Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 119

Thread: dresura pasa

  1. #1
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default dresura pasa

    ovo su neke osnove oko dresure pasa, kako ja radim.
    prije nego sto se krene treba znati neke osnovne stvari. za ozbiljniju i dobru dresuru pasa ne treba pocinjati prije 8 mjeseci. jedino se moze prije odraditi par osnovnih komandi
    osnovno kod dresure je da nakon komande pas dobije nagradu. vecinom je to u vidu hrane, psecih slatkisa, salame ili sto vec pas voli. kod pojedinih pasa se moze desiti da ne reaguje nesto previse na hranu ali onda treba gledati sto psa cini srecnim, davanje neke igracke npr.

    jos bi naglasio da komande moraju biti kratke i jasne, i ne moraju biti ove sto sam ja napisao i sto se koriste. meni drug uci psa na njemacke komande da mu ne bi mogao prici bilo ko i da ga slusa. ja na primjer kod akite korstim lezi a kod dobermana dolje za komandu da legne. covjek upotrebljava rijeci koje mu odgovara, pa to je vec do vas.

    poslije svake nagrade isto je veoma bitno psa ohrabriti sa bravo i pomaziti ga. to je bitno jer u nekim momentima necete imati nagradu kod sebe, a posto je vec navikao na tu vrstu ohrabrenja za nesto sto je dobro uradio, to ce mu biti u tom momentu nagrada.
    ako se neko bude odlucio to da radi prije svega treba biti strpljiv i treba mu dosta vremena.

    ovo je vise za one koji dresiraju svog psa ili psa koji je upoznat sa dreserom jer je osnovno dreser mora poznavati navike psa kao i da je pas navikao na osobu sa kojom radi.

    ako se pas vec odaziva na ime (preskacem to), i da je naviknut na ogrlicu i povodac. sa tim stvarima treba biti pazljiv, ne treba to raditi na silu.
    kad psa krenete izvoditi u setnju lagano mu stavite ogrlicu uz igru, i ako krene da se buni i da je skida sto prije sa njim izaci i igrati se. pas onda zaboravi na nju i uz igru se navikne. kod povdca u pocetku staviti duzi i pustiti psa slobodna da seta i svako malo ga skracivati, dok se ne navikne.

    za pocetak najbolje je raditi na neku livadu bez drugih spoljnih uticaja na vjezbe (drugi psi, ljudi, djeca i sl.) sve sto psu moze da odvlaci paznju, kasnije se vec prelazi na to da mora da slusa i tada.

    jos bih dodao da je najbolje da se pas dresira kad se dobro izigra ili poslije setnje, posto su to mladi psi koji bi se igrali pa je pozeljno da su malo istroseni.
    i potrebno je raditi prije nego se pas nahrani jer se moze desiti da pas nece da poslusa jer je sit (nisam imao tih problema, prozdrljivci su uvijek).
    vremenom nagradu smanjivati kako komanda napreduje, iz istih razloga. kad dobro utvrdi komandu onda preskociti nagradu svaki (lupam) 5 put i sl.
    Last edited by lepetanac; 09-03-14 at 11:40.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  2. #2
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    komanda DODJI
    ako vec niste sigurni da ce vam pas u opste doci onda je najbolje da ga vezete na neki dugacki kanap da ne bi ste trcali po sumama za njim.
    kad pozovete psa uradite to blagim i tepajucim glasom, nikako ne smije biti grub i posebno bi naglasio da ne smije da bude nikakva neprijatnost za psa kada prilazi vlasniku.
    kada pas dodje dati mu nagradu i pohvaliti ga. ako kazete komandu dodji povisenim tonom ili jacom intonacijom moze se lako desiti da pas nece htjeti da dodje ili ce biti uplasen.
    naglasio bi da pas nikako ne smije da se kaznjava ako ne izvrsi komandu, to moze samo pogorsati stvari. meni se znalo desiti da nece da mi dodje nego sve oko mene krugove vrti, doslo mi bilo da ga upucam. treba biti smiren i pokazati mu poslasticu, i lagano ga dozivati i kada dodje obavezno ga pohvaliti.

    u pocetku pas se doziva kad je blizu a kasnije pas treba da je sto dalje. dok se ne dodje do stadijuma kad se pas igra sa drugim psima i na poziv dolazi.
    ja praktikujem da pored zvucne uvijek imam i vizuelnu komandu, ovdje bi to bilo tapkanje rukom uz lijevu nogu.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  3. #3
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    komanda fuj ili ne
    ova komanda se radi dje ima dosta razlicitih spoljnih nadrazaja, dok setate psa ako krene na drugoga psa, covjeka ili da jede smece onda treba prijetecim i ljutim glasom reci fuj i cimnuti psa. ja upotrepljavam za to davilicu sa bodljama to mi je ljepse nego pruticem. mada moze i pruticem po butinama zadnjih noga.
    ako pas poslusa dati mu nagradu i pohvaliti ga. ta komanda se ne smije upotrijebljavati na svakakvu glupost jer onda gubi smisao.

    kada pas pocinje da reaguje na komandu bez primjene bola nego samo glasovno, onda treba produzavati povodac dok se ne dodje da psa mozete slobodno pustiti da seta a kad krene nesto da uradi da na glasovnu komandu poslusa. obavezna nagrada.
    ta komanda se praktikuje i ako nepoznate osobe nude psu hranu i on je uzima samo sam ja uvijek dopustao da mi nepoznati hrane psa dokle ga setam vecinom su to djeca bila koja su ga hranila stapicima i smokijem.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  4. #4
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    komanda sjedi

    lijevom rukom drzati povodac na kratko a desnom psa pritiskom na slabine natjerati da sjedne, olaksace vam ako malo povodac podignete.
    reci komandu sjedi i onda ga sjesti pa mu onda dati nagradu i pohvaliti ga. ako pas pokusa da ustane ponoviti komandu sjedi i dati mu nagradu.
    tako raditi dok pas ne razvije refleks da sam sjedne. anse ucvrscava tako sto se pas sjedne i vi se polagano odaljavate on njega ako krene da ustane reci mu sjedne, i onda ga nagraditi ako poslusa.
    ja praktikujem tu vizuelnu komandu pokazivanjem dlana dokle govorim sjedi. poslije nekog vremena miksujem malo vizuelne komande bez zvucnih.
    Last edited by lepetanac; 09-03-14 at 11:41.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    komanda lezi
    ona se radi poslije komande sjedi, pas se stavi u sjedeci polozaj i onda se rukom nadrazi da sjedne. ja to radim tako sto mu prednje sape dok sjedi poguram naprijed da legne ili pretisnem na lopatice jace da legne. onda se kaze lezi i kad legne da mu se nagrada i pohvali se. pas obicno brzo uci tu komandu i kad stekne refleks da sam legne to raditi bez nadrazaja rukom.
    u principu komanda je ista kao i kod komande sjedi sto se daljeg postupka tice.
    moja vizuelna komanda da legne je spustanje ruke ka podu uz glasovnu komandu u isto vrijeme.
    Last edited by lepetanac; 09-03-14 at 12:15.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  6. #6
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    komanda mjesto
    ta komanda moze da se radi kad i komande sjedi i lezi.
    psa ostaviti na odredjeni polozaj, i reci mu komandu mjesto. lagano se odaljiti od njega, u pocetku par koraka ili metara na minut dva. ako pas ostane na svom mjestu prici mu dati mu nagradu i pohvaliti ga, ako krene da se ustane ja mu kazem komandu ne pa ponovim mjesto. naglasio bi da se nikako pas ne zovne da dodje po nagradu negu mu vi morate prici i nagraditi ga, i onda da se pokrene na vasu komandu.
    kad pas ukapira komandu onda produzavati vrijeme cekanja kao i razdaljinu vasu. za ovu komandu treba bas dosta vremena i strpljenja i ona se najduze radi.
    Last edited by lepetanac; 09-03-14 at 13:17.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  7. #7
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Korisno za sve koji imaju psa. Bravo na opisu i trudu!
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  8. #8
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,155
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    svaka cast i hvala

    Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

  9. #9
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    komanda pored

    ovo je komanda koja se najcesce koristi i koja je bas potrebna za neku normalnu setnju.
    tu se najcesce koristi davilica sa bodljama. psa drzati na kraci povodac uz lijevu nogu, povodac treba da je opusten i kad se zapocne setnja ako pas krene da vuce ili mjenja pravac treba napraviti trzaj uz komandu pored. kad se pas dovete u dobar polozaj pored noge dati mu nagradu uz obavezno bodrenje.
    cilj je da pas ukapira da svako odstupanje od noge povlaci za sobom bol dok mu je pravilan polozaj sigurnost.
    pas je stekao uslovni refleks kad na opusteni povodac uz komandu pored pas seta uz nogu bez trzaja. kasnije treba kombinovati setanje, pravolinjski pa cik cak itd
    ako se zeli nauciti da pas seta bez povodca onda kad dobro savlada ovu komandu kasnije se samo u toku setnje ispusti povodac da pas osjeti slobodu. i tako postepeno se oslobaca povodca. za ovo bi preporucio samo kad se osjeti da se ima totalna kontrola nad psom.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  10. #10
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ovu su neke od osnovnih komandi koje po meni treba pas da zna, sa psom treba raditi oko 15 tak minuta. sve preko toga moze doci do toga da se pas smori i da mu dosadi pa ce onda slabije reagovati na komande. ne ocekujte da pas odmah ukapira komandu i treba biti veoma strpljiv i dugo raditi sa njime. naravno sve zavisi i od vrste psa a i karaktera kako ce da prihvati komande.

    meni je za akitu trebalo preko godinu ipo da je naucim da mi seta pored noge bez povodca i da me dobro slusa, dok sa dobermanom nisam radio ni 15 tak dana i zna svaku ovu komandu, samo sada treba jos da ih utvrdimo dobro. mada i nemam vremena vise kao prije.
    ako vas zanima jos nesto ili imate jos neki predlog tu smo da se pomazemo.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  11. #11
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja imam boxera i mozda je bio previse okruzen ljudima i sad bi vrlo lako za bilo kim krenuo...kad ga ja zovnem vrati se ali da me nema otisao bi i sad svakog voli moze svako proci pored njega uci u dvoriste, ne znam kako to da promjenim ako ko zna neka pomogne ?

  12. #12
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Natalija Nale Ostojic View Post
    Ja imam boxera i mozda je bio previse okruzen ljudima i sad bi vrlo lako za bilo kim krenuo...kad ga ja zovnem vrati se ali da me nema otisao bi i sad svakog voli moze svako proci pored njega uci u dvoriste, ne znam kako to da promjenim ako ko zna neka pomogne ?
    koliko je star prije svega to je prvo, a ako se zeli da pas bude cuvar dvorista najbolje rjesenje je da neko maskiran dodje i pocne da lupa po kapiji, da ga malo uzbudi. to se radi nocu kad su im cula vise na oprezu, i tako treba neko vrijeme, stim sto ne treba uvijek ista osoba da lupa. da ga ne zapamti, nego mjenjati.
    jos bi bilo dobro da je to osoba koju ne poznaje.
    znaci poceti praviti buku, lupati po kapiji pa onda pobjeci kad pas pocne da laje i da se zalece. ako je previse miran onda ima drugaciji nacin koji je malo vise agresivan pa ja to ne radim nikada.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  13. #13
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    PODGORICA
    Posts
    2,495
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Ja imam sar pej-a. Imam samo jedan problem sa njim kad dodju gosti toliko je veseo da pocne da skace po njima bez granice ikakve i nema trika da ga mogu smirit. Nikad nikog ujeo nije ali neprijatno je i ljudima jer je veoma jak + bali. Postoji li ikakvo resenje jer ja nikako to nisam mogao rijesit nego ga vezem kad neko dolazi a to nikako ne moze bit dobro. Pas ima 10 mjeseci

    Sent from my HTC One using Tapatalk


  14. #14
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by podgoricko-dijete View Post
    Ja imam sar pej-a. Imam samo jedan problem sa njim kad dodju gosti toliko je veseo da pocne da skace po njima bez granice ikakve i nema trika da ga mogu smirit. Nikad nikog ujeo nije ali neprijatno je i ljudima jer je veoma jak + bali. Postoji li ikakvo resenje jer ja nikako to nisam mogao rijesit nego ga vezem kad neko dolazi a to nikako ne moze bit dobro. Pas ima 10 mjeseci

    Sent from my HTC One using Tapatalk
    to ti pas ni malo ne postuje goste samo da znas, skakanje je vecinom znak nepostovanja a ne igre. tj pokusaji dominacije.
    tu bi imao par koraka da odradis
    prvo je da ga ignorises, i ti i gosti.
    znaci kao da ne postoji , nikakva komunikacija sa njime ni ocima. ne smijes mu ni zabranjivati , niti govoriti ne i sl. samo ga ignorises i prodjes pored njega, pokusaj prvo ti sa ukucanima pa poslije i gosti.
    onda poslije toga kad se smiri daj mu nagradu, nikako da ga smirujes sa nagradom jer ces samo gore ucinjeti mislice da je nagrada zato sto skace, nego kad se skroz smiri das mu nagradu i pohvalis ga.
    ja bi ti jos preporucio da ga naucis da ide na neko svoj emjesto i da tamo stoji.
    odberes mu neki kutak, cosak njegov i posaljes ga tamo.
    sjednes ga u taj cosak, i odmaknes se malo one ce najvjerovatnije brzo krenuti sa tobom. kazes mu na mjesto i povedes ga tamo i das mu nagradu.
    tako raditi dok ne dobije uslovni refleks da sam ide na mjesto, onda bez povodca tako raditi, u pocetku iz male blizine kasnije samo povecavas.
    obavezna nagrada kad dodje na mjesto i ohrabrenje.
    nagradu ne davati kad dodje opet ka tebi, nego doci do njega na mjesto i dati mu nagradu.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  15. #15
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    PODGORICA
    Posts
    2,495
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    to ti pas ni malo ne postuje goste samo da znas, skakanje je vecinom znak nepostovanja a ne igre. tj pokusaji dominacije.
    tu bi imao par koraka da odradis
    prvo je da ga ignorises, i ti i gosti.
    znaci kao da ne postoji , nikakva komunikacija sa njime ni ocima. ne smijes mu ni zabranjivati , niti govoriti ne i sl. samo ga ignorises i prodjes pored njega, pokusaj prvo ti sa ukucanima pa poslije i gosti.
    onda poslije toga kad se smiri daj mu nagradu, nikako da ga smirujes sa nagradom jer ces samo gore ucinjeti mislice da je nagrada zato sto skace, nego kad se skroz smiri das mu nagradu i pohvalis ga.
    ja bi ti jos preporucio da ga naucis da ide na neko svoj emjesto i da tamo stoji.
    odberes mu neki kutak, cosak njegov i posaljes ga tamo.
    sjednes ga u taj cosak, i odmaknes se malo one ce najvjerovatnije brzo krenuti sa tobom. kazes mu na mjesto i povedes ga tamo i das mu nagradu.
    tako raditi dok ne dobije uslovni refleks da sam ide na mjesto, onda bez povodca tako raditi, u pocetku iz male blizine kasnije samo povecavas.
    obavezna nagrada kad dodje na mjesto i ohrabrenje.
    nagradu ne davati kad dodje opet ka tebi, nego doci do njega na mjesto i dati mu nagradu.
    Hvala na savjetu poslusacu. Samo je problem sto pojedine goste kulira pojedine ne mada me cudi da ke to dominacija s obzirom da mase repom previse umiljava se poskakuje mazan je dosta ali preceruje a i tesko je ljudima objasnit da ne obracaju paznju na njega

    Sent from my HTC One using Tapatalk


  16. #16
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    to su pokusaji dominacije kroz igru, pa mogao si primjetiti da i psi kad se igraju grizu i pokusavaju da jednog drugog obale. to je isto stvar domininacije iako se igraju, testiraju kroz igru ko je jaci i tako se najbolje uspostavlja odnos u coporu. zamisli kad bi se svaki put klali da bi vidjeli ko je dominantniji.
    pa bas zbog toga sto znam da je to tesko ljudima objasniti, posebno ako se neko plasi psa a i nije bas jednostavno ignorisati psa koji skace po tebi nauci ga da ide na mjesto.
    prvo ga nauci to sam da radi a kasnije neka ti pomaze neko od drugova. on neka udje na vrata a ti ga drzi na povodac i povedi ga na mjesto.
    moras biti strpljiv bas, ne ide to u 2 dana ali sa dobrim radom za 15 dana ces vidjeti vec promjene.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    SRBIJA!
    Posts
    801
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prekasno je sa 8 mjeseci poceti obuku i dresuru psa posebno onih koji su za to predodredjeni tipa njemacki ovcar itd. To je nekada bilo tako po starom sistemu i knjigama. Sa danasnjim znanjem iz kinologije i psihologije pasa dresura se bez problema i to preporucljivo pocinje vec sa 3 mjeseca. Naravno podrazumijeva se da dreser zna sta radi i da isti ima iskustva bar par godina u tome. U svakom slucaju 8 mjeseci je prekasno. Evo naseg najboljeg dresera na prostoru ex-yu Obrada Djokica kako radi sve osnovne komande sa stenetom od 60 dana i to sa rasom ne tako lakom za dresuru u pitanju je Sarplaninac. Uzivajte

    Last edited by Byk-e; 10-03-14 at 19:17.
    ...ashes to ashes, dust to dust.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cus prekasno. nikad nije prekasno, samo treba znat.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,140
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam cuo od jednog dresera da je najbolje od pola godine

    Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
    Volim kada mi pricaju iza ledja, jer tada znam da sam korak ispred njih...

  20. #20
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,356
    Thanks Thanks Given 
    32
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Byk-e View Post
    Prekasno je sa 8 mjeseci poceti obuku i dresuru psa posebno onih koji su za to predodredjeni tipa njemacki ovcar itd. To je nekada bilo tako po starom sistemu i knjigama. Sa danasnjim znanjem iz kinologije i psihologije pasa dresura se bez problema i to preporucljivo pocinje vec sa 3 mjeseca. Naravno podrazumijeva se da dreser zna sta radi i da isti ima iskustva bar par godina u tome. U svakom slucaju 8 mjeseci je prekasno. Evo naseg najboljeg dresera na prostoru ex-yu Obrada Djokica kako radi sve osnovne komande sa stenetom od 60 dana i to sa rasom ne tako lakom za dresuru u pitanju je Sarplaninac. Uzivajte

    Sarplaninac ljevak :-)
    "Ako roboti ikad budu igrali kosarku, igrace je kao Tim Duncan".

  21. #21
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    @byk"e

    od pola godine pa nadalje, sve prije toga treba ga pripremit za dresuru. nauciti ga na ogrlicu, povodac, setnju i neke osnovne komande
    . to je smjesno sa 4 mjeseca psa dresirati, a njemu je samo do igre. moze se dresirati ali onda se moze desiti da ce poceti da mjesa komande, i slabije slusa tako mlad.
    a do dvije godine nije kasno za dresuru jer do tada se pas razvije, vec poslije toga je moguce ali veoma tesko jer se pas formirao i tako je formirao svoje navike.
    a ne sa 8 mjeseci kasno, ovo jos ne cuh.
    edit:
    evo malo strucnije objasnjeno da znas o cemu pricas kad nesto pricas

    Dresura pasa obuhvata dva perioda: Preddresura i dresura. Preddresura počinje u 6. mesecu, mada može početi i ranije. U ovom periodu pas treba da savlada osnovne vežbe poslušnosti kao: "kretanje pored", "sedenje pored", "stajanje pored"...
    Ne treba početi sa dresurom u pravom smislu reči pre nego što pas navrši 12-14 meseci to jest dok dok ne bude mogao shvatiti i izvršiti ono što se od njega traži.
    Last edited by lepetanac; 10-03-14 at 21:14.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  22. #22
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    67
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    koliko je star prije svega to je prvo, a ako se zeli da pas bude cuvar dvorista najbolje rjesenje je da neko maskiran dodje i pocne da lupa po kapiji, da ga malo uzbudi. to se radi nocu kad su im cula vise na oprezu, i tako treba neko vrijeme, stim sto ne treba uvijek ista osoba da lupa. da ga ne zapamti, nego mjenjati.
    jos bi bilo dobro da je to osoba koju ne poznaje.
    znaci poceti praviti buku, lupati po kapiji pa onda pobjeci kad pas pocne da laje i da se zalece. ako je previse miran onda ima drugaciji nacin koji je malo vise agresivan pa ja to ne radim nikada.
    To smo probali kad je imao 6 mj i prepao se i sakrio iza kucice ,on sad ima 9 mj mislim da i dalje nije spreman da reaguje ni na covjeka ni na psa.

  23. #23
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Natalija Nale Ostojic View Post
    To smo probali kad je imao 6 mj i prepao se i sakrio iza kucice ,on sad ima 9 mj mislim da i dalje nije spreman da reaguje ni na covjeka ni na psa.
    mlad je previse, mada bi se moglo vec sada poceti raditi.
    a sto se tice cuvanja, ako se vec boji onda bi trebao neko sa njim da stoji na povodac. neko koga dozivljava kao vodju, pa kad krene galama da zajedno krenu na uljeza. da ga ohrabri malo, tj da on krene za vodjom da nauci ponasanje.
    neko da lupa a onda ti zajedno sa psom treba da se zaletis i da vices i tjeras uljeza. ima tu dosta posla posebno ako je pas strasljiv ali se to moze odraditi.
    treba biti samo strpljiv i uporan
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  24. #24
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    SRBIJA!
    Posts
    801
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    @byk"e

    od pola godine pa nadalje, sve prije toga treba ga pripremit za dresuru. nauciti ga na ogrlicu, povodac, setnju i neke osnovne komande
    . to je smjesno sa 4 mjeseca psa dresirati, a njemu je samo do igre. moze se dresirati ali onda se moze desiti da ce poceti da mjesa komande, i slabije slusa tako mlad.
    a do dvije godine nije kasno za dresuru jer do tada se pas razvije, vec poslije toga je moguce ali veoma tesko jer se pas formirao i tako je formirao svoje navike.
    a ne sa 8 mjeseci kasno, ovo jos ne cuh.
    edit:
    evo malo strucnije objasnjeno da znas o cemu pricas kad nesto pricas

    Dresura pasa obuhvata dva perioda: Preddresura i dresura. Preddresura počinje u 6. mesecu, mada može početi i ranije. U ovom periodu pas treba da savlada osnovne vežbe poslušnosti kao: "kretanje pored", "sedenje pored", "stajanje pored"...
    Ne treba početi sa dresurom u pravom smislu reči pre nego što pas navrši 12-14 meseci to jest dok dok ne bude mogao shvatiti i izvršiti ono što se od njega traži.
    Stene najvise uci upravo kada mu je do igre. U tekstu i pise "mada moze poceti i ranije". Tako da ne vidim sta sam ja rekao netacno. Naravno nisam ni ja mislio ozbiljna dresura vec kao sto radi onaj cika na snimku iznad. Mozda se zapravo nismo razumjeli. Tkdj ja sam pisao o policijskim psima. Evo malo da obogatim temu sa snimkom cuvenih Sieger sampionata u dresuri za Njemacke ovcare::

    Last edited by Byk-e; 11-03-14 at 16:15.
    ...ashes to ashes, dust to dust.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ja picam o dresuri a ne o preddresuri, kao sto vidis i na pocetku sam napisao da se prije toga mora odraditi neke osnove ili preddresura. a ovo sto sam napisao je neka osnovna drsura koja je laka za odraditi, moze je svaki vlasnik psa uraditi a veoma je korisna. za neku vecu i ozbiljniji dresuru treba imati iskustvapa o tome i nisam pisao.
    a tvoja je recenica bila da je prekasno sa 8 mjeseci poceti dresuru eto to je najvise netacno sto si rekao.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. dresura njemackog ovcara
    By OCTAVIAN in forum Kućni ljubimci
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-18, 19:07
  2. I: Dresura
    By GIGA in forum Kućni ljubimci
    Replies: 2
    Last Post: 17-06-13, 14:40
  3. Dresura psa
    By surutka in forum Kućni ljubimci
    Replies: 18
    Last Post: 14-12-11, 17:07
  4. dresura pasa
    By wwewwe in forum Kućni ljubimci
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-11, 14:40
  5. Dresura
    By kIkICa in forum Kućni ljubimci
    Replies: 19
    Last Post: 24-11-08, 10:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •