Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 34

Thread: Solarni paneli na kući

  1. #1
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,285
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Solarni paneli na kući

    Htio bih ugraditi solarne panele na krovu kuće i što više biti nezavistan od EP. Pritom ne mislim na ugradnju kolektora za toplu vodu, već kompletne mreže. Koliko je isplativo, moguće i ko to najbolje radi u CG?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Peace,Love,Unity & Respect
    for one another !

  2. #2
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isplativo je imati kolektore za toplu vodu, kolektori za proizvodnju struju su isplativi samo ako nije moguć prilklučak na el. mrežu...barem dok ne dođu neki poticaji od države.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čuš ko najbolje radi, pa premijerov sin ima kompaniju koja se time bavi, raspitaj se kod njega
    Usput, i mene bi interesovalo, evo ću se i ja raspitati malo pa pišem ako što saznam...

    Sent from my D6503 using Tapatalk

  4. #4
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Solarni paneli u kuci? Nigde veze.
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  5. The Following User Says Thank You to Glenn_Q For This Useful Post:


  6. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,765
    Thanks Thanks Given 
    88
    Thanks Thanks Received 
    3,266
    Thanked in
    1,814 Posts

    Default

    Dobra ideja, samo realizacija je malo poskupa...


    Sent from my ICONIA W3-810 using Tapatalk
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. #6
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    tesko hleba od toga da ima . Trenutno je isplativo samo kod novih kkuca za izdavanje gdje se trosi dosta tople vode ljeti uglavnom . za neku porodicnu primjenu trebace dugo vremena da se isplati (ako se uopste isplati pre nego ode u pm) .

    a za struju mrka kapa , U nasim uslovima tesko da mozes biti nezavisan od eb . mini elektrane ili vjetroelektrane su mogucnost koja se tesko moze isplatiti . N zapadu je to isplativo jer dobijes subvenciju od drzave .

  8. #7
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    http://www.solarni.rs/kompleti.htm
    isplati se barem za sijalice

  9. #8
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    isplati se samo ako si se dobro posvadjo sa EP . mene najvise buni kako izdrzavaju akomulatori ,jel su oni potrosna roba .sad je samo pitanje koliko mogu da traju .a ja koliko se secam nesto se kretalo oko 13000€ za domacinstvo .normalno cijena je sa nekom kineskom robom .i jos nesto ja imam solarni panel za zagrijevanje vode i mogu da kazem da sam zadovoljan sa efektom koji postize.

  10. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ja sam cuo da je cijena oko 10-15k, i da se isplati tek poslije 10 godina.

    EDIT> Za 10 godina, cijena struje ce samo da raste i raste, a nas standard to pratit u stopu nece. Tako da ce ti se sigurno isplatiti + sto ti ostaje oprema a samo taj potrosni materijal mijenjas.
    Last edited by Z600; 21-10-14 at 18:18.
    sent from tabure

  11. #10
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    424
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam se malo raspitivao prije par godina...nemas ozbiljne firme ovdje koja to radi...najblize ozbiljne firme su ti u HR ali su i malp skuplje

  12. #11
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    315
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Projektant saradnik sam u projektu solarne zgrade UN, neopravdano je praviti struju za sebe, visestruko je jeftiniji KWh iz mreze.
    Ako moras da dovedes dalekovod i trafostanicu do kuce/vikendice i nemas drugog nacina, onda se isplati praviti elektranu

  13. The Following User Says Thank You to vidovicb For This Useful Post:


  14. #12
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Na dugoročno, adekvatne baterije (akumulatori) su papren izdatak. Ako se one mogu priuštit bez velikog natezanja (svakih 6-7 godina) onda je svakako isplativo.

    Jer ipak - "nezavisnost" nema cijenu!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  15. #13
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    424
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    baterije uopste nisu neophodne ako ovim novim izmjenama zakona uvedu mogucnost da visak proizvedene struje saljes u mrezu kao sto moze svuda u svijetu, ukljucujuci i region...po meni ovo je vrlo isplativa varijanta na duzi rok, i naravno pod uslovom da sve instalira ozbiljna firma...

  16. #14
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Solarni paneli za grijanje vode su jako isplativi i sa malo znanja nije ih problem napraviti u sopstvenoj režiji. Sa druge strane, fotonaponske ćelije su dobar izbor za vikendice, planinarske domove...Relativno skupa oprema ali zadnjih godina cijena opada.

  17. #15
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ozon View Post
    Solarni paneli za grijanje vode su jako isplativi i sa malo znanja nije ih problem napraviti u sopstvenoj režiji. Sa druge strane, fotonaponske ćelije su dobar izbor za vikendice, planinarske domove...Relativno skupa oprema ali zadnjih godina cijena opada.
    moze da se napravi samo nisam siguran koliko su efikasni takvi paneli,a iznenadices se kad pogledas koliko ce te sam materijal skupo kostat da ga napravis,stim sto neke stvari nikad neces napravit ko sto moze fabricki da se odradi.

  18. #16
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dzon1 View Post
    moze da se napravi samo nisam siguran koliko su efikasni takvi paneli,a iznenadices se kad pogledas koliko ce te sam materijal skupo kostat da ga napravis,stim sto neke stvari nikad neces napravit ko sto moze fabricki da se odradi.
    Gledam jednu firmu iz CG koja se bavi ovim...cijena 4000 eura za solarni sistem za sanitarnu toplu vodu za 3-5 osoba i povratak investicije 6-7 godina? Nikad ne bih dao toliko novca za taj sistem. Ako sam praviš sigurno da nije efikasno kao fabričko ali gledajući našu klimu pola godine (i više) ćeš imati sigurno obezbjeđenu toplu vodu. Najveći izdatak bakarne cijevi, staklo, ništa posebno skupo gledajući dobitak.

  19. #17
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a jel ima kod nas grijanje vazduha, pa onda ubacivanje tog toplog vazduha u kuću, jel radi to neko kod nas,
    vidim po internetu i toga ima i prave ljudi
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  20. #18
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ozon View Post
    Gledam jednu firmu iz CG koja se bavi ovim...cijena 4000 eura za solarni sistem za sanitarnu toplu vodu za 3-5 osoba i povratak investicije 6-7 godina? Nikad ne bih dao toliko novca za taj sistem. Ako sam praviš sigurno da nije efikasno kao fabričko ali gledajući našu klimu pola godine (i više) ćeš imati sigurno obezbjeđenu toplu vodu. Najveći izdatak bakarne cijevi, staklo, ništa posebno skupo gledajući dobitak.
    nije problem bakarne cijevi vec bakarni lim,koji je poprilicno skup bar u nasim trgovinama,jel se uzima komad,tu je i staklo koje treba da je kaljeno i da upija a ne odbija zracenje ,onda premazi koji se nalaze na limovima koji upijaju toplotu ,i jos po nesto...reci mi koliko si ti izracunao da te kosta da napravis panel a koliko si nalazio da ga kupis ?ako te interesuje proslijedicu ti kako s pravi panel ja to vec ima i prije dvije godine sam i kalkulisao oko toga i ispalo je da je bolje da ga kupim

  21. #19
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dzon1 View Post
    nije problem bakarne cijevi vec bakarni lim,koji je poprilicno skup bar u nasim trgovinama,jel se uzima komad,tu je i staklo koje treba da je kaljeno i da upija a ne odbija zracenje ,onda premazi koji se nalaze na limovima koji upijaju toplotu ,i jos po nesto...reci mi koliko si ti izracunao da te kosta da napravis panel a koliko si nalazio da ga kupis ?ako te interesuje proslijedicu ti kako s pravi panel ja to vec ima i prije dvije godine sam i kalkulisao oko toga i ispalo je da je bolje da ga kupim
    Bakarni lim je skup u svim trgovinama a umjesto stakla može i polikarbonat ploča. Već sam pomenuo da efikasnost mora biti manja od fabričkog kolektora jer je ipak samostalna izrada. Moja je poenta bila da se iskoristi sunčevo zračenje na jednostavan način a ne pravljenje profesionalnog sistema. Ne pričam napamet, nemoj mi slati kako se pravi.

  22. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,215
    Thanks Thanks Given 
    703
    Thanks Thanks Received 
    1,163
    Thanked in
    650 Posts

    Default

    Iskopah ovu temu iz mrtvih, da li neko ima licnih iskustava, dosta je proslo vremena od 2014. godine vjerovatno se dosta toga promijenilo.

    1. Da li neko ima grijanje bojlera
    2. Da li neko koristi i za neke drugfe svrhe
    3. Da li mozemo da vracamo struju u mrezu kao sto to rade mini hidro elektrane, vjetro elektrane itd.
    4. Koje firme preporucujete


    Ja konkretno zivim u Podgoricu i jedan dio krva od kuce je kao izmisljen da se postave paneli, imam nekih 80m2 toga dijela krova, okrenut prema jugu.


    Primjer nekog proracuna, u pitanju je Srbija: http://www.conseko.rs/solarne-elektrane.html

    Doduse nisu naveli kolika je cijena samog sistema, da li ovi sistemi zahtjevaju neko odrzavanje, koliko su cesti kvarovi itd.
    Last edited by GaD; 24-02-20 at 08:22.

  23. #21
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    9,147
    Thanks Thanks Given 
    1,009
    Thanks Thanks Received 
    1,610
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Ja imam evo 5-6 godina solarno grijanje bojlera-vode u PG...
    Isplatilo se za godinu ipo A nije placeno 4k kao sto neko rece.

    Ljeti lagano moze da ugrije dva bojlera od 300l(mada ja imam jedan), zimi isto bez problema ugrije do 60c...
    Kuca je na dva sprata, ni u jedno kupatilo se bojler posebno ne pali, ni onaj mali za kuhinju.
    Masine za ves isto koriste toplu vodu sa solarnog, tako da ni taj grijac nije u funkciji.
    Racun za struju je bas zestoko manji.


    Sto se tice solarne elektricne energije, i tu su cijene pale.
    Moze se naci ok sistem za ne puno para, ali su dobri alumulatori i dalje papreno skupi



  24. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,215
    Thanks Thanks Given 
    703
    Thanks Thanks Received 
    1,163
    Thanked in
    650 Posts

    Default

    Daj malo vise informacija koliko si para ulozio, kakav je tvoj sistem, ja nesto razmisljam da ne idem sa akumulatorima bas zbog cijene ? Koliko ti treba dok ti voda dodje iz tog bojlera do svih ti prostorija. Odlicna fora za masinu za vec, ali me interesuje kako peres na 30-40 stepeni ako je bojler ugrijan na 60

  25. #23
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos jedan zainteresovan ovdje.
    Koliko ja znam trenutno domacinstva ne mogu prodavati struju Ep-u.
    Koliko je potebno panela minimum za jedno domacinstvo, recimo samo za grijanje vode...

  26. #24
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,230
    Thanks Thanks Given 
    14,454
    Thanks Thanks Received 
    3,990
    Thanked in
    2,033 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Laz View Post
    Ja imam evo 5-6 godina solarno grijanje bojlera-vode u PG...
    Isplatilo se za godinu ipo A nije placeno 4k kao sto neko rece.

    Ljeti lagano moze da ugrije dva bojlera od 300l(mada ja imam jedan), zimi isto bez problema ugrije do 60c...
    Kuca je na dva sprata, ni u jedno kupatilo se bojler posebno ne pali, ni onaj mali za kuhinju.
    Masine za ves isto koriste toplu vodu sa solarnog, tako da ni taj grijac nije u funkciji.
    Racun za struju je bas zestoko manji.


    Sto se tice solarne elektricne energije, i tu su cijene pale.
    Moze se naci ok sistem za ne puno para, ali su dobri alumulatori i dalje papreno skupi
    Otvori se tema pa vidim ovaj post.
    Oćeš li nam objasniti kako to mašina za veš vuče toplu vodu iz bojlera? To mi je baš nejasno.
    I na koji način ima 60 stepeni vode zimi? Možda misliš 60 stepeni temp vode na solaru ako je možda baš sunčan dan?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  27. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,215
    Thanks Thanks Given 
    703
    Thanks Thanks Received 
    1,163
    Thanked in
    650 Posts

    Default

    Mislim da vrijedi podignuti ovu temu iz mrtvih. Ono sto sam ja u kratkom istrazivanju primjetio imamo vise nacin da iskoristimo Suncevu energiju:

    1) Solarni paneli da grije vodu
    2) Solarni paneli da grije vodu i za proizvodnju struje
    3) Cijevni vakumski kolektori i grijanje vode
    4) Mozda ima jos nesto ali se nisam mnogo udubljivao


    Ono sto je meni licno interesatno je tacka 3 i ne znam zasto ovo nije zastupljeno kod nas u nekoj vecoj mjeri. Prije svega taj nacin je jeftin za ugradnju tj investija je npr u Srbiji (primjer jednog ponudjaca): 200 litara 350 e, 240 litara 400 e, 300 litara 480 e, 400 litara 750 e, 500 litara 850 e (5 godina garancije, bojler, 3KW elektricni grijac ukoliko nema Sunca, neki displej da prikazom temp u bojleru, ruke itd itd)

    Naravno kod nas je to mnogo skuplje (150 L 650, 200L 680 - 7 godina garancije) nego sto se naplacuje u regionu ali vjerovatno se moze naci i jeftinije. Pise da se stedi energije i preko 50%, imamo mogucnost preko Montesol kredita da dobijemo 0% kamate (mada budite svjesni da ce cete kod svakog od prodavaca dobiti popust ako idete kesh varijantu pa je pitanje ako imate novca da li se isplati uzeti "beskamatni" kredit )

    Ono sto sam primjetio je da postoji mogucnost da se sve ovo poveze na masinu za sudje, masinu za ves, pa cak i vas trenutni bojler i da se tu dodatno ustedi. Ako se pitate kako evo mog primjera tj plana za buducnost: Cijevi od ovoga sistema idu do kupatila uz postojeci bojler i onda se naprave skretnice, pa mogu toplu vodu iz solarnog sistema da prebacim u moj bojler (npr ako nije dovoljno topla pa je dogrijem u moj bojler - izbjegavam 3 KW grijaca na solarnom bojleru), tu mi je ves masina i onda napravim skretnicu da imam hladnu vodu ili vodu iz solarnog bojlera (jer ne peremo sve na 60+ stepeni, mada mozda kada je ruzno vrijeme nece bit preko 30% pa opet mozemo koristiti za sve), meni ide cijev iz bojlera (postojeceg) do kuhinje samo opet spojim solarni bojler sa tom cijevi i imam vodu do kuhinje koja se grije Suncem, takodje iz iste te cijevi mogu da dam vodu za masinu za sudje.


    Mislim da sa ovim sistemom mozemo da ustedimo veoma dosta struje jer su ovo redom najveci potrosaci u kuci: bojler, masina za sudje, masina za ves.

    Naravno ko ima centralno grijanje moze da spoji i centralno (gledao sam slike) i onda pec/struja/toplotona pumpa samo dogrijavaju tu vodu.


    Zamisliste Podgoricu i primorske opstine, pa ja mislim da se ovo isplati u roku od godinu ipo dana (kao sto je Laz rekao) i ne vidim ni jedan razlog zasto ne bismo ovo svi imali u PG. Ovo je itekako isplativa investicija za nekoga ko ima apartmane.

    Jos citam i istrazujem ali mislim da je ovaj cijevni vakumski sistem bolji od ravnog solarnog za ovo o cemu ja pricam.

    Da li neko ima licna iskustva, molim vas ako ima da napise koju recenicu, ko je radio, koja firma, koliko je kostalo, da li ste imali nekim problema itd. Hvala.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to GaD For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info Solarni punjač
    By cpu in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-13, 23:59
  2. Info Aluminijumski sendvich paneli
    By DEJO90 in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-13, 22:50
  3. I:Soalrni paneli
    By notifikacija in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-11, 10:46
  4. Slatboard paneli
    By Bozo_bd in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 15-11-10, 21:59
  5. Solarni napad
    By cpu in forum Nauka generalno
    Replies: 20
    Last Post: 24-04-09, 14:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •