Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 139

Thread: Jmbg

  1. #1
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default Jmbg

    Dugo vremena se mislim da li da pokrenem ovu temu (cesto mi racionalno kazu "koji ce tebi ta prica - njihov problem ..."), jer sam ocekivala da ce ljudi placeni i odgovorni za zastitu identiteta gradjana CG, kao i oni oni za zastitu drzavne bezbjednosti i interesa Drzave CG, sve sa svojim brojnim NVO u CG, napokon obratiti paznju na totalno suludu situaciju u zemlji.
    Nista od toga se ne desava. Ne znam uopste da li je ikoga briga, ali evo "da me ne grize savjest", da upozorim na posledice nedostatka zakona koji bi u svim odgovornim drzavama zabranjivao neke naizgled "naivne" radnje koje su uobicajene u CG.
    Prvo, mnogi ne znaju sta znaci JMBG pa ga daju svima i svakome a zakon u CG to ocigledno dozvoljava..
    Jedinstveni matični broj građana (JMBG) je identifikacioni broj koji je dodeljivan svim građanima
    SFRJ
    počev od 1976. godine prema mestu rođenja, a za građane rođene pre 1976. godine prema prebivalištu. Ovaj lični broj je još uvek u upotrebi u državama nastalim od bivših republika SFRJ.

    Jedinstveni matični broj građana sastoji od 13 cifara u obliku DDMMGGGRRBBBK, gde su:

    DD - dan rođenja
    MM - mesec rođenja
    GGG - zadnje tri cifre godine rođenja
    RR - region rođenja, odn. prebivalište za građane rođene pre 1976. godine.
    BBB - jedinstveni broj, dodeljen prema

    • 000-499 - muški
    • 500-999 - ženski
    00-09 - stranci bez državljanstva bivše SFRJ ili njenih naslednica. Stranci koji su postali državljani SFRJ dobijali su regularan JMBG, a ne ovaj.

    • 01 - stranci u BiH
    • 02 - stranci u Crnoj Gori
    • 03 - stranci u Hrvatskoj
    • 04 - stranci u Makedoniji
    • 05 - stranci u Sloveniji
    • 07 - stranci u Srbiji (bez pokrajina)
    • 08 - stranci u Vojvodini
    • 09 - stranci na Kosovu
    20-29 - Crna Gora

    • 21 - Podgorica
    • 26 - Nikšić
    • 29 - Pljevlja
    Obzirom da nisam nasla ni jedan zakon u CG o zastiti podataka gradjana koji bi sankcionisao naizged naivnu potraznju tog sigurnosnog broja gradjanina , zloupotrebu i slicno..
    Evo nesto iz Cro..
    Ministarstvo unutarnjih poslova, odnosno nadležno tijelo, podatke o matičnom broju može dati kada je:
    – na temelju posebnog zakona, potrebno utvrditi identitet,
    – to u cilju zaštite interesa Republike Hrvatske,
    – dobilo dopuštenje hrvatskoga državljanina o čijem se matičnom broju radi.
    Posebnim zakonom kojim se regulira zaštita tajnosti podataka pobliže će se urediti uvjeti i način korištenja matičnog broja.«Članak 7.

    Članak 12. mijenja se i glasi:
    »Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja koristi matični broj građanina suprotno odredbi članka 9.a ovoga Zakona.
    Za prekršaj iz prethodnog stavka ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna.«
    Evo ponesto - ovlas iz Srbije:

    - Međunarodna praksa potvrđuje neograničenu “maštovitost” kradljivaca identiteta. Najrobusnije krađe podataka o ličnosti se vezuju za velike elektronske baze ličnih podataka u bankama, sistemima koji se bave e-trgovinom ili kod organa vlasti. Sofisticirano se krade i, na primer, kontaktnim ili bezkontaktnim čitanjem podataka sa čipova pametnih kreditnih ili identifikacionih kartica ili pasoša, ali i daleko trivijalnijim metodam poput skeniranja i kopiranja ličnih dokumenta ili pošta, “kopanjem” po arhivama, pa čak i đubretu – navodi Šabić.On kaže da građani ne bi trebalo da zaborave da se u mnogim slučajevima podaci dobijaju “na poklon” od samih građana. Naime, te podatke traži i ko treba i ko ne, a možda je i najopasniji JMBG koji maltene svi nekontrolisano dajemo.
    Tako je jednom čoveku je stiglo rešenje da, sa sve tužbama i kamatama, treba da plati 400 miliona dinara na ime poreza za preduzeće čiji je navodni vlasnik. Smederevcu Jovanu Nikoliću stiglo je rešenja da plati carinski prekršaj za firmu čiji je takođe navodni vlasnik, iako to zapravo nije. Zabeležen je slučaj i profesorke univerziteta koja je imala problema zbog neplaćenog računa u nemačkom hotelu, iako u toj zemlji nikada nije bila.
    Iako se šteta od krađe identiteta u svetu meri milijardama dolara, u Srbiji je nema previše, ali je ipak prisutna.
    - I ne znajući kako, nekoliko ljudi je postalo vlasnik preduzeća koja duguju višemilionske iznose za isporučenu robu, PDV, carinu… Neki su bukvalno zatrpani sudskim pozivima zbog krivičnih dela ili prekršaja koje su počinili na mestima na kojima nikada nisu bili. Međutim, to što je broj takvih slučajeva relativno mali, ne treba da mislimo da toga nema – objašnjava Šabić.
    I:
    Na svakom koraku od građana Srbije traže se podaci iz lične karte, izvodi iz matičnih knjiga, porodična slika, nacionalnost, veroispovest, a u sferi je potpune proizvoljnosti ko sve, kada i kako sme da čita tuđa dokumenta
    Nikola Vukov Isić iz Bečeja nezaposlen je, a odobreno mu je više kredita nego najbolje plaćenim građanima Srbije. Bori se za goli opstanak, a vlasnik je nekoliko firmi u koje nikada nije kročio. Nikada nije izgubio ličnu kartu, a njegov identitet neko grubo zloupotrebljava već deset godina. Policija ne uspeva da uđe u trag kradljivcu, a iz priče proizlazi da je Isićeve podatke zloupotrebio neko ko ga je legitimisao. Takvih je moglo biti mnogo. Jer na svakom koraku od građana Srbije traže se podaci iz lične karte, izvodi iz matičnih knjiga, porodična slika, nacionalnost, veroispovest.
    Elem, prije nekoliko godina, kupujuci u kozmeticarskoj radnji proizvode, kasirka mi je dodala neki papir za popunjavanje podataka i usput izbiflala pricu o njihovoj kartici. Poznajuci taj sistem, jer tih kartica imam iz raznih drzava, pomislih, OK, par minuta za popunjavvanje i sto da ne, jedna viska - nek bude prva iz CG..
    He.. Preletjeh pogledom sta da popunim, i blokirah.. Zahtijeva se nevidjeno do sada. Lepo kockice za upis JMBG.. Upitah da li to zaista mora ili moze bez toga? Odgovor je ne - nikako. Bez JMBG ne vazi.
    Sokirana da je to dozvoljeno u CG, da Drzava ne stiti gradjane CG... Da em sto kupujete robu za svoj novac, dozvoljavate da preko evidencije kupovine njihovih proizvoda mogu zaklljuciti mnogo sto sta.. Oni zahtijevaju JMBG.
    Vidjeh da cura i ne zna sama sta je JMBG pa se nasmjesih, zahvalih i odoh..
    Ispricala sam svojim prijateljima ovu suludost sto dozvoljavaju institucije sistema CG, i "oladise me" sa konstatacijom - "ko ih..., kad su... njihov problem, a i placaju ljude koji bi trebali da zastite gradjane i drzavu od takve poroznosti".
    Proslo je tih nekoliko godina, palo bi mi na pamet oko JMBG x puta, pomislih mozda je neko normalan u medjuvremenu razmislio na drzavne interese i sigurnost gradjana i drzave, uveo zakone itd..
    Opet u CG, ide TV reklama, zanimljiv teaser, i kazem ok idem to testirati - sto ne...
    Dolazim do kase, zatraziim tu reklamnu zezalicu, izvadim olovku i dobijam "deja vu" .. U vrhu, pored imena i prezimena, kockice i JMBG.
    Blokada.. Pitam da li je to po zakonu - pitam kasira, a on jadan ocigledno veze sta ga pitam, pa "to je zahtjev firme, to mora, bez toga nista".. Pfu.. rekoh sebi - ovaj narod ode u persun..

    Svjesna sam da ce ovo biti jos jedan od mojih x uzaludnih pokusaja da kao obican gradjanin skrenem paznju na neki problem neznanja, i na odgovorne iz drzavnih institucija i NVO da reaguju i zastite naivan narod od mogucih zloupotreba njihovih podataka.. Ali, kad vidim da to traje godinama, i da se do sada niko nije pomjerio.. Bar jedan apel, i od mene dosta.

    Hvala Lepo

  2. #2
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Ne zalim se, zao mi je sto to rusi sigurnosni sistem drzave i njenih gradjana.. Sto se mene tice, znam u kojim situacijama mogu da dam svoje podatke - a to je samo kad je u mom interesu. Dakle, banka i drzavna institucija kad je u pitanju moja imovina i identitet (katastar i MUP). Identicno kao sto radim na zapadu. Ostalo ni u snu.

    Hvala Lepo

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    I sta ko moze sa tudjim maticnim da uradi? Kredit dic ne moze. Za ostalo mu i ne moze toliko nastetit. Vjerovatno zato i niko ne reaguje na takve stvari koje si opisala.

    Послато са LT22i
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Mislim da je od mene dosta prijateljski i patriotski da skrenem paznju, a koliko ce ko razmisliti sta sam radi (pa i o mogucim posledicama od tih radnji), da li ce drzavne institucije odbrane sistema i gradjana reagovati, i mnoge NVO koje su identicno u obavezi da zastite gradjane... To je vec vasa i njihova stvar. Mislim da sam bukvalno sve servirala, pa ko hoce nek razmisli, ko nece.. Njegova stvar.

    Hvala Lepo

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    zna se za taj problem odavno, i banke ga koriste, al nece niko da reaguje, narod ni sam ne zna cemuj mu to sluzi
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Pretpostavljam da je tako.. Ovo je osnovno pitanje i obaveza "nacionalne sigurnosti".. Zato u prvom tekstu uz ostalo napisah:
    Svjesna sam da ce ovo biti jos jedan od mojih x uzaludnih pokusaja da kao obican gradjanin skrenem paznju na neki problem neznanja, i na odgovorne iz drzavnih institucija i NVO da reaguju i zastite naivan narod od mogucih zloupotreba njihovih podataka.. Ali, kad vidim da to traje godinama, i da se do sada niko nije pomjerio.. Bar jedan apel, i od mene dosta.
    Hvala Lepo

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    a sta ocekujes od drzave koja ti da glasacki listic sa sve rednim brojem, otcijepi dio sa istim brojem za sebe i anpise koju si listicu uzeo i niko ne reaguje ;p
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  8. #8
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Koliko sam puta samo do sad potpisala neku peticiju, gdje sam ostavila svoj JMBG pa i na druga mjesta...
    Šta mi na kraju krajeva mogu uraditi? Izvući sve one informacije koje mogu i ja na osnovu svog JMBG, ali su i dalje limitirani bez potpisa.

    Mada, kroz svoje poslovno iskustvo, osobe koje žele da sve saznaju o vama, njima ne treba vaš JMBG. Imala sam prilike na svoje oči da vidim osobu, koja je vadila izvode sa tuđih bankovnih računa, tuđe elektronske avionske karte, listinge tuđegih mobilnih brojeva... Mi živimo u jedno korumpirano društvo, gdje se nekima može sve.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Svuda se potpisujete uz trazeni JMBG, a i na svakom dokumentu koji dajete na kopiranje postoji i potpis koji je najlakse zloupotrijebiti.
    No, od mene dosta.
    Vidim da je jako porozan sistem, i vjetrometina...


    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 20-05-14 at 13:07.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,942
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,330
    Thanked in
    1,862 Posts

    Default

    Majo zakon kod nas štiti građane od te zloupotreblje. Naime zabranjeno je kopiranje ličnih karata.

    Sa druge strane očigledno si pobrkala "vaš" zapadni sistem sa našim. U našem sistemu JMBG je baš ono što mu naziv kaže, identifikuje te kao građananina. Zato niko drugi ne bi mogao da uzme tvoju karticu iz tog marketa... Zloupotreba JMBG u Crnoj Gori ne postoji iz prostog razloga što se uz njega jednostavno zahtijeva još neki identifikacioni dokumenat u ORIGINALU.
    Inače šablon koji si pisala za JMBG je nepotpun ;-)

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy i9502
    Last edited by Bugi; 20-05-14 at 13:30.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    I sta ko moze sa tudjim maticnim da uradi? Kredit dic ne moze. Za ostalo mu i ne moze toliko nastetit. Vjerovatno zato i niko ne reaguje na takve stvari koje si opisala.

    Послато са LT22i
    Moze i to mnogo toga po sistemu "dvojica bez duse treći bez glave". Sa malo mućke moze registrovati firmu i napraviti dzumbus. Izvjesna gospodja, univerzitetski profesor iz BG, dobila je da plati racun hotela u Njemackoj iako ga tamo nije ni krocila. Sto grdnijA jada treba da se tako nesto ispravi a pedantni Njemci to odma ubace u mrezu duznika pa kad bi se pojavila ops...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Strah
    Na svakom koraku trgovinske radnje zahtevaju broj lične karte i JMBG kupcu koji želi da uz fiskalni račun vrati robu kojom je nezadovoljan ili makar samo zameni veličinu istog artikla. Poverenik Rodoljub Šabić objašnjava za NIN da su trgovci na osnovu podzakonskog akta pod pritiskom fiskalnih organa da ako to ne rade snose neprijatne konsekvence. „Dakle, da bi uopšte imali pravo da to rade trgovci bi morali imati osnov u zakonu, a ne u nekakvom podzakonskom aktu.“
    Prilikom otvaranja računa, a posebno odobravanja nekih dodatnih usluga, banke od klijenta zahtevaju čak i podatke o bračnom statusu, supružniku, firmi u kojoj radi i druge porodične podatke. Načelno, Šabić kaže da svi pa i banke imaju obavezu da se u zahtevima za obradu ličnih podataka ponašaju restriktivno, da traže i obrađuju samo podatke koji su nužni za ostvarenje svrhe. „Nažalost, veoma često nije tako. Međutim, kod banaka je `problem` to što se zbog prirode odnosa gotovo uvek može stvoriti privid da klijenti tražene podatke daju dobrovoljno, bez obzira da li je stvarno tako.“
    Različiti su motivi zbog kojih građani dobrovoljno daju lične podatke. Iz straha da ne dobiju kredit ili posao, na primer, ali najčešće zbog neobaveštenosti o pravu na zaštitu podataka ili pak opasnog ubeđenja da nemaju šta da kriju. Uroš Mišljenović iz organizacije Partneri za demokratske promene Srbija, koja je nedavno objavila detaljnu analizu primene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti kaže da građani Srbije nisu u dovoljno informisani o značaju i načinima zaštite privatnosti. Stoga često ustupaju svoje lične podatke bez opravdane potrebe. Ponekad se dobijanje usluge ili ostvarivanje određenog prava uslovljava ustupanjem ličnih podataka. Na primer, prilikom razgovora za posao poslodavci od kandidata zahtevaju podatke koji nisu relevantni za radno mesto za koje kandidat konkuriše.“ Ti podaci ostaju kod onoga kome su ustupljeni i njihovo zadržavanje otvara prostor za mnoštvo zloupotreba, čiji je ucena po poznatom obaveštajnom modelu samo jedan oblik.
    Mobilni operateri u Srbiji imaju mogućnost da uz pisanu saglasnost korisnika pristupe podacima koji se o toj osobi čuvaju u Kreditnom birou zarad kupovine proizvoda u mreži. U Telenoru kažu da se od Biroa dobija samo podatak o tome da li je korisnik kreditno sposoban ili ne, dok u Telekomu dodaju još da pristup tim podacima ima mali broj zaposlenih uz organizovanu i sistematsku kontrolu pristupa. Uz to, za prenos fiksnog broja sa oca na sina, na primer, Telekomu je potrebno da se dostavi i izvod iz matične knjige obojice. Čemu izvod kada jedan korisnik želi svoj broj da prenese na drugoga? Kažu da se to od korisnika zahteva samo izuzetno, kada nije završena ostavinska rasprava, a broj se prevodi po osnovu pripadnosti porodičnom domaćinstvu.
    I jedni i drugi tvrde da se najpre uzima saglasnost i za uvid u lične podatke, ali u praksi je najčešći slučaj da službenici većine preduzeća u kojima se za uslugu zahteva lična karta, retko traže potpis na saglasnost pre nego što izvuku podatke. Redosled je uglavnom obrnut. Mišljenović kaže da je pomenuta analiza primene Zakona pokazala da značajan broj rukovalaca podacima nije upoznat sa sopstvenim obavezama. “Ovo naročito dolazi do izražaja kada građanin zatraži informaciju o tome koje podatke o njemu neka institucija poseduje, kako ih koristi, u koje svrhe, sa kojim pravnim osnovnom, kada će podaci biti obrisani. Mnogi obveznici ovog zakona nisu preduzeli adekvatne mere zaštite ličnih podataka od zloupotreba, neovlašćenog uvida, umnožavanja ili brisanja, iako je to njihova zakonska obaveza. Jedan dom zdravlja naveo je da nije preduzeo nikakve mere zaštite, što je naročito uznemirujuće budući da zdravstveni centri poseduju naročito osetljive podatke o zdravstvenom stanju velikog broja pacijenata.”Tako dolazi do situacije da Republički geodetski zavod učini podatke o nepokretnosti, vlasništvu i adresi vlasnika javnim. Iako je namera bila da se spreče prevare višestruke prodaje istih stanova, Šabić kaže da bi svrha objavljivanja i obim podataka bilo kog javnog registra morali da imaju svoju osnovu u zakonu. „Koliko god svrha bila korisna, nema opravdanja da se objavljuje više podataka nego što je potrebno za njeno ostvarivanje.“
    Najučestaliji oblik kršenja Zakona o zaštiti podataka je, prema Mišljenoviću, prekomerna obrada podataka. „Ovo se naročito odnosi na fotokopiranje ličnih karata koje nam često uzimaju državni organi, javna preduzeća, hoteli, sportski klubovi. Ili, objavljivanje ličnih podataka putem interneta, objavljivanje zdravstvenih podataka učenika škole u godišnjem informatoru o radu škole, objavljivanje JMBG i adresa akcionara i tako redom. Prisutno je zadržavanje podataka i nakon što se u potpunosti ispuni razlog posedovanja podataka.“
    Broj predmeta u porastu
    U okviru aktivnosti Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti konstantno raste broj predmeta u oblasti zaštite podataka o ličnosti. U 2009, prvoj godini po usvajanju Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, bilo ih je 83, u narednoj 250, u sledećoj 727, u 2012. – 1.405 predmeta. Od početka 2013. godine do danas, primljeno je 590 predmeta. Od 3.055 predmeta okončano je 2.675. Predmeti se okončavaju zabranom dalje obrade podataka, nalaganjem da se unište formirane zbirke podataka, pokretanjem prekršajnih postupaka, u nekim slučajevima i podnošenjem krivičnih prijava.
    Vidim da u Srbiji dosta pisu o tome...

    Hvala Lepo

  13. #13
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Krađa identiteta: Pakao zbog dvojnika

    07.04.2013. | 0 komentara


    (Izvor: Večernje Novosti, Autor: V. S. Crnjanski)
    Iza sve češćih krađa identiteta u Srbiji stoji unosan biznis. Na tuđe ime otvaraju firme, dižu kredite, kupuju robu… Sudovi skoro da nisu izrekli nijednu kaznu za ovakva dela

    Lični podaci nalaze se na mnogo mesta
    Uprkos tome što se nikad nisu sreli, Smederevac Jovan Nikolić i Bečejac Nikola Vujkov Isić imaju mnogo više zajedničkog nego što bi sami želeli. I jednom i drugom život se preko noći pretvorio u pakao, kada je nepoznati “dvojnik” zloupotrebio njihove lična dokumenta, pa otvorio firme, podigao kredite, kupovao robu… A onda su počele da stižu kazne za carinske i druge prekršaje.
    Krađa identiteta, koja je već godinama, prema Američkoj federalnoj komisiji za trgovinu, prva na listi “naj-prevara”, postaje unosan biznis i u Srbiji. Iz godine u godinu povećava se broj ljudi kojima na kućne adrese dolaze računi za razna dugovanja ili prijave za utaju poreza. Ili im stiže da plate robu i usluge koje nikad nisu koristili.
    Građani nisu svesni gde sve “seju” lične podatke i ne shvataju kakve ih opasnosti zbog toga vrebaju. Naročito su opasni upadi u velike elektronske baze podataka kakve imaju banke, sistemi koji se bave trgovinom preko interneta, evidencije zdravstvenih i penzionih osiguranika, državne institucije.
    - Zloupotreba ličnih podataka, koja danas može da vam se desi čak i ako ne izgubite ličnu kartu ili pasoš, tek počilje da cveta – kaže prof. Bogoljub Milosavljević sa beogradskog Pravnog fakulteta Univerziteta Union. – Računari i umrežavanje omogućavaju da se podaci svakog od nas nalaze u nekoliko, pa i u nekoliko desetina baza. To stvara šanse za zloupotrebe.
    Po njegovim rečima, mnogi prikupljaju podatke i bez zakonskih ovlašćenja (recimo, sportski klubovi). Ali nekada i zakon dozvoljava bespotrebno uzimanje podataka. Centralno pitanje ipak je kako se baze štite.
    - Gotovo svakog dana vam neko traži jedinstven matični broj, a on je najopasnija šifra za ulazak u različite baze – upozorava Milosavljević.
    U Srbiji, inače, ima više od 300.000 institucija koje rukuju ličnim podacima građana. Procene su da one imaju više od milion baza podataka, a neke i više od jedne.
    Najviše evidencija ima MUP, ali tu su i Vojska, bezbednosne službe, Carina, poreznici, pravosuđe, banke, firme, zdravstvene i socijalne ustanove, penzioni fond, škole, biblioteke, opštine, izborne komisije…
    U nedavno završenom istraživanju, Partneri za demokratske promene Srbije utvrdili su da mnogi rukovaoci podacima (kako se oni zvanično zovu) nemaju nikakvu ili veoma slabu zaštitu.
    - Često možemo čuti “za mene privatnost nije važna, ionako nemam šta da krijem”.
    Međutim, zloupotrebe privatnosti, posebno ličnih podataka su česte, a uglavnom ih postanemo svesni kada šteta već nastane.
    Najočigledniji primer je krađa identiteta, koja predstavlja krivično delo – kaže Uroš Mišljenović iz ove organizacije.
    Do nje, objašnjava, najčešće dolazi kada građanin svojevoljno ustupi podatke, pa oni kasnije budu zloupotrebljeni. I on pominje nedavni slučaj bravara Jovana Nikolića, koji pokazuje koliko je bitno da ljudi budu pažljivi kada ustupaju lične karte na fotokopiranje.
    - Kada ustupimo podatke nekome, to nikako ne znači da je dozvoljeno te podatke koristiti u druge svrhe. Zato građanima preporučujemo da ustupaju samo onoliko podataka o sebi koliko je to neophodno u konkretnom slučaju.
    Posledice mogu biti ozbiljne, i važno je da nadležni organi (policija, tužilaštva, sudovi, APR) ulože napore da se žrtva u najkraćem roku rastereti obaveza koje je, navodno, preuzela – kaže Mišljenović.
    Inače, prema podacima MUP, broj ljudi koji prijave da im je neko ukrao i zloupotrebio dokumenta i dalje je mali, i može se godišnje izbrojati na prste jedne ruke.
    Ali zato ima dosta onih koji dobrovoljno prodaju svoja lična dokumenta za 150 evra, a potom prijavljuju da su im ona ukradena.
    Oni kojima su stvarno ukradeni podaci to najčešće shvate kad im stigne da plate neku kaznu. A onda često stvar ode predaleko…
    Hvala Lepo

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,942
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,330
    Thanked in
    1,862 Posts

    Default

    Džabe pišeš. Druga država je Srbija drugi zakoni su u Srbiji. Napisah ti već da kod nas JMBG ne znači ništa bez originalnog identifikacionog dokumenata.

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy i9502
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  15. #15
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,783
    Thanks Thanks Given 
    1,485
    Thanks Thanks Received 
    4,939
    Thanked in
    2,314 Posts

    Default

    Imamo i biometrijsku ličnu kartu što znači da nema potrebe za fotokopiranjam iste. E, nisam završio posao u jednoj državnoj instituciji jer nisam htio da je fotokopiram ... Biometrija, to je, ma moderno, al' praktično ...

  16. #16
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Pa ne bi smjeli ni pecat da stavljaju nasi na granici, ali nacelnici nisu jos obavijestili granicnu policiju CG da biometrijskim sve ulazi u sistem, svaki ulaz i izlaz. Stara SFRJ skola. Bez stambilja - NDR fazon, nista... LK moze, pasos jok. hahahahaaaa
    A jos zadrzali ono od Sovjetskog Saveza kad izlazite iz svoje zemlje- Gdje putujete i zasto? hahahahaaaaaaaaaaaaa

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 20-05-14 at 22:31.

  17. #17
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iskreno nisam nikad ni razmišljao o ovom.. sve to stoji, al nekom za zloupotrebu i ne treba jmbg - u današnjem dobu svako ostavlja otiske (elektronske naravno)
    nikad nisam popunjao jmbg bez jedino tamo gdje je to zakonski potrebno..

    kako se Ameri bore portiv toga? kad najveći procenat falsifikovanih dokumenata čine njihovi pasoši?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Malo koji Amer ima pasos, a na pasosu USA ne pise "ssn" vec samo broj pasosa, ni na Swiss pasosh, nii na Austrijskom (niko normalan ne stavlja ujedno ssn, potpis i broj dokumenta).. Sve se vrti oko "social security number" koji je sve i za zaposlenje i ..bez toga nista.. Nauci se napamet, i za provjeru bilo cega samo se izbifla.. Preko tel. kad zelite provjeriti racun u banci, za bilo sta .. date podatke ako ste i preko "svijeta" i "ssn" i to je to.. ili cak za mnogo sto sta samo stalni tel broj... Ali da upisujete vas ssn za karticu na pumpi, u kozmeticarskoj radnji, u supermarketu kao sto zahtijevaju JMBG (ocigledno legalno) od naivnog naroda u CG (i strane firme).. pa to je van pameti.

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 20-05-14 at 22:56.

  19. #19
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    treba prvo objasnit narodu o tome a to je SF - jer mi nema šta ne znamo

  20. #20
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Pokrenuh temu .. no...bice kao i onda prije nekoliko godina, kad sam pisala oko higijensko zdravstvene potrebe u CG - podzemnih kontejnera za smece...
    Sto rece ona sa sjevera CG, prishljegla u PG, PR komunalnog, parafraziram - Narod u PG je necivilizovan i ne bi znali to da koriste, pa nam nije ni potrebno.
    Nevjerovatno... Pa valjda ima ko treba da edukuje i stiti narod CG.. Odrase budzet i kreditima CG, dr i mr sa udg i karic univerziteta, zaposlenih ko pleve, a njihovi efekti...

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 20-05-14 at 23:08.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je precrno uzimanje i kopiranje ličnih dokumenata od svake šuše i muše.

    Prije par dana sam bio u PG na razgovor u jednoj poznatoj firmi - ja na kapiju kad ga eto portir...

    Lična, evo lična, ok uđite, a lična???, lična kod mene... Prodimih, ali moradoh da se nacrtam tamo unutra, pa uđoh...

    To nije izuzetak, nego pravilo kod njih.

    E sad, je li mogao da mi je iskopira u 1001 primjerak za ta 2 sata koliko sam bio unutra, itekako jeste.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1,824
    Thanks Thanks Given 
    108
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    97 Posts

    Default

    Kakva lijepa i poucna prica, ni Migo je ne bi ljepse ispricao.

    Vjerujem da portir jos uvjek kopira LK...precrno..

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,998
    Thanks Thanks Given 
    2,217
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Pošto mrzim redove i čekanje od prije par godina kladim se koristeći bet-at-home.
    Sve to fino funkcioniše, ali rekoh što da dajem pare Englezima kad sam čuo da i naši kladioničari omogućavaju on-line klađenje.
    Englezi su mi za registraciju tražili ime, broj kartice i kada ističe. Ja sa kartice prenesem novac na svoj račun kod njih i igram (prenesem koliko hoću; kladim se na šta i koliko hoću, a ako dobijem mogu koliko hoću da prenesem na moju karticu)
    E sad pazi vraga, naši mi, pored onog što traže Englezi, traže i adresu i broj telefona i JMBG i djevojačko prezime majke i ... i naravno ja ostadoh da se igram na bet-at-home.

  24. #24
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nenocopy View Post
    Kakva lijepa i poucna prica, ni Migo je ne bi ljepse ispricao.

    Vjerujem da portir jos uvjek kopira LK...precrno..
    Vanja jes' to ti?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    416
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    E sad pazi vraga, naši mi, pored onog što traže Englezi, traže i adresu i broj telefona i JMBG i djevojačko prezime majke i ...

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •