Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 30

Thread: Spomenici

  1. #1
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default Spomenici

    Neposredni razlog otvaranja topica je taj što me Srbi zajebavaju zbog podizanja nekakvog spomenika Njemcima kod nas. Pošto pojma nemam o čemu se radi molio bih vas da mi objasnite.
    Drugi razlog otvaranja topica je razgovor o tome koji bi se spomenici trebali podići u Crnoj Gori npr. Komitima čiji grobivi ljudski obilježiti umjesto betonske ploče , čije bi se kosti trebale vratiti Crnoj Gori itd...
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #2
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Prije 5-6 godina je pokrenuta inicijativa da se napravi mauzolej na Cetinju u koji bi bile smjestene kosti crnogorskih junaka. Tih komita iz Niksica koji su prekrivene obicnom plocom, da se izvade kosti koje leze oko Tarabosa, Bardanjolta i Skadra. Ima dosta primjera jos. Kosti pet dukljanskih/crnogorskih kraljeva leze u rusevinama crkve sv Srdja i Vakha na istoimenom ostrvcu na Bojani koji pripada Albaniji. Svake godine plavi i propada.. Ima jos dosta primjera vezanih za komite i vojnike. Npr. kosti brigadira Milutina Vucinica leze u Rimu, na desetine njih pociva na grobljima oko Gaete, Vladika Vasilije je sahranjen u Sankt Petersburgu. I na kraju Nikola Petanovic veliki borac za nezavisnu Crnu Goru, obrazovanje su mu platili nasi rudari iz Montane. Veoma je gledao u buducnost i opisao kako moderna CG treba da izgleda (Crnogorci ucite Engleski, turizam je buducnost) Umro je pod nerazjasnjenim okolnostima veoma mlad 1930 i neke godine (Mozda ubijen od strane srpskih agenata). Grob u Los Andjelesu mu je skoro obnovljen ali bi valjalo ispunit ono sto nije docekao a rekao je: Jos jednom kao slobodan covjek cu prosetati slobodnim Cetinjem.
    "Ko crnogorstvu ne bio vjeran, Bogom i ljudima svud bio ćeran!" - kralj Nikola

  3. #3
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    "As a free man/ once more/ I will see Cetinje."
    "Ko crnogorstvu ne bio vjeran, Bogom i ljudima svud bio ćeran!" - kralj Nikola

  4. #4
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Šta je fora sa nekakvim navodnim nacističkim spomenikom ?

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Mislim da treba dic` spomenik Vitu Nikolicu. Rijecima tesko da mozemo opisati znacaj njegovog djela.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  6. #6
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Šta je fora sa nekakvim navodnim nacističkim spomenikom ?

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk
    Dogovoreno je da se podigne spomenik njemackim vojnicima koji su poginuli na teritoriji CG i da se napravi spomen groblje dje bi na jednom jestu bile sahranjene kosti njemackih vojnika. Prvo je to trebalo u DG u sklopu kasarne pa su se danilovgradjani i neke NVO pobunile kako da to bude u sklopu kasarne Miroslav Koljensic koja nosi ime narodnog heroja koji je od njemaca poginuo. I evo sad valjda ce da prave na vojnom aerodromu u PG. Po meni cisto uvukivanje Njemcima. Ja bi te kosti sa postovanjem pokupio u kovcege i prvom linijom Podgorica - Berlin.
    "Ko crnogorstvu ne bio vjeran, Bogom i ljudima svud bio ćeran!" - kralj Nikola

  7. #7
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Mislim da treba dic` spomenik Vitu Nikolicu. Rijecima tesko da mozemo opisati znacaj njegovog djela.
    Lako cemo za spomenike. Da sahranimo prvo ljude kako dolikuje da ne leze razbacani po rupa i jama bez ikakvog znaka.
    "Ko crnogorstvu ne bio vjeran, Bogom i ljudima svud bio ćeran!" - kralj Nikola

  8. #8
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alek.crnagora View Post
    Dogovoreno je da se podigne spomenik njemackim vojnicima koji su poginuli na teritoriji CG i da se napravi spomen groblje dje bi na jednom jestu bile sahranjene kosti njemackih vojnika. Prvo je to trebalo u DG u sklopu kasarne pa su se danilovgradjani i neke NVO pobunile kako da to bude u sklopu kasarne Miroslav Koljensic koja nosi ime narodnog heroja koji je od njemaca poginuo. I evo sad valjda ce da prave na vojnom aerodromu u PG. Po meni cisto uvukivanje Njemcima. Ja bi te kosti sa postovanjem pokupio u kovcege i prvom linijom Podgorica - Berlin.
    ZnAČI ISTINA JE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JA SAM MISLIO DA JE U PITANJU NEKAKAV SPOMENIK ITALIJANSKIM DEZERTERIMA KOJI SU POŠLI U NAŠE PARTIZANE, A ONO FAŠISTIMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    PODIŽEMO SPOMENIK FAŠISTIMA !!!!!!!!!! JEL' DO MOG INFORMISANJA ILI NE POSTOJI SLUČAJ DA JE NEGDJE PODIGNUT SPOMENIK FAŠISTIMA
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Zasto da se ne podigne? Ne dize se Hitleru no ljudima koji su izginuli. Kad mogu srbi Drazi Mihailovicu mozemo i mi Njemackom vojniku.
    Kad mogu Hrvati da kanonizuju Alojzija Stepnica i dizu spomenik Antu Pavelicu zasto da ne ?
    Samo na Balkanu imas primjera podizanja spomenika fasistima i nacistima koliko hoces, samo to je tabu..
    One Ring to Rule them all...

  10. #10
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Niksic
    Posts
    11,259
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    200
    Thanked in
    63 Posts

    Default

    Pa ne moramo mi da pratimo tu balkansku modu. Ako Srbi i Hrvati zatvaraju oči pred fašistima i ljudima koji su im se pridružili, mi možemo biti pametniji malo.

    Ti ljudi su izginuli okupirajući moju zemlju, ne znam zašto bih uopšte morao da im pokažem neko poštovanje ili šta li već?
    Ja znam da juče me je stvorilo
    I znam da danas je danas
    i da sutra stvaram sam...

  11. #11
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Zasto da se ne podigne? Ne dize se Hitleru no ljudima koji su izginuli. Kad mogu srbi Drazi Mihailovicu mozemo i mi Njemackom vojniku.
    Kad mogu Hrvati da kanonizuju Alojzija Stepnica i dizu spomenik Antu Pavelicu zasto da ne ?
    Samo na Balkanu imas primjera podizanja spomenika fasistima i nacistima koliko hoces, samo to je tabu..
    Pa nije Hitler dolazio da ubija i pali po Crnoj Gori nego ti vojnici. Odakle ti to za Hrvate? Po zakonu je ustastvo zabranjeno. Za nosenje majci sa bilo kakvim ustaskim simbolima ide kazna zatvora. Da velicaju ustastvo vratili bi kosti Ante Pavelica iz Madrida u Hrvatsku. Srbi su rehabilitovali cetnike i oni su izjednaceni sa Partizanima. Zivi cetnici primaju i boracku penziju od drzave. Kad je prije desetak godina bila pokrenuta akcija da se dize spomenik Pavlu Djurisicu crnogorska Vlada je bila protiv toga i zabranila je to. Crna Gora kao antifasisticka drzava treba da odbije taj zahtjev. A i ljepse je da vojnici pocivaju u svojoj domovini a ne u zemlji koju su okupirali.
    "Ko crnogorstvu ne bio vjeran, Bogom i ljudima svud bio ćeran!" - kralj Nikola

  12. #12
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Zasto da se ne podigne?
    Zato što se diže FAŠISTIMA koji ubijali naš narod. Ne čuh da je neko dizao spomenik okupatoru koji je direktno ubio desetine ako ne i stotine hiljada, a indirektno(preko četnika, ustaša) stotine hiljada ako ne u milione naših ljudi

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Ne dize se Hitleru no ljudima koji su izginuli. Kad mogu srbi Drazi Mihailovicu mozemo i mi Njemackom vojniku.
    Kad mogu Hrvati da kanonizuju Alojzija Stepnica i dizu spomenik Antu Pavelicu zasto da ne ?
    Moramo li uvjek da se poredimo sa okruženjem ?
    To što Srbi danas veličaju Dražu je višestruko gore i od Njemaca i od Ustaša jer je on jedini ubijao svoj narod ali da li moramo da se vodimo najgori m primjerima iz okruženja ?

    Sent from my Lenovo P780_ROW using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Zasto da se ne podigne? Ne dize se Hitleru no ljudima koji su izginuli. Kad mogu srbi Drazi Mihailovicu mozemo i mi Njemackom vojniku.
    Kad mogu Hrvati da kanonizuju Alojzija Stepnica i dizu spomenik Antu Pavelicu zasto da ne ?
    Samo na Balkanu imas primjera podizanja spomenika fasistima i nacistima koliko hoces, samo to je tabu..
    Prvo Alojzija Stepinca nisu kanonizovali Hrvati nego Papa, odnosno Vatikanska država. Kao što znaš kanonizacija se ne radi prema molbi već ima posebni odbor koji bira kandidate i ima svoju, navodno, nepristranu službu koja ispituje navodna čuda koja du potrebna da se neko proglasi blaženim (u slučaju Stepinca) odnosno svetim u nekim drugim slučajevima.

    Naravno, ne tvrdim da cijeli taj cirkus sa kanonizacijom nema političku pozadinu i u stvari se radi o Vatikanskom mješanju u Hrvatsku unutarnju politiku. Naravno da se radi upravo o tome odnosno pokušaju da se katolička pozicija u Hrvatskoj još više ojača uz podršku tadašnjih hrvatskih vlasti.

    Međutim tvrditi da su Hrvati kanonizovali Stepinca je kao govoriti da Guaianci grade i lansiraju rakete (a to u stvari rade Francuzi i ESA). http://en.wikipedia.org/wiki/Guiana_Space_Centre

    S druge strane spomenik Anti Paveliću je samo bio najavljen i u stvari predstavlja bacane rukavice u facu vlasti od strane ekstremno desničarskih udruga u Hrvatskoj. Naravno do toga nije došlo i država je jasno dala do znanja da takve gluposti neće tolerirati.

    Spomenik nikada nije podignut, barem ne na teritoriji Hrvatske ili barem ne u obliku koji je zaštićen i priznat od strane države. Za neku bistu u privatnom vlasništvu ne mogu tvrditi da ne postoji, međutim takve memorabilije (privatni spomenici na privatnom zemljištu izgrađeni privatnim novcem) su generalno izvan državnog pokroviteljstva. Ako neko želi da se glupira na taj način on ima na to pravo.

    S druge strane meni najviše smetaju mise koje se redovno održavaju u njegovo ime (i ime ostalih sličnih zločinaca). Stvar je u tome što Katolička crkva nije zauzela jasan stav o tome i ostavlja samim svećenicima da odlučuju po svom nahođenju kada im neko iz tih ustaških udruga dođe u diocezu i uplati misu.

    Naravno to je u skladu sa hrišćanskim učenjem da je molitva za svaku dušu poželjna i na to se svećenici, spremni na takav žaljenja vrijedan potez, vade.

    Naravno to sve nema veze ni sa dušom ni sa religijom nego se radi o blatantnom izazivanju i huškanju.

    Što se tiče spomenika njemačkim vojnicima u našoj državi ja se ne slažem sa time. Neka dižu takve spomenike u Njemačkoj gdje im je mjesto u njihovoj domovini.

    U našu državu njemački vojnik (voljno ili pod prisilom) je došao sa neprijateljskim namjerama i kao takav ne zaslužuje obilježje koje podrazumjeva pozitivno priznanje.

    Spomenik se diže osobama ili udrugama koje su zadužile naše društvo pozitivnim učinkom, a ne negativnim. Naravno negativan učinak ne podrazumjeva da je svaki njemački vojnik bio kriminalac ili voljno sproveo okupaciju ali kolektivno njihov učinak je bio devastirajući po našu državu (ekonomski i cjenom izgubljenih života) i kao takav daleko stoji od bilo kakvog pozitivnog pjedestala i Vermaht zaslužuje samo prezir i stub srama.

    Ako već hoće, neka pokupe te kosti i pošalju u Njemačku da počivaju na svome i u blizini svojih porodica. Neka tamo imaju obilježje da su te kosti porijeklom iz Crne Gore i da je Crna Gora omogućila povratak tih poginulih u njihovu državu na počinak.

    U svakom slučaju takvo obilježje nema nikakvog razloga da postoji na našoj teritoriji iako se s druge strane, zarad raščišćavanja sa prošlošću i dobrosusjedskih odnosa, može smatrati poželjnim da se tim ostacima da pravo da budu sahranjeni kako to nalaže običaj i to u njihovoj državi u blizini njihovih porodica.
    Last edited by funestis; 13-05-14 at 15:58.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Spomenik Domobranima (Nezavisne Drzave Hrvatske - fasistickog rezima) na zagrebackom groblju Mirogoj


    Spomenik "Ustaskom sinu" u Zadru (iako je pao 91 mislim da je spominjanje ****** itekako fasiticki)




    Vedran Corluka i njegov stari podigli spomenik palim borcima u domovinskom ratu. Sve bi to ok bilo da spomenik nije u obliku ustaskog slova U :



    Sto se tice Kanonizacije moja je greska sto sam rekao hrvati. Iako ga je predlozio odbor katolicke crkve, vjerujem neko je za to lobirao... Sto se tice Spomenika Anti Pavelicu nisam znao da su sprijecili trebali su poodavno to da postave.

    Spomenik Drazi Mihailovicu na Ravnoj Gori :



    Tako da sta znam. Meni ne smeta. Ipak su to bili samo vojnici. Iako su bili porazeni na kraju WWII grehota je da im kosti ne budu sahranjene na castan nacin...

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zato što se diže FAŠISTIMA koji ubijali naš narod. Ne čuh da je neko dizao spomenik okupatoru koji je direktno ubio desetine ako ne i stotine hiljada, a indirektno(preko četnika, ustaša) stotine hiljada ako ne u milione naših ljudi


    Moramo li uvjek da se poredimo sa okruženjem ?
    To što Srbi danas veličaju Dražu je višestruko gore i od Njemaca i od Ustaša jer je on jedini ubijao svoj narod ali da li moramo da se vodimo najgori m primjerima iz okruženja ?
    Pa npr. evo ti kazem meni ne smeta, nego si ti postavio pitanje posto ti je zasmetalo sto se srbi sprdaju. Isti ti cetnici direktno i indirektno su pobili hiljade ljudi pa se velica i ravnogorski pokret i Cica Draza.
    Da je kojim slucajem krenuo da se podize spomenik Hermanu Geringu ili Hitleru ne bi mi bilo svejedno. Ali opet da ponovim ne smeta mi sto su to bezimeni vojnici..
    Last edited by Gandalf_White; 13-05-14 at 17:21.
    One Ring to Rule them all...

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kao što rekoh memorabilije napravljene privatnim parama na privatnu inicijativu i na privatnom zemljištu ne mogu komentirati.

    Tako da sta znam. Meni ne smeta. Ipak su to bili samo vojnici. Iako su bili porazeni na kraju WWII grehota je da im kosti ne budu sahranjene na castan nacin...
    S druge strane kao što sam rekao neman ništa protiv toga da se tim ljudima pruži sahrana prema protokolu, međutim ponavljam, takav obred treba obaviti u njihovoj državi, a ne u našoj.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Ja nemam problema sa tim da se sahrane ovdje, ali ništa više od obične spomen-ploče(i to ne prevelike) na kojoj pišu imena poginulih ne bi trebalo dopustiti.

    Ako misle da prave nekakve skulpture ili neke monumentalne oblike onda sam sigurno protiv toga.


    Što se tiče ovoga po Srbiji i Hrvatskoj slažem se da ne trebamo da se poredimo sa njima po ovom i sličnim pitanjima. Ne trebaju nam fašistički spomenici pa neka ih u komšiluku ima koliko god hoće.
    Last edited by ASC; 13-05-14 at 22:54.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Barka na obali mora
    Posts
    1,103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    Možda se nešto i može navesti kao "neslaganje", ali ko odlučuje taj i tumači... PDF ZAKONA



    Last edited by Domaćin; 13-05-14 at 23:09.
    Bolji od sebe.

  18. #18
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    Paralela je lišena svakog smisla.Dragoljub Mihailović bio je komandant pokreta otpora protiv nacista.Čak ga je vlada SAD posthumno odlikovala za spasavanje velikog broja američkih avijatičara.
    Last edited by Ljuban; 13-05-14 at 23:26.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ljuban View Post
    Paralela je lišena svakog smisla.Dragoljub Mihailović bio je komandant pokreta otpora protiv nacista.Čak ga je vlada SAD posthumno odlikovala za spasavanje velikog broja američkih avijatičara.
    . 1943. године у Техерану на конференцији тројице одлучено је да се Михаиловић одбаци као савезник.
    Са друге стране велики део четничких команданата након првих сукоба са Немцима и НДХ прелази у отворену сарадњу са НДХ и окупатором. Тако су са Италијанима сарађивали четници под командом Момчила Ђујића, Доброслава Јевђевића, Илије Трифуновића-Бирчанина, Баја Станишића, Петра Баћовића и Павла Ђуришића.[6]Са представницима НДХ споразуме су потписивали Урош Дреновић, Лазар Тешановић, Раде Радић[7] и други. Са Немцима је још од августа 1941. отворено сарађиваоКоста Пећанац, а од краја 1943. и четници Драже Михаиловића (мада су себе и даље сматрали члановима антихитлеровске коалиције).
    Оба покрета отпора су показивала изразиту нетрпељивост један према другом, па после слома устанка у Србији 1941. године и масовних репресалија руководство четничког покрета се одлучује да промени тактику. С обзиром да је партизане сматрало продуженом руком Стаљина и Коминтерне који беспотребно изазивају репресалије без изгледа на озбиљнији успех, доноси се одлука да се део јединица легализује као Добровољачка антикомунистичка милиција на подручијима под италијанском контролом, док се у Србији инфилтрирају у Недићеве јединице. На овај начин се хтело да се постигну два циља, да се уз помоћ окупатора уклони главни такмац - Титови партизани и да се окупирана подручја пацификују до повољног тренутка када треба окренути оружје на окупатора.
    One Ring to Rule them all...

  20. #20
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Barka na obali mora
    Posts
    1,103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nešto ne vjerujem da će neko dizat spomen bistu Pavla Đurišića u čast njemačkih vojnika postradalih u okupatorskoj misiji kod nas.
    Bolji od sebe.

  21. #21
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Domaćin View Post
    Meni je bitnije ovo:

    Crna Gora je imala samo dvije grupe boraca za njenu slobodu, a to su Partizani i Komite
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Mislim da svi ljudi treba dostojanstveno da budu sahranjeni.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  23. #23
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    U blizini...
    Posts
    167
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ja nemam problema sa tim da se sahrane ovdje, ali ništa više od obične spomen-ploče(i to ne prevelike) na kojoj pišu imena poginulih ne bi trebalo dopustiti.

    Ako misle da prave nekakve skulpture ili neke monumentalne oblike onda sam sigurno protiv toga.
    Ma, treba napraviti veličanstven spomenik i na njemu uklesati samo: "Došli su da nas pokore".

  24. #24
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Finih li antifasista i boraca za slobodu.
    "Ko crnogorstvu ne bio vjeran, Bogom i ljudima svud bio ćeran!" - kralj Nikola

  25. #25
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Ne vidim problem u tome da se poginulim pripadnicima njemačke oružane sile koji nijesu osuđeni za ratne zločine podigne prikladno posmrtno obilježje.Sasvim je druga stvar sa ideologijom nacizma ovaj put crnogorskog nacizma koja je na neki način doživjela svoju rehabilitaciju kroz glorifikovanje nacista i ratnih zločinaca kakvi su Sekula Drljević i Krsto Zrnov Popović kao i njihovih istomišljenika .
    Ovo je jedan od zaključaka Crnogorskog Sabora od 12.07.1941



    • IV. Crnogorski sabor izjavljuje da su svi Crnogorci blagodarni fašističkim Oružanim Silama, čijom se zaslugom ostvarilo oslobođenje njihove Domovine i sjećajući se uskih veza koje postoje između dinastije Petrović Njegoš i Italijanskog Kraljevskog Doma, sa povjerenjem u djelo obnove dato uvijek i svuda od Dučea i od fašisitičke Italije - riješeni da sjedine život i sudbinu Crne Gore sa sudbinom Italije, uspostavljaući sa njom veze uske solidarnosti. Naknadno će se pristupiti sklapanju sporazuma između Crne Gore i Italije, prožetim duhom ove solidarnosti i saglasni ulasku Crne Gore u akcionu sveru Rima.
    Last edited by Ljuban; 15-05-14 at 10:11.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 23-12-13, 20:30
  2. Spomenici/biste u HN
    By rain_wind_storm in forum Primorski
    Replies: 18
    Last Post: 28-08-09, 16:20
  3. Nadgrobni natpisi - spomenici
    By Masinac081 in forum Sve i svašta
    Replies: 26
    Last Post: 28-05-09, 07:16
  4. Spomenici U Znak...
    By TiJaNaaaA in forum Centralni
    Replies: 11
    Last Post: 07-10-06, 15:09
  5. Spomenici kulture
    By Hari Krisna in forum Centralni
    Replies: 4
    Last Post: 22-08-05, 21:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •