Page 808 of 1402 FirstFirst ... 3087087587988048058068078088098108118128188589081308 ... LastLast
Results 20,176 to 20,200 of 35035

Thread: Iz raznih novina III

  1. #20176
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,564
    Thanks Thanks Given 
    1,112
    Thanks Thanks Received 
    1,721
    Thanked in
    775 Posts

    Default

    https://m.cdm.me/izbori-2018/lokalni...-naseg-aleksu/

    Inače ne volim ovakve nastupe kod političara,ali ovaj tekst je toliko bijedan...bravo autore kralju,sad si jedan korak (naprijed) bliži Milovom sHupku...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #20177
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Rekoh vec da Albanci nisu opasni jer je samo Malisorima Albanija u glavu, a njih ima na nivou statisticke greske i zbog toga su nemocni da bilo sta urade.
    Opasniji jer ih ima dosta, bas dosta i negativno su nastrojeni prema ovoj drzavi (ne vlasti nego drzavi). Devedesete su dokaz.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ali ovo mene zanima... Sta su u CG dokazali 90ih ?

    DPS je deportovao bosnjake
    DPS je slao na Dubrovnik
    DPS je slao nasu omladinu u rat na Kosovu
    DPS je pravio blokade LSCG kada su se borili za nezavisnu CG tukao i zatvarao patriote
    DPS je svercovao cigare naftu i oruzje
    DPS je ostavio desetine hiljada ljudi bez posla

    Pored svog animoziteta koji gajim prema velikosrbima ne mogu reci da su ubili bilo koga i lise nepostovanja drzavnih simbola i stvaranju podjela nijesu ucinili nista u CG cime bi dokazali to zlo...

    Pa bih eto volio da mi objasnis zbog cega su to opasni ili opasniji od albanskog ili bosnjackog nacionalizma...
    Hvala

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  3. #20178
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,683
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    1,040
    Thanked in
    424 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Molim te, daj recept za uspjeh ....posto ti dobro ide u zemlji koja je do grla u korupciji i kriminalu...a znamo, da se postenim radom i bez politicke pomoci ne moze uspjesno voditi nikakav biznis.
    Pitaj Budvane, Novljane i Kotorane.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  4. #20179
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default Iz raznih novina III

    Sto ucinjese Demokrate od tebe, nerealno. Nisu u cg ubijali ali su bili naostreni do bola i oni su bili u taj dps o kojem pricas dominantni i borili se protiv lscg i cg (uz lomija koji je promijenio dres). Da nije NATO intervenisao o jadu bi i CG zabavili, kao i sve zemlje bivse Jugoslavije, zbog toga mrze NATO i ne mogu prihvatit cinjenicu da smo u tom savezu. Petokolonasi nista?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Tripleta; 24-05-18 at 22:29.
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  5. #20180
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Ne vidim razliku izmedju ove zastave I zastave sa 4s na crkvi u starom gradu u Kotoru. Jedni bi dio teritorije a drugi smatraju cjelokupnu CG svojom istorijskom kategorijom I negiraju moju naciju.

    Da idem dalje, smeta mi bilo koja zastava bilo koje drzave iz okruzenja, srpska, albanska, hrvatska, bosanska, koja se samostalno vijori u Crnoj Gori. Moze I nema problema uz crnogorsku zastavu. Pored nje okacite koju god hocete, zovite svoju naciju I jezik kako god hocete, nemam problem sa tim.
    Last edited by kimmi; 24-05-18 at 22:32.

  6. #20181
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,956
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    158
    Thanked in
    78 Posts

    Default

    Malo malo pa opet i identitetskim pitanjima. Ipak, nije atmosfera zapaljiva kao nekad. Cini mi se da duvaju neki novi vjetrovi i da ima nade...

  7. #20182
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Sto ucinjese Demokrate od tebe, nerealno. Nisu u cg ubijali ali su bili naostreni do bola i oni su bili u taj dps o kojem pricas dominantni i borili se protiv lscg i cg. Da nije NATO intervenisao o jadu bi i CG zabavili, kao i sve zemlje bivse Jugoslavije, zbog toga mrze NATO i ne mogu prihvatit cinjenicu da smo u tom savezu. Petokolonasi ti nisu poznati?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Kakve demokrate kikirezu sta mlatis ?

    Pitam te fino da mi objasnis koga su ubili, sta su zapalili, digli u vazduh, koga su protjerali u CG i sta ih to cini opasnim ?


    Kakav NATO i kakve intervencije? Kakav ti je to rezon?

    Ako su Albanci na Kosovu imali trgovinu organima, masovne grobnice i genocid i Srbi klali po Bosni i Hrvatskoj da li treba da gledamo pripadnike obje nacije u CG po tim djelima? Ili treba da se zapitamo po cemu su to opasni ili opasniji jedni od drugih?

    Tako evo molim te posto nijesam upucen a zna se koliko sam pisao i osudjivao isticanje srpskih zastava, nepostovanje himne i drzave i nepocinstava SPC reci mi lise toga sta su Srbi a evo i Albanci (lise orlovog leta) ucinili u CG prethodno 30 godina i zbog cega ih se moramo bojati?



    Quote Originally Posted by kimmi View Post

    Da idem dalje, smeta mi bilo koja zastava bilo koje drzave iz okruzenja, srpska, albanska, hrvatska, bosanska, koja se samostalno vijori u Crnoj Gori. Moze I nema problema uz crnogorsku zastavu. Pored nje okacite koju god hocete, zovite svoju naciju I jezik kako god hocete, nemam problem sa tim.

    Ovo je zakonski rijeseno. MORA pored tudje zastave postojati CG zastava.

    Kraj


    P.S.


    Ispravite me ako grijesim ali u Plavu ne bi trebalo da ima previse Malisora posto su oni vecinom katolici

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Last edited by Gandalf_White; 24-05-18 at 22:39.
    One Ring to Rule them all...

  8. #20183
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by emiretf View Post
    Malo malo pa opet i identitetskim pitanjima. Ipak, nije atmosfera zapaljiva kao nekad. Cini mi se da duvaju neki novi vjetrovi i da ima nade...
    Evo ja se iskljucujem. Nego je bila prica ova smeta druga ne smeta I obrnuto.... Pojasnio sam sta meni konkretno smeta, iskljucujem se iz dalje polemike na datu temu.



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  9. #20184
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Ja bi samo dodao da iz tadašnjeg DPSa su ostale dostina danasnje opozicije.
    Da ne ispada da branim DPS, ali se to ne smije precutkivati.
    Tada je bio DPS jedinstven a zna se kako se podijelio i koje su partije nastale i kako je sve to islo.


    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  10. #20185
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Lise liberala i SDPa, sve ostale tadasnje partije su na ovaj ili onaj nacin ucestvovale u ratu.


    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  11. #20186
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    To je Lustracija o kojoj ja pricam i koja ce morati da se desi ako mislimo naprijed.
    Svi politicari koji su ucestvovali u ratovima, komunistickim vladama, slobovim vladama, stetnim privatizacijama.. ne mogu se vise baviti politikom...

    I to je to, idemo naprijed

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Nemam sto dodati

    Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  12. #20187
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Rekoh vec da Albanci nisu opasni jer je samo Malisorima Albanija u glavu, a njih ima na nivou statisticke greske i zbog toga su nemocni da bilo sta urade.
    Opasniji jer ih ima dosta, bas dosta i negativno su nastrojeni prema ovoj drzavi (ne vlasti nego drzavi). Devedesete su dokaz.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Причаш глупости, ниједан национализам није добар. Имаш доста Албанаца који не желе да причају језиком којим прича већина и то намерно раде.

    А и ти си сличан, сваки Србин ти је националиста, што је доказ колико појма немаш. Но добро, имаш времена да научиш да није то баш тако.

    Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
    Полакоте!

  13. #20188
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zamjena

    Piše: Vladimir Maraš

    Nijesmo ni svjesni da imamo pravo na supstitut. Pa ako ne bude dobar ili željen, da odmah tražimo novi. Dok ne ubodemo. A kad jednom krenete u neograničeno polje improvizovanja, iako nijeste svjesni, postajete sve bolji i bolji. Sve dok jednog dana ne kažete sebi: „Ovo je sasvim dobro, kamo sreće da sam probao i ranije“

    U svijetu muzike, posebno u malo naprednijim pravcima poput klasike ili džeza, ravnopravan činilac spektra harmonskih „oruđa“ čine supstituti. Zamjene. Pokušaću jednostavno, ako je to uopšte moguće. Ljudsko uho (vjerovatno prvo mozak) naviknuto je na logične stvari. Jednostavno, primalni instinkti gone našu logiku i olakšavanje doživljaja stvarnosti. U muzici je slično, ili isto.

    Kad slušate muziku, osjećate ono što slijedi. Tačnije, iskustvom koje ste stekli, na neki način vladate muzičkim žanrom koji volite (misli se prvenstveno na popularnu ili rok muziku). Pretpostavljate refrene, strofe, uvode, finiše i tako dalje.
    U naprednijim muzičkim žanrovima sve te „harmonske logičnosti“ imaju zamjenike - supstitute. Dakle, svaki harmonski „korijen“ - tonalni centar (eng: root) i njegov logičan harmonski i žanrovski obrt imaju zamjenu: drugačiji harmonski put koji je u najbližem srodstvu sa očekivanim obrtom.
    Upotreba tih zamjena čini muziku bogatijom. Iskusnim solistima javljaju se nepregledna polja inspiracije za improvizaciju, a slušaocima se širi dijapazon očekivanog. A sad prevedimo stvari na život...

    *****
    Na balkanskim prostorima odavno živimo jednu te istu matricu. Zamjene nema. Da se razumijemo, odabir zamjenskog akorda ponekad može da bude i loše upotrijebljen, građen rukom nedovoljno vještog umjetnika. Ako se to dogodi, supstitut postaje smetnja, počinje da para uši i da žulja. I svi to mogu da čuju, nije to nikakav božji dar.
    Kad smo već kod Boga, tokom nedavnog boravka u SAD-u pitao sam se zašto svaki vrsni klavirista, ili makar većina njih, slavi Boga i vrlo često ga pominje u svakodnevnom životu - u žargonu i raznim kontekstima. Pa kad kinete, kažu vam: „Bless you!“, što je supstitut za ovo naše sirovo „nazdravlje“. Onda ih čujete kako sviraju, kako doživljavaju muziku, kako proživljavaju svaku notu koju proizvedu i kako se svi kojima su te note upućene, zajedno sa izvođačima nalaze na nekoj nedefinisanoj tački, u svojevrsnom umjetničkom klimaksu.
    Odgovor je jednostavan. Tamo sveštenici ne pričaju o obojenim ljudima i gej populaciji kao o đavolskom nakotu, nego ih uče da slave svako živo biće.
    A onda tome pridodate horsko izvođenje (sa posebnim akcentom na gospel zaostavštinu), orgulje, električne klavire, popove koji apsolutnim sluhom nepogrešivo daju intonacije kroz propovijedi i egzaltiranu masu koja slaveći Boga slavi svakog živog čovjeka.
    E vidiš, u takvom sistemu vrijednosti, vjerovatno bih i ja, kao tvrdi ateista, postao vjernik. Znanja o muzici i količinu ljubavi, koju mladi ljudi pokupe u raznim crkvama po Sjevernoj Americi, jednostavno osjetite. I da, u crnačkoj muzičkoj baštini supstituta ima koliko želite, skoro u nedogled, i to da se ne zna koji je muzikalniji od kog (u njihovom poimanju slobode muziciranja ne postoji konvencionalni muzičko-harmonski krug kojem nas u Evropi uče od malih nogu).
    Zato smo mi Evropljani skamenjeni pred njima. I njihovom crkvom, koja je supstitut za normalno i srećno odrastanje. O ovdašnjim ekspoziturama svevišnjeg ćemo kad za to dođe vrijeme, za stotinu godina kako je krenulo.

    *****
    Društvo smo koje vapi za supstitutima, ne bilo kakvim. Dok oko nas padaju glave, a neke druge se upozoravaju na slična scenarija, većina sjedi skrštenih ruku, neko zadovoljan više, neko manje, ali more nezadovoljnih nije u stanju da kanališe svoje potrebe.
    Mladi u Crnoj Gori, studentska populacija i malo stariji, rođeni su u ratnom okruženju devedesetih. Većina njih ne koristi pasoše, jednostavno, društvo i politička elita su nas sveli na bazični strah od nepoznatog, od unutrašnjeg neprijatelja, spoljašnjih zavjera, od kojih ne vidimo da ne živimo normalno.
    Zbog svih tih utvara nijesmo svjesni da imamo pravo na supstitut. Pa ako ne bude dobar ili željen, da odmah tražimo novi. Dok ne ubodemo. A kad jednom krenete u neograničeno polje improvizovanja, iako nijeste svjesni, postajete sve bolji i bolji. Sve dok jednog dana ne kažete sebi: „Ovo je sasvim dobro, kamo sreće da sam probao i ranije“.
    Naravno, ima onih koji nikada neće htjeti ili smjeti da pokušaju aktivaciju supstituta. I tavoriće cijelog života, zadovoljni što preživljavaju, tiho se moleći za živote onih za koje misle da su im dali sve što imaju. Ima, naravno, i onih koji imaju debelog i objektivnog razloga za takvo ponašanje (politička namještenja, partijska zapošljavanja), ali onih drugih u svakom normalnom društvu mora da bude više.
    I kad jednom bude bolje, zapamtite - supstitut je izazov, ali kad ga ubodete, uboli ste zenit nirvane, dotakli visine faktora sreće, koji na ovim prostorima odavno nedostaje kao artikal. Long live Montenegro and God bless you!

  14. #20189
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,592
    Thanks Thanks Given 
    3,548
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    i dalje samo dvije teme odje:

    1. dps 100% pada sad, ako ne sad, onda 100% na iduće izbore
    2. partizani i četnici


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  15. #20190
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Jeste li gledali onaj novi spot, tamo đe mostovi spajaju rastavljene, đe sahat kula 12 otkucava, đe se zaljubljeni šetaju pored Ljubovića, zaljubi se i Dritan u Bečića. Ima neka hemija među njima, došlo je do bromanse sigurno. Ali opet nijedan pristalica bilo koje partije sem dRpsa ne osjeća, ne ljubav prema liderima partija, nego nekakvo osjećanje potčinjenosti, niže vrijednosti, kao Rilaševići prema Rilašu. Čini mi se, da im se pokaki svaki dan u tanjir, pokusali bi ga s ubjeđenjem da je to nešto najbolje što se njima i Crnoj Gori može desit. I onda meni dijele infrakcije radi vrijeđanja...a kako? Kako se mogu takvi ljudi uvrijedit kad nemaju nimalo dostojanstva. Pa evo jesu li gore pisali kako je Rilo ka maneken. Kakvi crni maneken, đed osorušeni, nikad ništa u život radio nije a eno ga sav ka ruina, mentalna i fizička.

    Sent from my LG-D620 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  16. #20191
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Трст
    Posts
    3,511
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    Poslano sa mog GT-I8262 koristeći Tapatalk
    Kako ti svaki put zadrhti ruka maleni čovječe što te kupuju za 2 sendviča i kutiju pralina...

  17. #20192
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,956
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    158
    Thanked in
    78 Posts

    Default

    http://www.kod.org.me/node/106

    Ovi Francuzi cudan neki narod do zla boga :-)

  18. #20193
    Join Date
    May 2013
    Posts
    625
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    http://www.vijesti.me/svijet/razocar...a-titom-990091

    I u Kumrovcu se ove subote obilježava „Dan mladosti i radosti“ – u spomen na nekadašnjeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita. Na proslavi, koju mnogi smatraju provokacijom, očekuju nekoliko hiljada ljudi.
    „Ovogodišnji program nazvan je Generacija samoupravljača, a sastoji se od sedam delova čiji su naslovi puni simbolike. Prvi dio je Pozdrav Titu, mladosti, partiji i miru. Računajte na nas, jer mi smo Titovi, Tito je naš!“ To su riječi iz višesatnog televizijskog prenosa Dana mladosti održanog daleke 1979. godine na Stadionu JNA u Beogradu.
    Bila je to godina kada je Tito posljednji put primio Štafetu mladosti koju su hiljade omladinaca, sportista, zaslužnih građana trčale kroz cijelu državu kako bi mu tako prenijele najljepše rođendanske želje svih naroda i narodnosti. Uz plesni performans probranih omladinaca i estradnih zvijezda koji su svoju stadionsku tačku zvanu „slet“ uvježbavali mjesecima. I to sasvim dobrovoljno.
    Dan mladosti – svojevrsni festival odanosti doživotnom predsjedniku u – danas bismo rekli sjevernokorejskom stilu – slavljen je kao Titov rođendan 25. maja, iako mu je pravi rođendan bio par dana ranije.
    „I otac, i mati“
    „Ako te prevarim, druga Tita ne volim“ – ta dječja zakletva živo opisuje kult ličnosti nerazumljiv mlađim generacijama. Tih sedam riječi predstavljaju Broza kao roditelja nacije, gospodara naroda, ali omiljenog toliko da je zauzeo zakletve do tada namijenjene samo majkama. Za poklonike, Tito je bio bonvivan, ljubimac holivudskih glumica, „naš stari“, vešt političar kome „Zapad jede iz ruke, a istok nije uspio da ga slomi“. Za protivnike, bio je štošta, ali o tome nisu smjeli glasno da pričaju, ako nisu bili spremni da završe u emigraciji ili u zatvoru. Sve do kraja osamdesetih kada je diskurs promijenjen, pa su i oni koji su ranije držali Brozovu sliku u dnevnoj sobi, oportuno promijenili stav. Ili su ga mudro zadržali za sebe.


    No kako teška stvarnost uljepšava prošlost, a uz to i psiholozi tvrde da lijepe epizode prošlosti intenzivnije doživljavamo od dobrih djelova sadašnjosti, ne čudi sve glasnije dozivanje Tita koji bi kao svojevrsni deus ex machina uspio da reši sve probleme s kojima su se suočile osamostaljene republike. Da ih je demokratija razočarala, hrvatski građani su recimo pokazali u velikoj anketi portala Mojevrijeme.hr iz 2015. godine kada je 74 odsto njih starijih od 45 godina reklo da bi se, pod određenim uslovima, vratilo u jednoumlje.
    Ružičaste naočare za gledanje prošlosti
    Proteklih godina ispisane su tako brojne ostrašćene rasprave i kolumne o Titovim navodno besplatnim stanovima, sigurnim radnim mjestima, besplatnim ljetovanjima i društvu solidarnosti – iako su stanove plaćali svi, a dobijali samo neki. Upravo oni koji brane tako stečene stanove kao privatno vlasništvo, često nisu spremni da osude poslijeratne nacionalizacije.
    Oni koji spominju radna mjesta i plaču nad današnjim iseljavanjima mladih ne žele ni da čuju podatak da je Jugoslavija već 1971. godine brojala 671.000 mladih koji su u organizaciji državnog zavoda za zapošljavanje krenuli put fabrika u zapadnoj Evropi. I dok se protestuje zbog policijskih istraga nad onima koji putem društvenih mreža otvoreno prijete političkim liderima, pravdavaju se politički zatvori i višegodišnja „službena putovanja“ na kojima su završavali rođaci i susjedi. Iz prepunih trgovačkih centara, a pod teretom lične odgovornosti i demokratije koja traži mudrost, gotovo se romantičnim čine nekadašnji redovi za kafu, deterdžent, nestašice benzina ili odlazak u Trst po farmerke.


    Ne čudi zato što se Dan mladosti održao. Doduše, uz znatno skromniju produkciju i samo par hiljada sedokosih učesnika koji se svake godine, umesto na Stadionu JNA, okupljaju u Muzeju 25. maj u Beogradu, ili u Muzeju „Staro selo“ u Kumrovcu – uz pripadajuću ikonografiju i partizanske hitove, iste one u kojoj je „mali Joža“ braći i sestrama skuvao svinjsku glavu, nakon čega su dobili proliv, kako su đaci učili u školi.
    Sa svih strana… Jugoslavije
    „Iznenadili biste se koliko mlađih ljudi dođe, posebno iz Istre, Zagorja, Dalmacije. Ali ima i dosta Slovenaca. Iz Cazinske krajine dođe najmanje pet, šest autobusa. Zapravo dolaze ljudi s područja bivše Jugoslavije u organizaciji lokalnih saveza boraca Narodno-oslobodilačkog rata i društava koja njeguju Titovu uspomenu i ostavštinu“, objašnjava organizator okupljanja u Kumrovcu, bivši ambasador Republike Hrvatske u Libiji i predsjednik Saveza društava Josip Broz Tito – Jovan Vejnović. Onima koji taj klub obožavalaca Tita nazivaju jugonostalgičarima i „komunjarama“, Vejnović poručuje da je „Dan mladosti i radosti“ u funkciji demokratskih kretanja u društvu, druženja, prekogranične saradnje i smanjivanja napetosti na prostoru bivše države.
    Tito je za njega bez sumnje pozitivna osoba, pa čak i kada se spomenu odmazde u kojima su nakon okončanja Drugog svjetskog rata bez suđenja pobijene desetine hiljada vojnika NDH, ali i civila. „NOB nije bila samo borba protiv fašizma, ona je pokrenula modernizaciju i otvorila perspektive ovim prostorima. Mi danas govorimo o pravima ljudi, nacija, poštovanju različitosti, a na Blajburgu se nije dogodilo ništa osim kapitulacije ustaškog režima. Tamo gotovo niko nije poginuo. No niko od nas ne govori da su ’križni putevi’ bili u redu, osvete i zločini se ne mogu poreći. Ali na osnovu toga ne možete da stvarate mitove o zločinu neviđenih razmjera. Te izmišljotine nemaju uporište u istorijskim činjenicama“, poručuje Vejnović onima koji obilježavanje Titovog „rođendana“ doživljavaju kao provokaciju.
    Tito je najjači kumrovečki proizvod
    Za Kumrovčane je Tito i blagoslov i prokletstvo, jer je njegova kuća glavna atrakcija kraja, ali ne žele da ih svijet poistovjećuje s pomalo grotesknim fotografijama ostarjelih pionira koji uz harmoniku slave rođenje nekadašnjeg doživotnog predsjednika.


    „Naravno, ne bježimo da je Tito rođen ovdje, ali ovaj muzej postoji i zbog drugih motiva. Ljudi se iznenade, jer misle da mi baštinimo lične Titove predmete. Ali muzej je konceptualno osmišljen tako da pokazuje Titovo djetinjstvo, a za političko djelovanje postoje neki drugi muzeji. Radim tu već više od 20 godina i nismo doživjeli neugodnosti“, kaže nam Tatjana Brlek, direktorka Muzeja „Staro selo“.
    Između ostalog saznajemo da je kumrovački muzej prošle godine posjetilo više od 54.000 posjetilaca, od toga 23.000 stranih. Među ovim drugima, najbrojniji su oni iz Slovenije, a slijede ih turisti iz Sjedinjenih Država, pa Kinezi i Izraelci. Nađe se nešto i gostiju iz Njemačke. Strani posjetioci ciljano dolaze zbog Tita. Njihovi stavovi zavise od njihovih godina i krajeva iz kojih dolaze.
    „Najmlađi dolaze kako bi kroz interaktivne radionice upoznali tradicionalu arhitekturu i znate hrvatskog Zagorja s prelaska iz 19. u 20. vijek. Odrasli dolaze zbog Tita, ali ne isključivo. Ovo je prelijep kulturni krajolik gdje mlade porodice žele da uživaju u spoju kulturne i prirodne baštine“, kaže nam naša sagovornica. Ipak, Brlek misli da ima još mjesta za mudru kulturnu eksploataciju najpoznatijeg Zagorca svih vremena – recimo kroz predstavljanje rezidencije Josipa Broza u koju je smještena zbirka poklona koje je Broz primio, a koju je iz Ureda predsjednika Hrvatske na Pantovčaku, uz negodovanje velikog dijela javnosti, poslala predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u sklopu svog ličnog obračuna s prošlošću.
    Ozbiljniji istoričari reći će da je riječ o višedimenzionalnom liku koji se ne može tumačiti u crno-bijeloj tehnici i nezavisno od vremena u kojem je živio. Ali optika građana Hrvatske nema sivih nijansi, a demokratski dijalog i kritičko promišljanje prošlosti nisu vrednosti koje je hrvatsko društvo imalo priliku da usvoji – kako za Tita, tako ni poslije njega.

    Једна од највећих личности за ових простора - Јосип Броз Тито.

  19. #20194
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,592
    Thanks Thanks Given 
    3,548
    Thanks Thanks Received 
    8,590
    Thanked in
    4,638 Posts

    Default

    https://fosmedia.me/mobile/infos/dru...za-izbornu-noc




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  20. #20195
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,027
    Thanks Thanks Given 
    3,957
    Thanks Thanks Received 
    6,520
    Thanked in
    3,108 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #20196
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Трст
    Posts
    3,511
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ali gazda kaze:
    Kako ti svaki put zadrhti ruka maleni čovječe što te kupuju za 2 sendviča i kutiju pralina...

  22. #20197
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    709
    Thanks Thanks Received 
    535
    Thanked in
    389 Posts

    Default

    Ada neki ovđe bi mu danerečemčega dali a vi mu brojite nekretnine.

    Sent from my LG-D620 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  23. #20198
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ista stvar kao na topicu Lokalni izbori u 12 opština - 2018

    Za svaki post koji sadrzi manje od jedne argumentovane proste recenice slijedi ban ili cete da se topic zakljuca.


    Probajte.
    3.4.SAD
    the World's leading dance event
    Sensation


  24. #20199
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    7,130
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    1,677
    Thanked in
    976 Posts

    Default


  25. #20200
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rodion Romanovich View Post
    Taklo me, priznajem.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

Page 808 of 1402 FirstFirst ... 3087087587988048058068078088098108118128188589081308 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Iz raznih novina II
    By BrunoX in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 16634
    Last Post: 30-07-14, 22:19
  2. Replies: 27
    Last Post: 27-07-13, 08:57
  3. Iz raznih novina
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 8017
    Last Post: 02-10-10, 00:17
  4. Iz raznih novina
    By Zvek_Zivi in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •