Page 1 of 17 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 408

Thread: Trcanje

  1. #1
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Trcanje

    Ima li nas koji trcimo ? ( ne za djevojkama/momcim/ ) nego radi zdravlja kondicije i relaksacije?

  2. #2
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default



    KADENCA u trčanju predstavlja broj koraka koji pravite u toku minuta. Za optimalnu kadencu se uzimaju vrijednosti oko 180 koraka u minuti (po 90 za svaku nogu).

    SUVIŠE DUG KORAK
    Česta greška početnika u trčanju je mala kadenca, tj mali broj koraka u minuti. Ovakva tehnika je vezana uz “overstriding”, tj previše dug korak, kada noga koja leti, pri udarcu na zemlju se nalazi ispred težišta, tj središta mase, umjesto da bude tačno ispod centra tijela.

    SKAKANJE U VIS
    Loša tehnika pored dugog koraka je posljedica i “bouncing“, to je skakanje u vis, umjesto u dalj pri odguvaranju od podloge. Na taj način dosta energije kojom se odbijate od zemlje odlazi na savladavanje sile zemljine teže umjesto da tu silu koristite da idete naprijed. Što manje energije trošite na vertikalno kretanje to imate efikasniju tehniku.

    KADENCA JE KLJUČ
    Povećavanjem kadence, tj pravljenjem više koraka u minuti, jednostavno je nemoguće da skačete (bounce) u vis (morali biste da budete pravi talenat da to uradite), već će vaše trčanje izgledati ravnomjernije, tj kao da plutate.

    KAKO DA POVEĆATE SVOJU KADENCU?
    Prvo naravno, provjerite da li vam je kadenca manja od 85 koraka (po jednoj nozi) u minutu. Da biste najlakše provjerili kadencu, namjestite štopericu da vam pišti na minut, pa se skoncentrišite samo na trčanje. Ili recite prijatelju da vam štopuje vrijeme, a vi se koncetrišite na tehniku i na brojanje koraka u minutu ili u 30 sekundi pa množite sa dva

    Ukoliko imate manju kadencu, što je vjerovatnije nego da imate preko 90 koraka, možete uraditi par stvari koje vam mogu pomoći da ubrzate korak....

    SPRINTEVI, tj RAD NA BRZINI NOGU
    Ovo bi bio jedini tjelesni uslov, koji je vjerovatno i najmanje bitan pošto ga vjerovatno zadovoljavate. Za brzi korak treba da posjedujete dovoljno brzih mišićnih vlakana u vašim nožnim mišićima. Radite na kraju treninga 10 x 100m ubrzanja jednom nedjeljno.

    ŠTO MANJI KONTAKT SA PODLOGOM
    Osvjestite kontakt sa podlogom. Vrijeme koje provodite na zemlji treba da je što kraće.

    TRČITE IZA NEKOGA KO IMA OPTIMALNU KADENCU
    Pri grupnom trčanju pronađite partnera koji trči otpimalnom kadencom i pokušajte da uhvatite njegov korak. Biće vam možda čudno, ali to je to

    I NAJVAŽNIJE OD SVEGA, TRČANJE JE SAMO VAŠ IZBOR, SAMO VAŠE ZADOVOLJSTVO I SLOBODA! UŽIVAJTE U NJEMU I NE DOZVOLITE DA VAS NA TRČANJE IKO PODSJEĆA ILI PODSTREKUJE ČAK, UOPŠTE DA VAM SE IKO MIJEŠA U TO!!!

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    3,309
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    U nedelju, polumaraton/maraton.
    Da se proba istrčati

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Emp View Post
    U nedelju, polumaraton/maraton.
    Da se proba istrčati
    Ja sam ga danas istrcao (21.100m) i u nedjelju cu. ima nas koji trcimo. i ovaj text gore je tacna teorija o svemu ali dok ti ne krenes da gazis po betonu/zemlji i na svom tijelu ne vidis kako sta ide dzabe citati ove textove. tek kad shvatis kod sebe sta i kako onda citanje textova i cuda. u zdravlje. konacno jedna potencijalno dobra tema za razgovor.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    3,309
    Thanks Thanks Given 
    267
    Thanks Thanks Received 
    19
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Meni će ovo biti prvi put.Slab sam na te duge distance al reko aj da probam.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    894
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    biciklo vozim, ali istrcat ne mogu kilometar. bravo maratonci
    there is no dark side of the moon. as a matter of fact it's all dark.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahaha ja sad jedva kilometar i po 2, i sad krenuo po jednom programu pa ako bog da sledeci polumaraton da istrcim xD

  8. #8
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,952
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    156
    Thanked in
    76 Posts

    Default

    Ja sam prosle godine probao bez ikakve pripreme polumaraton i jedva sam dosetao poslednji kilometar. To bez pripreme ne bi nikom preporucio. Mislio sam ove godine cu se makar malo pripremit ali od obaveza nista. Tako da odustajem ove godine.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


  10. #10
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    PG
    Posts
    8,233
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam bas odavno trcao, a kad trcim to bude na trim stazu, po 10 krugova najvise, to mi taman fino dodje...sad kad pocne kisa nece se ni moci trcati, a i valjda ce da je renoviraju. Dok sve to ne bude gotovo posveticu se terminima, po 2-3 nedeljno je dovoljno

  11. #11
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zaradona View Post
    Nisam bas odavno trcao, a kad trcim to bude na trim stazu, po 10 krugova najvise, to mi taman fino dodje...sad kad pocne kisa nece se ni moci trcati, a i valjda ce da je renoviraju. Dok sve to ne bude gotovo posveticu se terminima, po 2-3 nedeljno je dovoljno
    Коју трим стазу , на 13 јул?

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk 2
    Sate sate sate

  12. #12
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    PG
    Posts
    8,233
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Коју трим стазу , на 13 јул?
    Ovu iza tehnickih fakulteta

  13. #13
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Еее питам зато што је краћа та ту, она на 13 је мало дужа

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk 2
    Sate sate sate

  14. #14
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    795
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    upravo se vratih sa 2,5km trcanja za 14 minuta. to mi je neki maksimum. uglavnom, koristim http://runkeeper.com/ aplikaciju na iPhone. preporucujem je pocetnicima (kao ja) jer vam kaze kuda se krecete, utrosene kalorije, koliko minuta po kilometru, itd. ima finih opcija.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pegasus View Post
    upravo se vratih sa 2,5km trcanja za 14 minuta. to mi je neki maksimum. uglavnom, koristim http://runkeeper.com/ aplikaciju na iPhone. preporucujem je pocetnicima (kao ja) jer vam kaze kuda se krecete, utrosene kalorije, koliko minuta po kilometru, itd. ima finih opcija.
    ja sam uvjek krecao sa trcanjem nekih 2-3 nedelje i mogao 4 km najvise i uvjek batalim.e sad necu zainatio sam se vidjecu tu aplikaciju. moja trenutna forma je taman pocetnicka iako sam stalno igrao fudbal ranije i uvjek se bavio nekim sportom. pocelo je to da me nervira. a ova kisa ce malo otezat stvari al nije problem po njoj trcat

  16. #16
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    479
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Какво црно трчање? Боље лагано цигар неђе с дојчерицом, квоте, чашица разговора и фудбал/баскет 3-4 пута недељно.

    Увијек сам се дивио људима који трче у празно и уживају у томе. Онако, без циља, само трчиш... никакве лопте, никаквог маневра, но себе мучиш. Не бих никад могао. Сматрам трчање ријетко досадним хобијем. Мислим да људи који трче тако бзв не воле себе превише, чим се тако малтретирају. Немојте да се ко увриједи, ово је само моје мишљење...

  17. #17
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,516
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    2,505
    Thanked in
    1,079 Posts

    Default

    Tu es mon héro!

  18. #18
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ja postujem svacije misljenje pa naravno i tvoje jer znam ljude koji isto razmisljaju. ja sam poceo sa trcanjem u 13. godini i to da pravim drustvo drugu koji je trenirao fudbal. On se u medjuvremenu zaustavio na bilo kojem vidu fizickih aktivnosti a ja sam nastavio sa malim prekidima evo 22 godine poslije toga i dalje nalazim u trcanju ono sto sam shvatio vec poslije mjesec dana od pocetka: izduvni ventil za sve. A tek ako udjes u kakve takmicarske vode i vidis kako mozes da pomjeras svoje granice za koje si mislio da je nemoguce, ufffffff..... nigdje kraja. Ali ponavljam to sam samo ja.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pilicius View Post
    Ja postujem svacije misljenje pa naravno i tvoje jer znam ljude koji isto razmisljaju. ja sam poceo sa trcanjem u 13. godini i to da pravim drustvo drugu koji je trenirao fudbal. On se u medjuvremenu zaustavio na bilo kojem vidu fizickih aktivnosti a ja sam nastavio sa malim prekidima evo 22 godine poslije toga i dalje nalazim u trcanju ono sto sam shvatio vec poslije mjesec dana od pocetka: izduvni ventil za sve. A tek ako udjes u kakve takmicarske vode i vidis kako mozes da pomjeras svoje granice za koje si mislio da je nemoguce, ufffffff..... nigdje kraja. Ali ponavljam to sam samo ja.
    ja ne samo da imam zelju da se ponovo vratim trcanju nego i imam potrebu tj neophodno je zbog mog zdravlja.a postavio sam sebi i par ciljeva ..jer iako trcanje samo po sebi ne shvatam kao gubljenje vremena ili nesto slicno vec mnogo dublje jer te razvija u toliko mnogo aspekata i osjecas se mnogo bolje praktikujuci isto....zelim da se spremim za sledeci polumaraton ( koliko je izvodljivo ne znam..nikad ne znas sta sve mozes dok ne probas ) i zelim da popravim kondiciju do decembra kad je polaganje u aikidou ( 3 kyu ) ....dijelim tvoje misljenje i uvjek sam se bavio nekim sportom..a sad zelim da se bas posvetim trcanju...

  20. #20
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Imas godinu dana do sljedeceg polumaratona ako mislis na PG maraton/polumaraton, a ako imalo trcis (tu ne mislim na fudbal ili basket) onda ti treba mjesec i po do dva po mom skromnom misljenju i iskustvu ljudi oko mene da bez problema zavrsis distancu. Sad ako ides na vrijeme to je vec druga stvar. A obziorm da polazes za aikido ne znam kakva ti treba konstitucija za to ali racunaj ako krenes spremanje za polumaraton da kilogrami nestaju pa ne znam koliko ti je to ok zbog eventualne mase/snage.

  21. #21
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Čuješ lika, trčanje je bez cilja. A ne bih ti mijenjao onaj osjećaj spokoja u tijelu i mislima nakon trčanja i tuša ni za kakvu drogu. Srce na 44 otkucaja. Raspoloženje, koncentracija. Da ne pričamo o svim mogućim efektima na organske sisteme i zdravlje uopšte. A tek kako seks pada poslije.

    Neka nova istraživanja potvrđuju efekte na zdravlje i kratkotrajnog trčanja od 5 minuta. Pokrenite se ljudi. Dobre patike, slojevito se obucite na hladnije dane koji dolaze i u šumicu. Oni slabe volje neka potraže društvo. Još neka pomoć za motivaciju mogu biti gps aplikacije kao endomondo, pa da pratite napredak, vremena i kilometražu. Uglavnom lako se "navući" ko god proba, a i nije ni čudo jer neke supstance koje se oslobađaju iz mišića tokom napora djeluju na opioidne receptore u mozgu, na iste na koje djeluju i opijati

  22. #22
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    Ада то је рекао лик коме је храна из Мекдоналдса преукусна, тако да игнориши

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk 2
    Sate sate sate

  23. #23
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad je bas kul i popularno trcanje polumaratona. To je in. "Trcis li polumaraton, batice? Koje ti je vrijeme?" Mogu da shvatim da neko trci rekreativno, za svoj merak, ali da neko trci ove polumaratone da bi bio ko zna koji po redu, da bi dobio onaj ucesnicki papir, lazni pehar i sliku za fejsbuk - to ne mogu da shvatim. Cisto manekenisanje.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    48
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    regulisacu ishranu pa i ako izgubim koje kilo ne mari xD za moje polaganje mi treba kondicija i tehnika. snaga je manje bitan faktor

  25. #25
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,424
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sto je ovo kad god vidim komentar od ovog mekdonaldsa ne znam dal da se smijem ili da zaplacem
    istrajan budi.

Page 1 of 17 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem traku za trcanje
    By bocaviktor in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 03-05-13, 12:17
  2. K:el.traku za trcanje
    By aleksa007 in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-11, 22:27
  3. P: Traku za trcanje
    By Hellboy-84 in forum Ostali oglasi
    Replies: 43
    Last Post: 03-07-11, 20:25
  4. K: Traku za trcanje
    By meeyan in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 05-02-11, 17:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •