Page 1335 of 1402 FirstFirst ... 33583512351285132513311332133313341335133613371338133913451385 ... LastLast
Results 33,351 to 33,375 of 35035

Thread: Iz raznih novina III

  1. #33351
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Nekadasnji Minic institucija autobusa. Sa sve kondukterom u ranim danima. Pa nas 100 uleti na zadnja vrata, vazi, placale su se karte

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  2. #33352
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Sigurno postoje mjesečne i godišnje karte, kao i popusti za đake i studente... No imamo veoma razmaženu omladinu, tj bolje reći roditelje...


    Sent using Tapatalk
    čini mi se da je izmedju 25e i 30e mjesečna karta za djake što nije skupo vala.. znam neke roditelje imaju djecu po 13/14 godina, škola im na 10min pješke i vazda ih vode autom il šalju taksijem


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  3. #33353
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,428
    Thanks Thanks Given 
    153
    Thanks Thanks Received 
    1,228
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Nekako mi je merak kad vidim one guzve po grad a ja pjesice lagano pored zivcanih vozaca u kolonama.Citav grad mozes proci za pola sata pjesacenja ali ne, ljepse je autom trubiti i napusavati sve okolo jer ti je muka lijeno dupe 500 metara dici sa sjedista
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  4. #33354
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    čini mi se da je izmedju 25e i 30e mjesečna karta za djake što nije skupo vala.. znam neke roditelje imaju djecu po 13/14 godina, škola im na 10min pješke i vazda ih vode autom il šalju taksijem


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Da imas 2 djaka... treba im svaki dan za uzinu 4-5 eura, plus po 30 za mjesecnu... saberi pa vidji je li ovo puno za ovaj standard... da ne pricamo o ostalim potrebama djaka.

  5. #33355
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2,523
    Thanks Thanks Given 
    1,016
    Thanks Thanks Received 
    260
    Thanked in
    174 Posts

    Default

    Mjesečna karta je itekako skupa za ne samo naš standard, već i za sami kvalitet gradskog prevoza.

    Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

  6. #33356
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2,523
    Thanks Thanks Given 
    1,016
    Thanks Thanks Received 
    260
    Thanked in
    174 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goldfinger View Post
    Nekako mi je merak kad vidim one guzve po grad a ja pjesice lagano pored zivcanih vozaca u kolonama.Citav grad mozes proci za pola sata pjesacenja ali ne, ljepse je autom trubiti i napusavati sve okolo jer ti je muka lijeno dupe 500 metara dici sa sjedista
    To i ja govorim, pogotovo kad je fino vrijeme, radije cu otici pjeske i završiti to sta imam, usput i učinjeti sebi uslugu prvenstveno zdravijim načinom života (vid treninga i zaobilaženje stresa i gubljenja živaca izazvanog saobraćajem) a onda i štednjom novčanih sredstava koje bi išle na gorivo.

    Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

  7. #33357
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2,523
    Thanks Thanks Given 
    1,016
    Thanks Thanks Received 
    260
    Thanked in
    174 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    čini mi se da je izmedju 25e i 30e mjesečna karta za djake što nije skupo vala.. znam neke roditelje imaju djecu po 13/14 godina, škola im na 10min pješke i vazda ih vode autom il šalju taksijem


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Sigurno postoje mjesečne i godišnje karte, kao i popusti za đake i studente... No imamo veoma razmaženu omladinu, tj bolje reći roditelje...

    Za cijelo školovanje, nijesam 5 puta pošao kolima u školu (sem kad je neki baš potop)... I tada se trpalo po 5-6 đece u jedno auto... Sad je kolaps svakodnevno nakon kraja nastave, jer prinčevi i princeze ne mogu prošetat 5-10-15min, a ne smije komšija dovesti nekoliko đece, no svak za svoje...

    Sent using Tapatalk
    Cijene za te mjesečne sa popustom (većina ih i nema popusta) su manje u odnosu na regularne nekih 2-3 eura.

    Ovako mali grad bi definitivno trebao da se fokusira na gradski prevoz, kako bi se smanjila emisija štetnih gasova a i gužve u saobraćaju, ali uz nove, savremenije autobuse, a ne autobuse koji su služili za prevoz radnika u njemačkoj prije 100 godina.

    Treba se dakle staviti fokus na gradski prevoz, takodje bicikla, i pješačenje.

    Danas svako oće autom svuda, pa bilo to i neko kratko rastojanje.

    Često je to posljedica kompleksa koji itekako uzimaju maha kod našeg naroda, ali to je takav mentalni sklop, i to je priča za neku drugu temu.

    Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

  8. #33358
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Da imas 2 djaka... treba im svaki dan za uzinu 4-5 eura, plus po 30 za mjesecnu... saberi pa vidji je li ovo puno za ovaj standard... da ne pricamo o ostalim potrebama djaka.
    ko živi u Maslinama ili na Zlatici recimo za taksi mora potrošiti 5-6e na dnevnom nivou do neke od srednjih škola. u odnosu na cijenu mjesečne karte je to mnogo skuplje. meni sestra ide u školu pa znam koliko novca treba za jednog djaka. uvijek iskrsne nešto novo


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  9. #33359
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Podgorica nije Njujork... 2 linije tramvajske bi nam riješile sve probleme i olakšale život... Nijesam tehničar neki ili nešto ali eo na brzinu otpirlike rute...

    One Ring to Rule them all...

  10. #33360
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    trebalo bi tu malo vise linija, jos jedno tri duge i da imamo prevoz ka pravi
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #33361
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johnny bravo View Post
    Bečić plagjator - komentara nula? Ne traže se ostavke?
    Licemjerni malo?

    Pitanje je retoričko, ne morate odgovarati

    Zboog sporadi čega bi komentarisali činjenicu da je Blečić plagirao doktorat ? Nije da je na nekoj funkciji da je to nešto bitno. Ministar finansija Srbije je plagirao 7% svog diplomskog, vala može Blečić koji je opozicija barem tih 30%.
    Uvjeren sam da je toliko pošten da se zbog toga ni on sam śutra ne bi prihvatio neke funkcije

    U ostalom i Milo je jedva završio mrčnu ekonomiju
    Last edited by Rakun; 13-11-19 at 00:46.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #33362
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Autobuska karta je 0,70€ ili 0,80€ ne znam stvarno nisam se vozio od kad je karta bila 0,40€ a davno je to bilo.
    Pokupe se 4 druga/drugarice taksi ispred zgrade dođe i tačno ispred škole ih ostavi za 1,5~2€ maksimum. To im je ušteda u jednom pravcu 0,20€ minimum po osobi + ih taksi ostavi ispred škole ako je kiša da se ne mokre i ne moraju da pješače od stanice do škole i od kuće do stanice.

    Realno gledano isplativije je da 4 djaka idu zajedno taksijem nego da idu autobusom.

  13. #33363
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Karta je 0.90 EUR...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  14. #33364
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    ne mogu se tramvajske linije postavit tek tako, + sa nasom saobracajnom kulturom racunaj da bi svako malo neko bio parkiran preko tramvajskih sina "samo da zavrsi nesto" a tek haos oko semafora i uskakanja da ne pominjem
    She is only here to annoy herself!

  15. #33365
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Da imas 2 djaka... treba im svaki dan za uzinu 4-5 eura, plus po 30 za mjesecnu... saberi pa vidji je li ovo puno za ovaj standard... da ne pricamo o ostalim potrebama djaka.
    Zašto moraju da jedu u školi?
    Kući ima sve.

  16. #33366
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Mislim da sam nedavno cuo pricu kako ce u cilju unapredjenja autobuskog saobracaja da uvedu da karta vazi sat vremena, sto bi zaista bilo unapredjenje jer sada svaki ulazak u bus znaci novu kartu...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  17. #33367
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Podgorica nije Njujork... 2 linije tramvajske bi nam riješile sve probleme i olakšale život... Nijesam tehničar neki ili nešto ali eo na brzinu otpirlike rute...
    ma ne moraju ni tramvaji, lagani autobusi... evo npr jedna linija koja bi dosta toga rijesila (duzina 11km)

    Office Center KONIK
    OS Marko Miljanov
    Hotel Kostas (ulicom Žrtava fašizma)
    OS 21. maj
    Hotel HILTON
    CEDIS
    Toloska suma
    Stadion FK Crvena Stijena
    Tolosko groblje
    Euro Enterijer
    Imanje Knjaz

    Treba li bit nekakav ekspert pa ovo smislit? Dovedes svu djecu sa Konika i Starog Aerdoroma do skole + sve ljude odatle na posao u centar i preko Morace.

  18. #33368
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,428
    Thanks Thanks Given 
    153
    Thanks Thanks Received 
    1,228
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Bolje bi im bilo da uvedu nove autobuse jer ove šklopocije kupljene na otpadima po Njemačkoj koje su ko zna kojom magijom prošle tehnički kod nas jednostavno nisu vrijedne cijene karte
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  19. #33369
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goldfinger View Post
    Bolje bi im bilo da uvedu nove autobuse jer ove šklopocije kupljene na otpadima po Njemačkoj koje su ko zna kojom magijom prošle tehnički kod nas jednostavno nisu vrijedne cijene karte
    Naši gradjani imaju mentalne barijere prema busevima, ne znam što... Onako tramvaj svako 10 min piči - udješ - izađeš
    One Ring to Rule them all...

  20. #33370
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Naši gradjani imaju mentalne barijere prema busevima, ne znam što... Onako tramvaj svako 10 min piči - udješ - izađeš
    Imali bi mentalne barijere i prema tramvajima... nego ih nema pa to ne mozes da primjetis.

    Ako nemas svoje auto da njime povedes dijete do skole nista ucinio nisi. Jedina prihvatljiva alternativa je da ide i vrati se taksijem ne zato sto ti nemas auto nego zato sto nemas vremena jer si mnogo zauzet tip.

    A ovo da ti se dijete vozi autobusima kao kakva sirotinja ili da se trpa u auta nekih komsija koje na silu pozdravljas... neka, fala.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #33371
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,221
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Sasvim ok autobuska linija koja je navedena gore. Ubaci se više autobusa da se postigne da idu na makar 20 minuta i puna kapa. Ovako je prosjek za svaku liniju da ide na 40 minuta, a ako se neki autobus pokvari, ko te šiša. Anije da baš za svaku lokaciju postoji više linija koje te mogu dovest blizu željene destinacije. Za pojedina mjesta i postoje, ali za većinu mjesta ne.

    Gradski saobraćaj je oblast koju nije trebalo privatizovat, jer je u javnom interesu. Privatnik neće da drži linije koje mu nisu isplative, a ne živi svako u strogom centru grada, čuš mene na Starom Aerodromu a.k.a. Koniku.

    Kvalitetan gradski saobraćaj + paprene cijene parkinga + paprene cijene taksija = manje gužve, manje zagađenja, bolja povezanost djelova grada. Samo što je ovaj prvi sabirak osnovni preduslov i treba ga prvog implementirat. Naši stručnjaci rade obrnuto.
    Last edited by NHM; 13-11-19 at 10:07.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  22. #33372
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Imali bi mentalne barijere i prema tramvajima... nego ih nema pa to ne mozes da primjetis.

    Ako nemas svoje auto da njime povedes dijete do skole nista ucinio nisi. Jedina prihvatljiva alternativa je da ide i vrati se taksijem ne zato sto ti nemas auto nego zato sto nemas vremena jer si mnogo zauzet tip.

    A ovo da ti se dijete vozi autobusima kao kakva sirotinja ili da se trpa u auta nekih komsija koje na silu pozdravljas... neka, fala.
    Polako se to promijeni.

    Ova nekolika dana izgubio sam sigurno 3-4 sata u autu čekajući na semaforima, u redu, tražeći parking. Kod kineske ambasade juče na jednom divljem parkingu zamalo ne slomih cijelo auto. Vidim lokva i vidim parking i ja preko lokve kad ono 30 centi dubine puče auto mislio sam ispade mi i motor i sve.

    Onako 3-5 min pješke od kuće tramvajska stanica - izadjes lijepo dje hoces po gradu, zavrsis i vratis se doma.
    Isto za djecu i skolu.


    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Sasvim ok autobuska linija koja je navedena gore. Ubaci se više autobusa da se postigne da idu na makar 20 minuta i puna kapa. Ovako je prosjek za svaku liniju da ide na 40 minuta, a ako se neki autobus pokvari, ko te šiša. Anije da baš za svaku lokaciju postoji više linija koje te mogu dovest blizu željene destinacije. Za pojedina mjesta i postoje, ali za većinu mjesta ne.

    Gradski saobraćaj je oblast koju nije trebalo privatizovat, jer je u javnom interesu. Privatnik neće da drži linije koje mu nisu isplative, a ne živi svako u strogom centru grada, čuš mene na Starom Aerodromu a.k.a. Koniku.

    Kvalitetatn gradski saobraćaj + paprene cijene parkinga + paprene cijene taksija = manje gužve, manje zagađenja, bolja povezanost djelova grada. Samo što je ovaj prvi sabirak osnovni preduslov i treba ga prvog implementirat. Naši stručnjaci rade obrnuto.
    Ali ovo je glavni problem.
    Busevi vec kasne zbog uzasnih guzvi, zbog debila koji po bulevarima staju sa 4 žmigavca, debila koji se parkiraju po autobuskim stajalištima itd.

    Zamisli da uvedeš jos jedno 30-40 buseva kakav bi haos nastao.
    Nešto mora da se radi jer je ovo postalo neizdrživo
    One Ring to Rule them all...

  23. #33373
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,221
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Uvedeš 30-40 buseva koji dobro pokrivaju najfrekventnije relacije, uz uslov da se možeš oslonit da će bit tačni. To ti automatski znači na stotine, ako ne i hiljade manje kola. Misliš da bi neko sijedao u kola za svaku sitnicu ako će da se provede kao ti u prethodnom postu?

    Eto nisam čak ni računao na udaljenu sumnju da bi saobraćajna i komunalna policija mogle da počnu da rade svoj posao i da dosljedno kažnjavaju vlasnike nepraviilno zaustavljenih i parkiranih vozila.
    Last edited by NHM; 13-11-19 at 10:23.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  24. #33374
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,428
    Thanks Thanks Given 
    153
    Thanks Thanks Received 
    1,228
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Kako se stimuliše gradski prevoz u centru grada najbolje se može vidjeti na primjeru beligijskog grada Genta:

    Centralni deo grada može se obilaziti pešice, biciklom, kočijom, vespom ili odlično organizovanim gradskim prevozom. Gradski prevoz u Gentu obuhvata autobuse i tramvaje. Gradska saobraćajna mreža podeljena je u zone, a za plaćanje prevoza mogu se koristiti karte kupljene unapred – na prodajnim mestima De Lijn, u novinarnicama, na automatima ili SMS porukom. U zavisnosti od dužine boravka i kretanja u ponudi su i karte prilagođene potrebama stanovnika i posetiocima Genta.


    CityCard Gent omogućava besplatni gradski prevoz i ostvarivanje brojnih popusta i besplatnih ulaznica, uključujući ulaznice za najpoznatije znamenitosti grada, muzeje i vožnju brodom.

    Neki ovakav sistem bi se mogao primjeniti i u Podgorici jer stvarno 210.000 auta u PG je bukvalno da svaki stanovnik PG ima svoje auto a gradske saobraćajnice sigurno nisu predviđene za toliki broj auta a i taj broj će se sigurno povećavati narednih godina, vjerovatno i djelimično zatvaranje centra grada za automobile bi pomoglo ali samo ako se gradski prevoz dovede u red.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  25. #33375
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Kao sto NSX pomenu, ne zelim ni da zamislim kakav bi haos nastao u bilo kojem slucaju (nije da ga sad nema, da se razumijemo).

    Znaci sa nasom kulturom u saobracaju + saobracajnom i komunalnom koja je jako NEefikasna = HAOS

    Uvedes jos 30/40 buseva... vec je haos, sa dodatnim vozilima kao sto su autobusi bi se sve to jos vise usporilo.

    Tramvaji zvuce kao bolja opcija ali to je do onog trenutka kad vidis nase profi vozace kako se ubacuju ispred tramvaja "jer je on sporiji i manje bitan", parkiraju tik uz sine ili taman preko njih itd. itd.


    Daleko od toga da ne postoji rjesenje i da ne treba nista da se radi ali je gomila preduslova da bi se ista od toga efikasno realizovalo a mentalitet je jedan od najtezih (ako ne i nemoguc) za promjenit' na bolje.


    Inace je ova prica bas za: https://forum.cdm.me/showthread.php?...emi-i-rjesenja
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


Page 1335 of 1402 FirstFirst ... 33583512351285132513311332133313341335133613371338133913451385 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina II
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16634
    Last Post: 30-07-14, 23:19
  2. Replies: 27
    Last Post: 27-07-13, 09:57
  3. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 01:17
  4. Iz raznih novina
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 14-02-06, 00:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •