Page 8 of 16 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 176 to 200 of 379

Thread: Državni ispit

  1. #176
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,332
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    543
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    Po zakonu, do godinu dana nakon zapošljenja, zapošljeni je u obavezi da položi državni ispit.Naravno, ako ga prethodno nije položio.
    Last edited by Markys; 01-02-17 at 07:31.
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  2. #177
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ajde ako znate recite mi da li se državni može prijaviti prije isteka pripravničkoga....može li se uopšte natempirati da se položi odmah kad se završi staž? Koliko ovdje čujem svi čekaju mjesecima na polaganje nakon prijavljenog ispita....i da li su fleksibilni u preduzetjetu oko tih termina, u smislu, ukoliko nakon pripravničkoga nastaviš da radiš, neće valjda biti problem što ti je državni zakazan za recimo mjesec ili dva?
    Ne moze jer je potvrda o zavrsenom pripravnickom uslov da bi se prijavio u upravu za kadrove za polaganje drzavnog ispita.
    Za preduzeca nije potreban drzavni niti ga traze.
    Po starom sistemu kad je bila sistematizacija, radnicima koji su vec bili zaposljeni je dat rok u okviru koga treba da ga poloze, dakle to je za one koji su vec bili zaposljeni.
    To je odavno proslo, vise toga nema a na javni konkurs u upravu za kadrove ne mozes da se javis za posao ako nemas polozen drzavni, prosto ne mozes da dodjes u poziciji da se zaposlis pa naknadno da polazes.

  3. #178
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Danas moze sve moj Niko. Ima ih koji jos nijesu zavrsili fakultet a poceli su pripravnicki, to jest strucno osposobljavanje.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  4. #179
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Danas moze sve moj Niko. Ima ih koji jos nijesu zavrsili fakultet a poceli su pripravnicki, to jest strucno osposobljavanje.
    Ma kakvi, mogu da pricaju tako ali na kraju pripravnickog im se izdaje potvrda od poslodavca dje mora biti datum rada od momenta/datuma kad diplomiraju, jer po zakonu samo kad se zavrsi fakultet moze pocet pripravnicki, tako da je to smijesno sto pricaju vjeruj mi. Neko pokusava mangup da ispane.

    Nego si mozda permutovao, mozda je nastavio taj da studira nakon osnovnih studija specijalisticke studije a uporedo radi pripravnicki sa osnovnim studijama. Na to ima pravo. Tako sam ja zavrsio.
    Last edited by N-I-K-O; 01-02-17 at 11:01.

  5. #180
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Ma kakvi, mogu da pricaju tako ali na kraju pripravnickog im se izdaje potvrda od poslodavca dje mora biti datum rada od momenta/datuma kad diplomiraju, jer po zakonu samo kad se zavrsi fakultet moze pocet pripravnicki, tako da je to smijesno sto pricaju vjeruj mi. Neko pokusava mangup da ispane.

    Nego si mozda permutovao, mozda je nastavio taj da studira nakon osnovnih studija specijalisticke studije a uporedo radi pripravnicki sa osnovnim studijama. Na to ima pravo. Tako sam ja zavrsio.
    Na to sam mislio. Zavrsava cetvrtu godinu i radi. Ne znam stvarno kakvi su uslovi konkursa za pripravnicki, da li se trazi zavrene specijalisticke studije ili samo osnovne (3 godine)
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  6. #181
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Na to sam mislio. Zavrsava cetvrtu godinu i radi. Ne znam stvarno kakvi su uslovi konkursa za pripravnicki, da li se trazi zavrene specijalisticke studije ili samo osnovne (3 godine)
    Pa osnovne studije su 3 godine.
    Dakle diplomirao si kad zavrsis i ides na pripravnicki.

    Nisi u obavezi dalje da nastavljas studije jer si zavrsio, to je tvoj izbor oces li nastaviti dalje da studiras da ides na specijalisticke studije.

  7. #182
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Vjerovatno si u pravu. Nisam se bavio time, samo onako povrsno. Ja sam pooodavno zavrsio pripravnici i drzavni, stari coek vise
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  8. #183
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Vjerovatno si u pravu. Nisam se bavio time, samo onako povrsno. Ja sam pooodavno zavrsio pripravnici i drzavni, stari coek vise
    Ljepota Bozja... ja seljačina kad je trebalo sa se uci nije me zanimalo, pa kad dobih djecu doslo mi iz guzice u glavu da studiram uporedo sa roditeljstvom i radom po smjena. Oh kako mi je tesko palo opisat ti ne mogu.
    I onda opet ka seljak zavrsih pripravnicki u privatnu firmu i nastavih da radim dok se ne zatvori firma, pa kad sam vidio da mi se ta potvrda ne priznaje da sam zavrsio prijavih se preko vlade da ga ponovo zavrsim da ne gubim vrijeme, tako da sam dva pripravnicka radio i kroz citav proces izgubih dosta godina zivota i onda deri ka magarac pod stare dane upisah specijalisticke i zavrsavaj drzavni, a tri djaka kuci imam u osnovnu skolu i obavezaaaaa milion.
    E kunem ti se ovo su mi zadnji atomi snage, ocistih sve, ostalo mi je samo da odbranim spec. rad i nebi vise sto taka nema tija para.
    Odra sam se ka magarac!
    Mi smo vise stare ojebine, nismo za nikakvo ucenje vise...

  9. #184
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ajde ako znate recite mi da li se državni može prijaviti prije isteka pripravničkoga....može li se uopšte natempirati da se položi odmah kad se završi staž? Koliko ovdje čujem svi čekaju mjesecima na polaganje nakon prijavljenog ispita....i da li su fleksibilni u preduzetjetu oko tih termina, u smislu, ukoliko nakon pripravničkoga nastaviš da radiš, neće valjda biti problem što ti je državni zakazan za recimo mjesec ili dva?
    Mislim da ne jer sad traze da se odnese potvrda da je zavrsen pripravnicki kako bi se mogao prijaviti drzavni. Jedno vrijeme je bilo tako. Govorim o visokoskolcima. Sto se tice ovih sto ce polagati strucni sa srednjom skolom, ne znam, mozda je isto, bolje provjeriti.

    Sent from my HTC Desire 300 using Cafe Del Montenegro mobile app

  10. #185
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Ljepota Bozja... ja seljačina kad je trebalo sa se uci nije me zanimalo, pa kad dobih djecu doslo mi iz guzice u glavu da studiram uporedo sa roditeljstvom i radom po smjena. Oh kako mi je tesko palo opisat ti ne mogu.
    I onda opet ka seljak zavrsih pripravnicki u privatnu firmu i nastavih da radim dok se ne zatvori firma, pa kad sam vidio da mi se ta potvrda ne priznaje da sam zavrsio prijavih se preko vlade da ga ponovo zavrsim da ne gubim vrijeme, tako da sam dva pripravnicka radio i kroz citav proces izgubih dosta godina zivota i onda deri ka magarac pod stare dane upisah specijalisticke i zavrsavaj drzavni, a tri djaka kuci imam u osnovnu skolu i obavezaaaaa milion.
    E kunem ti se ovo su mi zadnji atomi snage, ocistih sve, ostalo mi je samo da odbranim spec. rad i nebi vise sto taka nema tija para.
    Odra sam se ka magarac!
    Mi smo vise stare ojebine, nismo za nikakvo ucenje vise...
    Svaka ti cast!
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  11. #186
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    postoji li jedna komisija ili dvije?
    f6

  12. #187
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,388
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    postoji 3 komisije druze sve zavisi koja te zapane, u svaku komisiju za po neki ispiti ima tezih profesora a za neke laksi..... npr privredno kod radulovica 90% popada dok kod ostala 2 profesora privrednog svi ga lagano polazu..... kod jedne profesorice ustavnog svi padaju jedna crne kratke kose dok kod ostalih polazu i tako redom....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  13. #188
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    I samo jos jedno pitanje literatura je li ona sa sajta gdje su prirucnici jer mislim da onamo ima za sve predmete? Ili treba nesto dodatno.

    Ozbiljnosti radi , pitam za drugu osobu, podavno sam ovo ZAvrsio
    f6

  14. #189
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,388
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Samo ti treba ono sto je na sajtu i to je to.... iz svega imas prirucnike osim iz upravnog prava, tu su ti samo zakoni..... imao je i tu prirucnik ali se u medjuvremenu izmijenjalo nesto zakona pa su ga izbacili iz upotrebe i nemas ga na sajtu sad....

    imam nedje spisak pitanja neki koja mogu doci pogledacu da to nadjem kroz komp

    EDIT: EVO NASAO SAM

    Upravno pravo
    Lokalna samouprava
    drzavljanstvo CG
    Nacela inspekcijskog nadzora
    pravni ljekovi
    nacela u upravnom postupku
    Prvostepeni upravni postupak,
    Rjesenje kao upravni akt
    Rokovi
    Isprava kao dokazno sredstvo
    zastita ljudskih prava
    pokretanje upravnog postupka i pokretanje upravnog spora
    vanredni pravni ljekovi
    kako se pokrece upravni postupak i spor,sto lice mora da ima da bi bio stranka u postupku
    Lokalna uprava,
    Rad drugostepenog organa po zalbi, i
    Tuzba
    Lokalna samouprave koje su, njene nadleznosti. Upravni postupak kako se pokrece i ko su lica u upravnom postupku.



    Radno pravo
    Eticki kodeks, laksi disciplinaki prekrsaji i Kolektivni ugovor.
    javni konkurs, pojam pripravnika, ugovor o radu na odredjeno
    javni oglas i konkurs razlike,,,, drzavni namjestenici
    kategorizacija,zvanja i uslovi, centralna kadrovska evidencija,
    uprava za kadrove,kadrovski plan,zasnivanje radnog odnosa,
    ocjenjivanje,prestanar radnog odnosa, odgovornost dr sluzbenika,kolektivni ugovor.
    1. opsti uslovi za zasnivanje radnog odnosa u drzavnim organima 2. Komisija za zalbe 3. prava iz PIO
    Kolektivni ugovori, vrste i kako se zakljucuju. Prava radnika, sto je radna knjizica, sta sadrzi i ko je izdaje. Disciplinski postupci.



    privredno pravo
    Komanditno drustvo, Karakteristike Statuta privrednih drustava, i Zakljucenje i pravne posledice stecaja
    1. DOO, 2. Ugovor o građenju, 3. Imovinska prava akcionara.
    2. DOO 3. nadleznosti stecajnog sudije u stecajnom postupku 3. ugovor o gradjenju
    preduzetnik,,,, osnovi stecajnog pokretanja,,,,, skupstina AD
    ortacko drustvo..... akcije.... stecaj....
    Akcionarsko drustvo. Tovarni ugovori. Stecaj.



    Ustavno pravo
    Lokalna uprava, Vojska CG, Nadleznosti predsjednika CG,i simboli CG
    predsjednik CG..... drzavna reviziona institucija..... biracko pravo
    imunitet.... ogranicenja ljudskih prava i sloboda... skupstina
    1. licna prava i slobode 2. nadleznosti Vlade 3. uopstveno o sudstvu.
    nadleznost vlade,sudovi i ekonomska prava i sloboda.
    Obdusman, sta radi i njegove nadleznosti. Nadleznosti institucija tipa Skupstine, Predsjednika itd.



    finansije i statistika
    Budzet, Takse, i Carinske stope
    1. javne finansije 2. upravljanje javnim dugom. razlike izmedju direktnih iposrednih poreza
    vrste budzeta, pojam i vrste poreza, pojam novca
    budzeti lokalne samouprave itd
    obaveze inspektora
    porez na dohodak fizickih lica i vrste banaka. takse
    Porez, vrste poreza. Budzet CG. Javne finansije.


    ovo je objedinjeno sa foruma pitanja i sa polaganja sto su mi kolege neke imale...
    Last edited by lucke91; 21-02-17 at 12:37.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  15. #190
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Ne mogu naci na sajtu termine za polaganje?
    f6

  16. #191
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,541
    Thanks Thanks Given 
    7,408
    Thanks Thanks Received 
    4,489
    Thanked in
    1,746 Posts

  17. #192
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Markys View Post
    Po zakonu, do godinu dana nakon zapošljenja, zapošljeni je u obavezi da položi državni ispit.Naravno, ako ga prethodno nije položio.
    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Ne moze jer je potvrda o zavrsenom pripravnickom uslov da bi se prijavio u upravu za kadrove za polaganje drzavnog ispita.
    Za preduzeca nije potreban drzavni niti ga traze.
    Po starom sistemu kad je bila sistematizacija, radnicima koji su vec bili zaposljeni je dat rok u okviru koga treba da ga poloze, dakle to je za one koji su vec bili zaposljeni.
    To je odavno proslo, vise toga nema a na javni konkurs u upravu za kadrove ne mozes da se javis za posao ako nemas polozen drzavni, prosto ne mozes da dodjes u poziciji da se zaposlis pa naknadno da polazes.
    Hvala vam na odgovorima...i logično je nego rekoh što znam, ođe je sve naopako

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Na to sam mislio. Zavrsava cetvrtu godinu i radi. Ne znam stvarno kakvi su uslovi konkursa za pripravnicki, da li se trazi zavrene specijalisticke studije ili samo osnovne (3 godine)
    Od kumova sin je završio četiri godine fakultet, s tim što nakon osnovnih studija nije morao, ali on jeste i četvrtu omunjio i prijavio se na ovaj vladin program sa četvorogodišnjim studijima bezbjednosti (tako nekako) međutim tamo mu to niko nije uzimao u obzir osim osnove studije...i sa osnovnim studijima je odradio pripravnički
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  18. #193
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default drzavni ispit

    Cek cek. Ovdje se mijesa pripravnici i drzavni i polozeni drzavni kao uslov za konkurs. Ja znam curu pocela je u ministarstvo i ostavljen joj je rok da polozi drzavni. Pa mi je to nejasno.

    Jer ona ne moze imat uslov iz konkursa- prvi i osnovni
    f6

  19. #194
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To po zakonu može, imaš rok da položiš stručni ispit za rad u državnim organima u roku od godinu dana od kad se zapoliš. (zaboravio sam član).
    S druge strane, uslov za konkurs na posao je položen stručni ispit. Tako da, svejedno rade šta oće, ko je lud da čita zakon.

  20. #195
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,154
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    60
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Da ti bude jasnije, ako imas vezu radices i vez drzavnog jer ce se uslovi konkursa namjestiti za tebe sve i da nemas drzavni ispit polozen daju ti rok godinu dana od prijema da polozis... na druge konkurse dje se trazi polozen drzavni ispit a ti ga nemas takodje te mogu primiti ukoliko budes ili jedini kandidat ili vise kandidata a da svaki nema drzavni i opet ide rok god dana.


    Zalosno je ko sve radi u administracijama, kod mene kolega sa visom skolom (VI stepen) nakon 7godina rada u lokalnoj upravi NE UMIJE i NE ZNA kako SABLON rjesenja da popuni, a da ne pricam da ga smisli i obrazlozi) jadno ali bas jadno...

    Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

  21. #196
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by djuka_pv View Post
    Da ti bude jasnije, ako imas vezu radices i vez drzavnog jer ce se uslovi konkursa namjestiti za tebe sve i da nemas drzavni ispit polozen daju ti rok godinu dana od prijema da polozis... na druge konkurse dje se trazi polozen drzavni ispit a ti ga nemas takodje te mogu primiti ukoliko budes ili jedini kandidat ili vise kandidata a da svaki nema drzavni i opet ide rok god dana.


    Zalosno je ko sve radi u administracijama, kod mene kolega sa visom skolom (VI stepen) nakon 7godina rada u lokalnoj upravi NE UMIJE i NE ZNA kako SABLON rjesenja da popuni, a da ne pricam da ga smisli i obrazlozi) jadno ali bas jadno...

    Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
    Zbog takvih neznalica, koje rade i po 20 godina u drzavnim organima, iz budzeta svake godine ode po desetak miliona eura na sudske troskove i naknade stete za izgubljene sporove. I niko repom da mrdne. Ali ima se moze se.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  22. #197
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,154
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    60
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    @mexico, a da ti ne pricam o nepostovanju radnog vremena koje mu je od prvog dana... dodje potpise se i nema ga vise... sekretar ne smije da ga kazni vec njegov posao prebacuje na druge sluzbenike koji su zbog takvih ionako previse natovareni... nikad ali bas nikad napretka kod nas..
    Odosmo u off...

    Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

  23. #198
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Poznato mi je to Kad bi se coek pustio, samar bi stavili
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  24. #199
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Skoro sam diplomirala i htjela bih sto prije da zavrsim ovaj drzavni ispit. E sad me zanima, ako neko zna, kad polozim drzavni ispit za fakultet da li mogu kasnije normalno da odradim pripravnicki za srednju skolu (farmacija je u pitanju)? Neko mi rece kad odradim za fakultet vise nemam pravo za srednju, a s obzirom da ko zna kad cu naci posao u struci voljela bih da imam i ovu drugu opciju.

  25. #200
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da bi položila Stručni ispit za rad u državnim organima, moraš prvo da imaš odrađen pripravnički staž.

Page 8 of 16 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pravosudni ispit???
    By achillescg in forum Društvena hronika
    Replies: 21
    Last Post: 02-02-22, 09:03
  2. Pravosudni Ispit
    By cocacolica in forum Nauka generalno
    Replies: 24
    Last Post: 28-02-20, 12:31
  3. I: Bubice za ispit
    By Djera in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 05-02-10, 19:01
  4. Državni praznici 21. maj i 13. jul
    By E-1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 57
    Last Post: 23-05-07, 13:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •