Page 8 of 23 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast
Results 176 to 200 of 557

Thread: Lajčak traži 55 odsto od izašlih...

  1. #176
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BOLOGMO
    ne glasate na referendum za Mila i protiv Mila vec za SVOJU drzavu.
    Већина грађана у ЦГ има своју државу! Шта ће им референдум? Референдум треба Милу да направи своју државу.

    Суверенисти одабрали сте погрешног вођу за своје циљеве.
    Главу дајем крајину не дајем ...

  2. #177
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magnum357
    Sve i da blok za zajednicku drzavu izgubi moci ce da trazi raspisivanje novih referenduma svakih 3 mjeseca.
    Mozhe on i svaka tri dana ako oce ali to ne znachi da ce ga dobit(raspisat)...

  3. #178
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treci put ponavljam.Udarili ste u te 55% odsto kao da je to sveto pismo i kao da to mora biti prihvaceno.To ne treba da se prihvati,i crnogorska vlast ima sve argumente da to ne prihvati.Evo pristaje se vec 5 godina na kompromise,pristalo se na sporazum,pa na povelju,pa na sve sto je Lajcak predlozio u tehnickom dijelu,nudi se 41% upisanih(sto je bila jedna od opcija koju je razmatrao i komitet EU),to je sasvim otvoren,posten,i ozbiljan prijedlog.I u potpunom je saglasju sa stavovima venecijanske komisije.EU sigurno nece imati nista protiv toga prijedloga,jer je cak i 41% upisanih nevidjeno u evropskoj praksi.To je najostriji moguci standard kojim se ne ugrozava jednakost sanse.
    Onda,Darmanovic je dobro rekao,drugo je Solana a drugo je EU.Za mene ce biti validno ono sto kaze savjet ministara EU,jer se tu izjasnjavaju pojedninacne zemlje,dok je ovo samo prijedlog komesara za spoljnu politiku evropske komisije.To NI U KOM SLUCAJU nije zacementirani i apsolutno nepromjenjljivi stav svih clanica EU.Da zakljucim,treba stisnuti petlju i odbiti ovo.Ako dogovor onda propadne,primijeniti vazeci zakon.To je rekao i Lajcak-ako dogovora ne bude vazeci zakon se primjenjuje,jer je u skladu sa standardima.
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  4. #179
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Znao sam ja da ti pogresno citas pa ipak provjeri kako su proglasili nezavisnost i kako su bili svi referendumi tamo
    Za ulazak u EU ovih novih bilo je:
    Malta: Za EU bilo 53,65% protiv - 46,35% frekwencja 91 proc.
    Slovenija: 89,61% ZA frekvencija 60,29%. nema cenzusa
    Madjarska: 83,76 % Za, a 16,24 % protiv. frekvencija 45,56 % Referendum vazan ako glasa za jednu od dvije opcije vise od 25%
    Litvanija: frekvencija bila 64% ZA bilo 91,04% a za regularan referendum trebalo 50%+1 i prosta vecina
    Slovacka:isti zakon sto se tice cenzusa frekvencija 52,15 % ZA glasalo92,4 %
    Poljska: frekvencja 58,85%, ZA - 77,45% Protiv 22,55% isti zakon mora izaci 50%+1 i prosta vecina
    Estonija: frekvencija 63% Za 66,92 % nemaju minimalnu izlaznost kao ni Cesi......... itd itd
    Litvanija i Latvija primjer su mnogo tezih referendumskih uslova, tako rece i Lajcak u intervjuu koji si najavio, kada je u pitanju promjena drzavnog statusa, a ti navodis ulazak u EU. Navedi kakav je njihov zakon o referendumu kada su u pitanju "special cases" kao sto je drzavni status? Zemlje koje ulaze u EU su nezavisne i formalno ne mijenjaju taj svoj status, pa zato porediti taj referendum sa ovim o nezavisnosti nije adekvatno. Navedi kako su Hrvatska i Slovenija izglasale svoju nezavisnost.
    Quote Originally Posted by Pirun
    nihil nihil... puritanaca crnogorski. puritance ne volim pa đe gođ glasali i sijevali. ovo je samo cyber lično nihil. da ne pomisliš e mi nešto drugo smeta. osim ako ti se sviđa Milić od Mačve i njegovo pituranje. e tu bi se dobro iskomatili... no reko da se javnem ovđe. po meni ovako...
    Nije jasno zasto ne volis puritance (moralne cistunce), mada ih ni ja ne smatram necim progresivnim. No, izgleda da pod tim mislis uopste na one koji zbog svojih (moralnih) principa ne prihvataju neku promjenu. Vjerovatno time prigovaras mom zalaganju za korektne referendumske uslove. Korektno do nezavisnosti koja je po mjeri i volji jasne vecine gradjana. Ako mislis da je to stvar puritanstva onda si na pogresnom putu, jer taj princip ima stabilizirajuci i perspektivisticki karakter, odnosno, doprinosi stabilnom razvoju CG. EU se ne zalaze za jasnu vecinu zato sto su svi puritanci, vec zato sto time obezbjedjuju svoj nesmetan uticaj i sirenje, obezbjedjuju zadovoljavanje i sirenje interesa svojih clanica. Uglavnom, smatram da CG treba da bude nezavisna ako je to volja njenih gradjana, s obzirom na interese tih gradjana, a ne zato sto neko voli suverenu, a neko unitarnu CG. Stvaranje drzave nije pitanje ljubavi vec pitanje interesa. ... Tvoja prica o puritanstvu zato, bar kada sam ja u pitanju, nema smisla. I dalje mislim da nezavisna CG moze biti u vecem interesu gradjana CG od zajednicke drzave, ali to sa ovakvim rezimom nije moguce jer on eksploatise gradjane i zloupotrebljava drzavne institucije za svoje vlastodrzacke interese.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #180
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kozak
    tako je momci,drago mi ja da citam iz nekih pera da se ne boje izac na ref i pod ovim dosta jakim i cudnim uslovima.

    ja mislim da je moguce dostic potrebnu vecinu od 55 % ako se bude zestoko radilo.mislim da se tesko moze govoriti o drzavi ako je ne podrzava bar tolika vecina.naravno o djukanu mislim kao i uvijek sto sam mislio ali niko nam nije kriv (svima zajedno) sto nas jebe u ionako sjebani mozak vec dvije decenije.

    daklem,bez straha (po starocrnogorski) pa ko sto dovati,zar ne...



    k.
    stari moj ja se ne brinem ni najmanje...bice 55%...bitno je da mi kao i ovi novi koju su nam se pridruzili budemo jedinstveni i da borba bude kao nekad...a nakon referenduma i nakon dostizanja 55%...ide ona recenica sa katolickih vjencanja :ako nekao ima nesto protiv neka kaze sad ili u protivnon neka CUTI ZAUVJEK"....tako da jalicno ako budem cuo nekoga da zanovjeta nesto nakon sto dobijemo 56% ili 57% zalagacu se koliko god mogu da se prave novi goli otoci ...pa neka tucaju kamen i tamo pricaju protiv CG

  6. #181
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default jedna cirilicna procena, nepovoljna po Montenegro, kao i sve sto dolazi iz Srbije

    ПРЕРАЧУНАВАЊА У ЦРНОЈ ГОРИ ПОСЛЕ ЛАЈЧАКОВОГ ПРЕДЛОГА

    Већа излазност, мања шанса за независност

    Ђукановићу за одлазак треба најмање 233.295 гласова, а на последњим изборима 2002. године његова коалиција освојила је само 167.166

    Дигитрони у Црној Гори су се усијали: рачунају и власт и опозиција шта би било кад би било, шта се губи, а шта добија са предлогом референдумских услова који је стигао из Европске уније. Владајућ ДПС већ је одбио препоруку да одлука буде пуноважна ако за њу гласа 55 одсто од броја бирача који изађу на гласање. Његов коалициони партнер СДП још није, мада има најава да ће и ова странка бити против. Опозиција за сада ћути.

    Оно што се већ сада сигурно зна јесте да већа излазност никако не би ишла наруку црногорској власти. Ђукановићевој влади је јасно да ће излазност бити висока ако прође европски предлог да референдум буде 14. маја, истог дана када се одржавају локални избори.

    Ако би на референдум изашло 75 одсто од око 466.590 уписаних бирача у централни бирачки списак, 55 одсто би значило да је за независност потребна већина од око 192.468. Ова бројка чини 41 одсто од укупног броја бирача у Црној Гори, што је проценат који је владајућа коалиција предложила као довољан за изгласавање независности.

    Ако се имају у виду резултати парламентарних избора из октобра 2002. године, када је коалиција ДПС-СДП-ГП освојила 167.166 гласова, јасно да је суверенистичком блоку тешко да досегне ту цифру.

    У случају даљег раста излазности, ситуација је још неповољнија. Тако би, рецимо, да је излазност 80 процената, а под претпоставком већине од 55 одсто, за осамостаљење Црне Горе било неопходно 205.300 гласова. Уколико би се, рецимо, догодило да излазност износи 85 процената, 55 одсто од тога био би 218.131 глас.

    Ако се, међутим, присетимо податка да је максималан број тзв. суверенистичких гласова на изборима до сада био око 194.000 (април 2001.), лако је израчунати да би власти недостајало чак више од 22.000 гласова, под претпоставком излазности од 85 одсто. Или, у варијанти која би пратила до сада највећу забележену излазност на гласачка места у Црној Гори, од 82 одсто, на априлским парламентарним изборима 2001. године, овај блок би и у таквој компликованој „укрштеници” опет био „краћи” за 14.000 гласова.

    Колико се ситуација променила сведочи и чињеница да би опозицији, која је донедавно разматрала опцију бојкота референдума, сада одговарало да излазност буде што већа, како суверенисти не би досегли тражени број гласова.

    – Суштина ове приче јесте да опозициони блок сада треба да буде што шири – каже нам Винко Ђурић, истраживач Института за политичке студије. Он такође сматра да бирачко тело увек награђује слогу.

    – Ако опозиција заједнички наступи, бирачко тело ће на то да одговори: биће већа излазност, а тиме ће бити угрожена и позиција Мила Ђукановића и власти – уверен је он.

    Његовој причи додајмо и чињеницу да је на црногорској сцени недавно промовисана „алтернативна четворка”, чији би апели могли да утичу на оно што ће се догађати на дан референдума.

    С друге стране, очигледно је да челници владајућег блока практично имају две, за њих обе неповољне, могућности. Прва је да прихвате овај „пакет”. Друга је да одбију Лајчаков предлог и, следствено изјави Филипа Вујановића, црногорског председника, да о европском предлогу коначно треба да одлучи Скупштина, усвоје, захваљујући својој парламентарној већини, закон о референдуму и у утврде већину од 41 одсто уписаних као максимум квалификоване већине на коју пристају, па да онда једнострано распишу референдум. То би подразумевало да на биралишта морају да изведу најмање 50 одсто плус једног гласача и да освоје 233.295 гласова. Опет, сматрају аналитичари – немогуће.

    Власт би, поред готово извесног бојкота опозиције с којим би се тада суочила, ушла и у отворени сукоб са ЕУ, која се већ изјаснила против једностраних решења. Шта би то, потом, могло да значи довољно је навести само раније изречено упозорење Мирослава Лајчака, да земље које желе да постану чланице ЕУ морају веома озбиљно да узму у обзир мишљење Европске уније.

    – Сада се показало – коментарише нам Ђурић препоручени проценат – да је ЕУ више заинтересована за очување заједнице, што гарантује стабилност у региону.

    Слично, али с других позиција, на овај предлог гледа члан Венецијанске комисије, политички аналитичар Срђан Дармановић, који је након објављивања бриселског предлога оценио, како преноси Бета, да је „циљ Хавијера Солане да суверенисти изгубе на овом референдуму”.

    Он сматра да је црногорским суверенистима, при већини од 55 одсто, потребна тако висока предност у броју гласова коју до сада нису остварили на парламентарним или другим изборима у Црној Гори ни када су имали најбољи успех. Међутим, ни блоку политичких партија које се залажу за државну заједницу, према речима Дармановића, такође не одговара већина од 55 одсто, јер не може достићи предност, „осим опструкцијама”.

    Ако подсетимо да је блок који се залаже за заједничку државу за то да референдумска одлука буде донета с половином од броја уписаних бирача (дакле, да иза ње треба да стоји убедљивих 233.295 гласова), јасно је да је у актуелном европском предлогу, према свим могућим претпоставкама, „граница” померена наниже.

    Специјални изасланик пренео је Подгорици оно што ЕУ сматра да је формула која би дала легитимитет резултату референдума. Али, он је тврдио и да ЕУ неће ништа наметати и да то мора бити одлука два политичка блока у Црној Гори.

    Хоће ли црногорска опозиција, после тренутних калкулација и налаза, попустити?

    Стопроцентно тачан одговор на то питање заиста је у овом моменту тешко дати, с обзиром на то да се она још не изјашњава. Винко Ђурић верује, пак, да трају закулисни преговори: „Очигледно је да ће доћи до неког договора, чим је овако натегнута ситуација”.

    Како незванично сазнајемо, лидер СНП-а Предраг Булатовић јуче је боравио у Београду. Пошто је црногорска власт већ одбила Лајчаков предлог, опозиција за сада већ има благу предност, јер иако ни њој не одговара понуда ЕУ, може и да је прихвати, како би се представила као кооперативна страна.

  7. #182
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bice zanimljivo

  8. #183
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    шта доживљаваш као занимљиво?
    1. Милову параду да избоксује педесетак хиљада гласова који му недостају?
    2. Његов повратак на српску страну?

  9. #184
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O, veliki...
    znam da ti oduvijek obozavas Solanu, znam da ti je u vise navrata ulazio u dusu, (i tamo ti sve po spisku) znam da vam je, (tamo vama) dao odgovor na turbo folk nepoznanicu 'ko da vam uzme iz vase duse...' Jednom rijecju, znam da vam se toliko urezao da ste mu ladno odrezali dvadeset godina...:mrgreen:
    Nego, ipak, iako je taj i takav Solana u pitanju, ti kao poznati i priznati demokrata znam da ces do neba zavapiti da sada nije u pravu. Da je 54,9 malo vise od 45,1 i da ces takvu racunicu s indignacijom odbaciti.

  10. #185
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kriva Kishmala
    Posts
    80
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kolega intruder dobro bogu fala,salu na stranu.Lagano se podigao stepen pripravnosti,i iz par puta moram rec da smo bili angazovani kao pratnja par vagona iz skadra,suska se da su pare......

    Za cem...tice znaju
    Neka te nikad nije sram,kad te bije Van Dam...

  11. #186
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by veliki majstor
    шта доживљаваш као занимљиво?
    1. Милову параду да избоксује педесетак хиљада гласова који му недостају?
    2. Његов повратак на српску страну?
    glasove ce valjda kupit...ima milione za to,a Srbin je vazda bio

    nego ce bit zanimljivo gledat Bulatovica,Mandica i Peca kako gradjane,kojima su dosad govorili da ce bit bojkota ukoliko se ne prihvate njihovi uslovi,pozivaju da izadju u shto vecem broju...samo me stra' da im se birachi ne zbune

  12. #187
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE
    .... zalagacu se koliko god mogu da se prave novi goli otoci ...pa neka tucaju kamen i tamo pricaju protiv CG
    Prepusti to nama da organizujemo,imamo stila :mrgreen: a i RADDIIII.....
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  13. #188
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Choldo Malishic
    Kolega intruder dobro bogu fala,salu na stranu.Lagano se podigao stepen pripravnosti,i iz par puta moram rec da smo bili angazovani kao pratnja par vagona iz skadra,suska se da su pare......

    Za cem...tice znaju
    svaka cast!

  14. #189
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svi ce prihvatiti 55% izaslih

    Na referendumu ce vlast imati 50-54% podrzavaoca suverenosti.

    Zajenica ostaje barem naredne tri godine dok se ne rijesi Kosovo.
    Time se zadovoljavaju federalisti.

    S druge strane, fakat da vecina stanovnistva podrzava nezavisnost, ali su primorani da opstanu u zajednici znaci samo jedno - zajednica je nestabilna, i odmah se pocinej sa novom referendumskom retorikom, koja omogucava i vlastima i opoziciji da nastave sa guslanjem o referendumu jos tri godine.

    I vuk sit i ovce na broju. Tj. Politicari siti, a onih 600.000 ovaca nastavljaju sa blejanjem...


    Eto, neka moja razmisljanja. Nazovite to najgorim scenarijom...
    Vecina ljudi je zla

  15. #190
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Talking

    Quote Originally Posted by Sidewinder
    Prepusti to nama da organizujemo,imamo stila :mrgreen: a i RADDIIII.....
    ipak bolje VI ...prekaljeni profesionalci

    pozdrav sa prvijeh linija

  16. #191
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Western Nepal
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    ...Zajenica ostaje barem naredne tri godine dok se ne rijesi Kosovo.
    ...
    E nadam se u bliskoj buducnosti da ce se desit neki rat i da ce recimo Britanija okupirat Kosovo i a tu svu stoku otole istrazit obogacenim uranijumom,da predahnemo vishe od njih.I cuvenog KOSOVSKOG PITANJA koje svima odje je ba majku.Nek se gone Srbi i njihova prokleta zemlja bestraga...

  17. #192
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    evo kaze Lepi Toma da ce Srbija okupirat Kosovo - i to ce bit zanimljivo (opet)

  18. #193
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by intruder
    glasove ce valjda kupit...ima milione za to,a Srbin je vazda bio

    nego ce bit zanimljivo gledat Bulatovica,Mandica i Peca kako gradjane,kojima su dosad govorili da ce bit bojkota ukoliko se ne prihvate njihovi uslovi,pozivaju da izadju u shto vecem broju...samo me stra' da im se birachi ne zbune
    u pravu si potpuno, ja jedva cekam skupstinu da vidim sto ce da kazu svojim biracima od jedne price sad ce totalno drugu
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  19. #194
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by veliki majstor
    ПРЕРАЧУНАВАЊА У ЦРНОЈ ГОРИ ПОСЛЕ ЛАЈЧАКОВОГ ПРЕДЛОГА

    Већа излазност, мања шанса за независност

    Ђукановићу за одлазак треба најмање 233.295 гласова, а на последњим изборима 2002. године његова коалиција освојила је само 167.166

    Дигитрони у Црној Гори су се усијали: рачунају и власт и опозиција шта би било кад би било, шта се губи, а шта добија са предлогом референдумских услова који је стигао из Европске уније. Владајућ ДПС већ је одбио препоруку да одлука буде пуноважна ако за њу гласа 55 одсто од броја бирача који изађу на гласање. Његов коалициони партнер СДП још није, мада има најава да ће и ова странка бити против. Опозиција за сада ћути.

    Оно што се већ сада сигурно зна јесте да већа излазност никако не би ишла наруку црногорској власти. Ђукановићевој влади је јасно да ће излазност бити висока ако прође европски предлог да референдум буде 14. маја, истог дана када се одржавају локални избори.

    Ако би на референдум изашло 75 одсто од око 466.590 уписаних бирача у централни бирачки списак, 55 одсто би значило да је за независност потребна већина од око 192.468. Ова бројка чини 41 одсто од укупног броја бирача у Црној Гори, што је проценат који је владајућа коалиција предложила као довољан за изгласавање независности.

    Ако се имају у виду резултати парламентарних избора из октобра 2002. године, када је коалиција ДПС-СДП-ГП освојила 167.166 гласова, јасно да је суверенистичком блоку тешко да досегне ту цифру.

    У случају даљег раста излазности, ситуација је још неповољнија. Тако би, рецимо, да је излазност 80 процената, а под претпоставком већине од 55 одсто, за осамостаљење Црне Горе било неопходно 205.300 гласова. Уколико би се, рецимо, догодило да излазност износи 85 процената, 55 одсто од тога био би 218.131 глас.

    Ако се, међутим, присетимо податка да је максималан број тзв. суверенистичких гласова на изборима до сада био око 194.000 (април 2001.), лако је израчунати да би власти недостајало чак више од 22.000 гласова, под претпоставком излазности од 85 одсто. Или, у варијанти која би пратила до сада највећу забележену излазност на гласачка места у Црној Гори, од 82 одсто, на априлским парламентарним изборима 2001. године, овај блок би и у таквој компликованој „укрштеници” опет био „краћи” за 14.000 гласова.

    Колико се ситуација променила сведочи и чињеница да би опозицији, која је донедавно разматрала опцију бојкота референдума, сада одговарало да излазност буде што већа, како суверенисти не би досегли тражени број гласова.

    – Суштина ове приче јесте да опозициони блок сада треба да буде што шири – каже нам Винко Ђурић, истраживач Института за политичке студије. Он такође сматра да бирачко тело увек награђује слогу.

    – Ако опозиција заједнички наступи, бирачко тело ће на то да одговори: биће већа излазност, а тиме ће бити угрожена и позиција Мила Ђукановића и власти – уверен је он.

    Његовој причи додајмо и чињеницу да је на црногорској сцени недавно промовисана „алтернативна четворка”, чији би апели могли да утичу на оно што ће се догађати на дан референдума.

    С друге стране, очигледно је да челници владајућег блока практично имају две, за њих обе неповољне, могућности. Прва је да прихвате овај „пакет”. Друга је да одбију Лајчаков предлог и, следствено изјави Филипа Вујановића, црногорског председника, да о европском предлогу коначно треба да одлучи Скупштина, усвоје, захваљујући својој парламентарној већини, закон о референдуму и у утврде већину од 41 одсто уписаних као максимум квалификоване већине на коју пристају, па да онда једнострано распишу референдум. То би подразумевало да на биралишта морају да изведу најмање 50 одсто плус једног гласача и да освоје 233.295 гласова. Опет, сматрају аналитичари – немогуће.

    Власт би, поред готово извесног бојкота опозиције с којим би се тада суочила, ушла и у отворени сукоб са ЕУ, која се већ изјаснила против једностраних решења. Шта би то, потом, могло да значи довољно је навести само раније изречено упозорење Мирослава Лајчака, да земље које желе да постану чланице ЕУ морају веома озбиљно да узму у обзир мишљење Европске уније.

    – Сада се показало – коментарише нам Ђурић препоручени проценат – да је ЕУ више заинтересована за очување заједнице, што гарантује стабилност у региону.

    Слично, али с других позиција, на овај предлог гледа члан Венецијанске комисије, политички аналитичар Срђан Дармановић, који је након објављивања бриселског предлога оценио, како преноси Бета, да је „циљ Хавијера Солане да суверенисти изгубе на овом референдуму”.

    Он сматра да је црногорским суверенистима, при већини од 55 одсто, потребна тако висока предност у броју гласова коју до сада нису остварили на парламентарним или другим изборима у Црној Гори ни када су имали најбољи успех. Међутим, ни блоку политичких партија које се залажу за државну заједницу, према речима Дармановића, такође не одговара већина од 55 одсто, јер не може достићи предност, „осим опструкцијама”.

    Ако подсетимо да је блок који се залаже за заједничку државу за то да референдумска одлука буде донета с половином од броја уписаних бирача (дакле, да иза ње треба да стоји убедљивих 233.295 гласова), јасно је да је у актуелном европском предлогу, према свим могућим претпоставкама, „граница” померена наниже.

    Специјални изасланик пренео је Подгорици оно што ЕУ сматра да је формула која би дала легитимитет резултату референдума. Али, он је тврдио и да ЕУ неће ништа наметати и да то мора бити одлука два политичка блока у Црној Гори.

    Хоће ли црногорска опозиција, после тренутних калкулација и налаза, попустити?

    Стопроцентно тачан одговор на то питање заиста је у овом моменту тешко дати, с обзиром на то да се она још не изјашњава. Винко Ђурић верује, пак, да трају закулисни преговори: „Очигледно је да ће доћи до неког договора, чим је овако натегнута ситуација”.

    Како незванично сазнајемо, лидер СНП-а Предраг Булатовић јуче је боравио у Београду. Пошто је црногорска власт већ одбила Лајчаков предлог, опозиција за сада већ има благу предност, јер иако ни њој не одговара понуда ЕУ, може и да је прихвати, како би се представила као кооперативна страна.
    Najveca glupost i propaganda shto sam u zhivotu prochitao!
    Sva se ta pricha svodi na to da ce dosadashjni apstinenti glasat za srpsku stvar shto niko ne mozhe da potvrdi!
    Znachi veca izlaznost nije automatski minus suverenista ali ni plus jednako je neizvjesno i jednim i drugima!
    Znachi vidjeli smo sve moguce podatke o osvojenim glasovima vladajuce koalicije?
    A koliko je najvishe prosrpska koalicija uspjela da osvoji na dosadashnjim izborima?
    Sve je ovo priprema za eventualno ne priznavanje rezultata referenduma od strane Srbije i srpske vlade...

  20. #195
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    149
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U obe opcije mi suverenisti pobjedjujemo. U prvoj 55%+1 opciji izvodimo sve nase birace i izlaznost dostize 80% sto znaci da rezimu fali cak i ako mu se sracunaju glasovi liberala jos 20-30.000 glasova.

    U drugoj opciji 41% izaslih plus da bude izlaznost preko 50% opet fali 20.000 glasova da izlaznost preskoci 50% upisanih :mrgreen:

    Jednom recju posteno referendum independisti nikako ne mogu da dobiju...

  21. #196
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magnum357
    U obe opcije mi suverenisti pobjedjujemo. U prvoj 55%+1 opciji izvodimo sve nase birace i izlaznost dostize 80% sto znaci da rezimu fali cak i ako mu se sracunaju glasovi liberala jos 20-30.000 glasova.

    U drugoj opciji 41% izaslih plus da bude izlaznost preko 50% opet fali 20.000 glasova da izlaznost preskoci 50% upisanih :mrgreen:

    Jednom recju posteno referendum independisti nikako ne mogu da dobiju...
    Dobro jutro Beograde...

  22. #197
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    149
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije nidje EU nalozila opoziciji da mora ucestvovati na referendumu. EU je samo naglasila da ce prihvatiti referendum samo ako bude organizovan po pravilima koje je ona propisala ili eventualno po pravilima koje zajedno dogovore opozicija i vlast.

    Odbijanjem Lajcakovog prijedloga opoziciji se otvara mogucnost da referendum bojkotuje uz podrsku EU kao jednostran. Toga je svjestan i Djukanovic kao sto je i svjestan da bi tim cinom izolovao sebe kao Milosevic svojevremeno.

    Zato ja citajuci Vijesti danas i Milkinu izjavu ipak smatram da ce rezim prihvatiti uslove EU jer za njega je manji poraz da izgubi referendum od cinjenice da ako se okrene protiv EU i USA - ce izgubiti vlast , jer u tom slucaju EU ce podrzati novoformirani crnogorski DOS , koji bi svakako uspio uz podrsku EU da izvede demokratske promjene u Crnoj Gori.

  23. #198
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magnum357
    Nije nidje EU nalozila opoziciji da mora ucestvovati na referendumu.
    Jeste.....

  24. #199
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Magnum357
    Nije nidje EU nalozila opoziciji da mora ucestvovati na referendumu. EU je samo naglasila da ce prihvatiti referendum samo ako bude organizovan po pravilima koje je ona propisala ili eventualno po pravilima koje zajedno dogovore opozicija i vlast.

    Odbijanjem Lajcakovog prijedloga opoziciji se otvara mogucnost da referendum bojkotuje uz podrsku EU kao jednostran. Toga je svjestan i Djukanovic kao sto je i svjestan da bi tim cinom izolovao sebe kao Milosevic svojevremeno.

    Zato ja citajuci Vijesti danas i Milkinu izjavu ipak smatram da ce rezim prihvatiti uslove EU jer za njega je manji poraz da izgubi referendum od cinjenice da ako se okrene protiv EU i USA - ce izgubiti vlast , jer u tom slucaju EU ce podrzati novoformirani crnogorski DOS , koji bi svakako uspio uz podrsku EU da izvede demokratske promjene u Crnoj Gori.
    da nam ovo nije Sick-Boy? :mrgreen:
    ili nihil...e komedije

  25. #200
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,526
    Thanks Thanks Received 
    4,604
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sick-Boy
    E, tad bi se tek moglo dogoditi sranjje u ovoj zemlji.
    Tih 55% je predlozeno upravo iz razloga da se ovoj zemlji obezbijedi sto stabilniji postreferendumski period, bez ikakvih kriza i natezanja. A ako se takvo rjesenje bude ignorisalo, pa se jos nakaci neka idiotska formula od 41% upisanih glasaca (gdje su teoretski moguca DVA pobjednika :roll, to moze predstavljati ozbiljnu prijetnju stabilnosti ovog regiona. Ubijedjen sam da VECINA ovog naroda ne zeli da tjeramo inat EU-i, a u to ubrajam i ogroman broj indipendista, dps-ovaca i slicnih. Budimo pametni...


    Brate prvo da ti se izvinim,ali jesi li ti malouman ili ne umijesh da chitash... ta pricha oko 41% se odnosi na polovinu najvece zebiljezene izlaznosti u cg ikada,i ona ce se proporcionalno povecavati ako izlaznost bude veca shto znachi da ako izlaznost teorijski bude 100% onda ce za nezavisnost trebati 50+1%,a ako izlaznost bude manja od 82%,npr. 70% onda se nece gledati od izlaznosti vec od upisanih biracha... znachi to je neki minimum koji se sa povecanjem izlaznosti povecava... shvatash... I josh jedna stvar poshto svi potencirate neke nemire,shta mislite da ce se desit ako se prihvati solanin predlog pa za nezavisnost bude 54%,a za zajednicu 46%,shto se onda crnogorci ne bi mogli pobunit,nego samo prichate o nekoj stabilnosti koju bi srpski orjentisani birachi mogli narushiti...
    Last edited by MeDo_JE; 17-02-06 at 12:47.
    #fakenews

Page 8 of 23 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Fabris: Monopol je glavni krivac za inflaciju
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 18-03-06, 04:32
  2. Nezaposlenost najveci problem Crne Gore
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 16-10-05, 02:21
  3. Inflacija ove godine manja od 3.2 odsto
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 28-08-05, 14:40
  4. Replies: 2
    Last Post: 21-07-05, 01:37
  5. Mozda ce vas ovo zanimati
    By Kralj Tvrtko in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 17-10-04, 11:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •