Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 258

Thread: Studije primijenjenog racunarstva

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tek sad vidjeh-ova strana nije baš ok-program (zapravo tabela) nije sa C smjera, nego vjerovatno sa B smjera.

    samo se kroz meni može vidjeti koji su predmeti u pitanju:
    ....

  2. #52
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e vala, volio bih vidjeti sta su to ovi sa C smjera napravili kada se toliko hvale.... (ni na trenutak necu da posumnjmam da je to dobar smjer, niti i mrvicu potcjenjujem bilo sto u vezi njega)

    a s druge strane znam "milion" aplikacija i sajtova ljudi sa SPR-a...

    mogu se kladiti da sam ja imam aplikacija koliko ima dvije trecine ljudi koji nesto rade na C smjeru....

    sta hocu reci: ne volim ljude koji SAMO pricaju....

    radi dobijanja slike o PMF-u (koji sam i ja htio upisati i koji obozavam i koji je STVARNO dobar fakultet, bez imalo ironije i bilo cega negativnog sa moje strane) napisacu i ovo:

    evo sta se jednom desilo:

    nesto sam pravio i pitam drugaricu sa PMF-a koju f-ju tj. metod da upotrebim da bih iskopirao neki fajl iz svoje apliacije.... ona, iako je polozila C i iako je super student i pametan i inteligentan i iako je sa PMF-a nije znala...

    sta hocu reci: tamo se dosta toga uci, ali vjerovali ili ne ima jos bar 3-4 primjera , jos trivijalnija od ovog, koje ona nije znala...
    i ne samo ona: pitala je jos dvije koleginice, mozda jos bolje studente ni one nisu znale....
    Svemoguci PMF!!!!
    a sa smjera su "matematika i programiranje"....
    znaci u cemu je fora: one STVARNO SUPER PROGRAMIRAJU, ali ih tamo nisu naucili nista korisno da urade...
    one su proucavale i problem ranca i problem trgovakog putnika i svakakve metode i algoritme, ali obican program za kopiranje fajla ne znaju....
    prema tome, i to je veliki promasaj u programiu fakulteta....

    a takodje, vjerovali ili ne, meni koji sam sa VRS dolaze ljudi, sa PROGRAMERSKOG smjera na PMF-u da me pitaju da im pomognem u vezi necega i da ih necemu naucim....

  3. #53
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    Aj reci koji su to ljudi. A moze svako napravit milion varijacija na "Hello world".
    She is only here to annoy herself!

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hanover
    e vala, volio bih vidjeti sta su to ovi sa C smjera napravili kada se toliko hvale....
    pa recimo da je frequent flyer djelo kolega koji su završili C smjer.
    Quote Originally Posted by hanover
    mogu se kladiti da sam ja imam aplikacija koliko ima dvije trecine ljudi koji nesto rade na C smjeru....
    važan je i kvalitet aplikacije, a ne samo kvantitet.
    ajde mi navedi tvoju aplikaciju koja je komplikovanija od navedenog frequent flyer-a(za montenegroairlines).
    ima i još-uzmi bilo koju aplikaciju koja je rađena za napredne baze podataka, ili za završni ispit.
    Quote Originally Posted by hanover
    a sa smjera su "matematika i programiranje"....
    to je B smjer-a koji je "malo" drugaciji.
    Quote Originally Posted by hanover
    ona, iako je polozila C
    ne postoji predmet koji se zove C-ima programiranje 1 i programiranje 2 na kojima se ne uče sistemski pozivi.
    a ja bih stvarno volio da znam ko je ta koleginica (može i na private)
    Quote Originally Posted by hanover
    a takodje, vjerovali ili ne, meni koji sam sa VRS dolaze ljudi, sa PROGRAMERSKOG smjera na PMF-u da me pitaju da im pomognem u vezi necega i da ih necemu naucim....
    molim te kaži mi koja su oni godina, i što su te pitali i jesi li ti to naučio na VRŠ ili si prije znao.

    Quote Originally Posted by guest
    Takav nacin polaganja je zbog toga sto nas je masu tamo. I pravo da ti kazem ja bih lakse to odradio iz glave nego na ovaj nacin.
    pa dobro, neka vas je mnogo, ali to nije dobar način (po meni) jer ne može da se pravilno ocijeni kako neko programira-jednostavno može da prođe neko ko pojma nema.
    ja sam pokazivao C/C++ nekim ljudima sa VRŠ i na kraju su veoma dobro prošli, a sve što su u suštini naučili je da kad je u funkciji *a ili &a-da se mijenja vrijednost, kao i neke sitnice vezane za redosljed poziva konstruktora i desktruktora. a garantujem da oni sami ne bi mogli da naprave i jednu funkciju od onih "težih" tamo, a kamo li da shvate što ta funkcija radi. govorim samo o ovim ljudima koje sam "spremio", a dobili su visoke ocjene!
    Quote Originally Posted by guest
    I naravno oni oce sto vise da zarade pa im je u interesu da mogu svake godine da upisu sto vise studenata.
    ovo je po meni najveci problem VRŠ, i dok god je tako biće manje mjesta za kvalitet.
    ....

  5. #55
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    ao batalite sa tom pricom "vrs laksa od srednje ovo ono", ne mogu vas slusat.
    a u ostalom, to nije visa, to su sad primijenjene studije na etf.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Citava ova prica je besmislena ako se studenti sami ne bore da dobiju kvalitetnije studije.

    Generalno IT u CG je u ocajnom stanju. A velikim dijelom krivica je na Univerzitetu.

  7. #57
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    stvarno mi nisu jasni ljudi koji pljuju po VRS...
    igi slazemo se...
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  8. #58
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    BR
    Posts
    1,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question sta u[isati pmf info. or something else??!!

    Hi people, volio bi da me prije svega posavjetujete ok jedne stvari. Sad zavrsavam gimnaziju i glavno pitanje sto upisati! Svakako nesto vezao za komjutere. Ali se dvoumim PMF informatika ili neki drugi npr. studije primj. racunarstva i td.
    Moje pitanje bi glasilo koliko se PMF informatika razlikuje od drugih fax-ova i dal` je bas teska kao sto se prica?!! unaprijed hvala

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mogao si to uz onaj drugi topic sto ima za istu stvar napisati. Sad kad ovi navale da se raspravljaju kako VRS valja/ne valja nastace opet haos na 3-4 stranice

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    -ako oćeš diplomu-bilo kakvu-VRŠ (prednost VRŠ pri PMF-u jer se malo više uči programiranje nego na VRŠ pri ETF-u) jer sa minimalnom mukom možeš dobiti diplomu.čak je ta muka možda i manja nego što si je imao u gimnaziji. na VRŠ pri ETF-u ima puno ljudi, pa možeš naći i ponekog stručnjaka (ali stručnjaka koji je bio stručnjak i prije VRŠ, a ne koji je isključivo tamo postao stručnjak)
    -ako oćeš da programiraš-C smjer na PMF. naravno treba da se zna i matematika, ali za programera je to najbolje rješenje u CG
    -ako te zanima programiranje (manje nego na C smjer, ali opet solidno), ali i neke stvari vezane za sam hardver-ETF

    na osnovu nekog mog iskustva (ako ti što znači) gimnazijalci koji se odluče da studiraju nešto za računare upišu PMF ili ETF (vrlo malo ih upiše VRŠ)

    Quote Originally Posted by asta la vista
    Moje pitanje bi glasilo koliko se PMF informatika razlikuje od drugih fax-ova i dal` je bas teska kao sto se prica?!! unaprijed hvala
    nije toliko teško ako ti se sviđa programiranje. posebno što si u gimnaziji (zavisi od smjera) možda već stekao finu osnovu. e sad teža je za ljude koji pojma nemaju o matematici (ipak je to PMF)
    evo ti link http://www.pmf.cg.ac.yu/pmf/global/s...=programSmjera za C smjer (pogledaj predmete po meniju jer tabela nije od C, nego od B smjera)
    pogledaj što se radi na uvod u kompjuterske nauke(1. godina-to je nešto kao po par slajdova od većine što se uči tokom 4 godine), programiranje 1,2 (2. godina),programski prevodioci (3.godina), vještačka inteligencija (4. godina)-ja mislim da su to jedini predmeti koji nisu "prazni" (iz kojih nije lijen profesor-pa da postavlja fajlove)
    tamo imaš neke slajdove, rokove i domaće, pa pogledaj-i ako ti se ne sviđa što se uči-vidi neku drugu opciju. mada važniji (za praktičnu primjenu) predmeti (tipa baze/napredne baze/završni projekat/...) nisu popunjeni, tako da za to moraš da pitaš nekog ko je to polagao.
    na PMF-u je možda problem što se tek na trećoj i (posebno) četvrtoj "daje gas" kad je (praktično primjenljivo) programiranje u pitanju, tako da su ti na četvrtoj godini gotovo sve programerski (ili bliski) predmeti, a do treće i četvrte je neka vrsta uvoda (naravno ima i tamo programerskih, ali ne baš praktično primjenljivih (nego više edukativnih) ispita).
    ....

  11. #61
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest
    Slazem se sa tobom. Ali zar ETF sad nije na 3 godine?
    Da, prevarih se, ETF je sad na tri godine, ali će još jedna (ili dvije) generacije završiti po starom sistemu. Fazon je u tome što ljudi koji su završili četvorogodišnje studije će sjutra imati mogućnost da uplate još godinu dana na ETF i dobiju znanje Msc (Master of science),a za to će novim generacijama trebati da uplate dvije godine, ako ih to uopšte interesuje.

    @hanover

    Poenta je u tome da li student dobije više baznog znanja na SPR ili na C-smjer. Imaš ti ljudi koji studiraju ekononomski fakultet, a rade sajtove u PHP-u. Da ne pominjem ogromne sume novca koje studenti daju na SPR. Uzgred, plaća li se C smjer?

    Po meni, bolje bi bilo da naprave poseban fakultet Računarske nauke ili sl., da na njemu imaš više smjerova, i da profesori budu *birani* (tj. kvalitetni). No, pare su obično preče, a i *klanovi*.

    Na ETF ima dosta profesora koji nešto znaju, ali imaju vrlo neozbiljan pristup poslu i, često, problem sa alkoholom. Zamislite posao kod nekog privatnika đe možeš da se pjaniš do mile volje.

  12. #62
    Silvester Guest

    Default

    Quote Originally Posted by db
    od programiranja (C/C++) se radi veoma malo i to je ispit uglavnom tipa da ti kod, a ti zaokružiš neki od odgovora-jel te to uči programiranju?
    Nazivi tih predmeta su: Programski jezik 1 (Programski jezik C) i Programski jezik 2 (Vizuelni programski jezik - C++),
    i, koliko ja shvatih, primarni cilj tih predmeta nije programiranje, vec ucenje programskih jezika.

    Razlika izmedju programskog jezika i programiranja je kao izmedju engleskog jezika i engleske knjizevnosti.

  13. #63
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je li gledao neko:

    http://www.aduni.org/courses/


    Ukratko, sa njihovog sajta:

    ADU was a one-year, intensive post-baccalaureate program in Computer Science based on the undergraduate course of study at the Massachusetts Institute of Technology (MIT). The majority of the instructors were professors from MIT and the program was tuition free. After running from September 2000 through July 2001, seeing the first class to graduation, the program was forced to shut down.

    Sa ovoga sajta (još bolje sa internet arhive - http://www.archive.org/) se mogu skinuti predavanja skoro svih kurseva u video (Real media) formatu. Još bolje, za onoga ko ima para, mogu da se naruče DVD-i. Sve je legalno. Posebno preporučujem - Java OOP kurs i How computers work. Imaju čak i komentari studenata, te čovjek može da vidi šta je vrijedno gledanja, a šta ne.

    Slično postoji i:

    http://ocw.mit.edu/OcwWeb/Global/all-courses.htm
    http://ocw.mit.edu/OcwWeb/Global/OCWHelp/avocw.htm


    to je MIT-ov Open CourseWare program, samo što tu ima svega i svačega (tj. nijesu samo računari).

    Eh, još samo da čovjek ima brzu vezu Srećom po mene, vezu na fax još uvijek izrabljujem

    Ovo je odlično za nekoga koga ne interesuje toliko diploma (ili hoće da usavrši znanje).

  14. #64
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by edin1
    Po meni, bolje bi bilo da naprave poseban fakultet Računarske nauke ili sl.,
    pa sad računarske nauke je smjer na PMF-u (C smjer) i on zadovoljava sve uslove (predmeti) koji se traže da bi fakultet bio to što je.(postoje na zapadu definisani uslovi-predmeti)
    Quote Originally Posted by edin1
    Uzgred, plaća li se C smjer?
    ne. to jest rpimaju ko 30 na budžet, a ostlo na samofinansiranje, pa zavisi kako prođeš na prijemnom.
    Quote Originally Posted by Silvester
    koliko ja shvatih, primarni cilj tih predmeta nije programiranje, vec ucenje programskih jezika.
    pa sad-tako se ne može ni provjeriti znanje jezika. a naučiti jezik toliko koliko se uči(to jest onoliko koliko na osnovu ispita može da se zaključi) tamo-da ne znaš da programiraš na njemu je stvarno glupost.
    Quote Originally Posted by Silvester
    Razlika izmedju programskog jezika i programiranja je kao izmedju engleskog jezika i engleske knjizevnosti.
    pa nije baš-sa engleskim(bez književnosti) možeš da se sporazumijevaš, a sa onim što se tamo radi ne možeš da programiraš, nego ipak moraš i da napraviš par programčića.

    i još nešto-n C smjeru te profesori shvataju ozbiljno (dok te na VRŠ u krajnju ruku većina shvataju neozbiljno)
    Last edited by db; 11-02-06 at 14:02.
    ....

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    362
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Svi koji upisu C smjer pretvorice se u db-like-guy i umrijece u najgorim mukama...

  16. #66
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,479
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Bozo, ja sam tebi jos par ljudi sa VRS da je bolje da su zavrsili bilo koji drugi fakultet nego VRS.
    Sto se tice polaganja ispita na ETF-u, odakle ti ideja da lsvi judi uzimaju i nauce po jedan zadatak i onda se maksimalno isprepisuju. Naravno ima ispita (citaj - Radusinoviceve analogne i digitalne telekounikacije, koje je od 80+ ljudi u ovom roku polozilo samo 4) gdje bi to i trebalo uraditi. Neki se ispiti polazu tako. Jedna scena koju nikako necu zaboraviti kada se neki glupan bunio (za vrijeme ispita) to kako su dali komplikovan prvi zadatak (koji se inace radi Saurusovim pravilom za 10 sekundi).
    Kada su bar napravili VRS, mogli su makar da izaberu koga ce upisivati a ne svakojake glupane. Inace, znam po svojim drugovima i drugarciama, VRS upisuju oni koji zele da zavrse neku skolu, makar to bila i visa. Oni koji zele znanje biraju nesto drugo.
    Nema potrebe da uporedjujes ETF i VRS, jer je razlika ogromna. Cini mi se da oni koji zavrse ETF na diplomi imaju "Diplomirani inzinjer elektronike, telekomunikacije i racunara". Trenutno iz moje generacije ima par ljudi za koje slobodno mogu da kazem da su geniji. Za neke ljude sa VRS mogu da kazem samo da su natprosjecno inteligentni (genijalaca jos nisam upoznao).
    Nekoga interesuju racunari, ja cu takodje izabrati smjer 'racunari', ali mene programiranje trenutno ne interesuje, ono sto mi bude trebalo ili mogu da nadjem na intrentu, ili mogu sam da napravim. Mene interesuje neka druga strana racunara, i rada na racunaru.

    Kada si vec spomenuo predmet 'Elektrane' (inace za smjer Energetika), sto nisi spomenuo predmet sa zajednicke godine koji se zove "Teorija informacija i kodova". Cini mi se da i vi imate uporscenu verziju ovog predmeta sada na trecoj.

    Znaci za normalni rad VRS ili SPR treba izbaciti vise od polovine ljudi koji nemaju znanja niocemu. Onda treba uzeti i sastaviti novi plan i program za SPR, a ne da uproste predmete sa ETF-a za trecu godinu i to je to. Do tada, smatram da niko ziv ne bi trebao upisivati VRS.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    497
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by [2fast4u]
    Svi koji upisu C smjer pretvorice se u db-like-guy i umrijece u najgorim mukama...
    u potpunosti se slazem sa tobom! zivjela vrs. ovi na c smjeru nemaju blage veze... ni kompjuter ne znaju upalit. samo znaju da pisu c kod na a4 listu papira...!!!
    while True:
    suplje, prazno = prazno, suplje

  18. #68
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,479
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    ETf je odlican fakultet. nije za racunare, zato sam i rekao da na karju imas diplomu ".. elektronike, racunara i telekomunikacija". Meni je to sasvim dovoljno. Kao sto sam rekao Bozo, ti, Dedic Dejan (takodje ima sve 10-ke, tvoja je godina) i jos par ljudi ste mogli da upisete daleko bolji fakultet. To sto niste, to je vec vasa stvar i vas izbor, u to ne ulazim.
    Ja nidje nisam rekao da zelim da znam sve o kompjuterima, cak sam rekao da me interesuje potpuno drugacija primjena racunara nego ona sa kojom se vecina ljudi bavi.

    I fino sam rekao, VRS ili SPR-u je potrebno da se izmisle predmeti, a ne da se kopiraju sa ETF-a, i da se makne dosta ljudi da bi se nesto moglo ucinjet.
    Reci mi Bozo, koliko je tebi pomogla VRS, a koliko tvoje interesovanje (za PHP recimo, ovo je primjer za koji znam da ucis)? Mene je programiranje interesovalo nedje prije 4-5 godina, trenutno me vise ne interesuje. A da me interesovalo najvjerovatnije bih sada radio nesto korisnije nego sto sada studiram, jer na ovaj nacijn ne zaradjujem novac.
    Ako ti ej VRS pomogla toliko, sada se vrati na dvije recenice iznad, i onda probaj da zamislis dje bi ti tada tek bio kraj.

    Te gluposti od telekomunikacija, mjerenja i ostalih predmeta su veoma korisne za ETF. Upravo zato ih i nema na VRS, a trebalo bi da ih ima. Pogotovo telekomunikacije, jer prenos podataka je sigurno ono sto te interesuje. Ocigledno, glupost nije.

    Ono sto je mene interesovalo za racunare, trebalo je da se placa 500 eura po semestru (+ smjestaj i ostale sitnice koje su dosta skupe i neprihvatljive za standard na kojemu sam tada a i sada) i taj fakultet je u BG. Matematika mi jes mila, ali ne toliko da bih upisao PMF. Zato sam i dosao na ETF.
    Ja nisam rekao da je budala onaj koji je zavrsio srednju skolu, mozda covjek nije bio fi8nansijski podeban za fakultet ili sli9cno. Nije mu se vise ucilo, uocio je laku zaradu i uspio. Isto tako Bozo, imas inzinjera koji su zavrsili jake fakultete, pa se nisu snasli. To je individualno, i to nikako ne mozes da poredis!

    Ja sam rekao da bi se citava zgrada univerziteta raspala da nema VRS, i jos sam napomenuo da je to jedna korisna stvar.

    Usput, predmet "Teorija informacija i Kodova" predaje, a i skriptu je napisao Igor Djurovic. Ne znam ko je predaje i kakav je cilj tog predmeta na VRS, ali ovdje ima odlicnu primjenu jer se pise neki koristan kod,. radi se o kodiranju i uticaju suma i ostalih stvari na signal, i kako ispraviti gresku za poslat digitalni signal! Tu su BCH, Hamming, aritmeticko i ostala kodiranja.

    I usput mi reci dje ja sad spomenuh da su na VRS budale?
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  19. #69
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    cak sam rekao da me interesuje potpuno drugacija primjena racunara nego ona sa kojom se vecina ljudi bavi.
    Kakva primjena? Bash me interesuje.

  20. #70
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    Ao o cemu vi raspravljate, faks = nauka, visa = primjenljivo znanje. Daleko od toga da nauka nije primjenljiva ali kako za sto.
    She is only here to annoy herself!

  21. #71
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,479
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kakva primjena? Bash me interesuje.
    Produkcija muzike izmedju ostalog.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  22. #72
    Silvester Guest

    Default

    Quote Originally Posted by db
    pa sad-tako se ne može ni provjeriti znanje jezika. a naučiti jezik toliko koliko se uči(to jest onoliko koliko na osnovu ispita može da se zaključi) tamo-da ne znaš da programiraš na njemu je stvarno glupost.
    Oces reci da onaj ko umije uspjesno proanalizirati kod,
    nece biti u stanju napisati isti?!?
    Za tvoju informaciju, kolokvijumi se polazu na racunaru (analiza),
    dok se ispit polaze pisanjem koda (zvuci kao sinteza)

    Quote Originally Posted by db
    pa nije baš-sa engleskim(bez književnosti) možeš da se sporazumijevaš, a sa onim što se tamo radi ne možeš da programiraš, nego ipak moraš i da napraviš par programčića.
    Moras nauciti razliku izmedju sporazumijevanja i knjizevnosti...
    "Knjizevnika" medju CG programerima ima veoma malo (prebrojaces ih na prste),
    i ne pravi ih ni jedan fakultet, vec "majka priroda".
    Sto se tice ovih "sporazumijevajucih" programera,
    imas ih dosta na Birou rada i gle cuda - tu zaluta i poneko sa PMF-a

  23. #73
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,523
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Offtopic ali da ne otvaram novu temu:
    Sad zavrsavam osnovnu skolu u UL i zanima me informatika (hardver,web dizajn,manje programiranje) i elektronika.Najvjerovatnije osnovnu zavrsavam sa lucom ali mi matematika i nije bas (imam 5 ali imam nastavnika kod kojega se ne mora skoro nista radit...) i onda planiram da upisem srednju elektrotehnicku u PG.Vidjeo sam na nihovom sajtu da imaju kao neke odsjeke pa bih ja upisao onaj za informatiku.Isto na sajtu pise da ima prijemni ispit(je li to ima ili je sajt star?).Hocu li u toj skoli naucit sto vise u oblasti informatike i elektronike od gimnazije (valja li ista ta skola posto sam cuo da su prije tamo isli losi djaci koji nisu mogli nidje drugo i da su profesori bili losi?).Takodje me zanima Koliko godina traju studije na ETF i na kojoj godini se djele smjerovi?Koje se zvanje dobija nakon zavrsene VRS a koje nakon zavrsenog ETF-a?

    Pozdrav.

  24. #74
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Silvester
    Oces reci da onaj ko umije uspjesno proanalizirati kod, nece biti u stanju napisati isti?!?
    u teoriji možda i oće-ali praksa...
    ja znam par ljudi koji su veoma fino prošli na taj pismeni(i ispit uopšte-mada nisam pitao jesu li imali i kakav je usmeni), a ne bi umjeli napraviti sličan kod sigurno.
    Quote Originally Posted by Silvester
    dok se ispit polaze pisanjem koda
    kakvog koda? što se to piše na ispit-te je toliko korisno?
    Quote Originally Posted by Silvester
    Moras nauciti razliku izmedju sporazumijevanja i knjizevnosti...
    "Knjizevnika" medju CG programerima ima veoma malo (prebrojaces ih na prste),i ne pravi ih ni jedan fakultet, vec "majka priroda".Sto se tice ovih "sporazumijevajucih" programera,imas ih dosta na Birou rada i gle cuda - tu zaluta i poneko sa PMF-a
    gle čuda-C smjer je završilo vrlo malo ljudi(prebrojaćeš ih na prste), a oni su se fino zaposlili-daleko od biroa. a za jednog (za ove ostale ne znam baš toliko baš toliko) slobodno možeš reći da je "književnik"
    ja kapiram razliku, no ti ne. malo razmisli što sam ja napisao:
    Code:
    pa nije baš-sa engleskim(bez književnosti) možeš da se sporazumijevaš, a sa onim što se tamo radi ne možeš da programiraš, nego ipak moraš i da napraviš par programčića.
    a što ti-pa će ti (nadam se) biti jasno.

    i "književnike" ne pravi majka priroda-to je samo izgovor za one kojima ne ide ili koji su loše upućeni, ili...
    naravno, nekome je lakše, a nekome teže da postane "književnik", ali to je već druga priča

    Quote Originally Posted by stefan123
    Hocu li u toj skoli naucit sto vise u oblasti informatike i elektronike od gimnazije
    u elektrotehničkoj (bar je tako bilo prije 4-8 godina dok sam ja bio) nećeš puno naučiti. samo ćeš kasnije (ako budeš upisao nešto ozbiljnije-ETF ili PMF i najviše na prvoj godini) vidjeti koliko zaostaješ u nekim stvarima vezanim za matematiku (znam jer sam ja jedini "ne-gimnazijalac" na 4. godini PMF-C smjera). posebno u odnosu na ljude sa matematičke gimnazije. a većina(možda i svi) drugova iz srednje koji su upisali ETF se muče. a oni koji su upisali VRŠ-završavaju bez većih problema (iako su u srednjoj bili "slabiji" iliti "manje zainteresovani"-posebno za računare)
    e sad možda se nešto i promijenilo-nova direktorica je nešto stroža, možda je i uvela neki red.
    što se đaka tiče-moja generacija nije bila tako loša. većina su bili "loši đaci", ali bio je i poneki "dobri đak".
    ja mislim da ti je najbolji izbor gimnazija (ja htjedoh u matematičku-no sam se plašio srpskog i latinskog, pa mi je sad pomalo i žao, mada ako gledaš društvo-teško da je gimnazija bolji izbor)

    dakle:
    1. gimnazija
    2. elektro
    ostalo nije za preporuku (kad su računari u pitanju)
    ....

  25. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    flyin' to the moon
    Posts
    4,196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by db

    e sad možda se nešto i promijenilo-nova direktorica je nešto stroža, možda je i uvela neki red.
    Iskreno toj skoli JE i trebalo malo reda...je li ili nije ona uspjela da ga zavede do kraja (mene je zakacila jedna god. pod njenim patronatom) ne znam ali nadam se da jeste. Iako je iz dna duse mrzim jer mi je i predavala u 2. srednje, mislim da jedino ona moze tamo da napravi red.

    Quote Originally Posted by db

    što se đaka tiče-moja generacija nije bila tako loša. većina su bili "loši đaci", ali bio je i poneki "dobri đak".
    ja mislim da ti je najbolji izbor gimnazija (ja htjedoh u matematičku-no sam se plašio srpskog i latinskog, pa mi je sad pomalo i žao, mada ako gledaš društvo-teško da je gimnazija bolji izbor)
    I ja ti kao i db kazem da sto se tice drustva, elektro je mozda i bolji izbor...Ipak je to 99% muska sredina, dje moras da se izboris i postanes jak da bi opstao...kapiras? Da se "celicis" jel' te Gimn. ti to ne pruza ipak.


    Quote Originally Posted by stefan123
    i onda planiram da upisem srednju elektrotehnicku u PG.Vidjeo sam na nihovom sajtu da imaju kao neke odsjeke pa bih ja upisao onaj za informatiku.Isto na sajtu pise da ima prijemni ispit(je li to ima ili je sajt star?).Hocu li u toj skoli naucit sto vise u oblasti informatike i elektronike od gimnazije

    Pozdrav.
    Nemoj informatiku, nov je predmet (ja sam je zavrsio prije 2 god. tada ga nije bilo). Ne znam kakav je kadar, ne vjerujem da je nesto extra.

    Uzmi telekomunikacije, elektroniku ili racunare ako vec hoces elektro da upisujes. A sto se gimn. tice, upisi matematicki smjer ako hoces kasnije ETF da bi makar za matematiku i fiziku imao dobar osnov.... za ostalo (Osnove Elektrotehnike, Teoriju kola, Elektroniku,Programiranje ili sta vec ima) ti ne garantujem da ces se snaci ....kad iz gimn. napravis skok na totalno desete stvari za koje nikad u zivotu nisi cuo.


    Znaci, ako ides na ETF preko elektro srednje, onda ti elektro daje neki osnov znanja iz strucnih predmeta koji kasnije izgradjujes na faxu mada ti daje malo slabiju matematiku od gimn. (doduse od moje generacije njih 10-ak,15 je otislo na ETF i 80% ih je dalo uslov u prvom rokua a mat. su svi cini mi se polozili)....
    A ako ides na ETF preko gimn. kao sto rekoh, matematika i fizika su ti na prvom mjestu dok ti se moze desiti da te ostalo povuce na dno....Prosjek i uspjeh u srednjoj skoli ZABORAVI jer od same tvoje licnosti zavisi kako ces se snaci na faxu....

    Imas milion primjera da su ljudi u osnovnoj i srednjoj imali luce i kojekakve diplome a da su na fakultetu izdusili posle 2 godine....i obratno....u srednjoj osrednji uspjeh a na fakulteti redovno godina za godinom.....

    Sto se tice VRS, ne znam....Evo ima tu nekoliko diskusija pa ih procitaj kad budes imao vremena pa razmisli. Ja sam je upisao, dosta stvari sam znao mnogo prije nego sto sam dosao na VRS tj. SPR, ne mogu da kazem da sam nesto extra naucio niti mogu reci da nisam nista novo naucio. Ona ti nudi kraci i laksi put do diplome kasnije koja CE TI SE PRIZNAVATI (ne diploma skole nego da imas visoku strucnu spremu) s tim sto ce te u narodu gledati kao crnu ovcu zbog skole ili ce biti ljubomorni jer si dobio posao prije onoga od 35g koji je tek zavrsio na ETF-u....
    Takodje, uz tu skolu mozes slobodno da se zaposlis nedje i da sljakas taj radni staz I DA UCIS POSAO, kako kasnije taj sa 35g sa ETF ne bi mogao da ti kaze kako ti nemas pojma o poslu, kako ovo kako ono....kontas?

    Za ETF, ako si razmislio i dosao do zakljucka da imas vremena da se bavis tim "sportom" ok...ja ti zelim puno srece i da zavrsis to.
    Last edited by Kapetan; 12-02-06 at 02:54.


Page 3 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Studije, koncepti!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-04, 07:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •