Results 1 to 13 of 13

Thread: Živimo u doba usamljenosti

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Živimo u doba usamljenosti

    (Tekst iz Vijesti http://www.vijesti.me/forum/zivimo-u...jenosti-800829 )

    Antropocen, kako su naučnici nazvali epohu u kojoj živimo, doba je čovekovog ogromnog uticaja na biosferu, ali se po malo čemu razlikuje od ranijih doba. Ipak, jedna razlika je očigledna: ovo je doba usamljenosti.

    Kada je Tomas Hobs tvrdio da je u prirodnom stanju, pre nego što je čovečanstvo iznedrilo autoritete, koji će ga kontrolisati, vlada “rat svih protiv svih”, nije mogao više pogrešiti.
    Od starta smo društvena bića koja u potpunosti zavise jedna od drugih. Naši preci sa istoka Afrike nijednu noć nisu mogli da prežive jedni bez drugih.
    Mi smo oblikovani i to u većoj meri od bilo koje druge vrste, kontaktom s drugima.Doba u koje ulazimo, u kom postojimo potpuno nezavisno jedni od drugih, drugačije je od svih ostalih.

    Pre tri meseca objavljena je vest da je usamljenost postala epidemija među mladim ljudima. Nedavno je isto rečeno za starije.
    Ebola nikad neće ubiti toliko ljudi kao ova opaka “bolest”. Društvena izolacija može dovesti do prerane smrti, koliko i pušenje 15 cigareta dnevno, a istraživanja pokazuju da je usamljenost dva puta smrtonosnija od gojaznosti.Demencija, visok krvni pritisak, alkoholizam i nesreće postaju učestaliji kada se prekine komunikacija među ljudima. Sami ne možemo.

    Tačno je da su se fabrike zatvorile, da ljudi češće putuju automobilima nego autobusima, da više gledaju Jutjub nego što odlaze u bioskope, ali te promene ne uspevaju da objasne brzinu urušavanja modernog društva.
    Ove strukturne promene prati ideologija koja se protivi životu i koja podstiče i slavi našu izolovanost od društva.

    Rat svih protiv svih - kompetitivnost i individualizam - postao je religija modernog doba, koju opravdava mitologija o usamljenim rendžerima, samoizgrađenim ljudima, samostalnim preduzetnicima… Za najdruštvenija od svih stvorenja, koja ne mogu preživeti bez ljubavi, društvo više ne igra nikakvu ulogu - samo herojski individualizam. Važno je samo pobediti, a ostalo je kolateralna šteta.

    Deca u Britaniji više ne žele da budu vozači autobusa ili medicinske sestre - više od petine reklo je da samo “žele da budu bogati”. Bogatstvo i slava su jedine ambicije za čak 40 odsto ispitanih.
    I jezik se menja u skladu s tim. Najuvredljvija reč postala je “gubitnik”.

    Više ne govorimo o ljudima, nego o individuama.
    Jedan od tragičnih ishoda usamljenosti jeste to što se ljudi okreću televiziji, kao utesi. Čak dve petine starijih ljudi smatra TV svojim najčešćim društvom. Ovo samolečenje pogoršava simptome bolesti.
    Istraživanje ekonomista Univerziteta u Milanu pokazalo je da televizija podstiče takmičarski duh i paradoks visokog dohotka:
    naime, to što nacionalni dohodak raste ne znači da raste i sreća stanovništva.
    Naučnici su otkrli da su osobe koje često gledaju TV manje zadovoljne svojim prihodima, od onih koje ga gledaju retko.
    TV ubrzava pokretnu traku hedonizma i primorava nas da još više radimo, kako bismo imali identičan nivo zadovoljstva.
    Šta je poenta? Šta dobijamo iz tog rata svih protiv svih? Konkurencija podstiče rast, ali rast nas više ne čini bogatijim. Čak i da je to istina, ne bi nas učinila srećnijim.

    Čak ni jedan procenat svetskog stanovništva, u čijem je vlasništvu 48 odsto svetskog bogatstva, nije srećan. Istraživanje Koledža u Bostonu pokazalo je da osobe sa prosečnim godišnjim primanjima od 78 miliona dolara sebe ne smatraju zadovoljnim, nego paralisanim anksioznošću, nezadovoljstvom i usamljenošću.

    Mnogi su rekli da se osećaju finansijski nesigurnim: da bi stali na čvrsto tle, veruju oni, potrebno im je, u proseku, oko 25 odsto više novca. Da ga kojim slučajem dobiju, verovatno bi im bilo potrebno još 25 procenata. Jedan ispitanik je rekao da se neće smiriti dok ne bude imao milijardu dolara na bankovnom računu.

    Za ta osećanja rastrgli smo prirodu koja nas okružuje, degradirali uslove življenja, predali svoju slobodu i zadovoljstvo kompulsivnom hedonizmu bez zadovoljstva u kom, pošto smo progutali sve ostalo, počinjemo da vrebamo sebe same. Zbog toga smo uništili samu suštinu čovečanstva - našu povezanost.

    Ako želimo da prekinemo taj ciklus i ponovo se udružimo, moramo se suočiti sa sistemom koji nas žive jede, a koji smo sami napravili.
    (Guardian; B92)
    Last edited by septembar; 18-10-14 at 13:52.

  2. #2
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bas volim da gledam tv. Stoga nije ni cudo sto nemam ni prebijene pare u dzepu.
    Davor

  3. #3
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovo je američki problem. Izgradili su sistem koji nagrađuje i idealizuje sociopatiju i prašta elementarno neznanje. Da nije tako ne bi se divili Stevu Jobsu.
    Ljudi u Crnoj Gori su nezadovoljni prihodima jer od njih jedva i račune mogu da plate. Što ne znači da ne bi trebalo manje TV-a da gledaju i da čitaju više knjiga.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  4. #4
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    82
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    fino reče j.b. štulić

    čini mi se rođače
    da je standard pokvario ljude
    jedu gowna i sanjare

  5. #5
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    televizija, youtube i ostatak interneta

    živjeli!
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  6. #6
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default


  7. #7
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    GLAVNI PROBLEM DANAŠNJEG DRUŠTVA




    Elegantno rešenje



    Najbolje bi bilo na svaki treći dan ukinuti sve signale na planeti


    Evo ja npr. imam preko 9500 postova. Pametnije bi mi bilo da se raspravljam sa ljudima na ulici nego što trošim dragoceno vrijeme na vas nedostojne
    Last edited by Rakun; 23-11-14 at 16:13.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #8
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Elegantno rešenje



    Najbolje bi bilo na svaki treći dan ukinuti sve signale na planeti


    Evo ja npr. imam preko 9500 postova. Pametnije bi mi bilo da se raspravljam sa ljudima na ulici nego što trošim dragoceno vrijeme na vas nedostojne
    Zaista interesantno kako je jednostavno razgovarati sa potpunim strancima na internetu. Tako nešto ne bi nikome palo na pamet da uradi negdje na ulici. Doduše, možda kad bi postojali lokali čiji smisao je razmjena ideja vezanih za filosofiju, umjetnost, sport, politiku itd. kao na podforumima, možda bi dolazili ljudi i započinjali razgovore i sa strancima.
    Mogli bi možda da organizuju dnevne i nedjeljne teme i da ih objavljuju na jelovniku. Pa ti dođeš, pogledaš da li te neka tema zanima i rezervišeš prisustvo za taj dan
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Nikad nije kasno, Rakune.

    Sjecam se da su nas jos u srednjoj (2000.) pripremili na (mogucu) idiokratiju.

    Treba razlikovati usamljenost i samocu. Samoca je zdrava (s vremena na vrijeme), usamljenost obicno nije.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Redovna pojava sve vece udaljenosti medju narodom... zadnji put sam se uvjerio u petak na Arandjelovdan, bio sam kod prijatelja i u jednom trenutku pogledam oko sebe i vidim da od 15 gostiju za stolom njih 12 cacka po telefonima i internetu i cute ne progovaraju... jedino ko nije tel u ruke drzao sam bio ja i covjek pored mene sa kojim sam se upustio u diskusiju o politici kao i jedan djed koji vjerovatno ni ne zna sta je mobilni tel... katastrofa... domacin kad je registrovao moju reakciju na sve to povika ajde batalite te telefone da progovorimo malo... pakao do cega smo dosli....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  11. #11
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Redovna pojava sve vece udaljenosti medju narodom... zadnji put sam se uvjerio u petak na Arandjelovdan, bio sam kod prijatelja i u jednom trenutku pogledam oko sebe i vidim da od 15 gostiju za stolom njih 12 cacka po telefonima i internetu i cute ne progovaraju... jedino ko nije tel u ruke drzao sam bio ja i covjek pored mene sa kojim sam se upustio u diskusiju o politici kao i jedan djed koji vjerovatno ni ne zna sta je mobilni tel... katastrofa... domacin kad je registrovao moju reakciju na sve to povika ajde batalite te telefone da progovorimo malo... pakao do cega smo dosli....
    Ko o čemu, ti o politici
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #12
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    A ka' na slave, posle kojeg vinjaka odma se politika potegne
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  13. #13
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Dok se ja dofatim curica kao teme
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. u koje doba?
    By TiJaNaaaA in forum Sex i erotika
    Replies: 31
    Last Post: 24-09-06, 02:31
  2. godisnja doba zene
    By Brzi in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 05-10-05, 12:51
  3. Najljepse godisnje doba
    By BOKI in forum Ljubav
    Replies: 36
    Last Post: 30-08-05, 15:16
  4. Meditacija za novo doba
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 20-03-04, 16:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •