Page 988 of 1402 FirstFirst ... 48888893897898498598698798898999099199299810381088 ... LastLast
Results 24,676 to 24,700 of 35035

Thread: Iz raznih novina III

  1. #24676
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/kolumne/a-sta-ako-smo-mi-losi

    Добра анализа блата на Балкану.

  2. #24677
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,754
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Sad je loše što se otvaraju narodne kuhinje ?!
    haahahah kakoeeeee biserko?!
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  3. #24678
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,391
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,003
    Thanked in
    1,547 Posts

    Default Iz raznih novina III

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Sad je loše što se otvaraju narodne kuhinje ?!
    Lose je sto ih otvara Medova zena i SPC. Iliti sve ono sto pljujes ovuda.
    Lose je sto ovo zavisi od privatnih inicijativa a ne od socijalnog plana drzave.
    Nije mislio sto se otvaraju, vec sto korisnika ima previse i ne mogu da izadju u susret svima, a drzava ih pomaze sa 0 eura(opet iz razloga ko je organizovao)
    Last edited by Hell Raiser; 17-12-18 at 07:44.

  4. #24679
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Sad je loše što se otvaraju narodne kuhinje ?!
    Gandalfe, moraces Rankonu nacrtat sto si htio reci.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  5. #24680
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Gandalfe, moraces Rankonu nacrtat sto si htio reci.
    Umoran sam od crtanja Rakunu.

    Dizem ruke...

    Doci ce neki novi bolji Gandalf koji ima snage da se nadgornjava.
    One Ring to Rule them all...

  6. #24681
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by holiday View Post

    Napoleonski Bišon u panici
    Nastavak 16. sjednice SO Kotor održat će se u utorak, 18. decembra.
    Sjednicaa "otkazana do daljnjeg"
    Aaaaaaahahahahhahaha

  7. #24682
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Lose je sto ih otvara Medova zena i SPC. Iliti sve ono sto pljujes ovuda.
    Lose je sto ovo zavisi od privatnih inicijativa a ne od socijalnog plana drzave.
    Nije mislio sto se otvaraju, vec sto korisnika ima previse i ne mogu da izadju u susret svima, a drzava ih pomaze sa 0 eura(opet iz razloga ko je organizovao)
    Koliko ja vidim većinu su otvorile opštine gradova

    Inače u prilogu se pojavila žena (0:43) kojoj je moj otac nudio 5 € da počisti prilaz kafani u kojoj smo śeđeli. Dobio je odgovor "JA DA TI ČISTIM !!!", ta jedino zaslužuje da se isćera iz narodne kuhinje
    Last edited by Rakun; 17-12-18 at 14:05.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #24683
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    Nije mislio sto se otvaraju, vec sto korisnika ima previse i ne mogu da izadju u susret svima, a drzava ih pomaze sa 0 eura(opet iz razloga ko je organizovao)
    U svakoj državi na svijetu postoje narodne kuhinje koje opslužuju veliki broj ljudi pa mi bi malo čudno naglašavanje da se otvaraju u Crnoj Gori


    Ako uzmemo dutchnews.nl kao neki izvor informacija (članak je iz 2014)u jednoj Holandiji 14 % stanovništva živi ispod granice siromaštva. E ne bih znao da li je za Holanđane granica siromaštva imati internet 10 MBps ili ima značenje koje ima kod nas

    Po zvaničnoj statistici iz 2016 god. u Gandalfu dragoj zemlji - Australiji 13,2% stanovništva živi ispod granice siromaštva (17,3% djece)


    E sad da li je tako jer kako jedan moj prijatelj koji je živio u USA ljudi puknu od previše posla ili jednostavno neće da se trude je sasvim druga priča
    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Umoran sam od crtanja Rakunu.

    Dizem ruke...

    Doci ce neki novi bolji Gandalf koji ima snage da se nadgornjava.
    Da li je ovo ista osoba koja je nebrojeno puta pisala da se u Crnoj Gori svako može snaći samo je potreban RAD,RAD i RAD ?
    Dosta je da čovjek pročita tvoje postove na topicu Koliko je zdravo nase drustvo (pišeš od početka tako da ne linkujem post već temu) na kome si pisao kao da ti ja diktiram.


    Nekad si na ovo "I ova država je idealna za pokretanje biznisa." odgovarao ovako "Ni lijevo ni desno no pravo u meso...". I to ajde da je bilo davno pa da kažeš mijenja se ka Milo ali to si pisao prije nepune 2 godine



    Mijenjaš stavove iz topica u topic





    Last edited by Rakun; 17-12-18 at 14:30.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #24684
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Narodne kuhinje su nuzno zlo, institucija kapitalizma. Imaju ih i vece i razvijenije drzave, pa zasto ne bi neko poveo racuna i za nase sugradjane koji se nijesu bas snasli u vremenima koja su obiljezile floskule tipa mi smo Luksemburg, mi smo Monte Karlo ili dok smo bili ekonomski tigar sa Jadrana i ranije dok smo bili drugo oko u glavi.

    Problem je sto tvorevina nije u stanju da preuzme odgovornost za ishranu tih ljudi, nemojte misliti da sjutra nece biti problem sa glasovima tih ljudi, jer licno sam ubijedjen da nema rucka dzabe, a tek nema da nekog hrane Amfilohije & co, a on da glasa za crnogorski prosperitet.

  10. #24685
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,806
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,323
    Thanked in
    2,173 Posts

    Default

    Za crkvu je to investicija u marketing. Čemu služe vozni parkovi vrijedni milione? Pa da idemo na sastanke đe odlučujemo o tome kako da pomognemo narodu...

    Doduše, za taj narod je motivacija potpuno nebitna, glad ne pita odakle dolazi hrana.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  11. #24686
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,927
    Thanks Thanks Given 
    4,774
    Thanks Thanks Received 
    9,796
    Thanked in
    3,715 Posts

    Default

    Prva liga, za ne vjerujem mnogo para...


    https://m.cdm.me/drustvo/da-li-je-ko...nogorski-grad/

    Sent from My Galaxy S9+ using Tapatalk
    War. War never changes.

  12. #24687
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5,023
    Thanks Thanks Given 
    1,145
    Thanks Thanks Received 
    1,482
    Thanked in
    643 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Prva liga, za ne vjerujem mnogo para...


    https://m.cdm.me/drustvo/da-li-je-ko...nogorski-grad/

    Sent from My Galaxy S9+ using Tapatalk
    Za 90.000e pise u tekstu. Prelijepo je grad okicen,samo sto ima stoke koja unistava i kida ukrase. Stvarno ne znam sta je tim ljudima u glavu.

    Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

  13. #24688
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Grad je prekrasno okićen.
    Za malo fotki i par cp tekstova BOKA NEWS je dobio od opštine 7300 eura youtube tv kotor 12500 eura.
    Pobjenik je Ljupka Kovačević koja sa svojim NVO i nekoliko žena za nekoliko performansa na trgu od oružja,inkasirala je 7000 eura u 2018 opštinskih para.
    Last edited by holiday; 17-12-18 at 23:19.

  14. #24689
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,133
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Vidjeh malo ovu sprdnju oko gusala.. ja ne znam sto se mi bunimo nesto sad, kad smo mi pljunuli i na Njegosa i na bilo sta sto ima veze sa Srbima, epikom, borbom protiv Turaka.. Sad vidjeh da smo i mi kandidovali nesto, a to je Bokeljska mornarica. A u najavi su dobrotska čipka i bihorski ćilim. Jebote.. Sta je sledece, talambasi, zurle, baklave, japraci..?? Crna li si, Crna Goro...


  15. #24690
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14,019
    Thanks Thanks Given 
    5,028
    Thanks Thanks Received 
    2,431
    Thanked in
    1,309 Posts

    Default

    Murve,da se ne bunish,i smokve i da nam je dosta...ako ti se ne svidjaju murve eto ti shipak.
    ...

  16. #24691
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,806
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,323
    Thanked in
    2,173 Posts

    Default

    Pa nisu gusle glavni problem, nego crnogorska narodna nošnja koju su predstavili kao srpsku. Nebitno je što je nose i Srbi iz Crne Gore, jasno je da ne može bit srpska narodna nošnja. No se pojedini prave da ne znaju zbog čega je to Srbija uradila. Dosta pojedinih se pravi.

  17. #24692
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Vidjeh malo ovu sprdnju oko gusala.. ja ne znam sto se mi bunimo nesto sad, kad smo mi pljunuli i na Njegosa i na bilo sta sto ima veze sa Srbima, epikom, borbom protiv Turaka.. Sad vidjeh da smo i mi kandidovali nesto, a to je Bokeljska mornarica. A u najavi su dobrotska čipka i bihorski ćilim. Jebote.. Sta je sledece, talambasi, zurle, baklave, japraci..?? Crna li si, Crna Goro...
    Prije par godina radio sam oko magazina koji se bavio kulturnim turizmom i bila je prica oko kulturnog nasljedja - kotorskog kulturnog nasljedja. Ne mogu se sjetiti da li je tekst objavljen ili nije, ali evo dio:

    Obilje arhivskih podataka koji su sadržani u dvije rukopisne knjige kotorskih notarskih spisa s početka XIV vijeka (1326-1337 godine) upućuje na lepezu ko-torskih zanatskih umijeća minulih epoha. U tim spisima, pored ostalog, nailazimo i nazanimljiv podatak o izradi bogate bokeljske nošnje uz razvoj krojačkog, krz-narskog, obućarskog i zlatarskog umjeća, koji se ogledao u izradi skupocjenog nakita i (li) ukrasa koji je Bokeljsku nošnju čine Ijepšom i živopisnijom.
    Magična moć ženskih ruku ogleda se u izradi dobrotskog veza – čipke koja je bila cijenjeni ukras ženske nošnje. Prve pomene o ovoj ženskoj radinosti nalazimo u kotorskim dokumentima 1573. godine pod nazivom „raticella”.



    Ipak ta cipka jeste dio kulturne bastine Crne Gore.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  18. #24693
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,133
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pa nisu gusle glavni problem, nego crnogorska narodna nošnja koju su predstavili kao srpsku.
    Necemo se slozit, jer mogli su doci i u indijansku, narodna nosnja ne moze biti nominovana, jer je rijec o predmetu. Moze nacin, tehnika izrade i sl.. Vec je problem upravo u guslama, koje su uvijek bile nase, ali nama su prece Bokeljska mornarica, cipke i cilimi. Vazi..


  19. #24694
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    A što, Boka nije dio Crne Gore?

  20. #24695
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Necemo se slozit, jer mogli su doci i u indijansku, narodna nosnja ne moze biti nominovana, jer je rijec o predmetu. Moze nacin, tehnika izrade i sl.. Vec je problem upravo u guslama, koje su uvijek bile nase, ali nama su prece Bokeljska mornarica, cipke i cilimi. Vazi..
    Gusle su nase isto koliko i srbijanske, hercegovacke, albanske, bugarske, dalmatinske.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  21. #24696
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,737
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Necemo se slozit, jer mogli su doci i u indijansku, narodna nosnja ne moze biti nominovana, jer je rijec o predmetu. Moze nacin, tehnika izrade i sl..
    Evo za 2 minuta pretrage sam našao da je slovenački kostim sa karnevala "Kurentovanje" uvršten u UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Ne tehnika i način izrade, no sami kostim.
    Moguće je nominovati nošnju uz odgovarajući tradicionalni i kulturni kontekst.

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Vec je problem upravo u guslama, koje su uvijek bile nase, ali nama su prece Bokeljska mornarica, cipke i cilimi. Vazi..
    Ko kaže?
    Jesi li čitao izjave crnogorskog ministarstva kulture?
    Kao problem je jasno navedeno prisvajanje crnogorske narodne nošnje pri promociji srpske kulture.
    Last edited by ASC; 18-12-18 at 12:13.

  22. #24697
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,133
    Thanks Thanks Given 
    767
    Thanks Thanks Received 
    1,485
    Thanked in
    739 Posts

    Default

    Druze, ne znam koliko si dobar sa citanjem, ali mi pricamo o nematerijalnom kulturnom nasledju. Ne znam koji ti dio tu nije jasan, ali to ne mogu biti predmeti.
    Sto se tice te gluposti da je nas problem ono sto nam nase ministarstvo kulture potencira kao problem, ne bih komentarisao.


  23. #24698
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,737
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Druze, ne znam koliko si dobar sa citanjem, ali mi pricamo o nematerijalnom kulturnom nasledju. Ne znam koji ti dio tu nije jasan, ali to ne mogu biti predmeti.
    Samo što crnogorska nošnja može da se zavede kao nematerijalno kulturno dobro, naravno ne kao neki pojedinačni primjerak nošnje - predmet, već generalno kao odraz tradicije i kulture sa svojim jasnim specifičnostima koje je karakterišu, pa se tu po potrebi mogu uvaliti i načini izrade.

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Sto se tice te gluposti da je problem ono sto nase ministarstvo kulture potencira kao problem, ne bih komentarisao.
    Ne nego ćemo tebe da slušamo, da nam objasniš šta jeste a šta nije problem - tebe koji bi da problematizuješ gusle iako su one jasno dio tradicije svih okolnih država.

  24. #24699
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Necemo se slozit, jer mogli su doci i u indijansku, narodna nosnja ne moze biti nominovana, jer je rijec o predmetu. Moze nacin, tehnika izrade i sl.. Vec je problem upravo u guslama, koje su uvijek bile nase, ali nama su prece Bokeljska mornarica, cipke i cilimi. Vazi..
    Upravo je nošnja to što se nominuje, kao što ti dokazaše kolege forumaši a ti naravno prećuta. Instrument je instrument i ništa drugo
    Last edited by Rakun; 18-12-18 at 11:53.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #24700
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,806
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,323
    Thanked in
    2,173 Posts

    Default

    Ovizi, vrlo si pametan, osim kad ti odgovara da se praviš glup. Svakako će cg, bih i drugi sa guslarskom tradicijom pokrenut aktivnosti da se gusle definišu kao dio tradicije. To što je Srbija prva do djevojke, ne znači da će samo njihova bit. Sa druge strane, pokušaj da se crnogorska nošnja u svijetu poistovjećuje sa Srbijom predstavlja veći problem i namjenski je to sprovedeno.

    Nemoj samo priču da srpskog naroda ima svuda i da može Srbija da bira koju će nošnju da reklamira. Da se taj kulturni centar zove Njegoš, možda bi ovaj podmukli pokušaj i bio bolje uklopljen u okruženje. Ovako jok. Isto kao kad bi branio izjavu da će se srpsko more vratit Srbiji pričom kako i Srbi koji žive u Crnoj Gori idu na more pa je, eto, more i srpsko.

    Edit: Crnogorska nošnja je vezana isključivo za Crnu Goru, gusle ne samo za Crnu Goru. Zbog toga nisu gusle veći problem.
    Last edited by NHM; 18-12-18 at 12:12.

Page 988 of 1402 FirstFirst ... 48888893897898498598698798898999099199299810381088 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina II
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16634
    Last Post: 30-07-14, 22:19
  2. Replies: 27
    Last Post: 27-07-13, 08:57
  3. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  4. Iz raznih novina
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •