji je cura počela da predaje, a nije završila fakultet. Sve se može.
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  3. #3
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Albatros View Post
    U nikšićkoj gimnaziji je cura počela da predaje, a nije završila fakultet. Sve se može.
    Mislio sam na generalno pravilo, ne preko veze ili slične fore

    pišem rad o našem obrazovanju, kratki, ništa posebno, ali bih da imam prave informacije

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Location
    Montenegro, NK - PG
    Posts
    10,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sad preko vladinog programa strucnog osposobljavanja skole su primale studente sa primijenjenih racunara da budu kao asistenti na predmetima ili sta vec, sto valjda znaci da mogu, zasto ne bi...
    AJMO CRNA GORO !!!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,266
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Kakav je status ljudi koji rade a nisu odradili pripržvnički? Mogu li se oni prijaviti...

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  6. #6
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,415
    Thanks Thanks Given 
    5,159
    Thanks Thanks Received 
    3,701
    Thanked in
    1,474 Posts

    Default

    Drugarica mi je predavala godinu u masinsku(oj) tako da definitivno moze


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #7
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Podgorica, Tivat
    Posts
    1,373
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za rad u srednjoj i cini mi se osnovnoj skoli (6-8 razred) potrebne su zavrsene specijalisticke studije (stepen VII-1) iz struke ili slicne struke. Za rad na fakultetu kao laborant ili demonstrator potrebne su zavrsene osnovne studije (3 god, bachelor, st. VI), za saradnika u nastavi zavrsene specijalisticke i upisane magistarske, a za asistenta upisane doktorske studije (ako za tu oblast postoje, izuzetak su neke umjetnicke oblasti).
    Doktorat moraju imati samo predavaci na fakultetu (sa akademskim zvanjima docent, vanredni profesor, redovni profesor).
    Profesor u srednjoj skoli nije isto to, njemu je zanimanje profesor, ali ne i akademsko zvanje. Oni uglavnom imaju zavrsene spec (po starom diplomske studije, po struci diplomirani xyz) i neki magistarske studije.
    Sto se tice primijenjenih studija, one se fokusiraju na obucavanje studenata za rad u praksi, i zato je najvisi stepen koji se generalno moze steci sa primijenjenim stidijama specijalista. Jedino akademske studije (koje se bave pored prakse i naucnoistrazivackim radom) omogucavaju studentima sticanje magistrature i doktorata.
    Da ne bismo ostetili studente sa primijenjenih studija, omoguceno im je da uz polaganje diferencijalnih ispita upisu naredni stepen akademskih studija. To manje-vise ima samo u CG, i mozda blizem okruzenju.
    Ako ti treba jos neka info, slobodno pitaj.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    Za rad u srednjoj i cini mi se osnovnoj skoli (6-8 razred) potrebne su zavrsene specijalisticke studije (stepen VII-1) iz struke ili slicne struke. Za rad na fakultetu kao laborant ili demonstrator potrebne su zavrsene osnovne studije (3 god, bachelor, st. VI), za saradnika u nastavi zavrsene specijalisticke i upisane magistarske, a za asistenta upisane doktorske studije (ako za tu oblast postoje, izuzetak su neke umjetnicke oblasti).
    Doktorat moraju imati samo predavaci na fakultetu (sa akademskim zvanjima docent, vanredni profesor, redovni profesor).
    Profesor u srednjoj skoli nije isto to, njemu je zanimanje profesor, ali ne i akademsko zvanje. Oni uglavnom imaju zavrsene spec (po starom diplomske studije, po struci diplomirani xyz) i neki magistarske studije.
    Sto se tice primijenjenih studija, one se fokusiraju na obucavanje studenata za rad u praksi, i zato je najvisi stepen koji se generalno moze steci sa primijenjenim stidijama specijalista. Jedino akademske studije (koje se bave pored prakse i naucnoistrazivackim radom) omogucavaju studentima sticanje magistrature i doktorata.
    Da ne bismo ostetili studente sa primijenjenih studija, omoguceno im je da uz polaganje diferencijalnih ispita upisu naredni stepen akademskih studija. To manje-vise ima samo u CG, i mozda blizem okruzenju.
    Ako ti treba jos neka info, slobodno pitaj.

    E ovo se zove objašnjenje! ali ja i opet imam pitanje...

    Samo da provjerim: VII-1 je završena prva god spec studija, poznatija kao ČETVRTA godina?
    Sem toga, zainteresovalo me je i ovo, ''.. a za asistenta upisane doktorske studije (ako za tu oblast postoje, izuzetak su neke umjetnicke oblasti).''

    kod nas Prim. rač. nemaju doktorske, bar za sad, da li to znači da mogu da rade kao asistenti ili to ne važi za prim. studije?


    I zadnja rečnica, kakav diferencijalni ispit? Da li prim. rač. ima mogućnost upisivanja 5te godine (magistarske studije) bez ikakvog dif. ispita? Jer ako se polaže diferencijalni, oni se ''prekvalifikuju'' za neku drugu oblast/smjer?

    Oprosti na velikom broju pitanja, ali si ponudio odličan odgovor pa bih da otklonim svaku dilemu

  9. #9
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Podgorica, Tivat
    Posts
    1,373
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    VII-1 su specijalisticke, IV god, ili 240 ECTS.
    Na primijenjenom racunarstvu nema doktorskih, kao ni magistarskih. Doktorske studije iz informacionih tehnologija imas na PMF-u i ETF-u, cak i Ekonomski fakultet nudi kao jedno od usmjerenja IT. Magistarskih ima pored navedenih i na FIT-u (Mediteran) i FIST-u (UDG).
    Ako neko hoce da radi sa SPR-ovom diplomom kao asistent, i dalje mora da upise doktorske negdje drugo, a prije toga i magistarske da je zavrsio, jer iz te oblasti (racunarstva, informatike, IT-ja, kako god hoces) postoje oba nivoa negdje drugo, ali kao akademske studije. Tu na scenu stupa diferencijalni ispit koji kandidat sa diplomom primijenjenih studija prethodnog stepena mora da polaze kako bi nastavio studije na akademskom programu. Obicno se sastoji iz 2 do 3 ispita koja kandidat na prethodnim, primijenjenim studijama nije imao, a za njegov steceni stepen su predvidjeni planom akademskih studija. Navodim primjer (ne mora biti tacan): na SPR-u na osnovnim studijama nemaju Inteligentne sisteme i XML tehnologije, i ta dva ispita se mogu uzeti kao diferencijalni ako bi neko sa bachelorom sa SPR-a htio da upise specijalisticke na FIT-u. Ne znaci nuzno promjenu struke.

    Izuzetak se odnosi na primijenjene umjetnosti (slikarstvo, vajarstvo, dizajn...) gdje se studije zavrsavaju magistraturom. Oni nemaju doktorat, dok teoreticari umjetnoati imaju. Tako neko ko je zavrsio magistarske studije primijenjenih umjetnosti, moze po potrebi da radi kao asistent ili predavac (nakon biranja u zvanje docenta) dok kolega teoreticar tek sa doktoratom postaje predavac.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    VII-1 su specijalisticke, IV god, ili 240 ECTS.
    Na primijenjenom racunarstvu nema doktorskih, kao ni magistarskih. Doktorske studije iz informacionih tehnologija imas na PMF-u i ETF-u, cak i Ekonomski fakultet nudi kao jedno od usmjerenja IT. Magistarskih ima pored navedenih i na FIT-u (Mediteran) i FIST-u (UDG).
    Ako neko hoce da radi sa SPR-ovom diplomom kao asistent, i dalje mora da upise doktorske negdje drugo, a prije toga i magistarske da je zavrsio, jer iz te oblasti (racunarstva, informatike, IT-ja, kako god hoces) postoje oba nivoa negdje drugo, ali kao akademske studije. Tu na scenu stupa diferencijalni ispit koji kandidat sa diplomom primijenjenih studija prethodnog stepena mora da polaze kako bi nastavio studije na akademskom programu. Obicno se sastoji iz 2 do 3 ispita koja kandidat na prethodnim, primijenjenim studijama nije imao, a za njegov steceni stepen su predvidjeni planom akademskih studija. Navodim primjer (ne mora biti tacan): na SPR-u na osnovnim studijama nemaju Inteligentne sisteme i XML tehnologije, i ta dva ispita se mogu uzeti kao diferencijalni ako bi neko sa bachelorom sa SPR-a htio da upise specijalisticke na FIT-u. Ne znaci nuzno promjenu struke.

    Izuzetak se odnosi na primijenjene umjetnosti (slikarstvo, vajarstvo, dizajn...) gdje se studije zavrsavaju magistraturom. Oni nemaju doktorat, dok teoreticari umjetnoati imaju. Tako neko ko je zavrsio magistarske studije primijenjenih umjetnosti, moze po potrebi da radi kao asistent ili predavac (nakon biranja u zvanje docenta) dok kolega teoreticar tek sa doktoratom postaje predavac.
    Da, to sam mislio, 240 kredita.
    Sad mi je sve jasno. Znači, uz polaganje dif. ispita, kolege sa SPR-a postaju magistri na nekom od drugih smjerova.

    Hvala za ovako detaljno objašnjenje, jako je korisno

  11. #11
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,227
    Thanks Thanks Given 
    897
    Thanks Thanks Received 
    226
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    Na primijenjenom racunarstvu nema doktorskih, kao ni magistarskih.
    Za ovo te moram ispraviti jer ima magistarskh studija. Poznajem nekoliko osoba sa tim zvanjem i lično sam prisustvovao na odbranu istih.

  12. #12
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Podgorica, Tivat
    Posts
    1,373
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RCE View Post
    Da, to sam mislio, 240 kredita.
    Sad mi je sve jasno. Znači, uz polaganje dif. ispita, kolege sa SPR-a postaju magistri na nekom od drugih smjerova.

    Hvala za ovako detaljno objašnjenje, jako je korisno
    Ne, uz polaganje diferencijalnog upisuju magistarske studije. U bilo kom slucaju u CG je 180 ECTS bachelor, 240 specijalista, a 300 magistar.

    Quote Originally Posted by Martin Mcfly View Post
    Za ovo te moram ispraviti jer ima magistarskh studija. Poznajem nekoliko osoba sa tim zvanjem i lično sam prisustvovao na odbranu istih.
    Ovo cu morati da provjerim, nisam znao.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Martin Mcfly View Post
    Za ovo te moram ispraviti jer ima magistarskh studija. Poznajem nekoliko osoba sa tim zvanjem i lično sam prisustvovao na odbranu istih.
    Na ETF-u? Da li možeš sa njima da provjeriš kakvi su uslovi bili?

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    Ne, uz polaganje diferencijalnog upisuju magistarske studije. U bilo kom slucaju u CG je 180 ECTS bachelor, 240 specijalista, a 300 magistar.



    Ovo cu morati da provjerim, nisam znao.

    Da, da, razumio sam te. Pogrešno sam se izrazio.
    Last edited by RCE; 21-10-14 at 13:52. Reason: greška u pisanju

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,764
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,266
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Imaš na SPR takozvana 5ta godina. Imate i na sajtu ETF koji su predmeti

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ż\_(ツ )_/Ż
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  15. #15
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Imaš na SPR takozvana 5ta godina. Imate i na sajtu ETF koji su predmeti

    Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    Ż\_(ツ )_/Ż
    Ili ja nisam našao ili nema Bar ne na oglasnoj tabli.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Podgorica, Tivat
    Posts
    1,373
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Istina, ima i po konkursu: magistarske studije, oblast istrazivanja primijenjeno racunarstvo. Link: http://www.etf.ucg.ac.me//Obavjesten...agistarske.pdf

  17. #17
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Crna Gora
    Posts
    267
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Adriatic View Post
    Istina, ima i po konkursu: magistarske studije, oblast istrazivanja primijenjeno racunarstvo. Link: http://www.etf.ucg.ac.me//Obavjesten...agistarske.pdf
    Da, našao sam i ja kasnije. Ali prvo sam gledao na oglasnoj, očekivah da će tamo sigurno biti

  18. #18
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    1,512
    Thanks Thanks Given 
    106
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za vašu informaciju magistarske studije na ETF-u, na smjeru "Primijenjeno računarsvo", su uvedene 2008/09 školske godine. Postojeće postdiplomske (specijalističke) studije, proširene su uvodjenjem novog modula na magistarskim studijama, na kojim se izučavaju Multimedijalni signali i sistemi (što sa osnovnim studijama čine najmanje 300 ECTS kredita).

  19. #19
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Niksic-Pg
    Posts
    1,692
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima li neko odje da sprema ispite sa SPR-a ,ili da poznaje nekog ko to radi? ( osim Alena koji ne odgovara na poruke) PS: samo bez odgovora tipa"sta ce ti casovi" "to ne treba tako da se polaze" i sl.hvala

  20. #20
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    blago vam se koji završavate ovaj jad ov "više" škole

  21. #21
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pozdrav ljudi.
    Razmišljam da upišem SPR tj. primijenjeno racunarstvo.
    Interesuje me koliko traju osnovne, specijalističke i magistarske studije. Kakvi su profesori i kakvo se znanje stiče tamo? I ono najbitnije, da li se može naći kasnije dobar posao?
    Pisite i vaša iskustva uopšte.

  22. #22
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    2,642
    Thanks Thanks Given 
    1,674
    Thanks Thanks Received 
    375
    Thanked in
    188 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lord Filip View Post
    Pozdrav ljudi.
    Razmišljam da upišem SPR tj. primijenjeno racunarstvo.
    Interesuje me koliko traju osnovne, specijalističke i magistarske studije. Kakvi su profesori i kakvo se znanje stiče tamo? I ono najbitnije, da li se može naći kasnije dobar posao?
    Pisite i vaša iskustva uopšte.
    Spr je smeće od smjera. Ništa te neće naučiti, samo te uvedu u odredjenu oblast. Kao da kucaš na youtube programski jezik za početnike.... e to tako izgleda, samo što imaš kolokvijume.

    Послато са SM-G955F помоћу Тапатока

  23. #23
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I od drugih sam čuo slicno misljenje. Sad nzm koliko se vrednuje spr uopšte. Da li je bolje uzet racunare na ETR smjeru?
    Ovako kad gledam izgleda mi kao da spr ima dobre predmete tj pokriva dosta oblasti a ko oce sam ce ucit

  24. #24
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    185
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lord Filip View Post
    I od drugih sam čuo slicno misljenje. Sad nzm koliko se vrednuje spr uopšte. Da li je bolje uzet racunare na ETR smjeru?
    Ovako kad gledam izgleda mi kao da spr ima dobre predmete tj pokriva dosta oblasti a ko oce sam ce ucit
    Ako upisujes diplome radi, da se ne mucis mnogo i imas sjutra fakultet, imas vezu pa ces nac posa, ili ces sticat znanje mimo fak upisi SPR. Ako stvarno zelis da nesto naucis i imas koliko toliko (dosta) cijenjeniju diplomu Upisi ETR.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  25. #25
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,708
    Thanks Thanks Given 
    1,113
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Da ti ja rečem kako stvari stoje prijatelju.
    Za SPR će reć ovi te su završili akademske studije (Energetika, ETR...) da je smece od smjera i fakulteta.
    Zašto? Jer ga ljudi lakše završe od akademskih a diploma je "skoro" ista, jer na njoj piše Elektotehnički fakultet, smjer ili odsjek primijenjeno računarstvo kao dio programa i dio studija tog fakulteta ravnopravno sa ostalim fakultetima.
    Ovi što su završili SPR će reći da je solidan fakultet, neki će reć da je školica, neki da je lagan, neki da je pretežak a najviše će ga kudit ovi te ga nijesu ni upisali ni završili.
    Uglavnom studije su teške za nekog ko je nikakav đak bio u srednju i ko je doša` iz nekih divljih srednjih škola.
    Za nekoga ko je bio dobar đak ili ko je gimnaziju završio odradiće SPR bez nekih većih problema.
    Ukoliko želiš da se ne mučiš toliko i da naučiš uz posao ponešto iz te struke i dođeš lakše i brže do posla i da uživaš u čarima mladosti, žena, provoda, upiši SPR.
    Ukoliko želiš da se posvetiš fakultetu 4-5 godina i da se odrekneš žena, provoda, pića, uživanja, upiši Akademske na ETF.
    U moju generaciju je bilo vrhunskih studenata, ljudi koji su napuštili akademske i druge fakultete, odličnih gimnazijalaca i svi uglavnom rade.
    Malo koga znam da nema posao.
    Možda nije u priči i biti cijenjen fakultet ali s tom diplomom moš relativno lako do posla doć.
    To ti je to.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PMF - Računarstvo i informacione tehnologije
    By TechnipalAbuse in forum Centralni
    Replies: 7
    Last Post: 03-07-14, 21:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •