Results 1 to 7 of 7

Thread: Spoljna politika Crne Gore

  1. #1
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Spoljna politika Crne Gore

    Prijem Crne Gore u EU i NATO predstavlja stratesko opredjeljenje drzavne politike. Kako vi vidite spoljnopoliticku orijentaciju, prioritete i neka otvorena (unutrasnja i spoljnja) pitanja?

    Posto su opcije za kreiranje poll-a ogranicene, umjesto klasicne (kviz) ankete, postavicu pitanja na koja, ukoliko zelite da ucestvujete u temi, mozete odgovarati kvotovanjem ovog posta, tj. pitanja i izabranih odgovora (jednog ili vise po pitanju), a mozete ostaviti i komentar uz odgovor ili umjesto kvotovanja pitanja i odgovora.

    U slucaju da imatu ideju, prosirite/dopunite temu novim pitanjima i ponudjenim odgovorima.


    (da se ogradim na pocetku, nijesu me angazovali DPS, Kaludjerovic, Kentera, CIA... Uzor za anketu sam pronasao na sajtu b92.net, tako sam dobio ideju da otvorim temu)




    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa EU/NATO?

    1. Kao kandidat za clanstvo, drzava, vodeci racuna o nacionalnim interesima, treba da ima koordinaciju spoljne politike sa EU/NATO u pogledu kljucnih medjunarodnih pitanja

    2. Podrzavam EU/NATO integracije, ali drzava treba da vodi apsolutno samostalnu spoljnu politiku, po cijenu usporavanja ili stopiranja procesa pridruzivanja

    3. Ne podrzavam EU/NATO integracije, odnose sa tim organizacijama treba ograniciti na ekonomsku saradnju/trgovinu

    4. Drzava treba da odustane od clanstva i da odnose sa EU/NATO ogranici na nuzan minimum

    5. Ne interesuje me



    Clanstvo u EU dozivljavam kao:

    1. Ako prepoznamo i iskoristimo mogucnosti koje clanstvo u EU pruza, Crna Gora moze da postane uredjena drzava i drustvo, da unaprijedi ekonomski status, medjunarodnu promociju i poziciju. Buducnost Crne Gore zavisice uglavnom od (ne)promisljene drzavne politike.

    2. EU je drustvo velikih koji eksploatisu male clanice. Od clanstva Crne Gore u EU vise koristi bi imala unija.

    3. Status EU clana je garancija kvalitetnijeg zivota.

    4. EU je faza u unifikaciji drzava i naroda u jedinstveno, globalno, drustvo sa svjetskom vladom.

    5. EU je neodrziva zajednica koja ce se postepeno dezintegrisati i raspasti.



    Clanstvo Crne Gore u NATO dozivljavam kao:

    1. Unaprijedjenje medjunarodne pozicije, ucvrscivanje drzavnosti, ucenje i upoznavanje sa visokim tehnoloskim standardima i organizacijom rada

    2. Gresku, Crna Gora treba da insistira na neutralnosti

    3. Gresku, Crna Gora treba da tezi clanstvu u EA uniji i tjesnjim vojnopolitickim vezama sa Rusijom

    4. Ne interesuje me



    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa SAD?

    1. Drzava treba da uspostavi cvrste politicke, ekonomske i bezbjedonosne odnose sa SAD. Odnos sa SAD treba da bude stub crnogorske spoljne politike

    2. Odnos sa SAD treba ograniciti na ekonomiju, uz nuzan nivo diplomatskih odnosa

    3. Drzava treba da ogranici sve oblike saradnje sa SAD na nuzan minimum

    4. SAD dozivljavam kao neprijateljsku drzavu sa kojom treba prekinuti odnose ili se distancirati

    5. Ne interesuje me



    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa Rusijom?

    1. Drzava treba da uspostavi cvrste politicke, ekonomske i bezbjedonosne odnose sa Rusijom. Odnos sa Rusijom treba da bude stub crnogorske spoljne politike

    2. Odnos sa Rusijom treba ograniciti na ekonomiju, uz nuzan nivo diplomatskih odnosa

    3. Drzava treba da ogranici sve oblike saradnje sa Rusijom na nuzan minimum

    4. Rusiju dozivljavam kao neprijateljsku drzavu sa kojom treba prekinuti odnose ili se distancirati

    5. Ne interesuje me



    U odnosu na krizu u Ukrajini, Crna Gora (je) treba(la) da:

    1. Podrzi Zapad/Ukrajinu

    2. Podrzi Rusiju

    3. Zadrzi neutralan stav

    4. Ne interesuje me



    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa zemljama regiona:


    Srbija:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja na racionalnoj osnovi

    2. Bliski politicki, ekonomski i bezbjedonosni odnosi sa bratskom drzavom.

    3. Bliski politicki, ekonomski i bezbjedonosni odnosi sa bratskom drzavom, sa perspektivom ujedinjenja u novu drzavnu zajednicu u bliskoj buducnosti

    4. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja na racionalnoj osnovi, uz dodatni oprez, imajuci u vidu istorijski karakter srpske spoljne politike i iskustvo odnosa sa tom drzavom

    5. Srbija je neprijateljska drzava i kao takvu je treba tretirati

    6. Ne interesuje me


    Hrvatska:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja

    2. Hrvatska je neprijateljska drzava i kao takvu je treba tretirati

    3. Ne interesuje me


    Albanija/Kosovo:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja

    2. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja, uz dodatni oprez, imajuci u vidu da odredjeni politicki krugovi, povremeno i drzavna politika, iskazuju teritorijalne pretenzije prema regionu, ukljucujuci i Crnu Goru

    3. Albanija/Kosovo je neprijateljska drzava i kao takvu je treba tretirati

    4. Ne interesuje me


    Prevlaka je:

    1. Crnogorska teritorija sa pripadajucim morskim pojasom koju treba povratiti

    2. Kontinentalni dio Prevlake je hrvatska teritorija. Pitanje granica na moru treba rijesiti u dogovoru sa Hrvatskom ili, ukoliko bude potrebno, medjunarodnom arbitrazom.

    3. Ne znam

  2. #2
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo mojih odgovora, komentarisacu (k)ako se tema bude razvijala:



    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa EU/NATO?


    1. Kao kandidat za clanstvo, drzava, vodeci racuna o nacionalnim interesima, treba da ima koordinaciju spoljne politike sa EU/NATO u pogledu kljucnih medjunarodnih pitanja

    Clanstvo u EU dozivljavam kao:

    1. Ako prepoznamo i iskoristimo mogucnosti koje clanstvo u EU pruza, Crna Gora moze da postane uredjena drzava i drustvo, da unaprijedi ekonomski status, medjunarodnu promociju i poziciju. Buducnost Crne Gore zavisice uglavnom od (ne)promisljene drzavne politike.

    Clanstvo Crne Gore u NATO dozivljavam kao:

    1. Unaprijedjenje medjunarodne pozicije, ucvrscivanje drzavnosti, ucenje i upoznavanje sa visokim tehnoloskim standardima i organizacijom rada

    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa SAD?

    1. Drzava treba da uspostavi cvrste politicke, ekonomske i bezbjedonosne odnose sa SAD. Odnos sa SAD treba da bude stub crnogorske spoljne politike

    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa Rusijom?

    2. Odnos sa Rusijom treba ograniciti na ekonomiju, uz nuzan nivo diplomatskih odnosa

    U odnosu na krizu u Ukrajini, Crna Gora (je) treba(la) da:

    1. Podrzi Zapad/Ukrajinu

    Srbija:

    4. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja na racionalnoj osnovi, uz dodatni oprez, imajuci u vidu istorijski karakter srpske spoljne politike i iskustvo odnosa sa tom drzavom

    Hrvatska:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja

    Albanija/Kosovo:

    2. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja, uz dodatni oprez, imajuci u vidu da odredjeni politicki krugovi, povremeno i drzavna politika, iskazuju teritorijalne pretenzije prema regionu, ukljucujuci i Crnu Goru

    Prevlaka je:

    2. Kontinentalni dio Prevlake je hrvatska teritorija. Pitanje granica na moru treba rijesiti u dogovoru sa Hrvatskom ili, ukoliko bude potrebno, medjunarodnom arbitrazom.

  3. #3
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Evo mojih odgovora, komentarisacu (k)ako se tema bude razvijala:



    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa EU/NATO?


    1. Kao kandidat za clanstvo, drzava, vodeci racuna o nacionalnim interesima, treba da ima koordinaciju spoljne politike sa EU/NATO u pogledu kljucnih medjunarodnih pitanja

    Clanstvo u EU dozivljavam kao:

    1. Ako prepoznamo i iskoristimo mogucnosti koje clanstvo u EU pruza, Crna Gora moze da postane uredjena drzava i drustvo, da unaprijedi ekonomski status, medjunarodnu promociju i poziciju. Buducnost Crne Gore zavisice uglavnom od (ne)promisljene drzavne politike.

    Clanstvo Crne Gore u NATO dozivljavam kao:

    1. Unaprijedjenje medjunarodne pozicije, ucvrscivanje drzavnosti, ucenje i upoznavanje sa visokim tehnoloskim standardima i organizacijom rada

    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa SAD?

    1. Drzava treba da uspostavi cvrste politicke, ekonomske i bezbjedonosne odnose sa SAD. Odnos sa SAD treba da bude stub crnogorske spoljne politike

    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa Rusijom?

    2. Odnos sa Rusijom treba ograniciti na ekonomiju, uz nuzan nivo diplomatskih odnosa

    U odnosu na krizu u Ukrajini, Crna Gora (je) treba(la) da:

    1. Podrzi Zapad/Ukrajinu

    Srbija:

    4. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja na racionalnoj osnovi, uz dodatni oprez, imajuci u vidu istorijski karakter srpske spoljne politike i iskustvo odnosa sa tom drzavom

    Hrvatska:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja

    Albanija/Kosovo:

    2. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja, uz dodatni oprez, imajuci u vidu da odredjeni politicki krugovi, povremeno i drzavna politika, iskazuju teritorijalne pretenzije prema regionu, ukljucujuci i Crnu Goru

    Prevlaka je:

    2. Kontinentalni dio Prevlake je hrvatska teritorija. Pitanje granica na moru treba rijesiti u dogovoru sa Hrvatskom ili, ukoliko bude potrebno, medjunarodnom arbitrazom.
    Sve isto kao i ti izuzev sto bi i za Srbiju i Kosovo/Albaniju izabrao opciju 1. (Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja).

    Pojasnjenje, mislim da bi ulaskom u NATO dosli u poziciju da ne moramo da "strecamo" zbog eventualnih izmjena u kursu spoljne politike u neposrednom komsiluku.

    Dvije sugestije, ako ne zamjeras, u cilju politicke korektnosti prema komsijama.

    Mislim da si trebao odvojiti Kosovo i Albaniju u dva posebna segmenta, ipak su to dvije razlicite drzave.

    Vidim da nema BiH. Tamo bi imalo raznih podvarijanti imajuci u vidu entitete i slicno. Mislim da bi trebali i njih ubaciti, nisu nam manje komsije od ostalih koje si naveo.
    Last edited by kimmi; 09-06-14 at 18:07.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Sve isto kao i ti izuzev sto bi i za Srbiju i Kosovo/Albaniju izabrao opciju 1. (Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja).

    Pojasnjenje, mislim da bi ulaskom u NATO dosli u poziciju da ne moramo da "strecamo" zbog eventualnih izmjena u kursu spoljne politike u neposrednom komsiluku.
    Tvoja primjedba je na mjestu, medjutim, izabrao sam opciju 4. smatrajuci da ne treba zanemariti crnogorski usud - najozbiljnija prijetnja za drzavnost ne dolazi iskljucivo i direktno iz jednog, spoljnjeg, centra, odnosno kursa spoljne politike kojem je tradicionalno privrzen, vec i (su)djelovanjem unutrasnjeg cinioca, koji u Crnoj Gori takodje ima tradicionalni, istorijski, karakter i odgovarajucu ulogu. U nasem slucaju se, znaci, radi o sinergiji dva cinioca: unutrasnjeg-autohtonog, i spoljnjeg, koji ima uticaj na njega, odnosno u stanju su stalne interakcije. Konkretno, to sto ce Crna Gora biti clanica NATO, apsolutno nije garancija da nam se ne moze, recimo, ponoviti jeftin scenario od prije tri godine, kad je lider opozicije, nakon visinskih priprema na jednoj planini u susjednoj drzavi, prevaspitan i instruiran od strane sefa te drzave - da se u svojoj ponasa kao saboter (saboter jednog dana moze unaprijediti svoj status i postati vlast, a drzava farsa).

    Ne brine mene toliko spoljnopoliticki kurs susjeda, koliko me je strah od nas samih.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Dvije sugestije, ako ne zamjeras, u cilju politicke korektnosti prema komsijama.

    Mislim da si trebao odvojiti Kosovo i Albaniju u dva posebna segmenta, ipak su to dvije razlicite drzave.

    Vidim da nema BiH. Tamo bi imalo raznih podvarijanti imajuci u vidu entitete i slicno. Mislim da bi trebali i njih ubaciti, nisu nam manje komsije od ostalih koje si naveo.
    Naravno da ne zamjeram. Prihvatam sugestiju, mozda sam nespretno postavio pitanje, zanemarujuci emocije jednog dijela naroda prema ovom pitanju, pogotovo ako stavimo akcenat na ocekivanu razmjenu ambasadora, nesto sto bi opet moglo proizvesti posledice u unutrasnjoj politici. Razlog zbog kojeg sam odlucio da "objedinim" Albaniju i Kosovo je u tome sto sam zelio da izbjegnem ponavljanje sustinski istog pitanja, a imajuci u vidu da je status Kosova, cak i za Srbiju (koja i sama ima neformalnog ambasadora u Pristini/Beogradu), gotova stvar, te da je ujedinjenje te dvije drzave u jednu neminovnost, prije ili kasnije; do tada ce one imati koordiniranu politiku prema regionu, odnosno usaglasane stavove prema pitanju statusa Albanaca.
    Odnosi Crne Gore i ovih drzava su obostrano korektni, i vjerujem da se to nece mijenjati.

    BiH sam izostavio zato sto nemamo otvorenih pitanja, ali i zato sto ta komplikovana drzava nema jedinstvenu spoljnu politiku.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,419
    Thanks Thanks Given 
    2,975
    Thanks Thanks Received 
    1,432
    Thanked in
    771 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa EU/NATO?

    1. Kao kandidat za clanstvo, drzava, vodeci racuna o nacionalnim interesima, treba da ima koordinaciju spoljne politike sa EU u pogledu kljucnih medjunarodnih pitanja

    Clanstvo u EU dozivljavam kao:

    1. Ako prepoznamo i iskoristimo mogucnosti koje clanstvo u EU pruza, Crna Gora moze da postane uredjena drzava i drustvo, da unaprijedi ekonomski status, medjunarodnu promociju i poziciju. Buducnost Crne Gore zavisice uglavnom od (ne)promisljene drzavne politike.

    Clanstvo Crne Gore u NATO dozivljavam kao:

    2. Gresku, Crna Gora treba da insistira na neutralnosti

    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa SAD?

    1. Drzava treba da uspostavi cvrste politicke, ekonomske i bezbjedonosne odnose sa SAD. Odnos sa SAD treba da bude stub crnogorske spoljne politike

    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa Rusijom?

    1. Drzava treba da uspostavi cvrste politicke, ekonomske i bezbjedonosne odnose sa Rusijom. Odnos sa Rusijom treba da bude stub crnogorske spoljne politike

    U odnosu na krizu u Ukrajini, Crna Gora (je) treba(la) da:

    3. Zadrzi neutralan stav



    Kakav treba da bude odnos Crne Gore sa zemljama regiona:


    Srbija:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja na racionalnoj osnovi


    Hrvatska:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja


    Albanija/Kosovo:

    1. Dobrosusjedski odnosi i ekonomska saradnja


    Prevlaka je:

    2. Kontinentalni dio Prevlake je hrvatska teritorija. Pitanje granica na moru treba rijesiti u dogovoru sa Hrvatskom ili, ukoliko bude potrebno, medjunarodnom arbitrazom.
    Прво питање измијењено.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  6. #6
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    https://www.instagram.com/p/BzsrD06p..._web_copy_link
    Ova plavuša bi mogla biti pravi razlog to što Dodo zabranio da se Lomi muva po Bosni.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zašto je stavljen znak jednakosti između EU i NATO - to su dva saveza poptuno različita, a u prvoj stavci se stavlja kao jedan član?? To dvoje treba razdvojiti?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Republika Hrvatska - unutrašnja i vanjska politika
    By starwalker in forum Politika generalno
    Replies: 186
    Last Post: 09-03-24, 08:59
  2. 21 maj 2006 Nezavisnost Crne Gore - 8 septembar 2011 Okupacija Crne Gore
    By Montenegrino-CT in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 82
    Last Post: 09-09-11, 23:46
  3. Vanjska politika Crne Gore
    By St.Anger in forum Politika generalno
    Replies: 47
    Last Post: 15-11-04, 15:48
  4. BNP Crne Gore
    By AtlantidiaN in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-04, 13:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •