Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 244

Thread: Studije primijenjenog racunarstva

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Studije primijenjenog racunarstva

    Hej ljudi

    Mozda i nije bas mjesto za topic, ali... Da ne zna neko da mi kaze nesto vise o studijama primijenjenog racunarstva na ETF-u? Vidim da to traje 3 god, i nema mnogo onih 'bzvz' predmeta... Pa me zanima o cemu se tu radi, koje se zvanje dobija, etc

    Ako neko moze da mi pomogne, bicu mu vjecno zahvalan

    QQ meni totalno sam zbunj sta da upishem Primaklo se

    Pozz
    WM

  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    predmeti su odlicni!!Malo bi se sta jos trebalo dodati, ali su neki profesori poprilicno neozbiljni....

    Sto je najgore: ako odlucis da upises budi spreman biti okruzen sa 200 budala....

    ako te racunari tj. rad na njima ili programiranje interesuju - upisi, a ako ne: ucini nam svima uslugu koji smo tamo i ne upisuj.... :-)

  3. #3
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    hanover, mozda se neko uvrijedi zbog "200 budala"
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  4. #4
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hanover
    predmeti su odlicni!!Malo bi se sta jos trebalo dodati, ali su neki profesori poprilicno neozbiljni....

    Sto je najgore: ako odlucis da upises budi spreman biti okruzen sa 200 budala....

    ako te racunari tj. rad na njima ili programiranje interesuju - upisi, a ako ne: ucini nam svima uslugu koji smo tamo i ne upisuj.... :-)
    upravo tako...pogotovo sto se tice 200 budala. Mozda ne bas 200 al ih je bilo dosta bar u mojoj generaciji...Bukvalno su to upisivali ljudi koji nisu znali ni da upale racunar...

    Posto su profesori prilicno nezainteresovani za VSPR najvise sam naucio od par kolega koji su se zbilja dobro razumjeli u racunare i naravno sam.
    Ovo ti vise sluzi da te uputi u oblast kojom zelis da se bavis... Steta sto nam treca godina nije bila specijalizacija za npr. umrezavanje, programiranje, servis, izrada web prezentacija itd... tako da svako izabere sto ga zanima a ne sve da se uci sve na gomilu pa na kraj nista ne znas
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,701
    Thanks Thanks Given 
    2,123
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    ima interesantnih predmeta,pouchnih i da ti je milo da ih uchish,ali ima i nekih smorova...
    sto se tezhine uchenja tiche,velika je prednost sto nema puno teorije (skoro nimalo) ,(bar do druge godine-ja sam na drugoj godini).jednostavno,sve se radi u obliku zadataka,takvi su predmeti,imas i predmeta koji se rade na kompjuterima.I nema usmenih ispitivanja.Princip polaganja ispita (ili kako li vec da se izrazim) je po bolonjskoj konvenciji:znachi imas prvi i drugi kolokvijum na kojem mozes maximalno dobiti 20 poena,ispit na kojem maximalno mozes dobiti 50 poena,ostalo poena do 100 dobijas npr 5 na domace i 5 na vjezbe.imas pravo da ponavljas jedan kolokvijum ukoliko nijesi zadovboljan rezultatima,i jednom imas fore da popravljas ispit(ukoliko ispit ne prodjes u ovom popravnom roku,see u next year).sto se uslova upisivanja sledece godine tiche,vjerujes li da ni dan danas meni nije jasno,znachi nesto kao nemas odredjeni broj ispita koji moras da polozis da bi upisao npr drugu godinu,nego ako sa prve polozis 8 ispita (a 2 ne),u drugu godinu dobijas 8 predmeta i prebachash ona 2 koja nisi u prvoj polozio,a one 2 predmeta,koja su trebala da ti dodju u mjesto one dva sa prve godine-njih prebachash automatski za trecu...
    semestar koshta 500 eura (znachi godina 1000). shto se tiche okruzhenja,profesori su generalno ok...al sa druge strane imas svakakvih kretena i seljaka,da ti dodje da povraces.ruku na srce ovo nije tezhak fax koga interesuje i ko oce da radi,zato ces tu nachi i svakakvih ljudi,od onih koji oce lako diplomu,ljudi koji oce da nadograde znanje(likovi koji moraju da zavrse to ili odoshe sa posla),do utripovanih botatashchica,koji pate da pokazhu kolko para imaju i kolko su "razmazheni tatini sinovi"...ali navikne se cojek na sve...
    eto kako ti to funkcionishe otprilike u kratkim crtama,ako te nesto konkretno interesuje,mozhes mi poslat pm,ili postavi odje,nebitno,pa cu ti odgovorit ukoliko budem znao ili cu ti se raspitat...
    pozdrav (i dobro nam doshao )
    Last edited by DJuzla; 02-02-06 at 21:32.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Pazi sad. Iskreno, ranije bih rekao da je to cista glupost, ne mogu reci da nije, ali isto tako ne mogu reci i da jeste. Prije svega, naucices nesto korisno, vezano za racunare, neki predmeti su uproscena verzija predmeta sa elektro fakulteta, gdje se tek na cetvrtoj bira smjer.
    Sto se tice programiranja, ova tema je toliko dugo bila na ovom forumu, jedino sto ces da naucis su osnove.

    hanover

    predmeti su odlicni!!Malo bi se sta jos trebalo dodati, ali su neki profesori poprilicno neozbiljni....
    Ti isti profesori su profesori koji predaju na ETF-u, kao i drugim fakultetima. Oni rade svoj posao kako god umiju, a ajde ti objasni masi ljudi gdje od 200 ljudi njih 100 je naucilo da sabira tek u 4-5 osnovne

    Zakljucak: Prelako (bar sa moje tacke gledista)
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    WOW ljudi bas vam hvala sto ste mi ovako brzo pruzili info
    Ma ne znam sta da vam kazem... Ja se stvarno interesujem za kompjutere, i pored toga sto sam odlican djak imam i (relativno) dosta iskustva sa programiranjem, 3d grafikom, web-designom... Imam i svoj soft, doduse nije ni vrijedan spomena... LINK

    Znaci, realno nije mi bitno to koliko vremena moram posvetiti ucenju - samo da nema previse matematike, jer sam jezicki smjer, pa iako sam uvijek imao 5, nisam bas neki talenat Of course, jos vaznije mi je to da nesto tamo zaista naucim, ako je moguce

    Takodje, malo me brine to sto fax traje 3 god -- to posle ne utice bitnije na mogucnost zaposljavanja, tj na taj 'obrzovni nivo', right?

    Uf, sad sam vas smorio Aj u zdravlje, i jos jednom fala na pomoci

    Milos N a.k.a.
    WinterMage

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Ovaj ti je softver poprilicno zanimljiv, daleko od toga da nije vrijedan pomena. Cak bi i meni mozda trebalo tako nesto za Clie, cisto da ne moram sifru da kucam vec samo da omastim ekran malo
    She is only here to annoy herself!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Koliko cesh nauciti zavisi od tebe, a taj fax ti sam nece biti mnogo od koristi. Jer ta diploma ne vrijedi mnogo. A tek nece vrijedjeti akd se pokaze koliki je realan nivo prakticnog znanja diplomaca sa tog faxa.

    Ako imash priliku da odesh negdje na drugo mjesto obavezno probaj!

    A ako zelish da se specijalizujesh za ove oblasti: programiranjem, 3d grafikom, web-designom.

    Onda ne bacaj pare na tu skolu vec sam uci (a *Google neka ti bude sveuciliste). Jer necesh tamo mnogo naci.
    Last edited by Ego_and_his_own; 03-02-06 at 17:22.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,257
    Thanks Thanks Given 
    2,758
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Onda ne bacaj pare na tu skolu vec sam uci (a Goggle neka ti bude sveuciliste). Jer necesh tamo mnogo naci.
    Istina, sa naznakom da se pise Google.
    She is only here to annoy herself!

  11. #11
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Heh. Taman se ponadah da cu nac nesto sto nije ETF a gdje mogu da naucim dosta toga LOL
    Ne znam koliko je vas culo za RAF (www.raf.edu.yu) ali djeluje mi idealno... Tj da nema jedne 'male' zackoljice - 3000€ + cijena zivota u BG + misc troskovi... Fuj

    Anyway, ako znate neku slicnu skolu (u blizem okruzenju), recite... Ja cu malo kopat po netu ne bih li sta nasao...

    BTW iznenadjen sam da ima nekog kod nas koga interesuju PDA tehnologije LOL... Of course, ako se nekom dopada moj soft -- za nas domace je besplatan Samo posaljite PM WOW, ne mogu vam opisat osjecaj kad sam prije mjesec dana dobio prvi cek od PalmGear-a

    Aj ostajte u zdravlje

  12. #12
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    APDEJT: LOL sad tek provalih da o ovoj stvari na ovom forumu postoji oooooooooooogromni topic sa svim potrebnim informacijama... Dobro ne dobih po nosu sto mi je ko vazda jezik brzi od pameti

    Ne znam, trenutno ozbiljno razmisljam da napisem jedno slihtersko pismo RAFu sa mojim dostignucima i tonom pisama preporuke i da ih pitam imam li kakve sanse da dobijem stipendiju... Ako ne... Bye, bye IT, eto me na pravo...
    Sta da se radi
    Evo 2 god se trudim napravit neki outstanding CV, a na kraju se ispostavi da mozes nesto normalno da upishes samo ako imas $$$$$... Bem ti ja tu logiku E sto nismo neki civilizovan narod

    Eto... Izjadah vam se ja ljudski...
    Ajmo sad, /rame_za_plakanje

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,701
    Thanks Thanks Given 
    2,123
    Thanks Thanks Received 
    1,065
    Thanked in
    502 Posts

    Default

    ako si dobar sa programiranjem,sto ne probas pmf,cuo sam da se to tamo bas forsira...

  14. #14
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Hehe, e ako ces da upises VRS radi znanja, onda ces se mnogo za_jebati.

    Sam rece da ti ne ide matemtika toliko dobro, ali mislim da bi ti matematicki fakultet odje odgovarao... ETF ti ne bi preporucio jer nista korisno za to sto te interesuje neces naucit.
    I naravno, vec navedeni famozni Google ce ti vise pomoci no ijedan fakultet
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by WinterMage
    Hej ljudi

    Mozda i nije bas mjesto za topic, ali... Da ne zna neko da mi kaze nesto vise o studijama primijenjenog racunarstva na ETF-u? Vidim da to traje 3 god, i nema mnogo onih 'bzvz' predmeta... Pa me zanima o cemu se tu radi, koje se zvanje dobija, etc

    Ako neko moze da mi pomogne, bicu mu vjecno zahvalan

    QQ meni totalno sam zbunj sta da upishem Primaklo se

    Pozz
    WM
    na osnovu iskustva sa VRS (koje nije baš malo iako nisam student-gledao sam većinu njihovih ispita, neke kolege sam i spremao, neke časove sam i pratio-da se uvjerim kako je tamo i slično) mogu da ti kažem da je to samo uzimanje para i da VRŠ sama po sebi ne valja puno (mada istina ima studenata koji znaju-ali to znanje uglavnom nisu stekli na VRŠ)

    ako oćeš da naučiš da programiraš-savjetujem ti da izbjegneš VRŠ (naravno ako oćeš i sam da učiš-nije tako loše, ali da puno učiš sam), a ako oćeš da se uvedeš u par programčića (word,excell,autoCAD,...) onda može, ali ne nešto ozbiljno.

    a koji su to bezvezni ispiti (da znam)?
    ....

  16. #16
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bavaria, Germany
    Posts
    266
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ovo na PTT nije ni malo naivno. Ako je kvalitetna nastava.

    Cini mi se da je program vrlo kvalitetan.

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    pg
    Posts
    2,313
    Thanks Thanks Given 
    362
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Kakva vrs bre... Pola ispita shto je tamo, trebalo bi da bude u srednju shkolu, i oni ispiti koji ti mogu da ti valjaju nekad u zhivotu, malo cesh ih prec povrshno... Shteta shto kod nas ne postoji neki fakultet koji bi dao vishe akcenta na posebnim granamatehnologije, tipa grafika, programiranje i sl.
    Ja sam iz programskog jezika C dobio 9ku, a ne bih znao napisat kod da sabere 2 broja... Eto tolko o vrs

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ko to kaže da nema?

    na C smjeru PMF-a se uči programiranje-dosta dobro, pogledaj samo domaće i ispite iz programiranja1,2, baza/naprednih baza podataka, vještačke inteligencije i biće ti jasno, a ima i mnogo toga drugog (XML,UML,VB....).

    a samo ću da kažem da su neki od navedenih ispita i domaćih radova praktično prepisani (ili malo modifikovani) sa berklija, harvarda i sličnih američkih fakulteta (provjereno-gledao sam sa sajta tih fakulteta)

    e sad što se većina toga uči na 3. i 4. godini-to je druga stvar (ali prve dvije godine su isto veoma važne)
    ....

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    db mislim ipak da je razlika kosmicka.

    http://sis.berkeley.edu/catalog/gcc_...MPSCI&p_path=l

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    razlika je sve samo ne kosmička. čak i nije baš toliko velika kao što misliš.
    i rekao sam neki ispiti-ne čitav smjer. i nisam rekao da su ispiti siti, nego da su neki od domaćih (i ispitnih rokova-kolokvijuma i slično) prepisani (ili modifikovani). i to je provjereno).
    ....

  22. #22
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a sta...kao americki fakulteti su tezi od nasih???

    haha... koja smijurija...

    samo sto imaju vise prakse i zainteresovanije profesore....

    pa ja ne znam AMA BAS NIKOGA ko je bio u americi, njemackoj, engleskoj... a da je rekao da im je skola teza nego nasa, neko cak nisu mogli vjerovati kakve lagane gluposti oni uce tamo....

  23. #23
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Jes, i dodje nas covjek sa prosjecnim znanjem iza matematike, geografije... I uperdi ga sa njihovim...

    Ljubisa Stankvoic je napravio dobru stvar za sebe, a kao i za Univerzitet. Od VRS se zarade milioni eura za 6 mejseci, od toga jedan dio ide u renoviranje zgrade Univerziteta. Covjek je odlican biznismen. Srecom za njega, tamo ima dosta ljudi.
    Naravno, nekim ljudima nikada ne bi dao diplomu srednje skole, a kamoli neke vise skole, ili cak fakulteta. Na SPR cete ih naci dosta.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @metalac: pa jeste to otprilike tako, ali daleko od toga da su ljudi sa naših fakulteta loši i loše obučeni (a kamoli da su fakulteti toliko lakši i slabiji koliko neki ovdje misle-dobro, VRŠ jeste možda toliko slabija, ali fakulteti baš i nisu). dobro, oni vjerovatno i jesu slabiji, ali nije toliko velika razlika (kako neko reče-astronomska). stvar je u tome što tamo imaš i bolje uslove za rad (razna istraživanja, bolji izbor literature, savremenija oprema, i sllično), mada je sve to i puno skuplje(posebno literatura-kod nas rijetko ko da preko 5 era za kopiranu knjigu-pa mu je skupo, a tamo je knjiga i do 100 era)

    mada ima dosta primjera naših ljudi (to jest ljudi sa naših fakulteta) čije se zanje u svijetu cijeni-e sad možda se ne cijeni kao gejtsovo, ali nas je ipak puno manje, pa je manja vjerovatnoća pronalaska takvih pojedinaca.
    ....

  25. #25
    Join Date
    May 2005
    Location
    Budva
    Posts
    771
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja mislim da je ovaj novi sistem studiranja i polaganja ispita po bolonjskoj jako los...nekako se sve prebrzo predje...sto je puno puno je 14 ispita za godinu je na kotorski fax, ja sam na VSPR imao 11 jednostavno neke predmete nisam uspio uopste da utvrdim. Kada smo ucili o hardveru gledao sam rastavljeni komp sa 15 m daljine preko ramena ostalim studentima i ja to treba tako da naucim.
    I to smo imali samo 3 puta prakticne vjezbe, kao sto sam rekao u proslom postu na VSPR mozes nauciti samo SAM i od nekog kolege koji ima vise iskustva.
    Al mi nije zao sto sam to zavrsio jedino ova treca mi je bila glupa skroz...
    son cosas de la vida

    I refuse to join any club that would have me as a member.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Studije, koncepti!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-04, 06:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •