View Poll Results: Mislim da u svijetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije:

Voters
186. You may not vote on this poll
  • 1. Crna Gora treba čvršće stati uz Zapad (EU,SAD i NATO) bez obzira na moguće posljedice toga

    79 42.47%
  • 2. Crna Gora treba prekinuti dosadašnji pravac i držati se Rusije, bez obzira na posljedice toga

    23 12.37%
  • 3. Crna Gora treba odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na posljedice toga

    57 30.65%
  • 4. Pogoršanje odnosa Zapada i Rusije se neće desiti, tako da sve ovo trebamo zanemariti

    11 5.91%
  • 5. Teško se cijepam kao ličnost u ovom traumatičnom opredjeljivanju/ ne znam

    16 8.60%
Page 64 of 165 FirstFirst ... 145460616263646566676874114164 ... LastLast
Results 1,576 to 1,600 of 4116

Thread: Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

  1. #1576
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Mene više zabrinjavaju ovi što smatraju da je Rusija imala svako legitimno pravo da prisilno aneksira Krim jer će im tamo neki NATO biti na pragu.
    Što je s mozgom?? Tako bi sjutra aminovali da neki susjed aneksira dio CG. Bolesti.
    Te priče kako je NATO zlikovac - ništa manji, ništa veći od Rusije/SSSR-a.
    Gradjani Krima su sami odlučili da se pripoje Rusiji.

  2. #1577
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Gradjani Krima su sami odlučili da se pripoje Rusiji.
    Ne ne, pogrešno. Putin je sam odlučio da se pripoje Rusiji. Mislim da i ti uviđaš bitnu razliku.

    A na RTCG-u: Krim pojačao vojne snage na jugoistoku zemlje.
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  3. #1578
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zedd View Post
    Ne ne, pogrešno. Putin je sam odlučio da se pripoje Rusiji. Mislim da i ti uviđaš bitnu razliku.
    Ja mislim da je prvo bio neki referendum na Krimu, gde su se tamošnji gradjani odlučili za odvajanje od Ukrajine i pripajanje Rusiji.
    Možda je legalnost tog čina kontraverzna, ali nećemo se sad sablažnjavati s obzirom da je bilo sličnih primera i ranije.

  4. #1579
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    hahahaaaaaaaaaaaaaahahaaaaaaaaaa
    "odluci" austrijska manjina u italiji da se pripoji austriji i bec uleti sa maja-geri u Italiju bez pardona. ili im austrija posalje trupe prvo da im objasne kako to da odrade i organizuju referendum itd itd ... hahahaaaaaaaaaaaa
    ovo dEca pisu...

    Hvala Lepo

  5. #1580
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Majo,rado bih polemisao sa tobom,ali nemam pravo izgleda.Moderator Hari Krishna mi brise postove i kaze da vrijedjam i prijetim!??
    Ko je protiv Amerike,SDP i Dps-taj na ovom forumu ima ogranicenu slobodu govora.

    Na ovom forumu ne postoji sloboda govora.

  6. #1581
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    hahahaaaaaaaaaaaaaahahaaaaaaaaaa
    "odluci" austrijska manjina u italiji da se pripoji austriji i bec uleti sa maja-geri u Italiju bez pardona. ili im austrija posalje trupe prvo da im objasne kako to da odrade i organizuju referendum itd itd ... hahahaaaaaaaaaaaa
    ovo dEca pisu...

    Hvala Lepo
    Ili odluče Albanci na Kosovu da se odvoje i NATO uleti sa maja-geri da im pomogne.
    Ahahahahahaah...

  7. #1582
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    A jeste, stavili su zabranu na forumu da se ne smije imenovat ni jedna "sveta krava" sA politicke scene CG.. Drze im valjda obraz, ili ushi, ili kako ono kazu "integritet"...
    Sve je pocelo sa Alkom i vrisnu covjek, ovi poskocise, i eto igraju kako im se kaze.. Ali sta je tu je..palanka...

    Hvala Lepo

  8. #1583
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    A jeste, stavili su zabranu na forumu da se ne smije imenovat ni jedna "sveta krava" sA politicke scene CG.. Drze im valjda obraz, ili ushi, ili kako ono kazu "integritet"...
    Sve medije u Crnoj Gori kontrolise Amerika,pa tako i ovaj forum.
    Ajde sto kontrolise,mora i to neko,vec je problem gusenje slobode govora.
    USA u svojoj zemlji vodi drugaciju politiku.Problem su banana zemlje poput Crne Gore u kojima sprovodi medijski teror,podjele i nestabilnost.

    Zamislite recimo situaciju u kojoj svi domaci mediji napadaju kanonsku crkvu i njenog Mitropolita u koju ide 95% Pravoslavaca?A forsiraju nekanonsku crkvu kojoj pripada 5% ljudi.Kako to nazvati drugacije nego ciljano izazivanje nestabilnosti u zemlji od strane USA?
    Ne rade samo oni to u CG,u svim banana zemljama oni izazivaju nestabilnost.Gdje god nadju pogodno tlo.

  9. #1584
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Gradjani Krima su sami odlučili da se pripoje Rusiji.
    Na Velikoj Podg..., ups, Simferopoljskoj skupstini srp.. ,isprika, ruskog naroda Crn.. tj Krima, jelda? :lolbluje:
    O, zaboravih na "referendum" koji je bio proglasen, pripremljen i proveden u rok 10 dana (!!), dok su glasovi bili izbrojani tijekom nekoliko sati (!!!) dana.
    Ups, samo sad mi palo na pamet da ona nevjerojatna brzina bila je rezultat ukljucanja u proces putinovih do zuba naoruzanih "malih zelenih". Ocito su bili strucnjaci iz Birackog odbora Ruske Rederacije ...

  10. #1585
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tirion View Post
    Sve medije u Crnoj Gori kontrolise Amerika,pa tako i ovaj forum.
    Ajde sto kontrolise,mora i to neko,vec je problem gusenje slobode govora.
    USA u svojoj zemlji vodi drugaciju politiku.Problem su banana zemlje poput Crne Gore u kojima sprovodi medijski teror,podjele i nestabilnost.

    Zamislite recimo situaciju u kojoj svi domaci mediji napadaju kanonsku crkvu i njenog Mitropolita u koju ide 95% Pravoslavaca?A forsiraju nekanonsku crkvu kojoj pripada 5% ljudi.Kako to nazvati drugacije nego ciljano izazivanje nestabilnosti u zemlji od strane USA?
    Ne rade samo oni to u CG,u svim banana zemljama oni izazivaju nestabilnost.Gdje god nadju pogodno tlo.
    Koliko ja znam "MCP Crkvi Srbije" je pravno like samo u Srbiji, dok uopce nema registraciju u CG.
    U pravu si, cijela situacija vise lici na "banana republiku", u kojoj neometano funkcionira inozemna vjerska zajednica, koja sakuplja pare mimo blagajne pa sve salji u inozemstvo ...
    Last edited by A+A; 16-01-15 at 09:48.

  11. #1586
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Na Velikoj Podg..., ups, Simferopoljskoj skupstini srp.. ,isprika, ruskog naroda Crn.. tj Krima, jelda? :lolbluje:
    O, zaboravih na "referendum" koji je bio proglasen, pripremljen i proveden u rok 10 dana (!!), dok su glasovi bili izbrojani tijekom nekoliko sati (!!!) dana.
    Ups, samo sad mi palo na pamet da ona nevjerojatna brzina bila je rezultat ukljucanja u proces putinovih do zuba naoruzanih "malih zelenih". Ocito su bili strucnjaci iz Birackog odbora Ruske Rederacije ...
    Narod Krima je rekao svoje i ja nema razloga da sumnjam u njegovu volju.
    Istorija pamti i nakaradnije referendume, koji su kasnije proglašeni za relevantne.

  12. #1587
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tirion View Post
    Sve medije u Crnoj Gori kontrolise Amerika,pa tako i ovaj forum.
    Ajde sto kontrolise,mora i to neko,vec je problem gusenje slobode govora.
    USA u svojoj zemlji vodi drugaciju politiku.Problem su banana zemlje poput Crne Gore u kojima sprovodi medijski teror,podjele i nestabilnost.

    Zamislite recimo situaciju u kojoj svi domaci mediji napadaju kanonsku crkvu i njenog Mitropolita u koju ide 95% Pravoslavaca?A forsiraju nekanonsku crkvu kojoj pripada 5% ljudi.Kako to nazvati drugacije nego ciljano izazivanje nestabilnosti u zemlji od strane USA?
    Ne rade samo oni to u CG,u svim banana zemljama oni izazivaju nestabilnost.Gdje god nadju pogodno tlo.
    U CG nikad nije bilo slobode govora pa nema ni sta da guse..
    Ovaj forum je irelevantan ali za lokalno "trziste" vrijedi jer je nastavak prve soc mreze u bivsoj YU (nastali u CG prije Serbian cafea - koji je naknadno preslikan zahvaljujuci udba centru iz CG) i odrzavan i kontrolisan u kancelarijama zavoda za statistiku u PG.
    Prvi savremeni "udba" kontrolni centar, ciji su osnivaci "pobjegli" iz zemlje pocetkom 90-tih..
    Dakle, nista USA, vec domaca umotvorina pracenja "glasa naroda", ko se to glaska itd..

    Sto se tice g. Amfilohija on rado skokne do zapada, pa i do USA, i postuje sve zakone zapadnih drzava. Ne znam zasto Vas toliko licno dotice taj procenat (meni zaista svejedno i da se radi o 1%, i za jednu i za drugu materijalno interesnu instituciju, i sve ostale ukupno..
    Ako g. Amfilohiju ne smeta kad je u CH i USA onoliki broj pravoslavnih crkvi, e ne znam sto Vas onda dotice kad je u pitanju CG... boh..
    Da ima u PG i jednog stabla banane (toliko majmune indirektno spominjete), pa i za ukras ... pa dosta bi bilo za hlad uz palme.. Ali, nema..
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 16-01-15 at 09:39.

  13. #1588
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Koliko ja znam "MCP Crkvi Srbije" je pravno like samo u Srbiji, dok uopce nema registraciju u CG.
    U pravu si, cijela situacija vise lici na "banana republiku", u kojoj neometano funkcionira inozemna vjerska zajednica, koja sakuplja pare mimo blagajne pa sve salji u inozemstvo ...
    Odakle ti mozes to znati kada ne zivis i Crnoj Gori nego u Hrvatskoj? Kako "inozemna" vjerska zajednica ako ja kao etnicki Crnogorac idem tamo? Gdje tu vidis inozemstvo?
    Da neki Crnogorac napise na hrvatskom forumu jednu rijec protiv katolicke crkve,automatski bi ga odstranili sa tog foruma.

    Dakle,ti iz Hrvatske meni spocitavas zasto ja u svojoj rodjenoj zemlji idem u Crkvu,u koju inace ide 95% Pravoslavaca? Citao sam tvoje postove-i vidio sam da si bar 10 puta zasluzio da budes odstranjen sa foruma zbog teskih uvreda i insinuacija koje si iznosio.Ocigledno nijesi odstranjen.
    Da podrzavas MCP sigurno bi bio odstranjen sa foruma.

  14. #1589
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Aaaaaaaaaaaaaa sad kontam... Vi kad kazete "Crkvu" to znaci SPC a ne mislite na Hram...
    Meni cudno da neko kaze ide u religijsku instituciju da se moli.. Mislila sam da je ipak Hram u pitanju...
    Greska..
    Znaci 95% crnogoraca ide u religijsku instituciju.......Nisam znala da se druzim sa 5% Crnogoraca..

    Hvala Lepo

  15. #1590
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    U CG nikad nije bilo slobode govora pa nema ni sta da guse..
    Ovaj forum je irelevantan ali za lokalno "trziste" vrijedi jer je nastavak prve soc mreze u bivsoj YU (nastali u CG prije Serbian cafea - koji je naknadno preslikan zahvaljujuci udba centru iz CG) i odrzavan i kontrolisan u kancelarijama zavoda za statistiku u PG.
    Prvi savremeni "udba" kontrolni centar, ciji su osnivaci "pobjegli" iz zemlje pocetkom 90-tih..
    Dakle, nista USA, vec domaca umotvorina pracenja "glasa naroda", ko se to glaska itd..

    Sto se tice g. Amfilohija on rado skokne do zapada, pa i do USA, i postuje sve zakone zapadnih drzava. Ne znam zasto Vas toliko licno dotice taj procenat (meni zaista svejedno i da se radi o 1%, i za jednu i za drugu materijalno interesnu instituciju, i sve ostale ukupno..
    Kontrolise ga udba,a udbu kontrolise USA.
    Nasu udbu ne krivim ni najmanje zato sto ona radi po nalogu USA.
    Sjecas se Andrica koji nije krivio ni najmanje onog "glavosjecu" koji radi za platu da bi prehranio porodicu.Nije on donosio odluke koga treba smaknuti.

    Od USA samo zahtijevam da njeni mediji prestanu napadati kanonsku crkvu u koju ide 95% Pravoslavaca.To je udar na religijska osjecanja stanovnistva.
    Nije problem sloboda misljenja od strane vas o Amfilohiju,ali ne moze Cdm banirati automatski nickove koji podrzavaju CPM i politicki se razlikuju od USA.Nije Cdm tu usamljen,vec svi mediji u zemlji sprovode americku politiku koja izaziva nestabilnost u zemlji.

    Napisao sam 2 protestna pisma ambasadi USA u kojoj molim tu zemlju da nas vise ostavi na miru.Da nam njeni mediji ne napadaju Crkvu,da nas ne prisiljavaju da udjemo u NATO,da mi koji podrzavamo CPM imamo ista prava kao i svi ostali ljudi.
    Da neki Crnogorac moze normalno otvoriti profil recimo na CDM i iskazati svoje misljenje koje je u suprotnosti sa aktuelnom americkom politikom.I da zbog toga nece biti kaznjen ili odstranjen sa foruma.
    Last edited by Tirion; 16-01-15 at 09:55.

  16. #1591
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Bome, okle ti ovo, o Hrvatskoj?
    Zivim u zemlje gdje se oko 80% stanovnika izjasnjavaju kao "pravoslavci" (mada od tih 80% samo 1 i kusur posto "vjernika" dolaze u svoje crkve i znaju barem jednu molitvu, ali neka)
    U mojoj zemlji svaka vjerska zajednica ima obvezu da se prijavi Ministarstvu Pravosudja. Vjerske zajednice koji ne postuju zakonodavstvo moje zemlje i rade bez registracije zovu se "sekte" ...da su porijeklom iz inozemstva, onda "strane sekte".
    Sto se tice Crne Gore, imam dosta crvste veze s tim zemljom. Stovise, dobro poznajem njezinu povijest, a i povijest cijelog Balkana. Isto vazi i za "vjersku mapu" Balkana.
    Last edited by A+A; 16-01-15 at 09:58.

  17. #1592
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,592
    Thanks Thanks Given 
    7,523
    Thanks Thanks Received 
    4,599
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maja View Post
    Aaaaaaaaaaaaaa sad kontam... Vi kad kazete "Crkvu" to znaci SPC a ne mislite na Hram...
    Meni cudno da neko kaze ide u religijsku instituciju da se moli.. Mislila sam da je ipak Hram u pitanju...
    Greska..
    Znaci 95% crnogoraca ide u religijsku instituciju.......Nisam znala da se druzim sa 5% Crnogoraca..

    Hvala Lepo
    Naravno kad se mole Ristu ne Bogu...
    #fakenews

  18. #1593
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Zahtijevate od USA?
    Banirati?
    E, zaista me zeza Jet lag, ali sto je mnogo - dosta je.
    Ciao, ciao..

    Hvala Lepo


    You must spread some Reputation around before giving it to MeDo_JE again.
    Last edited by Maja; 16-01-15 at 09:58.

  19. #1594
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Naravno kad se mole Ristu ne Bogu...
    Nije vama problem Risto.Problem su stavovi Crkve koji su u suprotnosti sa stavovima SDP i Dps,a samim time i USA.
    Miras cuti kao riba o Kosovu,Rusiji i NATO paktu.Zato ga USA preko svojih medija favorizuje.

    Ko god u Crnoj Gori ne slijedi politiku USA,ne pise mu se dobro.Ili se nece zaposliti,ili ce imati poteskoca pri iskazivanju religioznih osjecanja,ili ce makar biti odstranjen sa foruma.

  20. #1595
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,805
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,961
    Thanked in
    2,324 Posts

    Default

    ,,Pa, pa, pa, paranoja lepa moja...'', a što se referenduma za Krim tiče, jeste relevantan je, taman ka' onaj iz 1992 god. u Crnoj Gori.

  21. #1596
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Od danas nitko ne smije reci da se Putin ne bori za poboljsavanje ekonomskog stanja u zemlji: voditeljima i reporterima ruskih prerezimskih TV-kanala zabranjena je uporaba fraze "ekonomska kriza" u emisijama i reportazama.
    Sutra ce se citava Rusija probuditi u "stoljecu blagostanja" :lolblue:

  22. #1597
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    35
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Od danas nitko ne smije reci da se Putin ne bori za poboljsavanje ekonomskog stanja u zemlji: voditeljima i reporterima ruskih prerezimskih TV-kanala zabranjena je uporaba fraze "ekonomska kriza" u emisijama i reportazama. Sutra ce se citava Rusija probuditi u "stoljecu blagostanja" :lolblue:

    Kakve to ima veze sa Crnom Gorom?

  23. #1598
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    somewhere in a private place
    Posts
    9,033
    Thanks Thanks Given 
    51
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    86 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Od danas nitko ne smije reci da se Putin ne bori za poboljsavanje ekonomskog stanja u zemlji: voditeljima i reporterima ruskih prerezimskih TV-kanala zabranjena je uporaba fraze "ekonomska kriza" u emisijama i reportazama.
    Sutra ce se citava Rusija probuditi u "stoljecu blagostanja" :lolblue:
    A kako može najveća država na svijetu koja ima energenata za narednih 100 god. da bude u ekonomskoj krizi ??? Jedino mogu biti u mentalnoj krizi ali u ekonomskoj nikako ...
    deuscroix

  24. #1599
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tirion View Post
    Kakve to ima veze sa Crnom Gorom?
    Reka bih da ima direktne veze. Na ovoj temi, koliko sam shvatio, raspravljamo o tome, koji bi smjer trebala izabrati Crna Gora, kojoj bi se strani trebala prikljuciti, pokusajemo odrediti "pros and cons".
    Buduci da sam furest, ne ucestvujem u onom djelu diskusije koji se neposredno odnosi na donosenje odluke, nego vec samo navodim cinjenice i okolnosti i ponekad dajem osobne ocjene.

  25. #1600
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Ocito ti terminologija nije jaca strana. Okupator je drzava koja zauzima suvereni teritorij druge drzave uz pomoc svojih oruzanih snaga i paravojnih formacija, najcesce nakon akta vojne agresije.
    Prema srpskom prijevodu Rezolucije Opce skupstine Ujedinjenih naroda br. 3314 od 14. prosinca 1974. agresija je:

    Ono sto je Putin napravio ni po cemu ne razlikuje se od one agresije koju je Srbija izvrsila protiv susjednih zemalja i to nekoliko puta u zadnjih par stoljeca, jer je situacija na Krimu u ozujku 2014. godine bila dosta slicna onoj u Crnoj Gori u studenom 1918. godine, dok se "projekt Malorusija" jedva razlikuje od neuspjelog "projekta SAO Krajina".
    PS Uzgred, jos jedan (neocekivani) efekt te agresije za Putina (a nazalost i za cijelu Rusiju) bit ce nastanak ruske verzije "Srbobrana na moru" najvjerojatnije negdje u Rustovskoj oblasti ...
    Da, na žalost, to je i moja procjena...
    Čitam danas odličan autorski tekst jednog od najuglednijih analitičara na svijetu, Pol Roderik Gregorija, redovnog kolumniste Forbsa, Nju York Tajmsa i mnogih dr. medija.
    Evo kako je on (u danas objavljenom tekstu) pobrojao ključne greške koje je Putin učinio i koje su ga natjerale u defanzivu, čime je pokazao da je nedorastao igri koju je zaigrao.

    ----------------------------------------------------------------------------

    First, Putin believed that southeastern Ukraine would share his outrage over the “New Ukraine” created by the Euro-Maidan revolution. Putin found anti-Ukraine sentiments only in the Donbass and for that he required Russian special forces and ample supplies of walking-around dollars.

    Second, Putin lied outright to Western leaders, the most important being Germany’s Angela Merkel, who now clearly understand his intentions and recognize that deals cannot be made with inveterate liars. (Nevertheless they continue to mouth support for a “diplomatic solution” that will not happen.)

    Third, Putin gambled that he could push around Europe and the United States with no consequences – until they imposed biting sanctions following the MH17 disaster and his invasion of Ukraine with regular troops in August.

    Fourth, Putin promised the Russian people that the “Russian World” could be reconstituted with no economic costs and loss of Russian lives. The Russian people, thanks to his propaganda, have not yet fully understood this is a lie. When they do, his regime will be at risk.

    Fifth, Putin rattled the gas weapon in Europe’s face with the unintended consequence of finally convincing Europe to wean itself from Russian natural gas. He brandished the nuclear threat and thereby broadened the east Ukraine conflict beyond Ukraine. Europe and the U.S. may not care that much about Ukraine, but they do become attentive when a nuclear power threatens nuclear war.

    Sixth, Putin lacks the most elementary understanding of economic constraints and budget limitations and has been caught off guard by declining budget revenues, ruble crisis, double digit inflation, and recession.

    Seventh, Putin’s adventures have put at risk his social compact with the Russian people: “You tolerate my kleptocratic government and repression and I’ll give you rising standards of living and stability.” Putin’s regime is founded on this social compact, which his Ukrainian adventures have jeopardized. Not so smart, if you ask me.

    --------------------------------------------------

    Autor smatra da je Putin sve više neko satjeran u ćošak. Naravno to ne znači da je manje opasan, a još manje da će sve biti gotovo brzo, ali njegovoj igri sve više ponestaje opcija.
    Last edited by El Re; 16-01-15 at 12:10.

Page 64 of 165 FirstFirst ... 145460616263646566676874114164 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •