Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 75

Thread: Zakon o bezbjednosti hrane

  1. #1
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Zakon o bezbjednosti hrane

    U nasoj Drzavi je uveden zakon o bezbjednosti hrane.Pozdravljam to jer smatram da ljudi koji rade u prodaji hrane moraju bit edukovani za to,i imati potpunu odgovornost za rukovanje sa hranom.vidim da su kontrole vec pocele,konkretno na pijaci u Gintasu.E sad,gdje se moze zavrsit taj kurs o bezbjednosti hrane u Podgorici?Znate li sto.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Simpa... CG nema laboratoriju za to...jedva par testova mogu da odrade... Ali lEpo zvuci...
    Hvala Lepo

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,045
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    prije jedno desetak godina odem ja s jednom zenom iznad atomskog da kupi malo prsute. reze ona cura, reze...kad joj ispade jedan list, ona ono dize s poda i veli: sta cemo sa ovim?
    nego, ide kontrola da bi uzela koju paru, a ne sto im se kontrolise.


    Sent from my HTC Desire 500 using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Odradio je jutros TDI radio skeč a ovim. Odličan je...
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #5
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    gledam jutros na jutarnji program je gost bila veterinarska inspektorka iz PG koja je pocela kontrole i kaznjavanja,kaznjava ali ne rece gdje ima da se polozi taj kurs.mislim da prvo treba u javnosti dati neki rok i javno reci gdje je to gdje se vade ti sertifikati pa poslije odredjenog roka,poceti kontrole i kazne.je li tako?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Mislim da ovo treba da ide na temu oko EU, jer ionako to nista nije finalno osim zakon, jer svi moraju p roci obuku preko EU, a gradivo je pregolemo I za njih iz sluzbene administracije, a kamoli da oni isti izdaju sertifikate za ono sto sami nisu savladali...Ali ok u CG sve prolazi... Sta znam...
    Hvala Lepo

  7. #7
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    ja sam hasap (HACCP Hazard Analysis and Critical Control Point ) seminar o bezbjednosti hrane u sklopu MNairlinesa Cateringa organizaovao prije nekih 8 godina u Budvi i Becicima.
    tada su dolazili samo predstavnici cateringa sa svih aerodroma iz bivse Juge, a predavaci su bili profesori iz ITCA (International Travel Catering Association).
    bili su i neki sanitarni inspektori i u pricu sa njima saznam da mi vec i tada smo imali neke zakone da radnici u prehrani moraju imati polozeno osnovno znanje o bezbjednosti hrane, ali to niko nikad nije polagao niti je ko to kontrolisao. da ne pricam o nekim drugim stvarima.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  8. #8
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Imas na UDG Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  9. #9
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Imas na UDG Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju
    Ne bih se usudio otići na navedeni fakultet da studiram. Šta ako se promijeni garnitura vlasti? Diploma je nešto za cijeli život, i puno se u laže u nju, par hiljada godišnje. I šta, promijeni se vlast, kao što je u Srbiji, i odjednom Univerzitet Braća Karić se svede na potpuno nepoštovanje. Ne znam, veliki je to rizik.

    Što se tiče zakona, ako ne bude mrtvo slovo na papiru, biće to pun pogodak. Mada ovakav zakon treba da prate referentne labaratorije, kojih mi nemamo.
    Last edited by Lucas; 12-02-14 at 10:48.

  10. #10
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    U nasoj Drzavi je uveden zakon o bezbjednosti hrane.Pozdravljam to jer smatram da ljudi koji rade u prodaji hrane moraju bit edukovani za to,i imati potpunu odgovornost za rukovanje sa hranom.vidim da su kontrole vec pocele,konkretno na pijaci u Gintasu.E sad,gdje se moze zavrsit taj kurs o bezbjednosti hrane u Podgorici?Znate li sto.
    U našoj državi postoji gomila dobrih zakona na papiru, koji se nikada neće sprovoditi, jer nemamo odgovarajući kadar. Ni jednog jedinog stručnjaka, u bilo kojoj oblasti. Sve se završi šušom. Tako će biti i taj kurs. Platiš pa se klatiš.
    Ća je život vengo fantažija!

  11. #11
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    opusteno samo, sa flekama od cvaraka.
    prosto bi se cudio da svjetska sveznalica nije nesto znala i o bezbjednosti hrane. nego eto tu je da da neki negativni komentar o nama a pojma nema o cemu prica.
    svjetski putnik koji imaginarno proputuje svuda, jede sve i pije kafu samo extra kvaliteta, made in masta.
    a razgovor kad nije pljuvanje CG svodi se na vrijedjanje forumasa uz opasku jadna ja kako me vrijedjaju a niko ih ne banuje, a doticna se i ne spomene nidje nego se sama pronalazi u postove.
    nego dok je ona u svoj svijet maste na razna proputovanje svijetom, meni je drago da se nesto napokon pocelo ovdje desavati.
    znam da su vec mnogi hoteli uveli HACCP standard, da sam vidio u par restorana to, a kad smo mi organizovali seminare ljudi su jedva i znali za to.
    da neko bar malo procita nesto o tome mislim da ne bi jeo u pola restorana, a ovo kupovanje hamburgera, palacinki i sl. ne bi ni pomislio.
    jedno istrazivanje koje je uradjeno pokazalo je da skoro 2/3 ljudi ne operu ruke poslije upotrebe toaleta.
    duzina pranje ruku je minimum 20 sekundi, evo samo sto HACCP sistem kaze samo o pranju ruka


    Po dolasku na posao/pre oblačenja radne odeće i obuće
    Pre početka rada
    Po izlasku iz sanitarnog čvora
    Nakon rukovanja sirovom hranom ili obavljanja nečistih poslova
    Pre pristupanja radu sa termički obrađenom hranom i/ili hranom spremnom za posluživanje
    Nakon pušenja, nakon kijanja, kašljanja
    Pre i posle jela
    Nakon dodira sa kosom, nosom, ušima, očima
    Pre stavljanja i menjanja rkukavica za jednokratnu upotrebu.
    Povremeno, tokom dugotrajnog obavljanja čistih poslova.



    HACCP sistem - upotreba jednokratnih rukavica
    "Upotreba jednokratnih rukavica služi za sprečavanje unakrsne kontaminacije samo ako se pravilno i namenski koriste"
    * Pre upotreba jednokratnih rukavica ruke se moraju dobro oprati
    * Potrebno je menjati rukavice pri promeni radnog procesa
    a) Nakon rada sa sirovim mesom, piletinom, ribom
    b) Pre rada sa termički obrađenom hranom
    c) Pre rada sa hranom spremnom za jelo (sir, naresci)
    * Nakon dodirivanja kante za odpad
    * Rukavice se moraju baciti nakon svake upotrebe


    i sto mislite ima li i jedan restoran, mesara, pekara itd. koji se ovoga pridrzava. a to je samo pranje ruka.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  12. #12
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,555
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ocu objasnjenje zasto mi nema posta u kojem navodim da @Maja Lupeta gluposti, zato sto sa odgovornošću tvrdim da ista LUPA GLUPOSTI,jer sam i sam zaposlen u laboratoriji za koju je gore pomenuta rekla da ne postoji u nasoj voljenoj drzavi, dok je njen post u kojem je lupila jednu takvu glupost jos uvjek tu. Odlican posao Moderatore dragi.
    Last edited by NightY; 12-02-14 at 17:13.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Zato sto je maja obican troll kojem moderatori dozvoljavaju da postuje slobodno, na ignore je stavi i lagano, meni je tamo od pocetka.
    rm -rf /

  14. #14
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NightY View Post
    Ocu objasnjenje zasto mi nema posta u kojem navodim da @Maja Lupeta gluposti, zato sto sa odgovornošću tvrdim da ista LUPA GLUPOSTI,jer sam i sam zaposlen u laboratoriji za koju je gore pomenuta rekla da ne postoji u nasoj voljenoj drzavi, dok je njen post u kojem je lupila jednu takvu glupost jos uvjek tu. Odlican posao Moderatore dragi.
    Tri bambija za tu prslu labaratoriju (ako je u pitanju državna), gdje smo se mi trovali aflatoksinom ko zna koliko, da susjedne zemlje ne objaviše da je prisustvo aflatoksina u mlijeku 10 puta od dozvoljene, vi se nebi ni oglašavali. Nikada nisam čuo da je naša zemlja prva zabranila uvoz neke robe jer je otkrila da je štetna, mi čekamo da nam to komšije dojave.

    Sistem kontrole kod nas funkioniše po principu kada ih natjeraju da moraju radit posao, do tad samo testiraju procenat kofeina u kafama što po vas dan ispijaju.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    i sto mislite ima li i jedan restoran, mesara, pekara itd. koji se ovoga pridrzava. a to je samo pranje ruka.[/FONT][/COLOR]
    Dj Shminka je na temi o pripravnicima pisao da je kanticu za eurokrem napunio guleci masnocu sa nekog zapeklog sporeta u nekom ulcinjskom hotelu. Ja bas zato sto ove "referentne" labaratorije i inspektori rade svoj posao, odavno ne jedem nigdje van svoje kuce. I tu maksimalno gledam sta cu pojesti, da svakakva smeca ne kupujem u marketu.

  16. #16
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Imas na UDG Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju
    Dođe mi sad da presječem vene.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  17. #17
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,555
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Tri bambija za tu prslu labaratoriju (ako je u pitanju državna), gdje smo se mi trovali aflatoksinom ko zna koliko, da susjedne zemlje ne objaviše da je prisustvo aflatoksina u mlijeku 10 puta od dozvoljene, vi se nebi ni oglašavali. Nikada nisam čuo da je naša zemlja prva zabranila uvoz neke robe jer je otkrila da je štetna, mi čekamo da nam to komšije dojave.

    Sistem kontrole kod nas funkioniše po principu kada ih natjeraju da moraju radit posao, do tad samo testiraju procenat kofeina u kafama što po vas dan ispijaju.

    Jesmo JU. Kod nas se ne rade Mikotoksini,aflatoksini etc... Radi se Mikrobiologija namirnica zivotinjskog porijekla u skladu sa zakonom o bezbjednosti hrane. Ostatak rade IJZ i Ceti. Potpuno je pokriveno sve sto pravilnik zahtijeva,tako da ova prica da ne postoji lab. ne pije vodu. Postoje i to 3 javne ustanove koje se bave sa tim,samo u Podgorici.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Nightly pusti ih. Dovijeka će ovdje neko ko se ne bavi nečim znati bolje kako što se radi od onih što se time bave, uzaludno pokušavati objašnjavati ljudima. Pogotovo na forumu.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  19. #19
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NightY View Post
    Jesmo JU. Kod nas se ne rade Mikotoksini,aflatoksini etc... Radi se Mikrobiologija namirnica zivotinjskog porijekla u skladu sa zakonom o bezbjednosti hrane. Ostatak rade IJZ i Ceti. Potpuno je pokriveno sve sto pravilnik zahtijeva,tako da ova prica da ne postoji lab. ne pije vodu. Postoje i to 3 javne ustanove koje se bave sa tim,samo u Podgorici.
    Zašto ste slali onda uzorke mlijeka na analizu u stranim zemljama, uz izgovor da takvi testovi ne postoje u našoj zemlji? Zašto prvi ne reagujete i otkrijete nepravilnosti u hrani, reagujete samo kad neko iz okruženja to provuče kroz medije? Zašto niko nikada ne kontroliše hranu ljeti na otvorenom, svakog ljeta se neko truje u Sutomoru?

    Čiji je to posao?

    Po jedna labaratorija jednostavno ne može pokriti kontrolu sve hrane koja uđe u CG, stoga je Maja sasvim u pravu, mi nemamo referentnih labaratorija da pokriju kompletan posao. TO što imamo jednu koja sporadično ponešto odradi, nije rješenje.
    Last edited by Lucas; 12-02-14 at 18:23.

  20. #20
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Love to annoy ppl
    Posts
    1,635
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Nightly pusti ih. Dovijeka će ovdje neko ko se ne bavi nečim znati bolje kako što se radi od onih što se time bave, uzaludno pokušavati objašnjavati ljudima. Pogotovo na forumu.
    Ne tvrdim ja da bolje znam. Naravno da ne znam. Al me zanima zašto je kontrola hrane tako loša u našoj zemlji.

  21. #21
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,981
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Dođe mi sad da presječem vene.
    Case lomim ruke mi krvave.
    Sa ovim fakultetom de fakto mozes da zamijenis Ivanovica. Pokazi perje.

  22. #22
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    dobro,dje da se uradi taj kurs koji inspektori na terenu zahtijevaju i pisu kazne.pomozite ljudi da se ne kaznjavaju ovi kojima je potrebno.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne idu radnici laboratorija po pijacama, plažama, restoranima, mesarama... Njima se šalju uzorci na pregled. Uzorke šalju inspektori, veterinari, vlasnici radnji...
    Po mojim informacijama, Specijalistička veterinarska laboratorija je veoma dobro opremljena, dobro organizovana. Uostalom ne bi dobili akreditaciju da nisu takvi.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucas View Post
    Zašto ste slali onda uzorke mlijeka na analizu u stranim zemljama, uz izgovor da takvi testovi ne postoje u našoj zemlji? Zašto prvi ne reagujete i otkrijete nepravilnosti u hrani, reagujete samo kad neko iz okruženja to provuče kroz medije? Zašto niko nikada ne kontroliše hranu ljeti na otvorenom, svakog ljeta se neko truje u Sutomoru?

    Čiji je to posao?

    Po jedna labaratorija jednostavno ne može pokriti kontrolu sve hrane koja uđe u CG, stoga je Maja sasvim u pravu, mi nemamo referentnih labaratorija da pokriju kompletan posao. TO što imamo jednu koja sporadično ponešto odradi, nije rješenje.
    Vole da umisljaju da neko misli o njima, I ako im neko ko je izdejstvovao prvu laboratoriju u pg, obavio regrutovanje laboranata, kompletnu opremu nacrtao sta im je potrebno da imaju kaze gdje su I sta su...I da im se od tada sve svodi na sporadicnu kontrolu zbog uvoznih igrarija sta im kad pase, da ne kazem namjesti, naredi koga I kome - radi carine.. da uzmu ulov i ostalo i da ga podijele medju sobom- pojedu u njihovim restoranima itd.. svako gostovanje na racun eu seminari po hotelima za festanje...eh zna se de... ali ok..zao mi je sto je kako je, I sto znam sta ce biti za par godina kad sadasnji likovi prodju obuku - otici ce pravo u penziju... nema vise dnevnica pa ne trce kao ranije po seminarima da nauce nesto uz shoping ... no, sta se moze.
    Vole ljudi laze I maze a istina tja..ubije im "potenciju"...
    g.stradivari, upravo su inspektori direktna veza za procjenu i oni prenose direktivu... u penziju ce ubrzo...kad zavrse sa seminarima..
    cg nema kapacitete za ozbiljan rad.
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 12-02-14 at 22:46.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Prilično sam dobro upoznat sa funkcionisanjem laboratorije za ispitivanje namirnica životinjskog porijekla i tvrdim da se radi o vrlo kvalitetnoj javnoj ustanovi. Sticajem okolnosti bio sam u prilici da o toj laboratoriji i zaposlenim u njoj čujem mnogo pohvala iz Hrvatske, Srbije, Francuske i Norveške.
    Možda postoje problemi u organizaciji drugih službi koje sarađuju, ili bi trebale da sarađuju sa laboratorijom.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nacionalni mjesec bezbjednosti u saobracaju
    By Balsa in forum Sve i svašta
    Replies: 79
    Last Post: 21-11-10, 18:35
  2. Nacionalni mjesec bezbjednosti u saobracaju
    By Balsa in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 47
    Last Post: 02-10-10, 23:34
  3. Dan bezbjednosti
    By Shelly in forum Sve i svašta
    Replies: 63
    Last Post: 10-10-09, 23:18
  4. Zakon o bezbjednosti saobracaja - nejasni detalji
    By Iggy in forum Sve i svašta
    Replies: 40
    Last Post: 24-03-06, 16:22

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •