Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 124

Thread: Karma

  1. #1
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,244
    Thanks Thanks Given 
    419
    Thanks Thanks Received 
    2,569
    Thanked in
    1,252 Posts

    Default Karma

    Vidjeh da je Rivaldo napisao da vjeruje u karmu (https://forum.cdm.me/showthread.php?...37#post3647737) pa me je to inspirisalo da postavim par pitanja ljudima koji vjeruju u karmu (karmaši u daljem tekstu).

    Recimo da komšija A otruje kravu komšiji B. Komšija C može da kaže jednu od dvije stvari:
    1. Komšija A će da privuče lošu karmu zbog toga što je uradio
    2. Ono šta se desilo komšiji B je loša karma koju je zaslužio

    Uvijek je u pitanju jedna od te dvije stvari. Ali kako karmaši znaju šta je u pitanju? Kako bi karmaš znao da je loša stvar koja se njemu desila, neka nepravda na primjer, djelo nekoga koga će eventualno da savlada loša karma a ne loša karma koja je upravo djelovala na njega kroz neko treće lice i da nije u pitanju nepravda?

    Zar vam se ne čini da je čitav koncept baziran na željama i strahovima i na predrasudama o tome ko šta zaslužuje? U primjeru koji sam naveo očigledno je da će mišljenje komšije C da zavisi od toga koji komšija mu je draži.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  2. #2
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Stvari su jednostavne, no opet nisu baš i tako plastične kako ih želiš predstaviti.

    Karmu ne doživljavam kao kaznu već neki vid „duga“, a on može biti i generacijski, pa u skladu sa tim imamo opciju 2. koju si naveo i koja se plastično opisuje kao „zasluživanje“.
    Opcija pod 1. “privlačenje“ može da bude, ali ne mora da znači da će se i ostvariti, jer svi imamo “moć“ da promijenimo sebe. S tim u skladu, možemo da “razbijemo“ tu neku lošu karmu koju smo sebi “zakačili“ na vrat lošim postupcima iz prošlosti.

    Osvješćivanje je po meni ključno, i postalo mi je totalno nebitno da li postoji pravda, da li je ista dostižna ili će se ostvariti putem karme.

    Takođe, smatram da ni komšija C nije ništa manje "operisan" od karme ukoliko dozvoli da mu se usljed svega toga, mišljenje prema komšijama promjeni.

    Svi smo povezani.

    Svakome je dato pravo na novi početak, pitanje je samo da li ga hoće ili neće iskoristiti.

    Svako zaslužuje "drugu šansu", a posebno ako je bio pod uticajem straha, želje ili predsrasuda.
    Last edited by tigrovo_oko; 06-03-14 at 14:33. Reason: propust...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Uh da znas koliko si kompleksno pitanje postavio Zato cu se truditi da svoje misljenje dam najkrace moguce.

    U zavisnosti gdje ili ti kod koga karma ima mnogo oblika. Hindusi, Budisti, Taoisti i mnoge druge sekte i manje religije vjeruju u karmu. Tamo gdje ima reinkarnacije karma moze dolaziti i iz proslog zivota tako da bi to u principu bio odgovor na tvoje prvo pitanje. Ne znaju sta je u pitanju. To je karma, i to je to. Da li se nesto lose desilo zato sto je osoba B negdje zgazila mrava koji je bio reinkarnisani Lama(ironicno) ili je u prethodnom zivotu bio gonic robova to se ne zna. Isto tako ukoliko covjek iznenadno dobije neko veliko nasledstvo ili ga zadesi neka nevjerovatno dobra stvar, on ne moze znati da li se to dogodilo zbog toga sto je nahranio prosjaka ili zbog toga sto je u predhodnom zivotu bio mucenik...
    One Ring to Rule them all...

  4. #4
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Zbir svih karmi je uvjek jednak nuli? Šta je nula? Odnos dobrih i loših karmi nije konstantan tokom vremena ili jeste? Ovaj koncept mi je vazda bio nejasan ali interesantan.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Pa vidiš da se pominje generacijski dug.
    Čim je dug neko je u trenutnom minusu, bilo loša bilo dobra Karma.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Karma...


  7. #7
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,933
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Ja svaki put procitam krama... Fck this shit
    Tu es mon héro!

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Postoji i porodicni dug, tj sve ono sto se desavalo u porodici do tvog rodjenja, pa kako je koga zapalo.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Pade mi na pamet ova serija odmah kad vidjeh karma.Ne vjerujem u nista nemam sto drugo rec

  10. #10
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne postoje ni sudbina ni karma, već su druge stvari u igri a koje samo potsjećaju na iste.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Vidjeh da je Rivaldo napisao da vjeruje u karmu (https://forum.cdm.me/showthread.php?...37#post3647737) pa me je to inspirisalo da postavim par pitanja ljudima koji vjeruju u karmu (karmaši u daljem tekstu).

    Recimo da komšija A otruje kravu komšiji B. Komšija C može da kaže jednu od dvije stvari:
    1. Komšija A će da privuče lošu karmu zbog toga što je uradio
    2. Ono šta se desilo komšiji B je loša karma koju je zaslužio

    Uvijek je u pitanju jedna od te dvije stvari. Ali kako karmaši znaju šta je u pitanju? Kako bi karmaš znao da je loša stvar koja se njemu desila, neka nepravda na primjer, djelo nekoga koga će eventualno da savlada loša karma a ne loša karma koja je upravo djelovala na njega kroz neko treće lice i da nije u pitanju nepravda?

    Zar vam se ne čini da je čitav koncept baziran na željama i strahovima i na predrasudama o tome ko šta zaslužuje? U primjeru koji sam naveo očigledno je da će mišljenje komšije C da zavisi od toga koji komšija mu je draži.
    Sve je ovo daleko kompleksnije da bi ti se moglo riječima objasniti. Postoji nekoliko nivoa karme, za tvoje činjenje pa čak i uzdžavanje od činjenja ako trebaš to uraditi.
    Čovjek samo treba da je u isitini, a osobe koje pričaju laži, rade loša djela duboko u sebi su zarobljene destruktivnim emocijama, a to može otići i do nekih opasnih opsesija.

    Sve je savršeno povezano, i recimo u ovom slučaju komšija B uopšte ne mora da ima lošu karmu - da je to zaslužio, već da je to trebalo da se desi da bi napredovao na duhovnom nivou, jer opet svako od nas ima drugačiji put.
    Nekad nisam ni ja razumjela zašto su mi se dešavale neke stvari, a onda sa duhovnim razvojom vidite cijeli mozaik a ne djelić kao prije, i osjetitie taj trenutak kada upravo zbog toga ste sposobni da pomognete drugoj osobi. Samo da ne shvatite pogrešno, ono sam malo dijete kraj stopala Gurua, i konstantno učim.

    Međutim, nije ni vaše da nekoga učite ili pokušavate da to osvijestite u toj osobi iako znate. Recimo, moj Guru mi je dopustio da sama svojim korakom razriješim jednu komplikovanu situaciju, i to bez ikakvog uticaja na mene. Na kraju (tek onda) mi je rekao da sam ispravno postupila...

    Ovo ti je za sada nešto što ti možda može pomoći da djelimično naslutiš o čemu se radi, jer pišem jedno veliko poglavlje o karmi i karmičkim odnosima između ljudi, i takođe o tehnikama koje sam razvila koje mogu pomoći kada prepoznate da se odvijaju karmički odnosi.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Pa, ne mora se zvati ni karma, može i – energija.

    Nego da vas pitam, kad smo kod porodičnog duga, i podforuma religije, da li mislite da se pojedinci koji se izjašnjavaju da pripadaju ovoj ili onoj religiji, pritom je plasirajući unutar svoje porodice, ikada mogu osloboditi tog “duga“? Pod ikada ne mislim na njih lično, već na njihove naredne generacije?

    Da budem plastična: roditelj vam cijeli život od kad ste mali plasira priču o Crvenoj Zvezdi/Partizanu, oblači vas u njihov dres, vi nastavite dalje, navijate za taj klub, družite se sa navijačima istog, i dalje to prenosite na svoje dijete, kupujete mu tortu za rođendan u bojama omiljenog kluba, garderobu i etc...

    Ne možemo - a da se ne zapitamo, šta je to što je u našem dosadašnjem iskustvu naučeno, šta proživljeno, a šta zaista doživljeno?

    I trenutak kada osvijestimo kod sebe, i uvidimo razliku, i borimo se da vladamo sobom na način da, ne dozvolimo “dugu“ da nas zavede/zavara, da li je tada, odveć kasno, da svojim potomcima ukažemo na sopstvenu grešku?

    Pričali smo o krstu, koji nam je dat po rođenju, o prvorođenima, no zanima me da li osim prihvatanja istog, i zatiranja “sjemena vječnosti“, postoji još neki način na koji čovjek može da se “oslobodi“ duga?

  13. #13
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Da budem plastična: roditelj vam cijeli život od kad ste mali plasira priču o Crvenoj Zvezdi/Partizanu, oblači vas u njihov dres, vi nastavite dalje, navijate za taj klub, družite se sa navijačima istog, i dalje to prenosite na svoje dijete, kupujete mu tortu za rođendan u bojama omiljenog kluba, garderobu i etc...

    Ne možemo - a da se ne zapitamo, šta je to što je u našem dosadašnjem iskustvu naučeno, šta proživljeno, a šta zaista doživljeno?

    I trenutak kada osvijestimo kod sebe, i uvidimo razliku, i borimo se da vladamo sobom na način da, ne dozvolimo “dugu“ da nas zavede/zavara, da li je tada, odveć kasno, da svojim potomcima ukažemo na sopstvenu grešku?
    Samo osobe koje su slijepi vjernici će nametati svojim potomcima da su oni u pravu i da je njhova vjera jedino ispravna i prisiljavati nekoga da ide njhovim putem, zato tek i kasno mogu da osvijeste svoje greške.
    Svako treba da bude slobodan i da ide ka onome što je u skladu sa sopstvenim bistvom, a ne ono što drugi misle.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Ne mora se, nužno, raditi o nametanju, prisili, propagiranju ispravnijeg i boljeg (ne bih da se time bavimo iako je prisutno) već je prosto to splet okolnosti u kojima se nađete i tu ste, dio ste njih, vidite šta se događa i to "prihvatite“ kao nešto svoje a da li je zaista svoje odnosno vaše?

    Slobodna volja – teško.

    Npr. Tebi tvoj guru nikada neće reći kako da o nečemu odlučiš, na koji način da djeluješ, ali te zato konstantno navodi da osvjetliš kod sebe sve mračne odaje svog bića, odškrineš vrata, zaviriš, suočiš se i osvijetliš te odaje ljubavlju - mislim eto ja to tako zamišljam.

    Na koji način da i drugi, unesu svjetlost u te odaje, a ne da ih mrače i prenose na generacije?

    Svako Je slobodan, takvi smo rođeni, međutim paradoks nastaje kasnije tokom života kada se suočimo sa tim da se ipak moramo "osloboditi"...ponovo "roditi"...

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Onda se prelazi iz slobode u društveni sistem. To je cijena civilizacijskog napretka gdje jedinka nikako ne može biti slobodna, već se "žrtvuje" radi dobrobiti ostalih ljudi.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #16
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Ne mora se, nužno, raditi o nametanju, prisili, propagiranju ispravnijeg i boljeg (ne bih da se time bavimo iako je prisutno) već je prosto to splet okolnosti u kojima se nađete i tu ste, dio ste njih, vidite šta se događa i to "prihvatite“ kao nešto svoje a da li je zaista svoje odnosno vaše?

    Slobodna volja – teško.

    Npr. Tebi tvoj guru nikada neće reći kako da o nečemu odlučiš, na koji način da djeluješ, ali te zato konstantno navodi da osvjetliš kod sebe sve mračne odaje svog bića, odškrineš vrata, zaviriš, suočiš se i osvijetliš te odaje ljubavlju - mislim eto ja to tako zamišljam.

    Na koji način da i drugi, unesu svjetlost u te odaje, a ne da ih mrače i prenose na generacije?

    Svako Je slobodan, takvi smo rođeni, međutim paradoks nastaje kasnije tokom života kada se suočimo sa tim da se ipak moramo "osloboditi"...ponovo "roditi"...
    Daleko od toga da smo slobodni, baš naprotiv, ali oslobođenje (moksha) nastaje sa duhovnim razvojem osobe. Opet svako ima svoj put i način kako da dosegne do toga, i svi ti putevi se razlikuje ikako vode ka istom cilju. Neko će to raditi kroz meditacije, mantre, yogu... drugi sasvim drugačijim pristupom, i ništa nije pogrešno kada osjećate da je to u skladu sa vašim bićem.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Daleko od toga da smo slobodni, baš naprotiv, ali oslobođenje (moksha) nastaje sa duhovnim razvojem osobe. Opet svako ima svoj put i način kako da dosegne do toga, i svi ti putevi se razlikuje ikako vode ka istom cilju. Neko će to raditi kroz meditacije, mantre, yogu... drugi sasvim drugačijim pristupom, i ništa nije pogrešno kada osjećate da je to u skladu sa vašim bićem.
    Jung nije npr bio za istočnjačke načine dostizanja oslobođenje/Sopstva jer slika koja se dobija konjukcijom jeste cijela ali maglovita kad je u pitanju psiha zapadnog čovjeka (tako on kaže). Iako je mnogo cijenio istočnjački način, što se vidi iz analize Tajne Zlatnog cvijeta, preporučivao je aktivnu imaginaciju kad smo mi u pitanju. Nisam radio meditaciju tako da ne mogu dati neku komparativnu analizu ali ovo prvo jesam i ono što mogu da kažem je da sam prvo osjetio mnogo intezivnije i živopisnije snove. Svo to samo-istraživanje je jako zanimljivo i korisno.

    Jung je svoja iskustva je opisao u knjizi Liber Novus: The Red Book koja je objavljena tek 2009. godine. Naravno to su samo njegova iskustva, ali je interesantno pročitati da bi smo znali šta bi mogli da očekujemo na "putu".
    Last edited by Caesar; 07-03-14 at 15:19.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. #18
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Pa, ne mora se zvati ni karma, može i – energija.

    Nego da vas pitam, kad smo kod porodičnog duga, i podforuma religije, da li mislite da se pojedinci koji se izjašnjavaju da pripadaju ovoj ili onoj religiji, pritom je plasirajući unutar svoje porodice, ikada mogu osloboditi tog “duga“? Pod ikada ne mislim na njih lično, već na njihove naredne generacije?

    Da budem plastična: roditelj vam cijeli život od kad ste mali plasira priču o Crvenoj Zvezdi/Partizanu, oblači vas u njihov dres, vi nastavite dalje, navijate za taj klub, družite se sa navijačima istog, i dalje to prenosite na svoje dijete, kupujete mu tortu za rođendan u bojama omiljenog kluba, garderobu i etc...

    Ne možemo - a da se ne zapitamo, šta je to što je u našem dosadašnjem iskustvu naučeno, šta proživljeno, a šta zaista doživljeno?

    I trenutak kada osvijestimo kod sebe, i uvidimo razliku, i borimo se da vladamo sobom na način da, ne dozvolimo “dugu“ da nas zavede/zavara, da li je tada, odveć kasno, da svojim potomcima ukažemo na sopstvenu grešku?

    Pričali smo o krstu, koji nam je dat po rođenju, o prvorođenima, no zanima me da li osim prihvatanja istog, i zatiranja “sjemena vječnosti“, postoji još neki način na koji čovjek može da se “oslobodi“ duga?
    Mozes. Ako dodjes do vrha piramide kao prvorodjeni ili ne a da to sam ili relativno sam uradis, ogradjujuci se od onoga sto mi zovemo prezimenom, pripadanjem plemenima i sl, drugim rijecima - ako ne stvaras sebi idola niti ma kakva lika po kome se izgradjujes ili po cijem putu hodis. Kao i Boginja, imam komplikovanu situaciju koju pokusavam sama da rijesim. No, ljudi oko mene su naucili da savjetima nista ne postizu i da cu ja uvijek kontru odraditi pa se i ne trude dok ne osjete da sam krenula odredjenim putem sama. KAd kazem da je neko sam dosao do vrha to znaci bez udaja, zenidbi i sl. Ako ne, zauvijek su pod uticajem tradicije.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  19. #19
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Jung nije npr bio za istočnjačke načine dostizanja oslobođenje/Sopstva jer slika koja se dobija konjukcijom jeste cijela ali maglovita kad je u pitanju psiha zapadnog čovjeka (tako on kaže). Iako je mnogo cijenio istočnjački način, što se vidi iz analize Tajne Zlatnog cvijeta, preporučivao je aktivnu imaginaciju kad smo mi u pitanju. Nisam radio meditaciju tako da ne mogu dati neku komparativnu analizu ali ovo prvo jesam i ono što mogu da kažem je da sam prvo osjetio mnogo intezivnije i živopisnije snove. Svo to samo-istraživanje je jako zanimljivo i korisno.

    Jung je svoja iskustva je opisao u knjizi Liber Novus: The Red Book koja je objavljena tek 2009. godine. Naravno to su samo njegova iskustva, ali je interesantno pročitati da bi smo znali šta bi mogli da očekujemo na "putu".

    Nisam čitala njegovu analizu Tajne Zlatnog cvijeta, ali jesam knjigu. Međutim, u tom dijelu se ne slažem sa njim, ako osvijestimo ko smo mi zaista nebitno je gdje smo rođeni.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Pa znači sve u svemu, kod nas stanje nije loše.

    Na pola miliona građana/ki dođe jedan Uroš Tošković koji ništa i nikoga ne priznaje. Razbija nam tu neku lošu kolektivnu karmu. Zahvalna.

    Nego, šta je to tradicija?

  21. #21
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Jos bih dodao da je kod karme bitna i namjera, ne samo djelo. Nije isto ucinjeti isto djelo da bismo spasili nekoga ili ucinjeti iz mrznje. Naizgled samo djelo moze biti isto ali motiv, namjera je ono sto se razlikuje. Ta namjera oblikuje nas um. Dalje recimo probudjen covjek iako cini nesto(djela) ne stvara karmu, jer djela svjesno , bez vezanosti , cistog uma.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Pa, ne mora se zvati ni karma, može i – energija.

    Nego da vas pitam, kad smo kod porodičnog duga, i podforuma religije, da li mislite da se pojedinci koji se izjašnjavaju da pripadaju ovoj ili onoj religiji, pritom je plasirajući unutar svoje porodice, ikada mogu osloboditi tog “duga“? Pod ikada ne mislim na njih lično, već na njihove naredne generacije?

    Da budem plastična: roditelj vam cijeli život od kad ste mali plasira priču o Crvenoj Zvezdi/Partizanu, oblači vas u njihov dres, vi nastavite dalje, navijate za taj klub, družite se sa navijačima istog, i dalje to prenosite na svoje dijete, kupujete mu tortu za rođendan u bojama omiljenog kluba, garderobu i etc...

    Ne možemo - a da se ne zapitamo, šta je to što je u našem dosadašnjem iskustvu naučeno, šta proživljeno, a šta zaista doživljeno?

    I trenutak kada osvijestimo kod sebe, i uvidimo razliku, i borimo se da vladamo sobom na način da, ne dozvolimo “dugu“ da nas zavede/zavara, da li je tada, odveć kasno, da svojim potomcima ukažemo na sopstvenu grešku?

    Pričali smo o krstu, koji nam je dat po rođenju, o prvorođenima, no zanima me da li osim prihvatanja istog, i zatiranja “sjemena vječnosti“, postoji još neki način na koji čovjek može da se “oslobodi“ duga?
    Ovo je zanimljivo, postavljeno pitanje i dat odgovor. Slazem se da se jedino osvjescivanjem covjek moze osloboditi toga. Od samog djetinjstva nam je usadjivano mnogo toga, u porodici, skoli, drustvu regionu.. pa i nas nacin razmisljanja je tim okvirima uslovljen tako da zaista malo zivimo sto nije nauceno. Svega toga se treba osloboditi sto nas ne sprjecava da svjesno djelujemo u tim okvirima.. Sto se mene tice nije kasno, nasa "greska" je neznanje, nerazvitak koji mora svako za sebe da prevazidje, pa i ako ucinimo to za sebe nije prenosivo. Mozemo pokoljenima pokazati put koji opet sami moraju preci..

  23. #23
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Ovo je zanimljivo, postavljeno pitanje i dat odgovor. Slazem se da se jedino osvjescivanjem covjek moze osloboditi toga. Od samog djetinjstva nam je usadjivano mnogo toga, u porodici, skoli, drustvu regionu.. pa i nas nacin razmisljanja je tim okvirima uslovljen tako da zaista malo zivimo sto nije nauceno. Svega toga se treba osloboditi sto nas ne sprjecava da svjesno djelujemo u tim okvirima.. Sto se mene tice nije kasno, nasa "greska" je neznanje, nerazvitak koji mora svako za sebe da prevazidje, pa i ako ucinimo to za sebe nije prenosivo. Mozemo pokoljenima pokazati put koji opet sami moraju preci..
    Amin.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  24. #24
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    I u Bibliji imate naslijednu karmu
    Druga zapovjed:

    Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

    Naravno, nema pozitivne naslijedne karme
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #25
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Sve ima svoju suprotnost pa tako i negativna nasljedna karma

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Fisker Karma
    By OCTAVIAN in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 9
    Last Post: 18-01-08, 01:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •