Dugo vremena se mislim da li da pokrenem ovu temu (cesto mi racionalno kazu "koji ce tebi ta prica - njihov problem ..."), jer sam ocekivala da ce ljudi placeni i odgovorni za zastitu identiteta gradjana CG, kao i oni oni za zastitu drzavne bezbjednosti i interesa Drzave CG, sve sa svojim brojnim NVO u CG, napokon obratiti paznju na totalno suludu situaciju u zemlji.
Nista od toga se ne desava. Ne znam uopste da li je ikoga briga, ali evo "da me ne grize savjest", da upozorim na posledice nedostatka zakona koji bi u svim odgovornim drzavama zabranjivao neke naizgled "naivne" radnje koje su uobicajene u CG.
Prvo, mnogi ne znaju sta znaci JMBG pa ga daju svima i svakome a zakon u CG to ocigledno dozvoljava..
Jedinstveni matični broj građana (JMBG) je identifikacioni broj koji je dodeljivan svim građanima
SFRJ
počev od 1976. godine prema mestu rođenja, a za građane rođene pre 1976. godine prema prebivalištu. Ovaj lični broj je još uvek u upotrebi u državama nastalim od bivših republika SFRJ.

Jedinstveni matični broj građana sastoji od 13 cifara u obliku DDMMGGGRRBBBK, gde su:

DD - dan rođenja
MM - mesec rođenja
GGG - zadnje tri cifre godine rođenja
RR - region rođenja, odn. prebivalište za građane rođene pre 1976. godine.
BBB - jedinstveni broj, dodeljen prema

  • 000-499 - muški
  • 500-999 - ženski
00-09 - stranci bez državljanstva bivše SFRJ ili njenih naslednica. Stranci koji su postali državljani SFRJ dobijali su regularan JMBG, a ne ovaj.

  • 01 - stranci u BiH
  • 02 - stranci u Crnoj Gori
  • 03 - stranci u Hrvatskoj
  • 04 - stranci u Makedoniji
  • 05 - stranci u Sloveniji
  • 07 - stranci u Srbiji (bez pokrajina)
  • 08 - stranci u Vojvodini
  • 09 - stranci na Kosovu
20-29 - Crna Gora

  • 21 - Podgorica
  • 26 - Nikšić
  • 29 - Pljevlja
Obzirom da nisam nasla ni jedan zakon u CG o zastiti podataka gradjana koji bi sankcionisao naizged naivnu potraznju tog sigurnosnog broja gradjanina , zloupotrebu i slicno..
Evo nesto iz Cro..
Ministarstvo unutarnjih poslova, odnosno nadležno tijelo, podatke o matičnom broju može dati kada je:
– na temelju posebnog zakona, potrebno utvrditi identitet,
– to u cilju zaštite interesa Republike Hrvatske,
– dobilo dopuštenje hrvatskoga državljanina o čijem se matičnom broju radi.
Posebnim zakonom kojim se regulira zaštita tajnosti podataka pobliže će se urediti uvjeti i način korištenja matičnog broja.«Članak 7.

Članak 12. mijenja se i glasi:
»Novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja koristi matični broj građanina suprotno odredbi članka 9.a ovoga Zakona.
Za prekršaj iz prethodnog stavka ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 1.000,00 do 10.000,00 kuna.«
Evo ponesto - ovlas iz Srbije:

- Međunarodna praksa potvrđuje neograničenu “maštovitost” kradljivaca identiteta. Najrobusnije krađe podataka o ličnosti se vezuju za velike elektronske baze ličnih podataka u bankama, sistemima koji se bave e-trgovinom ili kod organa vlasti. Sofisticirano se krade i, na primer, kontaktnim ili bezkontaktnim čitanjem podataka sa čipova pametnih kreditnih ili identifikacionih kartica ili pasoša, ali i daleko trivijalnijim metodam poput skeniranja i kopiranja ličnih dokumenta ili pošta, “kopanjem” po arhivama, pa čak i đubretu – navodi Šabić.On kaže da građani ne bi trebalo da zaborave da se u mnogim slučajevima podaci dobijaju “na poklon” od samih građana. Naime, te podatke traži i ko treba i ko ne, a možda je i najopasniji JMBG koji maltene svi nekontrolisano dajemo.
Tako je jednom čoveku je stiglo rešenje da, sa sve tužbama i kamatama, treba da plati 400 miliona dinara na ime poreza za preduzeće čiji je navodni vlasnik. Smederevcu Jovanu Nikoliću stiglo je rešenja da plati carinski prekršaj za firmu čiji je takođe navodni vlasnik, iako to zapravo nije. Zabeležen je slučaj i profesorke univerziteta koja je imala problema zbog neplaćenog računa u nemačkom hotelu, iako u toj zemlji nikada nije bila.
Iako se šteta od krađe identiteta u svetu meri milijardama dolara, u Srbiji je nema previše, ali je ipak prisutna.
- I ne znajući kako, nekoliko ljudi je postalo vlasnik preduzeća koja duguju višemilionske iznose za isporučenu robu, PDV, carinu… Neki su bukvalno zatrpani sudskim pozivima zbog krivičnih dela ili prekršaja koje su počinili na mestima na kojima nikada nisu bili. Međutim, to što je broj takvih slučajeva relativno mali, ne treba da mislimo da toga nema – objašnjava Šabić.
I:
Na svakom koraku od građana Srbije traže se podaci iz lične karte, izvodi iz matičnih knjiga, porodična slika, nacionalnost, veroispovest, a u sferi je potpune proizvoljnosti ko sve, kada i kako sme da čita tuđa dokumenta
Nikola Vukov Isić iz Bečeja nezaposlen je, a odobreno mu je više kredita nego najbolje plaćenim građanima Srbije. Bori se za goli opstanak, a vlasnik je nekoliko firmi u koje nikada nije kročio. Nikada nije izgubio ličnu kartu, a njegov identitet neko grubo zloupotrebljava već deset godina. Policija ne uspeva da uđe u trag kradljivcu, a iz priče proizlazi da je Isićeve podatke zloupotrebio neko ko ga je legitimisao. Takvih je moglo biti mnogo. Jer na svakom koraku od građana Srbije traže se podaci iz lične karte, izvodi iz matičnih knjiga, porodična slika, nacionalnost, veroispovest.
Elem, prije nekoliko godina, kupujuci u kozmeticarskoj radnji proizvode, kasirka mi je dodala neki papir za popunjavanje podataka i usput izbiflala pricu o njihovoj kartici. Poznajuci taj sistem, jer tih kartica imam iz raznih drzava, pomislih, OK, par minuta za popunjavvanje i sto da ne, jedna viska - nek bude prva iz CG..
He.. Preletjeh pogledom sta da popunim, i blokirah.. Zahtijeva se nevidjeno do sada. Lepo kockice za upis JMBG.. Upitah da li to zaista mora ili moze bez toga? Odgovor je ne - nikako. Bez JMBG ne vazi.
Sokirana da je to dozvoljeno u CG, da Drzava ne stiti gradjane CG... Da em sto kupujete robu za svoj novac, dozvoljavate da preko evidencije kupovine njihovih proizvoda mogu zaklljuciti mnogo sto sta.. Oni zahtijevaju JMBG.
Vidjeh da cura i ne zna sama sta je JMBG pa se nasmjesih, zahvalih i odoh..
Ispricala sam svojim prijateljima ovu suludost sto dozvoljavaju institucije sistema CG, i "oladise me" sa konstatacijom - "ko ih..., kad su... njihov problem, a i placaju ljude koji bi trebali da zastite gradjane i drzavu od takve poroznosti".
Proslo je tih nekoliko godina, palo bi mi na pamet oko JMBG x puta, pomislih mozda je neko normalan u medjuvremenu razmislio na drzavne interese i sigurnost gradjana i drzave, uveo zakone itd..
Opet u CG, ide TV reklama, zanimljiv teaser, i kazem ok idem to testirati - sto ne...
Dolazim do kase, zatraziim tu reklamnu zezalicu, izvadim olovku i dobijam "deja vu" .. U vrhu, pored imena i prezimena, kockice i JMBG.
Blokada.. Pitam da li je to po zakonu - pitam kasira, a on jadan ocigledno veze sta ga pitam, pa "to je zahtjev firme, to mora, bez toga nista".. Pfu.. rekoh sebi - ovaj narod ode u persun..

Svjesna sam da ce ovo biti jos jedan od mojih x uzaludnih pokusaja da kao obican gradjanin skrenem paznju na neki problem neznanja, i na odgovorne iz drzavnih institucija i NVO da reaguju i zastite naivan narod od mogucih zloupotreba njihovih podataka.. Ali, kad vidim da to traje godinama, i da se do sada niko nije pomjerio.. Bar jedan apel, i od mene dosta.

Hvala Lepo