View Poll Results: Mislim da u svijetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije:

Voters
186. You may not vote on this poll
  • 1. Crna Gora treba čvršće stati uz Zapad (EU,SAD i NATO) bez obzira na moguće posljedice toga

    79 42.47%
  • 2. Crna Gora treba prekinuti dosadašnji pravac i držati se Rusije, bez obzira na posljedice toga

    23 12.37%
  • 3. Crna Gora treba odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na posljedice toga

    57 30.65%
  • 4. Pogoršanje odnosa Zapada i Rusije se neće desiti, tako da sve ovo trebamo zanemariti

    11 5.91%
  • 5. Teško se cijepam kao ličnost u ovom traumatičnom opredjeljivanju/ ne znam

    16 8.60%
Page 5 of 165 FirstFirst 1234567891555105 ... LastLast
Results 101 to 125 of 4116

Thread: Crna Gora u odnosu na novu realnost i geopolitički sukob Zapada i Rusije

  1. #101
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    da se nadovezem na El Reov post o ruskim turistima, sinoc mi poznanica koja drzi veoma jaku agenciju i hotel u Bd kaze da joj za par dana stize 1000 Ruskih gostiju i da nije bilo ni jedno otkazivanje. povedosmo pricu o Ukajini, Rusiji i nama pa mi ona rece da se po tom pitanju za sada nista ne desava sto se turista tice.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Ti na žalost, nemaš potreban nivo znanja o onom što je Evropa i dozvoljavaš sebi da izjavljuješ gluposti.
    Orban, Vilders i mnogi drugi idu dalje nego što bih ja ikada pošao. Ne samo da ih to ne čini nepoželjnim sagovornicima, već im je paradoksalno pomoglo da se politički afirmišu, a pažnja koju im poklanja Evropa je iz dana u dan samo veća...
    Ali, neće biti prvi put da te obrazujemo na ovom forumu...
    Ti, u stvari, kazes ono isto sto i ja. Da takve stvari mogu da kazu samo razni ekstremisti i Le Peni, koji time sebe zauvijek iskljuce iz ozbiljne politike. Makar dobili i 30% glasova, ozbiljne partije iz EPP i PES ne mogu sebi nikad ni da dozvole i da pomisle da saradjuju sa njima. To pristojan svijet u kucu ne pusta.

    A ti se na takve ugledas.


    Uopšte mi ne smeta da mi kao građaninu, pa čak i negdje na javnoj pozornici, neko kaže "Dukljanine". Naprotiv, to mi čini čast, jer se Dukljom ponosim. Ono što je neprimjereno jeste da se u javnim saopštenjima stranke služe terminologijom kojom opisuju građane an bloc nazivajući ih "dukljani", "četnici", "ustashe" i sl...
    Koliko vidim i ti citave kategorije opisujes kao cetnike. Istina, nisi javna licnost, ali je licemjerno to raditi privatno i potkopavati kulturu komunikacije, a onda se buniti sto to neko radi javno. Taman kao da bacas kese smeca sa terase a onda se bunis protiv nove deponije.

  3. #103
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Ti, u stvari, kazes ono isto sto i ja. Da takve stvari mogu da kazu samo razni ekstremisti i Le Peni, koji time sebe zauvijek iskljuce iz ozbiljne politike. Makar dobili i 30% glasova, ozbiljne partije iz EPP i PES ne mogu sebi nikad ni da dozvole i da pomisle da saradjuju sa njima. To pristojan svijet u kucu ne pusta.
    A ti se na takve ugledas..
    Veze s vezom nema to što pričaš, ali niti imam vremena, niti me u toj mjeri inspirišeš da te podučavam.

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Koliko vidim i ti citave kategorije opisujes kao cetnike. Istina, nisi javna licnost, ali je licemjerno to raditi privatno i potkopavati kulturu komunikacije, a onda se buniti sto to neko radi javno. Taman kao da bacas kese smeca sa terase a onda se bunis protiv nove deponije.
    Partija koja je na čelu saveza partija (a jedini cilj tog saveza je da prikrije nju) na svom čelu ima četničkog vojvodu koji se tog zvanja nikad nije odrekao. Pristalice te stranke (izreda) su poštovaoci ideologije četništva, lika i djela četničkih vođa. Na svojim skupovima intoniraju četničke pjesme i uzvikuju četničke slogane. Scene i povici iz Berana od nedavno nijesu ostavili ni ZRNO sumnje o tome da se radi o četnicima. I nakon svega ne smatrati ih četnicima? Pa oni bi se još mogli i naći uvrijeđeni. Jer, zaBoga, toliko se trude da ih svi prihvatimo kao četnike, pa zašto im onda ne ugoditi?? Nama je ionako svejedno...Bili četnici ili Jehovini svjedoci, njihova politika u Crnoj Gori (posebno ne u toj formi koju oni nude) NIKADA neće proći...Ali nek pokušavaju...Nek se trude...
    Last edited by El Re; 18-04-14 at 16:53.

  4. #104
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bar
    Posts
    7,844
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    3,068
    Thanked in
    1,820 Posts

    Default

    Европа је заједница држава насталих на етничком принципу.Све државе у Европи које немају један доминантан етнос (по којему је та држава добила име), су нестабилне и немају неку будућност.Степен нестабилности зависи само од економске моћи државе.Швајцарска има Њемце за доминантни народ, Белгија се распада, БиХ се већ распала, а и Црна Гора ће тим путем ако не буде било Црногораца у њој.
    Црна Гора без Црногораца је трајна онолико колико је способна да народима у њој обезбиједи живот квалитетнији него у матичним земљама тих народа.
    Таква држава се ломи на првој економској кризи.СФРЈ је најбољи примјер.
    Тренутно Црна Гора постоји само због два разлога.Први је што су 2/3 Срба из ЦГ уствари дио Црногорског народа и са њима чинимо 2/3 становништва ЦГ, што је неки прихватљиви минимум, а други много важнији је присутност НАТО пакта који је замрзнуо великосрпски и велкоалбански национални пројекат и промјене граница.

    Ми као друштво, ову шансу морамо да искористимо да консолидујемо своју нацију, да измиримо Црногорце, кроз компромисе, али никако кроз дуализме.

    Ја сам потпуно свјесан да је ЦГ мало већа од етничке ЦГ, стога ми не пада на памет да натурам Црногорску нацију онима који то нису, рецимо Србину из Пљеваља, Бошњаку са сјевера, или неком Албанцу.Њихова мањинска права треба поштовати и штитити, али нипошто се не смије дозволити да њихова права буду изнад права Црногорске нације, јер као што горе рекох, Црне Горе неће бити ако у њој не буде било Црногораца.
    Last edited by BAR; 18-04-14 at 16:13.
    Црногорце је одржало црногорско срце.

  5. #105
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Veze s vezom nema to što pričaš, ali niti imam vremena, niti me u toj mjeri inspirišeš da te podučavam...
    Naravno, profesore doktore univerzalnih sposobnosti :-)
    Samo se ti drzi Orbana i Vildersa kao uzora, i licnih i Crne Gore.

  6. #106
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Partija koja je na čelu savez partija (a jedini cilj tog saveza je da prikrije nju) na svom čelu ima četničkog vojvodu koji se tog zvanja nikad nije odrekao. Pristalice te stranke (izreda) su poštovaci ideologije četništva, lika i djela četničkih vođa. Na svojim skupovima intoniraju četničke pjesme i uzvikuju četničke slogane. Scene i povici iz Berana od nedavno nijesu ostavili ni ZRNO sumnje o tome da se radi o četnicima. I nakon svega ne smatrati ih četnicima? Pa oni bi se još mogli i naći uvrijeđeni. Jer, zaBoga, toliko se trude da ih svi prihvatimo kao četnike, pa zašto im onda ne ugoditi?? Nama je ionako svejedno...Bili četnici ili Jehovini svjedoci, njihova politika u Crnoj Gori (posebno ne u toj formi koju oni nude) NIKADA neće proći...Ali nek pokušavaju...Nek se trude...
    Skrenu ti glatko sa price kako ne treba koristiti takvu terminologiju na dokazivanje kako si bas ti u pravu kad je koristis za svoje politicke neprijatelje, ali da ne vazi obrnuto :-)

    Tanka li je ta skrama objektivnosti, lako li se zagrebe.

  7. #107
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Crna Gora u odnosu na novu geo-političku realnost"

    "Đe si rise. A đe si ti ljuta gujo"

    Kad bi smo malo svijesti više imali o sopstvenom položaju u svijetu i regionu.

    Baš prije neki dan sam usput naišao na neki stari članak "Džordž Buš posjetio Benin" pa je posle toga otišao u Burkinu Faso. A mi ovdje razmišljamo koji je "naš položaj" i "naš stav". A realno, po tome koliko smo bitni u svijetu, niže se kotiramo od Malte.

    Nahranimo svinje i ne dirajmo ništa. To bi najbolje bilo. Eventualno da gledamo neku turističku sezonu da odradimo kako valja jednom.
    You can kill a player, but you can't kill the game

  8. #108
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Povadise oci ljudi oko rusije i ukrajine...nase brace...KA U PRKNO.
    Da nas bioloskim oruzjem neko istrazi zaboravili bi gorepomenuti da smo ikad i postojali u roku od dva dana.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  9. #109
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,321
    Thanked in
    2,022 Posts

    Default

    U svjetlu pogoršanja odnosa Zapada i Rusije Crna Gora bi trebala odustati od svrstavanja uz bilo koju stranu, bez obzira na moguće posljedice.
    Jer i Rusija i Zapad su samo ljubazni kamataši koji se služe istim metodama zaplašivanja, bitnija razlika je samo u stilu prebijanja.

    Ipak, svjestan sam da je opcija neutralnosti realna koliko je realna i cg. suverenost / mogućnost da sama odlučuje o svojoj sudbini; a obziriom da je CG bila i ostala interesna sfera mnogih, pretpostavljam da je finalna odluka (svrstavanja) već donešena.

    Nalazeći se u zaista komplikovanoj situaciji zahvaljujući i isprepletenosti uticaja ove dvije sile iz naslova, svako naše zauzimanje strane sa sobom donosi i ogromnu neizvjesnost - iz sadašnje perspektive je nemoguće predvidjeti sve implikacije... ali neke stvari je moguće naslutiti.

    Gorčine plodova višegodišnje ruske intervencije na našu ekonomijiu tek sad postajemo svjesni, i da su Rusi umjesto prosperiteta donijeli siromaštvo. S druge strane, evropski plodovi ne čine se ništa manje gorčim, osim još dubljeg ekonomskog potonuća nazire se cvjetanje krajnje desničarskih ideja, dakako najbolje vidljivo u virtelnom prostoru.

    Sve je već odlučeno, ostaje samo da gledamo posljedice.
    Last edited by starwalker; 18-04-14 at 18:17.
    The more things change, the more they stay the same.

  10. #110
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,146
    Thanks Thanks Given 
    5,713
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Svidio mi se ovaj tvoj post jer gotovo do posljednjeg slova dijelim tvoje stavove.

    Dok me bude ja ću uvijek zastupati stav da je u politici najbolja ponuda - poštena ponuda. Državne tajne i taktiku ne trebate dijeliti sa građanima (to nijedna normalna vlast ne čini), ali o državnoj strategiji (a ulazak zemlje u NATO je strateška odluka) morate uvijek pravovremeno i pošteno upoznati građane i osluškivati što oni misle. Ako se ne slažu, to znači da im vaši argumenti nijesu bili uvjerljivi. Onda pokušati s drugim argumentima. Ali to ne činiti unedogled. Ako postoji otpor, treba poslušati glas naroda jer vlast uostalom (ili bi trebalo biti) pripada narodu i MORA biti izraz njegove volje. A narod ima pravo i da griješi.
    Drago mi je da se slažemo oko većine stvari po pitanju budućnosti drage nam i jedine države.

    Oko ovog jednog dijela, koji sam citirao, ne dijelim u potpunosti tvoje mišljenje.

    Naime, smatram da ako oko nečega treba skinuti kapu državnom vrhu to je na hrabrosti da se vuku potezi koji su u direktnoj koliziji sa većinskim stavom naroda u Crnoj Gori i istrajavanju na odlukama čak i kada prigusti.
    Podjećanje na neke od njih: okretanje leđa zvaničnoj politici u SRB, proglašavanje neutralnosti za vrijeme Nato bombardovanje, definitivno okretanje ka projektu nezavisne Crne Gore, priznanje Kosova, insisitranje na priključenju Nato savezu.

    Mislim da ni za jednu od pobrojanih nije postojala većinska volja stanovništva u momentu donošenja odluka.

    Jeste da nije za ovu temu, ali nije i da baš nije, kakav međunarodni autogol SNP-a sa odlaskom u Moskvu. Pa ljudi moji kakva kratkovidost, strašno.

  11. #111
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,146
    Thanks Thanks Given 
    5,713
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by A+A View Post
    Rekao bih da istovremeno i jesi inisi u pravu. Ima dovoljno Rusa u CG koji su je u potpunosti pruhvatili kao svoju drugu Domovinu (Wahlheimat) i zive obicni zivot ljudi koje vise briga hoce li danas imat struje, nego hoce li rusko MVP komentirat ma koji milov korak. U ovom se smislu moze razgovarat o njihovoj lojalnosti Crnoj Gori, jer se njihov dom nalazi tu, oni placaju porezi crnogorskoj drzavi i tarife za crnogorsku struju i vodu, njihova djeca idu u crnogorsku skolu, oni kupuju robu u crnogorskim ducanima, lijece se u crnogorskim zdravstvenim ustanovama, njihovi su susjedi i prijatelji svi do jednog Crnogorci i td ...
    Ali ima i dosta onih koji jos uvijek zive u zabludi, a tocnije u kosovsk velikoruskom i velikosovjetskom mitu da su, kao "veleposlanici" Velikog brata, bolje upuceni u sve stvari i sva pitanja na kugli zemaljskoj i, dakle, uzimaju sebi za pravo bahato ukazivat Crnogorcima kao narodu i Crnoj Gori kao drzavi, kako trebaju zivjet, s kime trebaju prijateljstvovat i sudjelovat, gdje trebaju ic i td.
    Oni Rusi vole citirat Dostojevskog, ciji sam citat stavio ranije, te raspravljat po svojim forumima o "povijesnoj nezahvaljnosti Crnogoraca" ...
    Vjerovatno si u pravu, ali sam ja više mislio na eventualni pad broja turističkih posjeta i pad interesovanja za nekretnine kada sam rekao : "izgleda da Ruse, makar ove koje gledamo kao turiste i eventualne kupce nekretnina, boli dupe za visoku politiku."



  12. #112
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nikad mi nećemo bit složni po ovom pitanju.
    Iako se vjera i komunizam nisu baš voljeli, ostalo je da volimo Ruse i zbog jednog i drugog.
    A za zapad, heh znate kako vele ''bi da se xxxxxx a da nam ne ulazi''.
    No ćutite, možda nam ovaj put dobro i plate ako pristanemo.
    Naša vlast to najbolje radi, aka politička prostitutka.
    Last edited by autodijagnostika; 18-04-14 at 22:52.

  13. #113
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    neko reče treba prvo srediti svoje dvorište - i treba, ali ova ograda nije dobra i stalno nam komšije ubačaju (još uvijek) razno smeće (da ga tako nazovem) u dvorište
    NATO je mač sa dvije oštrice, to mi je jasno, al većina forumaša oće silom na sramotu bez mnogo validnih argumenata (sasvim šturo) da prikažu negativne posledice učlanjenja - naravno da ih ima ali ipak mislim da su mnogo manje od pozitivnih - koje prije svega vidim u pojedinim ekonomskim, eventualno i privrednim benefitima
    stoga, učlanjenjem u NATO, ta ograda se ojačava do tog nivoa da se konačno stanje u svojoj kući ili dvorištu može mnogo lakše dovesti na nivo koji pogoduje svim ukućanima
    poštujem komšije, poštujem i stanovnike ove države koji se izjašnjavaju kao Srbi, Albanci, Bošnjaci, Džedaji - ali prije svega poštujem ovu državu i njenu osnovnu jedinicu građe Crnogorce čiji sam i ja neraskidiv dio i želim da ova država bude građanska a ne samo na papiru, a to teško može postići uz ovakvo okruženje.. da se ne lažemo, svaki vid nacionalizma mi je mrzan mnogo a mi smo još u toj interesnoj sferi, čak i iz više pravaca..
    koplja istorije su se lomila nad nama, više puta izvukosmo deblji kraj i od Zapada a i od Rusije - nego to je sve raspršeno '45 i tada je počela nova geopolitička i bezbjedonosna klima - a ovaj vjetar koji dolazi iz Rusije još od '45 mi se nimalo ne sviđa
    ako postoji bezbjednost koju trenutno NATO garantuje, tu se otvaraju mnoge druge oblasti - investicije, turizam itd.. postaćemo relativno bezbjednija država za ulaganje a samim tim i porast domaće privrede i platežne moći stanovnika..
    turizam je škakljiva tema, jer ovo kod nas je sve bez turizam.. mišljenja sam da bi veći priliv turista iz USA-e bio kad bi ušli u NATO - jer Ameri vole da idu u koliko toliko bezbjedne zemlje (a mi to za njihov standard vjerovatno nismo), treba li sad da napominjem ekonomske benefite od turista koji dolaze iz jedne svjetske velesile (makar je to još)? pa još njih iz drugih zapadnih zemalja
    što se tiče eventualne migracije u EU (kad postanemo ravnopravna članica) to teško.. EU ima svoje mehanizme koji minimum 4-5 godina (plus eventualno produžavanje tog roga) koji ne dozvoljavaju da novopečeni članovi EU prelaze iz matične države..
    dakle, da rezimiram, utvrditi prije svega granice i bezbjednost ulaskom u NATO pa onda rešavati unitrašnja pitanja i vršiti pravnu harmonizaciju sa EU, socijalnu i svaku drugu, podizanje standarda itd.. jer prilično je neozbiljno govorit da je CG mala i da nas niko neće napast..
    trenutno smo mi jedna od spoljnih država da ih tako nazovemo jer smo na samoj fizičkoj granici sa EU i postoji priliv raznih azilanata koji sa sobom povlače mnoga pitanja pa i bezbjedonosna..
    mnogo je izazova pred nama ali i vrijeme, nadam se da će se okrenut' na bolje - konačno
    Last edited by Swedish_House_Mafia; 19-04-14 at 15:16.

  14. #114
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BAR View Post
    Први је што су 2/3 Срба из ЦГ уствари дио Црногорског народа и са њима чинимо 2/3 становништва ЦГ, што је неки прихватљиви минимум, а други много важнији је присутност НАТО пакта који је замрзнуо великосрпски и велкоалбански национални пројекат и промјене граница.
    Heh, htio sam ovo da iznesem još ranije ali sve zaboravljam, 'odvraća mi pažnju nepažnja drugih'
    Po meni, jedini dobar razlog da uđemo NATO. Albanija je u NATO i samim tim je zaštićena kao bijeli medvjed. Scenario koji bi bio lako ispisan i realizovan, uz naravno podršku braće Amerikanaca. U opštinama gdje je albansko stanovništvo većinsko, prvo bi počele veće pobune kako nemaju sva prava koja ih sljeduju, pa bi počeli prvo sa mirnim protestima, pa sa malo većim, pa bi se posredstvom velike količine novca, jakog albansko-američkog lobija i unaprijed dobijenog rata medija stvorili uslovi za referendume (primjer: Kosovo, Kosovo, Kosovo, Kosovo) i naravno dobili bi opšti haos u državi. Jer sjutra da se desi takav scenario, mi pušku ne smijemo podizati, NATO bi nas odmah smirio, jer je zabranjeno braniti svoju teritoriju u 21. vijeku (nije demokratski) a da ti se neka velika sila ne umiješa. Znam da sada mislite kako je to nemoguće, da albanci i Albanija ne bi imali pravo na tako nešto, ali zakoni jedne države i međunarodni zakoni, kao što smo vidjeli dosta puta, ne važe za njih.
    Što se tiče velike Srbije, na to je odavno stavljena tačka, samo se nadam da gospodin pičkousti ne osnuje partiju u CG, jer, iako njegova propaganda ne bi bila (valjda) velikosrpska, svejedno bi se otvorilo mjesta za nove tenzije, koje bi naš gospodar morao da smiruje.
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  15. #115
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Primjećujem u javnosti se opet spominje novac koji nam stiže iz Rusije i koji je bio pozitivan (i sada je) za našu ekonomiju. Sada je odjednom taj novac prljav (mafija, pranje, bla, bla). Kako to da je odjednom prljav, kako to da nije prije dok su se pojedini bogatili preko noći od njega i gdje je ČISTI američki, da ne kažem 'zapadnjački' novac...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  16. #116
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zanimljivo je kako CG i njene granice najviše brane oni koji bi je najradije rastrgali. Takvih par prepoznajem na ovom forumu, a i temi, a i iz grada.
    Last edited by 11/11/11; 19-04-14 at 01:28.

  17. #117
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    PFC Južna tribina
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zaletio se Milo previše sa sankcijma, Rusa ima dovoljno u CG da mogu da mu odjesku muda kad god požele, pa gđa Lidija neće imati lizati šta više
    Grobari - poruka za muriju i sudove.mp3

  18. #118
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    PA: 19. april 2014
    Milić u Moskvi početkom maja



    Nije i neće biti otkazana posjeta tročlane delegacije SNP-a, predvođene liderom stranke Srđanom Milićem, Moskvi, saopšteno je Televiziji Crne Gore iz vrha te partije."Ta posjeta je samo na kratko odgođena zbog zdravstvenih problema predsjednika partije", kazali su TVCG u SNP-u.Naime, "Vijesti" su danas objavile da u delegaciji SNP-a, koja bi u Moskvi trebalo da razgovara sa tamošnjim zvaničnicima, neće biti lidera te stranke Srđana Milića, niti bilo koga iz vrha te partije, iako su iz SNP-a prije tri dana najavili posjetu na najvišem nivou.U prvih desetak dana maja, rukovodstvo SNP-a zvanično će posjetiti Dumu, Vladu Rusije, Predsjedništvo, kao i najveće crkvene velikodostojnike, jer žele, kako kažu, da objasne da izjave premijera Mila Đukanovića ne predstavljaju volju većine građana Crne Gore."SNP je poziv za posjetu Moskvi dobila prije nego što je premijer Đukanović boravio u Vašingtonu. Nećemo se tamo izvinjavati nikome, ali želimo da kažemo da loši odnosi premijera sa Moskvom ne smiju biti uzrok zaustavljanja saradnje između Crne Gore i Rusije", kazao je izvor Vijesti iz vrha partije , potencirajući da je zadatak političara da brane ekonomske i sve druge interese svoje države.U toj partiji smatraju da nije najvažniji interes Crne Gore članstvo u NATO i da zbog toga neće dozvoliti da ih neko svađa sa Rusijom u ime čitave države. Svim sastancima, kako su kazali, prisustvovaće i ambasador Crne Gore u Rusiji.

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Quote Originally Posted by El Re 06. mart 2014 - Ukrajina - Sraz dva Svijeta View Post
    E sad dolazimo do druge faze ruskog planazaštita ruskih interesa.
    ...jaz između Zapada i Rusije će se u narednom vremenu značajno povećavati. Obije strane pokušaće se unutar sebe što je moguće više konsolidovati i pročišćavati od onog što vide kao „remetilački faktor“ unutar onog što je već njihov prostor. Nikakvu dilemu nemam da će se Evro-atlantski blok država (koji kolokvijalno zovemo Zapad, iako smo i sami unutar njegovog prostora) sve više pokušavati oslobađati ruskog novca (sa kojim dolazi i politički uticaj), a posebno će predmetom pažnje biti one snage koje bi se stavljale u funkciju promocije političkih i ekonomskih interesa Rusije. Iz toga nije teško zaključiti što predstoji Crnoj Gori.
    Iz tog razloga, situacija u Ukrajini sa zaprepašćujućim nivom podudarnosti, ne samo da je zanimljiva Crnoj Gori/njenim građanima, već je (tvrdim, a mnogi će se ovog možda sjetiti jednog dana) – najava onog što predstoji u Crnoj Gori.
    U kojoj mjeri će se Rusija miješati u unutrašnje prilike u CG? To niko tačno ne može pretpostaviti, ali ukoliko su pravila igre prekršena (a i Rusija i Zapad se slažu da jesu) onda ta pravila više nikog ne obavezuju, i sigurno je da će se Rusija preko Crne Gore i Srbije truditi da što više poremeti stabilnost ovog područja kako bi tako podrivala unutrašnju stabilnost Balkana kao prostora unutar sfere interesa Zapada.
    Šta je konkretno ono što očekujem? Očekuem da će Rusija započeti finansiranje svih onih snaga u CG koje mogu podrivati tu stabilnost. Mnogo drskije nastupe domaćih eksponenata proruske politike, građanske sukobe i dalje siromašenje stanovništva.
    Da li će to Zapad dozvoliti? Ako se u startu ne raščisti sa tim snagama, pitanje je hoće li Zapad imati snage to kasnije sanirati i koja će se cijena morati platiti za to. Ovo iz razloga što ne vjerujem da će Zapad ikada više imati komociju da se fokusira i bavi samo jednim svojim regionom.
    Eto,..poštovana Majo, odgovor Vama i onima koji su željeli čuti moje mišljenje,
    Napisano zvuči pomalo kataklizmično, ali pažljiviji čitaoc će shvatiti da to zapravo i nije. Ono što mene brine jeste što nikakvu dilemu nemam da će neki od oblaka koji se sada gomilaju iznad Ukrajine, jednog dana stići i nadnijeti se nad Crnom Gorom. U kojom mjeri će to biti ozbiljno, zavisiće od državne politike (spoljnje, a posebno unutrašnje) i stepena integracije u političko-ekonomske strukture Zapada koji Crna Gora do tog momenta postigne.
    Ovo iznad je napisano u danima kada niko u CG još nije ni naslućivao pozive iz Amerike da Đukanović dođe u naprasnu (čak 7-odnevnu !) posjetu Vašingtonu. niti je saopštenje Kremlja ( ruskog MVP-a) tada iko mogao zamisliti, kao ni neobičnu prepirku američkog i ruskog ambasadora u CG (koja se vodi ovih dana) a u kojoj jedan drugog upozoravaju da onaj drugi mora poštovati crnogorsku nezavisnost i ne miješati se u njena unutrašnja pitanja. Takođe, zamisao da jedna politička partija iz CG ide u Moskvu na poklonjenje kako bi se ograđivala od svoje države, bila je,..pa, velikoj većini građana - nezamisliva. Poslije nešto više od 40 dana viđite đe smo sad...
    Last edited by El Re; 19-04-14 at 23:43.

  19. #119
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Znači po tebi, cilj Rusije nije zaštita svojih interesa nego remećenje stabilnosti...
    Cool opažanje.
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  20. #120
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Znači po tebi, cilj Rusije nije zaštita svojih interesa nego remećenje stabilnosti...
    Cool opažanje.
    Nauči da praviš razliku između cilja i sredstva.
    Cilj - zaštita interesa Ruske Federacije
    Sredstvo - izazivanje političke nestabilnosti u državama unutar interesnih područja Zapada.


    Jedno od tih područja je i Balkan. A Crna Gora je, je li, dio Balkana. Pritom idealna da se bez većih ulaganja angažuju i okupe snage za uznemiravanje interesa Zapada. Ne samo interesa koje Zapad ima u njoj, već i u regionu, a koji uključuju nju i njen uticaj. Dakle, tu spadaju razni politički projekti (u toku ili u fazi planiranja), zatim nadnacionalne i privatne investicije subjekata sa Zapada i sl...
    Ako ima još nešto da ti nije jasno, ne ustručavaj se, već pitaj.
    Last edited by El Re; 19-04-14 at 18:49.

  21. #121
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Znači po tebi, cilj Rusije nije zaštita svojih interesa nego remećenje stabilnosti. Cool opažanje.
    To je po definiciji tako, samo treba naučit newspeak. Činjenje Zapada se zove čuvanje mira i stabilnosti, a činjenje ostalih se zove remećenje mira i stabilnosti. To su sinonimi. Nijedna strana ne čini ništa iz interesa. Zapad sve čini iz najboljih namjera, ali biva osujećen nekim okultnim silama, a ostali čine što čine jer pate od demonske zaposjednutosti, šizofrenije, alkoholizma, megalomanije* itd.
    Last edited by RoNN|3; 24-04-14 at 10:43. Reason: *hvala El Re-u na pripomeni

  22. #122
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Nasim se politicarima ne cuditi nista, pa je li dps podrzavao Milosevica na tzv. saveznom nivou pa nekoliko dana kasnije placuci za Brisel da traze zastitu od istog tog Milosevica.
    Milic ide malo da vidi Moskvu, a vjerovatno ce svratiti i do Petrovgrada, sve je to mogao da obavi u Podgorici razgovarajuci sa ambasadorom Rusije.
    Last edited by opmne; 19-04-14 at 19:00.

  23. #123
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Nasim se politicarima ne cuditi nista, pa je li dps podrzavao Milosevica na tzv. saveznom nivou pa nekoliko dana kasnije placuci za Brisel da traze zastitu od istog tog Milosevica.Milic ide malo da vidi Moskvu, a vjerovatno ce svratiti i do Petrovgrada, sve je to mogao da obavi u Podgorici razgovarajuci sa ambasadorom Rusije.
    SNP je partija formirana odlukom i novcem državnog vrha Srbije 1998., godine, a sa ciljem da bude u funkciji interesa Srbije i (pro)srpskog naroda u CG. Sve do dolaska Vučića na vlast (2012.) partija je dobijala izdašne donacije iz Srbije. Do propasti savezne države (2006.) i pada Koštunice (2007-2008.) te donacije su išle iz saveznog budžeta, budžeta RS, te iz džepova tajkuna bliskih vrhu vlasti u Srbiji. Nakon 2008., (dolaska žutih) donacije partiji činjene su isključivo preko srpskih tajkuna i iz godine u godinu sve su bile skromnije. Srazmjerno tome i izborni rezultati SNP-a bili su skromniji. Od 2012., Vučić im je zavrnuo sve slavine. Zato je Vučić tako i omražen.

    Međutim, SNP sada traži novog sponzora i nikakvu dilemu nemam da će ga naći u Moskvi. Oni su za Moskvu idealan partner za ono što Moskvi treba.Dakle, put u Moskvu ima za cilj da se preporuče novom gazdi, razrade tehničke detalje sa njim o načinima zastupanja te politike u CG, te dogovore konkretne oblike i visinu finansijske "podrške" neophodne da bude logistika tome što će SNP (za račun Rusije) ubuduće promovisati.Ne treba to posmatrati previše tragično. To je samo nastavak političke tradicije koja je uobičajena u CG i seže u duboku prošlost.

    A šta mislite čijim su novcem guvernaduri Crnojevići utvrdili vlast i uopšte - odakle im titula "guvernadur" (guverner)?? Da li to ima neke veze sa duždevim dukatima i zastupanjem interesa Venecije kako bi ona obezbijedila zaštitu i pokroviteljstvo? Čijim movcem su Radonjići obezbjeđivali silu i uticaj kojim su upravljali Crnom Gorom? Svojim ličnim? Čijim novcem su ih Petrovići uspjeli nadjačati? Nikada Petrovićima to ne bi pošlo za rukom da Radonjićima kanali snadbijevanja nijesu naprasno prekinuti Napoleonovim okupiranjem i slomom Republike Sv. Marka. Radonjići su nove sponzore tražili u Beču, no nijesu uspjeli brzo se organizovati i ruski klijenti Petrovići uspjeli su se učvrstiti i vladati Crnom Gorom sve do njenog sloma 1918. Čijim novcem se uostalom Đukanović utvrdio na vlasti?...Dakle, ovo što pokušava Milić (inače političar krajnje skromnog formata) nije ništa novo, niti nešto čemu ćemo brzo vidjeti kraj...Na žalost, čitava crnogorska istorija je istorija stranih uticaja i domaćih predstavnika tih uticaja..,
    Last edited by El Re; 19-04-14 at 19:41.

  24. #124
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Nauči da praviš razliku između cilja i sredstva.
    Cilj - zaštita interesa Ruske Federacije
    Sredstvo - izazivanje političke nestabilnosti u državama unutar interesnih područja Zapada.


    Jedno od tih područja je i Balkan. A Crna Gora je, je li, dio Balkana. Pritom idealna da se bez većih ulaganja angažuju i okupe snage za uznemiravanje interesa Zapada. Ne samo interesa koje Zapad ima u njoj, već i u regionu, a koji uključuju nju i njen uticaj. Dakle, tu spadaju razni politički projekti (u toku ili u fazi planiranja), zatim nadnacionalne i privatne investicije subjekata sa Zapada i sl...
    Ako ima još nešto da ti nije jasno, ne ustručavaj se, već pitaj.
    Ukoliko je Crna Gora politički nestabilna, to je zbog političara unutar Crne Gore i njenih građana, ma ko god to izazvao. Da li neutralisti izazivaju političku nestabilnost?
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  25. #125
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Ukoliko je Crna Gora politički nestabilna, to je zbog političara unutar Crne Gore i njenih građana, ma ko god to izazvao.
    Crna Gora jeste štošta, ali ne i politički nestabilna zemlja. Ruski interes u narednom vremenu biće da ona to postane.
    Rusija je svjesna da ona teško može pridobiti Crnu Goru i od nje napraviti nekog satelita. Prosto, ona nije u mogućnosti obezbijediti onu infrastrukturu i logistiku kojom bi Crnu Goru (čak i kad bi nakakva hipotetička proruska struja došla na vlast) mogla biti održiva van regionalnog konteksta čiji je dio. Sem toga Rusija nema ni trećinu geopolitičkih tesursa kojima je raspolagao SSSR da bi po svijetu pravila i održavala svoje "male Kube".
    Ali Rusija ima resurse i potencijalne poklonike na terenu kojima može vršiti pritisak na (bilo koju) prozapadnu vlast u CG i tako zagorčavati život Zapadu i zapadnim investicijama u CG.
    Da ne trčimo toliko pred rudu i idemo u detalje šta sve to podrazumijeva, a i vjerujem da većina ljudi i sama polako i jasno naslućuje šta je to što nam predstoji.

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Da li neutralisti izazivaju političku nestabilnost?
    Neutralci su u CG na nivou statističke greške. Govorim o zaista neutralcima, a ne o navodnim "neutralcima".
    Uostalom, ljudi u CG vole da se svrstavaju. Svrstavanje je nekako ljudski i ima svoja objašnjenja u psihologiji. Svrstani se osjeća vrjednije (jer time sugeriše da ima stav, što znači da je misaono biće), a uz to svrstani se osjeća da nečemu pripada te da je u toj zajednici čijim se dijelom deklariše zaštićeniji.
    Ukratko, u CG je biti neutralac ravno tome biti budala i svačija kanta za šutiranje, Neutralac je doživljen kao "ni vino, ni voda", nešto što "nit smrdi, nit miriše", dakle, nešto što i ne vrijedi...
    Naravno, ne mislim da je to takvo poimanje ispravno. Samo primjećujem da je u CG (i to ne od juče, već vjekovima) jako izraženo i naglašeno. Za neutralce Crna Gora je jedno od najmanje poželjnih mjesta za nastanjenje i život. Toliko o neutralcima...
    Uzgred, lično ne poznajem nijednog. Bilo je onih koji su se nalazili u pokušaju da budu/ostanu "neutralci" no brzo su shvatili da je to jako skup sport i ne isplati se pa su se, je li, nakon nekog vremena uputili i pronašli u nekom jatu.
    Last edited by El Re; 19-04-14 at 21:16.

Page 5 of 165 FirstFirst 1234567891555105 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora - USA
    By Maja in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 26
    Last Post: 09-03-12, 10:49
  2. Pa da se krene: CRNA GORA - Bugarska; CRNA GORA - Irska
    By ckamalama in forum Ostali sportovi
    Replies: 141
    Last Post: 07-09-08, 12:25
  3. Crna Gora @ BiH
    By enigma in forum Politika generalno
    Replies: 106
    Last Post: 04-09-08, 01:43
  4. Crna Gora
    By bassflora in forum Ostali sportovi
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-07, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •