Page 952 of 1402 FirstFirst ... 45285290294294894995095195295395495595696210021052 ... LastLast
Results 23,776 to 23,800 of 35035

Thread: Iz raznih novina III

  1. #23776
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    kako su ovi preduzetnici nagurali od 60 do 130k nije mi jasno
    Evo ni meni nikako pokusavam da skontam.


    Sto mi jos nije jasno je kako je Guard security Popovic i na jednoj i na drugoj listini par NK uspiesnih bisnismana

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  2. #23777
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,041
    Thanks Thanks Given 
    3,968
    Thanks Thanks Received 
    6,542
    Thanked in
    3,117 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Evo ni meni nikako pokusavam da skontam.


    Sto mi jos nije jasno je kako je Guard security Popovic i na jednoj i na drugoj listini par NK uspiesnih bisnismana

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    na kojoj drugoj?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  3. #23778
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    na kojoj drugoj?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ima jedna za poreze druga za doprinose

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  4. #23779
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,041
    Thanks Thanks Given 
    3,968
    Thanks Thanks Received 
    6,542
    Thanked in
    3,117 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ima jedna za poreze druga za doprinose

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    A bijela... ja reko sta je sad to.

    e pa to je meni najveca glupost sto su na bijeloj firme koje imaju dosta zaposlenih i placene doprinose, a to sto duguju poreze nikome nista. a i dobavljace. Ono tipa, isplaticu plate i doprinose svaki mjesec redovno, a za dugove ce menadzeri godinu dana ponavljat: vi ste na red sledece nedelje. I onda na racun duga od 10,20k puste 500€.
    A nalijepili onu okruglu fleku kao firma broj 1 u crnoj gori sto se kupuje za 50€.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  5. #23780
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,086
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Pa nema ih na listi, ne duguju poreze. Možda duguju za robu al to je već na dobavljačima da naplate.
    Meni je najjači momenat da je firma Work Finder među većim dužnicima za doprinose.

  6. #23781
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Normalna drzava ne bi ovo tolerisala najvise zbog zastite konkurencije i normalnog poslovanja.


    Naravno da ce firma koja duguje drzavi milion za poreze i doprinose bolje poslovati i razvijati se nego onaj nesretnik sto zuri sve da izregulise.

    Gledam hotel jedan na zhb 170 k poreskog duga. Gazda napravio uz to i motel sa restoranom. Jebe mu se...


    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Pa nema ih na listi, ne duguju poreze. Možda duguju za robu al to je već na dobavljačima da naplate.
    Meni je najjači momenat da je firma Work Finder među većim dužnicima za doprinose.
    To ce bolje guzica objasniti... Mislim da je to jedna od agencija sto je ranije preuzimala ljude.


    Tipa treba firma da te zaposli za stalno pa te registruju na agenciju nekoliko mjeseci pa te vrate.
    Last edited by Gandalf_White; 12-11-18 at 20:08.
    One Ring to Rule them all...

  7. #23782
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,880
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,415
    Thanked in
    2,223 Posts

    Default

    A onda dpsovci uzbuđeni govore o svojim firmama koje izmiruju sve obaveze kao o nekom naročitom uspjehu. Mislim, u našem sistemu to i jeste uspjeh, samo što oni ne priznaju da je sistem u kojem je to vrhunski loš, a još manje priznaju da su oni ti koji su ga kreirali i koji ga održavaju takvim. Ono što se u normalnom svijetu podrazumijeva, odnosno jednostavno poštovanje zakona i prava radnika, to je kod nas povod za dodjelu ratne spomenice 1941.

    Ada našim biznismenima je biznis plan sadržao mehanizme za neplaćanje obaveza, izvačenje para iz firme, pokretanja stečaja, ostavljanja dugova i otvaranja novih firmi.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  8. #23783
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    43
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Eo vam na vijesti fin dokumentarac o rijekama na Balkanu. I o tome sto planiraju patriote svih zemalja da urade.

  9. #23784
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Gledam ovu listu gore i nije mi jasno zbog cega nema raznih vodovoda i drzavnih firmi koje su usle u reprogram.

    Recimo znam da zabljacki vodovod ima skoro 200k za doprinose u reprogramu...

    Savez sindikata pola miliona za doprinose hahahahahahhaha

    Kako ce biri frka kad se bude povezivao radni staz

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  10. #23785
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,086
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post


    To ce bolje guzica objasniti... Mislim da je to jedna od agencija sto je ranije preuzimala ljude.


    Tipa treba firma da te zaposli za stalno pa te registruju na agenciju nekoliko mjeseci pa te vrate.
    Znam ja što je, nego mi to dođe kao još jedan paradoks u nas.

  11. #23786
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,302
    Thanks Thanks Given 
    2,799
    Thanks Thanks Received 
    4,618
    Thanked in
    2,431 Posts

    Default

    Njima se vise isplati da posluju u minusu... Drzava te ocigledno najvise nagradjuje...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  12. #23787
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,041
    Thanks Thanks Given 
    3,968
    Thanks Thanks Received 
    6,542
    Thanked in
    3,117 Posts

    Default

    prelistah i bijelu listu.
    ja ne znam je li to smijesno ili zalosno.

    nego, sprema se predlog zakona o radnom vremenu i pauzama u toku istog, kao i o ovim gps-ovima sto su narodu okacili da ne mogu u wc svratit ako im je nuzda.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  13. #23788
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    <3 JEDNA JE DOMOVINA, JEDNA JE CRNA GORA <3
    Posts
    6,123
    Thanks Thanks Given 
    1,312
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    149 Posts

    Default

    Preminuo legendarni pisac Marvelovih stripova Sten Li

    https://www.cdm.me/kultura/preminuo-...ipova-sten-li/
    So I will come back from the dead and lay claim to what I am owed. - captain Flint

  14. #23789
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shadow'91 View Post
    Preminuo legendarni pisac Marvelovih stripova Sten Li

    https://www.cdm.me/kultura/preminuo-...ipova-sten-li/
    Vjecnaja pamjat

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  15. #23790
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Teze je svakako bilo preci Albaniju nego kruzerom za Italiju. A pomijesao si vojvodu Putnika koga su bolesnog nosili i regenta Aleksandra.

    Teska odluka svakako. Nije laksa bila ni za Pasica. Nikola je igrao na sigurno i izgubio.

    Koliko znam, niko ne potcjenjuje sto su vojska i drzava uradile. Nego ono sto je kralj uradio. Ako se Petru II rugamo sto je pobjegao 1941-e (u daleko bezizlaznijoj situaciji) onda Nikola nista bolji nije.
    Не него говорим за регента Александра.Све вријеме је био под заштитом Гарде, и кретао се јако брзо претходно осигураним путевима.Државним огранима Србије је требало четири дана.

    Ја сам покушавао да објасним какав је био контекст у којему та одлука није донешена.
    Наравно краљ Никола, је можда могао да наслути, али свакако није очекивао да му не само Србија, него сваки савезник забоде нож у леђа.Чак и Италија, која је црногорском проблему приступила само онолико колико је то био њен интерес.

    За разлику од Петра Другог, односно камариле која је њега довела на власт и која се храбро бранила читавих 11 дана, уључујући ту и територију Србије, па је тако Ниш пао дан прије него Загреб, Краљ Никола је успио да годину и шест мјесеци води рат, да освоји Будву, да избије на Романију, да на захтјев локалног становништва успостави власт у Скадру, и да у јесењој офанзиви аустрогуарских трупа 1915., обезбиједи бок српској војсци која се повлачила на правцу Ужице-Мојковац, и да тиме сријечи њено уништење.

    Што се повлачења тиче још један фактор нисам посебно истакао, превиђајући сиутацију да многи овдје немају појма о Војсци, а можда је и најважнији фактор, уз наравно здравствено и материјално стање.
    Која би то војска штитила одступницу црногорској војсци, до укрцавања, на бродове, било у Медови или у Драчу, као што је црногорска штитила српску?
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  16. #23791
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    271
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Pa nema ih na listi, ne duguju poreze. Možda duguju za robu al to je već na dobavljačima da naplate.
    Meni je najjači momenat da je firma Work Finder među većim dužnicima za doprinose.
    Workfindet je ako se ne varam firma brace Stanaj, vlasnika Rokšpeda...A.D. Stampa ugasili zbog neplacanja doprinosa, sad ce i workfinder, u medjuvremenu ce vjerovatno osnovati novu firmu o tako sve u krug. Drzava sve zna i sve to toleriše

    Poslato uz pomoć Tapatoka

  17. #23792
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by skubaja View Post
    Workfindet je ako se ne varam firma brace Stanaj, vlasnika Rokšpeda...A.D. Stampa ugasili zbog neplacanja doprinosa, sad ce i workfinder, u medjuvremenu ce vjerovatno osnovati novu firmu o tako sve u krug. Drzava sve zna i sve to toleriše

    Poslato uz pomoć Tapatoka
    To je to za 2016 na 2017 sa 20 na 3 zaposlena

    Prihod sa vise stotina hiljada na par hiljada

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  18. #23793
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Umro Stan Lee.
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  19. #23794
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,041
    Thanks Thanks Given 
    3,968
    Thanks Thanks Received 
    6,542
    Thanked in
    3,117 Posts

    Default

    umiru ljudi svaki dan.
    zaboravice se za nedelju dana.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  20. #23795
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    43
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A dje istina. Ja znam meni majka umrije prije dva mjeseca. Ka da je nikad bilo nije. Potrosna smo roba.

  21. #23796
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Не него говорим за регента Александра.Све вријеме је био под заштитом Гарде, и кретао се јако брзо претходно осигураним путевима.Државним огранима Србије је требало четири дана.
    Ako imas neki izvor o tom nosenju regenta Aleksandra bio bih ti zahvalan. Nikad za to nisam cuo. Sto se tice zastite garde, to joj je i posao.


    Наравно краљ Никола, је можда могао да наслути, али свакако није очекивао да му не само Србија, него сваки савезник забоде нож у леђа.Чак и Италија, која је црногорском проблему приступила само онолико колико је то био њен интерес.
    Kad usred rata potpises separatno primirje obaveze saveznika prema tebi prestaju. To se i Rumuniji desilo.


    За разлику од Петра Другог
    Mijesas prvi i drugi svjetski rat.

    да освоји Будву
    Nebranjenu.

    да на захтјев локалног становништва успостави власт у Скадру
    Lol... "na zahtjev lokalnog stanovnistva". Jes' online peticiju su mu potpisali. Odluka da se zauzima Skadar usred rata je izuzetne stete nanijela kralju i Crnoj Gori kod saveznika, koji su mu te podmukle operacije debelo zamjerili.


    Што се повлачења тиче још један фактор нисам посебно истакао, превиђајући сиутацију да многи овдје немају појма о Војсци, а можда је и најважнији фактор, уз наравно здравствено и материјално стање.
    Која би то војска штитила одступницу црногорској војсци, до укрцавања, на бродове, било у Медови или у Драчу, као што је црногорска штитила српску?
    Zavisi kad krenes u povlacenje. Austrijanci su malim odredima usli u Skadar 21. januara. Mojkovacka bitka je bila 6. i 7. (srpska vojska je tada vec bila van dohvata Austrijanaca). Znaci bilo je 15 dana da se povuce cijela ili veliki dio vojske (mada se moglo krenuti u povlacenje i prije Mojkovacke bitke).

    U onim skenovima sto postovah prije neki dan se vidi da je jos krajem decembra vlada trazila od kralja da se organizuje povlacenje. E, sad, sto je za to trebalo odlucnosti i hrabrosti drugo je pitanje.

  22. #23797
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Ako imas neki izvor o tom nosenju regenta Aleksandra bio bih ti zahvalan. Nikad za to nisam cuo. Sto se tice zastite garde, to joj je i posao.
    Извор ми је тренутно недоступан.Али о томе можеш лако наћи по интернету, што се ношења тиче има прецизирано коју су ријеку прелазили, чак и који га је гардиста пренио.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Kad usred rata potpises separatno primirje obaveze saveznika prema tebi prestaju. To se i Rumuniji desilo.
    Није сепаратни мир, него капитулација.Сепаратни мир обично подразумјева да се дају неки уступци, ово је била класична капитулација војске коју је потписала влада, и која је резултирала тиме да је велики број командног кадра војске одведен у заробљеништво.Али су животи сачувани.
    Са друге стране Влада Црне Горе у избјеглиштву је наставила да фукционише и савезници су одржавали дипломатске односе са њом.
    Уосталом имамо примјер Луксембурга који је окупиран од стране Њемачке, суверен је наложио трупама да се не бране, влада прихватила окупацију од стране Њемачке, али Белгији није омогућена анексија Луксембурга.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Mijesas prvi i drugi svjetski rat.
    Први си почео да вучеш паралеле.Па сам ја само навео које су биле заслуге једног, а које су биле заслуге другог суверена, и зашто се не може повући знак једнакости, на што си алаудирао.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Nebranjenu.
    Није тачно.Будву је артиљеријски бранила флота аустријских бродова.Тек након што је дошло до поморске битке у којој је француска флота отјерала аустријску, Црногорци су могли ући у сам град, а онда и успоставити фронт према Грбљу, гдје је црногорски напад уз жртве одбијен.
    Битка се није водила око зидина самог града, али заузимање није био једноставан улазак, каквим желиш приказати.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Lol... "na zahtjev lokalnog stanovnistva". Jes' online peticiju su mu potpisali. Odluka da se zauzima Skadar usred rata je izuzetne stete nanijela kralju i Crnoj Gori kod saveznika, koji su mu te podmukle operacije debelo zamjerili.
    Скадар је био предвиђен да га окупира Италија.Међутим краљ Никола их је предухитрио и користећи добре односе са локалним становништвом, успио да у Скадар уђе без великих проблема.Ја сам истраживајући нашао одређене податке на ту тему, али ми тренутно нису доступни.Уосталом добар дио локалног становништва на том подручју су били Црногорци, Врака.


    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Zavisi kad krenes u povlacenje. Austrijanci su malim odredima usli u Skadar 21. januara. Mojkovacka bitka je bila 6. i 7. (srpska vojska je tada vec bila van dohvata Austrijanaca). Znaci bilo je 15 dana da se povuce cijela ili veliki dio vojske (mada se moglo krenuti u povlacenje i prije Mojkovacke bitke).

    U onim skenovima sto postovah prije neki dan se vidi da je jos krajem decembra vlada trazila od kralja da se organizuje povlacenje. E, sad, sto je za to trebalo odlucnosti i hrabrosti drugo je pitanje.

    Не знам само како замишљаш повлачење? Црногорска војска је и поред све своје храбрости, против много бројнијег и надмоћнијег непријатеља, фронт држала само захваљујући коришћењу повољних географских услова, односно скраћивању фронта и концентрисању снага на правцима дејства непријатеља.
    Прво, повлачење се није могло извести све до првих дана 1916. односно док се српска војска није повукла.Након тога већина војске Црне Горе је на положајима око Мојковца, а мањи дио према Ловћену и Херцеговини.
    Друго након тога повлачење црногорске војске би требао неко да штити.Што мислиш да би се десило да се Восјка повукла са мојковачких врата?
    Па аустријци би моментално искористили ситуацију, извршили напад и уништили војску у повлачењу.Значи неко је требао да остане да брани одступницу код мојковачких врата.Само ко када је и постојећа војска са свим резервама била једва довољна да се заустави аустријски напад у Мојковачкој бици?

    Још горе би било на осталим фронтовима.
    Last edited by BAR; 12-11-18 at 23:33.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  23. #23798
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Извор ми је тренутно недоступан.Али о томе можеш лако наћи по интернету, што се ношења тиче има прецизирано коју су ријеку прелазили, чак и који га је гардиста пренио.
    Aha, mislis, prenijeli ga preko rijeke, a ne preko Albanije kako je izgledalo iz tvog posta.


    Није сепаратни мир, него капитулација.
    Kapitulacija je samo podvrsta separatnog mira. Poenta je da zavrsavas ucesce u ratu bez konsultacija sa ostalim saveznicima. Time su svi prethodni dogovori i savezi sa njima ponisteni.




    Први си почео да вучеш паралеле.Па сам ја само навео које су биле заслуге једног, а које су биле заслуге другог суверена, и зашто се не може повући знак једнакости, на што си алаудирао.
    Ja sam rekao da je Pasic odlucio da rizikuje ostatke vojske i izbjeglica da bi sacuvao dobru volju saveznika i mjesto za pregovarackim stolom posle rata. Nikola je odlucio da ne krvavi gace preko Albanije. Spasio je hiljade crnogorskih zivota a izgubio drzavu.


    Није тачно.Будву је артиљеријски бранила флота аустријских бродова.Тек након што је дошло до поморске битке у којој је француска флота отјерала аустријску, Црногорци су могли ући у сам град
    Mda... pomorska bitka 16. avgusta 1914. je omogucila oslobadjanje Budva 3. avgusta 1914. Znas, kauzalnost ne radi bas tako. Ne valja se na nase izvore oslanjati u tim stvarima, nepouzdani su sasvim. Bili i ostali, i tada, i 1941-45, i danas.


    Скадар је био предвиђен да га окупира Италија.Међутим краљ Никола их је предухитрио и користећи добре односе са локалним становништвом, успио да у Скадар уђе без великих проблема.Ја сам истраживајући нашао одређене податке на ту тему, али ми тренутно нису доступни.Уосталом добар дио локалног становништва на том подручју су били Црногорци, Врака.
    Problem nije bilo lokalno stanovnistvo vec zajednicki demars velikih sila, nasih saveznika. Sa tom operacijom je Nikola izgubio zadnje ostatke dobre volje koje je imao kod saveznika. Da ne pominjem bruku gdje mu nacelnik staba nije bio obavijesten da mu vojska ulazi u Skadar.


    Друго након тога повлачење црногорске војске би требао неко да штити.Што мислиш да би се десило да се Восјка повукла са мојковачких врата?
    Па аустријци би моментално искористили ситуацију, извршили напад и уништили војску у повлачењу.Значи неко је требао да остане да брани одступницу код мојковачких врата.Само ко када је и постојећа војска са свим резервама била једва довољна да се заустави аустријски напад у Мојковачкој бици?
    Taman onako kako se srpska vojska povlacila iz Srbije i sa Kosova, bez odstupnice i napadnuta iz daleko vise pravaca nego sto bi crnogorska vojska bila. Izgubili su 2/3 efektiva ali su izvukli dovoljno da ubijede saveznike da su i dalje u igri. Crna Gora je lako mogla izvuci makar polovinu vojske. Nikola se predomisljao dok nije bilo prekasno, onda je, tipicno za njega, odigrao predstavu sa odlaskom na Lovcen da pogine, pa na kraju pobjegao za Italiju. Tako se presto i drzava ne cuvaju. I nije ih sacuvao. Sacuvao je hiljade zivota koje bismo ostavili povlaceci se kroz Albaniju. Licno, mislim da mu je bila dobra trgovina. Ali da je bila herojska, drzavnicka i odlucna - nije. Bar ne kako se tada to shvatalo.

  24. #23799
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,815
    Thanks Thanks Given 
    675
    Thanks Thanks Received 
    3,036
    Thanked in
    1,801 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Aha, mislis, prenijeli ga preko rijeke, a ne preko Albanije kako je izgledalo iz tvog posta.
    Преко ријеке у Албанији.Уосталом правац кретања преко Албанских планина је савладао за два дана, док је просјечан срски војник, неке од праваца савладавао и за једанаест дана.
    Фино са екипицом најбољих војника, са довољно хране и опреме док ти други својим лешевима крче пут, није баш крварење гаћа.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Kapitulacija je samo podvrsta separatnog mira. Poenta je da zavrsavas ucesce u ratu bez konsultacija sa ostalim saveznicima. Time su svi prethodni dogovori i savezi sa njima ponisteni.
    Може се тако тумачити, но чињеница је да су савезничке владе све вријеме одржавале дипломатске односе за Владом у избјеглиштву.А на примјеру Луксебурга можемо да видимо како се чак све може занемарити.
    Чињеница је да је Црна Гора урадила довољно да буде испоштована до краја.Није из простог разлога јер је што прије требало формирати краљевину СХС, да би се спријечило обнављање КуК монархије.
    То је уствари и одговор на питање зашто је Србија мјесто велике Србије одабрала Југославију.Одабрали су други за њу.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Ja sam rekao da je Pasic odlucio da rizikuje ostatke vojske i izbjeglica da bi sacuvao dobru volju saveznika i mjesto za pregovarackim stolom posle rata. Nikola je odlucio da ne krvavi gace preko Albanije. Spasio je hiljade crnogorskih zivota a izgubio drzavu.
    Одмах да ти кажем све и да је успио да сачува неколико хиљада војника, тешко да би успио да сачува државу, из разлога које сам горе навео.Никола је одлучио да не крвави не своје, него гаће својих људи, зато што их је већ довољно искрварио.Пашић се повукао, јер је очекивао побједу савезника и то платио са огромним жртвама.

    Уосталом са ове дистанце, не видим да је та корист коју је Србија добила, а то је да 20 година влада до подно Алпа, вриједна толиких жртава које су приложили.


    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Mda... pomorska bitka 16. avgusta 1914. je omogucila oslobadjanje Budva 3. avgusta 1914. Znas, kauzalnost ne radi bas tako. Ne valja se na nase izvore oslanjati u tim stvarima, nepouzdani su sasvim. Bili i ostali, i tada, i 1941-45, i danas.
    Ово је уствари тачно.Признајем грешку, а настала је као послиједица тога што ми моја приватна архива тренутно није доступна, па неке податке не могу да провјерим.Када буде, а то ће бити убрзо, написаћу један текст о операцијама на Ловћенском фронту.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Problem nije bilo lokalno stanovnistvo vec zajednicki demars velikih sila, nasih saveznika. Sa tom operacijom je Nikola izgubio zadnje ostatke dobre volje koje je imao kod saveznika. Da ne pominjem bruku gdje mu nacelnik staba nije bio obavijesten da mu vojska ulazi u Skadar.
    Реакција великих сила је настала на иницијативу Италије, која ће касније, из својих интереса, бити заговорник интереса Црне Горе.Није то никакав разлог за лош однос великих сила према краљу Николи и Црној Гори.Већ оно о чему сам причао, а то је елиминисање сметњи при стварању краљевине СХС.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Taman onako kako se srpska vojska povlacila iz Srbije i sa Kosova, bez odstupnice i napadnuta iz daleko vise pravaca nego sto bi crnogorska vojska bila. Izgubili su 2/3 efektiva ali su izvukli dovoljno da ubijede saveznike da su i dalje u igri. Crna Gora je lako mogla izvuci makar polovinu vojske. Nikola se predomisljao dok nije bilo prekasno, onda je, tipicno za njega, odigrao predstavu sa odlaskom na Lovcen da pogine, pa na kraju pobjegao za Italiju. Tako se presto i drzava ne cuvaju. I nije ih sacuvao. Sacuvao je hiljade zivota koje bismo ostavili povlaceci se kroz Albaniju. Licno, mislim da mu je bila dobra trgovina. Ali da je bila herojska, drzavnicka i odlucna - nije. Bar ne kako se tada to shvatalo.
    Српска војска је имала какву такву одступницу и читав њен југозападни фронт је бранила Војска Црне Горе.Да није било те одступнице не би ни извукли то што су извукли.
    Црна Гора чак ни у идеалним условима, а то значи да је војска одморна и адекватно материјално попуњена не би могла извући половину војске.
    Једнини дио војске који се можда и могао повући су дјелови одбране на ловћенском правцу, тада веома ослабљеног упућивањем јединица на сјевер, уз услов да се жртвују јединице на сјеверу, које би пробале да се спусте низ до ПГ и да ту изврше блокаду, док се ове јединце не евакушиу.
    Наравно мислим да о тој халдноћи и уз гањање аустријанаца кроз кањон, односно преко Веруше, мало ко би стигао до Подгорице.
    Уз наравно ситуацију да одреди у Херцеговини држе фронт у околини Никшића и не дозволе непријатељу да појача напад и из тог правца.

    На крају би се тешко могло извући више од неколико хиљада људи, а познато је да се ионако извулко око 1500 војника, махом из проморских крајева, због бојанзни од одмазде.
    И опет би на фронту били потпуно безначајна снага, неспособна да заустави већ унапријед договорене процесе.

    Одлука која је донјета није била добра, али је била најбоља могућа.
    Last edited by BAR; 13-11-18 at 01:47.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  25. #23800
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,421
    Thanks Thanks Given 
    5,555
    Thanks Thanks Received 
    4,998
    Thanked in
    2,085 Posts

    Default

    Naslov podforuma: Buducnost Crne Gore
    Tema: Prvi svjetski rat
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

Page 952 of 1402 FirstFirst ... 45285290294294894995095195295395495595696210021052 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina II
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16634
    Last Post: 30-07-14, 22:19
  2. Replies: 27
    Last Post: 27-07-13, 08:57
  3. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  4. Iz raznih novina
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •