Page 10 of 11 FirstFirst ... 67891011 LastLast
Results 226 to 250 of 258

Thread: Studije primijenjenog racunarstva

A ako zavrsis 4? Master? I neko te pita sto si zavrsio, a ti mu kazes MASTER primjenjenog racunarstva?

Pitam iz razloga kako se odnosite prema tome u svakodnevnoj komunikaciji... Ne mogu covjeku odgovorit "zavrsio sam primjenjeno racunarstvo, 4 godine, master" ili ".... 3 godine, bachelor"!

Ima ljudi koji kazu racunare na etf, sto je samo po sebi presmijesno, ali je precizno tacno, jer su bukvalno zavrsili racunare i bukvalno na etf, doduse, tako su mogli reci i da su zavrsili racunare na masinski, isto mu dodje lokacijski...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

Kupujem Nokiu e52 ?

3 godine visoka racunarska-becelor,4 godine postdiplomske specijalisticke studije-specijalista,5 godina master
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

Quote Originally Posted by Igi View Post
    A ako zavrsis 4? Master? I neko te pita sto si zavrsio, a ti mu kazes MASTER primjenjenog racunarstva?

Pitam iz razloga kako se odnosite prema tome u svakodnevnoj komunikaciji... Ne mogu covjeku odgovorit "zavrsio sam primjenjeno racunarstvo, 4 godine, master" ili ".... 3 godine, bachelor"!

Ima ljudi koji kazu racunare na etf, sto je samo po sebi presmijesno, ali je precizno tacno, jer su bukvalno zavrsili racunare i bukvalno na etf, doduse, tako su mogli reci i da su zavrsili racunare na masinski, isto mu dodje lokacijski...
    pa i ti reci racunare na etf,sto ti fali ... jbg ono sto je prije bilo diplomirani inzenjer elektrotehnike(pricam za moj smjer) za 4 godine, sad je Spec Sci ...BSc Sci (tj bachelor of science) se dobija za 3 godine. Za 5 godina se dobija MSc Sci (master of science),to je prije bilo magistar ....Vama je slicno valjda,nisam vam gledao diplome,samo sto se ubaci recimo BSc App Sci, App za Applied tj primjenjene ... ti si sa 4 godine diplomirani inzenjer primjenjenih nauka za racunare ako ti je tako lakse,da preciziras ahahaha . Jer te obican narod nece shvatit ako kazes specijalista. Doduse,u svijetu skoro nigdje vise nema Spec Sci diploma kao diploma,nego 3 godine undergraduate studije za Bachelor, i onda 2 godine postgraduate studije za Master .
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

nedje je Master 1 godina , nedje 2, zatim doktorske mi se cini da isto ima samo 1 godina ?

moze li neko da izbaci link za download Autocad-a???

e'o kolega ja nadjoh neki,pa cemo vidjeti oce li raditi,u komentarima pise da radi normalno. poslat link na pm

Aj vala, da vidimo...fala!

Quote Originally Posted by Zaradona View Post
    moze li neko da izbaci link za download Autocad-a???
    Trazi slobodno od njih sa faxa,ili od ovih sto spremaju,meni je to jedini zanimljiv predmet bio...

Pozdrav ljudi, evo ja da oživim malo temu. Da li neko ima iskustva ili poznaje nekog ko je posle SPR-a nastavio tipa master neđe van Crne Gore, i da li može posle osnovnih studija iz primjenjenih računarstva da se nastavi na nekom "jačem" fakultetu i da se dobije neko malo bolje zvanje, tj. vrijednija diploma?

Probudio si temu staru skoro 6 godina. I mene ovo zanima.

Tu je više problem što su to primijenjene studije a ne akademske, pa dobijaš diplomu BAppSc. a ne BSc. Baš ne znam kako se to gleda vani (nisam uspio da nađem kako i da li bi neko mogao da upiše master akademske studije a da je završio bachelor primijenjene). O master primijenjenim studijama nisam mogao ništa da nađem, barem ono što se tiče Engleske i univerziteta tamo.

FYI, Mediteran FIT i UDG FIST su akademske.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

Quote Originally Posted by Milos Master View Post
    Pozdrav ljudi, evo ja da oživim malo temu. Da li neko ima iskustva ili poznaje nekog ko je posle SPR-a nastavio tipa master neđe van Crne Gore, i da li može posle osnovnih studija iz primjenjenih računarstva da se nastavi na nekom "jačem" fakultetu i da se dobije neko malo bolje zvanje, tj. vrijednija diploma?
    Ne, maksimalno sto se moze preko SPR-a su magistarske studije. Ne dozvoljavaju dalje napredovanje na akademskim studijama, za privatne fakultete ne znam. Bilo je negdje rangiranje gdje je pisalo da su magstarske studije SPR-a ekvivalentne 4 godisnjim studijama ETF-a.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.

Have a parachute.

@SpellStealer, @Antares Hvala što ste se uključili. Izgleda da bi za ovakve informacije morali da se obratimo direktno nekom od univerziteta.

Quote Originally Posted by Antares View Post
    Bilo je negdje rangiranje gdje je pisalo da su magstarske studije SPR-a ekvivalentne 4 godisnjim studijama ETF-a.
    Okej, ali zar nisu 4 godine ETF-a dovoljno jake same po sebi? A ako je master SPR-a stvarno ravan njima onda ispada da ni on nije loš. Ili ne?

Mozes na Mediteranu da upises master kada zavrsis 4. godinu na SPR.

@SpellStealer, @Antares Hvala što ste se uključili. Izgleda da bi za ovakve informacije morali da se obratimo direktno nekom od univerziteta.

Okej, ali zar nisu 4 godine ETF-a dovoljno jake same po sebi? A ako je master SPR-a stvarno ravan njima onda ispada da ni on nije loš. Ili ne?
    Naravno da master nije los, ali daleko od toga da je lak. Radio sam sa kolegom jedan master rad, trajalo je oko 3 godine sve, ali je zavrsio. Problem je sto se komisija sasjtoji od profesora koji su zavrsili akademske studije i sto u startu njima ne odgovara da neko laksim putem dolazi do titule.

Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Mozes na Mediteranu da upises master kada zavrsis 4. godinu na SPR.
    Mozes i na mediteranu i na UDG-u bez problema, coek je pitao da li poslije magistrature mozes nastaviti dalje.

Have a parachute.

Pitao je sta moze nakon osnovnih studija.

Jedna od opcija su ta dva privatna fakulteta. Nisam 100% siguran ali mislim da je neko uspio master vani da zavrsi nakon SPR-a. To je sve sto znam.

To za rangiranje fakulteta da je 5 godine SPR-a ekvivalentno akademskim 4 godine prvi put cujem. Znam da sa 4 godine SPR-a mozes u skoli da radis bas kao onaj sto je zavrsio 4 godine akademske.
    Last edited by Kaz; 30-05-18 at 18:58.

Ovo rangiranje je davno negdje bilo pricano, postojao je i neki dokument, to je nakon sto su omogucili tu varijantu. Mozda se nesto promjenilo u medjuvremenu.

U skoli mozes da predajes i sa 3 godine, bilo da je ETF ili SPR

Have a parachute.

Imas li link ka tom dokumentu, bas me zanima. Ja za to prvi put cujem.

Mozes u skoli da predajes i sa 3 godine a mozes cak i sa srednjom. Medjutim preduslov da polazes strucni ispit je da imas 4. godine zavrsene.

Nemam link, davno sam to vidio... Najbolje nazvat rektorat i pitati.
    Sa srednjom skolom kao profesor/zamjena ne mozes (ili ne smijes), ali sa 3 godine mozes, predavalo se, bar kad su tehnicke skole u pitanju.

Have a parachute.

Ako se na konkursu ne pojavi neko sa polozenim strucnim ispitom direktor moze zaposliti nekoga ko se prijavio sa zavrsenom srednjom skolom ukoliko ne postoji neko kvalifikovaniji. Dok god nema fakultet od 4 godine taj neko ne moze polagati strucni ispit i samim tim se za stalno zaposliti. Informacija iz prve ruke.

Ranije nisu bile potrebne cetiri godine za nastavnike i sl al po novom svi moraju imati 4 godine zavrsene da bi polagali strucni ispit. Uzgred moja koleginica sa fakulteta je sa nezavrsenim fakultetom predavala godinama u jednoj gimnaziji ali nije mogla da zadrzi posao.

Tokom programa za strucno osposobljavanje studenti koji su zavrsili SPR su bili izjednaceni sa ostalima (bar kada je IT u pitanju) sa ETF-a, FIT-a vjerovatno i UDG-a. Gledao se samo prosjek. Prema tome mislim da definitivno nisu izjednaceni masteri sa SPR-a sa cetvorogodisnjim bachelorom sa ETF-a.
    Last edited by Kaz; 30-05-18 at 19:57.

Na raznim oglasima traze nedje zavrsen etf, ili primijenjeno racunarstvo, tako da bi trebalo da su izjednaceni...
    Problem je sto studenti koji su zavrsili primijenjene studije ne mogu da upisu master, bar u Srbiji im ne priznaju... ne pricam za racunarstvo, nego uopste za primijenjene studije...
    E sad, ako kod nas mogu magistarske nakon primijenjenih na etf, to je drugo...

Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Ako se na konkursu ne pojavi neko sa polozenim strucnim ispitom direktor moze zaposliti nekoga ko se prijavio sa zavrsenom srednjom skolom ukoliko ne postoji neko kvalifikovaniji. Dok god nema fakultet od 4 godine taj neko ne moze polagati strucni ispit i samim tim se za stalno zaposliti. Informacija iz prve ruke.

Ranije nisu bile potrebne cetiri godine za nastavnike i sl al po novom svi moraju imati 4 godine zavrsene da bi polagali strucni ispit. Uzgred moja koleginica sa fakulteta je sa nezavrsenim fakultetom predavala godinama u jednoj gimnaziji ali nije mogla da zadrzi posao.

Tokom programa za strucno osposobljavanje studenti koji su zavrsili SPR su bili izjednaceni sa ostalima (bar kada je IT u pitanju) sa ETF-a, FIT-a vjerovatno i UDG-a. Gledao se samo prosjek. Prema tome mislim da definitivno nisu izjednaceni masteri sa SPR-a sa cetvorogodisnjim bachelorom sa ETF-a.
    Po pravilu bi trebala biti obavezna diploma vise/visoke skole za mjesto profesora. Naravno, sve se moze dogovoriti sa direktorom, ali da je neko od kolega prijavio tvoju koleginicu ne bi mogla predavati. Naravno, kao sto si rekao, potreban je strucan ispit da bi mogao da dobijes rijesenje za stalno.

Tako je, tokom srucnog osposoblavanja izjednaceni su fakulteti - ali ovo se odnosilo samo na diplomu bechelora.

Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Na raznim oglasima traze nedje zavrsen etf, ili primijenjeno racunarstvo, tako da bi trebalo da su izjednaceni...
    Problem je sto studenti koji su zavrsili primijenjene studije ne mogu da upisu master, bar u Srbiji im ne priznaju... ne pricam za racunarstvo, nego uopste za primijenjene studije...
    E sad, ako kod nas mogu magistarske nakon primijenjenih na etf, to je drugo...
    Nakon SPR-a mozes upisati magistarske na SPR, ali ne i magistarske na ETF-u. Ne znam da li se moze uspisati magistratura na nekom od drustvenih fakulteta.

Have a parachute.

ako mogu ovi što su završili DIF da magistriraju na ekonomski i pravni ne vidim što ne bi mogli SPR
    She is only here to annoy herself!

Neko ko se privatno bavi računarima i samostalno se usavršava kući, ima približno iste šanse u tom poslu kao i onaj što je završio SPR smjer? Da li se slažete?

Imajući to u vidu, da li je bolje studirati energetiku ili elektroniku, i uporedo sa time raditi neki uobičajan posao vezan za računare, pa kad se završi ETF naravno naći bolji posao? Nego sad završavati SPR radi diplome i neke lične (i socijalne) iluzije visokog obrazovanja, kad se u stvari to ne razlikuje od samoukog programera / dizajnera koji bi se potrudio da nađe svoje radno mjesto?

Volio bih da čujem mišljenja.

Neko ko se privatno bavi računarima i samostalno se usavršava kući, ima približno iste šanse u tom poslu kao i onaj što je završio SPR smjer? Da li se slažete?

Imajući to u vidu, da li je bolje studirati energetiku ili elektroniku, i uporedo sa time raditi neki uobičajan posao vezan za računare, pa kad se završi ETF naravno naći bolji posao? Nego sad završavati SPR radi diplome i neke lične (i socijalne) iluzije visokog obrazovanja, kad se u stvari to ne razlikuje od samoukog programera / dizajnera koji bi se potrudio da nađe svoje radno mjesto?

Volio bih da čujem mišljenja.
    Ja bih odabrao SPR i kuci se dodadno usavrsavao posto bih zahvaljujuci SPR-u imao vise vremena za to. Ovo drugo je kljucno (dodatno usavrsavanje) ako hoces da radis kod privatnika.

Page 10 of 11 FirstFirst ... 67891011 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)