Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 282

Thread: Sta cemo mi vani/kuci...

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naleceh na ovaj topic, i kako nikad ne pisem ovdje nista (posto i nisam dijasporac jel )...rekoh, da li da napisem nesto ili ne...ali napisacu, iako bi mi bilo pametnije da sam preskocio ovo.

    Koliko sam shvatio (pokusacu da sublimiram), vi ste u stvari nostalgicni za CG, jedva cekate da se vratite, a kad se vratite, onda se iscrnjacite jer je svakim danom sve gore (ili vi svakim danom sve vise napredujete), pa se onda sa tugom u srcu ipak otiskujete u dijasporu, odatle malo crnogorcite, crna gora uber ales, onda se opet vratite, razocarate se iznova, pa opet crnogorcite... i tako u krug.

    A opet, i ma i onih koji pokusaju da se vrate, pa rade za tu sicu od 220 eura (sto kao prvo ne vjerujem nego je vise, i kao drugo to za vecinu ovdasnjih ljudi nije sica), sa ciljem da uloze svoju pamet, koliko god neskromno zvucalo...da se razvije CG, i onda opet razocarenje, iako su se makar upoznale neke VIP osobe...

    A svi zajedno se nadate, da ce se za nekih 6-7 godina vratiti dovoljno vas koji ste vidjeli svijeta, sto ce u CG pokrenuti tehnolosko-ekonomsko-socijalno-kulturolosku revoluciju, sto ce dovesti do svrgavanja svega retrogradnog zbog kojeg vasa dusa pati kad se vratite a sa cim se mire ovdasnja local tribes.

    Ali jedno je, izgleda, zajednicko za sve sa ovih prostora, bili oni u zemlji ili inostranstvu. Mnogo brate dizete sebe u nebesa. Ako mislite da ste posebni i da zasluzujete vise, probajte svoju velicinu da dokazete u inostranstvu, pa onda dodjite da gradimo CG. A nije bas da se ne uklopite u sredinu kad dodjete, cast izuzecima. Jos, budi receno, velika vecina Vas nije otisla napolje zato sto je morala, vec zato sto joj je moglo bit'. I da ste ostali, opet bi vjerovatno izigravali hodajuce institucije.

    Zato, ostavite se kritike, prilagodite se ako mozete, ako ne, probajte da nam dovedete sto vise turista, postanite kosmopolite crnogorskog porijekla, i uzivajte...

    Pozdrav za Robinzone od lokalnog domoroca...Petka

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Istina ziva Hombre, bolje da si se uzdrzao od ovih komentara...


    /me exDijaspora
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    naravno da jeste, jer ce mi sad mclaren napisati post tri puta ovoliki, sto ce u meni ubiti svaku volju za polemikom

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Thumbs up

    Ada necemo generalizirat coce,nijesu svi ljudji isti ! Razlikuje se kritika dobronamjerna od one podmukle bezocne ljubomorne ! Ljudji koji zive vanka preko 20- 30- 40 godina su navikli sa manje para da prodju ljepse i bolje ! Zato njima smeta kad nema vode po primorju ,kad faljiva struja non stop ,kad manijaci voze po 200 nasat kroz grad ,kad revorveraski obracuni su svakodnevnica itd itd ! Ima ljudji koji rade ka crnci non stop da bi skupili da jednom u godinu dodju medju svoje ljudje medju svoju bracu i sestre i odmore kako su zasluzili , i to im moze neki kreten zajeb*at maksimalno u sekund ! Ali ja licno znam da cu se vrnut pa da ce okrilatit turci ,i zivjet u CG dok ne lipsem ! Nekima ljudjima je malo i kamenja ,ali ko umije bit zadovoljan sa normalnijem zivotom ,njemu nikad nece bit tesko ma dje bijo ! A kome supak zine ka jama malo ce mu bit 2000 Eura ! Kako zivi oni nas narod po CG sa manje od 100 Eura mjesecno ,sto nebi i mi mogli ! Isto nema CG nasvijet pa neka je sve usrano ,nekad mora krenut nabolje pa kad tad !

    INDEPENDENT STATE OF MONTENEGRO !!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    ...
    Posto vjerujem da se vecina ovog posta odnosila na mene, odgovoricu ipak kratko (iako si se, vidim, ponadao da ce ti McLaren odgovoriti sa jednim romanom, cisto eto da dokazes jos jednom da si u pravu ) - slazem se sa Makicom da ti ovo nista nije trebalo jer ne mozes sebe da stavis u nasu poziciju, tako da kritikovanje s jedne strane ovih koji su se vratili, a s druge strane ovih koji nisu nego tamo "pate" je veoma nisko, cak i za tebe...

    A dosta nas jeste dokazala "svoju velicinu" u inostranstvu, pa smo ipak, eto, rijesili da se vratimo. I jesmo radili za sitne pare, upravo te koje si gore naveo, iako ne vjerujes u to, i jesmo upoznali vazne ljude (a izgleda se moja definicija vaznih razlikuje od tvoje, jer kad sam rekla "vazne" nisam mislila VIP i politicare, jer to je ipak dolazilo sa opisom posla, a i to ne "donosi" vaznost, vec "vazne" u smislu - vizionare, one koji guraju i koji probaju da dovedu do nekog napredka) i jos uvjek smo tu i jos uvjek se ne predajemo, iako ima dosta toga sto nam u ovoj sredini ne odgovora, ali ni jedna sredina nije perfektna.

    Ako si se ti u mom gornjem postu nekako nasao prozvanim, Boze moj... nije bila moja namjera... i koliko god negativno zvucalo, to ipak jeste realnost Crne Gore... A ako ti mislis da sam nesto pogrijesila u opisu situacije, onda vec izvadi cinjenice i ukazi na to.
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McLaren^Girl
    Posto vjerujem da se vecina ovog posta odnosila na mene, odgovoricu ipak kratko (iako si se, vidim, ponadao da ce ti McLaren odgovoriti sa jednim romanom, cisto eto da dokazes jos jednom da si u pravu ) - slazem se sa Makicom da ti ovo nista nije trebalo jer ne mozes sebe da stavis u nasu poziciju, tako da kritikovanje s jedne strane ovih koji su se vratili, a s druge strane ovih koji nisu nego tamo "pate" je veoma nisko, cak i za tebe...

    A dosta nas jeste dokazala "svoju velicinu" u inostranstvu, pa smo ipak, eto, rijesili da se vratimo. I jesmo radili za sitne pare, upravo te koje si gore naveo, iako ne vjerujes u to, i jesmo upoznali vazne ljude (a izgleda se moja definicija vaznih razlikuje od tvoje, jer kad sam rekla "vazne" nisam mislila VIP i politicare, jer to je ipak dolazilo sa opisom posla, a i to ne "donosi" vaznost, vec "vazne" u smislu - vizionare, one koji guraju i koji probaju da dovedu do nekog napredka) i jos uvjek smo tu i jos uvjek se ne predajemo, iako ima dosta toga sto nam u ovoj sredini ne odgovora, ali ni jedna sredina nije perfektna.

    Ako si se ti u mom gornjem postu nekako nasao prozvanim, Boze moj... nije bila moja namjera... i koliko god negativno zvucalo, to ipak jeste realnost Crne Gore... A ako ti mislis da sam nesto pogrijesila u opisu situacije, onda vec izvadi cinjenice i ukazi na to.
    haha, nisam se ponadao, vec sam se uplasio

    kao sto sam i rekao na pocetku, ne dolazim na ovaj dio foruma, jer nisam dijasporac, a reagovanje je bilo zato sto se ova vasa prica redovno proteze na sve moguce teme sirom foruma. nije mi cilj bio da "omalovazim" bilo koga od vas kao licnost, vec da kritikujem vas stav. i sama ces priznati, kad god mislim da si napisala nesto pametno ja to i kazem, zar ne?

    a problem sa vasim razmisljanjem je sto vi ne mozete da se stavite u situaciju ovdasnjih ljudi a ne suprotno. nemozete da kritikujete ljude kojima je lusksuz ako imaju posao uopste, a ne platu, da krivite kako imaju zaostala razmisljanja u odnosu na vas. dalje, nisi mi odgovorila, jesi li ti u inostranstvo otisla trbuhom za kruhom, ili zato sto ti je moglo biti? mogu to da kazu i ostali. da li bi ti propala da si ostala u cg? i ja vjerujem da su tebi 200 eura sitne pare, ali vecini ovdje nisu (ili nisu bile, vjerovatno se povecao i taj minimalac u odnosu na vrijeme kad si ih ti zaradjivala).

    ali da ni ja ne bih pisao romane, moj post je bio reakcija na lobi koji ste stvorili na forumima, gdje vrlo cesto gledate sa visine na sve ostale. pri tome se ja se nisam osjetio licno prozvanim, (svakako nemam razloga za to, iako nisam ni dana bio u inostranstvu, ne osjecam se nesto manje vrijednom od vas zbog toga, niti bih cak i da mi se ponudi prihvatio da odem na duze vrijeme, zbog privatnih razloga. dakle, ne bih da shvatite da je moj post poljedica neke ljubomore), vec je samo reakcija ne prethodno pomenutu pojavu.

    toliko o niskom postu, cak i za mene, ostajem pri svakoj napisanoj rijeci, uz napomenu da se ironija nije odnosila na licnosti, vec na stavove.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e da, pitanje za sve:

    da li mislite da bi ste, da niste kojim slucajem otisli u inostranstvo, bili bitno unazadjeni kulturoloski, ekonomski ili u bilo kom drugom pogledu?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ekonomsi sigurno , ostalo je diskutabilno
    Do citanja,

    Sparclight

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    crna gora uber ales! Hombre - svaka ti chast!

    Samo bih da poruchim dijaspori - tako ste teshki kad dodjete ovamo, da je to nepodnsljivo. Imam nekoliko prijatelja koji studiraU uglavnom vanka, i kad dodju ovamo, to je ka da se ja vratim odnekud.

    Uvijek mi je osjecaj kao da sam JA kriva sto je odje tako pos.rano, sto nema klubova ka u Rim, London, Njujork i to... sto te u grad skeniraju ka sestre na renDGen, sto te konobari kradu, sto su momci/djevojke seljacine, sto se pusta ex-yu blamazna muzika... i tako dalje.
    Pravo da vi rechem - pun mi vas je oni.

    Vise sam ja nostalgicna za Crnom Gorom u koju zivim jer zbog posla ili ne znam cega sve ne ne mogu da mrdnem iz ovog usr.anog grada vise od po godine. Ja Crnu Goru osjecam cijelim svojim bicem, puno mi je srce kad se vozim puD mora, zaiskre mi ochi kad idem Gore, u planine, kad kroz Platije gledam na kanjon Morace, kad sa vrha zabljaka crnojevica gledam krdo konja u sumrak nekog ljetnjeg dana, kad jedem najljepsi i najboli kachamak na svijet - u Savrdak u Kolasin, kad pijem sa najboljim drugom u centru svijeta (Interpol, ako si zaboravio dje je centar svijeta nemo mi se doma vracat!)... eto tako... da znate- ja imam centar svijeta u sred crne gore! i nije fiktivno no vrlo postojano mjesto!

    i jes, jedino sto nasu majku crnu goru ruzi smo mi - njeni stanovnici. i zato mrzim da cujem kad mi dodjete iz tih svjetskih "ljepota" i prichate kako se nostalgija gubi posle par nedjelja, i kako je nasha mala Crna Gora premala za vasha srca. I "pozovete" je samo kad vas tamo izgaze i syebu, kad vam pokazu da NISTE kuci!
    Pi! Kakvi ste vi to rodoljubi!
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  10. #10
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    e da, pitanje za sve:

    da li mislite da bi ste, da niste kojim slucajem otisli u inostranstvo, bili bitno unazadjeni kulturoloski, ekonomski ili u bilo kom drugom pogledu?

    a okle! Oni najiskreniji (bar ovi sto uche tamo) ce priznat kako je sve to samo propaganda za uzimanje para. Ako si "tamo" da radis i zaradis to je druga pricha.

    Bolje obrazovanje nece dobit no sto bi ga dobili u CG - jedino sto ce naucit taj jezik, sto ce stec sveCka iskustva i zaposlice se brze no ostali u crnoj gori. A tamo - ko zna...

    Licemjerno - ali yebiga. Cijena kapitalizma.

    Kad odem - ako odem (a nadam se da ocu) iz Crne Gore - ucinjecu to samo radi para. Ne sad i ne dok ne zavrsim fakultet. I ne na duze. Mada ko zna... mozda nas cekaju bolji dani. voljela bih da je svaki odlazak bilo dje samo turizam.
    Last edited by GAGA; 03-02-06 at 01:24.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  11. #11
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    e da, pitanje za sve:

    da li mislite da bi ste, da niste kojim slucajem otisli u inostranstvo, bili bitno unazadjeni kulturoloski, ekonomski ili u bilo kom drugom pogledu?
    Prvo bih rekao da mi djelujesh masu isfustrirano da ne kazhem ljubomorno sa tim tvojim negativnim stavom prema svima sht osu poshli iz CG bilo da studiraju bilo da rade...
    Tako da bi se moglo recj da si jadan!

    I naravno da bi bili unazadjeni shto se dosta stvari tiche preko kulturoloshkog aspekta preko intelktualnog pa sve do iskustvenog - i na kraju ne bi znali shto imamo doma da nismo doshli tu dje smo!

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by GAGA

    Licemjerno - ali yebiga. Cijena kapitalizma.

    Kad odem - ako odem (a nadam se da ocu) iz Crne Gore - ucinjecu to samo radi para. Ne sad i ne dok ne zavrsim fakultet. I ne na duze. Mada ko zna... mozda nas cekaju bolji dani. voljela bih da je svaki odlazak bilo dje samo turizam.

    A sto da idesh jado???
    Dje ces u licemjerni truli kapitalizam!!!
    Ne , ni za zivu glavu! Sto ce ti pogane krvave pare dushmanske! Dje da si oci otvaras i vidike proshirujes, sto bi sebi u drob skaka, dobro ti je tu!
    Ovo me podsjeca na onu komunisticku pricu kako "trula kraljevina nije imala nista" a onda su dosle svabe i "sve" unistile...
    syebo je nas sve komunizam i njihova licemjerna doktrina dobro.....
    Do citanja,

    Sparclight

  13. #13
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moga si sve to rec i bez te doze chetnicizma!

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Prvo bih rekao da mi djelujesh masu isfustrirano da ne kazhem ljubomorno sa tim tvojim negativnim stavom prema svima sht osu poshli iz CG bilo da studiraju bilo da rade...
    Tako da bi se moglo recj da si jadan!

    I naravno da bi bili unazadjeni shto se dosta stvari tiche preko kulturoloshkog aspekta preko intelktualnog pa sve do iskustvenog - i na kraju ne bi znali shto imamo doma da nismo doshli tu dje smo!
    ako vrlo pazljivo budes citao moj post, primjetices da uopste ne pricam o svima, niti da uopste imam nesto protiv toga da se tamo podje, vidi, dozivi nesto novo, uzme se kinta, studira. itd. nije u tome problem. problem je u gubitku REALNOG sagledavanja stvari u zemlji iz koje dolzasis i gubitka pozitivnog stava prema ljudima koje ostavljas iza sebe...pri cemu se obicno generalizuje

    sjecam se jednog topica koji je fantastican primjer ovoga o cemu ja pricam. pricalo se o tome kako narod u cg nista ne radi, kako se piju kafe po kaficima itd. (sto sve stoji), a onda je dosla kompanija iz inostranstva i pocela da prica o tome kako oni, coce, imaju tamo po 3 posla, i da ne mogu da shvate, kako ljudi ovdje nece da rade!!! to je govoreno sa takve visine, da je meni bilo bas neprijatno to da citam, pogotovo sto su to govorile osobe i koje licno poznajem, i koje i cijenim u mnogim drugim stvarima.

    i jos da podsjetim, da dijaspora sa prostora balkana, nije bas najbolji ambasador svojih zemalja (pri ovome ne mislim ni na koga sa foruma stvarno). kad bi se stanovnistvo eu pitalo, nikada mi ne bi usli u evropsku uniju, a tome je velikim dijelom zasluzan pogled koji imaju na nas kroz nase iseljenike.
    Last edited by Hombre; 03-02-06 at 10:03.

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nije problem, otic, nego je problem ostavit...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  16. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    ...pri cemu se obicno generalizuje

    sjecam se jednog topica koji je fantastican primjer ovoga o cemu ja pricam. pricalo se o tome kako narod u cg nista ne radi, kako se piju kafe po kaficima itd. (sto sve stoji), a onda je dosla kompanija iz inostranstva i pocela da prica o tome kako oni, coce, imaju tamo po 3 posla, i da ne mogu da shvate, kako ljudi ovdje nece da rade!!! to je govoreno sa takve visine, da je meni bilo bas neprijatno to da citam, pogotovo sto su to govorile osobe i koje licno poznajem, i koje i cijenim u mnogim drugim stvarima.
    Smeta ti generalizovanje a sam si to do sad radio?
    A dalje shto se te priche tiche - ok znachi bio je topik dje su neki ljudi shto su poshli iz CG prichali s visine kako su oni vrijedni a ovi shto su ostali lijeni... E treba si se tada raspravit s tim ljudima shto su to prichali a ne na topik NOSTALGIJA dje dodju ljudi da se malo rasterete i pozhale( ) otvarat ovu raspravu iz chista mira potpuno neisprovociran - vidish shto mi smeta?

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Smeta ti generalizovanje a sam si to do sad radio?
    covjece, molim te, procitaj pazljivo, jos jednom moj prvi post. vidjeces da ne generalizujem.

    a sto se ovog drugog tice, pa o istim ljudima se upravo i radi, zato sam i reagovao jer se ista prica i isti odnos provlaci iz teme u temu.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikollaki
    Moga si sve to rec i bez te doze chetnicizma!
    Zasto mislis da je chetnicizam???
    Nije chetnicizam ako neko ne voli komuniste, nije bas sve u zivotu ili crno ili bijelo!

    Cinjenica je da su komunisti mnogo zla nanijeli Crnogorcima, Srbima, Hrvatima i svim narodima bivse Yuge, svakako je cinjenica i da su chetnici i ****** zla nanijeli ali ovi brate su jahali 50 godina.... I zar nije tacna ona narodna da je od komunizma gore samo ono sto ostaje iza njega, ....
    Trebace vremena i vremena da se na prostorima bivse Yuge sve zemlje ekonomski oporave i konacno uplove u sfere evropskih i svjetskih normalnih ekonomskih tokova
    Do citanja,

    Sparclight

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA
    nije problem, otic, nego je problem ostavit...

    Izvini ako sam prethodni post pogresno razumio,
    sto se ovoga tice, apsolutno si u pravu!
    Do citanja,

    Sparclight

  20. #20
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Wink

    Quote :GAGA
    i jes, jedino sto nasu majku crnu goru ruzi smo mi - njeni stanovnici. i zato mrzim da cujem kad mi dodjete iz tih svjetskih "ljepota" i prichate kako se nostalgija gubi posle par nedjelja, i kako je nasha mala Crna Gora premala za vasha srca. I "pozovete" je samo kad vas tamo izgaze i syebu, kad vam pokazu da NISTE kuci!
    Pi! Kakvi ste vi to rodoljubi!





    Aj ne sviraj zivotati ,cus iz metrpopola svjeckijeh ,ja bi da cijelu skandinaviju dva put za jedan kontajner smeca u CG a ne sto drugo ! Ima naroda (stoke) svudje i u CG i u Jevropu ,no nijesu svi isti ! Ima masu stvari sto nevaljaju nikako u CG ali treba kritike nacinjetna pravi nacin ! Najvise sto smeta nama iz dijaspore je prljavstina i odnosi naroda prema prirodi a to konobari kradu ite zajebansije toga ima i u London i u Stokholm i u Pariz ,svudje !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  21. #21
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zvek, e ako znam sto si htio rec, yebi mi oca.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  22. #22
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Zafaljujem ali nijesam homoseksualac ! Ali ako se malacko zamislis i prostudiras sto sam napisa ,iz jedno dva tri put ce ti bit jasnije heheheheheheh !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ...ostatak svijeta
    Posts
    417
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default pih, opet napisah roman...

    Quote Originally Posted by Hombre
    a problem sa vasim razmisljanjem je sto vi ne mozete da se stavite u situaciju ovdasnjih ljudi a ne suprotno. nemozete da kritikujete ljude kojima je lusksuz ako imaju posao uopste, a ne platu, da krivite kako imaju zaostala razmisljanja u odnosu na vas.
    Pravo da ti kazem, ja sam stvarno probala da se stavim u situaciju ljudi koji su ovdje i da shvatim zasto i kako neke stvari rade. Ja znam kakva je situacija bila zadnjih 15. godina (iako sam otisla, ne znaci da sam bila izolovana tamo gdje sam zivjela) i znam da je uzasno tesko sve to prebroditi. ALI (jedno veliko "ali"), meni licno smeta kad vidim odrasle osobe koje bi trebalo da su zrele kako zive na racun roditelja jer navodno "ne mogu da nadju posao". Ja znam par primjeraka koji nije da ne mogu da ga nadju, nego jednostavno nece da se potrude toliko jer smatraju da posao treba da im padne s neba ili smatraju da su neki poslovi ispod njihovog nivoa. I da je 100/200 EUR mala para!
    Zar ne bi bilo logicno da se, kad vidis da tvoji roditelji jedva sklapaju kraj s krajem, potrudis da doprineses tome domacinstvu??
    A mi ovamo imamo par hiljada sezonskih radnika iz BiH, Republike Srpske, Srbije, itd. jer, Boze moj, nama je ispod nivoa kao naciji da konobarisemo, beremo grozdje i jabuke po plantazama, itd. itd. Dok se svi zale kako je situacija losa i kako nema posla, kako nema para i kako je zapravo luksuz imati posao!
    Jeste grozno kad ti pogledas nekoga sa fakultetom kako radi posao za koji mu nista nije trebalo to obrazovanje, ali ako je situacija takva da nemas nikakvog drugog izbora, treba poceti odnekle...
    Quote Originally Posted by Hombre
    dalje, nisi mi odgovorila, jesi li ti u inostranstvo otisla trbuhom za kruhom, ili zato sto ti je moglo biti?
    Ja sam otisla kad sam imala 10. godina, samim tim licno ja nisam napustila CG "trbuhom za kruhom", ali jesu moji roditelji. Otisli su zato sto su htjeli prvo da izbjegnu ono ludilo i nacionalizam koji je zahvatio ove prostore jer se uopste nisu slagali sa time, da nadju bolji posao i bolji zivot kako za njih same, tako i za svoju djecu.
    Quote Originally Posted by Hombre
    da li bi ti propala da si ostala u cg?
    Ne vjerujem. Jeste da dosta uticaja na necih razvoj i nacin razmisljanja ima sama sredina, ali je uvjek do tebe da se ti izbirikas iz te sredine i oformis sam svoje stavove. Neko koga interesuju drugacije stvari u zivotu ce uvjek moci da sazna o njima, da nauci nesto vise i bolje.
    Znaci, ti "propadas" onoliko koliko sam sebi dozvolis...
    Quote Originally Posted by Hombre
    i ja vjerujem da su tebi 200 eura sitne pare, ali vecini ovdje nisu (ili nisu bile, vjerovatno se povecao i taj minimalac u odnosu na vrijeme kad si ih ti zaradjivala).
    Meni su 200 EUR bile sitne pare u odnosu na to koliko sam ja zaradjivala kao part-time student u Kanadi, ALI sam ipak radila za te pare i izdrzavala se nekako od njih jer sam shvatila da je to normalna plata u CG.
    S druge strane, meni te pare jesu sitne pare jer ja ne mogu od njih da prezivim, ne zato sto ja treba da odrzavam neki svoj skupi stil zivota, vec zato sto mi tu nisu mamica i tatica koji ce me hraniti, oblaciti, davati dzeparac, itd. Znaci posto zivim sama (treba placati rentu, telefon, vodu, struju, mobilni, itd.), zato sto moram da se izdrzavam od te plate (hrana i ostale potrebe), da otplacujem studenski kredit u Kanadi (koji je trenutno $x0,000 CAD da ne bih pricala preciznu cifru). itd. Znaci, ja imam mnogo vise troskova nego average osoba mojih godina u CG. Samim tim, ja moram da nadjem posao ovdje koji meni moze da priusti da pokrijem svoje troskove, inace sam primorana da se vracam odakle sam dosla, tj. ovaj put bi to bilo "trbuhom za kruhom".
    Quote Originally Posted by Hombre
    sjecam se jednog topica koji je fantastican primjer ovoga o cemu ja pricam. pricalo se o tome kako narod u cg nista ne radi, kako se piju kafe po kaficima itd. (sto sve stoji), a onda je dosla kompanija iz inostranstva i pocela da prica o tome kako oni, coce, imaju tamo po 3 posla, i da ne mogu da shvate, kako ljudi ovdje nece da rade!!!
    Ja to i dan danas ne mogu da razumijem - da ima poslova koje studenti NECE da rade, ne da ne mogu, ne da nemaju vremena, ne da nisu sposobni, vec jednostavno NECE.
    Ja sam bila ta od tih koji su imali po 3 part-time posla uz studiranje, koja sam trcala kao muva bez glave jer sam morala sebe da prehranim, a nisam zeljela da to za mene rade moji roditelji. I samim tim mi je malo nelogicno da neko vidi stuaciju oko sebe, vidi porodicnu ekonomsku i finansijsku situaciju i ipak izabere da se kafenise i da se jada kako je sve uzasno (i onda pokrene vjecnu politicku temu), umjesto da zapravo nesto uradi povodom toga. Ne ocekujem ja od svakoga da radi to sto smo mi tamo radili (jer je to tamo bilo sasvim normalno), ali ipak ocekujem da na neki nacin doprinesu ovome drustvu i svojim porodicama.
    Jos jedna stvar - mozda grijesim, ali mi se itekako cini da se ovjde vecina studenata UOPSTE ne aktivira kao u drugim zemljama. Studenti su ti koji su uvjek nekako idealisti i "revolucionari" i koji guraju neko drustvo. Kod nas - nista...
    Quote Originally Posted by Hombre
    da li mislite da bi ste, da niste kojim slucajem otisli u inostranstvo, bili bitno unazadjeni kulturoloski, ekonomski ili u bilo kom drugom pogledu?
    Ja mislim da bih bila donekle "unazadjena" - kulturoloski mozda najvise. Mada, ko zna... Ipak vise vjerujem u to, kao sto sam vec rekla, da svi mogu da se "uzdignu" iz sredine koja im smeta i te negativnosti ako to zele. I samim tim, da nije u redu koristiti situaciju u zemlji kao redovan "izgovor" zasto su svi takvi kakvi su i zasto se i dan danas nista ne mijenja na socijalnom i drustvenom nivou. Situacija je itekako doprinijela svemu ovome, ali narod svakako treba realno da sagleda svoju ulogu u svemu tome.

    ps
    Sljedeci put manje pitanja, da bih izbjegla pisanje romana
    "U stanju sam da prihvatim vruce i hladno, lepo i ruzno, crno i belo, ali nikad ne mogu da podnesem prosecnost"

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Idemo redom

    Prvo pitanje: Sta mislis, je li vise onih, koji odbijaju posao ili onih koji ne mogu da nadju posao?

    Drugo pitanje: Ja te nisam pitao da li bi propala u smislu da zaostanes kulturoloski, vec da li bi bila ugrozena egzistencijalno? Pretpostavljam da ne bi, zato mislim da ne mozes da se stavis u polozaj onih koji su bili blizu toga, niti da ih osudjes, jer ne mozes da imas slicne motive sa osobom ciji su prioriteti i potrebe mnogo nize na ljestvici...(kako se zvase onaj psiholog koji je to definisao, neki rus cini mi se)...od tvojih.

    Trece pitanje: Vezano za ove troskove koje imas itd...u cemu je problem? Da nisi mogla sebi to da priustis, ne bi zivjela sama. Takodje, mnogi bi zeljeli da zive sami, ali ne mogu. Ne da nece, vec ne mogu Dalje, podji u neku srednju skolu, i nauci narod kako da dobiju stipendiju u kanadi, da podju da se obrazuju tamo, i onda kad se vrate, da dobiju posao, zaposle se, i zive sami. Dakle, citava situacija u kojoj si ti, je posledica toga sto (osim sto si pametna i sposobna cura) ti je moglo biti. Ali to ne znaci da si sposobnija i pametnija od drugih, te samim tim ne mozes da ih kritikujes.

    Cetvrto pitanje: Da li zaista mislis, da je ovdje lako naci posao uopste, da ne govorimo o tri posla??? Salazem se da ima ljudi koji izvoljevaju, ali vracam te na prvo pitanje, kojih ima vise, onih koji mogu a nece ili onih koji zele a ne mogu??? Opet, svi koji ste radili 3 i vise poslova, je posledica toga sto vam je ta zemlja to omugucavala (...i vase zelje i truda, naravno). Ali to vas opet ne cini sposobnijim, boljim, pametnijim, niti vam daje legitimitet da kritikujete

    Peto pitanje: Da li mislis da je prosjecan stanovnik na zapadu, na kulturoloski vecem nivou od prosjecnog stanovnika SCG? Ja mislim da donekle jeste (ali ne previse), i to kao posledica veceg ekonomskog standarda, koji mu je omogucavao vecu mogucnost izbora, emancipacije itd. Ne zaboravi, da si se ti vjerovatno tamo druzila sa ljudima slicnim sebi, a ne sa crncima iz harlema Mislim da je prosjecan stanovnik siromasnijih slojeva zapada, daleko zatucaniji od prosjecnog stanovnika na Balkanu. (Suvisno je reci da smo mi cak i siromasniji od onoga sto se smatra siromastvom na zapadu).

    Dakle, ako razmislite o tome, mozda shvatite moju ironiju, mozda ne, ali svakako je potrebno realnije sagledavati stvari, i ne posmatrati nase drustvo sa previse sazaljenja, visine, da ne kazem prezira (vjerovatno je prejaka rijec, ali kod vas je to nesto izmedju ove tri stvari).

    Toliko od mene za danas

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Texas
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hombre
    Idemo redom

    Prvo pitanje: Sta mislis, je li vise onih, koji odbijaju posao ili onih koji ne mogu da nadju posao?
    Apsolutno onih koji odbijaju posao, da li ces raditi za McDonald's za $5 na sat ili u struci za $25 to je drugi par rukava ali posla ima.....


    Quote Originally Posted by Hombre
    Trece pitanje: Vezano za ove troskove koje imas itd...u cemu je problem? Da nisi mogla sebi to da priustis, ne bi zivjela sama. Takodje, mnogi bi zeljeli da zive sami, ali ne mogu. Ne da nece, vec ne mogu Dalje, podji u neku srednju skolu, i nauci narod kako da dobiju stipendiju u kanadi, da podju da se obrazuju tamo, i onda kad se vrate, da dobiju posao, zaposle se, i zive sami. Dakle, citava situacija u kojoj si ti, je posledica toga sto (osim sto si pametna i sposobna cura) ti je moglo biti. Ali to ne znaci da si sposobnija i pametnija od drugih, te samim tim ne mozes da ih kritikujes.
    Vecina bar ovdje u Americi, poslije 18 godina zivi sama(u domu sa cimerima ako studiraju ili sa momkom/djevojkom i sl.) ne bas na nekoj visokoj nozi ali zive sami....

    Quote Originally Posted by Hombre
    Cetvrto pitanje: Da li zaista mislis, da je ovdje lako naci posao uopste, da ne govorimo o tri posla??? Salazem se da ima ljudi koji izvoljevaju, ali vracam te na prvo pitanje, kojih ima vise, onih koji mogu a nece ili onih koji zele a ne mogu??? Opet, svi koji ste radili 3 i vise poslova, je posledica toga sto vam je ta zemlja to omugucavala (...i vase zelje i truda, naravno). Ali to vas opet ne cini sposobnijim, boljim, pametnijim, niti vam daje legitimitet da kritikujete
    Naravno da nije isto naci posao u jednoj industrijalizovanoj zapadnoj zemlji i CG, naravno da je teze u CG ,to sto si rekao o legitimitetu da se kritikuje apsolutno stoji, ne daje nam za pravo ali , ni tebi

    Quote Originally Posted by Hombre
    Peto pitanje: Da li mislis da je prosjecan stanovnik na zapadu, na kulturoloski vecem nivou od prosjecnog stanovnika SCG? Ja mislim da donekle jeste (ali ne previse), i to kao posledica veceg ekonomskog standarda, koji mu je omogucavao vecu mogucnost izbora, emancipacije itd. Ne zaboravi, da si se ti vjerovatno tamo druzila sa ljudima slicnim sebi, a ne sa crncima iz harlema Mislim da je prosjecan stanovnik siromasnijih slojeva zapada, daleko zatucaniji od prosjecnog stanovnika na Balkanu. (Suvisno je reci da smo mi cak i siromasniji od onoga sto se smatra siromastvom na zapadu).
    1000% se slazem,


    Quote Originally Posted by Hombre
    Dakle, ako razmislite o tome, mozda shvatite moju ironiju, mozda ne, ali svakako je potrebno realnije sagledavati stvari, i ne posmatrati nase drustvo sa previse sazaljenja, visine, da ne kazem prezira (vjerovatno je prejaka rijec, ali kod vas je to nesto izmedju ove tri stvari).

    Toliko od mene za danas
    Ipak je prezir prejaka rijec, sve je ovo samo dobronamjerna kritika!
    Do citanja,

    Sparclight

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. iduce godine cemo biti milijarderi
    By Script_er in forum Centralni
    Replies: 30
    Last Post: 28-05-05, 09:14
  2. Gdje cemo.....
    By BarCG in forum Primorski
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-05, 08:19
  3. Đe cemo se kupat ljetos???
    By BoRkO in forum Primorski
    Replies: 44
    Last Post: 21-02-05, 02:48
  4. Sta cemo sa vojskom
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-04, 16:19
  5. Kada cemo i mi kao naši "susjedi"?
    By Thalasoma in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 09-09-04, 10:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •