Page 12 of 22 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 276 to 300 of 534

Thread: Zapadno Od Linije Tara-drina Nije Bilo Srba Do Prije 90 Godina!!!

  1. #276
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Može li bit ovako :
    Albanci su starosjedioci, sloveni dolayi na balkansko poluostrvo miješaju se sa svim i svakim i tako nastadoše ovi narodi - slovenci, hrvati, srbi, bosanci, makedonci i crnogorci.
    Da smo mi albanci, zar ne bi smo kao svi albanci što su uspjeli, zadržači imena, jezik i osjećaj pripadnosti istom narodu?
    Bi li bilo toliko plavih ljudi u cg?
    Ne bih rekao.
    Bliski smo mi, al ne toliko bliski da nam je porijeklo potpuno isto.
    Може бити,зашто да не.Све је могуће,ако се и то докаже први ћу тако нешто прихватити.Мени се само чини да је тај словенски ген далеко мање присутан него што већина мисли и да је због тога сулудо Балканске народе називати првенствено Словенским по генетском склопу.Може бити да је словенски ген присутан негде до 10%,оптимистички гледано.Може ли ми неко рећи зашто се уопште сви хватају тих Словена и покушавају да долажу да су Словени?Шта је ту тако занимљиво и специјално?Колико ја знам требали би бити баш обрнуто,јер су Словени кроз историју вазда били нечији поданици.Можда је оно Слав,роб=Словен истинито.
    Друго,ја не знам има ли толико плавих људи у ЦГ ко што ти рече.Чак ми се чини да их баш међу Црногорцима има најмање.Одувек су ЦГ представљани као људи тамне пути,густих обрва,орловског носа итд што је баш сасвим супротно од словенског типа људи..Не знам,можда сам залазио на погрешна места..

    Не кажем да су Црногорци Албанци,већ су по мом мишљењу то два засебно развијена етноса проистекла из неког заједничког генетског језгра.Углавном,за успоредбу,од свих народа на Балкану они су једно другом најближи.

  2. #277
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Nije slav rob nego sclav.
    Ja bih se vratio na pitanje jezika po određenju entiteta.A na Balkanu se većinski koriste jezici slovenskog porijekla.Iz toga je itekako lako zaključiti ko su bili nadmoćniji narodi u periodu naseljavanja,pošto se na jugu koristio grčki,sjeverno germanski,ugarski isl.Pominja sam taj primjer i prije,Mongoli su osvojili Kinu ali su za par generacija svi postali Kinezi jer su bili brojčano slabiji a i kulturno.Pošto su Sloveni bili nomadi iz toga bi se lako moglo zaključit da su kulturno inferiorniji od stanovništva zatečenog na Balkanu,dakle asimilovat(makar jezički) ostatke tog stanovništva je mogla jedino puno brojnija skupina od starosjedilaca.

  3. #278
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,427
    Thanks Thanks Given 
    2,994
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CAKI View Post
    Може бити,зашто да не.Све је могуће,ако се и то докаже први ћу тако нешто прихватити.Мени се само чини да је тај словенски ген далеко мање присутан него што већина мисли и да је због тога сулудо Балканске народе називати првенствено Словенским по генетском склопу.Може бити да је словенски ген присутан негде до 10%,оптимистички гледано.Може ли ми неко рећи зашто се уопште сви хватају тих Словена и покушавају да долажу да су Словени?Шта је ту тако занимљиво и специјално?Колико ја знам требали би бити баш обрнуто,јер су Словени кроз историју вазда били нечији поданици.Можда је оно Слав,роб=Словен истинито.
    Друго,ја не знам има ли толико плавих људи у ЦГ ко што ти рече.Чак ми се чини да их баш међу Црногорцима има најмање.Одувек су ЦГ представљани као људи тамне пути,густих обрва,орловског носа итд што је баш сасвим супротно од словенског типа људи..Не знам,можда сам залазио на погрешна места..

    Не кажем да су Црногорци Албанци,већ су по мом мишљењу то два засебно развијена етноса проистекла из неког заједничког генетског језгра.Углавном,за успоредбу,од свих народа на Балкану они су једно другом најближи.
    Ok, u crnoj gori generalno ima manje plavih nego u drugim slovenskim narodima. Ali ih opet ima (I to na sjeveru najvise ako ne grijesim). Dok se to za starosjedioce balkanskog polusotrva ne moze reci (ima izuzetaka ali bi oni najverovatnije bili pokazatelji upliva slovena i kod njih). Sto se tice gena, imas negdje bas temu o tome, ne znam koliko je posto ali moguce je da je malo.
    Zasto se hvatamo slovena? Zato sto je to nas indetitet. Zbog jezika, vjere (manje vise) obicaja nekih starih i osjecaja pripadnosti istom narodu.
    Primjer madjari. Na tom prostoru bilo je mnogo slovena, avara, gepida i ostalih manjih plemena. Dosli madjari ugrofinsko pleme, i pokore ih stope se sa njima ali nametnu jezik, obicaje i kulturu. I vidji sad, svi su madjari i svi se tako osjecaju.

    Zadnji tvoj pasus je sasvim na mjestu vjerujem da dijelimo dosta gena i da smo na mnoge nacine bliski.
    Medjutim tu dolazi do drugih stvari, kao sto su politika, istorija jezik, kultura i slicno, gdje se udaljavamo poprilicno.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  4. #279
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Пар ствари.
    Прво и прво карта је ок, границе су нормалне и осликавају стање ствари какво је било мало после 800те године.
    Друго, за ту фору са робљем, у европи се тад робље узима са сјевера и истока и у исламским земљама.
    Јужни словени су били премјештани у малу азију од стране византије да би се разбили као могућа политичка цјелина, нису поробљавани.
    Треће, словени јесу продрли до пелопонеза (не срби) али се тамо нису могли одржати као словени јер су били окружени грцима и њиховим градовима, слично као што су се утопили и у малој азији.
    Називи Servia i Chrobatia одговарају географским подручјима на којима су се налазила два највећа (може се рећи главна) јужнословенска племена срби и хрвати.
    Све остало што закључујуте из ове мапе је нешто произвољно, посебно Формице (а тебе узимам као колегу историчара) то да су срби и хрвати са обрима (мислиш аварима) рушили рим, није баш тако, авари су уз своје словенске (не помињу се поименично срби и хрвати) савезнике или вазале са једне а персијанци са друге опсиједали констатинопољ негдје почетком 7. вијека.
    Ada moram malo izvrnuti e nebismo niočemu zborili. ;D

    Te karte su odprilike ovakve: ovđe su Franci, tamo su Tuci, neđe tamo Sloveni iza njih ljudi sa psećim glavama... Načelno za opšti sliku se mogu prihvatiti s tim da se treba uzeti u obzir koliko je znao o svemu tome taj koji je crtao karte. Uglavnom je to znanje što je geografski dalje od mjest đe crtač živi sve grđe a o detaljima tek ne znaju ništo.
    To o Srbima i Hrvatima sam našao u nekoj knjizi ruskoj. Štampana je za vrijeme Gorbačova, otvaranja i perestrojke i u njoj su sabrani neki ljetopisi koji ranije nijesu bili objavljivani. S lijeve strane je odštampan tekst na originalnom jeziku (zapanjujuće sličnom crnogorskom) a sa desne strane prevod na savremeni ruski jezik. Tamo na jednom mjestu stoji kako su naišli Obri i pokupili omladinu slovensku da idu u rat sa njima na Carevinu (misli se Rim) obećavajući im veliki plijen. Momčad nije bilo teško naćerat pa su opslije ta plemena i nestala iz tih prdjela jer nije bilo koga da pravi đecu. E tamo su plemenske poglavice odgovarale slovnsku momčad da ne vjeruju lažavim Mongolima nego da ostanu kući i požene njihove đevojke kako bi im narod ojačao. Ko je što tim đevojkama kasnije činio neznam no je moguće da su kasnije i one pošle. I tamo je navedeno devet slovenskih plemena među kojima i ova naša dva.
    Last edited by FORMICA; 08-06-11 at 23:11.

  5. #280
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Kako ćeš znati gdje je šta bilo ako se ne osloniš na nekog ko je crtao mape? Kako ćeš znat koja mapa je istinita a koja ne? Kako ćeš ti znati bolje od nekog ko je tada živio? Kako ćeš ti znati ko je znao da crta mape i kako, a ko ne... Ako ti smeta to što je ovo nekad sve bila SRBIJA ne komentariši.
    Ti si Crnogorac i ćao
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  6. #281
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Kenet,da te zamolim ne lupaj.Karte su se u to doba mogle crtat jedino za neku užu oblast i da budu vjerodostojne.Sve ostalo se radilo na osnovu priča nekih putnika,avanturista itd. Sem toga,ka što sam već reka,ova karta je rekonstrukcija a ne nešto što je urađeno u to doba.I ja imam na kompu kartu na kojoj se vidi da Duklja zauzima sve do Dubrovnika,Sandžak,dio Kosova,pola Albanije itd.Na osnovu te karte mogu da kažem da su na tom području življeli Dukljani tj Crnogorci pa opet ne pričam ni ja ni drugi.Razlog,vjerovatno većina nas zna makar neke osnovne istorijske principe da bi iznijeli takvu tvrdnju.
    Ti pričaš da se ne može znat što je bilo ako se ne oslonimo na mape i karte.Ima jedna karta koja stara na kojoj je nacrtana Atlantida u Atlanskom okeanu.Trebam li da vjerujem da je ona tu i dalje ili barem da je tu bila u neko skorije vrijeme?Takvih karata ima bezbroj i slabo ko ih uzima za ozbiljno.

  7. #282
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Nije to poenta moje priče. Kad krenu on i Ćipur da postavljaju dokumenta i mape kvazi-istiričara u njih niko ne smije da sumnja, a sve moj do mojega. Pa onda kad neko ostavi jači dokaz i kad vide da su p****i sjete se čuvenog ( :lolblue: )
    Da je umjesto Servia pisalo Albania on se ne bi bunio, ovako ga to grize što je Srbija bila ovolika (a bila je mnogo veća u par navrata)...
    Nema šta dalje da kažem, pogledaj naslov teme i prvi post, i ovo mi je kao crnogorski forum sa crnogorskim nazivom, a da ne nabrajam ostale teme poput 'Srbija kao država nije postojala do 19. vijeka' 'Vuk je bio Hercegovac a ne Srbin' 'Tesla je bio Hrvat a ne Srbin' 'Srbi su izmišljeni 2003.' A o istoriji CG ništa...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  8. #283
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    To su druge priče a ne na ovu temu.Srbije u to vrijeme nije bilo,moga je bit jedino prostor koji su Srbi naseljavali.Zašto je nije bilo?! Jednostavno, zna se ko je prvi izborio i dobio krunu priznatu od Pape i Vizantije. Sem toga i prva srpska država se zvala Raška a ne Srbija tj. ne bi se moglo govorit o nacionalnoj svijesti i identitetu.Sve su to šarolike mješavine plemena i naroda.

  9. #284
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    E al moraš priznati da je ovaj čičar što je crtao mapu imao dobar razlog da je ovako nazove i da joj ovoliku teritoriju. Nije ovo mala stvar.
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  10. #285
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Opet kažem,to je rekonstrukcija nastala u skoro vrijeme od nepoznatog autora.Takva mapa ne postoji.Da postoji imale bi slike originala ,ili tako neke stvari, da se nađu na netu.Ili su možda u vrijeme Karla Velikog radili karte na kompjuteru.
    Edit:Sad nađoh,ta mapa je nacrtana i objavljena 1905.godine.
    Last edited by Dutch; 11-06-11 at 14:58.

  11. #286
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Nije to poenta moje priče. Kad krenu on i Ćipur da postavljaju dokumenta i mape kvazi-istiričara u njih niko ne smije da sumnja, a sve moj do mojega. Pa onda kad neko ostavi jači dokaz i kad vide da su p****i sjete se čuvenog ( :lolblue: )
    Da je umjesto Servia pisalo Albania on se ne bi bunio, ovako ga to grize što je Srbija bila ovolika (a bila je mnogo veća u par navrata)...
    Nema šta dalje da kažem, pogledaj naslov teme i prvi post, i ovo mi je kao crnogorski forum sa crnogorskim nazivom, a da ne nabrajam ostale teme poput 'Srbija kao država nije postojala do 19. vijeka' 'Vuk je bio Hercegovac a ne Srbin' 'Tesla je bio Hrvat a ne Srbin' 'Srbi su izmišljeni 2003.' A o istoriji CG ništa...
    Kenetu tačno je da umijen da se grublje izrazim i zbog grubih riječi se izvinjavam.
    Ja nijesam postavio nijednu kartu a da nijesam napomenuo izvor. Istina jesam jednu ili dvije koje su smiješne konstrukcije. Ne grize mene što piše Srbija nego ti kažem da u to vrijeme nije postojala Srbija. Duč ti je objasnio o kakvoj se karti radi. To su karte nastale u XVIII ili XIX vijeku koje su crtali neki ljudi zbog nekih svojih razloga a taj razlog sigurno nije bila Srbija. Nekoliko vjekova se prostor crne gore nazivao Venecijanska Albanija pa ne tvrdim da smo niti Albanci niti Venecijanci. Albanci jesu naše poštovane komšije koji su umjeli i pobiti se s nama i pomoći nam, živiomo s njima nekih 1.000 godina pa je red da se poštujemo naročito kad već postoje mnoge veze između nas.
    Moraš priznati da postoji jedan popriličan vremenski period kad Srbija nije postojala ninajednoj karti svijeta.
    Pa vuk i jeste bio Hercegovac, tek kasnije je postao Srbin u smislu političke pripadnosti naciji Srba naravno kad su dobili državu jer bez države nema ni nacije (ima naroda no pitanje je veliko koji su narodi prije toga živjeli u Srbiji).
    Tesla je po svom ličnom priznanju o čemu postoji i pisani dokument za sebe tvrdio da je Austrijanac.
    Ne Srbi su izmišljeni krajem XVIII vijeka.
    Opičih se pišući o istoriji Crne Gore no ona izgleda nije crnogorska nego nečija drugo iako ti drugi nemaju nikakve veze sa njom.

  12. #287
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Nije to poenta moje priče. Kad krenu on i Ćipur da postavljaju dokumenta i mape kvazi-istiričara u njih niko ne smije da sumnja, a sve moj do mojega. Pa onda kad neko ostavi jači dokaz i kad vide da su p****i sjete se čuvenog ( :lolblue: )
    Da je umjesto Servia pisalo Albania on se ne bi bunio, ovako ga to grize što je Srbija bila ovolika (a bila je mnogo veća u par navrata)...
    Nema šta dalje da kažem, pogledaj naslov teme i prvi post, i ovo mi je kao crnogorski forum sa crnogorskim nazivom, a da ne nabrajam ostale teme poput 'Srbija kao država nije postojala do 19. vijeka' 'Vuk je bio Hercegovac a ne Srbin' 'Tesla je bio Hrvat a ne Srbin' 'Srbi su izmišljeni 2003.' A o istoriji CG ništa...
    Kenetu tačno je da umijen da se grublje izrazim i zbog grubih riječi se izvinjavam.
    Ja nijesam postavio nijednu kartu a da nijesam napomenuo izvor. Istina jesam jednu ili dvije koje su smiješne konstrukcije. Ne grize mene što piše Srbija nego ti kažem da u to vrijeme nije postojala Srbija. Duč ti je objasnio o kakvoj se karti radi. To su karte nastale u XVIII ili XIX vijeku koje su crtali neki ljudi zbog nekih svojih razloga a taj razlog sigurno nije bila Srbija. Nekoliko vjekova se prostor crne gore nazivao Venecijanska Albanija pa ne tvrdim da smo niti Albanci niti Venecijanci. Albanci jesu naše poštovane komšije koji su umjeli i pobiti se s nama i pomoći nam, živiomo s njima nekih 1.000 godina pa je red da se poštujemo naročito kad već postoje mnoge veze između nas.
    Moraš priznati da postoji jedan popriličan vremenski period kad Srbija nije postojala ninajednoj karti svijeta.
    Pa vuk i jeste bio Hercegovac, tek kasnije je postao Srbin u smislu političke pripadnosti naciji Srba naravno kad su dobili državu jer bez države nema ni nacije (ima naroda no pitanje je veliko koji su narodi prije toga živjeli u Srbiji).
    Tesla je po svom ličnom priznanju o čemu postoji i pisani dokument za sebe tvrdio da je Austrijanac.
    Ne Srbi su izmišljeni krajem XVIII vijeka.
    Opičih se pišući o istoriji Crne Gore no ona izgleda nije crnogorska nego nečija drugo iako ti drugi nemaju nikakve veze sa njom.

  13. #288
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kenneth View Post
    Nije to poenta moje priče. Kad krenu on i Ćipur da postavljaju dokumenta i mape kvazi-istiričara u njih niko ne smije da sumnja, a sve moj do mojega. Pa onda kad neko ostavi jači dokaz i kad vide da su p****i sjete se čuvenog ( :lolblue: )
    Da je umjesto Servia pisalo Albania on se ne bi bunio, ovako ga to grize što je Srbija bila ovolika (a bila je mnogo veća u par navrata)...
    Nema šta dalje da kažem, pogledaj naslov teme i prvi post, i ovo mi je kao crnogorski forum sa crnogorskim nazivom, a da ne nabrajam ostale teme poput 'Srbija kao država nije postojala do 19. vijeka' 'Vuk je bio Hercegovac a ne Srbin' 'Tesla je bio Hrvat a ne Srbin' 'Srbi su izmišljeni 2003.' A o istoriji CG ništa...

    Kenetu tačno je da umijen da se grublje izrazim i zbog grubih riječi se izvinjavam.
    Ja nijesam postavio nijednu kartu a da nijesam napomenuo izvor. Istina jesam jednu ili dvije koje su smiješne konstrukcije. Ne grize mene što piše Srbija nego ti kažem da u to vrijeme nije postojala Srbija. Duč ti je objasnio o kakvoj se karti radi. To su karte nastale u XVIII ili XIX vijeku koje su crtali neki ljudi zbog nekih svojih razloga a taj razlog sigurno nije bila Srbija. Nekoliko vjekova se prostor Crne Gore nazivao Venecijanska Albanija pa ne tvrdim da smo niti Albanci niti Venecijanci. Albanci jesu naše poštovane komšije koji su umjeli i pobiti se s nama i pomoći nam, živiomo s njima nekih 1.000 godina pa je red da se poštujemo naročito kad već postoje mnoge veze između nas.
    Moraš priznati da postoji jedan popriličan vremenski period kad Srbija nije postojala ninajednoj karti svijeta.
    Pa Vuk i jeste bio Hercegovac, tek kasnije je postao Srbin u smislu političke pripadnosti naciji Srba naravno kad su dobili državu jer bez države nema ni nacije (ima naroda no pitanje je veliko koji su narodi prije toga živjeli u Srbiji).
    Tesla je po svom ličnom priznanju o čemu postoji i pisani dokument za sebe tvrdio da je Austrijanac, što i jeste bio.
    Ne Srbi su izmišljeni krajem XVIII vijeka.
    Opučih se pišući o istoriji Crne Gore no ona izgleda nije crnogorska nego nečija drugo iako ti drugi nemaju nikakve veze sa njom.
    Last edited by FORMICA; 11-06-11 at 15:30.

  14. #289
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Kakva li je teška muka naćerala ovoga lika da napiše Servia da mi je znati... Razumio bih da je srbendera četničara ali ovako...
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  15. #290
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

  16. #291
    Join Date
    May 2011
    Location
    Flashback, Déjŕ Vu
    Posts
    2,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    ziva istina!

    evo ga i drugi link potvrdjuje post iznad mene..

  17. #292
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    Naravno još kadje u uvodniku mudni zaključak Deretića sve je jasno. Po njemu "ilirski gen" je srpski gen. To su sve teške budale koji trenutne političke stavove opravdavaju nakaradnim tumačenjem naučnih otkrića.

  18. #293
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    mr Aleksandar Mitrović Metanoja :lolblue:
    Što nije stavio Montoja pa da ima svjetsku slavu .
    I još mu glavno zanimanje parapsihologija i paranormalne pojave tj. za neuke kako da se od brata Srbina i sestre Srpkinje uzme koji dinar na gatanje.

  19. #294
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Boka
    Posts
    1,970
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko filozofije i politike moze neko da iskaze a bez nekih konkretnih dokaza.

  20. #295
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    370
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jovan deretic strikes again.kako neko moze da se izlupa i ostane ziv :S
    a eo.

  21. #296
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Reka je taj mnogo pametnih stvari, koliko god mu se sprdali
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  22. #297
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Jes,reka je da Sloveni nisu imali konzerve i sa tim se apsolutno slažem.Ubode i on poneku, to mu moram priznat.

  23. #298
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Navedi bar jednu. Ja za njih ne znam.

  24. #299
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Crneš Gores
    Posts
    8,600
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    117
    Thanked in
    82 Posts

    Default Evo za Formicu i Ćipura da čitaju svojoj đeci bajke pred spavanje

    U Minhenu se nalazi originalna nemačka hronika, pisana oko 750. godine nove ere, u kojoj doslovno piše: "Srbi predstavljaju tako veliko carstvo (regnum) da su iz njih proizašli svi slovenski narodi" (Hormayers Archiv, st. 282-283). Hrvatski istoričar Maretić, pišući o rimskom istoričaru Pliniju, koji je živeo u Hristovo doba, navodi da su Srbi živeli oko Dona, a Vendi uz Vislu. U to doba Srbe su uglavnom nazivali Tračanima, Tribalima, Vendima i Antima. Prokopije iz Cezareje, gotski pisac Jornand i Arapin El Bakr tvrde da su Srbi nastanjivali veliki deo Azije, ceo Balkan i još pre Hrista dopirali do Rima. Dr. Rački u svojoj "Povjesti Slovena" (st. 6 i 7) navodi: "U početku Sloveni su se nazivali domaćim imenom Srbi, tj. rođaci, a stranci, specijalno Nemci zvali su ih Vendima. Tim imenom zvali su ih i Grci i Rimljani još od sedmog veka pre Hrista". Sve ovo potvrđuje da su Srbi najstariji slovenski narod i da je ime Srbin hiljadama godina starije od imena Sloven. Ime Sloven javlja se prvi put u petom veku (491. g.) nove ere, sa rimskim osvajanjem. Pomerajući se na Zapad Evrope, Srbi su se sukobili sa Germanima. U to doba sva srpska plemena međusobno su se razumevala i počeli su se zvati Slovenima, a one koje nisu razumeli nazvali su Nemci, jer su im delovali nemo. Kako su se do tada svi Sloveni nazivali Srbima i hiljadama godina sačuvali to ime, otuda su svakako oni bili kičma i srž svih slovenskih naroda.Grčki istoričar Herodot govorio je da su Srbi posle Indusa najveći narod na svetu. Nemački i ruski istoričari prihvatili su Herodotovo tumačenje da su Srbi Tračani. Njihovo tumačenje za to je sledeće: "…među Srbima od pamtiveka živelo je veliko pleme nazivano Raščani ili Rasi, a to ime potiče iz Indije od reči Raška, sto označava rujnu crvenu boju, koju su Srbi od uvek voleli." Otuda su iskonski Raščani Crveni Srbi. A Pavel Šafarik u knjizi "Slovenske starožitnosti" piše: "Ime Srb duboko je ukorenjeno među svim Slovenima i moglo je samo u svojoj pradomovini dobiti svoj pravi značaj". Rus Veltman u svojoj istoriji potvrđuje da je u drevnim vremenima ime Srbin bilo zajedničko svim Slovenima". Takođe, nemački etnolog Zering piše: "Prvo opšte ime svih Slovena bilo je Srbli, sto je značilo ujedinjeni", a mađarski grof Kalaj u svojoj istoriji pisao je: "Po ispitivanjima najboljih naučnika svi slovenski narodi u prastaro doba nazivali su se Srbi". On takođe navodi da se od šestog veka pojavljuje ime Slavi, dok su svi Sloveni živeli zajedno i nazivali se sabraćom. Interesantno je pisanje češkog viteza Dalimila, od pre 850 godina, kada on navodi "Srbove nastaniše na Balkanu, uz more pa se razgranaše sve do Rima". Slovenac Krek tvrdio je da je prvo ime svih Slovena bilo Srbin. Nema, međutim, pisanih dokumenata o cepanju tog jedinstvenog naroda u sadašnje slovenske narode. Tek po neko dodiruje tu temu. Tako, ima tvrdnji da su cepanja nastala na početku nove ere, a i takvih koja pominju da je do toga došlo sedam-osam stotina godina pre toga. Franjo Rački piše "Širenjem svoje vlasti ka severu i istoku Rimljani počeše dobijati tačnije vesti o Srbima, koje su oni kao i Grci nazivali Vendima, iz baltičkih krajeva od kojih su kupovali ćilibar od sedmoga veka stare ere". Rimski istoričar Aleksandar Giljferding pisao je: "Baltički Vendi imali su bogate i velike gradove, prosvetu, državno i versko uređenje i trgovinu koja je zadivila savremenike". Pošto su živeli na ogromnim prostranstvima, a vezivao ih je zajednički jezik, a ne političko jedinstvo, to je cepanje Srba moglo nastupiti par hiljada godina pre Hristova rođenja, usled prenaseljenosti i potrebe za novim prostorima. Prema predanju i nepobitnim podacima Srbi su pre dve hiljade šest stotina godina imali naprednu i prosvećenu državu na Baltičkom moru. A njihovo doseljavanje iz Indije na Baltik usledilo je preko hiljadu godina pre toga.
    Nemac Jirgen Španut, istražujući nemačku istoriju, otkriva srpska groblja na tlu Španije, Portugalije i Bretanje od 3.000 godina pre Hrista. On takođe u pećini kod mesta Mas-d' Azil u Francuskoj otkriva belutke, koji predstavljaju prve početke stvaranja pisma, počev od ledenog pa do ranoistorijskog perioda. Platon smatra da je isto kraljevstvo vladalo Sredozemljem i Egiptom i preko Tirenskog mora protezalo svoj uticaj sve do Gibraltara. Na sve to Ilija Živančević napisao je da je Slovenstvo bilo rastureno od Vladivostoka do Jadrana, kao kičma čovečanstva. Nikola Frere, kako navodi Šafarik, smatrao je srpski majkom tračkog i grčkog jezika. Šafarik u svom delu "Starožitnosti" piše: "Srbi žive u Evropi od najdavnijih vremena ili od praistorijskog doba, a tako rasprostranjen narod vodi svoje poreklo od najdalje prošlosti". On tvrdi da su Srbi nastanjivali gotovo celu Evropu i mnoge delove Azije, pa otuda ona naša stara izreka: "Govori srpski da te ceo svet razume". Za srpski jezik Šafarik kaže da je: "Tako originalan, čist, gramatički savršen i bogat, te nije mogao da se oblikuje bez postojanja jednog jedinstvenog prvobitnog i samostalnog naroda". A stari srpski jezik bio je sasvim sličan današnjem, savremenom, što je retkost u istoriji jezika. Kad je reč o pismu još niko se nije ni približio Vukovom pravilu: "Piši kao što govoriš, čitaj kako je napisano". Zna se da su Srbi u prastara vremena bili monoteisti (verovali su u jednoga boga), dok je mnogoboštvo nastalo kasnije u Grčkoj. Prema Veselinu Čajkanoviću srpska religija pretežno je indo-evropska i u njoj ima najviše elemenata iz indo-evropskih vremena. Kazimir Šulc navodi pismo apostola Pavla, prema kome je on (apostol Pavle) propovedao "Hristovo Jevanđelje", Hristovu veru kod Srba, od Jerusalema do Italije.
    If you turn a man into a fish, you will catch him for a day

  25. #300
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Važi. Neće mi biti teško pretražiti ta dokumenta. Uzgre Herodot niđe ne pominje Srbe. To da su se svi sloveni nzivali Srbi je teška budalaština ničim potkrijepljena nako nategnutim tumačenjima neosnovanim.
    Baš bih volio viđet to Pavlovo pismo.

Page 12 of 22 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. Pavel A. Rovinski: Crnom Gorom
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-10, 15:12
  3. CRNA GORA NOVIJEG VREMENA - MITAR BAKIC
    By gromada in forum Istorija
    Replies: 10
    Last Post: 13-03-05, 10:38
  4. Nastavak sa starog foruma: Sunday Mirror - iz CG se trafing
    By Apatrid in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 115
    Last Post: 17-03-04, 18:28
  5. OTMICA U ŠTRPCIMA
    By Waterman in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 27-02-04, 13:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •