Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 251 to 275 of 379

Thread: Državni ispit

  1. #251
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    182
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidim literaturu za polaganje drzavnog http://www.uzk.co.me/index.php?optio...id=219&lang=sr pa me samo interesuje sta je sa ovim zakonima treba li ovo da se uci. Pitaju li npr:" Kako glasi 73 clan Zakona o radu" ili "kako glasi clan 25 Zakona o poreskoj administraciji" itd itd. Sta od ovoga sa linka treba da se uci?

  2. #252
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Koliko ja znam treba uciti iz prirucnika. Znate li kad se odrzavaju predavanja/obuka u UZK i ima li kakve koristi poci ako se odrzavaju?

  3. #253
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nema nikog na temi... moze li neko podijeliti utiske sa ispita, ili ste svi imali vezu? 😆

  4. #254
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Je li ima neko da je zavrsio menadzment i da je polagao strucni ispit?

  5. #255
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nesto od pitanja:

    Ustavno: Ekonomska prava, Socijalna prava, Ljudska prava, Lična prava, Vlada CG, Skupstina, Sudstvo, Nadleznosti Vlade, Nadleznosti Skupstine, Nadleznosti Predsjednika, Zabrana diskriminacije, Prelazne i zavrsne odredbe, Drzavna revizorska institucija, Ombusman, Ustavni sud...

    Upravno: Stranke, Rokovi, Resenje, upravni postupak kad je lokalna samouprava stranka, sta se desava u upravnom postupku kad dolazi do izuzeća, Postupak po tuzbi, Postupak po uzoru, Obaveznost presuđa u upravnom sporu

    Finansije: Porez na nepokretnost, Planiranje budzeta (moze biti podpitanje planiranje budzeta odozgo prema dolje za one koji su vezani za ekonomsku struku) Strateski prioriteti ekonomske politike, Funkcije novca, Primici budžeta, Rashodi, Javni dug,

    Privredno: Preduzetnik, OD, KD, DOO, AD, Skupstina AD, Jednočlano AD, dio stranog društva,Pokretanje stečaja, Pravne posledice prihvatanja predloga o pokretanju stecaja, ugovori: o prodaji, špediciji, osiguranju, alotmanu, posredovanju, zastupanju, o građenju

    Radno: Prava iz penzijskog osiguranja, opste i posebne uslove zasnivanja radnog odnosa, odmori, postupak zasnivanja radnog odnosa, Probni rad, Pripravnici, lakse i teze disciplinske mjere

  6. #256
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Zahvaljujem !
    Da li neko zna da li se moze konkurisati u nekom drzavnom organu bez polozenog strucnog ispita, jer zakon predvidja takvu mogucnost, uz uslov da se strucni ispit polozi u roku od godinu dana?

  7. #257
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,809
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    To ti je u slucaju probnog rada pa posle godinu ti raspisu oglas. Kad se dodjes do situacije da konkurises na oglas uprave tad moras imat polozen drzavni. To je uslov na bukvalno svaki oglas


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  8. #258
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by jaslajasam View Post
    Nesto od pitanja:

    Ustavno: Ekonomska prava, Socijalna prava, Ljudska prava, Lična prava, Vlada CG, Skupstina, Sudstvo, Nadleznosti Vlade, Nadleznosti Skupstine, Nadleznosti Predsjednika, Zabrana diskriminacije, Prelazne i zavrsne odredbe, Drzavna revizorska institucija, Ombusman, Ustavni sud...

    Upravno: Stranke, Rokovi, Resenje, upravni postupak kad je lokalna samouprava stranka, sta se desava u upravnom postupku kad dolazi do izuzeća, Postupak po tuzbi, Postupak po uzoru, Obaveznost presuđa u upravnom sporu

    Finansije: Porez na nepokretnost, Planiranje budzeta (moze biti podpitanje planiranje budzeta odozgo prema dolje za one koji su vezani za ekonomsku struku) Strateski prioriteti ekonomske politike, Funkcije novca, Primici budžeta, Rashodi, Javni dug,

    Privredno: Preduzetnik, OD, KD, DOO, AD, Skupstina AD, Jednočlano AD, dio stranog društva,Pokretanje stečaja, Pravne posledice prihvatanja predloga o pokretanju stecaja, ugovori: o prodaji, špediciji, osiguranju, alotmanu, posredovanju, zastupanju, o građenju

    Radno: Prava iz penzijskog osiguranja, opste i posebne uslove zasnivanja radnog odnosa, odmori, postupak zasnivanja radnog odnosa, Probni rad, Pripravnici, lakse i teze disciplinske mjere

    Pretpostavljam da su ova pitanja prikupljana vremenom sa polaganja, jel tako?

  9. #259
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vidocq View Post
    Pretpostavljam da su ova pitanja prikupljana vremenom sa polaganja, jel tako?
    Jeste.

    Послато са SM-A300FU уз помоћ Тапатока

  10. #260
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Citah temu od pocetka, pa vidim da se tek ujutru na dan polaganja zna koji su predmeti polazu. Da se nije sto mijenjalo po tom pitanju?

  11. #261
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zavrsih ovo prije desetak dana.

    Ono sto je sustina je da se uciti mora i po mogucnosti iscitati skroz oni prirucnike sa sajta uprave za kadrove. Moze da dodje bukvalno bilo koje pitanje od pocetka do kraja prirucnika. Ispitivaci nisu prezahtjevni ali nece ni pustiti kad vide da si dosao cisto da okusas srecu.

  12. #262
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zna li neko:

    Kakav stručni ispit polaže osoba koja je stručno osposobljavanje obavila na fakultetu?
    Da li ta osoba (koja obavi stručno osposobljavanje na fakultetu) nakon toga može da radi/konkuriše za posao u osnovnoj ili srednjoj školi?

  13. #263
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja mislim da se za rad u osnovnim i srednjim skolama trazni poseban strucni ispit koji se polaze poslije odradjenog pripravnickog. Tj. u tvom slucaju bi ti strucni trebala da polozis na fakultetu. Ovo zakljucujem po logici.

  14. #264
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Zavisi dal imas polozene pedagoske predmete. Metodika, sociologija, itd

  15. #265
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by puissance View Post
    Zna li neko:

    Kakav stručni ispit polaže osoba koja je stručno osposobljavanje obavila na fakultetu?
    Da li ta osoba (koja obavi stručno osposobljavanje na fakultetu) nakon toga može da radi/konkuriše za posao u osnovnoj ili srednjoj školi?
    Polaze se strucni ispit u skoli ako zelis da radis u osnovnoj/srednjoj. Preduslov je da godinu dana radis kao saradnik u nastavi na fakultetu i da ti skola omoguci da polazes strucni ispit (salje se zahtjev ministarstvu).
    Last edited by Kaz; 20-03-18 at 19:38.

  16. #266
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Radio sam kao saradnik u ovom projektu stručnog osposobljavanja, da li se to računa? Dakle, jedino što treba da se uradi jeste da se pošalje zahtjev ministarstvu i da se čeka odgovor?
    Treba li prije toga kontaktirati školu ili je ministarstvo samo određuje?

  17. #267
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ne znam kako se to racuna posto nije punih godinu dana.

    Mislim da prvo skola mora da ti odobri da polazes strucni ispit. Oni salju zahtjev ministarstvu. Dakle moras prvo vidjeti sa upravom neke skole. U zakonu stoji da lice koje je radilo u drugoj obrazovnoj ustanovi (dakle ne samo u osnovnoj i srednjoj skoli) moze polagati strucni ispit ali je pitanje koliko su oni (uprava skole) upuceni u to i da li zele da ti izadju u susret i omoguce ti da polazes strucni ispit...
    Last edited by Kaz; 20-03-18 at 22:29.

  18. #268
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    182
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo da podijelim utiske sa polaganja. Planirao sam da ucim zadnjih 20 dana al po obicaju sve odlazi i preskaci, ne znam jesam li ljudski śeo 15 dana po par sati i to na jedvite jade jer sam se potpuno odvika od ucenja tako da na kraju nista nisam spremio iz upravnog jer ga najvise ima. Inace ko moze da izdrzi da uci po 10 sati dnevno moze ga spremit za 10ak dana, ja posle 3,4 sata dnevno vise nijesam moga organski da podnesem. Tamo se dodje oko dva, dva ipo i ima vise grupa za polaganje. Danas su bile tri grupe, i nije uvijek isto za svakivtermin polaganja. Ja sam zvao dan prije da pitam sta cu polagati i rekli su mi da cu polagati ustav i upravno ali da to nista nije sigurno. Medjutim to je na kraju i bilo tacno tako da savjetujwem da ziocvnete dan prije da vidite jer ne znasm sta bi trebalo da se dedi pa sa mijenjaju taj spisak koji su vec napravili osim ako se ne razboli neko od tih ispiticvaca ili nesto drugo. Prva grupa je polagala ustav i privredno, druga ustav i upravno (ja sam bio u ovu drugu grupu) i treca grupa je polagala finansije i radno. Na upravno nijesam ni izlazio jer nista nijesam ucio pa sam posao sa nadom da polozim ova 4 pa da idem na popravni upravnog. To mi je bila greska jer kolko sam shvatio od onih sto su izlazili sa upravnog da je taj lik lagan, cak i kad sam pitao onu đevojku sto je prozivala moram li se posebno prijavit da odustajem ili je dovoljno samo da se ne pojavim ona me pitala sta sam zavrsio i posto nijesam pravo sugerisala mi je da izađem ako sam išta citao al dzabe kad ama bas nista nijesam znao tako da izgleda da nije strog uopste ili da nije strog samo za one bez pravnog tako da s a m tu trebao procitat i naucit barem osnovno, mozda bi me pitao da pricam ono sto znam po izboru... jebiga kad s a m kreten. Tako sam polagao samo ustavno i polozio sam ga. Posto je ustavno bilo i u prvoj i u drugoj grupi poseban ispitivac je bio za prvu i drugu grupu. Dozvoljavaju da pises koncept. Ova sto je ispitivala u prvoj grupi valjda nije bila teska jer su svi izlazili zadovoljni, oce da pomogne i valjda se biraju tri pitanja al ne ti da biras bilo koja tri pitanja iz prirucnika nego direktno odaberes jednu oblast pa iz te oblasti su pitanja tako nesto nijesam siguran jer nijes bio kod nje, jedan momak je tu pao znam al on je odustao jer nista nije znao, valjda koju god grupu pitanja da je gledao tu bi mu bilo nesto sto nije znao. E sad kod ove za drugu grupu đe sam ja bio odma te pita sta si zavrsio. Ako si pravo ona ti postavlja pitanja koja oce a ako nijesi pravo dobijes spisak sa nekih 25-30 grupa od po tri pitanja i sam izabiras koju ces grupu od tri pitanja da odgovaras. Tako sam ja npr odabrao grupu pitanja pod rednim brojem 14 a pitanja su bila predsjednik cg, drzavna revizorska institucija i biracko pravo. Krenes da pricas a ako stanes postavlja ti potpitanja da vidi znas li tako npr ja sam krenuo da pricam predsjednika al nijesam ja to esejski ucio i nabubao sve i tako sam nesto preskocio ali kad me pitala znao sam npr preskocio sam da kazem koji je uslov da neko bude predsjednik i koliko mu mandat traje i kako prestaje. Prije mene jedan momak je pao, isto je imao predsjednik i ona ga je valjda pitala na koliko se bira predsjednik a on rekao na 4 godine (a treba 5) i tako je imao jos par gresaka... Onda jedan momak isto prije mene izasao sav usplahiren veli a unistava, ubija.... vjerovatno nije dobro znao pa je pokusala da ga izreseta pitanjima i da ga izvuce, to su sve kratka pitanja... Generalno gledano Ustav nije tezak po meni i mislim da je vecina polozila lise par slucajeva. Pisacu opet kad zavrsim finansije, radno i privredno i kad vidim kakvi su oni. Danas sam cuo neke komentare ovih sto su izlazili sa privrednog da samo kod njega ne moze da se pise koncept ali se kod njega odgovaranje i najbrze zavrsava, ljudi izlaze za 5-10 min. Odma tri pitanja znas ne znas ako krenes munjevito prekida te i sledece pitanje, ako zastajkujes valjda pomogne cini mi se ne znam. Eto to je to pa cu pisat kako je bilo sa ova tri predmeta. Intereduje me samo zna li neko kad se polaze popravni. Bilo me pomalo blam a i trema da idem tamo nepripremlhen al te brzo prodjes kad vidis kandidate koji su isti kao ti, svi nesto citaju prije ulaska, pa cujes komentare ovo ne znam ono ne znam, odustacu, ka na fakultet prije ispita, pa svi snađu onoga što izađe kako je bilo je li tesko jesi li polozio itd itd
    Last edited by godlike; 14-04-18 at 09:00.

  19. #269
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Plav
    Posts
    1,777
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li ko skriptu za ucenje za polaganje drzavnog?

    Treba da se prijavim u ovih par dana, pa bi valjalo da pocnem da bubam ako uspijem uopste

  20. #270
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    786
    Thanks Thanks Given 
    33
    Thanks Thanks Received 
    119
    Thanked in
    67 Posts

    Default

    Ne bih ja učio iz skripti. Postoje zvanični priručnici za svaki predmet pojedinačno, oko ~100 strana svaki, sve zajedno kao prosječan ispit na faksu. Državni ispit je limunada, zato ne rizikuj sa skriptama koje je neko zapisivao sa predavanja za spremanje državnog (a koja traju tri dana po dva sata).
    Last edited by Clubbin'; 15-10-18 at 08:24.

  21. #271
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by HaRRy View Post
    Ima li ko skriptu za ucenje za polaganje drzavnog?

    Treba da se prijavim u ovih par dana, pa bi valjalo da pocnem da bubam ako uspijem uopste
    Ako prijavis za par dana, sigurno ti neće biti polaganje narednih 5-6 mjeseci, osim ako imas dobru vezu, tako da ne moraš zurit sa učenjem.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

  22. #272
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Plav
    Posts
    1,777
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa i nije bas tako, evo kako gledam na sajt uprave za kadrove, oko 20 dana do 1 mjesec se ceka

    Nadjoh od proslih koji su polozili vec neki materijal, ima 5 skripti i 1 knjiga. ako kome treba tu sam da posaljem.
    U ponedeljak prijavljujem pa sta mi Bog da.

  23. #273
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam pitala sekretarku ona mi je rekla da se ceka otprilike 4 mjeseca. pisite sve korisne informacije. ja treba isto da polazem, a sve se kanim da pocnem uciti.
    Quote Originally Posted by HaRRy View Post
    Pa i nije bas tako, evo kako gledam na sajt uprave za kadrove, oko 20 dana do 1 mjesec se ceka

    Nadjoh od proslih koji su polozili vec neki materijal, ima 5 skripti i 1 knjiga. ako kome treba tu sam da posaljem.
    U ponedeljak prijavljujem pa sta mi Bog da.

  24. #274
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Ja se kanim da uplatim a ne da pocnem da ucim. Nikako da krenem sad cu kad pocnu kise uzeti to da malo ucim.


    Sent from my iPhone 8+ red using Tapatalk

  25. #275
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4,604
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    247
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Evo i ja da vam saopstim, prijavila sam se pocetkom juna, jos nisam stigla na red. Tako da... imate vremena za učenje.
    " čini se da iz rana raste cvijeće... "

Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pravosudni ispit???
    By achillescg in forum Društvena hronika
    Replies: 21
    Last Post: 02-02-22, 09:03
  2. Pravosudni Ispit
    By cocacolica in forum Nauka generalno
    Replies: 24
    Last Post: 28-02-20, 12:31
  3. I: Bubice za ispit
    By Djera in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 05-02-10, 19:01
  4. Državni praznici 21. maj i 13. jul
    By E-1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 57
    Last Post: 23-05-07, 13:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •