Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 258

Thread: Studije primijenjenog racunarstva

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    razlika je u tome sto se u USA svi fakulteti placaju i veoma je teze dobiti stipendije i slicne stvari tako da se dosta ljudi ne zajebava po fakultetima ko kod nas. Kod nas je sasvim normalna stvar da ljudi od preko 25 godina zive sa roditeljima i idu na fakultet po 10tak godina. Toga u USA nema. Isto ko sto i nema popravnog kao na nasim fakultetima. Znaci ne prodjes jedan predmet e onda ga moras fino opet uzeti nema da samo uzmes test i da prodjes. Isto tako nemozes vise od 2 puta uzeti predmet. Mislim ti ga mozes uzeti ali ti se nece racunati za vecinu stvari za koje ti treba.

  2. #27
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Jes, i dodje nas covjek sa prosjecnim znanjem iza matematike, geografije... I uperdi ga sa njihovim...

    Ljubisa Stankvoic je napravio dobru stvar za sebe, a kao i za Univerzitet. Od VRS se zarade milioni eura za 6 mejseci, od toga jedan dio ide u renoviranje zgrade Univerziteta. Covjek je odlican biznismen. Srecom za njega, tamo ima dosta ljudi.
    Naravno, nekim ljudima nikada ne bi dao diplomu srednje skole, a kamoli neke vise skole, ili cak fakulteta. Na SPR cete ih naci dosta.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @metalac: pa jeste to otprilike tako, ali daleko od toga da su ljudi sa naših fakulteta loši i loše obučeni (a kamoli da su fakulteti toliko lakši i slabiji koliko neki ovdje misle-dobro, VRŠ jeste možda toliko slabija, ali fakulteti baš i nisu). dobro, oni vjerovatno i jesu slabiji, ali nije toliko velika razlika (kako neko reče-astronomska). stvar je u tome što tamo imaš i bolje uslove za rad (razna istraživanja, bolji izbor literature, savremenija oprema, i sllično), mada je sve to i puno skuplje(posebno literatura-kod nas rijetko ko da preko 5 era za kopiranu knjigu-pa mu je skupo, a tamo je knjiga i do 100 era)

    mada ima dosta primjera naših ljudi (to jest ljudi sa naših fakulteta) čije se zanje u svijetu cijeni-e sad možda se ne cijeni kao gejtsovo, ali nas je ipak puno manje, pa je manja vjerovatnoća pronalaska takvih pojedinaca.
    ....

  4. #29
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja mislim da je ovaj novi sistem studiranja i polaganja ispita po bolonjskoj jako los...nekako se sve prebrzo predje...sto je puno puno je 14 ispita za godinu je na kotorski fax, ja sam na VSPR imao 11 jednostavno neke predmete nisam uspio uopste da utvrdim. Kada smo ucili o hardveru gledao sam rastavljeni komp sa 15 m daljine preko ramena ostalim studentima i ja to treba tako da naucim.
    I to smo imali samo 3 puta prakticne vjezbe, kao sto sam rekao u proslom postu na VSPR mozes nauciti samo SAM i od nekog kolege koji ima vise iskustva.
    Al mi nije zao sto sam to zavrsio jedino ova treca mi je bila glupa skroz...
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

  5. #30
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo jos nesto interesantno...
    Na ekonomskom fakultetu postoji smjer zvan Informacioni sistemi... Djeluje (relativno) zanimljivo... Ako uzmem to + nabubam za jedno TONU sertifikata... Mozda nesto i uradim A u medjuvremenu se dopisujem sa Oxfordom, Kentom, Websterom i ostalim slicnim faxovima... Nije da se nesto nadam no da ubijem dosadu i iskalim traume

    LOL

  6. #31
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,083
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Raf

    Spomenuo si RAF (www.raf.edu.yu)... Stipendiju možeš da dobiješ jedino ako osvojiš neko od prva tri mjesta, u toku 3. ili 4. godine srednje škole iz informatike ili matematike na nekom od saveznih takmičenja. Bez toga, nema šanse, jer mislim da su uglavnom kolege koje upisuju RAF iz BG matematičke gimnazije, što dovoljno govori.

    Ja sam prezadovoljna fakultetom. 80% profosora već u prvom semestru je sa Matematičkog fakulteta iz Beograda... Ako hoćeš da budeš programer, od matematike ne možeš da pobjegneš. Jedino, što i sam kažeš 3000E je puno, ali isplati se.
    I ne misli da je lako jer je privatni fakultet, jer ćeš se zeznuti. Ima da se radi više nego što misliš, i mnogo je teže kako vrijeme odmiče. Kriterijum svake godine povećavaju, što će se vidjeti i pri upisu sljedeće školske godine.

    Prvu godinu treba pregurat sa 4 matematike i 3-4 programiranja ... poslije toga si avion...
    Ako te nešto interesuje slobodno se javi.

    p0z

    Shake
    Always smiling :-)

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U svakom slučaju bih preporučio FIT (Fakultet Informacionih Tehnologija - www.fit.edu.yu), koji nudi i varijantu DL studiranja (udaljenim putem preko Interneta). Treba pogledati uslove i diplome koje se po završetku studija dobijaju - pa uporediti sa ostalima.

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,256
    Thanks Thanks Given 
    2,757
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Moja preporuka takodje za FIT.
    She is only here to annoy herself!

  9. #34
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi VRS je laksa od srednje skole to je sigurno!!!!
    WHEN THE SUN SETS, THE HUNT BEGINS!

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa nije problem samo što je lakša, nego što i nudi manje.
    ....

  11. #36
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,391
    Thanks Thanks Given 
    5,523
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,067 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest
    tema: "wireless mreze"
    komisija:
    pazite ovo
    Dragan Filipovic
    Budo Lutovac
    i Peki
    :-D :-D :-D
    i on im prica o TCP/IP modelu
    i nekim glupostima sto smo mi na SPR ucili 5 puta
    oni odusevljeni
    posle donio otac tog diplomca bocu rakije
    napili se filipovic i peki
    i desetka odma
    ------------------------
    Odlicno.

    Ajd sad pitaj tog momka koliko je on vremena izgubio da bi dosao do diplomskog. Usput ga pitaj koje je predmete polagao.

    Dobro si rekao Luigi. VRS je laksa od srednje skole!!!!
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ja ne mogu da vjerujem kakvih sam se stvari odje nachitao tipa "VRS je laksa od srednje skole"...

    Momci, posto vidim da ste ovdje u vecini, jeste li studirali VRS ili sudite po pricama i diplomama od drugih ljudi? Ako jeste, da li ste zavrsili jos neku visu skolu? Posto predpostavljam da niste, pitajte vase roditelje za razliku izmedju vise skole i fakulteta.. Prije 20 ili 30 godina, na fakultete su isli oni koji su imali pare da plate sobu u Bg ili Pristinu... Oni koji nisu su upisivali Visu skolu u gradu koji je najblizi njihovom rodnom mjestu ili su se zaposlili... Ocete da mi kazete da se tad nisu zavrsavale vise skole za 2 godine nego su se studirale po 4 ili 5 godina i ljudi su odustajali? Daj ne budite smijesni... Visa skola je logichan nastavak srednje skole sa drugachijim sistemom rada i donekle tezim zadacima.. Pricham uopsteno o visim skolama u cijeloj bivsoj SFRJ...

    E onda se pojavljuje VRS koja je neuporedivo interesantnija od svih drugih visih skola koje nam se nude, medjutim problem je jer se placa poprilichno... E onda ljudi da bi malo izlijechili komplekse od kojih pate, pochu da pljuvaju tu skolu i prozivaju je skolom za mamine i tatine sinove i kako je SVAKO moze zavrsit... Potpuno se slazem sa konstatacijom da je svako moze zavrsit, jer svako zavrsava i ostale vise skole.. Onda pocinjete da uporedjujete VRS sa ETF?!!?!? WTF?!?! Dodirne tacke su im neki profesori i zgrada univerziteta... Nakon toga se dolazi do Bolonjske deklaracije koja omogucava ljudima koji su zavrsili VRS da nastave studiranje sa ispitima koji su se polagali na ETF-u, i to 14 ispita konkretno vezanih za racunare... Ako je sve to tako lako, prelako, jednostavno, genijalno i idealno, zasto je od '96-te pa do danas diplomiralo svega 350 ljudi, a diplomu VSS ponijelo 50 ljudi u 3 generacije? Da vas malo matematike, elektrotehnike i elektronike ne koche? Ili ne daj boze rachuanrske mreze, periferije i interfejsi ili digitalni signali? To su, pretpostavljam, zadaci koje ste vi radili u vrtic, a ne u srednju skolu...

    Ne uporedjujte babe i zabe jer ovakva pricha ne vodi nikud...
    Last edited by Igi; 08-02-06 at 14:42.
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  13. #38
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam je zavrsio i kao sto sam i rekao nije mi zao... jedino mi je treca bila glupa ocekivao sam da cu na trecu moci da izaberem neki smjer
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja nisam završio VRŠ, nego studiram PMF, ali imam par kolega koji su na VRš, pa sam gledao rokove, što se radi na časovima i slično.
    i mogu reći da to što sam vidio nije puno teže od moje srednje škole (a bio sam elektrotehnička-a kako li bi bilo porediti je sa gimnazijom-ne znam), ali ja ne pričam o tome koliko je nešto teško, negokoliko znanja nudi-a na VRŠ je to jednostavno nedovoljno(po meni-naosovu rokova iz par ispita, i par ljudi koji su to završili, ili skoro završili a koje poznajem)

    od programiranja (C/C++) se radi veoma malo i to je ispit uglavnom tipa da ti kod, a ti zaokružiš neki od odgovora-jel te to uči programiranju?
    internet tehnologije-to je tek teško. kolega je imao gotov sajt (koji mu je dao profesor-da ga namjesti da radi) na kojem sam mu ja pokazao kako da namjesti podatke u config.php i objasnio par sitnica i položio je to visokom ocjenom-jel to internet programiranje?
    gledao sam i i par rokova (iz čini mi se) principa programiranja-e to je već strašno teško i izuzetno korisno: date funkcije u pseudo kodu i ulazni podatci, a ti da vidiš što će biti na izlazu, da nacrtaš dijagram i slično.

    pošto je kolega(pokretač posta) tražio što da upiše(rekao je da ga zanima programiranje)-ja sam mu preporučio C smjer na PMF-u jer je razlika (kad je programiranje u pitanju) ogromna
    ovamo mora da PRAVI web sajt, da SAM PIŠE programe-od jednostavnih tipa rad sa indeksnom,rasutom,...datotekom do kompleksnih tipa arhiver/raspored časova/nešto tipa frequent flyer koji je inače djelo kolega sa C smjera i koji im je bio priznat kao završni ispit. a to su jedina trojica (bar do skoro koji su završili C smjer)
    na ispitu SAM programira (nema gotovi kod)

    neka samo pogleda rokove i koji se projekti traže na programiranju 1,2/bazama/naprednim bazama/(posebno)završnom ispitu/vještačkoj inteligenciji i to uporedi sa VRŠ (ispitima i projektima) i mislim da bi trebalo da je sve jasno. mene sad muka da kucam ovoliko, ali ima još zanimljivih projekata (iz određenog ispita se radi i čitav informacioni sistem za neku firmu u ORACLE-u, i slično)
    ....

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Onda ti ne kapiras moju poentu... VRS (VISA rac. skola) i PMF (prir. mat. FAKULTET)... FAKULTET > VISA ... Opet to dvoje uporedjujes...

    I nisam ja trazio da se uporedjuju ispiti i govore koji su tezi ili ozbiljniji jer na VSS ima takvih da te glava zaboli (upravo oni koje sam ja nabrojao) i tamo niti pomenuh programiranja ni web dizajn niti internet tehnologije (vec racunarske mreze)... Ne sporim ja da je VRS, tj. sad VSS laksa od PMFa i njihovog C smjera, ali je ovakvim pisanjem svi toliko obezvrijedjujete da to nije normalno...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  16. #41
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Igi brate ja zavrsavam VRS ove godine.
    Znaci VRS je smijesna skola masu predmeta je ubaceno sto veze nema sa racunarima ona je kao neki kurs lagani. Znaci ne tu naucis neku osnovu tj. znas o svemu po malo a to ce sve neko za 3 mjeseca kursa naucit!!!!
    I dalje tvrdim da je laksa od srednje elektrotehnicke sto sam teze zavrsio nego ovo.
    A prosjek mi je na VRS kao da mi je tata dekan
    WHEN THE SUN SETS, THE HUNT BEGINS!

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi
    Onda ti ne kapiras moju poentu... VRS (VISA rac. skola) i PMF (prir. mat. FAKULTET)... FAKULTET > VISA ... Opet to dvoje uporedjujes...

    I nisam ja trazio da se uporedjuju ispiti i govore koji su tezi ili ozbiljniji jer na VSS ima takvih da te glava zaboli (upravo oni koje sam ja nabrojao) i tamo niti pomenuh programiranja ni web dizajn niti internet tehnologije (vec racunarske mreze)... Ne sporim ja da je VRS, tj. sad VSS laksa od PMFa i njihovog C smjera, ali je ovakvim pisanjem svi toliko obezvrijedjujete da to nije normalno...
    kapiram ja poentu, no ti ne kapiraš temu. čovjek je fino pitao što da upše (i naveo da ga interesuje programiranje). a kažem da je VRŠ samo bacanje para (ili za one kojima treba nekakva diploma). možda se eto mreže taknu (to ne znam, ali sudeći po par ljudi koji su to završili,a koje znam-ne vjerujemni da se spominju mreže)

    nisam primjetio-koji su to predmeti koje si naveo, a da zaboli glava. par kolega iz elektrotehničke škole su lagano završili VRŠ. a da ih nije zaboljela glava ni na jednom ispitu (a u srednjoj nisu bili neki đaci-ako to što znači)

    i ja ne pričam što je TEŽE (čak sam napisao da težina sama po sebi ne donosi kvalitet ako se ne sprovodi kvalitetno), nego što VIŠE NUDI* i koliko nudi VRŠ(što je i bilo pitanje na početku teme ako se ne varam).

    --------------------------------
    *pod više nudi podrazumijevam koliko je potrebnoda se završi škola, a ne koliko neko zna ko je učio i van škole, ili pitao profesore za dodatno znanje, ili koji je i prije znao
    ....

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Slazem se sa tobom po tom pitanju i izvini sto onako odreagovah na tvoj post, ali sam ja cijeli moj post usmjerio na tvrdnju koju je i Luigi sad dao...

    Od cijelog mog skolovanja najteze mi je palo prva 4 razreda osnovne skole jer nisam znao ni da citam ni pisem, ucio sam po par sati dnevno poslije nastave, a mama i tata mi nisu dali da se igram dok sve zadatke ne uradim, pa nikada nisam reko da je osnovna skola teza od VRS-a... Neke stvari covjeku lakse padnu, a nekome teze... Ukoliko si imao neko predznanje o racunarima i upisao VRS jer to stvarno volis, onda je glupo pominjati da nisi imao problema sa ucenjem i polaganjem ispita, jer je to ono sto zelis.. Cisto sumnjam da si poslije osnovne posao u srednju elektrotehnicku jer volis elektrotehniku, nego samo zbog toga sto si MORAO upisati neku srednju i zavrsiti je, pa si isao linijom manjeg otpora (citaj: sto mi je najlakse i dje ide drustvo)... Isto tako, da bi zavrsio visu skolu ili fakultet ne moras da znas i naucis sve ono sto se trazi od tebe, vec se dovoljno pripremiti i nauciti taman onoliko koliko ti treba da bi polozio...

    Eto posto skoro zavrsavas VRS, da te pitam par pitanja... Kolika ti je ocjena iz matematike? Koliko si racunarskih mreza? Baze podataka? Racunarske periferije i interfejsi? Na VRS je lako imat veliki prosjek jer ima dosta predmeta koji za visoku ocjenu zahtjevaju predznanje iz racunara i minimalan rad (Word, Excel, Windows, Hardware, Mat. u racunarstvu, Osnove racunara itd itd itd...), dok za pojedine predmete treba stvarno zagrijat stolicu... Isto se tako nadam da ces u oktobar upisat trecu godinu, pa cu te onda pitati zasto je za dvije i po godine diplomiralo svega 50 ljudi od 400 koje je upisalo trecu godinu u ove dvije generacije?

    I za sam kraj jedno uopsteno pitanje... Kada zavrsite ekonomski fakultet, da li ste broker? Kada zavrsite pravni fakultet, da li ste advokat, tuzilac ili sudija? Kada zavrsite gradjevinu, mozete li da projektujete zgradu ili most? Kada zavrsite medicinu, da li ste sutra doktor opste prakse koji odmah pregleda pacijente? Na sve ovo gore je odgovor NE, i fakulteti i vise skole sluzi kao smjernice u daljem obrazovanju, jer ste i poslije ovih gore navedenih fakulteta niko i nista ako dalje ne zelite da se usavrsavate...

    Ja sam prije godinu i po diplomirao na VSS i ne mogu reci da mi ova skola nije pomogla.. Svakog dana na poslu uchim novije i novije stvari, a niko me ne pita da li znam sta je multiplekser, sta je VSS+ (mislim na VSS iz elektronike) i druge stvari koje se itekako pominju na VRS i VSS, nego se to podrazumijeva da se zna... Isto tako znam ljude koji su zavrsili skolu kao i ja i ne znaju da je za funkcionisanje rachunara potrebna matichna plocha ni kako iskopirati dukomenta sa diskete na HD, ali ja kada sam se zaposljavao nisam pitan koju sam skolu zavrsio, vec sta znam da radim... Kada se sve dogovorilo, onda su me pitali za skolu da bi znali da obrachunavaju platu po njoj... I zamislite, imam istu vrijednost boda kao i bilo ko drugi ko je zavrsio neki fakultet...

    Dakle, najbitnije je ono sto VI ponesete iz skole ili fakulteta i koliko ste spremni dalje da ulazete u sebe i svoje znanje, a ne mjerite tezinu skole time kako mozete na najlaksi nachin prepisati ispit i zavrnuti profesora za poneki domaci...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Nije tebi nego Luigi-u, posto nisam ni znao koju si ti srednju zavrsio

    Samo obrisi tvoj post ili neka i ostane...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  20. #45
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Igi, u pravu si...
    slazem se s tobom...

    pogotovo ono da ljudi lijece komplekse...

    samo i dalje tvrdim da bi profesori trebli biti stroziji kako SE ne bi svakakve budale upisivale....

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ali kad bi profesori bili strožiji-mislim da bi se promijenilo gotovo sve na VRŠ (posebno broj studenata, a time i količina novca koja nije baš zanemarljiva jer su te "budale" glavni izvor finansiranja tamo)

    a mene samo zanima koji us to toliko teški ispiti na VRŠ (ne zbog toga što mislim lako==loše, nego da vidim i to čudo-pošto je gotovo svako koga znam da je završio VRŠ, to uradio lagano), pame zanima i neki rok iz tih teških ispita (posebno ako ima u elektronskoj formi)
    ....

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bRAO mOMCI, sVE sE mOZE kAD sE hOCE, pREMA tOME oPUSTENO
    oOOO iGI mACKOOOO ;P a dJES tI mORE ;p a kAKO jE ;o
    NA SVAKOM KURSU, NA SVAKOM FAXU, U ZIVOTU, NAUCICETE NESTO STO NEZNATE, TO JE NORMALNO, NE VERUEM DA SE RODIO NIJEDAN SA MURICOM A DA ZNA BASH SVE.. ZATO.. GLASAJTE ZA MILA I NAPRED!! ppppp
    mOnteneGro

  23. #48
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    654
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    C smjer na PMF je bolji od VRS i ja bih ti preporučio da upišeš to. Eto, za informaciju, ja sam završio ETF (i opet bih) i nekom koga baš interesuje programiranje (razlikuj od *računara*, generalno) bih preporučio PMF.

    Znam čak da se na C smjer uči ponešto i o hardware-u (predmet Organizacija i arhitektura računara) i da to predaju profesori sa ETF-a. Eh, da, mislim da ćeš tamo i *naučit* nešto.

    No, generalni problem sa našim školstvom je nedostatak *pravog* kadra. ETF od nastanka pa do danas je dao ispod (ili oko) 40 magistara, da ne pominjem broj doktora, jer stari kadar vrlo mnogo drži do *nauke* (čitaj - svog "prestiža" i mjesta, privilegija itd.). Na zapadu, imaš skoro uvijek dobro definisan fakultet "Computer Science". Ođe kod nas imaš C smjer PMF-a, Studije primijenjenog računarstva (čitaj VRŠ), i računarski smjer na ETF (tek četvrta godina). Profesori su uglavnom specijalizirali neke druge oblasti (DSP, matematiku, energetiku itd.).

    Privreda gotovo nikako ne sarađuje sa fakultetima. Dovoljno o ovome govori brzina CIS-a (Centar informacionog sistema univerziteta) prema Internetu (čini mi se 4 megabit/s, ICG im je od toga poklonio 2 megabita/s), bruka u elektroprivredi (25 ljudi koji rade u elektroprivredi ima falš diplomu), masovno zapošljavanje *svojih* (ođe mislim nekompetentnih) ljudi po državnih firmi. Sklapanje strateškog ugovora sa "Microsoftom"? A što ne sa telekomom, elektroprivredom, nekom software-skom kompanijom domaćom.

    U normalnih škola po Americi (ima i tamo dosta nenormalnih) asistenti (Teaching assistants) obično i rade (svakodnevno) ono što asistiraju, dovode se poslovni klijenti na fakultet. Znači javno, rade se sa njima projekti itd. Firme ulažu (daju pare) u fakultete.

    A ođe. Dvije godine na ETF energetika i elektronika uče iste predmete, od treće se rastaju, a tek na četvrtoj svi se usmjeravamo. I završiš fax kad je "najslađe". A onda: "Hajde sokole traži posa', iskočiće nešto. Idi kod toga i toga, on ti zna sve tamo u ... Ubačiće te neđe, da odradiš taj pripravnički. A poslije, imaš ove nove mobilne sa kamericama od X megapiksela, pa se slikaj."

    No, neće moć ni to dugo da radi, ni državu ne možeš do vijeka da muzeš.

    I onda je normalno da neko na CDM forum počne da priča da mu je najbolji prijatelj Google (tj. internet), jer znaš da je glup, i ne lažete da nije glup, svaku informaciju možeš nać, ako si dovoljno pametan i uporan.

    A što se tiče matematike i ostalog, obično ljudi tek kad završe škole ukapiraju koliko im je u suštini ono što su izbjegavali potrebno, zato se nemoj sjekirat za matematiku, no za svoju lijenost (eventualnu).

    Za ljude koji još nisu ukapirali, za 3 godine će *svi* znat PHP (imaš mali milion knjiga) i sl., ali će malo znat iz energetike, elektronike, algoritama i ostalog. No pošto razvijamo *turizam* ništa nije izvjesno...

    Uh. Opet ostavih po sata + za ovo.

  24. #49
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest
    4 druga su za diplomski uzeli ISP kod Igora Radusinovica... Rekao im je da ce morat bukvalno do ekomije i predracuna da idu, sa podrskom za wireless i sve i svasta i posebnim osvrtom na bezbijednost. Takodje im je rekao da to do sad niko od njegovih studenata nije uspio da zavrsi. A koliko znam on drzi nekolika predmeta na ETF.
    ja ih znam mnogo koji su uzeli lakse diplomske (acess i slično)-pa su ih zavrsili veoma brzo sa finom ocjenom.

    ne kazem ja da je VRS laka ako izabereš najteži put-onda to poredi sa pisanjem kompajlera, prepoznavanjem slova, efikasnim programom za šah, za C smjer...
    pa ćeš vidjeti kolikoje VRS "korisnija"

    Quote Originally Posted by guest
    Dalje drug ce da uzme za diplomski Program za Salanje Maila koji sifruje sve poruke... Radit ce na principu javnog kljuca nesto slicno kao PGP + njegove primjene DES-a i AES-a i tako dalje.
    jedino što tu treba malo da se nauči su internet protokoli, jer su ovi algoritmi AES/DES/RSA veoma poznati, i nisu teški za inplementaciju. e sad ako će on da modifikuje neki od tih algoritama/protokola, pa da ponudi svijetu neko (možda i)bolje rješenje-to je druga priča. a pitaj ga koliko toga je znao prije VRŠ, a koliko je naučio na VRŠ.
    Quote Originally Posted by guest
    Neko je gore napisao da mi dobijemo gotov kod. Meni to nije poznato...
    daj neki rok iz C/C++/principa programiranja ili samo okači zadatke-tu se koliko znam (gledao sam par rokova) piše veoma puno koda
    Quote Originally Posted by guest
    Ja cu na primjer da se oslobodim ispita iz Web Thnologija preko seminarskog.
    dal će svako tako-neće. znam ih više koji su dobili GOTOV sajt-samo su trebali da podese config.php.i to nisu oni našli sajt, no im je dao profesor. a i u toj knjizi utisaka imaju svega 2-3 tabele jel tako? što je (možda) malo za seminarski rad.
    ja pričam o tome što mora svako da zna/uradi, a ne što neko uzima, a drugi ne moraju jer to nije obaveza-tako da ne pričam o tome.
    Quote Originally Posted by guest
    Zamislite vi predmet Elektrane hahahaha pa koga to jos zanjima?
    Elektrane zanimaju vjerovatno nekog sa energetike.
    Quote Originally Posted by edin1
    Na zapadu, imaš skoro uvijek dobro definisan fakultet "Computer Science"
    zbog toga ja kolegi preporučujem C smjer jer je njegov program pisan po zapadnom standardu za CS
    Quote Originally Posted by edin1
    Profesori su uglavnom specijalizirali neke druge oblasti (DSP, matematiku, energetiku itd.).
    možda na ETF-na PMF nije sigurno, nego oni koji predaju računarske predmete imaju uglavnom računarske specijalizacije (i upravo zbog toga se ima i par profesora iz BG/NS)

    i ljudi-čovjek je pitao što da upiše (pri čemu ga zanima programiranje).

    tako da mu ja fino preporučujem C smjer jer je puno bolji od VRŠ (i bolji od bilo čega drugog u CG-ako želi da programira).

    uf ne mogu više da kucam, a imao bih još..
    Last edited by db; 09-02-06 at 13:21.
    ....

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by guest
    Ja mrzim da pricam o ljudima generalno
    i ja mrzim da pričam o ljudima, ali ovdje nepričam o ljudima generalno, nego o školi/fakultetu generalno
    Quote Originally Posted by guest
    Mislim da ti je najbolje (momak koji je otvorio topic) da nadjes po 2-3 uspjesna tipa sa svih potencijalnih fakulteta i da licno popricas s njima.
    i ja bih to preporučio, ali obavezno da ih pita što su znali prije škole/fakulteta, i da su oni završili to. e sad ne mora samo bolje-neka uzme jednog boljeg i jednog prosječnog ili goreg.
    Quote Originally Posted by guest
    Rokova nemam. Davno sam to zavrsio. Iz toga C++-a imas 10 pitanja i za svako po minut da das odogovor.
    ja sam samo rekao da tako ne može da se provjeri koliko znaš da programiraš-a vidio sam više rokova i to su stvarno elementarna pitanja, i na osnovu toga NE MOŽE da se provjeri sposobnost studenta za programiranje.
    a stavio sam da postaviš rokove jer si rekao da nema gotovog koda.
    mislim da za to mora da bude zadatak-pa ti programiraj, a ne da te hvataju na brzinu.
    Quote Originally Posted by guest
    Kao sto rekoh, apsolutno me ne interesuje sto drugi studenti rade, studiram za sebe. A sto se tice knjige utisaka to mi je prvo palo na pamet... Mislim da nije malo, stavit cu opciju da admin odobrava komentare, a na mail ce mu stizat poruka da je neko postovao. Naravno u administraciji ce bit opcije Edit i Delete. Administracija ce bit zasticena usernamom i passwordom (sa sesijama i cookijima cu radit i naravno SHA-1). Ostavit cu opciju da admin podesava koliko ce postova po strani. Bice multy jezicki (UTF-8 )... sto znam. U stvari implementirat cu sve sto mi paden na pamet. Ja stvarno mislim da nije malo.
    e pa to je problem-ovdje raspravljamo što nudi škola zanekog ko ide standardnim putem, a ne za nekog ko ide po svom (težim putem)
    pa sad možda i nije malo, ali mi smo morali da imamo bar 6 tabela+user/pass+sve klijentske i serverske provjere, omogućenom pretragom,.. i to je važilo za SVAKOG, a ne samo za neke-za to sam rekao da je malo. a mislim da bi trebalo da staviš da bude više komentara po strani (ili da se bira koliko komentara da se postavi)
    Quote Originally Posted by guest
    Ali energetika nikoga ne zanjima.
    u to nisam siguran..ima na energetiku ljudi..i to onih koji su bili dobri đaci(pa otpada da nisu mogli da se upišu na drugi smjer). ato što mene i tebe ne zanima-to je druga stvar
    Quote Originally Posted by guest
    Ako oce programiranje iskljucivo, najbolji mu je PMF tu nema nikakve rasprave. Ali mora da zna da na C smjer ima masu matematike
    on je i naveo da ga zanima programiranje.
    pa za ozbiljniji rad je matematika obavezna-ne samo zbog procjene složenosti(koja je veoma važna za ozbiljnije projekte), nego i za grafiku, i za vještačku inteligenciju(koja se uči na 4. godini i gdje su važne neke stvari za koje sam mislio da su nepotrebne za programera), ali i za baze podataka (za veće projekte gdje veoma važno da uradiš pravilnu dekompoziciju), kompajlere (rad sa određenim klasama gramatika je tu čista matematika), prepoznavanje oblika....ma za gotovo sve gdje se ide na niži nivo.


    za link:onaj koga zanima neka pogleda što se radi na programiranje 1,2 (2. godina),programski prevodioci (3.godina), vještačka inteligencija (4. godina)-ja mislim da su to jedini predmeti koji nisu "prazni" (iz kojih nije lijen profesor-pa da postavlja fajlove)
    Last edited by db; 09-02-06 at 19:02.
    ....

Page 2 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Studije, koncepti!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-04, 06:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •