Page 66 of 113 FirstFirst ... 165662636465666768697076 ... LastLast
Results 1,626 to 1,650 of 2811

Thread: Republika Srbija - unutrašnja i spoljna politika

  1. #1626
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Inace, da ne bune zabune, Srbija sa Kinom nema saradnju nego PODANICKI odnos. Protiv saradnje sa Kinom pod povoljnim i transparentnim uslovima ni ja nemam nista protiv ali Srbija to nema niti ce imati, bar ne pod SNS-om.

  2. #1627
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Inace, da ne bune zabune, Srbija sa Kinom nema saradnju nego PODANICKI odnos. Protiv saradnje sa Kinom pod povoljnim i transparentnim uslovima ni ja nemam nista protiv ali Srbija to nema niti ce imati, bar ne pod SNS-om.
    Pre nego sto iko krene sa "ne, to nije istina", evo samo jednog primera
    https://europeanwesternbalkans.rs/srbija-sokirala-eu/
    Jedina drzava u okruzenju, jedini u Evropi uz Belorusiju (da ne racunam Rusiju kojoj je 2/3 teritorije u Aziji) podrzavamo kinesku politiku prema Ujgurima. Toliko o Srbiji kao navodno EU okrenutoj drzavi. Kakvi smo jos nas dobro i trpe, jednog evra ne zasluzujemo od njih.

  3. #1628
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Ti meni svo vreme stavljas u usta ono sto zelis a sto nisam uopste rekao. Ja kazem da bi Amerikanci jedino mogli da ucene Vucica kako bi oterao Kineze kao neku drasticnu hipoteticku mogucnost a ti to izvrces u to da sam ja za to da oteramo Kineze ako Ameri traze. I sta sad ja imam dalje sa tobom da raspravljam, koji si pritom i prepotentan kad vec ne mozes da budes bezobrazan jer je te je moderator opomenuo. A sto se tice Kine vidim da je svaka rasprava o njima, nasem podanickom odnosu prema kineskom drzavnom vrhu, prekomernom zaduzivanju pod nepovoljnim uslovima koje ce sve vise rasti, nepostovanju nasih zakona u njihovim fabrikama ovde, sve je to besmisleno jer je tvoj stav kao velikog politicara "zasto da ih se bojimo?"
    Nije šija nego vrat.
    Svo vreme o nekim hipotetičkim mogućnostima u koje ni sam ne veruješ. Za čega je to uopšte relevatno onda da se pominje? Da bi pojačao nekakav utisak?

    Ajde onda o ovom prekomernom zaduživanju.
    Šta znaš o tome? Koliko iznosi to prekomerno zaduživanje?
    Last edited by Dača; 21-12-21 at 15:12.

  4. #1629
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Nije šija nego vrat.
    Svo vreme o nekim hipotetičkim mogućnostima u koje ni sam ne veruješ. Za čega je to uopšte relevatno onda da se pominje? Da bi pojačao nekakav utisak?

    Ajde onda o ovom prekomernom zaduživanju.
    Šta znaš o tome? Koliko iznosi to prekomerno zaduživanje?
    Postoje hipoteticka nagadjanja a postoje i procene eksperata, evo o njima ovde
    https://rs.n1info.com/biznis/koliko-...ilijardi-evra/
    Last edited by Severnjak; 21-12-21 at 18:32.

  5. #1630
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Postoje hipoteticka nagadjanja a postoje i procene eksperata, evo o njima ovde
    https://rs.n1info.com/biznis/koliko-...ilijardi-evra/
    Opet neka hipotetička nagadjanja. Neka obećanja se računaju u dug?!
    Na to se stavrno ne bih više osvrtao.

    Dakle, trenutni dug Srbije prema Kini je 1.2 milijarde eura. 2% ukupnog BDP-a.
    To je daleko od prezaduženosti.

  6. #1631
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Opet neka hipotetička nagadjanja. Neka obećanja se računaju u dug?!
    Na to se stavrno ne bih više osvrtao.
    Nemoj, zabolece te glava.

  7. #1632
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Inace, ne radi se samo o parama nego i o politickom uticaju Kine i koliko je to sto se KPK uvlacimo u dupe nespojivo sa nasim navodnim evrointegracijskim zeljama i da nam samo steti a bas nikakve koristi nemamo.
    Mozda ako svi uglas krenemo da vicemo BRAT SI, BRAT SI, BRAT SI, mozda nam vrati Kosovo.
    Last edited by Severnjak; 21-12-21 at 19:32.

  8. #1633
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Hoće bogami od tvog hipotetisanja.

    Evo ti spisak zemalja koje su po Centru za globalni razvoj iz Vašingtona , najkritičnije po pitanju kineskog duga.

    https://www.cgdev.org/article/chinas...ts-need-better

    In all eight highest risk countries, the proportion of external debt that is owed to China and its banks will rise, sometimes dramatically, under the Belt and Road Initiative:


    • Pakistan: Pakistan, by far the largest country at high risk, currently projects an estimated $62 billion in additional debt, with China reportedly financing roughly 80 percent of that. Big-ticket BRI projects and the relatively high interest rates being charged by China add to Pakistan’s risk of debt distress.

    • Djibouti: The most recent IMF assessment stresses the extremely risky nature of Djibouti’s borrowing program, noting that in just two years, public external debt has increased from 50 to 85 percent of GDP, the highest of any low-income country. Much of the debt consists of government-guaranteed public enterprise debt and is owed to China Exim Bank.

    • Maldives: China is heavily involved in the Maldives’ three most prominent investment projects: an upgrade of the international airport costing around US$830 million, the development of a new population center and bridge near the airport costing around US$400 million, and the relocation of the major port (no cost estimate). The country is considered by the World Bank and the IMF to be at a high risk of debt distress and is currently being buffeted by domestic political turmoil.

    • Laos, P.D.R. (Laos): Laos, one of the poorest countries in Southeast Asia, has several BRI-linked projects. The largest, a $6.7 billion China-Laos railway, represents almost half the country’s GDP, which led the IMF to warn that the project might threaten the country’s ability to service its debts.

    • Mongolia: Mongolia’s future economic prosperity depends on major infrastructure investments. Recognizing Mongolia’s difficult situation, China Exim Bank agreed in early 2017 to provide financing under its US$1 billion line of credit at concessional rates for a hydropower project and a highway project. If reports of an additional $30 billion in credit for BRI-related projects over the next five to ten years are true, then the prospect of a Mongolia default is extremely high, regardless of the concessional nature of the financing.

    • Montenegro: The World Bank estimates that public debt as a share of GDP will climb to a whopping 83 percent in 2018. The source of the problem is one very large infrastructure project, a motorway linking the port of Bar with Serbia that would integrate the Montenegrin transport network with other Balkan countries. The Montenegro authorities concluded an agreement with China Exim Bank in 2014 to finance 85 percent of the estimated US$1 billion cost for the first phase of the project, with the second and third phases likely to lead to default if financing is not provided on highly concessional terms.

    • Tajikistan: One of the poorest countries in Asia, Tajikistan is already assessed by the IMF and World Bank to be at “high risk” of debt distress. Despite this, it is planning to increase its external debt to pay for infrastructure investments in the power and transportation sectors. Debt to China, Tajikistan’s single largest creditor, accounts for almost 80 percent of the total increase in Tajikistan’s external debt over the 2007-2016 period.

    • Kyrgyzstan: Kyrgyzstan is a relatively poor country with significant new BRI-related infrastructure projects, much of it financed by external debt. China Exim Bank is the largest single creditor, with reported loans by the end of 2016 totaling US$1.5 billion, or roughly 40 percent of the country's total external debt. While currently considered to be at a “moderate” risk of debt distress, Kyrgyzstan remains vulnerable.

  9. #1634
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    E sad si me smirio, znao sam da ce nam ta BRACA taktika upaliti, nas ce namerno postedeti. Nisam znao da su Kinezi toliki emotivci, jos kad ih pocastimo rakijicom i prasetinom mozda nam vrate jos teritorija.
    Inace nisam ja "hipotetisao" mnogo volis tu rec i stalno je pominjes misleci da si me tu nesto provalio nego sam ti ostavio clanak i imas ih jos gomile na internetu ali veliki politicki genije Daca sve zna.
    Last edited by Severnjak; 21-12-21 at 19:39.

  10. #1635
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,302
    Thanked in
    2,007 Posts

    Default

    Svjetli momenti RTS-a



    Kompletna emisija

    The more things change, the more they stay the same.

  11. The Following User Says Thank You to starwalker For This Useful Post:


  12. #1636
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/v/585393?utm_..._share_counter

    "Specijalno tužilaštvo Kosova za taj zločin podiglo je optužnice protiv šest osoba srpske nacionalnosti. Optuženi su Marko Rošić, Nedeljko Spasojević, Dragiša Marković, Žarko Jovanović, Silvana Arsović i Rade Basara.

    Oni se terete za krivična djela učešće ili organizovanje zločinačke grupe, zloupotrebu službenog položaja, pomoć u izvršenju krivičnog djela teško ubistvo, neovlašćeno posjedovanje oružja, otkrivanje službene tajne i zloupotrebu službene dužnosti manipulisanjem dokazima.

    Prema navodima tužilaštva, u slučaj ubistva Ivanovića umiješano je još najmanje petoro osumnjičenih.

    U vezu sa ubistvom Olivera Ivanovića dovode se i potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić, kao i biznismen Zvonko Veselinović, ali je državni vrh Srbije stao iza njih i rekao da su oni ispitani na poligrafu."
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  13. #1637
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,811
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,326
    Thanked in
    2,176 Posts

    Default

    Što čine Vučić i kompanija sa poligrafom. A svaki psihopata ga lagano prolazi.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  14. #1638
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    https://rs.n1info.com/biznis/nikezic...psku-privredu/
    Vucicu se jako zuri da postanemo kineska kolonija, u tome vidi svoj opstanak. Zna da ga Kina nikada ne bi kritikovala, da bi ovde mogao da vlada kako god bi hteo i bio potpuno nesmenjiv. I tacno ce mu to proci jer narod ne vidi dalje od "nisu nas bombardovali" i "nisu priznali Kosovo", te dve stvari odmah pomute razum minimum 80% Srba i na svaku drzavu koja ispunjava ta dva uslova gledamo kao na bezgresne andjele. A nije uopste mali ni procenat Srba koji masta o rusko kineskoj svetskoj dominaciji u kojoj Srbiju vide kao glavnu, ako ne i jedinu silu u regionu koja bi nesmetano mogla da radi sta god bi htela. Sve karte smo bacili na te sanjarije.

  15. #1639
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,785
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,316 Posts

    Default

    Vođe kriminalne grupe Veljko Belivuk i Marko Miljković i članovi njihovog klana Miloš Budimir i Vlade Draganić saslušani su u ponedeljak u Tužilaštvu za organizovani kriminal zbog ubistva Gorana Mihajlovića i Nikole Mitića. Nova S izveštava da su osumnjičeni negirali krivicu i tvrdili da "tužilaštvo i policija podmeću dokaze protiv njih“.

    "Ukoliko tužilac nastavi da podmeće dokaze protiv nas i izmišlja, biću prinuđen da ispričam sve što smo radili za državu. Počeću od Savamale“, rekao je Belivuk i precizirao da su Zvonko Veselinović, Sale i on "poslali momke da ruše u Savamali“.

    Zapretio je da će progovoriti "i o mnogo težim krivičnim delima“ po nalogu države.

    Braća Žarko i Zvonko Veselinović, Milan Radoičić i još nekolicina Srba sa severa Kosova u SAD su nedavno označeni kao pripadnici "koruptivnih mreža povezanih sa međunarodnim organizovanim kriminalom“ i stavljeni pod sankcije Vašingtona.

    U tekstu "Kumovi sa severa Kosova“ "Vreme“ je krajem prošle godine pisalo da braća Veselinović spadaju u najmoćnije i najbogatije ljude u Srbiji. Od sitnih trgovaca i švrecera – kako su ih opisivali iz vlasti koja ih je hapsila 2011. – izrasli su u uticajne privrednike: obrću milione, imaju silnu mehanizaciju, rudnike, zgrade i hotele, a neki izvori tvrde da su posebno razgranali poslove u Novom Sadu i ostatku Vojvodine. Njihova centralna građevinska firma Inkop radi na skoro svakom velikom infrastrukturnom gradilištu u Srbiji.

    Slučaj bespravnog rušenja nekoliko objekata u Hercegovačkoj ulici u beogradskom kvartu Savamala, koji pominje Belivuk, ni posle skoro šest godina nije zvanično rasvetljen: više osoba, koje su u noći nakon zatvaranja birališta na parlamentarnim izborima između 24. i 25. aprila 2016. maskirani fantomkama, bagerima sravnile sa zemljom sve što se nalazilo na putu izgradnje projekta "Beograd na vodi", do danas nisu identifikovane.

    Nekoliko ljudi je, prema sopstvenom svedočenju, tom prilikom bilo vezano i maltretirano, a rušenje je, kako su kasnije istraživači otkrili, snimila obližnja sigurnosna kamera.

    Zahvaljujući povereniku za informacije od javnog značaja Rodoljubu Šabiću, javnost je saznala da su građani te noći pozivali policiju, ali da je ona odbila da reaguje. Istovremeno, iz gradske uprave su odgovorili da "ne poseduju informacije ko je učestvovao u rušenju, niti je bilo koja od nadležnih gradskih službi bila uključena na bilo koji način". Isto je potvrdio i gradonačelnik Beograda Siniša Mali.

    Prvog maja, prvi put o Hercegovačkoj govori tada tehnički premijer Vučić: "Ja ne znam šta se tačno dogodilo, ali se nadležni organi i nadležno tužilaštvo time bave… Pa, nismo uspeli da nađemo materijalne dokaze za ubistvo Jelene Marjanović, što je mnogo veći zločin nego rušenje bespravnih objekata, tako da se trudimo da rešimo sve te slučajeve, kao što smo sve slučajeve rešili."

    Deset dana nakon incidenta, Više javno tužilaštvo daje nalog policiji da istraži slučaj. Sutradan gradonačelnik Mali najavljuje uklanjanje šuta uz napomenu da su u pitanju "nelegalni objekti". Vlasnici porušenih objekata preko medija bezuspešno zapomažu objašnjavajući da se sa šutom uklanjaju i dokazi. Već 9. maja stiže prvi izveštaj zaštitnika građana Saše Jankovića koji sadrži transkripte snimaka policijskih operatera u noći rušenja u kome se potvrđuje da policija nije htela da pomogne građanima koji su je zvali već ih je, prema uputstvima "sa vrha policije", upućivala da zovu komunalnu policiju. Ombudsman zaključuje da je u pitanju unapred organizovan plan, a ne propust pojedinaca.

    Narodni poslanik SNS-a Vladimir Đukanović u autorskom tekstu zaključuje da je čitav slučaj u interesu "jednog tajkunskog lobija" i "stranog faktora koji na ovaj način stvara destabilizaciju zemlje uz neverovatan osećaj nesigurnosti kod građana".

    U drugom obraćanju na temu Hercegovačke 10. maja. 2016. tada tehnički premijer Vučić je rekao: "Ako mene pitate, ja stvarno mislim da onaj ko bi to uradio, a da je želeo da uradi bilo ko iz vlasti, da je taj kompletan idiot, jer to je trebalo da uradi u po bela dana. (…) Dakle, mogli su mene da pozovu da ja stanem na to i da kažem, evo ljudi, mi ovde hoćemo da napravimo velelepni deo Beograda, najlepši deo Beograda, nećemo da budu prljave udžerice kao što ste nam vi ovde napravili protivpravnim putem. Ono što je suprotno pravu napravljeno, pravno treba da se razreši, i to je tako trebalo da se uradi. Ovo ne razumem kome je palo na pamet, ali verujem da će nadležni organi da ustanove."

    Usedili su mnogobrojni građanski protesti pod vođstvom "žute patke“, pravni epilog rušenja u Hercegovačkog zahtevale su i zapadne prestonice kao dokaz funkcionisanja pravne države u Srbiji, ništa se do danas nije dogodilo.

    Sada Veljko Belivuk pokušava da trguje svojim saznanjima.

    izvor: www.vreme.com

    Sent from my moto e5 using Tapatalk

  16. #1640
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5,023
    Thanks Thanks Given 
    1,145
    Thanks Thanks Received 
    1,482
    Thanked in
    643 Posts

    Default

    Prije 15ak minuta na mondo izasao tekst o sudjenju Belivuku gdje pise da je zaprijetio da ce pricati o ubistvu Olivera Ivanovica kao i o smrti Vladimira Cvijana. Dok sam nasao ovu temu da okacim tekst o tome oni su to vec makli sa sajta. Strasno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #1641
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,142
    Thanks Thanks Given 
    5,707
    Thanks Thanks Received 
    7,421
    Thanked in
    2,974 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by retype_htc View Post
    Prije 15ak minuta na mondo izasao tekst o sudjenju Belivuku gdje pise da je zaprijetio da ce pricati o ubistvu Olivera Ivanovica kao i o smrti Vladimira Cvijana. Dok sam nasao ovu temu da okacim tekst o tome oni su to vec makli sa sajta. Strasno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    https://nova.rs/vesti/hronika/eksklu...na-i-savamalu/

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

  18. #1642
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    5,023
    Thanks Thanks Given 
    1,145
    Thanks Thanks Received 
    1,482
    Thanked in
    643 Posts

    Default

    To je to


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #1643
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,933
    Thanks Thanks Given 
    4,777
    Thanks Thanks Received 
    9,809
    Thanked in
    3,719 Posts

    Default

    Kako će da strada sad u zatvorskoj tuči pod nerazjašnjenim okolnostima OR sve Đilas kriv

    Sent from my Nord 2 using Tapatalk
    War. War never changes.

  20. #1644
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Blize se "odlucujuci" izbori u Srbiji koji nece nista odluciti a jedino pitanje je da li ce opozicija uzeti Beograd, odnosno da li ce im SNS to dozvoliti. Cak i da se to desi, nece to nista bitnije promeniti, i Orban je izgubio Budimpestu. Iskreno, u ovom momentu, pitanje je da li bi uopste i bilo dobro da opozicija dodje na vlast posto njihova politika se gotovo nimalo ne razlikuje od Vuciceve a Vucic ako nista drugim barem ima autoritet i moc da sprovede korenitu promenu dosadasnje politike sedenja na dve stolice s obzirom na rusku agresiju na Ukrajinu. Doduse, iako se Srbija pomalo uskladjuje sa EU po tom pitanju, proevropsko raspolozenje je i dalje slobodno se moze reci nepostojece u Srbiji, narocito u medijima, a prorusko itekako prisutno. Osim LSV-a koji je na drzavnom nivou nebitan, nisam primetio da je ijedna stranka osudila Rusiju ili barem Putina a mnogi politicari su narocito na pocetku izbegavali da uopste koriste izraz "rat" a kamoli "invazija" ili narocito "agresija". Vucic je ubedljivo najveci krivac za takvu situaciju, i sto je vise ucvrscivao vlast i postajao sve veci autokrata, tako je kroz kontrolu medija sve vise ubijao proevropsko raspolozenje u Srbiji. Prema EU, najvecem donatoru i trgovinskom partneru se ponasao otvoreno prostacki i uredno minimalizovao njihov doprinos a Rusiju i od pocetka COVID-a Kinu uzdigao na status obozavanja. Nakon vise godina takve agresivne medijske propagande i zatupljivanja naroda, opozicija je postala previse kukavicka i procenila da im se ne isplati da igraju na kartu evrointegracija pa su se drzali iskljucivo proverenih recepata - ne damo Kosovo, mrzimo NATO, Rusija je bezgresna itd. Cak i nakon ruske invazije na Ukrajinu, kukavicka opozicija nije ni najmanje promenila takav pristup a mnogi su poceli da se utrkuju da se prikazu kao veliki Srbi. To sve odlicno dodje Vucicu koji time moze da poruci SAD i EU da je njegova populisticka politika apsolutno dominatna u Srbiji i da cak ima i gorih od njega, sto je nazalost istina. Dovoljno je pomenuti samo otvorenog fasistu Misu Vacica, Boska Obradovica, tu je jos i neka "Milica Zavetnica" cija ce stranka cak izgleda preci cenzus... Tako da ce SAD i EU sigurno zazmuriti na sve Vuciceve manipulacije tokom izbora u nadi da ce moci da ga pritisnu i kontrolisu odmah nakon toga.

    Nema nikakve dileme da se SNS vladavina nastavlja a sta ce biti posle tog 3. aprila veliko je pitanje. Vrlo je verovatno da ce Vucic zvanicno uvesti sankcije Rusiji ali sam potpuno ubedjen da ce njih na sve moguce nacine zaobilaziti. Siguran sam da Vucic odrzava svakodnevni kontakt sa ruskom agenturom u Srbiji koja je do sada imala mesec dana da ga pripremi za sta dalje posle izbora. Naravno, odnos prema Rusiji ce zavisiti i od toga kako ce se stvari odvijati u Ukrajini za koju bi Vucic najradije voleo da moze da bude u rekordnom roku okupirana od strane Rusije. Licno, mislim da je sasvim moguce da je Srbija jos krajem prosle godine imala dobar uvid u ruske planove i zato povukla sve zlatne rezerve. Mozda je cak postojao i plan da u slucaju ruskog (sada ocito neuspesnog) blitzkrieg-a Srbija napravi ozbiljni pritisak na BiH ili Kosovo bez ikakvog obzira na reakciju SAD i EU. Naravno, to je sada palo u vodu i pod ovakvim uslovima je stvarno gotovo nemoguce ocekivati da bi se Vucic, samostalno ili preko Dodika, usudio da ista iole slicno pokusa kao Putin. Mada opet, ako se stvari po Rusiju bas previse pogorsaju, mozda ni to nije iskljuceno. Vucic je juce (po ko zna koji put) govorio o ugrozenosti Srba na Kosovu i kako se planira napad na njih. Naravno, ne mislim bas da bi Vucic objavio rat Kosovu ali neka false flag operacija ne bi bila nimalo iskljucena. Ali da ne spekulisem previse o tome...

    Dakle, Vucic ce pokusati da stvori privid kako je odlucio da se udalji od Rusije ali se toga nece zapravo pridrzavati. Uz to, ubedjen sam da ce sada maksimalno krenuti da jaca veze sa Kinom od koje se ne moze ocekivati da se ovako ozbiljno zameri SAD i EU kao sto je to uradila Rusija. Pumpanje nacionalizma ce mozda malo utihnuti ali ce se nastaviti. Najvece je pitanje kako ce se SAD i EU postaviti. EU za sada odaje utisak organizacije kojoj fali autoritet i koja i sama nije bas jedinstvena, blago receno. Dovoljno je samo videti koliko im problema pravi Orban. Malo ipak pojacavaju pritisak prema Srbiji ali to je i dalje dosta mlako i daleko od neceg ozbiljnijeg. Kljucna osoba ce biti novi americki ambasador u Srbiji Christopher Hill, koji odlicno poznaje ove prostore i bio je itekako aktivan 90-ih. Ovo je samo sopstveno misljenje, ali po meni Hill moze da napravi dva izbora - ili da Vucica toliko jako pritegne i zapreti mu da ce postati novi Milosevic ako ne bude slusao, ili da napravi dogovor sa Kinom po kojem bi Srbija postala kineska provincija na cemu Vucic uveliko radi ali pod uslovom da se Srbija ne mesa u unutrasnje stvari Kosova, CG i BiH i da uopste Kina zauzda srpski nacionalizam i moc SPC kao remetilackog faktora. Ovo prvo se cini kao da se podrazumeva samo po sebi ali u stvarnosti uopste nije tako lako sprovesti. Srbija slobodno se moze reci trenutno zivi u 90-ima, najvise u 99-oj, pro EU raspolozenje je gotovo na nuli a antizapadno se toliko ucvrstilo da bi bez ikakvog preterivanja promena toga bila visedecenijski proces. Uz to, suzbiti uticaj SPC bi bio uzasno tezak posao, ogromna vecina Srba pravoslavlje vidi kao neodvojivi deo etnickog identiteta, po svim anketama najvise se veruje upravo Crkvi koja prosto ima toliko pozitivan imidz i njihova politicka angazovanost se smatra za nesto neophodno. Pored toga, ostaje pitanje ruske agenture u Srbiji, njihovog spijunskog centra u Nisu, proruski nastrojenih politicara i desnicarskih organizacija, procesljati i sanirati sve to bi bio jako mukotrpan posao. Pa onda je tu jos i Kina sa kojom se Srbija ozbiljno uplela u kolo, zaduzuje se u milijardama i angazovala Kineze za sve bitnije buduce projekte a uz to otvoreno velica Xi Jinpinga i CCP i jos planira da potpise ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom. A bez eliminisanja i kineskog uticaja se ne moze nikako govoriti o Srbiji kao pouzdanom savezniku SAD i EU. Pa tu je jos onda i Kosovo kojeg Srbija nece nikako da prizna, BiH i CG koje ce Srbija zbog tamosnjih Srba podrivati svakom prilikom... Suzbiti nacionalizam, eliminisati ruski i kineski uticaj i mrezu koju su oni izgradili u Srbiji, SPC naterati da se bave iskljucivo religijom a ne politikom i naterati Srbiju da se odrekne mastarija o "srpskom svetu" i ujedinjavanju teritorija, to nikako nije posao koji se moze uspesno odraditi za jednocifren broj godina, citave generacije bi morale da se smene. Zato mislim da uopste nije nemoguce da ce Hill reci "f*ck it" i dogovoriti se sa Kinom da Srbija bude njihovo dvoriste ali da Kina smiri srpski nacionalizam i ne koristi ga da destabilise region. Ali onda opet ostaje pitanje ruskog uticaja koji bi i u tom slucaju morao biti eliminisan. Zato bi bolje bilo barem pokusati sa prvom opcijom ali nju sprovesti kako treba. SAD i EU prilikom formiranja sledece vlade moraju da Dacica i SPS vec jednom posalje na djubriste istorije. Rusku agenturu razbiti i delovanje njihovih placenika i korisnih idiota maksimalno suzbiti. Naterati Vucica da izvuce jezik iz Xi-jevog dupeta. Ako Vucic krene da se koprca i pravda kako ce ga Rusi ubiti ako im se previse zameri, jasno mu staviti do znanja da ce mu jedina alternativa biti Milosevicev tretman. Naterati ga vec jednom da prokune dan kad je usao u politiku.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to Severnjak For This Useful Post:


  22. #1645
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,089
    Thanks Thanks Given 
    542
    Thanks Thanks Received 
    750
    Thanked in
    377 Posts

    Default

    Veseli se...?

    Nadamo se da će dolazak dotičnog gospodina pokrenuti domino efekat u regionu.

    Njegov background, povlačenje iz penzije, i urgencija prilikom predaje akreditiva (maltene po slijetanju) govore o svijesti SD da je velika promjena potrebna u postupanju sa Srbijom.

    Reklo bi se... Konačno. Bolje ikad nego nikad. Zasigurno bitnija vijest od predstojećih izbora.
    In vino veritas

  23. #1646
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    A možda se i DPS vrati na vlast.

    Pusta nada da recikliranje starih kadrova može svijet vratiti u 1999 godinu.
    Zabavio se globalni svijet drugim drugim jadom.

  24. #1647
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Evo malo umirijućih vijesti iz njemačke štampe za gospodina Severnjaka.


    Nemačka štampa: „Naravno da će Vučić odabrati EU“

    Nemačka štampa, čini se, računa s tim da će Vučić i SNS pobediti na izborima u nedelju 3. aprila. U analizama se on opisuje kao „autokrata“, ali se i navodi da je „ekonomski tokom krize zapravo uradio sve kako treba“.

    Više nemačkih medija prenosi vest nemačke novinske agencije dpa o izborima koji se u nedelju 3. aprila održavaju u Srbiji – predsednički, vanredni parlamentarni i lokalni izbori u pojedinim mestima, uključujući i Beograd. To prenosi i list Cajt, koji svoj izveštaj počinje citatom Vučića: „Sve ispod 60 odsto bio bi neuspeh. Bio bih veoma tužan i veoma nezadovoljan bilo kojim rezultatom ispod 60 odsto i ne bih to mogao da sakrijem.“



    U tekstu se dalje navodi da je on to rekao „na privatnoj TV Hepi, koju kontrolišu Vučiću bliski biznismeni“ i zatim kratko navodi da je „najperspektivniji Vučićev izazivač opozicioni kandidat Zdravko Ponoš. Bivši načelnik Generalštaba proslavio se kao reformator Vojske Srbije.“


    Situaciju u zemlji nemački list opisuje ovako: „Sve autoritarniji Vučić od 2012. određuje politiku u Srbiji, a njegova baza moći je nacionalistička Srpska napredna stranka (SNS), kojom takođe predsedava. SNS prožima sve sfere državne uprave. U Srbiji je teško dobiti posao u javnoj upravi bez članstva u SNS. Ta stranka jasno prednjači u anketama.“




    Autokrata koji je ekonomski uradio sve kako treba
    List Frankfurter algemajne cajtung takođe citira Vučićeve reči: „Najveća kriza od 1945.“ – kako je naslovljen i članak tog lista posvećen izborima u Srbiji.
    „Aleksandra Vučića na Zapadu grde kao autokratu, Putinovog prijatelja i nekoga ko je otvorio vrata kineskoj državnoj ekonomiji. Ipak, na izborima u nedelju, očekuje se njegova dvostruka pobeda: kao predsednika države i kao predsednika njegove desno-konzervativne SNS. Jedan od razloga za to je ekonomija: ona napreduje i povećava životni standard 6,9 miliona stanovnika“, ocenjuje konzervativni nemački list.


    Frankfurter algemajne cajtung svojim čitaocima iznosi i glavne ekonomske podatke za Srbiju i citira ekonomskog stručnjaka sa jednog bečkog instituta: „Od 2017. ekonomska proizvodnja po glavi stanovnika porasla je za 40 odsto. U prošloj, 2021, trebalo je da naraste na više od 8.000 evra po glavi stanovnika, što je skoro petina nemačke vrednosti. Čak i u pandemijskoj 2020. bruto domaći proizvod se samo neznatno smanjio, kaže Branimir Jovanović, specijalista za Srbiju sa Bečkog instituta za uporedna ekonomska istraživanja: Rezultat je bio bolji nego u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji. Privreda je ponovo porasla za 7,5 odsto.“


    I drugi stručnjaci ukazuju na dobre podatke: pad nezaposlenosti, nizak dug, visoke devizne rezerve, piše nemački list. A Jovanović, koji za sebe kaže da je „sve samo ne navijač Vučića“, ipak izjavljuje da kao ekonomista mora da konstatuje: „Vučić je ekonomski tokom krize zapravo uradio sve kako treba.“


    „Prvo je“, nabraja, „upumpao veliki novac u privredu, koja tako jedva da je pretrpela štetu – uprkos inflaciji od skoro osam odsto, Centralna banka drži ključnu kamatnu stopu na nivou od jedan procenat. Drugo, proširio je ulogu Srbije kao centra privrede na Zapadnom Balkanu i zadržao interesovanje stranih investitora: oni masovno dolaze u Srbiju, privučeni niskim porezima, zadovoljavajućom infrastrukturom, dobro obučenom radnom snagom i povoljnim uslovima rada.“

    EU i Nemačka – glavni ekonomski partneri
    U svemu tome, naglašava Frankfurter algemajne cajtung, glavnu ulogu imaju Evropska unija, a time i Nemačka: „Čak 72 odsto od 2.800 stranih kompanija dolazi iz EU i obezbeđuju dve trećine s tim kompanijama povezanih 312.000 radnih mesta. Prema podacima Nemačke spoljnotrgovinske komore, samo 400 nemačkih kompanija zapošljava 65.000 ljudi u Srbiji. Prema podacima iz Beograda, Nemačka je najvažniji investitor, ispred SAD, Austrije i Francuske. Rusija i Kina su daleko niže na listi, sa samo po pet odsto od ukupnih stranih investicija.“


    Pa ipak, Rusija i Kina ipak igraju značajnu ulogu u Vučićevoj politici, piše nemački list i pritom citira Nemačku spoljnotrgovinsku organizaciju (GTAI): „Za vreme predsednika Vučića, Kina i Srbija značajno su produbile političke i ekonomske odnose. Kina je posebno aktivna u digitalizaciji i građevinarstvu: spisak kineskih građevinskih projekata u Srbiji je najduži i najznačajniji u čitavoj Evropi. Auto-putevi, železnica, kanalizacija, beogradski metro… A Rusija, sa kojom Srbija deli istorijske, kulturne i verske korene, uglavnom je prisutna u industriji nafte i gasa“, piše list i naglašava da je zavisnost od ruskih snabdevanja velika.


    „To je možda jedan od razloga zašto zemlja ne podržava sankcije, državna avio-kompanija je povećala broj letova za Moskvu, a provladini mediji šire ratnu propagandu Kremlja, koja je razotkrivena kao laž“, piše nemački list.


    Članstvo Srbije u EU 2025. – realno?
    Ipak, „i Srbiju pogađaju i posledice rata u Ukrajini“, navodi Frankfurter algemajne cajtung. „Vučić je nedavno rekao: Prolazimo kroz najveću krizu od 1945. On je zamrznuo cene pšenice, kukuruza, brašna i jestivog ulja – za sada do kraja aprila. Uprkos povlašćenim cenama Gasproma, za koje se navodi da su 60 odsto ispod cene na svetskom tržištu, kriza i u Srbiji podstiče inflaciju i ograničava rast. Ekonomski rat između EU i Rusije pogodiće Srbiju više nego druge zemlje, jer Srbija ima jače odnose sa Rusijom i biće neke kolateralne štete, analizira Jovanović koji je svoju aktuelnu prognozu ekonomskog rasta prepolovio – sa pet na dva do tri odsto.“


    „I Međunarodni monetarni fond je prošle nedelje upozorio na pad rasta i pozvao na dalje promene, na primer u energetskom sektoru, gde su nedavni nestanci struje jasno pokazali potrebu za reformom. Rejting-agencija Fič zauzela je isti stav.“


    I na kraju, Frankfurter algemajne cajtung donosi sledeći zaključak: „Vučić će morati da se opredeli između EU i Rusije, kaže Jovanović i predviđa: Naravno da će izabrati EU. Poređenje ekonomskih odnosa sa EU i Rusijom govori samo za sebe. Moguće je da će napad Rusije na Ukrajinu ubrzati približavanje čitavog Zapadnog Balkana EU, pa je čak realno i pristupanje Srbije, svojevremeno predviđeno za 2025.“


    https://www.dw.com/sr/nema%C4%8Dka-%...-eu/a-61302231

  25. #1648
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,354
    Thanks Thanks Given 
    2,799
    Thanks Thanks Received 
    3,990
    Thanked in
    1,930 Posts

    Default

    Srbija
    Decembar 2011 prosječna plata 420 eura. Penzija 210 eura.
    Decembar 2022 prosječna plata 560 eura. Penzija 250 eura.
    Dakle rast plata 33%. Rast penzija 20%
    U zadnjih 5 godina dinar ojačao 5.5%.
    Za 5 godina inflacija 17%.

    Proznajem, ljepši su Vučićevi grafici rukom crtani, nego naših ministara excel pregledi.

    Najtužnije od svega je što ovo sabiranje baba i žaba njima prolazi kod targetirane populacije glasača.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  26. #1649
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1,479
    Thanks Thanks Given 
    60
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Srbija
    Decembar 2011 prosječna plata 420 eura. Penzija 210 eura.
    Decembar 2022 prosječna plata 560 eura. Penzija 250 eura.
    Dakle rast plata 33%. Rast penzija 20%
    U zadnjih 5 godina dinar ojačao 5.5%.
    Za 5 godina inflacija 17%.

    Proznajem, ljepši su Vučićevi grafici rukom crtani, nego naših ministara excel pregledi.

    Najtužnije od svega je što ovo sabiranje baba i žaba njima prolazi kod targetirane populacije glasača.
    Kako znas kolika ce prosjecna plata biti u decembru 2022 godine?
    Za januar 2022 je 606 eura.

  27. #1650
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    @Massaro Mani me Nemaca koji se i dalje uzdaju u "stabilokratiju". A sada posle Merkel i narocito ruske agresije na Ukrajinu, pitanje je da li ce oni i dalje biti zaduzeni za ove prostore.

    DALEKO posteniji clanak o Srbiji:
    https://rs.n1info.com/vesti/analiza-...bija-na-ivici/

    Stoput mi je draze da citam ovakve surovo tacne analize nego bajke o Srbiji u EU 2025.
    Last edited by Severnjak; 02-04-22 at 13:44.

Page 66 of 113 FirstFirst ... 165662636465666768697076 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Republika Hrvatska - unutrašnja i vanjska politika
    By starwalker in forum Politika generalno
    Replies: 187
    Last Post: 04-04-24, 08:42
  2. Spoljna politika Crne Gore
    By Jal Cargo in forum Politika generalno
    Replies: 6
    Last Post: 05-03-20, 10:52
  3. Spoljna politika Crne Gore
    By Jal Cargo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-14, 12:20
  4. P: PSP 1000 - 90 eura. PS3 igre, cijene unutra
    By chatnick in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 28-08-11, 11:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •