Page 19 of 22 FirstFirst ... 91516171819202122 LastLast
Results 451 to 475 of 534

Thread: Zapadno Od Linije Tara-drina Nije Bilo Srba Do Prije 90 Godina!!!

  1. #451
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    sa adrese:
    http://www.pobjeda.me/citanje.php?da...4-19&id=206837
    Na samom kraju:
    Ako je pismo najveći izum čovječanstva, pronalazak štampe je možda najrevolucionarniji. Crna Gora je prva među južnoslovenskim zemljama ušla u ”Gutembergovu galaksiju”, dodirnuvši nebo preko Crnojevića štamparije, kako bi rekao akademik Branko Pavićević. Bilo je to vrijeme kada se država sazdavala oko knjige i branila i mačem i štamparskim slovima. A onda se uz to gnijezdo našla kukavica iz okruženja i njeno je pile istislo naše ptiće i krilate činjenice i tu prvu ćirilsku štampariju proglasili su srpskom i tako smo proslavili njen polumilenijumski jubilej, a Makarije od Černije Gori preobratio se u, prvog srpskog štampara. Slična sudbina zadesila je i štampariju Božidara Vukovića Podgoričanina i njegovog sina Vićenca čija je štamparija radila u Mlecima od 1512. kao i drugih crnogorskih ćiriličkih štampara. Crnogorska država nije imala pameti da obilježi i jubilej Andrije Paltašića Kotoranina (1440. i 1450.), svoga prvog štampara i prvog među Južnim Slovenima koji je štampao latiničke knjige u Veneciji (od 1477. do 1499.), samo 22 godine poslije Gutemberga. Međutim, Hrvati su to jedva dočekali, pa su Andriju uvrstili među svoje istorijske veličine.
    Znam za Paltašića, ali mislio sam da je on samo štampao na latinskom jeziku, a ne na našem. Mogu li se naći negdje primjeri tekstova na narodnom?

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    http://kazantip.rork.ru/biblio/ii1584.htm
    Клавдий Птолемей. Герард Меркатор карта Азии II, Кельн 1584 год (текст и карта)



    Uploaded with ImageShack.us

    A ovđe
    http://www.history.vuzlib.net/book_o012_page_122.html
    vele da je ptolomejeva geografija zapravo napisana u XV ili XVI vijeku a da je bolonjsko izdanje iz 1477. (ili ne kasnije od 1530.) je prvo izdanje sa kartama.

    Taj mi antički izvor ne djeluje baš pouzdano kad sam pročitao članak sa gornje adrese naročito jer originala nema izgleda 1.000 godina
    Pa FORMICe, svugdje postoje alternativne teorije, ali Ptolemejeva Geografija jeste nesumnjivo postojala i nije bila napisana u XV i XVI vijeku, već mnogo ranije.

    I nije to jedini izvor za sarmatske Serbe, postoji još nekoliko primjera. Još jedan vijek prije Ptolemeja, u 1. vijeku nove ere, rimski pisac Plinije Stariji opisuje pleme Serba koje živi upravo u toj oblasti, susjedno Kimerijcima. Treći veliki autor doba vrhunca rimske civilizacije koji spominje serbsko pleme u Zakavkazju jeste Tacit, u istom vijeku u kojem i Ptolemej, ali još prije njega, a čini mi se ujedno i prvi.

  2. #452
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Bilo je i neke zetske redakcije i pravopisa.
    Bilo je zetsko-humskog pravopisa, ali ništa nije bilo štampano u Cetinjskoj štampariji njom, već na raškom.

    Još je pogotovo bitno jer je u to vrijeme bila dominantna resavska pravopisna škola, ali Cetinje ne prihvata i politikom Crnojevića biva čvrsto vezano za Nemanjiće, te se tradicionalistički gaji raška pravopisna škola, odnosno ona čije je temelje udario Sveti Sava, osnivač Crkve.
    Last edited by Slavic; 22-08-11 at 18:14.

  3. #453
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    Slavic irregulars,1740, godine medju njima srpski neregularni, uskoci ,ajduci Krajina,vojna granica,1740 ih zvali.....Srbima?
    Politicki Srbi jos 1740. u Austriji jer nakon poraza na Kosovu Srbi presli u Ugarsku,Poljsku i Rusiju a ostase Vlasi koje se nazivljahu Srbima ?
    Last edited by Uskok; 23-08-11 at 13:35.

  4. #454
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Mislim da nisi shvatio na šta je to bio odgovor. Gle:
    ustrijancem u Americi đe je kasnije postao Amerikanac nacionalni? Sigurno da ga je ispunjavao ośećaj gađenja kad je gledao što se čini na Balkanau. Pa i nas danas ispunjava neizmjerni ośećaj gađenja kad vidimo za što smo u stanju činjet. Sav svijet je zgrožen balkanskim šipkovima (ako su južnoameričke države banane mi balkaske smo šipkovi).

  5. #455
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    ustrijancem u Americi đe je kasnije postao Amerikanac nacionalni? Sigurno da ga je ispunjavao ośećaj gađenja kad je gledao što se čini na Balkanau. Pa i nas danas ispunjava neizmjerni ośećaj gađenja kad vidimo za što smo u stanju činjet. Sav svijet je zgrožen balkanskim šipkovima (ako su južnoameričke države banane mi balkaske smo šipkovi).
    ???

    FORMICe, jesi li ti pročitao to o čemu smo raspravljali?

  6. #456
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    ???

    FORMICe, jesi li ti pročitao to o čemu smo raspravljali?
    Slavenu Tesla je bio razuman čovjek i ponašao se kao i svi drugi ljudi svoga doba.

  7. #457
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    Теоретски си можда и потпуно у праву али мислим да се доласком Турака етничка структура на Балкану, а самим тим и у Македонији,променила из корена. Масовне миграције, насилна расељавања, одвођења у ропство или једноставно масакрирања становништва заједно са каснијим досељавањем са свих страна су пореметила етнични састав свих затечених држава и државица. Мислим да се и античка Македонија географски не слаже са данашњом јер је Античка чини ми се била нешто јужније и да је Солун био центар те државе у сваком погледу.

    Ово је само једна од старих мапа. http://www.helleniccomserve.com/imag...mwontbudge.jpg Свакако занимљива тема, мислим да ни сами данашњи Македонци не знају ко су и шта су..
    Tačno je da je viševjekovna vladavina Turaka promjenila etničko stanje na velikim djelovima Balkana. sad koliko đe koga možemo nagađati jer ne postoje precizni podatci o tome. Možda se u budućnosti otkriju neki novi postupci kojima se i to može utvrditi ali mi danas to ne znamo precizno već nagađamo okvirno što ne mora biti nužno pogrešno ali ni to ne možemo pouzdanoznati.
    Antička Makedonija jeste bila veća ali je rskomadana od strane državotvornih poktera Srba Bugara i Grka. Da oni to nijesu učinili što misliš bi li se za njih i čulo pored Makedonije. Vjerij mi ne bi bili ni kolika je Crna Gora ako bi ih uopšte bilo.

  8. #458
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Znam za Paltašića, ali mislio sam da je on samo štampao na latinskom jeziku, a ne na našem. Mogu li se naći negdje primjeri tekstova na narodnom?
    Nešto se ne mogu śetiti jesam li djelove teksta nalazio na mreži ili u Crnogorskoj bibliografiji. Potražiću paću postaviti ili adresu ili kopiju teksta.

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Pa FORMICe, svugdje postoje alternativne teorije, ali Ptolemejeva Geografija jeste nesumnjivo postojala i nije bila napisana u XV i XVI vijeku, već mnogo ranije.

    I nije to jedini izvor za sarmatske Serbe, postoji još nekoliko primjera. Još jedan vijek prije Ptolemeja, u 1. vijeku nove ere, rimski pisac Plinije Stariji opisuje pleme Serba koje živi upravo u toj oblasti, susjedno Kimerijcima. Treći veliki autor doba vrhunca rimske civilizacije koji spominje serbsko pleme u Zakavkazju jeste Tacit, u istom vijeku u kojem i Ptolemej, ali još prije njega, a čini mi se ujedno i prvi.
    Ma nijesam rekao da nije postojala nego da je izgubljena a da je naknadno sastavljena od nekih prepisa i objedinjena i šptampana u XV ili XVI vijeku a tad se moglo dodati svega i svačega. Ne kaž
    em da se iko trudio ubacuivati pleme Srba na kaspiskim obalama jer nikome to nije interes i možda je to najtačniji podatak. U redu je i prirodno je da se na tim prostorima nalazi pleme Srba u tom dobu.

  9. #459
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Bilo je zetsko-humskog pravopisa, ali ništa nije bilo štampano u Cetinjskoj štampariji njom, već na raškom.

    Još je pogotovo bitno jer je u to vrijeme bila dominantna resavska pravopisna škola, ali Cetinje ne prihvata i politikom Crnojevića biva čvrsto vezano za Nemanjiće, te se tradicionalistički gaji raška pravopisna škola, odnosno ona čije je temelje udario Sveti Sava, osnivač Crkve.
    u redu to djeluje logično mada se to zapravo vezuje sa Pećkom patrijaršijom.

  10. #460
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Uskok View Post


    Slavic irregulars,1740, godine medju njima srpski neregularni, uskoci ,ajduci Krajina,vojna granica,1740 ih zvali.....Srbima?
    Politicki Srbi jos 1740. u Austriji jer nakon poraza na Kosovu Srbi presli u Ugarsku,Poljsku i Rusiju a ostase Vlasi koje se nazivljahu Srbima ?
    Tačno

  11. #461
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moze li neko da okaci taj dekret Kralja Aleksandra iz 1918 koji stalno pominju cipur i jos neki da vidimo sta pise u njemu?

  12. #462
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ja nemam taj dokument. A nalazio sam ga neđe po mreži i nijesam zapamtio đe. Možda se i ovđe nađe
    https://forum.cdm.me/archive/index.php/f-35.html?
    Last edited by FORMICA; 04-09-11 at 16:17.

  13. #463
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Ja nemam taj dokument. A nalazio sam ga neđe po mreži i nijesam zapamtio đe. Možda se i ovđe nađe
    https://forum.cdm.me/archive/index.php/f-35.html?

    Pa sto pise u njemu? Od danas dana tog i tog 1918 se svi Pravoslavci zapadno od Tare i Drine imaju zvati Srbima naredjuje Kralj Aleksandar licno ne razumijem jel tako nesto ili o cemu se radi?

  14. #464
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by crnogoracdokoske View Post
    Pa sto pise u njemu? Od danas dana tog i tog 1918 se svi Pravoslavci zapadno od Tare i Drine imaju zvati Srbima naredjuje Kralj Aleksandar licno ne razumijem jel tako nesto ili o cemu se radi?
    Crnogorče do kostiju nijesi pratio prijethodnu diskusiju. Nijesam rekao da je kralj Ujedinitelj Aleksandar I (mislili smo da se radi o ujedinjenju u Jugoslaviju ali se zaporavo radilo o ujedinjenju u Srbiju) 1918 izdao ikakav proglas za pravoslavne preko Drine da se imaju zvati i odazivati na Srbin. Taj posao je odrađen za vrijeme kneževine Srbije. Ja sam rekao (istina sad ne mogu naći taj dokument što ne znači da ne postoji jer nijesam jedini koji zna za njega a naročito znaju srpski istoričari) da je kralj Aleksandar I Ujedinitelj (ili Aca Palikuća kako je poznat u Crnoj Gori) poslije okupacije i anšlusa Crne Gore izdao proglas da se niđe ne smiju pojaviti znaci države Crne Gore (što je i razumljivo jer ju je unuštio) i da u Srbiji (jer još nema SHS i Jugoslavije) živi jedino narod Srba i da su svi drugi zabranjeni, naročito je zabranjeno da iko kaže da je Crnogorac. Zašto bi se nešto zabranjivalo ako nije postojalo?
    Last edited by FORMICA; 04-09-11 at 21:41.

  15. #465
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao prvo sto bi preostali vlasi sebe nazivali srbima : ) Kao drugo sto i vlasi nisu otisli sa srbima? sta oni kao ostali i poceli da sebe nazivaju srbima da im srbi nisu nedostajali mozda ? Srbi su bili zastupljeni u ugarsku jos pre 15 veka ! uglavnom su bili ubrajani u njihove borbene redove ......

  16. #466
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    124
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VULETIN View Post
    Kao prvo sto bi preostali vlasi sebe nazivali srbima : ) Kao drugo sto i vlasi nisu otisli sa srbima? sta oni kao ostali i poceli da sebe nazivaju srbima da im srbi nisu nedostajali mozda ? Srbi su bili zastupljeni u ugarsku jos pre 15 veka ! uglavnom su bili ubrajani u njihove borbene redove ......
    jedan dio popova je ostao i Vrhunskiii obavio svoj pos'o..
    Stara zabluda (često) ima više prijatelja nego nova istina.

  17. #467
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VULETIN View Post
    Kao prvo sto bi preostali vlasi sebe nazivali srbima : ) Kao drugo sto i vlasi nisu otisli sa srbima? sta oni kao ostali i poceli da sebe nazivaju srbima da im srbi nisu nedostajali mozda ? Srbi su bili zastupljeni u ugarsku jos pre 15 veka ! uglavnom su bili ubrajani u njihove borbene redove ......
    U to doba su muslimani nazivani Trci, katolici Latini i pravoslavni Srbi. Ne znam a sumnjam da iko zna jesu li se Vlasi nazivali Srbima.Ne znam što Vlasi nijesu išli sa Srbima a ne znam ni da su sami sebe nazivali Srbima. Garantujem ti da je u XV vijeku bilo Srba i u Španiji i u Britaniji a možda je bilo nekog i u Ameriku. Naravno da ih je bilo i u Mađarsku. Bilo je Srba koji su se bavili vojničkim zanatom kao i svim drugim poslovima i zanatima no im je za vojni zanat bilo potrebno najmanje škole. Srbi su u glavnom korišćeni kao topovsko meso za borbe protiv Turaka zato im je i dodijeljena zemlja uz granicu s Turcima zato su dobijali i pare od carstva i nijesu morali plaćati poreze. Plan Austrijanaca je bio dauz granicu nasle Srbe kako bi prvo imali srazmjerno sigurnu granicu a kasnije bi ti isti Srbi bili udarna snaga Austrijske vojske koja bi trebala odbaciti Turke sa Balkana, vratili bi rbe u svoju zemlju imali bi najjaču vojnu silu Balkana pod svojom kontrolom a uticajBeča bi stigao do Carigrada. Zbog svega toga su Srpskoj Vojvodini u okviru Austrijskog SRC dali grb koji je bio modfikovani grb Vizantije iskazujući na taj način pretenzije SRC na zemkje istočnog carstva i dajući prednost Srbima u odnosu na druge balkanske narode kao nagradu za vjerno služenje carevini pravo naslijedstva Vizantije.Otud Srbiji grb sa ocilima.

  18. #468
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sandukan View Post
    jedan dio popova je ostao i Vrhunskiii obavio svoj pos'o..
    Da tajna misija popova specijalaca : ) ostane 10 popova i kaze vi cete od danas biti srbi posto su oni pravi pobegli na sever : ) daj nesto malo bolje !

  19. #469
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    U to doba su muslimani nazivani Trci, katolici Latini i pravoslavni Srbi. Ne znam a sumnjam da iko zna jesu li se Vlasi nazivali Srbima.Ne znam što Vlasi nijesu išli sa Srbima a ne znam ni da su sami sebe nazivali Srbima. Garantujem ti da je u XV vijeku bilo Srba i u Španiji i u Britaniji a možda je bilo nekog i u Ameriku. Naravno da ih je bilo i u Mađarsku. Bilo je Srba koji su se bavili vojničkim zanatom kao i svim drugim poslovima i zanatima no im je za vojni zanat bilo potrebno najmanje škole. Srbi su u glavnom korišćeni kao topovsko meso za borbe protiv Turaka zato im je i dodijeljena zemlja uz granicu s Turcima zato su dobijali i pare od carstva i nijesu morali plaćati poreze. Plan Austrijanaca je bio dauz granicu nasle Srbe kako bi prvo imali srazmjerno sigurnu granicu a kasnije bi ti isti Srbi bili udarna snaga Austrijske vojske koja bi trebala odbaciti Turke sa Balkana, vratili bi rbe u svoju zemlju imali bi najjaču vojnu silu Balkana pod svojom kontrolom a uticajBeča bi stigao do Carigrada. Zbog svega toga su Srpskoj Vojvodini u okviru Austrijskog SRC dali grb koji je bio modfikovani grb Vizantije iskazujući na taj način pretenzije SRC na zemkje istočnog carstva i dajući prednost Srbima u odnosu na druge balkanske narode kao nagradu za vjerno služenje carevini pravo naslijedstva Vizantije.Otud Srbiji grb sa ocilima.
    Grb srba sa oscilima je od vizantije uzeo DESPOT stefan lazarevic u isto vreme kad je i dobio titulu despota od vizantije na osnovu cetiri B ali je bilo cetiri C: )Istoriju juga vojvodine nemo da mi pricas posto su moji na jugu banata vise vekova i moje je mesto nekada bilo sama karaula pod pancevackom komandom ! sto se stanovnici ostatka vizantije nisu nazivali Srbima ako su pravoslavni : )Uostalom dali neko zna sta su u ono vreme bili vlasi ? : )koji je bio njihov jezik ? : ) dali je to skup starosedelackog stanovnistva : ) uostalom vlasima su nekad germani zvali kelte : )

  20. #470
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VULETIN View Post
    Grb srba sa oscilima je od vizantije uzeo DESPOT stefan lazarevic u isto vreme kad je i dobio titulu despota od vizantije na osnovu cetiri B ali je bilo cetiri C: )Istoriju juga vojvodine nemo da mi pricas posto su moji na jugu banata vise vekova i moje je mesto nekada bilo sama karaula pod pancevackom komandom ! sto se stanovnici ostatka vizantije nisu nazivali Srbima ako su pravoslavni : )Uostalom dali neko zna sta su u ono vreme bili vlasi ? : )koji je bio njihov jezik ? : ) dali je to skup starosedelackog stanovnistva : ) uostalom vlasima su nekad germani zvali kelte : )
    Ne to tako ne ide. Despot Stefan Lazarević nije mogao "uzeti" grb Vizantije kad je postao despot jer se ne radi o grbu Vizantije nego o grbu Paleologa koji su bili carevi Vizantije a tuđi grb se ne smije "uzeti" ni po koju cijenu. To je krivično djelo za koje se teško odgovara naročito u to doba. On je jedino prihvatanjem grba Vizantije mogao priznati njihovu vrhovnu vlast i svoj vazalni odnos prema njima pri čemu taj grb nije postao njegovo vlasništvo nego je on postao vlasništvo toga grba. Nema tu nikakvih slova, u opisu grba lijepo piše ocila ili ognjila i niko slova ne pominje. Tek kasnije kad su umjetnici i pjesnici smišljali ilirske grbovnike i razne stematografija (prilično kasno) zbog sličnosti ognjila sa slovom S ćiriličnim smislila se i krilatica kao heraldičko simboličko objašnjenje preuzimanja modifikovanog vizantiskog grba za grb zemlje Srbije iako nijedan vladar Srbije nije imao taj grb ali jesu vladari Vizantije koji su bili suvereni vladarima Srbije.
    Ja nijesam tvrdio to što ti veliš ali ću ti reći da su ti nazivi kojima se vjere positovjećuju s nacijom srazmjerno skorijeg datuma.
    Za ostalo ti ne umijem reći jer te stvari nijesam izučavao i ne interesuju me.

  21. #471
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Ne to tako ne ide. Despot Stefan Lazarević nije mogao "uzeti" grb Vizantije kad je postao despot jer se ne radi o grbu Vizantije nego o grbu Paleologa koji su bili carevi Vizantije a tuđi grb se ne smije "uzeti" ni po koju cijenu. To je krivično djelo za koje se teško odgovara naročito u to doba. On je jedino prihvatanjem grba Vizantije mogao priznati njihovu vrhovnu vlast i svoj vazalni odnos prema njima pri čemu taj grb nije postao njegovo vlasništvo nego je on postao vlasništvo toga grba. Nema tu nikakvih slova, u opisu grba lijepo piše ocila ili ognjila i niko slova ne pominje. Tek kasnije kad su umjetnici i pjesnici smišljali ilirske grbovnike i razne stematografija (prilično kasno) zbog sličnosti ognjila sa slovom S ćiriličnim smislila se i krilatica kao heraldičko simboličko objašnjenje preuzimanja modifikovanog vizantiskog grba za grb zemlje Srbije iako nijedan vladar Srbije nije imao taj grb ali jesu vladari Vizantije koji su bili suvereni vladarima Srbije.
    Ja nijesam tvrdio to što ti veliš ali ću ti reći da su ti nazivi kojima se vjere positovjećuju s nacijom srazmjerno skorijeg datuma.
    Za ostalo ti ne umijem reći jer te stvari nijesam izučavao i ne interesuju me.
    Stefan Lazarević je od vizantijskog regenta Jovana VII dobio titulu despota i po ugledu na Vizantijski štit uzeo za grb Srpske Despotovine crveni štit sa srebrnim (belim) ... «S», koje se u starosrpskoj azbuci zvalo «slovo», početnim slovom Srbije : ) kako da bude vazal vizantije u to doba kad se ona raspadala a despot lazarevic bio pod uticajem ugra ?! vizantije koja se gusila i trazila spas na sve strane a paleolozi postojali proslost : )nema to tako neide nego to je tako bilo ! to tako neide sa vasom teorijom i zeljom !

  22. #472
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VULETIN View Post
    Stefan Lazarević je od vizantijskog regenta Jovana VII dobio titulu despota i po ugledu na Vizantijski štit uzeo za grb Srpske Despotovine crveni štit sa srebrnim (belim) ... «S», koje se u starosrpskoj azbuci zvalo «slovo», početnim slovom Srbije : ) kako da bude vazal vizantije u to doba kad se ona raspadala a despot lazarevic bio pod uticajem ugra ?! vizantije koja se gusila i trazila spas na sve strane a paleolozi postojali proslost : )nema to tako neide nego to je tako bilo ! to tako neide sa vasom teorijom i zeljom !
    U glavnom imaš pogrešnu predstavu o grbovima i njihovoj funkciji. Grb je razlikovni slikovni znak vlasništva fizičkih i kasnije pravnih lica.
    Ne postoji vizantijski štit. Ali postoji grb Paleologa koji se još vjekovima javlja po grbovima Evrope popravu nasljijeđivanja. Pogledaj:
    http://www.heraldique-europeenne.org/Accueil.htm
    Ne postoji grb Srpske Despotovine. Postoji grb despota Stefana Lazarevića koji je jednak grbu Stefana Lazarevića i koji je označavao njegovo vlasništvo nad zemljama kojima je vladao. Naročito despot nije mogao "uzeti za grb Srpske Despotovine" modifikovani grb Paleologa jer se grb ne uzima nego ga suveren dodjeljuje pa je u najboljem slučaju vizantijski car mogao dodjeliti grb svom vazalu pri čemu sigurno nije mogao dodijeliti grb koji je pripadao carskoj porodici. To je protivzakonito čak i u Vizantiji. A to su Srbi imali starosrpsku azbuku, i još iskorišćeno slovo S jer se zemlja naziva Srbija? Radi li se o uticaju ili vazalstvu? Vizantija je postala prošlost nešto poslije Srbije.
    Nema moje teorije i želje. Ja ti pričam o pravilima propisima i zakonima a želja nikakavih nemam osim da znam istinu.

  23. #473
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    5
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    U glavnom imaš pogrešnu predstavu o grbovima i njihovoj funkciji. Grb je razlikovni slikovni znak vlasništva fizičkih i kasnije pravnih lica.
    Ne postoji vizantijski štit. Ali postoji grb Paleologa koji se još vjekovima javlja po grbovima Evrope popravu nasljijeđivanja. Pogledaj:
    http://www.heraldique-europeenne.org/Accueil.htm
    Ne postoji grb Srpske Despotovine. Postoji grb despota Stefana Lazarevića koji je jednak grbu Stefana Lazarevića i koji je označavao njegovo vlasništvo nad zemljama kojima je vladao. Naročito despot nije mogao "uzeti za grb Srpske Despotovine" modifikovani grb Paleologa jer se grb ne uzima nego ga suveren dodjeljuje pa je u najboljem slučaju vizantijski car mogao dodjeliti grb svom vazalu pri čemu sigurno nije mogao dodijeliti grb koji je pripadao carskoj porodici. To je protivzakonito čak i u Vizantiji. A to su Srbi imali starosrpsku azbuku, i još iskorišćeno slovo S jer se zemlja naziva Srbija? Radi li se o uticaju ili vazalstvu? Vizantija je postala prošlost nešto poslije Srbije.
    Nema moje teorije i želje. Ja ti pričam o pravilima propisima i zakonima a želja nikakavih nemam osim da znam istinu.
    Vizantija je proslost pre srbije moj decko kad je pao carigrad : ) a sama vizantija se pretocila u bugarsku i srbiju : ) teritorije koje su se svele samo na carigrad sa svakodnevnim straho od konacnog kraha : ) stefan kad je dobio titulu despota od vizantije i formalno vazalstvo uveo je i grba ! jel to istina : ) западних хералдичарi nisu poznavali u ono vreme upotrebu slovnih obelezija kao хералдичких elemenata pa su predstavili kao oscila ! oscila su ustvari cetiri slova s u bliku oscila,grb isti ko i grb obnovljene vizantije samo sto umesto cetiri B ima cetiri S : )logika jednostava uporedjuvanjem ova dva geba stim sto cetiri vizantijska B nisu ni nalik oscilima a isti sa stefanovim grbom samo sto nije cetiri B nego cetiri S pa ti razmisli sta je to : ) mi pricamo o istoriji grba koji je sad srpski a u ono vreme bio grb stefana : ) zar ne ?

  24. #474
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VULETIN View Post
    Vizantija je proslost pre srbije moj decko kad je pao carigrad : ) a sama vizantija se pretocila u bugarsku i srbiju : ) teritorije koje su se svele samo na carigrad sa svakodnevnim straho od konacnog kraha : ) stefan kad je dobio titulu despota od vizantije i formalno vazalstvo uveo je i grba ! jel to istina : ) западних хералдичарi nisu poznavali u ono vreme upotrebu slovnih obelezija kao хералдичких elemenata pa su predstavili kao oscila ! oscila su ustvari cetiri slova s u bliku oscila,grb isti ko i grb obnovljene vizantije samo sto umesto cetiri B ima cetiri S : )logika jednostava uporedjuvanjem ova dva geba stim sto cetiri vizantijska B nisu ni nalik oscilima a isti sa stefanovim grbom samo sto nije cetiri B nego cetiri S pa ti razmisli sta je to : ) mi pricamo o istoriji grba koji je sad srpski a u ono vreme bio grb stefana : ) zar ne ?
    I Vizantija i tadašnja Srbija ako je Srbija bila zemlja kojom vladaju Lazarevići su davne prošlost. Vizantija se nije niđe pretakala ponajmanje u Srbiju i Bugarsku. Kad je sultan osvojio Konstantinopolj postao je car itočnog ili Romejskog carstva što je on i pokazivao ističući crvenu zastavu podijeljenu zlatnim krstom na četiri polja sa četiri zlatna mjesečeva srpa u svakom.
    Nije istina da je Stefan mogao uvesti ikakav grb kad je postao despot. Tad zemlje nemaju grbove nego njihovi vladari.
    Ne bih rekao da su zapadni heraldičari bili toliko neznavenei prije bih to rekao za istočne ako ih je uopšte bilo. Naknadana tumačenja izgleda tih grbova nastala u XVII ili XVIII vijeku nemaju puno osnove u XIV ili XV vijeku. U oba slučaja je blazon odnosno heraldički opis jasan i nepromjenljiv radi se o ocilima ili ognjilima.
    Logika je pogrešna jer se na osnovu emblazona dokazuje neispravnost blazona. U heraldici je upravo drugačije. Emblazoni (heraldičke slike) se mogu mijenjati i biti različite zavisno od nadahnuća umjetnika ili preovlađujućeg modnog stia dok se blazon (heraldički opis) niukom slučaju ne možemijenjati. U heraldici emblazon ne predstavlja grb već blazon.
    Ne u ono vrijeme to nije bio Stefanov grb. Lazarevići su imali drugi grb. Današni grb Srbije (zapravo mali grb na prsima dvoglavog orla jer grbu pripadaju i dvoglavi orao i heraldički ljiljani pa i kruna i ogrtač) je proizvod Žefarevićeve Stematografije zasnovane na Ilirskim grbovnicima a oni ja Kraljevstvu Slovena Marva Orbinija. Dali je zaista neki vladar Srbije imao takav grb mi danas ne znamo, moguće i da jeste. Pomjesni vladari nijesu vladari Srbije već vladari svojih oblasti otrgnutih od centralne vlasti pa se ni njihovi grbovi ne mogu računati kao grbovi cijele Srbije. Naravno cijeli svijet danas priznaje Srbiji takav njen grb i tu nema ničega lošeg. Radi se o zaista izvanredno urađenom grbu neobično lijepog vizuelnog utiska i to je sve u redu. Nije mi jasno zašto se traži čega se ne može naći, barem za sad, i izmišljaju se kojekakve nevjerovatne priče o nekakvom višemilenijumskom trajanju tog grba kao simbola Srba. Narodi nemaju grbove. Oni mogu imati toteme, a savremeno doba (u nazad 100-200 godina) je savremenim nacijama donijelo zastave i to je sve.

  25. #475
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    U to doba su muslimani nazivani Trci, katolici Latini i pravoslavni Srbi. Ne znam a sumnjam da iko zna jesu li se Vlasi nazivali Srbima.Ne znam što Vlasi nijesu išli sa Srbima a ne znam ni da su sami sebe nazivali Srbima.
    FORMICe, naravno da je tacno da su se ti 'vlasi' nazivali Srbima. Zasto sumnjas u to?

    O tome ima pregrst istorijskih izvora, koji ih nazivaju Srbima, i koji eksplicitno kazu da tako sami sebe nazivaju.

    FORMICe, moras razlikovati te 'vlahe' od Vlaha. To uopste nije jedno te isto, samo je ime preuzeto iz slovenskih jezika u turski i nista vise!

Page 19 of 22 FirstFirst ... 91516171819202122 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. Pavel A. Rovinski: Crnom Gorom
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-10, 15:12
  3. CRNA GORA NOVIJEG VREMENA - MITAR BAKIC
    By gromada in forum Istorija
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-05, 10:38
  4. Nastavak sa starog foruma: Sunday Mirror - iz CG se trafing
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 115
    Last Post: 17-03-04, 18:28
  5. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 13:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •